Gijzeling gezin eindigt met geweldloze overgave Lubbers voorlopig fractieleider Kabinet-Yan Agt i meedogenloos in kwestie-Aantjes Gezin bewaarde kalmte gedurende gijzeling U "Met spoed bestedingsplan kustvervuiling" Eerbeek vijf uur in spanning West-Friesland UIT IN DE RANDSTAD O DONDERDAG 9 NOVEMBER 1978 BINNENLAND PAGINA V DEN HAAG (GPD) - De CDA-frac- tie zal de eerstkomende weken zich nog niet gaan bezighouden met de vraag wie de dinsdag afge treden fractievoorzitter Aantjes moet gaan opvolgen. Men vindt het niet gepast deze discussie zo snel na het vertrek van Aantjes te voeren. Bovendien zullen de drie partijbesturen zich uitvoerig gaan beraden over de situatie. Eerste vice-fractie voorzitter Lubbers is voorlopig aangewe zen als fungerend fractievoorzit ter. De fractie besloot hiertoe gis teren - na een zeer korte discussie - en volgde daarmee een voorstel van het fractiebestuur. "De situa tie zoals die is ontstaan na het ver trek van Aantjes, wordt voorlopig gecontinueerd", aldus een woordvoerder van de fractie. Het zal maximaal drie weken gaan duren voordat de definitieve op volging van Aantjes aan de orde komt. De grote vraag is of de CDA-fractie zal kiezen voor een voorzitter van ARP-signatuur, of dat men af wil van de "bloed- groepenstrijd" en derhalve het ad-interim-voorzitterschap van Lubbers (KVP) definitief maakt. Een van de overwegingen van de ARP om - indertijd bij het aan treden van het kabinet-Van Agt - het fractievoorzitterschap te claimen, was dat de KVP reeds de posten in het CDA van partij voorzitter (Steenkamp) en pre mier (Van Agt) bezette. Het ARP-bestuur zal zich volgende week buigen over de vraag of men andermaal rechten op het voorzitterschap moet laten gel den. Probleem daarbij is dat er geen duidelijke kandidaten uit die partij beschikbaar zijn. Na men die wel worden genoemd, zijn de kamerleden Schakel en De Boer, tevens partijvoorzitter. Door de gebeurtenissen rond Aan tjes heeft de CDA-fractie de dis cussie over het fractiebeleid - die zou worden gevoerd naar aanlei ding van het vertrek van oud-mi nister Boersma - voorlopig van de agenda geschrapt. Men wil hierover pas gaan praten als de kwestie van het fractievoorzitter- schap geregeld is. AR-Partijvoorzitter De Boer kon digde aan dat op korte termijn de ARP een onderzoek gaat instel len naar de vraag in hoeverre de AR-top in de jaren '50 en '60 op de hoogte was van het oorlogsverle den van Aantjes. Nog deze week zal De Boer concrete mededelin gen doen over aard en omvang van het onderzoek. De Boer ver klaarde-dat hij niet op de hoogte was van de feiten omtrent Aan tjes' oorlogsverleden en dat hij van zijn voorganger, de huidige minister van ontwikkelingssa menwerking De Koning, daarn- van ook niet op de hoogte was gesteld. De Koning heeft aan De Boer laten weten dat hij op zijn beurt evenmin door de AR-top Jan Terlouw van D 66: was geïnformeerd over de feiten omtrent Aantjes' gedragingen in de oorlog. EERBEEK (GPD) - De gijzeling van een man, vrouw en 12-jarig dochtertje in Eerbeek, volgend op een gewapende roofoverval op het plaatselijke postkantoor, is gister avond na vijf en een half uur zonder bloedvergieten geëindigd. De dader, de bijna 24-jarige Italiaan Salvatore C., die een pistool bij zich had, heeft zich aan de politie overgegeven. Drie andere Italianen, van wie twee in Arnhem woonden, waren di rect na de overval 's middags al aangehouden. Twee Italianen, van wie er een mogelijk gewond is door een politiekogel, zijn per auto gevlucht en nog spoorloos. Van de buit van naar schatting 14.000 gulden is ongeveer 1000 gulden op straat en ruim 5000 gulden bij een van de verdachten teruggevonden. Klap De overval op het hulppostkantoor in het Eerbeekse winkelcentrum aan het Oranje Nassauplein ge beurde omstreeks kwart over twee. Behalve het PTT-personeel waren ongeveer zeven klanten aanwezig. Postkantoorhouder G. Harmsen kon de politie later niet veel meer vertellen dan dat hij een klap in zijn nek gekregen had met iets wat aanvoelde als een pi stool. Bij de overval is niet ge schoten. Eerbekenaren die buiten getuigen waren geweest van de komst van de zes overvallers, die twee auto's bij zich hadden, waarschuwden onmiddellijk het politiebureau. Doordat juist een patrouillewa gen bij het winkelcentrum kwam aanrijden, was de politie meteen ter plaatse. Ook werd direct assis tentie gestuurd vanuit het 200 meter verderop staande bu- Terwijl een politieauto voor een van de twee vluchtwagens, een vrij nieuwe, lichtgroene Fiat 128, ging staan, zette een 19-jarige scholier uit Eerbeek, die oogge tuige van de overval was geweest, zijn wagen erachter. De achter het stuur wachtende Italiaan kon daardoor geen kant meer uit. De politie kon hem zonder veel moeite inrekenen. Twee Italianen werden gearres teerd op het moment dat ze de deur van het postkantoor uit kwamen. Die drie gearresteerden waren de 27-jarige Sebastiano B., twee dagen tevoreri uit Italië in Nederland aan gekomen, de 20- jarige Alfo C. uit Arnhem en de 27-jarige, eveneens in Arnhem wonende, Francesco M. De laat ste is eerder al eens met de justitie in Nederland in aanraking ge weest wegens poging tot dood slag. Bij de politie in Eerbeek was hij bekend omdat hij zich in dat dorp ongeveer vijf jaar geleden aan zware mishandeling schuldig zou hebben gemaakt. Het drietal had geen wapens bij zich, wel en kele patronen. Schot De politie vuurde een gericht schot af op de drie vluchtende Italia nen. Vermoedelijk is een van de mannen, die er met de tweede vluchtwagen, een witte Opel Ka- dett, vandoor gingen, geraakt. Of deze twee gewapend waren is niet bekend. De laatste Italiaan, Salvatore C., sprintte de Boerhavelaan, dicht bij het winkelcentrum,' in en vluchtte via een achterpaadje de woning nummer 41 van de 43-ja- rige metaallaborant F. P. A. van der Hoeven binnen. Omdat schilders er aan het werk waren. stonden in het hele blok huizen de deuren open. Met een pistool in de aanslag gijzel de de Italiaan de man, zijn 41-ja- rige vrouw en hun 12-jarig doch tertje. De oudste dochter, die op het moment van de gijzeling niet thuis was, werd later door over buren opgevangen. Pogingen van de politie om telefo nisch contact te krijgen met het huis mislukten: er werd niet op genomen. Pas om kwart over ze ven kwam bij de politie een tele foontje binnen van mevrouw Van der Hoeven. Dat ging via de meldkamer van de rijkspolitie in Apeldoorn, omdat de telefoon centrale van het bureau in Eer beek zo overbezet was, dat ze daar steeds de bezettoon had ge kregen. Om kwart voor acht ontstond op nieuw een uiterst gespannen si tuatie rond de woning van de ge gijzelde familie. De met karabij nen gewapende leden van de mobiele eenheid van de rijkspoli tie doken, met hun wapen in de hand, weg achter een politieauto, die een kleine honderd meter vanaf het huis stond. Thea en Freek van der Hoeven brachten gisteravond een toost uit op de goede afloop. Achter hen hun dochter Dorien. EERBEEK (GPD) - „In het be gin waren we bang. Later niet meer. Toen ontstond er zelfs een zekere band en sprak hij mij aan met „My friend". We hebben samen nog gedamd. Op een gegeven ogenblik kon ik zijn pistool zo pakken. Hij had het wapen in de la van het Overgave Even later kwam mevrouw Van der Winst D'66 in Hoeven naar buiten. Ze wenkte een agent. Deze naderde op ge hoorafstand. Mevrouw Thea Van der Hoeven maakte de agent dui delijk, dat de man zich wilde overgeven. Er konden twee agen ten binnenkomen. De politie liet mevrouw Van der Hoeven echter weten, dat de man met zijn armen omhoog naar buiten moest ko men en dat er niet zou worden geschoten. Een paar minuten later ging op nieuw de deur open. Twee man nen kwamen met opgeheven handen naar buiten. De honder den mensen, die een eind verder in de straat stonden en dit zagen, begonnen te juichen. Op dat moment was de politie noniet bekend wie de gegijzelde en wie de overvaller was. Beide mannen werden onmiddellijk vastgegre pen en snel op wapens onder zocht. Die werden niet gevonden. De Italiaan had zijn pistool aan mevrouw Van der Hoeven gege ven. Later bleek dat het wapen was geladen. In het magazijn za ten zes patronen, een zevende had de man in zijn zak. De Italiaan bood geen verzet en werd door de politie afgevoerd naar het bureau. DEN HAAG (ANP) - Bij de verkie zing van de gemeenteraden voor elf nieuw te vormen gemeenten in het oostelijk deel van West- Friesland (Noord-Holland) zijn gisteren weinig of geen verschui vingen voorgekomen ten opzich te van de raadsverkiezingen van mei in dit jaar. De drie grote partijen boekten alle geringe verliezen: het CDA ging van 41,2 naar 39,3 procent, de PvdA van 19,8 naar 19,0 procent en de WD van 13,5 naar 12,3 pro cent. D'66 dat nu in vier gemeen ten meedeed in plaats van in één in mei steeg van 0,1 procent naar 3,4 procent. Maar liefst 11,7 pro cent van de stemmen ging naar plaatselijke lijsten die zich veelal onder de naam Gemeentebelan gen presenteerden. Het opkomstpercentage was 73,6 procent, slechts 0,1 procent min der dan in mei. ADVERTENTIE KEUKEN leuke dingen voor uw keuken gezellig Decorette behang i bijpassende stof aan de rol I schorten, tafellakens j en servetten honderden Flexa kleuren I Voor meer informatie: Decorette Antwoordnummer Sassenheim dressoir in de kamer gelegd toen hij naar het toilet ging. Ik wist echter niet of hij mis schien nog meer wapens bij zich had. Dat weerhield mij ervan iets te doen. Bovendien hoopte ik dat hij zelf tot in keer zou komen". Freek van der Hoeven, de 47-ja- rige metaallaborant uit Eer beek, maakte gisteravond kort na beëindiging van de gijzelingsaffaire waarvan hij, zijn vrouw Thea en zijn 12-ja- rige" dochter Dorien het slachtoffer waren, een zeer evenwichtige indruk. Nuch ter en koel zette hij - bijge staan door zijn vrouw - de fei ten op een rijtje. „Toen de overvaller via de achterdeur binnenstormde, zat ik op de bank en mijn vrouw Thea aan tafel. Hij duwde mijn dochter, die in de keuken was, de woonkamer in en riep: zitten, blijven zitten. Mijn dochter wist niet wat er gebeurde en schreeuwde in paniek: Mamma, mamma. De over valler maakte een zenuwach tige indruk en richtte zijn wa pen op ons. Later stak hij het pistool achter zijn broekriem. De communicatie verliep moeilijk, omdat hij geen En gels sprak. We wisselden van gedachten met gabarentaal en een mengelmoes van En gels en Italiaans". Toen de eerste spanningen wat waren geweken, deed Salva tore T. C. (24) zijn gijzelaar Freek van der Hoeven een voorstel. Freek: „Jij rijdt mij met jouw wagen naar Arn hem, dan rijd ik door naar Italië, zei hij mij. Samen gin gen we naar buiten. Toen hij echter een enorme mensen massa in de omtrek zag, schrok hij en vluchtte op nieuw het huis binnen". Sal vatore liet de toegangsdeur half open en Freek bleef al leen in het tuinpad achter. Een overbuurman wenkte hem en riep: „Kom hier heen, kom binnen". Freek wilde echter zijn gezin niet in de steek laten en ging opnieuw zijn woning in. De politie was intussen wel vol op actief. Niet alleen in de omgeving, zelfs in het huis van Van der Hoeven waren de politiemensen doorgedron gen. Op de eerste verdieping hielden zij zich schuil. Dat was ook Freek en zijn vrouw niet ontgaan. „In het begin was het mij niet opgevallen. Later zag ik een schoen. Toen hebben we ons zo gewoon mogelijk proberen te gedra gen, in de hoop dat hij niets zou merken. Ik ging extra on deruit gezakt op de stoel zit ten. Mijn dochter intussen bleef maar lezen in de Donald Duck. Dat was haar op dracht". Uiteindelijk zag de Italiaan het kennelijk niet meer. Hij zei: bel de politie maar. Thea van der Hoeven: „Ik liep naar bui ten en wenkte wat agenten. Hoeveel man, klonk het. Twee, antwoordde ik. Komt u maar binnen. Laat hij maar komen, was het antwoord, wij komen niet. Er gebeurt hem absoluut niets. Ik vertelde het de overvaller. Hij wilde echter niet alleen naar buiten. Bang om doodgeschoten te wor den. Mijn man moest mee. Samen zijn ze toen met de handen omhoog naar buiten gegaan, nadat hij mij het pi stool had gegeven". En daarmee kwam een eind aan de gijzelingszaak die het Gel derse dorpje Eerbeek uren lang in spanning hield. KOOG AAN DE ZAAN (GPD) AAN DE ZAAN - Uit de wijze waarop de regering het rapport over het oorlogsverleden van ex- CDA-leider Aantjes heeft bege leid, blijkt volgens D'66-fractie- voorzitter Terlouw een meedo genloosheid jegens eigen men sen. „Dit heeft ons ook al bij het ontslag van minister Kruisinga verbijsterd", zei Terlouw gister avond op een politieke bijeen komst in Koog aan de Zaan. Hij kondigde aan dat D'66 op dit as pect van de zaak-Aantjes zal in gaan bij het opstellen van de vra gen ter voorbereiding van het kamerdebat over het rapport- Aantjes van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Dit debat zal vermoedelijk volgende week woensdag of donderdag worden gehouden. Overigens hebben vrijwel alle par tijen in het parlement vragen over de rol van het kabinet in de ze zaak gesteld. Vandaag zal de speciale kamercommissie die het debat voorbereidt een uiteinde lijke lijst met vragen opstel len. Terlouw noemde de handelwijze van het kabinet-Van Agt „on zorgvuldig en keihard". „Waar om heeft de minister-president de feiten niet persoonlijk aan de Kamer meegedeeld, genuan ceerder, evenwichtiger dan de heren De Jong en Van der Leeuw van het Rijksinstituut dit konden en vergezeld van een persoonlij ke toets waarop Aantjes, na alles wat hij voor het CDA heeft ge daan, aanspraak kan maken", zo vroeg Terlouw zich af. „Zonder mogelijkheid tot gelijktijdig wordt de wolven gegooid. D'66 vindt dat dit een handelwijze van het kabinet is die tegen de geest van de regels van de rechtsstaat in druist". Ook op de Anti Revolutionaire Par tij uitte Terlouw kritiek. „Het is voor onze fractie onbegrijpelijk dat de ARP Aantjes niet heeft be hoed voor wat hem nu is overko men. Juist de ARP, die naast ver zetsstrijders ook de spanning kent die bestaat tussen een be paalde geloofsopvatting en de rol van de overheid - men moet maar denken aan het drama-Putten - juist de ARP kan toch weten hoe gevoelig een oorlogsverleden is", zei Terlouw. Hij vroeg zich af waarom men niet is wakker ge worden toen Aantjes zo hoog steeg op de politieke ladder. Professor J. Bastiaans uit Leiden, die bekend is geworden door zijn behandeling van slachtoffers van oorlog en terrorisme, heeft giste ren voor de NCRV-radio gezegd geen waardering te kunnen op brengen voor de wijze waarop de zaak-Aantjes in de publiciteit is gebracht. "Door het rapport van het rijksinstituut voor oorlogs documentatie zo onmiddellijk in de publiciteit te brengen wordt mr. Willem Aantjes publiekelijk gegijzeld met zijn hele gezin. AJs medicus zeg ik: dit is onmense lijk". Prof. Bastiaans vindt dat er door de manier waarop de aanklacht in de openbaarheid kwam geen gele genheid is gegeven voor het op- in een weerwoord, Aantjes zijn motieven uit die tijd nader uiteen had kunnen zetten. Nu is er een soort volks tribunaal gehouden, zei hij. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 10 nov., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Coriolanus" van Shakespeare; 11 en 16 nov., 20.15 uur en 12 nov., 14.00 uur, Haagse Comedie met "De voorpagina" van Becht en McArthur; 12 nov., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Parodie," van Tom Stoppard; 13 nov., 20.15 uur, Toneelgroep Theater met "Het buitenverblijf' van Goldoni; 15 nov., 20.15 uur, "Prachthotel" van Neil Simon. Congresgebouw: 10 nov., 20.00 uur, Residentie-Orkest (jeugdcon- cert); 11 nov., 20.15 uur, Opera Italiano de Milano met "La Bohè me" van Puccini; 12 nov., 20.15 uur, Dolly Parton, country-music concert. Circustheater: 16 nov., Ned. Opera Stichting met "La vie parisien- ne" van Jacques Offenbach. HOT-Theater: Balletfestival '78: 10 en 11 nov., 20.30 uur, Ballet de Poche, Grenoble; 12 nov., 20.30 uur, Werkcentrum Dans Rotter dam; 13 en 16 nov., 20.30 uur Ned. Danstheater; 14 en 15 nov., 20.30 uur, Extemporary Dance Compagny. 12 nov., 14.00 uur, Kindertheater Pssst met "Het teken van AZ". Diligentia: 10 nov., 20.15 uur, Turibio Santos, gitaar; 11 nov., 20.15 uur, Toneelgroep Vis Comica met "De woesteling" van Tsjechow en "Oh, duister heden" van Peter Schaffer; 12 nov., 11.00 uur, lezing studiecentrum anthroposofie; 12 nov., 14.30 uur, piano matinee Mischa Dichter; 14 nov., 20.15 uur, Alberni Kwartet; 15 nov., 20.15 uur.Kristi Bjarnason, cello; 16 nov., 20.15 uur, Cabaret Don Quishocking "Trappen op". Appeltheater: 10, 11 en 16 nov., 20.30 uur, Toneelgroep De Appel met "Abstruus"; 10, 11 en 16 nov., Toneelgroep De Appel met "Nuchter Dronkaard" (Appelstudio). Theater Pepijn: 10 t/m 12 nov., 20.30 uur, Cabaret Nar "Romantiek met mayonaise"; 12 nov., 15.00 uur, jazz in Pepijn; 15 nov., 14.30 uur kindertejater NJT met "Pinokkio"; 15 nov., 20.15 uur, Muziek aan het hof van Karei V. Theater in de Steeg: 10 en 11 nov., 20.30 uur, Kabaret Koud Kunstje met "Om je dood te lachen"; 12 nov., 14.30 uur, Haags Sprookjes Toneel met "Klaas Vaak"; 16 nov., 20.30 uur, Lied zonder zang m.m.v Joe Raphael, bariton en Araina Karres, piano. Theater de Tobbe, Voorburg: 10 nov., 20.30 uur, De Zwarte Kome die met "Ulrike in wonderland" van Bert Verhoye; 11 nov., 20.30 uur, Poëzie Hardop met "Stel dat Shakespeare een zus had"; 14 nov., 20.30 uur, vrij podium; optreden door amateurs; 16 nov., De Delftse Comedie met "Aardige jongens". LEIDEN Leidse Schouwburg: 10 nov., 20.15 uur, "Mara, Fern, Has en Pink", met o.a. Willeke van Ammelrooy en Germaine Groenier; 11 nov., 23.11 uur, "Welkom in Waldolala"; 13 nov., 20.15 uur, Tsjechisch folkloristisch ensemble Broln; 15 en 16 nov., 20.15 uur, Hoofdstad Operette met "Eine Nacht in Vendig" van Johan Strauss. LAK-Theater: 10 nov., 20.30 uur, De Nieuwe Komedie met "De S.F. Herrsch-show"; 11 nov., 20.30 uur, Lumiere Son met "Night- Fall; 12 nov., 15.00 uur, kindervoorstelling: groep Kleiduif met "Het verhaal van de Scheurbuik"; 14 t/m 16 nov., 19.00, 21.00 en 23.00 uur, Japanse Filmweek. Stadsgehoorzaal: 11 nov., 20.00 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Ge rard Oskamp, m.m.v. Eugen Indjic, piano; 12 nov., 11.30 uur, koffieconcert Alwin Bar, piano. Dorpskerk, Leiderdorp: 10 nov., 20.15 uur, Jeugd Kamerorkest Leiden o.l.v. Henk Briër, m.m.v. Theo Olof, viool en Tony Weid- ner v.d. Staay, clavecimbel. DEN HAAG (ANP) - Ernstige strand- en kustvervuiling is een nationaal probleem. Daarom dient de regering met spoed het initiatief te nemen tot een natio naal bestrijdingsplan. Gemeen ten, provincies, rijk en water schappen moeten hierin samen werken. Over een jaar moet dit plan er zijn. Het rijk moet de kos ten dragen. Dit is de kern van een resolutie die op het congres „strandvervuiling door olie" gisteren in Den Haag. georganiseerd door de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG), werd aangenomen. Deze resolutie zal worden gezon den naar de regering, staten-ge- neraal, provincies, gemeenten en kustwaterschappen. Op het con gres waren vertegenwoordigers van 62 kust gemeenten, de kust provincies en van enkele depar tementen. Voorzitter was bur gemeester Schols van Den Haag. In de resolutie zeggen de betrokken gemeenten en andere instanties ongerust te zijn over „de weinig voortvarende aanpak van de na tionale overheid van deze problematiek, die op korte ter mijn moet worden geregeld". Geconstateerd wordt, dat er op het ogenblik geen toereikende organisatie bestaat om een ern stige olieramp van het begin af aan doeltreffend te kunnen be strijden Een goede bestrijding is - ondanks goede wil - niet mogelijk zonder erking op bestuurlijk en organisatorisch gebied met pro vincie en rijk, zo constateren de congressisten. De regering moet een verantwoordelijk coördine rend bewindsman aanwijzen on der wiens leiding een plan moet worden ontwikkeld. Het plan moet voorzien in een doel treffende preventie door een scherper toezicht op de scheep vaart .snelle melding van veront reiniging door rijkswaterstaat aan gemeenten en provincies en omgekeerd, afspraken over in schakeling van bestuurders, diensten en ondernemers .afvoer van aangespoelde olie of chemi caliën, bescherming van natuur en milieu.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7