Ingreep trainer voorkomt zege UYS Lugdunum op valreep langs Zwoegen van Roodenburg beloond: 0-0 Grote nederlaag WSB Defensief spel devalueert derby tot grijze vertoning MAANDAG 13 NOVEMBER 1978 PAGINA 15 SPORT I SPORT LEIDEN - Terwijl heel LFC hunkerend naar het laatste fluitsignaal van arbiter Bannes verlangde omdat de op dat moment op het scorebord prijkende 0-0 het resultaat was, waar voor de formatie van trai ner Swaak uiteindelijk naar de Kikkerpolder ge komen was, sloeg het noodlot alsnog toe. In de 87ste minuut gaf Frans Sjardijn het beslissende tikje uit een alles of niets aanval van Lugdunum en bezorgde zijn ploeg daar mee de 1-0 overwinning. Een benauwde zege dus voor de ploeg van Ruud de Groot, die weliswaar de gehele wedstrijd nauwelijks tot imponerend voet bal kon komen maar zich in te genstelling tot LFC wel kon be roepen op het creëren van enkele kansen. Dat LFC gistermiddag in aanvallend opzicht zo hopeloos faalde was hoofdzakelijk te wij ten aan de verdedigende taktiek die trainer Swaak voor deze wed strijd had uitgestippeld. Voort durend nestelden zich 8a 9 spe lers voor het doel van goalie Kees van der Bosch die de Lugdunum spelers het scoren probeerden te beletten. Omdat Ruud de Groot zijn discipelen eveneens geen aanvallende strijdwijze had op gedragen ontspon zich een wei nig interessant duel dat zich hoofdzakelijk op het middenveld afspeelde. De Groot na afloop: "Als ik in deze wedstrijd voor een aanvallende tactiek had gekozen had LFC daar het meeste baat bij gehad. Die ploeg is namelijk vreselijk gevaarlijk in de counter. Daarom speelden we vanuit de verdedi ging". Die opzet slaagde. LFC kwam er inderdaad aanvallend niet aan te pas. LFC trainer Swaak: "Ach, we kwamen hier voor een gelijk spel, dat lag in onze spelopvatting vanmiddag wel opgesloten. Even leek het erop dat het ook zou luk ken. Ik baal natuurlijk wel als een stier dat die goal uitgerekend in de laatste minuut moest vallen. Ik dacht dat we de 0-0 wel tot het einde toe zouden vasthouden" De defensieve bedoelingen van zowel Lugdunum als LFC gaven de wedstrijd in elk geval niet die inhoud, waarvoor het talrijke publiek uiteindelijk gekomen was. Zij waren de grote verlie- Lugdunum kreeg ondanks de lou ter defensieve bedoelingen van opponent LFC, toch enkele mo gelijkheden om te scoren. Zo dook in de beginfase Frans Sjar dijn alleen voor LFC doelman Van der Bosch op, maar ver zuimde het leder in het doel te deponeren, terwijl ook Wetselaar opgelegde kansen niet in doel punten wist om te zetten. Daarmee was, voor wat betreft de eerste helft, de koek bij Lugdu num op. LFC paste een straffe mandekking op de twee gevaar- lijkse pionnen bij de Lugdunum ploeg (Selier maakte Frans Sjar dijn onzichtbaar terwijl Chris Gubler Koos Bekooy uit de wed strijd speelde) en bezwoer daar mee het grootste gevaar van de thuisclub. Ook na de hervatting bleek die speelwijze geruime tijd succesvol. Lugdunum probeerde van alles om zich aan de greep van LFC te ontworstelen, maar kreeg geen voet aan de grond. De ommekeer voltrok zich een kwartier voor tijd toen De Groot zijn spelers tot aanvallender voetbal maande. De thuisploeg forceerde enkele hoekschoppen en kreeg via di verse vrije trappen op de zes tienmeterlijn mogelijkheden om te scoren. Het venijn zat in de staart. Drie minuten voor tijd on dernam Rinus van Es een solo die hij met een listige schuiver schuin voor het doel beëindigde. Frans Sjardijn schoof het leder langs de vergeefs uitvallende Van der Bosch. Lugdunum werd daarmee de terechte winnaar van een derby, die op dat predikaat eigenlijk geen aanspraak mocht maken. ROB ONDERWATER scoort hiermee de beslissende treffer in het matte) duel Geflatteerde zege voor Blauw Zwart WASSENAAR - In de topper tegen Westlandia behaalde Blauw-Zwart een enigszins geflatteerde 2-0 zege. Blauw- Zwart kende voor ongeveer 1000 toeschouwers een voor spoedig begin. Al in de vierde minuut liet Rudy Timmer een scherpe voorzet van zijn voet vertrekken en het was Rob Gillissen, die met een schitte rende kopbal 1-0 liet aanteke- Van deze tegenslag trok West landia zich echter weinig aan en voorhoedespeler Kees Bentvelsen was een doorlo pend gevaar voor de Blauw- Zwart-defensie. Maar mede door uitstekend keeperswerk van Pietersen hield de Blauw- Zwart-verdediging de 1-0 voorsprong goed vast. Vlak voor rust leek Blauw-Zwart op 2-0 te komen maar een op het oog glaszuivere treffer van Rob Gillissen werd we gens hands afgekeurd. Na rust was er een zo nog leven diger strijd te zien met voor beide zijden goede kansen. Zo miste Frans Vollebrecht een unieke kans op 1-1 door van twee meter afstand nog naast te mikken. Pal voor tijd werd de wedstrijd beslist: Rudy Timmer ging een com binatie aan met Pieter Donath en maakte het karwei keurig af, 2-0. ILPENDAM - De chirurgische ingreep, waar Ilpendam- trainer Rein van Lier een kwartier voor het einde van het middenmootgevecht Ilpendam-UVS toe overging, had geen heilzamer uitwerking kunnen hebben. Op het moment, dat zijn team leek te gaan bezwijken aan de chronische kwaal (gebrek aan stootkracht), waar het zo nadrukkelijk aan had gele den, kroop de bejaarde oefenmeester in de huid van een arts en zette, na zijn late diagnose te hebben vastgesteld, het mes in zijn elftal. Linker spits Pino Trovato kreeg een plaats in het middenrif toebedeeld, punt- speler Jaap de Boer mocht zijn optreden op de linkerflank vervolgen, Ronald Roelfsema werd voor Piet Dekker opgeofferd, terwijl spelbepa ler Joop Lok naar de frontlijn opschoof. Luttele seconden, nadat Van Lier die operatie had volvoerd, kreeg de Ilpendam-coach al erkenning voor zijn ingreep toen Lok een voorzet van Dekker simpelweg tot 1-1 omboog. Waardoor UVS de wonden mocht likken, nu het uit de vele scoringsmogelijkheden slechts één treffer (Ron Bekooy) had weten te destilleren. Meer techniek Met name in het eerste bedrijf heeft de Leidse formatie de mogelijkheid om Ilpendam op definitieve achterstand te zetten voorbij laten gaan. De quipe van Gerard Desar bracht op de gedecimeerde Ilpendamse knol lentuin een aanzienlijk grotere hoeveelheid technisch vernuft in dan de thuisclub, die zich vooral in die periode voornamelijk bepaalde tot het betere lange-halen-gauw-thuiswerk. Het volstrekt logische gevolg daarvan was, dat UVS-sluitpost Wijnand Sloos, na eenmaal als reddende engel te zijn opgetreden bij een effect volle vrije schop van Joop Lok, in die eerste helft de rol van passief toeschouwer kreeg opgedrongen. Onder de impulsen van de goedspelende Jan Verver creëerde UVS in die fase goede kansen, die deels door pech (Jan Verver, schot onderkant lat, Van Seggelen rakelings voorlangs, deels ook door gebrek aan anticipa tievermogen (Hans Kruit kwam te laat na voorbereidend werk van Ver ver en Bekooy) verloren gingen. Ilpendam stelde daar in feite maar weinig tegenover. Hét zocht wanhopig naar het recept om het Leidse offensief te kunnen ontzenuwen. De ploeg van Rein van Lier slaagde daar niet in, raakte niet geïnjecteerd door het feit dat linksbuiten Trovato kort na rust zo gemakkelijk langs Henk Zandbergen was geglipt, nu middenvelder Jur Beugel die zo plots, opgedoemde mogelijkheid op knullige manier om zeep hielp. Integen deel. Speciaal Ilpendam-rechtsback Cor Beuving begon in het tweede part van het duel slijtageverschijnselen te vertonen. Was veelvuldig oorzaak van balverlies. Geblokkeerd Zoals vijf minuten na rust bijvoorbeeld toen hij Theo van Seggelen het balletje toespeelde en die laatste daardoor Verver kon bedienen. Het schot van de Leidse nummer 11 werd op dat moment nog geblokkeerd, maar nadat Beuving enkele ogenblikken later andermaal balverlies had ingeluid, werd voor Verver de gelegenheid geschapen om de aanval, die tot de openingstreffer leidde, uit te dokleren'. Met een cross-pass schakelde hij Piet van Putten in en diens voorzet werd door de inkoipende Ron Bekooy gebruikt om de 0-1 binnen te koppen. Ilpendam werd door dat doelpunt enigermate wakkergeschud, verlegde het spel wat meer in de richting van Wijnand Sloos. Met name Joop Lok, die voordien nauwelijks zijn stempel had kunnen drukken op de chaoti sche Ilpendam-aanvallen. werd wat meer als aanspeelpunt gebruikt. Veel leverde die koerswijziging niet op. De voorlijn van de thuisploeg leed te zeer aan 'bloedarmoede' om het defensieblok van UVS werkelijk te verontrusten. In feite hadden die aanvallende bemoeienissen van de voormalige Volewijckers-speler alleen maar tot gevolg dat Theo van Seggelen meer ruimte kreeg. Nadat hij die grotere vrijheid al had mogen botvieren met een afstandsknal, die goalie Sjaak Hinke onschadelijk wist te maken, kon de UVS-spelrcgelaar later opnieuw tot diep in de Ilpendamstellingen doordringen. Na een fraai uitgevoerde één-twee met Bekooy moest Cor Beuving eraan te pas komen, om hem met een sliding van scoren af te houden. Drastische ingreep Het was voor 'heelmeester' Van Lier het sein om zijn equipe op de snijtafel te leggen. De drastische ingreep, die volgde kreeg gestalte in de gelijk maker van Lok. De 1-1, die de peppil vormde voor een slotoffensiefje, dat bijna werd bekroond door andermaal Lok. Henskens wist echter op de lijn redding te brengen. Waarmee gerechtigheid geschiedde. De ge nezing van Ilpendams kwaal was te laat ingetreden om een nog gunsti ger resultaat dan de puntendeling te rechtvaardigen GERARD VAN PUTTEN Roodenburg-spits Ed Strijk wint wedstrijd tegen HION LEIDEN - Het wordt leeg op de spelersbank van Roodenburg. In de wed strijd tegen HION moest Roodenburg-trainer Ger Linkerhof voor de zoveel ste maal een reserve het veld insturen na een bles sure van één van de Lei- denaars. Ditmaal viel Cees Montagne al na tien minu ten in de eerste helft uit en LEIDEN - Hillegom haalde in het streekduel tegen VVSB gisteren flink uit. Met maar liefst 0-5 moest WSB het onderspit del ven tegen een uitstekend spelen de Hillegomse ploeg. SC Lisse handhaafde zich aan kop door een 4-1 zege tegen het onderaan staande BEC. Teylingen bleef SC Lisse goed volgen middels een krappe 1-2 zege bij Delfia. Van Nispen boekte een knappe 3-2 zege in de lastige uitwedstrijd te gen Vredenburch. DOCOS daar entegen verloor verrassend van het in de onderste regionen ver toevende HBS met .0-1. VVSB-Hillegom 0-5 In deze streekderby kon VVSB een goe de lijn van vorige week niet door trekken. Van meet af aan was er een veel sterker Hillegom te zien, dat al na 7 minuten op 1-0 kwam. Boudewijn Pijpers passeerde drie man en liet de licht gebles seerde Johan vd Berg (in de tweede helft vervangen door Gé van Steijn) kansloos. VVSB leek hierna terug te komen, maar tot twee maal toe richtte Joost Oost- dam net niet zuiver genoeg. Toen na 20 minuten Ron de Jong Hille gom op 0-2 zette, was de strijd beslist. Twee minuten later scoorde Herman vd Schrier met een mooie lob 0-3. In de tweede helft was het spel- beeld nauwelijks gewijzigd. Hil legom heerste wederom in alle li nies en kwam nog twee keer tot scoren. Eerst bracht John vd Velden na een half uur spelen met een onhoudbaar schot de vierde treffer op zijn naam, ter wijl 10 minuten later dezelfde speler uit een vrije trap de bal in één keer langs keeper Gé van Steijn schoot: 0-5. SC Lisse-BEC 4-1. Deze wedstrijd kende duidelijk twee gezichten. In de eerste helft een aantrekke lijk spelend Lisse, die het publiek duidelijk waar voor zijn geld bood. Na 10 minuten spelen stond de Lissense ploeg al op 1-0. Uit een voorzet van Ronald Faas doelpuntte Harry vd Zwet 1-0. Vier minuten later was het alweer prijs. Wim van Beek schoot via de paal zijn ploeg op 2-0, terwijl Wim van Beek kort voor rust nogmaals tot een treffer kwam 3-0. In de tweede helft liet Lisse zich van een negatieve zijde zien; de ploeg rommelde maar wat aan, elftalleider Van Dijk Bij één van de spaarzame uitvallen van VVSB brengt Hillegom-doelman Van de Vel den redding. SC Lisse en Teylingen handhaven zich na winst aan kop nog wel het volgende kwijt wilde: "Een wanvertoning, zeker als je bedenkt flat onze ploeg na het verlies van vorige week het eigen publiek wat had moeten laten zien". Wim vd Beek bepaalde tenslotte de eindstand op 4-1. Delfïa-Teylingen 1-2. Dat Teylin gen gisteren nog twee punten zou pakken, had vriend noch vijand verwacht. Na 33 minuten spelen in de tweede helft leek het er op, dat de Sassenheimse ploeg de eerste nederlaag moest incasse ren. De ploeg van trainer van der Vlist kwam op dat moment op een 1-0 achterstand. Een treffer die tot stand kon komen na enig getreuzel in de Teylingse achter hoede. Maar Teylingen kwam knap terug. Eerst bracht Henny Zoet, uit een corner van Piet Hoogervorst zijn ploeg op gelijke voet, terwijl drie minuten voor tijd de "onzichtbaar" gebleven Peter van Rijn een gave pas ver stuurde richting Piet Hooger vorst, die met een prachtige lob de Delfia doelman verschalkte 1-2. Vredenburch-Van Nispen 2-3. On danks dat Van Nispen door een doelpunt van Jansen, vroeg tegen een achterstand opliep kwamen de Zilkenaren sterk terug. Het was Martin van Eden, kon twee maal scoren, na aangeven van resp. Marijnissen en Aad Glas. In de 37ste munuut zette Aad Jon ker Van Nispen zelfs op 1-3. Maar toen voorstopper Peter v Eden, uit de Van Nispen-ploeg wegviel, was de rust in de achterhoede op eens-ver te zoeken. Zo kon Vre denburch nog terugkomen tot 2-3. Verder liet Van Nispen het echter niet komen. DOCOS-HBS 0-1. Een zeer onver diende nederlaag voor DOCOS, gezien het veldoverwicht van de Leidse ploeg gedurende de hele wedstrijd had. Maar ondanks vele kansen kon DOCOS slechts een maal tot scoren komen, maar deze treffer vond geen genade in de ogen van de scheidsrechter. Mathieu de Vriend bleek zich, tot verbazing van al dat DOCOS was, afgezet te hebben tegen een te genstander. Door dit gemis aan schotvaardigheid van beide zij den, kon het gebeuren, dat HBS met twee punten richting Den Haag kon gaan. Bij een van de spaarzame uitvallen in de tweede helft werd een fout in de DOCOS verdediging genadeloos afge straft. moest de jeugdige Nico van As hem vervangen. Ondanks deze vroege tegenvaller behaalden de Roodenburgers een onverwacht succes tegen het veel hoger geklasseerde HION Het vrijwel voortdurende ge zwoeg van de Leidse eersteklas ser werd tegen de Rotterdam mers beloond met een zeer wel kome 0-0. Met dit resultaat lijkt de opgaande lijn in het spel van Roodenburg bevestigd, al zal er nog heel wat moeten gebeuren voor de Leidenaars weg zijn van de lage plaats, die zij nu nog in nemen op de ranglijst van de eer ste klasse. Daarvoor zullen de Noord-voetballers met meer voor de dag moeten komen dan ze te gen het Rotterdamse HION lieten zien. Om de Rotterdammers op 0-0 te houden kon Roodenburg het evenwel met het gebruikelij ke energieke, maar bepaald niet fraaie verweer wel af. Middenveld De strijd speelde zich voor het me rendeel op het middenveld af, waar Roodenburg met John van de Wetering. Jan Kromwijk, Ri chard Klein en de voor Montagne ingevallen Nico van As niet hoef de onder te doen voor de Rotter dammers. In de verdediging maakte HION geen al te sterke indruk. Vooral laatste man Freek Meulenbroek viel op door een zwakke balbehandeling. De Leidse voorwaartsen, Ed Strijk en Rob Brittijn kregc echter vaak te weinig steun van het sterk be zette middenveld om daarvan gebruik te maken. Ondanks het feit, dat de Rotter dammers ook slechts met twee spitsen opereerden, waren in de eerste helft de beste kansen voor HION. In de beginfase kon Wim Ligtvoets direkte tegenstander Bouli van der Meer tot driemaal toe vrij inschieten, zonder succes overigens, en vlak voor rust was HION weer dicht bij een doel punt bij een schot van Frans van Houwelingen. Roodenburg- doelman Sjaak Nievaart kon met zijn voet redding brengen. Geen kansen Een doelpunt zou voor de Rotter dammers teveel zjjn geweest, daar was het overwicht van Roo denburg te groot voor. Rooden burg wist zich evenwel geen kan sen te scheppen. Slechts een handjevol goed opgezette aan vallen waren er te noteren gedu rende de gehele wedstrijd. Bo vendien trokken de Rotterdam mers zich bij tijd en wijle massaal terug in de verdediging, zodat de kans op succes voor de Leide naars nog meer werd geredu ceerd. Na twintig minuten in de tweede helft deed zich bij een vrije trap even buiten het strafschopgebied voor Roodenburg de beste kans op een doelpunt voor. De zeer Jan Kromwijk geno- ekte' erd

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15