Vietnamezen vallen Cambodja binnen 'estduilse legering liernfsverbote ieetje af NAAST HET NIEUWS Bijna 30 jaar opgesloten Oud-premier van Iran in arrest Camphuys Kans op uitstel van vredesakkoord Canadese wapens met Nederlands schip naar Zuid-Afrika? Volgens Radio Phnom Penh: >9 ONDERDAG 9 NOVEMBER 1978 BONN (GPD) - Volgens de West- Eaitse regering is het niet nood- ttkelijk, dat iedere sollicitant \ar een overheidsfunctie auto matisch op „zijn trouw aan de Jrondwet" wordt onderzocht.! Jat dient slechts in bepaalde ge ilen te gebeuren, bijvoorbeeld s er ernstige twijfel bestaat over grondwettelijke opvattingen i iemand die bij de overheid Til gaan werken. Het kabinet is bk van mening dat jeugdzon- len" geen rol mogen spelen om ftensen uit overheidsdienst te weren. Het lidmaatschap van e Ijrondwetvijandige" partij (bijv. e Duitse communistische partij) i een rede zijn om de sollici- nt af te wijzen. Dit hoeft echter ^et. De regering gaat er onver- nderd van uit, dat beambten |ch moeten inzetten voor de Tije democratische staat", zo- iel in diensturen als daarbui- H Linister van binnenlandse zaken Pjerhart Baum (FDP) heeft dat steren op een persconferentie :kend gemaakt. Samen met zijn dlega Vogel (SPD) van justitie :eft hij onderzocht in hoeverre jet grondwettelijk mogelijk is de Bestaande praktijk van het radi- ^ftfenbesluit (Berufsverbote) te Tanderen. Het rapport is, aldus aum, geen model maar slechts ;n kader waarbinnen valt te indelen. Op de komende bij- mkomst van de ministers van nnenlandse zaken van dé deel- aten zal het worden besproken. ;n aanzien van de Berufsverbo- zijn de deelstaten grondwette- ik vrij. aum zei dat het kabinet de op- itting van Bondskanselier chmidt deelt, dat er door het ra- icalenbesluit een toenemende ïzekerheid wordt veroorzaakt dat er hier en daar terecht ordt getwijfeld aan de liberali- sit van de Bondsrepubliek, ij verklaarde dat het niet zijn iak is, de vraag te beantwoorden oeverre de voorstellen van de PD'ers Klose en Koschnick om praktijk van het extremisten- isluit te versoepelen, passen nnen het rapport van de rege- ng. Geconstateerd kan echter orden dat met name de voor- ellen van Klose veel verder lan. Deze maakte bijvoorbeeld :n onderscheid tussen het ge- van overheidsdienaars in an werk en in hun vrije tijd. p een persconferentie heeft de ederlandse hoogleraar Nauta amens het Russell-tribunaal ge- gd dat de binnenlandse veilig- •idsdienst geheel uit de sollici- itieprocedure bij de overheid ent te verdwijnen. ADVERTENTIE ZALENCENTRUM - OEGSTGEEST ZALENVERHUUR STEAK-HOUSE BAR* PARTY-SERVICE* EVENEMENTEN WAAR STAPPERS KOMEN UITBLAZEN EN UITBLAZERS OP STAP GAAN.. WASHINGTON (Reuter/UPI) - De Israëlische ministers van bui tenlandse zaken en defensie heb ben gisteren de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, een lijst overhan digd met amendementen op en vragen over het ontwerp voor een vredesverdrag met Egypte. Men verwacht dat hierdoor het defini tieve fiat van Egypte en Israël vertraging zal ondervinden. Minister Dayan en minister Weiz- man wilden niets zeggen na hun onderhoud met Vance. Ameri kaanse functionarissen hadden gehoopt dat het verdrag nog voor het eind van de week klaar voor ondertekening zou zijn. Maar van Israëlische zijde werd meege deeld dat dit wel niet mogelijk zal zijn. De amendementen en verzoeken om opheldering zijn opgesteld door het Israëlische kabinet. Vi ce-premier Jadin liet weten dat de Israëlische regering voortzet ting van de onderhandelingen in Washington over een aantal kwesties wil, waaronder het voorgestelde verband tussen het vredesverdrag en het overleg over de toekomst van de door Is raël bezette westelijke Jordaan- oever en strook van Gaza. Ook president Sadat van Egypte maakt zich kennelijk zorgen over de relatie tussen het verdrag en de toekomst van de bezette westelijke oever van de Jordaan en de eveneens bezette strook van Gaza. Deze bezorgdheid van Sadat blijkt ook uit het vraagge sprek dat hij met het Koeweitse blad 'Al Sijassah' had. In dit gis teren gepubliceerde interview zegt Sadat dat een onderbreking van de onderhandelingen in Washington mogelijk is. Maar, aldus de Egyptische president, ik ben er zeker van dat de Israëli's binnen een maand de dialoog willen hervatten als dit mocht gebeuren. Sadats opmerkingen vielen samen met het vertrek naar Washington van waarne mend minister van buitenlandse zaken Butros Ghali en ondermi nister van buitenlandse zaken Osama Baz. Zij hebben van Sadat de instructie gekregen dat de om streden relatie duidelijk in het verdrag moet worden vastgelegd. Sadat zei voorts in het vraagge sprek dat ook de VS de volledige terugtrekking van Israël uit de bezette heuvels van Golan in Sy rië willen. President Carter was het met hem eens dat de bepaling in het ontwerp-vredesverdrag over Israëls terugtrekking uit de Sina! ook van toepassing is op de hoogvlakte van Golan. Sadat verklaarde verder geen be zwaar te hebben tegen de over plaatsing naar elders van het hoofdbureau van de Arabische Liga in Cairo. Volgens de Egypti sche president wil Koning Hoes sein om louter financiële redenen niet meedoen aan de vredeson derhandelingen. De Egyptische president verweet Hoessein dat hij de burgemees ters en notabelen op de westelij ke oever van de Jordaan en in de strook van Gaza ophitst tot verzet tegen de akkoorden van Camp David. Sadat beklemtoonde nogmaals dat hij niet uit is op een afzonderlijk vredesverdrag met Israël. Hij onthulde dat een brief van koning Hoessein aan de Egyptische regering naar Am man teruggestuurd is omdat Hoessein daarin liet doorsche meren dat Cairo streeft naar een apart akkoord met Israël. Van Egyptische zijde in Washing ton is gisteren vernomen dat Is raël tot twee keer toe het voorstel van Sadat heeft verworpen om in het kader van het toekomstige vredesverdrag af te zien van kernwapens en de conventionele bewapening te beperken. Israël had het voorstel afgewezen om dat het naar zijn zeggen ook na de ondertekening van een vredes verdrag het hoofd zal moeten bieden aan de eventuele agressie van de landen van het Arabische standvastigheidsfront. Inmiddels heeft de Israëlische ra dio bekendgemaakt dat men gis teren begonnen is met de aanleg van een weg in Ma'Ale Adumin, een Israëlische nederzetting op de westelijke Jordaan Oever, ge legen aan de weg van Jeruzalem naar Jericho. De nieuwe weg loopt naar een stuk grond waar binnen 18 maanden een groot aantal nieuwe huizen gebouwd zal worden. TEHERAN AFP/REUTER) - Amir Abbas Hoveyda, die van 1965 tot 1977 premier van Iran is geweest, is gisteravond door het militair bewind gearresteerd. Zijn arres tatie, op grond van de noodtoe stand, is officieel in Teheran be kendgemaakt. Al verscheidene weken geleden werd Hoveyda onder huisarrest geplaatst, nadat hij was afgetre den als minister van het keizerlijk hof, de functie die hij het laatst bekleedde. De aanhouding van de oud-premier in het kader van de corruptiebe strijding komt volkomen onver wacht. Gistermiddag verklaarde Hoveyda in een interview het niet erg waarschijnlijk te achten dat hij gearresteerd zou worden, om dat zijn handen schoon waren. Onder de bevolking van Iran wordt de oud-premier - al dan niet te recht - beschouwd als een van degenen die verantwoordelijk is voor de politieke onrust in het land. Zijn arrestatie heeft verba zing, maar ook grote tevreden heid onder het volk gewekt, aldus waarnemers. Radio-Iran meldde dat de sjah een speciale commissie, onder lei ding van een rechter, heeft be noemd die in twee maanden tijd moet nagaan of Hoveyda zich op illegale wijze heeft verrijkt. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft giste ren bevestigd dat de V.S. Iran onlangs materiaal geleverd heb ben ter bestrijding van rellen. Een woordvoerdster van het mi nisterie verklaarde dat de leve ring van zaken als traangas, hel men, schilden en gummiknup pels waren geleverd vóór de af kondiging van de noodtoestand in Iran. De sjah had om levering verzocht, aldus de woordvoerdster, maar wanneer hij dit verzoek precies had ingediend wist ze niet. ATHENE - Naakt en ver vuild vond de politie van Athe ne deze vrouw in een kelder in het Griekse dorpje Kostalexi.De vrouw had 29 jaar opgesloten gezeten, omdat zij in 1949 wilde trouwen met een man die haar ouders niet aanstond. De geestelijke vermogens van de vrouw zijn in die tijd. sterk ach teruitgegaan. Zij kan nauwe lijks een woord uitbrengen. Ook is zij door de lange opsluiting lichamelijk een wrak geworden De politie heeft haar vier oudere broers en zusters, die de opslui ting van de inmiddels 47-jarige vrouw op last van hun ouders voortzetten, gearresteerd. ADVERTENTIE Afwijzing door Nyerere van Libische bemiddeling DAR ES SALAAM (AFP) - Presi dent Julius Nyerere van Tanzania heeft gisteren het Libische aan bod te bemiddelen in het Tanza- niaans-Oegandese conflict, van de hand gewezen, zo heeft de Tanzaniaanse radip bekendge maakt. Nyerere wees het aanbod af toen hij de speciale afgezant van de Libi sche leider Kolonel Moammar Gaddafi, minister van voorlich ting Mohammed Belkacem Zoeiwai, ontving. Hij deed daar bij een beroep op alle Afrikaanse landen de Oegandese aanval op zijn land te veroordelen. Tanzania heeft nog niet gereageerd op het aanbod dat president Idi Amin van Oeganda gisteren heeft gedaan. Hij zou zijn troepen te rugtrekken als Tanzania geen agressie tegen zijn land meer zou plegen - Tanzania ontkent dit - en geen steun meer zou geven aan zijn tegenstanders. Tanzania zegt dat het dezen sinds 1972 niet meer steunt.. In Dar Es Salaam is intussen de Ni- geriaanse minister van buiten landse zaken, generaal Henry Adefope, aangekomen. Over de aankomst van de speciale afge zant van president Nimeiry van Soedan, die Amins voorstellen aan Nyerere zou overbrengen, is in Dar Es Salaam niets gezegd. In Londen is gisteren bekend ge worden dat een Brits infanterie- bataljon van ongeveer 500 man op 9 november in Kenia zal arri veren voor "oefeningen die een routinekarakter hebben". Van of ficiële zijde legde men er de na druk op dat de aanwezigheid van deze troepen in Kenia niets te maken heeft met het conflict tus sen Oeganda en Tanzania. Lang geleden was al besloten dit ba taljon naar Kenia te sturen. Eerder had radio-Oeganda gemeld dat het Britse bataljon in Dar Es Salaam, de hoofdstad van Tanza nia, was aangekomen om de Tan zaniaanse strijdkrachten te hel pen in hun conflict met Oeganda en dat deze 500 man slechts een voorhoede vormden voor een strijdmacht van 50.000 man die in Tanzania wordt verwacht. Het Britse ministerie van buiten landse zaken reageerde hierop met de mededeling dat er geen Britse troepen in Dar es Salaam of andere delen van Tanzania zijn. CARTER TRIMT De man die de laatste tijd in rood trainingspak, hardlopend rondom het Witte Huis is gesignaleerd, is niemand minder dan president Jimmy Carter. Dr. William Lukash, de dokter van het Witte Huis, zei dat Carter, cross-country-atleet tijdens zijn studie op de academie van de marine in Annapolis in de jaren veertig, weer was gaan meedoen met de trimage Volgens de arts is de president in voortreffelijke vorm. NIXON Oud-president Richard M. Nixon onderneemt eind van deze maand reizen naar Engeland en Frankrijk. Nixon komt op 25 november in Parijs aan, waar hij zal optreden voor de televisie op 28 novem ber. Kijkers zullen hem vragen mogen stellen. De oud-president, die in '74 moest aftreden naar aanleiding van het Watergateschandaal, arriveert op 29 november in Londen, waar hij tot 2 december zal blijven. Op 30 november is hij gast-spreker in de universiteit van Oxford. SCHULD Het bedrijf in Rome dat water en elektriciteit levert heeft gisteren meegedeeld dat het een watervordering van 900 miljoen lire op het Vaticaan heeft. Het Vaticaan behoort met elf Italiaanse minis teries, de universiteit van Rome, het Italiaanse Olympisch comité en het paleis van justitie, tot de slechtste betalers van het bedrijf, zo werd gezegd. TRUC De Franse politie heeft een 30-jarige automonteur aangehouden die in ruim drie jaar tijd meer dan driehonderd luxueuze personen wagens heeft gestolen en daar met twee medeplichtigen 5 mil joen frank aan heeft verdiend. De man kwam aan de benodigde papieren door voor weinig geld auto's van de gewenste merken op te kopen die beschadigd wa ren in verkeersongelukken. AFGERANSELD Omdat een 63-jarige vioolspeler uit de buurt van Osijek in Joego slavië niet wilde ingaan op het verzoek van een aangeschoten bruidegom 'Moeder, ik hou van een arm meisje' te spelen, heeft hij het leven moeten laten. De 24-jarige bruidegom en zijn getuige werden wegens dood door schuld tot een jaar gevangenisstraf elk veroordeeld. Zij hadden de vioolspeler na zijn weigering zo 'afgeranseld, dat zijn zwakke hart het had begeven. EIERSMOKKEL De Joegoslavische douane aan de grens met Roemenië is achter een ongewone soort smokkel gekomen: eieren per fles. Eieren zijn in Roemenië twee keer zo goedkoop als in Joegoslavië en daarom begaven Joegoslavische grensbewoners zich elke week naar de Roemeense kant om ze daar te kopen, gebroken en gego ten in flessen. VLAG BELEDIGD Een spaanse krijgsraad heeft gisteren een 17-jarige Spaans acteur veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf omdat hij zijn voorhoofd had afgeveegd met de Spaanse vlag. Dit gebeurde in een satirisch stuk met politieke inslag. De acteur, Ramon Sagaseta, verklaarde, dat zijn gebaar spontaan was geweest en dat hij zijn voorhoofd afveegde met het eerste het beste stuk textiel, dat hij kon pakken. Indien volgende maand de nieuwe reeds door het parlement goed gekeurde grondwet bij referendum wordt bekrachtigd, zal in Spanje een burger niet meer door een krijgsraad berecht kunnen worden. OTTAWA (UPI) - De Canadese re gering heeft gisteren bekendge maakt dat de Canadese politie een onderzoek instelt naar be richten dat Canadese granaten via Spanje naar Durban in Zuid- Afrika werden verscheept, in fAKARTA (GPD) - Vietnamese troepen zijn Cambodjaans grondgebied tien kilometer bin nengedrongen, zo meldde giste ren Radio Phnom Penh. De Viet namezen zouden de provincie Svay Rieng, ten zuidoosten van de Cambodjaanse hoofdstad, ge deeltelijk in handen hebben. Volgens Radio Phnom Penh hebben de Vietnamese divisies bij een aanval in de provincie Ratanakiri voor het eerst gebruik gemaakt van giftige gassen. •Jet bewind van Pol Pot heeft in Phnom Penh troepen gemobili seerd om de hoofdstad te verde digen, aldus de Cambodjaanse radio. "Revolutionaire troepen en het heldhaftige volk van de hoofdstad en omliggend gebied zijn bijeen geroepen om de vei ligheid van de hoofdstad te ver zekeren", aldus Radio Phnom Penh in een Engelstalige uitzen ding. Intussen vragen militaire waarne mers in Bangkok zich af welke uitleg er moet worden gegeven aan de ongewone samenstelling van een Chinese delegatie die op het ogenblik een bezoek brengt aan Cambodja. De delegatie wordt geleid door Wang Tung- hsing, een vice partijvoorzitter wiens autoriteit in de afgelopen weken is ondermijnd door waar nemend premier Teng Hsiao- ping, die thans in Bangkok be sprekingen voert met de Thaise premier generaal Kriangsak Chomanand. In de delegatie zouden geen militai ren zijn maar partijleden die meer gespecialiseerd zijn in or ganisatie en planning. Wang, hoofd geweest van de lijfwacht van Mao, neemt in de partijhië rarchie slechts de vijfde plaats in. In de afgelopen weken heeft hij herhaaldelijk gezegd dat China de beleidslijnen van Mao stipt moet volgen, terwijl Teng het land in een meer pragmatische richting heeft gestuwd. Waarnemers geloven dat de Chine se leiders door Wang aan het hoofd van een, wat zij noemen, lichte delegatie naar Cambodja te sturen, op een subtiele manier willen laten merken dat Peking zich niet al te veel aan het bewind van Pol Pot wil verplichten. Maar een andere theorie is dat Peking juist door een delegatie van zo'n formaat te sturen, zo weinig mo gelijk het accent wil leggen op de militaire steun aan Phnom Penh. Opgemerkt wordt dat het bezoek van de missie van Wang niet tevo ren is aangekondigd; het was wel bedoeld als antwoord op het vriendschaps- en samenwer kingsverdrag tussen Hanoi en Moskou dat afgelopen zaterdag werd ondertekend in Moskou. Uit Peking wordt gemeld dat Pol Pot opnieuw aan Vietnam heeft voorgesteld een vriendschaps- en wapenstilstandsverdrag te slui ten. "Dit is de enige weg die in het belang is van Cambodja, Viet nam, Zuidoost-Azië en de we reld", zo zou Pol Pot hebben ge zegd op een banket ter ere van de Chinese delegatie. De Chinese vice-premier Teng Hsiao-ping en premier Kriangsak hebben gisteren langdurig over leg gevoerd. Kriangsak heett zelf het diner verzorgd voor zijn hoge gast. Terwijl Kriangsak en Teng gezellig zaten te eten, wachtten de Russische diplomaten ver geefs op de komst van Kriangsak, die was uitgenodigd voor een re ceptie ter gelegenheid van een Russische nationale feestdag. Later deze week begint Teng aan het tweede deel van zijn reis langs de drie ASEAN-landen. Dan ver trekt hij naar Maleisië en vervol gens naar Singapore. Doel van zijn trip is de Chinese invloed m de Zuidoost-Aziatische regio te vergroten en de Russische initia tieven ongedaan te maken. De "Stem van Vietnam" beschul digde in een Engelstalige uitzen ding China ervan "onenigheid te zaaien onder de Zuidoost-Aziati sche landen door zich te scharen aan de kant van de reactionaire groepen en de imperialisten". In die uitzending werd echter met geen woord gerept over het be zoek van Teng aan Thailand. ADVERTENTIE PEPERZAK beheerst 'tvakl "N Ontmoet onze fcollekties waardeer onze prijzen l REPAREREN - MODERNISEREN mtjiiiuLSMm stnjd met een embargo van de Verenigde Naties. CBC, de Canadese radio-omroep, had dinsdagavond bericht dat het Nederlandse schip 'Breezand', duizenden in Canada gemaakte houwitsergranaten van 155 mm in juni van dit jaar van Barcelona in Spanje naar Durban had ge bracht. Minister Jamieson van buitenland se zaken verklaarde in het Cana dese Lagerhuis dat Joshua Nko mo van het Rhodesische Patriot tische Front het bericht over de leverantie ter kennis van de Ca nadese regering had gebrach toen hij dit land in de lente van d jaar bezocht. "Toen is ook het onderzoek ge opend", aldus de minister. "To dusver beschikken we nog nie over een rapport over dit onder zoek, maar het beleid van de re gering is erop gericht in de grootst mogelijke mate zeker te stellen dat geen leveranties aan Zuid-Afrika worden gedaan". Hij voegde hieraan toe dat als het bericht op waarheid berustte, de vereiste maatregelen zouden worden genomen. CBC deelde mee dat uit informatie, ingewonnen bij Lloyds in Lon den, was gebleken dat de Bree zand Breezand, hoewel geladen met containers die op 27 juni moesten aankomen op een Cana dese bestemming, 22 dagen daarna na een een reis zonder on derbreking, aankwam in Durban. De Breezand is een 1.586 ton me tend vrachtschip van P. A. van Es en co., bv, in Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9