"Wachten op advies over vestiging in Winkelhof" m 11 eidse agenda Overzicht penteropvang inOegstgeest Verenigingen kampen met ruimtegebrek Waterprijs en reinigingsrechten fors omhoog Belastingverhoging sprong in duister" KOK-HUIZEN KRIJGEN TOCH KABEL-TV Leiderdorper zwaar gewond na explosie van gasfles DELFT/LEIDERDORP - Een Leiderdorper is gistermiddag bij de fabriek Gist-Brocades in Delft gewond geraakt toen bij dakbedekkingswerk zaamheden op een ketelhuis zijn gasfles ontplofte. De man is overgebracht naar het brandwondenziekenhuis in Beverwijk. De explosie die werd gevolgd door een korte brand is vermoedelijk ont staan doordat de acety- leenfles te dicht by de teerpot stond, aldus de politie van Delft. De arbeidsinspectie stelt een nader onderzoek in. De man werkte alleen op het ketelhuis, dat overigens niet in gebruik was. Ondernemersverbond adviseert: DONDERDAG 9 NOVEMBER 1978 In Wassenaar Kabel-tv niet verplicht WASSENAAR - Wethouder Caron van Wassenaar legde er gister avond nog eens de nadruk op dat iedereen volkomen vrij is zich wel of niet op de kabel-televisie aan te sluiten. Dit deed hij tijdens een voorlichtingsavond over de kabel-tv, die gehouden werd voor bewoners van de buurtschap Kerkehout. Deze wijk krijgt nog voor Kerstmis kabel-tv in huis. De aanleg van de kabel vanuit Mariahoeve naar Wassenaar vor dert gestadig. De kabelaansluiting op de centrale antenne-inrichting wordt ver zorgd door de NV Casema, een dochtermaatschappij van de PTT. De kosten zijn bepaald op 13,50 gulden per jaar. Kerkehout en andere dichter bevolkte wij ken van Wassenaar zal geen extra bijdrage in de aansluitkosten worden geheven. LEIDERDORP - "We moer ten wachten tot de firma Matser op 21 november met de richtprijs per vier kante meter komt voor het winkelcentrum Winkel hof. Daarna kan onze be drijfseconomische ad viesdienst de gegadigden adviseren of ze kunnen vertrekken naar Winkel hof of dat ze beter kunnen blijven waar ze zitten. Te gen die tijd kan onze dienst ook beoordelen, op grond van de financiële gegevens van de winke liers, of er serieuze gega digden zijn voor een plaatsje in het oude raad huis. Ik zou daarom de gemeente willen vragen de datum van 1 maart vol gend jaar waarop de gega digden voor het raadhuis zich gemeld moeten heb ben, niet te streng te han teren" Aldus de heer Blom van het Ko ninklijk Nederlands Onderne mers Verbond, gisteravond tegen de Leiderdorpse Middenstands vereniging die het onlangs ver schenen rapport over de toekom stige winkelsituatie in Leider dorp besprak. In de loop van de avond werd steeds duidelijker dat voor de winkeliers de komst van Winkel hof een groot probleem vormt. Enerzijds wegens de hoge kosten die verhuizing naar en vestiging in het nieuwe winkelcentrum met zich meebrengt, en ander zijds oiridat de overheveling van een gedeelte van het winkelbe stand naar Winkelhof voor de achterblijvers vermoedelijk een aanzienlijke omzetdaling bete kent. Het KNOV bood daarom aan de winkeliers te adviseren, ervan uit gaande dat Winkelhof er nu een maal komt en dat het vol moet. Blom was van mening dat de ge meente ook een belangrijke taak heeft in deze kwestie, al was het alleen maar omdat de gemeente destijds heeft besloten tot de bouw van het winkelcentrum. De wethouders Bezemer en Gor dijn maakten bezwaar tegen deze redenering. Zij verklaarden dat de gemeente destijds op grond van een vermoedelijk grotere be- Op de foto v.l.n.r.: Minnee, voorzitter van de Leiderdorpse midden standsvereniging Blom van het KNOV en de samensteller van het rapport Walen. volkingsgroei en op grond van een rapport dat mede in samen werking met de plaatselijke mid denstand was opgesteld, tot het plan voor Winkelhof was geko men. Gordijn: "Ik vind dat op het ogenblik de zwarte Piet te veel aan het gemeentebestuur wordt toegespeeld. In een rapport uit 1971 van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf wordt naast de noodzaak van een winkelcentrum ook al een gebrek aan ondernemersgeest in Lei derdorp gesignaleerd. Wij kun nen constateren dat wat het laat ste betreft er nog niet veel is ver anderd. Waar blijven bijvoor beeld de gegadigden voor het ou de raadhuis?" Bezemer merkte in dat verband op dat de winkeliers werkelijk haast moeten maken met hun plannen voor het oude raadhuis, omdat er al kapers van buitenaf op de kust zijn: "Onze voorkeur gaat uit naar de plaat selijke middenstand, maar als er op 1 september nog geen kandi daat is moeten we met een bui tenstaander in zee." Blom achtte een winkelcentrum in het oude raadhuis overigens geen haalbare kaart. De conclusie uit het rapport van het CIMK, dat er in de oude kern van Leiderdorp een "trekker" moet komen, waardoor de plaatelijke winke liers weer een beetje in de loop komen te zitten, legde hij ander uit "Wanneer Winkelhof klaar is dan trekt het zo sterk dat wij er niet van uit mogen gaan dat con sumenten van buiten af nog naar het oude dorp komen om hun in kopen te doen. Daarom is het niet verstandig in het oude raadhuis een groot winkelcentrum te ves tigen, omdat de kans groot is dat het publiek er geen gebruik van maakt. Ik pleit er daarom voor in het raadhuis een kantoor te vesti gen, waardoor werkgelegenheid in de oude kern ontstaat, die dan weer koopkracht ten gevolge heeft. Eventueel zou men op de begane grond van het raadhuis een paar kleine winkeltjes kun nen vestigen, maar deze moeten duidelijk voor de directe omwo nenden bedoeld zijn. De trekker waar het rapport over spreekt moeten we binnen het bestaande winkelapparaat zoeken, bijvoor beeld door schaalyergroting." Door de winkeliers in het gebied rond de Dorpsstraat en in de Oranjewijk werd tijdens de ver andering een commissie ge vormd die het probleem van de eventuele overname van het ge bouw zal bestuderen. De vraag prijs voor het raadhuis, dat onge veer 10.000 vierkante meter be slaat, bedraagt 850.000. Enquête in Zoeterwoude-dorp wijst uit: Gebouw 't Centrum. WARMOND - De onroerendgoed belastingen zullen in 1979 met 3.5% omhoog gaan terwijl dat percentage voat de reinigings rechten 1 bedraagt. Dat is althans het voorstel van het college van burgemeester en wethouders waarmee de commissie financiën gisteravond schoorvoetend ac- coord ging. Bij het begin van de vergadering hadden de commissieleden nogal scherpe kritiek op het voorstel. Men vond het een sprong in het duister om over de belasting voorstellen een uitspraak te doen terwijl er van de begroting voor 1979 nog niets bekend is. Wethouder Van Schagen vond die kritiek wel gerechtvaardigd maar kwam daardoor in grote verle genheid. De belastingtarieven moeten voor 1 januari worden vastgesteld terwijl de begroting pas in het voorjaar van 1979 ge reed zal zijn. Van Schagen pro beerde de "gok" van 3.5% belas tingverhoging toch aannemelijk te maken. Hij stelde dat het aantal voorzie ningen in Warmond de laatste tijd aardig is uitgebreid (onder ande re door de bouw van "Het Meer- punt") en dat een belastingver hoging dus ook redelijk'is. Bovendien wees hij erop dat de uit keringen van de overheid in de toekomst tegen zullen vallen en dat de gemeenteraad nog het i ZOETERWOUDE - Begin decem ber wordt het gemeentebestuur van Zoeterwoude een rapport aangeboden waarin de huisves tingsproblemen van verenigin gen en instellingen in het dorp staan opgesomd. Tijdens een bij eenkomst in het Don Boscohuis hebben vertegenwoordigers van deze verenigingen en het comité dat deze inventarisatie gaat ma ken hiertoe besloten. Het rapport zal een neerslag bevat ten van de onder de instellingen en verenigingen in het dorp ge houden enquête naar hun huis vestingssituatie en de toelichting die daar gisteravond op werd ge geven. De huisvestingsproblematiek bleek volgens deze enquête met name bij de sportverenigingen nijpend te zijn. De thans gebruik te ruimte is minimaal, waardoor sommige verenigingen een le denstop hebben (ZTC) of over wegen (gymnastiekvereniging SJZ, en de tafeltennisverenigin gen Pit en Effect). Verlangd wordt een accommodatie die aan de eisen des tijds voldoet, met kleedkamers, douches en derge lijke. dige op zijn verlanglijstje heeft Ook de bibliotheek is met de 35 staan (opknappen van de Dorp straat, bouw van een kleedakko- modatie op het sportveld "Over- bos"). Veel minder problemen leverde de verhoging van de reinigingsrech ten op. Hierover zijn al reële cij fers bekend zodat de verhoging met l'/r weloverwogen mag wor den genoemd. In het vervolg zullen de 65-plussers 20 gulden minder aan reinigingsrechten gaan betalen. vierkante meter waarover zij de beschikking heeft erg slecht bedeeld. Volfeens de wet op het openbare bibliotheekwerk zou dit 570 vierkante meter moeten zijn. Verder wenst de KPJ een eigen on derkomen en verlangt de stich ting Kinderspeelzaal een aan zienlijke uitbreiding. VIOS en de fanfare willen wel in 't Centrum blijven (de acoustiek is er voortreffelijk) mits dit gebouw volledig wordt gerenoveerd. De Stichting Muziekonderwijs wenst ruime theorie- en prak tijklokalen die voldoende geïso leerd moeten zijn. In totaal reageerden 16 van de 24 verenigingen in het dorp op de enquête, met een gezamenlijk le dental van 2230. Dit betekent, zelfs als met dubbeltellingen re kening wordt gehouden dat ruim 43% van de inwoners van Zoe terwoude-dorp lid is van een ver eniging. Het comité dat de enquête heeft opgesteld wil uit een en ander niet de conclusie trekken dat in het dorp ook een soort "Eenden kooi", een verenigingsgebouw als aan de Hoge Rijndijk, moet komen. De heer Plooij, één van de comitéleden, legde er daaren tegen de nadruk op dat moest worden uitgegaan van bestaande gebouwen als Ons Huis, Don Bosco en 't Centrum. Maar daar bleken nog wel een aantal haken en ogen aan te zitten. Met name de vraagprijs van het parochiebe stuur voor 't Centrum bleek men gisteravond erg hoog te vinden. Dit gebouw, indertijd met finan ciële steun van de Zoeterwoudse bevolking gebouwd, zou 185.000 gulden moeten opbrengen. Bovendien zal er vervolgens voor ongeveer twee ton aan opgeknapt moeten worden. Het is nu de taak van het comité koper (de gebrui kers van het gebouw willen zich om het te kopen in een stichting verenigen) en verkoper (het pa rochiebestuur) tot elkaar te bren gen. Of dit zal slagen is echter de vraag, gezien de halsstarrige houding van het parochiebestuur tot nu toe. schien toch haalbaar is. Bij het ministerie van Cultuur, Recreatie en' Maatschappelijk Werk is hier voor geen geld in kas. Maar de kans zit erin dat het rijk toch de beurs trekt als drie scholen ge zamenlijk gedurende ongeveer 36 uur van de sporthal gebruik maken. Het comité en de verenigingen wachten nu eerst de reactie van de gemeente af op de geïnventa riseerde problemen. Op basis daarvan zal worden besloten hoe verder te gaan. OEGSTGEEST - "Ik wil nu wel eens een overzicht zien van alle mogelijkheden die er in Oegst- geest voor peuteropvang zijn. Dit vooral om goed te kunnen oor delen over de vraag of er een overcapaciteit dan wel een grote vraag naar deze opvang is," zo vroeg raadslid Beckers (PPR) gisteravond wethouder Blom tij dens de vergadering van de Oegstgeester raadscommissie voor onderwijs en maatschappe lijke aangelegenheden. Ter tafel lag het subsidieverzoek van de Stichting Kinderspeelza len Oegstgeest die voor het jaar 1979 voor de exploitatie van twee peuterspeelzalen bijna 90 dui zend gulden gemeentesubsidie aanvroeg. Dit bedrag komt neer op een verhoging van het bedrag per kind met vorig jaar van 27 cent tot 4,82. Evenals de commissie voor open bare werken en die voor finan ciën aan het begin van de week deden kon ook de commissie voor onderwijs zich met dit ver zoek verenigen. Wel deed raadslid Van Veen (CDA) de suggestie om voor het komen de nijpende tekort aan ruimte voor de Julianaspeelzaal moge lijkheden te zoeken in overdag leegstaande verenigingskanti- rjes. In het komende voorjaar zal de Julianaspeelzaal namelijk uit het gebouw aan de Endegeester- straatweg moeten omdat dit door het gemeentebestuur enige tijd geleden aan de gemeente Leiden verkocht is. De eventuele mogelijkheid om daarna uit te wijken naar het leegstaande gebouw van de Mon tessorischool is op het ogenblik nog niet mogelijk omdat aan dit gebouw grote reparaties moeten worden uitgevoerd. "En dan maak ik ook maar meteen even een zijsprongetje," aldus Van Veen, "maar zo zou ik de doordeweeks en zeker overdag vaak ongebruikte sportvelden van' de verenigingen ook wel door scholen gebruikt willen zien." Wethouder Blom zegde toe beide aangedragen alternatieven te on derzoeken. "Is de gemeente verantwoordelijk voor de schoolkinderen als zij op de flets naar het nieuwe zwem bad gaan," zo vroeg mevrouw Bosman (PvdA) zich af tijdens de behandeling betreffende het ge bruik van het zwembad. Van de zijde van de wethouder werd geantwoord dat bussenvervoer voor de kinderen niet tot de mo gelijkheden wordt gezien omdat geen enkele school verder dan twee kilometer van het zwembad verwijderd is. "Maar ik zou toch die verantwoor delijkheid voor kinderen van de derde en vierde klas van de lagere school onder begeleiding van één leerkracht op de fiets door Oegst geest niet willen nemen", voegde Bosman aan haar bezwaar toé. Van Veen evenwel zag hierin een goede mogelijkheid voor de ou dercommissies van de diverse scholen om voor eventuele ou derbegeleiding tijdens deze fiets ritten te zorgen. "En als het nu echt heel slecht weer is kunnen misschien moeders die 's och tends hun kinderen per auto naar school brengen met het vervoer naar het zwembad helpen," op perde hij. LEIDERDORP - De woningen van Kok-Beheer, gelegen aan de stra ten Ridderhof, Boekenburg, Ro- senburg, Splinlerlaan. Meeu wenlaan en Roerdompstraat, zullen binnenkort toch worden aangesloten op het centrale-an tennesysteem. Aanvankelijk had Kok de bewoners geen toestem ming gegeven een aansluiting in hun woningen aan te brengen, met als argument dat de gemeen te te weinig wilde betalen voor het bestaande antenne-systeem dat al in de woningen aanwezig was. Inmiddels heeft de gemeen te Leiderdorp een gesprek gehad met de eigenaars van de wonin gen (enige pensioenfondsen) en men heeft overeenstemming be reikt over de overname van de bestaande gemeenschappelijke antenne-inrichting. Een probleem is nu nog wie er moet opdraaien voor de eventuele ex tra kosten die het gevolg zijn van de aanvankelijke weigering van Kok. Wanneer de aannemer die het graafwerk voor de kabeltelevisie verricht opnieuw aan de gang moet in een straat die verder al was voorzien, gaat dat vanzelf sprekend gepaard met hogere aansluitingskosten. Noch de ne inrichting, noch de wist gisteravond te zeggen wie voor deze kosten gaat opdraaien: de gemeente of cje bewoners van de huizen. De bewoners van de Kok-huizen zullen eind deze week bericht ontvangen van de gemeente dat zij toestemming krijgen zich op de kabeltelevisie aan te sluiten. trale anten Donderdag tel. 140866. Nieuwe Rijn 20 a, werkgroep homofilie, open cafe avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel. Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys. ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur, tel. 130983. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café; fotografie: saxofoon; Go-club, 20 leidse Schouwburg, cabaret Don Quis- hocking "Trappen op", 20.15 uur. LAK-Theater, Gloria and Flora "Alone at last", 20.30 uur. Eigenzorg, Stationsweg, vergadering Prot. Chr. Ouderenbond afd. Leiden, 15.30 uur. Stadhuis, cie. onderwijs, 20 uur; cie. economische aangelegenheden, 20 uur; cie. ruimtelijke ordening, 20 uur. Praethuys, Vrouwenkerkkoorsteeg 17, vrouwenfilms, 20 u Sjelter, Leiderdorp, ontmoetingsmid dag werklozen, 14-16 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. finan ciën, belasting en planning, 20 uur. In Wassenaar WASSENAAR - De Wassenaarse commmissie financiën uit de gemeenteraad heeft zich tijdens haar vergadering gistermiddag akkoord verklaard met een ver hoging van de watertarieven met 12 cent per kubieke meter. Deze verhoging die is voorgesteld door het college van burgemeester en wethouders en nog door de ge meenteraad goedgekeurd moet worden zal met ingang van janua ri ingaan. Verder stonden de commissieleden nog positief tegenover de verho ging van de marktgelden, de eer- ste-hulpverleningsgelden. de reinigingsrechten en de leges (dat zijn de kosten die betaald moeten worden, voor het afgeven van af schriften van officiële stukken) die samengevat zijn onder de "retributies". Wat de watertarieven betreft heeft de gemeente Den Haag aange drongen op een optrekking van de inkoopprijzen die Wassenaar betaalt, tot de kostprijs. Afge sproken is dat dit geleidelijk zal gebeuren, zodat over tien jaar door Wassenaar de kostprijs be reikt is. Reinigingsrechten In Wassenaar betalen de meeste verbruikers op het ogenblik 1,51 gulden voor een kubieke meter water. In Den Haag is dat al 1,88 gulden. Na de verhoging per 1 ja nuari gaat men in Wassenaar dus 1,63 gulden betalen. De reinigingsrechten gaan fors (15 procent) omhoog. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebe stuur geleidelijk te streven naar een opbrengst die kostendek kend is. Dat wil zeggen dat de kosten van de reinigingsdienst op den duur geheel gedekt zullen worden door de opbrengst van de reinigingsrechten. Op het ogenblik worden die kosten maar voor 59,4 procent gedekt. In 1979 na de 15 procent verhoging zal dat percentage 68,3 procent be dragen. Er spelen echter, wat de kosten van de reinigingsdienst betreft en kele nog onzekere factoren een rol. In de eerste plaats zal nog moeten worden afgewacht welk effect de proef met de invoering van de zugenaamde mini-contai ners zal hebben op de kosten. Stortplaats Daarnaast is nog een onderzoek gaande naar de vuilafvoer in de toekomst. Zoals bekend is het storten van huisvuil op de stort plaats aan de Hogeboomseweg een aflopende zaak. Aan de Stichting Verwijdering Af valstoffen is een advies gevraagd over een toekomstige oplossing. Daarbij zal ook aan het kosten- vraagstuk aandacht moeten wor den besteed. De commissie had geen bezwaren tegen het "overnemen",door hel Rijk. van het schoolgebouw aan de Van Heeckerenstraat 2. Wel werd daarbij aangetekend dat de gemeente een grotere vrijheid moet hebben wat de bestemming van het gebouw betreft. Het Rijk laat in het gebouw alleen "on derwijs aan volwassenen,' toe. De commissie ziet liever een meer algemene bestemming voor "educatieve doeleinden" aan het gebouw verbonden. De commissie ging verder nog ak koord met de aanleg van het eer ste gedeelte van een nieuw par keerterrein in de Kerkstraat, bij de Langstraat en met de aankoop van een opslagterrein voor cara vans bij de Maaldrift. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 3 tot 10 nov., door Apotheek Kok, Rapenburg 9, Leiden, tel. 124807; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitslui tend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude-Rd. - Ge zondheidscentrum Berkenkade, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur, tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7. tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. T. Miedema, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van Dierenhulpdienst Anna Baulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembraridtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). FIOM weepark 2, tel. 151068. Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lange- gracht 246A, telefoon 149064. Informatie over vrijwilligerswerk. Dagelijks ge opend van 9-17 uur. Belangengroep alleenstaanden Praat- en kontaktgroep Praat- en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of andere oorzakep tijdelijk wat moeilijk zitten: telefoon 142154/761557. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f5!. Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement per post f226,9' Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2