'Ajax heeft betere spelers, Roda een beter team Kramer: ,Erg voor mijn moeder Problemen voor Zwartkruis TSV ligt ontzettend met zich zelf in de knoop Amsterdammers duidelijk op de weg terug Scorebord A» rau&'i i Topscorers YOLENDAMS DRAMA IN DE FEYENOORD-KUIP MAANDAG 13 NOVEMBER 1978 SPORT EINDHOVEN - Landskam pioen PSV heeft zaterdag avond tegen PEC-Zvvolle zijn absolute dieptepunt van deze competitie bereikt. Vorige week, in de wedstrijd tegen NAC, kon men dat echec al zien aankomen, maar toen nog camoufleerden twee tref fers de werkelijk onthutsende terugval van de Eindhovense formatie, omdat NAC in deze Brabantse broederstrijd veel te opportuun te werk ging. PEC-Zwolle had uit dat duel kennelijk zijn conclusie ge trokken en zorgde er zater dagavond in de eerste plaats voor dat de eigen verdediging hecht gesloten bleef, zodat het grote veldoverwicht van PSV nooit echt dreigend werd voor de Overijsselse ploeg. PSV bleef zichzelf aan de lopende band voorbij hol len, zonder zich ook maar een rustpauze te gunnen waarin het misschien in de totale chaos enige orde had kunnen scheppen. Want dat is toch wel het grote euvel waaraan de Nederland se landskampioen op dit moment mank gaat: er is to taal geen overleg meer in de ploeg. Iedereen lijkt wat voor zichzelf te voetballen. Diepte en breedtepasses ontbreken volledig bij de Rijvers-briga de, terwijl de combinaties zo knullig worden uitgevoerd dat het zelfs voor een zeker niet imponerend PEC-Zwolle een vrij eenvoudig karwei was de offensieve daden van de Eindhovenaren al in een vroeg stadium te ontrege len. Tegen NAC kon PSV zich door keihard te werken nog enigs zins overeind houden; tegen PEC-Zwolle was zelfs de inzet niet toereikend om een over winning uit het vuur te sle pen. Qua voetbal, alhoewel de Zwollenaren er eveneens niet in slaagden de 20.000 toe schouwers iets attractiefs voor te schotelen, was PEC inderdaad toch de betere ploeg en verdiende de uitein delijke 1-0-zege volkomen. Een overwinning die uit een door Ben Hendriks verzilver de strafschop, terecht toege kend omdat doelman Van Engelen de doorgebroken Uruquees Yuri Banhoffer onderuit had gehaald, werd behaald. Kees Rijvers: „Ik kan niet ont kennen dat het team van avond ver onder de maat is gebleven. Ik moet evenwel een uitzondering maken voor Willy Janssen en Twan van Mierlo, die door hun ijver het inspirerende voorbeeld aan de rest van de ploeg hebben willen geven. Dat sein werd evenwel door de rest van de ploeg niet begrepen". Al wil de Kees Rijvers het uitdruk kelijk niet als een excuus aanvoeren, toch meende de Eindhovense oefenmeester er op te moeten wijzen dat PSV door allerhande blessure problemen dit seizoen nog geen enkele maal in zijn sterkste opstelling heeft kun nen spelen. „Het constante gemi§ van vier a vijf basisspelers wordt nogal eens gemakkelijk opgeno men. En het elke wedstrijd opnieuw met een aantal re serves moeten spelen is toch een feit dat zich op den duur gaat wreken", aldus Rijvers, die deze week zelfs zijn ter reinknecht moest toever trouwen aan de ziektewetuit keringen. Voor PSV is het nu zaak met een minimale achterstand de winterstop te halen, al blijft voor Rijvers de vraag wel kei hard overeind staan of zijn ploeg zich nu na deze tweede optater snel zal kunnen her stellen. Collega Fl its Korbach kan wat dat betreft de toe komst enigszins zonniger te gemoet zien, nu zijn ploeg - uitgerekend tegen PSV - de eerste seizoenzege op zak heeft gestoken. Korbach: ..Al enkele keren hebben we op het allerlaatste moment een gelijkspel moe ten toestaan of de zege uit handen moeten geven. Nu is het dan eindelijk eens ge beurd. al mogen we natuur lijk niet uit het oog verliezen dat een zege op dit PSV nu ook weer niet alles voorstelt, omdat de Eindhovense ploeg zo ontzettend met zichzelf in de knoop ligt dat er op een bedenkelijk niveau - althans uitgaande van de normen die er toch aan het Nederlandse topvoetbal gesteld mogen worden - geknutseld werd". SPORT AMSTERDAM - Het verschil tussen winst en verlies bleek na afloop van de min of meer geflopte topper Ajax- Roda JC (1-2) bepalend voor de wijze waarop de trainers hun analyses maakten. Bert Jacobs, de winnende oefenmeester van Roda, gaf grif toe dat zijn ploeg „bepaald niet de wedstrijd van het sei zoen had afgewerkt" en dat ditmaal voor de wilskracht een veel belangrijker plaats was ingeruimd dan voor die kwaliteit. Zijn collega, de ogenschijnlijk stoicijnse Cor Brom, wilde daarentegen niet van kwaliteitsverminde ring weten. Hoewel Ajax na een voortvarende start duidelijk de weg terug heeft ingeslagen (in de laatste zes com petitiewedstrijden werden zeven punten weggegeven), is er van een inzinking volgens Brom geen sprake. Een feit is echter dat het team geen schaduw meer is van zichzelf. Rechtervleugelverdediger Hans Erkens: „Vooral in het begin klopté er niets van bij ons. We wa ren niet op elkaar ingesteld en voor de tegenstander waren we te lief'. Die opponent, die vooral in het eerste half uur weinig in de weg werd gelegd, had weinig be denktijd nodig om profijt te trek ken van die dwalingen van Ajax, maar kon toen het eenmaal op 0-2 was gearriveerd bepaald niet overtuigen. Roda voelde zich in zijn element toen Ajax zich in zijn haast om zich te rehabiliteren voor de af gang tegen Bayern Munchen te vergeefs probeerde enige lijn in het spel aan te brengen. In die pe riode bleek de door Jacobs geko zen tactiek ook uiterst succes vol. Rechterspits Adrie Koster „Dick Nanninga zou zich wat laten te rugzakken en de buitenspelers zouden naar binnen gaan. Op die manier zijn we aan het eerste doelpunt gekomen". Een treffer, waarachter Koster zelf zijn naam wist te plaatsen omdat hij al in de derde minuut alert reageerde op een dieptepass van de lange tijd met Erkens dollende Pierre Vermeulen. Voordat Ajax zich serieus met de gang van zaken mocht bemoeien, was de winnaar al bijna bekend. In de 31ste mi nuut werd de „koude starter" Ajax opnieuw „zoek" gespeeld Ditmaal door De Jong en Ehlen, waarna Nanninga zich als doel puntenmaker meldde. Tot dat moment leek het voor Ajax herhalingsoefeningen en was mi sère evenals tegen Bayern troef. Voor een belangrijk deel was het terug te voeren op de vrij impo- Van Dord staat tot dinsdag op non- actief, Everse verstapte zich af gelopen dinsdag en heeft last van zijn scheenbeen, spits Ray Clarke heeft tijdens de training een knieblessure opgelopen en de met spierverrekkingen tobbende verdedigers Meutstege en Zwamborn werden gistermiddag alleen ingezet omdat er geen an dere spelers voorradig waren. Een feit is echter dat Ajax het ge hele seizoen al sukkelt met geblesseerde spelers. De eerste maanden vormde dat geen be lemmering om de produktie en prestaties op peil te houden. Het lijkt er dan ook veel eerder op dat het huidige Ajax niet is ingesteld op het overwerk in de vorm van UEFA-Cupontmoetingen en bo vendien een vormcrisis door maakt. Op papier zag het er ook wel aardig uit. Zoals Roda zijn foefje met Nanninga had, zo had Ajax Roda willen misleiden door Dick Schoenaker als puntspeler te la ten aftrappen. Rod a's voorstop per Pfeiffer weigerde echter mee te werken. Hij liet zich niet, zoals Ajax wilde, uit het centrum weglokken maar ving in samen werking met ausputzer Ziegler alle gelegenheidsspitsen rustig op. In de tweede helft werd het wat ingewikkelder, omdat Ajax in die fase uitsluitend uit aanval lers leek te bestaan. Roda had toen via de counter opnieuw moeten demarreren, maar hield onnodig de spanning erin, omdat Roda bij tegenacties de rust van voor de pauze miste EREDIVISIE FC Den Haag-Sparta AZ'67-NEC Haarlem-MW Go Ahead Eagles-FC Utrecht PSV-PEC/Zuolle FC W V-N AC Vitesse-FC Twente Feycnoord-Volendam Ajax-Roda JC 13 8 4 1 1 3 19 27- 8 2 4 16 41-22 6 2 16 18-7 2 4 16 17-14 5 3 15 18-15 6 3 14 18-13 4 4 14 12-15 3 6 11 21-25 7 4 11 12-19 5 5 11 17-27 8 4 10 8-15 5 6 9 11-19 5 6 9 16-31 5 6 9 11-28 4 7 8 14-22 13 2 3 8 7 EERSTE DIVISIE FC Dordrecht-Excelsior Hcerenven-FC Groningen Fortuna SC-VVageningcn Heracles-FC Vlaardingen Dc Graafschap-Eindhoven SVV-Telstar SC Amersfoort-Helmond Sport Veendam-FC Amsterdam Willem II-SC Cambuur 13 8 4 Dick Nanninga (13) scoort 0-2 dat met medewerking van Ajax tot de negentigste minuut goed verliep. Pas toen mocht Ling, te voren de opvallendste kansen misser, tegenscoren. Dat zijn ploeg niet verder kwam dan 1-2, weet Brom onder m beleid van scheidsrechter Van Etiekoven. "Als Roda toen met de handen van de bal was af gebleven en de scheidsrechter wat penalty's had uitgedeeld wa ren we verder gekomen" Brom ging daarbij voo feit dat niet de Limburgers zich als handballers ontpopten, maar Ling, die de bal vlak voor tijd met de hand meenam, alvorens te Hans Erkens was in zijn nabeschouwing dan ook heel wat reëler toen hij opmerkte: „Ajax heeft een beter spelerspotentieel, maar Roda is als team beter" 1 20 29-12 1 i7 17- 7 2 16 19-13 2 15 21-15 2 15 21-16 1 15 14-10 3 14 18-10 4 14 19-13 4 14 17-15 2 13 10-14 1 12 8-6 5 11 18-21 6 10 10-18 6 9 16-21 7 9 16-24 6 8 9-16 7 7 13-23 8 7 13-27 8 6 13-28 1. Kees Kist (AZ'67) 16 2. Theo de Jong (Roda JC)11 3. Ray Clarke (Ajax) 8 com: „Toch wil ik daar niet van weten. Op de training gaat het nog steeds uitstekend. Als het minder gaat moetje dat tijdens de trainingen toch merken". ROTTERDAM - One-man-show van Frank Kramer in de Kuip. Zelfs na zijn overtrok kenverwijdering uit de wed strijd tegen Feyenoord en het daarna uiterst schlemielig tot stand gekomen 2-0 verlies voor Volendam, bleek de kleurrijke spits zijn gevoel voor humor en zijn relative ringsvermogen nog niet kwijt Aanvankelijk zag hij dan ook alleen maar de mogelijke con sequenties voor andere par tijen. Voor de omroepvereni ging waarvoor hij werkt als presentator "Dit kost leden") en voor de familierelatie. "Ik vind dit nog het ergste voor mijn moeder", meldde hij iro nisch. "Die gaat nu natuur lijk weer zitten peinzen wat die jongen van haar weer al lemaal heeft uitgespookt." Moeder Kramer kan gerust zijn, véél was dat niet. Zoon Frank werd alleen het slachtoffer van een scheidsrechter die louter handelde naar de letter van de voetbalwetgevingniet naar de geest. De feiten: Feyenoord-Volendam was 44 minuten onderweg toen Kramer voor de eerste maal een licht vergrijp pleeg de door de bal weg te schoppen nadat het fluitsignaal van arbiter Mulder al geklonken had (wegens zijn te forse schouderduw). Een boeking was het gevolg, met daarbij de notitie dat de spelleider naliet de speler duidelijk van de waarschuwing op de hoogte te stellen. Nauwelijks zestig se conden later schiep dat al verwarring, omdat Kramer na een lang duel om de bal zijn bewaker Michel v.d. Kor- put bij een sliding raakte en Mulder plotseling met het rood in de handen stond Kramer kon vertrekken. r Frank Kramer verlaat de Kuip vol onbegrip. "Ik schaam r Formeel een juiste beslissing, omdat de tweede waarschu wing in één wedstrijd nu eenmaal "rood" betekent, maar het scheidsrechtersbe- sluit hield zo weinig rekening met de aard van de overtre dingen en de geest van de tot dan sportieve wedstrijd, dat de verbazing over de uitslui ting alom heerste. Eerst bij Kramer zelf: "Ik was te verbouwereerd om te protes teren. Inderdaad, ik maakte een overtreding, maar dat was absoluut geen opzet. Ik verwachtte dun ook alleen een opmerking in de geest van "Zeg Kramer, non nog één keer en je gaat eruit". De man had moeten volstaan met het geven van een vrije trap. In plaats daarvan maakte hij een beoordelingsfout." Daarna bij alle Volendam-spe- lers, die Mulder gezamenlijk bestormden, inclusief trainer Jan Mak, die het veld inrende. "Want ik, dacht dat hij zich vergistte, dat hij het geel had willen trekkenomdat ik géén enkele opzet had gezien. Ik denk ook. dat Mulder die be slissing nu betreurt" el degelijk." n Het tegendeel bleek waar,na het n duel. Mulder: "Hoe erg het n soms ook is, een tweede waar schuwing betekent een rode kaart. Je moet nu eenmaal consequent leiden. Objectief de situatie bekijken. Dat heb ik gedaan en dan houd ik er geen rekening mee of zo'n kaart wel of niet in het beeld van de wedstrijd past" ZEIST - Op het laatste mo ment wordt bondscoach Jan Zwartkruis opnieuw met geblesseerde spelers gecon fronteerd. Feyenoorder Wim Jansen en PSV'er Jan Poortvliet hebben de bondscoach telefonisch laten weten, dat zij niet aan de interland tegen Oost-Duitsland, die woens dagavond in het Feyenoord- stadion in Rotterdam wordt gespeeld, kunnen deelne men. Ook het meespelen van Rob Renscnbrink lijkt nog twijfelachtig. Zondagmorgen meldde Jansen zich bij Zwartkruis af. Tij dens een trainingspartijtje een dag eerder verrekte de Feyenoorder een spier in zijn linkerdijbeen. Een blessure die hem ook al buiten de se lectie van Oranje hield voor de wedstrijd tegen Zwitser land. De medische staf van Feyenoord achtte het beter dat Wim Jansen een week volstrekte rust zou hou den. Ook bij Jan Poortvliet is een oude blessure de oorzaak van het niet meespelen in de ze belangrijke interland. Poortvliet vertelde de bondscoach dat hij alleen dan zou spelen als zijn bles sure voor honderd procent was genezen. De PSV'er heeft nog steeds last van de na sleep van een blessure aan het been. Of Jan Zwartkruis over Rob Renscnbrink kan beschik ken, hangt van twee dingen af. Mocht de enkelblessure van Rensenbrink voor woénsdag zijn genezen, dan zal er toch eerst nog toe stemming aan Anderlecht moeten worden gevraagd. Het bestuur van Anderlecht had te kennen gegeven dat Rensenbrink niet met het Nederlands elftal zou mogen meespelen indien hij in de competitiewedstrijd tegen Club Brugge niet in het veld zou slaan. Rensenbrink heeft het afgelopen weekeinde niet gespeeld. Toch zal hij naar Zeist komen, „omdat de medische verzorging daar zo goed is en omdat ik nog altijd plezier heb om voor Oranje te spelen", aldus Rensen brink. Jan Zwartkruis heeft Johnnie Metgod van AZ'67 en John nie Dusbaba van Anderlecht aan zijn selectie tocge- Gevolg van die formalistische opstelling had wél kunnen zijn dat de man uit Slochteren "waar het aardgas vandaan komt") de vlam-in-de-pan had gejaagd in de Kuip. Het voor rust zeer sportieve duel leek vlak na de pauze ook te gaan ontaarden voor 19.000 kijkers.Na een gele kaart voor Harry Melis hadden de elf Feyenoorders en de tien Vo- lendammers de gemoederen echter weer onder controle, maar vooral Volendam had toen al heel wat deuken opge lopenin het al zo verweerde Zelden toch zal een team tegen zoveel pech hebben moeten strijden als de formatie van Jan Mak gisteren. Zwaar ge handicapt aangetreden in de Kuip (maar liefst zeven selec tie-spelers zijn geblesseerd), hield de ploeg zich één helft dapper slaande. Met allengs meer durf ook, toen eenmaal was gebleken dat Feyenoord bepaald niet slim speelde. Zonder Wim Jansen, die door een tijdens de training ver rekte spier woensdag ook niet kan aantreden met Oranje en zonder Jan van Deinsen bezat de Kuipploeg niet de creativiteit om de tegenstan der op de kniëen te dwingen. Volendam kon dan ook meer en meer vooruit gaan denken, tot aan de eerste opdoffer in de vorm van de rode kaart voor Kramer, die dat zelf als "een zeer dramatisch moment" ty peerde. "Want het is me nog nooit gebeurd: dit is een smet op m'n carrière. Ik schaam me er wel degelijk voor, maar voor me zelf vind ik het niet eens zo erg. Erger vind ik het voor de ploeg, die daardoor zwaar gedupeerd werd."Hoe- zeer bleek vlak na de pauze toen de dramatische momen ten zich aaneenregen tot een klein rampje voor Volendam, dat het punt door eigen toe doen uit de handen zag glib beren. Eerst passeerde Jaap Jonk zijn eigen doelman Bloem, na een corner van Me lis: vervolgens schoot André in eigen doel na een actie van Wijnstekers. De vooraf gestel de vraag of Volendam de eer ste ploeg zou worden, die in de Kuip zou scoren, was daar mee 'afdoende' beantwoord. Feyenoord zelf kon dat niet meer, al kreeg hel daartoe een aantal ideale mogelijkheden. Een treffer van Melis (die ook nog eenmaal de paal raakte) werd evenwel doorgestreept wegens buitenspel; de in de Kuip debuterende IJslander Petursson manifesteerde zich redelijk maar had niet veel geluk. Een typering die, betrokken op Volendam en Frank Kramer, als zwaar eufemistisch mocht worden beschouwd. Deson danks zag Kramer op geheel eigen ivijze nog lichtpunten. Het bekerduel bij Noordwijk zal hij zaterdag ongetivijfeld niet meemaken, maar Kramer heeft goede hoop dat zijn schorsing tot die wedstrijd beperkt zal blijven. "Het Vo- lendam-bestuur gaat om een mondelinge behandeling vragen en enige Feyenoorders hebben verklaard daarbij een goed woordje voor me te doen". Kramer werd zelfs weer geheel zichzelf op het moment dat zijn trainer Jan Mak kwam meeluisteren. Toen was er wéér die ironie: "Twee jaar geleden heb ik ook al eens een gele kaart gehad. Toevallig ook van Mulder en toevallig óók na een slidingAls ik moet meeverdedigen doe ik dat kennelijk erg gebrekkig. Ik moét gewoon een vrije op dracht hebben"... PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13