Bouwer spant proces aan tegen Hillegom ALPHEN: DRIE MILJOEN MEER TE VERTEREN -msnns Praatavond voor werkloze onderwijzers Bolleibad koploper met energiebesparing EERSTE STUK SPITS OP TOREN HILLEGOM VVV's rekenen op top drukte VAKSHOW" VAN BLOEMEN DONDERDAG 9 NOVEMBER 1978 AALSMEER - "Veel van het geld dat de Europese gemeenschap besteedt aan de land- en tuin bouw dient tot het opheffen van de moeilijkheden van dit ogenblik. Er wordt weinig mee gedaan om toekomstige ontwik kelingen aan te moedigen. Maar wanneer ik deze enorme markt zie, is het mij duidelijk dat het geld dat hier besteed werd een gezonde investering is, die tot in lengte van jaren rente zal afwer pen. Ik hoop dat de dag eens zal komen dat wij een groter deel van onze landbouwgelden op deze manier kunnen besteden". Aldus drs. C. Driesprong, tuin- bouwdirecteur van de Europese Brussel. Hij las de openingstoespraak voor van Finn Gundelach, landbouw- e-voorzitter an de Euro pese gemeenschap, die deze 16e bloemenvaktentoonstelling in Aalsmeer officieel zou komen openen, maar verhinderd was, in verband met debatten over de landbouwbegroting in Brussel. De heer Driesprong vond de resul taten die de Nederlandse bloe misterij heeft bereikt indruk wekkend. "De Nederlandse bloementeelt heeft de uitdaging van de laatste jaren overwonnen door eigen inspanning, door ei gen veerkracht", zo las hij voor. De bloemenvaktentoonstelling is tot en met zondag geopend. Niet alleen Vaklieden uit de bloemis terij, maar ook hqt gewone publiek komt jaarlijks in groten getale naar de bloemen-assorti- menten kijken. Er zijn ook dit keer weer veel noviteiten te be wonderen. In totaal zijn er 95 standhouders van bloemen en planten, waaronder uit de bollen streek, Valkenburg (Z.H.), Ter Aar, de veenstreek en Rijnsburg. Naast de bloemen en planten zijn er ook technische stands aanwezig, die echter zaterdagavond zullen worden afgebroken, zodat de be zoekers die zondag komen de technische snufjes zullen r Initiatief arbeidsbureau Lisse gezien werkloosheid Lisse gaat binnenkort bijeenkomsten organi seren voor werkloze on derwijzers en kleuter leidsters. Deze bijeen komsten zijn bedoeld om deze jongeren (die dit jaar afstudeerden) ook te wijzen op andere be roepsmogelijkheden. De 34 ingeschreven jonge on derwijzers en kleuterleidsters hebben vrij goed gereageerd op een enquête die hen is toege zonden. Er gaven 22 ingeschre ven te kennen, dat zij geïnteres seerd zijn in bijeenkomsten. Onderwijzers en kleuterleid sters zijn in de bollenstreek een van de moeilijkst "plaatsbare" groepen. Zij zijn vaak langdurig werkloos. Volgens de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau, De Brabander en de jeugdconsu- lent A.P. Baak, is het een posi tieve zaak dat jongeren die werkloos blijven de kans aan grijpen om geïnformeerd te worden over andere beroeps mogelijkheden. Wanneer deze opzet slaagt, zullen wellicht ook andere beroepsgroepen op deze r aangesproken worden. Passende arbeid De nieuwe opzet heeft al iets te maken met de manier waarop straks ook de arbeidsbureaus- nieuwe-stijl zullen gaan draai en. De bijeenkomsten vinden nog louter plaats in het kader van de voorlichting. Het is geen verplichting. Wie nu deelneemt aan de bijeenkomsten hoeft dus niet bang te zijn dat hij t.z.t. ge woon wordt gedwongen om ander werk te accepteren dan dat waarvoor hij is opgeleid. "Misschien dat dat nog wel eens verandert", zegt De Brabander. De eerste bijeenkomsten zullen deze maand plaats vinden. Voorlopig ziet jeugdconsulent Baak geen andere mogelijkhe den om jonge onderwijzers en kleuterleidsters te helpen. Hij heeft al eens een twintigtal peu terspeelzalen in de bollenstreek aangeschreven met de vraag of zij niet voor een jaar een zoge naamde TAP-medewerker wil den opnemen. De TAP-regeling maakt het mogelijk dat een jon ge werkloze voor een jaar op kosten van de overheid in een instelling aan het werk kan. Maar er heeft geen enkele peu terspeelzaal positief gerea geerd. Naast de nieuwe activiteiten op het gebied van de "moeilijk plaatsbare" beroepsgroepen zal het arbeidsbureau binnenkort ook contact opnemen met scholen voor lager huishoud- en nijverheidsonderwijs. De leer lingen die de school verlaten hebben krijgen een vragenlijst te beantwoorden. Gevraagd zal worden, hoe de opleiding "in de markt" ligt. Ook werkgevers worden bij deze enquête be trokken. HILLEGOM - Bouw- en aannemingsbedrijf J.M. Bakker b.v. uit Nieuw-Vennep heeft de gemeente Hillegom voor de rechter gedaagd. Het bedrijf is het niet eens met de gang van zaken inzake de plannen voor woningbouw in het bestemmingsplan Bakkum Meer en Dorp 3. Het gemeentebestuur heeft in 1973 met dit bedrijf onderhandeld over de verkoop van grond in dit bestemmingsplan. Het door de aannemer ontwikkelde bouw plan paste niet in' het bestem mingsplan, zoals dat door dc ge meente was samengesteld. Met de aannemer werd afgesproken dat hij toch mocht bouwen als de hogere overheden (de provinciale bestuurders) toestemming zou den geven voor een zogenaamde artikel 19 procedure, waardoor langs betrekkelijk gemakkelijke weg wijzigingen in bestem mingsplannen kunnen worden aangebracht. Dat is volgens burgemeester en wethouders het voorbehoud dat de gemeente Hillegom heeft ge maakt. De provincie gaf echter geen toestemming voor het wij zigen van de plannen en 'de ge meente Hillegom meent, derhalve dat geen sprake is ^an een over eenkomst tussen het bouwbe drijf Bakker uit Nieuw-Vennep en de gemeente. De gemeente moest een nieuw be stemmingsplan ontwikkelen. In 1975 werden opnieuw onderhan delingen aangeknoopt met Bak ker. Toen liep het mis, want Bak ker vond dat er sprake was van wijziging van een bestaande overeenkomst, terwijl de ge meente vindt dat er helemaal geen sprake meer was van een overeenkomst. De onderhande lingen moeten volgens de ge meentebestuurders worden ge voerd los van alle in het verleden gemaakte afspraken. Toen de onderhandelingen spaak liepen heeft de gemeente de grond aan een ander verkocht en inmiddels zijn woningen in het gebied gebouwd. Bakker b.v. meent nu op de kwestie te moe ten terugkomen en eist van de gemeente Hillegom een vergoe ding voor de geleden schade. Het college van burgemeester en wethouders stelt de raad tijdens diens vergadering van donder dag 9 november voor zich te ver weren voor de rechtbank. Tijdens diezelfde vergadering stelt het college de raad eveneens voor een stuk grond te "erkopen ter waarde van bijna twee miljoen gulden aan de woningbouwstich- ting Pago. De grond ligt in het gebied Elsbroek-Zuid 1. Daar zullen in de komende jaren bijna 100 woningwetwoningen worden gebouwd. Het gemeentebestuur heeft bij het rijk een lening aan gevraagd om de woningbouw te kunnen betalen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Tot en met 1982 heeft Alphen aan den Rijn drie miljoen gulden méér te verteren dan tot voor kort werd verwacht. Dat is te danken aan het onverwacht ruim uitvallen van een subsidie van het ministerie van CRM, voor Alphens toekomstige recreatiegebied „Zegersloot" (rond de Zandwinplas). Voor het eerste deel van dit recrea tiegebied, te weten de strook grond tussen de plas en de Bruins Slotsin- gel stelde het ministerie een subsidie van ruim 1,6 miljoen beschikbaar Volgens de gemeente staat het daarmee nagenoeg vast, dat volgende delen van dit plan ook in dezelfde mate door het rijk (en in het voetspoor daarvan de provincie), zullen worden gesubsidieerd. Dat betekent voor de jaren tot en met 1982 een meevaller van drie miljoen. En voor het hele plan Zegersloot, dat aan het eind van de jaren tachtig gerealiseerd moet zijn, een meevaller van zo'n tien miljoen. Deze cijfers werden gister avond genoemd in de commissie openbare werken, volgens berekenin- r die moeten nog worden nage- gen van de dienst openbare werken, i rekend door de afdeling financiën. Alphen kan alléén aanspraak maken op de bijdrage van het rijk als nog dit jaar met de uitvoering' van het stuk Zegersloot tussen Zegerplas en Bruins Slotsingel wordt begonnen. Dat werd gisteravond verzekerd aan commissieleden, die zich afvroegen waarom zo'n haast werd gemaakt met de plannen. Wordt dit jaar niet begonnen, dan verspeelt men de aantrekkelijke rijksbijdrage en is de kans groot, dat de gemeente hele maal uit de boot valt. Door dit jaar te starten zit de gemeente echter bij het ministerie "in de molen" en is de kans op verdere verkrijging van subsidies aanzienlijk. Met die verzekering in hun achterhoofd hadden de commissieleden geen enkele moeite met de aanbeveling de zaak dan maar van start te laten gaan. Noordwijkerhout - Op het bosach tige landgoed Klein Leeuwen horst, ten zuidwesten van de Hoogweg in Noordwijkerhout mag geen caravan park en cam ping komen. De Kroon heeft het bestemmingsplan "Natuurge bieden Leeuwenhorst en Water- leid'ingduinen", in 1973 door de gemeenteraad vastgesteld, goed gekeurd. Daarmee is voor de Noordwijker P. Beuk nu ook in hoogste instantie de mogelijk heid voor het maken van een kampeerterrein afgesneden, hout en het provinciaal bestuur van Zuid-Holland. Beuk heeft per 1 januari 1971 het gebied in "GEEN CARAVANS OP KLEIN LEEUWENHORST' pacht gekregen van de eigenares se, H. A. A. baronesse van Heec- keren van Brandsenburg-Gevers uit Heemstede. Namens haar was T. J. Willemink eveneens tegen het bestemmingsplan in beroep gegaan; net als Beuk zonder suc ces. Beuk, die al exploitant is van het kampeerterrein en karrtpeer- hötel Dijk en Berg, had op het landgoed van de barones een kampeerterrein willen vestigen, dan wel een speelweide ten be hoeve van de bestaande camping. Ook de Kroon is van mening dat het bosachtige landgoed als natuur gebied niet aangetast mag wor den. Temeer daar het landgoed aansluit op het natuurgebied Nieuw Leeuwenhorst van de Stichting Het Zuidhollands Landschap. Het argument dat de Hoogweg" het landgoed in feite van het natuurgebied afsnijdt, gaat volgens de Kroon niet op: "Wie over de Hoogweg gaat, er vaart door het bos te gaan." De Kroon noemt het bosgebied "in de overwegend open bollen streek uit landschappelijk oog punt van groot belang". Als ar gument wordt verder nog gehan teerd dat er in de omgeving al re creatieve voorzieningen zijn, terwijl volgens de Kroon langs de westgrens van Noordwijkerhout daar nog wel enige terreinen voor aan te wijzen zijn. NOORDW1JK - Het Bollenbad in Noordwijk is met een be sparing van een twintigste deel van het energiegebruik een koploper geworden onder de bedrijven in de badplaats op het gebied van de zuinig heid. Behaaglijk Het Bollenbad heeft een instal latie laten aanbrengen waarmee warmte kan wor den teruggewonnen. Dit jaar zal er 120.000 kubieke meter (120.000.000 miljoen liter) aardgas minder worden ver bruikt dan voorheen het geval was. Aan deze hoeveelheid zal nog eens twintigduizend ku bieke meter kunnen worden toegevoegd als het zogenaam de "optimaliseringssysteem" is aangebracht. Met de in stallatie hiervan wordt dezer dagen een begin gemaakt. Om te zorgen dat de zwemlusti- gen hun baantjes kunnen trekken in water van aange name temperatuur en in een behaaglijk klimaat, gebruikt het Bollenbad zo'n zevenhon derdduizend kubieke meter aardgas per jaar. Dit cijfer maakt indruk als men be denkt dat deze hoeveelheid energie voldoende is om een jaar lang 175 eengezinswo ningen te verwarmen. De grootste "gasverslinders" zijn de verwarming van de buitenbaden en de luchtver- warming van het bad. Dat de buitenbassins veel energie verbruiken ligt voor de hand. De mogelijkheden tot bespa ring in dit onderdeel zijn be perkt. Anders ligt het met de verwar ming van het gebouw. Elk uur wordt daar ruim 48.000 ku bieke meter koude lucht naar binnen gezogen en weer afge voerd. In een jaar moet er 42 miljoen kubieke meter lucht worden verwarmd van ge middeld negen tot 29 graden. De directie van het bad heeft speciaal op dit onderdeel ge zocht naar mogelijkheden om te besparen. En zij heeft iets gevonden. Door de energiecrisis werden er landelijk al onderzoekingen gedaan om het gebruik van energie in zwembaden aan banden te leggen. Het Bollen bad stelde een commissie in, die eind 1976 tot de conclusie kwam dat er voor het bad twee spectaculaire bespa ring smog elijkheden zijn: het systeem om warmte terug te winnen en het zogenaamde "klimaatoptimaliseringssys- teem". Het apparaat om warmte terug te winnen werd in de loop van vorig jaar geïnstalleerd. Binnenkort hoopt men het andere systeem aan te brengen. De investe ring voor beide systemen is vrij hoog, zo heeft de directie berekend. Maar binnen vijf jaar is dit bedrag, door be sparing van de energiekosten, terugverdiend. Kraan dicht De vraag is al eens gesteld waarom de verwarming niet wordt afgezet zodra de laatste bad-bezoeker de deur uitgaat i Voor een zwembad ligt dit niet zo eenvoudig. Naast een behaaglijk klimaat voor de zwemmers is de vochtigheids graad in het bad uitermate belangrijk. Als de ventilatie 's nachts zonder meer wordt stopgezet, dan zou het risico kunnen ontstaan dat door te sterke afkoeling condensvor- ming optreedt door verdam ping van de bassins. De scha de die het gebouw daarvan zou ondervinden is niet te schatten, maar zou in elk ge val zeer hoog zijn. van Jubilate KATWIJK - Het christelijke man nenkoor "Jubilate" uit Katwijk komt met een nieuwe dubbel-el- pee uit. Dat gebeurt a.s. dinsdag, op de dag dat het koor een kwart eeuw bestaat. De plaat heet "25 jaar Jubilate voor en na de pauze" en bevat een groot 'aantal geestelijke liederen en operette-melodieën, door het koor gezongen in een bewerking van Bert Paige. Het koor wordt op de plaat begeleid door het Ne derlands Symphonieorkest met als concertmeester Bennie Behr. Op 21 november komt deze muziek ook op cassette uit. De hoes van de plaat is een foto van Koos van Duyn. Dc plaat is voor het eerst te koop tijdens het concert dat het jubile rende koor op 14 november geeft in het Amsterdamse Concertge bouw. Dit concert is al geruime tijd uitverkocht. Ruim 2300 men sen uit Katwijk en omgeving zullen de jubileum-uitvoering, met als solist onder andere Marco Bakker, bezoeken. Men vertrekt om 18 uur per bus bij het WV- kantoor aan de'Boulevard 68. HILLEGOM - Vanmorgen is een belangrijke stap gezet op de weg naar het herstel van de torenspits van de hervormde kerk in het centrum van Hillegom. De torenspits brandde door onbekende oorzaak in febrauri van dit jaar af. Een zware slag voor de kerkvoogdij, want er wasnet met de volledige restauratie van de kerk begonnen. Vanmorgen keken tientallen belangstellenden toe hoe een grote kraan het eerste deel van de nieuwe torenspits naar boven takelde, waar men het zeer voorzichtig plaatste. Bovenop dit nieuwe vierkante) gedeelte komt straks nog de nieuwe spits. In het vanmorgen geplaatste gedeelte bevindt zich al de wijzerplaat. Er komt ook nog een nieuw uurwerk in de toren, want ook dat ging bij de brand verloren. De kerkvoogdij hoopt dat het volledige herstel samen met de restauratie van de hele kerk) nu in februari of maart van het volgend jaar kan zijn afgerond. Noordwijk hier en daar nu al "volgeboekt" NOORDWIJK - Nu al ziet het ernaar uit dat de top-week- einden in de komende bol- lentijd nog vroeger zullen zijn uitverkocht dan in voorgaande jaren het geval De VVV in Noordwijk doet al enkele weken verwoede po gingen om nog accommoda tie te vinden voor Pasen, het corso-weekeinde (21/22 april) en het 1 mei-weekein de. In enkele gevallen heeft men al moeten uitwijken naar onderkomens buiten de badplaats. Dankzij subsidie voor recreatiegebied Dubbel-elpee 'mik. Eén van de vak-inzendingen op de show in Aalsmeer: van de gebroeders Van Zanten uit Hillegom. compositie met lelies, fresï chrysanten

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23