"Vrijwilliger meer in werk betrekken" I eidse agenda Fraaie koorprestatie van 'Zingt den Heere' Fem enz.: uitstekende sfeer "Mara, EBBQ3BBB5 Wethouder geeft aanzet tot bouw wijkcentra Noord/Kooi Bach- S.F. Herrsch-Show: kundig toneelspel voor schoolverlaters BURGERLIJKE STAND vertolking van Olof ZATERDAG 11 NOVEMBER 1978 Zaterdag Sanders, Levendaal (hoek Kore- vaarstraat) Antiekmarkt, 9.30-17 Breehuys, Breestraat 19, swing avond middelbare scholieren, 20-24 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, vanaf 21 uur. Leidse Schouwburg, "Welkom in Waldolala", met Waldo van Dun- gen, 23.11 uur. LAK-Theater, Lumiere Son "Night-Fall", 20.30 uur. Camphuys, Rhijngeesterstraatweg, antiekbeurs, 10-17 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volksdansinstuif, 20 uur. Jeroenhuis, Wassenaar, najaarsuit voering accordeonver. DVS, 20 Op Dreef, Leiderdorp, carnavals avond, 20.30 uur. Ons Huis zoeterwoude, carnavals avond, 20.30 uur. Zondag Antonius Clubhuis, dansen 20-23 Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. LAK-Theater, kindervoorstelling: toneelgroep Kleiduif met "Het verhaal van Scheurbuik", 15 uur. Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Bos- huizerlaan, bejaardensoos Zuid- West, 14.30 uur. Troef, Noordeinde 2a, fotografie; yoga, Nederlands, 19.30-21.30 uur; huisvrouwengroep, di. van 9-11.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, yoga; t'ai chi, 19.30 uur; gitaar; Go-club, 20 uur. Breehuys, Breestraat 19, ma., di., do en vr. overblijfsoos, 12-13.15 uur. Kantine NEM, ingang 5 Meilaan, ruil- en veilingavond "De Post zegelvrienden", 20 uur. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, amateurfotografie, 20 uur. Leidse Schouwburg, Tsjechisch folkloristisch ensemble Broln, 20.15 uur Stadhuis, cie. algemene bestuurlij ke aangelegenheden, 20 uur. Internationaal House, Rapenburg 6, Dante Aliglieri, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. be stuurszaken, 20 uur. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad. Noorderkwar tier en Groenoord): H.G.M. Aelbers, Noordeindsplein 2 a, tel. 122268; Wijk II (Kooi en Merenwijk): P.J. Derchant, Hooigracht 61. tel. 123752; Wyk III (Waard, Professorenwijk - Tuinstadwijk en zuid-binnenstad); J. van Gent, Zoe- terwoudse Singel 28, tel. 122538; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): van zaterdag 10 tot zondag 8 uur vm.: W Sehellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035; van zondag 8 tot zondag 24 uur: A.A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797. Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door H.B. van Wijk v.d. Valkboumanweg 198, tel. 890529 (zater dag); F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139 (zondag). Zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13 uur op Merel straat 184 a, tel. 891000. Oegstgeest - E.J.Roelants, Frans Hals laan 10, tel. 153747. De weekenddienst loopt van zaterdag 10 tot maandag 7 vm. Voorschoten - F. Koopmans, R. Wag- nerlaan 69, tel. 6352 (zaterdag); S.v.d. Kooy, S.v.d. Oyelaan 13 ,tel. 6951 (zon dag). Warmond - L. Lempers, Churchilllaan 13, Voorhout tel. 02522-L0140. Apotheken De avond- nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen door Apotheek Her- dingh en Blanken. Hogewoerd 171, Lei den tel. 120502: Apotheek Beker, Lijt- weg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men, uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis. Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp-Zoeterwoude-Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade. spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur, tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7 ,tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidszorg, v.d. Waalslaan tel. 4641. Warmond - Zr. C.J. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1 Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. LEIDEN - Wethouder Tesselaar heeft gisteren het officiële start sein gegeven voor de bouw van twee wijkcentra in de Kooi en Noord. Hij deed dat door het ver plaatsen van een hap grond op het bouwterrein aan de Drift- straat, waar de nieuwbouw van het clubhuis "de Mirt" zal verrij zen. Na de handeling trokken wijkbewoners, ambtenaren van Wethouder Tesselaar temidden van toekomstige gebruikers van de wijkcentra in Noord en de Kooi CRM en andere genodigden naar clubhuis "De Zevensprong" dat over een maand of acht ook door nieuwbouw vervangen zal zijn. Tesselaar, hij wist het algelopen jaar telkens opnieuw 'potjes' te vinden waaruit de wijkcentra be kostigd kunnen worden, vestigde er nog eens de aandacht op dat het rijk maar liefst 2,3 miljoen gulden beschikbaar had gesteld voor de bouw van de wijkcentra. Totaal kosten de gebouwen sa men 3,4 miljoen gulden. De in hout en steen op te trekken ge bouwen zijn voor tal van doelein den te gebruiken. Zo zal het wijk centrum in Noord (op 't Spoortje, nabij de Bernhardkade) onder dak bieden aan de speel-o-theek, het wijkcollectief, het buurt huiswerk, een peuterspeelzaal, jongerensoos en bejaardensocië teit. "De Mirt" is net zo opgezet, zij het op kleinere schaal, als het centrum in Noord. Volgens Tesselaar hebben vele wijkbewoners "er altijd aan ge twijfeld of de nieuwbouw zou komen. Maar u ziet dat er nu geen weg terug meer is", zo zei de wet houder tenslotte. De plannen makerij voor de nieuwbouw in, Noord heeft zo'n zeven jaar in be slag genomen; de plannen voor een wijkcentrum in de Kooi zijn nog ouder. De bouwer, Beton bv, hoopt beide centra volgend jaar september op te leveren. Prof. Menges opent gezondheidscentrum in Merenwijk - LEIDEN - Prof. dr. L. Menges heeft gistermiddag het ge- zondheidscentrum in de Merenwijk (Rosmolen) officieel I mtropren (1 f geopend. De hoogleraar, die als oud-Leidenaar nauw be- trokken is geweest bij de plannen hiervoor, deed dat aan de hand van een toespraak, waarin hij inging op de bete kenis van gezondheidscentra voor patiënten en werkers. Menges noemde daarbij de "ver maatschappelijking" van de eer ste lijns-gezondheidzorg, waar van het gezondheidscentrum een exponent is, een belangrijke voorwaarde voor o.m. het mon dig maken van de patiënt. Dat komt, zei hij, in het gezondheids centrum van de Mèrenwijk tot uitdrukking in de nog op te rich ten patiënten/cliëntenraad, die de belangen van het centrum en van de patiënten/cliënten moet gaan behartigen. De hoogleraar waarschuwde er voor dat gezondheidscentra be dreigd kunnen worden door di verse valkuilen. Eén ervan zou kunnen zijn dat de werkers in het gezondheidscentrum zowel aan dat centrum als aan hun werk geefster (stichting) verbonden zijn. Menges suggereerde dat de- .ze situatie conflicten zou kunnen uitlokken. Hij zei het verder belangrijk te vin den dat de werkers in het ge zondheidscentrum (huisartsen, maatschappelijk werker, fysio therapeuten etc.) die de patiënt/ cliënt normaal gesproken, bezien vanuit hun eigen discipline, leren Noorlander verdedigt prijsstijging ZOETERWOUDE - "De kandi daat-kopers voor premie koopwoningen in West-einde II is beslist niet het mes op de keel gezet". Dit stelt Noor lander bouw bv in een brief aan het gemeentebestuur van Zoeterwoude. Daarin doet Noorlander een poging de prijsstijging van deze wonin gen te rechtvaardigen. Oorzaak van deze meerkosten die op de toekomstige bewo ners worden verhaald is vol gens Noorlander de vertraag de afgifte van premiebe schikking en bouwvergun ning. Bovendien werden per 1 januari door het Ministerie van Volkhuisvesting een groot aantal extra eisen aan de woningen gesteld (o.a. ten aanzien van de isolatie). De prijsstijging is hierdoor, al weer volgens Noorlander, "geheel op gegronde en ver antwoorde wijze tot stand ge komen". Waaraan wordt toe gevoegd dat bij de aspirant kopers van de premiekoop woningen vervolgens "geenszins op ondertekening van het koopcontract is aan gedrongen". Voorzitter Jan van Well van het gezondheidscentrum centrum gisteren officieel opende. op basis van gelijkwaardigheid tot een optimale en hechte sa menwerking te komen. Verder noemde de hoogleraar een voorbeeld van een gezondheids centrum in Venlo, dat in vijf jaar was uitgegroeid tot een goed functionerende eenheid. "Er wa ren significant veel minder ver wijzingen naar medische specia listen en er was tien procent min der aan ziekenhuisopnamen vanuit dat gezondheidscentrum in vijf jaar tijd", aldus Menges. Hij zei tenslotte dat naar zijn me ning het huidige team dat in het gezondheidscentrum werkt, niet zou mogen worden uitgebreid met een psycholoog of psycho therapeut. "Ik vind dat deze niet in de eerste lijn thuishoren. Er moet geen uitbouw van het team naar boven komen, met meer den^alfZ<?!:™5W0F°E iubUeun)- hoogleraar. i gesprek met prof. Menges (geheel rechts), die het Hij pleitte ervoor om non-profes sionele vrijwilligers in de eerste lijns-gezondsheidszorg in te zet ten. Hij constateerde dat dit in het Hulp- en Adviescentrum Mefen- wijk al gestalte had gekregen. concert van de Chr. gemengde zangvereniging "Zingt den Hee re" heeft gisteravond onder lei ding van dirigent Wim de Ru plaats gehad in de gerestaureerde Hervormde Kerk te Zoeterwou de. "Paulus" Van Mendelssohn is niet zomaar een peuleschilletie LEIDEN - De Nieuwe Komedie wil met de "S.F. Herrsch-Show" een science fiction toneelstuk bren gen voor leerlingen van MAVO en LBO, die op het punt staan van de schoolbanken in de werkloos heidswet te rollen. In een "Werk krant" wordt voor vier dubbeltjes door de Nieuwe Komedie uitge breid informatie gegeven over het "werken aan je toekomst" Men geeft adviezen omtrent ont slagaanzegging, werkloosheid, de sollicitatieprocedure, de func tie van de vakvereniging etc. In het toneelstuk de "S.F. Herrsch- Show" geeft de groep een aantal praktijkvoorbeelden. Het over- compleet-zijn van arbeiders, de machteloosheid van de arbeider, de monopoliepositie van het grootkapitaal, de machtige arm van de vakvereniging, etc. Dit alles wordt verpakt in een futu ristisch aandoend geheel. De indruk wordt gewekt, dat vier jongeren op een eiland terecht komen en daar geconfronteerd worden met de problemen uit de maatschappij. Aanvankelijk be staan er bij het onderling accep teren grote moeilijkheden. Maar al spoeaig hebben de vier men sen (Ineke, Ellen, Valentijn en Ursul) in de gaten dat ze slechts door samenwerking nog een kans maken van het eiland af te ko men. Ze slaan letterlijk "de han den ineen" en dit blijkt onver wachts te betekenen, dat de macht van mijnheer Herrsch wordt doorbroken. Hoewel Ellen aanvankelijk een machine wil uitschakelen, ko men ze er toch nog bijtijds achter, dat slechts het instandhouden van deze machine en de discipli ne, welke haar voortbracht, kan leiden tot het herkrijgen van de eigen identiteit. Voor hen die dat willen zien zit de "S.F. Herrsch-Show" vol symbo lieken, die heden ten dage nog frequent toepasbaar blijken. Ma chines nemen het werk over van mensen die daardoor overbodig worden. Steeds meer arbeiders werken steeds korter en een ge staag groeiende groep mensen krijgt de beschikking over steeds meer vrije tijd. De Nieuwe Ko medie wil deze problematiek naar het publiek brengen. Maar dan dient dit publiek er wel blijk en vraagt een behoorlijke graad aan koortechniek om de inge wikkelde polyphone structuur de baas te blijven. Het koor heefh ruimschoots aan deze opgave voldaan. Het heeft met grote intelligentie gezongen, ook met aandacht voor de dyna mische aspecten. De tenoren, als in alle gemengde koren, te weinig in aantal, hadden het wel eens even moeilijk, en soms dreigde er was mis te gaan met enkele fuga- tische onderdelen in het gehele koor, maar bijzonder knap heeft Wim de Ru alles in de hand ge houden. Dat hij het moeilijk heeft gehad met het Haags Begelei dingsorkest dat zich vaak van een stuntelige kant liet horen, en waarvan het merendeel zijn partij niet kende, was duidelijk. Als dit een beroepsorkest is, althans be staat uit beroepsmuzikanten heeft het zich geblameerd. Wel was het tempo van de Ouvertu re in het eerste deel te getrokken waardoor de onzekerheid van het orkest nog meer aan het licht kwam. Trouwens ook de koralen hadden iets lichter en iets sneller gekund. Van de solisten was vooral de bas Cor Niessen degene die zijn partij het meest doorleefd heeft gezongen. Hoewel haar aandeel niet zo groot was, heeft ook de alt Geertje Kuypers een goede indruk achtergelaten. De tenor Philip Schuddeboom, klopte wat scherp, vergat vol doende aandacht te schenken aan dynamische contrasten en bleef daardoor oppervlakkig. De sopraan Margaret Roest voldeed zangtechnisch niet geheel. Haar stem ligt niet vrij en zij maakte de indruk veel te forceren. Toch heeft in zijn geheel deze uit voering een goede indruk nagela ten door de fraaie presentatie van het koor. BEP RIJNDERS LEIDEN - Geboren: Belinda G., dv G M. Versteege en C. M. Wowijs; Eric, zv J. D. Streefland en W. van der Kwaak; Jo hanna M., dv e. Florijn en A. de Bruijn; Patrick, zv H. W. M. Straathof en M. M. Lens: Bianca. dv A. van der Hoogt en C. C. Bos; Patrick, A., zv J. A. J. Caspersen C. P. Heemskerk; Agatha J., dv J. Meij- van te geven zich voor de problematiek te interesseren. Dat was gisteravond niet het geval. Slechts weinig mensen hadden de reis naar het LAK-theater on dernomen. Jammer van al die anderen die thuis bleven. Want de Nieuwe Komedie behandelt de problematiek zeer kundig en is tegelijkertijd afkerig van valse sentimenten. Of er op die manier naast een functionele ook een boeiende theaterprestatie ont staat blijft natuurlijk de grote vraag. BERT KOEKEBAKKER vogel en H. Zuijderduijn; Dennis D., zv G. J van der Water en B. Meester; Mar- jolijn C. J., dv R.J.C. Baron en C. M Koot: Dennis A., zv F. X. Kamphues en H. E. Snackey; Joyce N.. dv K. H. Zijlstra en A. M. Bik; Jacob, zv J. H. Wiggers en E J. van der Does. Overleden A. Holiinga (1902); C L. J van Haestregt (1915). Getrouwd D Brandt en W. Neuteboom. WARMOND - Geboren: Silvia J. van der Plas. dv N. van der Plas. Overleden: C. W. Noordermeer (1895), geh. met C. G. J. van der Winkel; E. C. C rand el (1898); E. van Steenbergen (1900); F. H. Stroothenke (1890); T. Eve- leens (1889); T. Goedemans (1895): E. F V M. van Ogtrop (181)9). V akantie op een bom LEIDEN - Vol trots toonde me vrouw H. A. van de Wisselweg in Leiden gisteren in de Doelenkazer- ne haar souvenirs van een vakantie nog hangt. Het feminisme zou er op markante wijze in doorklin ken en dat gegeven plaatste "Ma- ra, Fem" enz. in een kader dat bij voorbeeld de artistieke beoorde ling nogal eens buiten spel plaat ste. Welnu, het feminisme komt er naar mijn gevoel tamelijk karig vanaf. Er zijn weinig moderne stukken aan te wijzen waarin de man zó voelbaar aanwezig is als juist in dit louter door vrouwen bezette stuk. Dat heeft hier en daar wel licht voor wat frustraties gezorgd Wat Pam Gems laat zien, zijn vier vrouwen-van-nu die temidden van alle verwarring hun weg zoe ken, optaters oplopen en wanke lend overeind proberen te blij ven. Pink (een magnifieke rol van Judith Hees), zo op het oog een komisch type, maar totaal ver strikt in zichzelf; Has (Jes Vriens), de als verpleegster en prostituée rondscharrelende, wat ongrijpbare figuur met het verre ideaal; Mara (Willeke van Am- melrooy), gescheiden van haar man, wanhopig op zoek naar haar kinderen en Fem (Germaine Groenier), de krachtige vrou wenstrijdster die niet los kan komen van Alex, de man die haar aan de kant heeft geschoven. Het stuk bevat diverse scènes die mij in het geheel niet bevielen, ook artistiek niet. Het stoere jon gens-ferme knapen verhaal dat Germaine Groenier over Rosa Luxemburg en Lenin hield vond ik iets voor een stampend circus- paard of voor een alleen-spraak in de badkuip, de dialoog tussen Has en Mara na de pauze kwam nogal gekunsteld over. Zo was er meer. Maar dat is detail-kritiek. Wat mij zeer beviel, en dat is de hoofdzaak, was de uitstekende sfeer, het onderhuidse begrip dat in "Mara, Fem enz. zo goed te vinden is. Pam Gems heeft de chaos van het dagelijks leven met zijn vaak onwezenlijke ups en downs achteloos tussen haar fi guren geschoven. En dat maakt vrijwel alle zwakte en tekortko mingen die het stuk zeer beslist heeft, goed. Naar "Mara, Fem" heb ik van begin tot eind geboeid zitten kijken. Ontroering is er geen moment bij geweest, zelfs niet bij het drama tische slot, dat in mijn ogen nogal geconstrueerd was. Maar ja, wat wil je ook van een arm zalige man. RUUD PAAUW in Frankrijk; een brisant-granaat, die naar bleek op scherp stond. Thuis bleek de Leidse er nog zo'n vakantieherinnering op na te hou den, namelijk de ontsteker van eenzelfde granaatdie eveneens nog geheel intact bleek. De explo- sieven-opruimingsdienst uit Cu- lemborg maakte de granaten on schadelijk. De explosieven bleken uit de eerste wereldoorlog afkom stig te zijn. LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag de 36-jarige M. K. en de 26-jarige L. H. M. V. uit Lei den aangehouden. De mannen hadden eerder op de dag met twee Leidenaren gevochten op het Noordeinde. van wie een ern stig gewond naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. LEIDERDORP - De goedheilige van Henk Briër's Jeugd Kamer orkest Leiden is Theo Olof. Meer dan in naam beschermheer. In de Dorpskerk (overvol) was hij lijfe lijk present en actief in de meest vergaande zin, nl. door te soliëren in Bach's vermaarde strijkers- concert in E en in Beethovens Romance in F (op. 50). Bovendien door de solo-chaconne voor te dragen, die Bach merk waardigerwijze toevoegde aan de danse-suite van zijn 2de vioolsolo Partita. Iets raadselachtigs is de ze toevoeging, langer dan al de suite-delen bijeen. Bach heeft er iets heimelijks van zich weggeschreven in een schijn-polyfonie en in een tech nisch alleen voor eersterangs geesten bereikbare spelvolein- ding. Er liggen dramatische ge voelens in besloten, die speciaal een figuur als Brahms zouden aangrijpen. Bijna niemand lijkt te weten dat Brahms deze Chaconny voor het klavier heeft overgezet als stuk voor de linkerhand. Er lag een heimelijke ontroering in Olof s verklanking door een spannings veld, dat zich voedde aan de eigen bezielende spanning van welke noot naar welke andere. Overge- telijk schoon. Dat Olof s slagvajjdigheid en con- tabiliteit het orkest - dat Olof één avond als een der hunnen wist - impulsen schonk, die alle en- semble-verworvenheden nog in tensiveerden, lag in de verwach ting en J. K. L. benaderde nog maals professionele perspectie ven. In het Hobo-concert van Bach werd dat rijke schakeren nog rijker door de gave musische finesses in het klavecimbel-aandeel van Tonny Weidner-van der Staay en in het hobo-solo optreden van haar zoon, orkestlid Evert-Jan Weidner. Dat het orkest wel eens een schoonheidsfoutje voortbracht, deed mij ergens in het slotwerk, Haydn's 56ste Symfonie, bij een dwarreling naar boven noteren: "Hé, ja, amateurs!" J. K. L. blijft leverancier van de grote orkes ten. Ditmaal richtte mijn verden king zich naar de cello-sectie. KEES VERHOEF LEIDEN - Over het stuk "Mara, Fem, Has en Pink", dat gisteren een opvoering in de Leidse Schouwburg beleefde, is al zeer veel te doen geweest. De kritie ken zijn vaak niet mals geweest, af en toe zelfs uitgesproken nega tief over hetgeen de Britse schrijfster Pam Gems (en daar door ook de vertalers Hedy d'An- cona en Mante Abbink Spaink) met deze vier vrij sterk uiteenlo pende vrouwenlevens heeft op geroepen. Misschien heeft die kritiek nauw te maken met het verwachtingspa troon dat rond dit stuk hing en

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2