Metro's Voordeeleentrum Pogingen van loyalisten vondeling in 79 uit tot mislukken gedoemd 125,- Nederlandse politiek -/. ELEKTROMONTEUR Het tweede kostuum gratis uitzoeken! DONDERDAG 9 NOVEMBER 1978 "Het vertrek van Boersma en Aantjes uit de CDA- fractie is voor de hoopge vende ontwikkeling bin nen de partij een ontzet tende slag. Veel mensen waren juist om Aantjes weer lid geworden van de ARP. Nu is het ons bijna onmogelijk geworden nog langer lid te blijven". Woorden vol van twijfel van drs. J. P. (Hans) Feddema, lid van de Anti Revolutionaire Partij èn van de Evangelisch Progressieve Volkspartij (EPV). Door middel van dit dubbellidmaatschap wil den hij en de zijnen, een groep van enkele tientallen min of meer bekende AR-leden, enerzijds de loyalisten binnen hun partij niet laten vallen en anderzijds op een duidelijk alternatief wijzen. De loyalisten binnen de ARP, Tweede-Kamerleden als Boers ma, Aantjes, Faber, Scholten, Beumer, De Boer en Van Hou- welingen, gedoogden het kabinet Van Agt-Wiegel in de hoop en kele door hen gewenste politieke punten te kunnen verwezenlij ken. Feddema c.s. op hun beurt gedoogden de loyalisten in de hoop de progressieve koers bin nen de ARP te kunnen redden voor de toekomst, maar werden tegelijk lid van de EPV, in januari van dit jaar opgericht uit protest tegen de behoudende coalitie van CDA en WD. Deze EPV houdt komende zater dag een bezinningscongres in het Utrechtse Immanuelkerkcen- trum. Zeker is dat deze partij meedoet aan de eerstkomende verkiezingen, waarbij de evange lisch progressieven aansluiting zullen zoeken bij de linkse partij- De grote vraag voor Hans Feddema en de zijnen is hoelang zij lid moeten blijven van de ARP Waarbij onder meer van belang is wiè Aantjes op gaat volgen als fractievoorzitter in het parle ment. Want van hem zal afhangen in hoeverre de strijd die Aantjes heeft aangevoerd wordt voortge zet. De opengevallen plaats in de fractie zal naar alle verwachting niet bezet kunnen worden door een leidinggevende progressieve persoonlijkheid. Voor de tweede maal binnen tien jaar wordt een poging gedaan om een partij van de grond te krijgen die is gebaseerd op vooruitstre vendheid op basis van evangelie. Voor de eerste maal in de ge schiedenis maakt zo'n partij, door het danig verzwakken van de progressieve oppositie binnen het CDA, ook werkelijk een kans op het Nederlandse politieke slagveld. De ARP was de eerste christende mocratische partij in Nederland, opgericht door dr. Abraham Kuyper in 1878 op basis van de geestelijke erfenis van dr. Groen van Prinsterer. Uit de ARP ont stond de Christelijk Historische Door Feico Houweling Unie, terwijl pas rond de eeuw wisseling de Roomskatholieke Staats Partij werd opgericht. Sterk beïnvloed door theologen als Karl Barth, de Zwitserse protes tantse hoogleraar die onder meer de "Bekennende Kirche" in Hit- ler-Duitsland inspireerde tot verzet en de oude scheiding tus sen religieuze leer en het dage lijks leven ongedaan wilde ma ken, begonnen rond de Tweede Wereldoorlog theologen in Ne derland zich bewust te worden van een nieuw inzicht dat het evangelie kan inspireren tot maatschappelijke vernieuwing. In Nederland was het vooral ds. Buskes die de christenen opriep tot vooruitstrevendheid. De vooraanstaande ARP-leden Berghuis, Bruins Slot en anderen deden aan het eind van de jaren zestig een poging hun partij in progressieve richting te verande- De jaren zestig rommelden nog na toen op 31 oktober 1970 tientallen leden van de ARP uit de partij traden en de Evangelische Soli- dariteits Partij oprchtten. De par tij droeg een vooruitstrevend vaandel en wees de WD af als "een concentratiepunt van de behoudende machten in Neder land". Eén van de oprichters, Hans Fed dema, zei in die dagen: "Het is onze taak de grote confessionele partijen tot een progressief beleid over te halen. Alleen op die ma nier kan de dreigende tegenstel ling tussen progressieve en christelijke partijen voorkomen worden". Nu is Feddema minder optimis tisch, hoewel hij tot het laatste toe blijft vasthouden aan de ARP. Volgens hem is nu een "schei ding der geesten" onvermijde lijk: "Er moet een politieke scheiding komen tussen christe- lijk-conservatief en evangelisch- progressief. De ARP wilde na het vertrek van Biesheuvel evangeli sche politiek". Dat was in 1973. Na het opstappen van Biesheuvel traden de pro gressieven, waaronder Feddema, weer toe tot de ARP in een nieu we poging hun partij mee te ne men in een nieuwe richting. Het kabinet-Den Uyl, minister Boersma, het was hoopvol. Maar de regering Van Agt-Wiegel sloeg die hoop stap voor stap weer de bodem in. Feddema en de zijnen werden lid van de EPV om een duidelijk alternatief te stellen voor de loyalisten. Fedderha, op de drempel van het afscheid nu de loyalisten vele verliezen hebben geleden: "Hun hervormingspogingen zijn tot mislukken gedoemd, maar ze Drs. J. P. Feddema - mede-oprichter Evangelisch Progressieve Partij - zien het nog niet. De ARP wordt in 1980 opgeheven om over te gaan in het CDA, maar zij leggen zich er zonder hoop bij neer". Maar net zo min als deze loyalisten duidelijke grenzen hebben ge steld voor dit kabinet, hebben Feddema en de zijnen gezegd tot waar precies de AR kan gaan. Slechts op langere termijn. Fed dema: "Wanneer de ARP in 1980 wordt opgeheven, gaan we er in ieder geval uit". Maar welke beslissing na Wiegel, Urenco, de neutronenbom, de Lance-raket en Bestek '81, kan nog zwaar genoeg wegen om nu doorslaggevend te zijn? Feddema wil zelfs nog kwijt dat hij denkt aan een actie "Redt de AR", maar wil niet dat er meer over gepubliceerd wordt dan dat het een "allerlaatste poging" zal zijn de progressieve ARP te be houden. Hij deed deze uitspraak voor het vertrek van Aantjes en is door dit vertrek duidelijk minder hoopvol gestemd. Samen met de Arjos, de jongeren organisatie van de ARP die ook weinig op heeft met de WD-li- beralen, en de radicalen binnen de ARP bevindt Feddema zich in een dilemma; hoelang houden we vast aan wat eigenlijk al verloren is? De antirevolutionair ziet het als een stuk christelijk gedragen om niet snel te verwerpen wat in de loop van jaren is opgebouwd. Daarom is hij nog altijd loyaal aan de overgebleven loyalisten, ter wijl de toekomst voor de evange lisch progressieven zich steeds duidelijker begint af te tekenen, zoals zaterdag in Utrecht op de EPV-bezinningsdag naar alle waarschijnlijkheid zal blijken. DEN HAAG (GPD) - Tweede-Kamervoorzitter Anne Vondeling gaat volgend jaar juni de Nederlandse politiek verlaten, als hij wordt gekozen in het Europese parlement. Hij heeft zich gisteren formeel kandidaat gesteld voor een plaats op de PvdA-lijst voor de komende Europese verkiezingen. Verwacht wordt dat hij lijst trekker zal worden van de PvdA-lijst. Al eerder had het PvdA- Tweede-Kamerlid Patijn, die zitting heeft in het huidige Europe se parlement, laten weten de functie van lijsttrekker niet na te streven. Vondeling heeft er zich bij neergelegd dat hij na zijn verkiezing voor het nieuwe Europese parlement zowel het voorzitterschap van de Tweede Kamer als het lidmaatschap van het Nederlandse parlement zal moeten neerleggen. Dat blij kt uit een brief van hem aan het nationaal comité dat de verkiezingen voor het Europese parlement voorbereidt. Het is nog onduidelijk, wie Vondeling te zijner tijd zal opvolgen als voorzitter van de Tweede Kamer. In politiek-Den Haag worden de namen van de PvdA-kamerleden Vellenga en Dolman als voornaamste kanshebbers genoemd. Volgens ongeschreven ge bruik wordt de kamervoorzitter gekozen uit de grootste frac- Vredespri js. De internationale raad van de Methodistische Kerk heeft zijn Vredesprijs 1978 ver leend aan president Sadat van Egypte. De prijs bestaat uit een geldbedrag en een medaille. Investeringsstop. De president van de Lutherse Wereldbond, bisschop Josiah Kibira uit Tan zania, riep in een rede voor de ge nerale conventie van de Lutherse Kerken in de Ver. Staten alle re geringen op hun investeringen in Zuid-Afrika stop te zetten. Hi.j verklaarde, volledig het verzet tegen het racisme in Zuidelijk Afrika te steunen, omdat de poli tieke machthebbers blijkbaar lij den aan geestelijke verblinding. Censuur. De kardinaal-primaat van Polen, aartsbisschop Stefan Wyszynski van Warschau, heeft opnieuw de censuur in zijn land gehekeld. In een preek in zijn ka thedraal deelde hij mee, dat zijn herderlijke brief ter gelegenheid van de "Barmhartigheidsweek" aan censuur onderworpen was geweest. "Het is een stuk gewor den dat door een domkop lijkt te zijn opgesteld", zei hij. Onzin. Het Russische weekblad "Nieuwe Tijd" voert in een ver haal over de nieuwe paus diens verkiezing als bewijs aan voor het feit dat de mythe van de "zwij gende kerk in socialistische lan den" onzin is. Het blad neemt niet aan dat de paus wegens zijn erva ring met het communisme en de bestrijding daarvan is gekozen. Veel waarschijnlijker is dat zijn verkiezing verband houdt met een besliste afwijzing van het standpunt van die groep Italiaan se kardinalen die geprobeerd heeft de verwerkelijking van de besluiten van het tweede Vati- kaans concilie tegen te houden. Brief. Dr. A.H. van den Heuvel, algemeen secretaris van de Her vormde Kerk, doet in een brief aan de voorzitter van de Raad voor Religieuze Aangelegenhe den in Moskou een goed woord voor dominee V.A. Sjelkov van de Zevendedagadvéntisten in Rusland. Ds. Sjelkov (83) is, on danks zijn leeftijd, nu voor de vierde keer gearresteerd, omdat zijn kerk aanspraak maakt op er kenning als een gemeenschap met een eigen identiteit. Hervormde Kerk. Aangenomen naarHaarlem M. Smith Rans- dorp; bedankt voor Nijverdal P Vroegindewey Workum. Geref. Kerken: aangenomen naar Mon ster P. Wilschut Westerhaar, naar Hilversum G. van Pij keren Me- lismerke, naar Appelscha kandi daat H. D. Brug Kampen. .et** S et** aOnTi ELEKTROTECHNISCH BURO „EVAL" B.V. V vraagt wegens uitbreiding van haar werk- n n zaamheden II t l.evel"\\ E J MET RUIME ERVARING. Indiensttreding zo spoedig mogelgk. Hoofdstraat 9a, Valkenburg, tel. 01718 - 14375 Evertsenstraat 5, Rgnsburg, tel. 01718 - 23718 Steeds meer mensen ontdekken het: Metro biedt kwaliteitskostuums tegen de laagste prijs aan. En daarbovenop geldt ook nog eens: V' Warme wintercoat Metro meevaller i' Diolen regenjas Metro meevaller ALPHEN A/D RIJN Prins Hendrikstraat 54 Vrijdag koopavond Op maandag gesloten Ruime parkeergelegenheid centrum voor herenmode AJDRUN WïW\ LEIDEN Stationsweg 40 Donderdag koopavond Vestigingen in: AalsmeerAlphen a/d Rijn Amersfoort Amstelveen .DelftLeiden Purmerend Zaandam Zeist

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 29