LEIDSCH DAGBLAD Kamer vraagt om opheldering over rol kabinet Scheepsbouw loopt miljoenenorder mis vandaag ZAAK-AANTJES /IeeüwsS Brits Lagerhuis verwerpt motie van de oppositie Felle kritiek van Kaagse dorpsraad op de rechtspraak Meeuwis meer dan'n halve eeuw eerlijk eiken DONDERDAG 9 NOVEMBER 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 85702 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KAAG - De dorpsraad van het eiland Kaag heeft scherpe kri tiek geuit op de rechtspraak in Nederland. In zijn blad 'Heen en Weer' zegt de raad over de uitspraak in hoger beroep be treffende de veerlieden van het Kaagpontje (vier van hen wer den vrijgesproken en eenzelfde aantal veroordeeld tot lichte straf) dat de "procedure een aanfluiting moet zijn voor ie ders rechtsgevoel". Elf maanden wachten op voor komen, stelt de dorpsraad, dan nog een maand op de uitspraak en vervolgens weer tien maan den geduld hebben tot er een uit spraak in hoger beroep wordt gedaan. "Door deze langzame procedure zijn er in de ver schillende gezinnen spanningen opgetreden die buiten alle pro porties zijn komen te liggen en een grotere straf waren door de langdurige onzekerheid dan een snelle veroordeling De raad zegt dat de vlag uit moet voor de mensen die zijn vrijgesproken en in het bijzon der voor zijn dorpsgenoot Koos Schoo, die tweemaal 'onschul dig' werd bevonden. Hij is deze maand weer als veerman in dienst getreden. Het gemeente bestuur heeft hem gevraagd om in het vervolg op te treden als voorman van de veerlieden. Schoo heeft hierover nog geen beslissing genomen. De dorpsraad zegt te hopen dat er hiermee een eind is gekomen aan de vele negatieve reacties over de pont. "Het is goed dat de pont in rustig vaarwater te recht komt, zodat we in alle ob jectiviteit ons kunnen beraden over de nieuwe oeververbin ding. Zonder dat de werkelijke zaak wordt versluierd door al lerlei niet ter zake doende ar gumenten. We kunnen daar al lemaal aan meewerken door ons tegenover de veerlieden open en eerlijk op te stellen, de veer mannen door de mensen accu raat over te zetten." De raad richt een woord van dank aan de mensen die de pont de afgelopen twee jaar varende hebben gehouden. "En dit was niet onder onder altijd even ge makkelijke omstandigheden" BINNEN-DEUREN MAHONIE vanaf 99.- DEKOR EIKEN vanaf 139, tóch even kijken bij 0E HOUTBAAN zelfbouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil van de rege ring opheldering over de rol die premier Van Agt en de ministers Pais en De Ruiter hebben gespeeld bij de be kendmaking van Aantjes' oorlogsverleden. LONDEN - Een klein legertje mooie meisjes huppelt thans in de Britse hoofdstad rond in de blijde verwachting eens tot de mooiste van de wereld te worden uitgeroepen. Sommigen menen de meeste kans te maken door zich zoveel mogelijk in de kijker te spelen. En ze zien er dan ook niet tegenop om de hals van een verder volmaakt onbekende schildwacht te hangen. De brave borst moet zich dat dan terwille van de publiciteit laten welgevallen. Maar misschien vindt hij het ook wel niet zo vreselijk dat de 21-jarige Deense schoonheid Birgit Stefansen zich tegen hem aanvlijt. DEN HAAG - De noodlijdende Nederlandse scheepswerven waaronder het bedrijf De Dage raad uit Woubrugge, hebben een order uit Maleisië voor een be drag van 120 miljoen gulden mis gelopen, omdat het ministerie van financiën weigert af te wijken van de regels van de OESO (Or ganisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikke ling). De order, bestaande uit de bouw van 16 visserschepen en een vis serijmoederschip van 6000 ton, is nu gegaan naar een combinatie van Belgische werven. In België, Noorwegen, en andere Europese landen houdt men zich veel min der strak aan de OESO-voor- schriften. Rustig weer Rustig weer met op veel plaatsen mist. Overdag in het noorden kans op wat motregen, elders opklaringen. Minimumtemperatuur van 8 graden in het noordwesten tot om het vriespunt in het zuidoosten van het land. Maximumtemperatuur ongeveer 10 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 10 November Zon op: 7.50 uur: onder 16.58 uur Maan op: 15.16 uur: onder: 2.18 uur Hoog water te Katwijk om 11.32 uur, Laag water te 7.07 en 19.33 uur. Orders uit Zuidoostaziatische lan den voor een totaalbedrag van meer dan een half miljard gulden dreigen ons land ook voorbij te gaan als gevolg van de houding van het ministerie van financiën. De opdracht had een goede kans van slagen, omdat de Nederland se bedrijven een lagere prijs re kenden dan de concurrenten in België, Dat de order - na onder handelingen die ruim een jaar duurden - niet is doorgegaan, komt omdat de Maleisiërs twintig procent van het bedrag van 120 miljoen contant wilden betalen, en tachtig procent wilden finan cieren aan de hand van leningen. Volgens de regels van de OESO mag maar 70 procent worden ge financierd, terwijl die lening in zeven jaar moet worden afgelost. België bleek bereid de gevraagde 80 procent te laten financieren, een bedrag dat in tien jaar zou moeten worden afgelost. Op deze gunstige financieringsvoorwaar- den zijn de Maleisiërsinge gaan. Nederlandse banken zouden best bereid zijn de order voor 80 pro cent te financieren, zo verzekerde ons directeur T. Boot van scheepswerf De Dageraad. Ze moeten dan wel een krediet garantie krijgen via de Neder- Uit de schriftelijke vragen die de kamerfracties vanmiddag aan de regering hebben gesteld blijkt dat de Kamer bezwaar heeft te gen het eenzijdig openbaar ma ken van alle feiten door dr. De Jong van het Instituut voor Oor logsdocumentatie. De regering had beter zelf de zaak ter hand kunnen nemen, zo meent de Ka- landse Crediet Verzekerings Maatschappij in Amsterdam. Via zo'n kredietgarantie stelt de Nederlandse staat zich garant voor het te lenen bedrag. Dit nu is door het ministerie van financiën tegengehouden. Men wil alleen de kredietgarantie geven als aan de OESO-regel wordt vol daan. Directeur Boot noemde het niet doorgaan van de opdracht "een verschrikkelijke tegenvaller" "We zijn ik weet niet hoelang aan het onderhandelen geweest en als je dan ziet dat de order naar België gaat, is dat triest. Hieruit blij kt dat onze buren zich niet aan de OESO-Voorschriften houden. Trouwens dat doet Noorwegen ook niet." Niet alleen De Dageraad luidt de noodklok. "Eigenlijk geldt dit voor alle middelgrote scheeps werven, die hierbij zijn betrok ken. Nee, ik hoef (nog) niet te denken aan het ontslaan van per soneel. Er zijn nog wat opdrach ten voor het bouwen van enkele casco's. En we zijn bezig met een heel groot project. Maar dat is ook weer afhankelijk van die OESO- bepalingen. Ik hoop in deze zaak op wat meer steun van de rege ring", aldus directeur Boot. De fractie van de PvdA heeft afge zien van het stellen van feitelijke vragen over Aantjes' oorlogsver leden. De PvdA vindt dat de Ka mer geen rechtsprekend college is en zich niet moet mengen in de vraag hoe fout Aantjes precies in de oorlog was. Wat wel noodza kelijk is, zo meent de PvdA, is om vast te stellen wie verantwoorde lijk zijn voor het openbaar maken op dit moment van de feiten rond Aantjes' verleden. Ook wil de PvdA weten hoe in het verleden de verantwoordelijke instanties hebben gereageerd op wat zij wisten omtrent Aantjes. „Waar om toen niet en nu wel", luidt kort samengevat de reactie van de PvdA. Eigen oordeel De WD vraagt waarom de regering geen oordeel van haar zelf heeft toegevoegd aan het rapport van dr. De Jong. De WD wil dat de regering haar eigen standpunt nog vóór het kamerdebat van aanstaande dinsdag bekend maakt. Ook vraagt de WD of het waar is dat premier Van Agt op het standpunt staat dat de visie van Aantjes op zijn verleden op wezenlijke punten afwijkt van dat uit het rapport van oorlogs documentatie. Op welke gronden heeft de regering zich met de conclusies van dr. De Jong kun nen verenigingen?, zo vraagt de WD. De WD stelt, in tegenstelling tot de PvdA, wel een aantal feitelijke vragen over Aantjes' oorlogsver leden, onder meer over zijn ver lies van het Nederlanderschap, zijn vrijwillige dienstneming in de arbeidsinzet, de eed van trouw aan de Führer die hij mogelijk heeft afgelegd en zijn lidmaat schap van de landstorm. Tenslot te dringt de WD erop aan dat de voormalige AR-voorzitter dr. Berghuis zijn archief met gege vens over Aantjes ter beschik king van de regering stelt. Wettelijk De PPR wil weten op welke wette lijke basis het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie op eigen initiatief, een onderzoek is be gonnen naar Aantjes. Is het waar dat van dit initiatief niet onmid- delijk mededeling is gedaan aan de verantwoordelijke minister noch aan de voorzitter van de Tweede Kamer?,' zo vraagt de PPR. De PPR wil ook weten of het juist is dat het onderzoek van Massief eiken meubels: met vakmanschap gemaakt. Grote keuze, originele I modellen. ijf, OIRSCHOT - Rijkesluisstraat 25 NIEUWKOOP - Dorpsstraat 1 17 dr. De Jong als een puur weten schappelijk onderzoek moet worden gezien en niet als een quasi gerechtelijk onderzoek. Zo ja, hoe moet men het dan plaatsen dat er getuigen zijn gehoord en hoe wordt de keuze van de getui gen wetenschappelijk verant woord, aldus de PPR. Het CDA was rond het middaguur nog niet gereed met het opstellen van de vragen rond Aantjes aan het kabinet. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel 071-211515 of 210221 Rhodes ië-politiek LONDEN (UPI) - Het Britse Lagerhuis heeft met 323 tegen 278 stemmen een motie van de Conservatie ve oppositie verworpen waarin afkeuring werd uitgesproken over de Rhodesië-politiek van La bour. In de Conservatieve motie was ge zegd dat de regering 'zichtbaar niet in staat' bleek de voorwaar den te scheppen die in Rhodesië zouden leiden tot vrije en eerlijke verkiezingen als enige basis voor vreedzame overdracht van de macht. In een tweede stemming na een Rhodesië-debat van twee dagen besloot het Lagerhuis de econo mische sancties tegen Rhodesië te handhaven. Dit gebeurde met 320 stemmen tegen 121. Alvorens van kracht te worden moet de uitslag van de stemming worden bekrachtigd in het Ho- Vermisten na ontploffing op tanker gerhuis, dat zich vanmiddag met de zaak bezighield. Winston Churchill, de kleinzoon van Sir Winston S. Churchill, is vanochtend vroeg ontheven van zijn politieke functie in de Con servatieve schaduwregering om dat hij bij de stemming over de sancties heeft gerebelleerd. De 38-jarige Churchill had zich aangesloten bij de rechtse Con servatieven die een bevel van de partij hadden genegeerd zich van stemming over de vernieuwing van de sancties te onthouden. In plaats hiervan stemden nij en 120 Lagerhuisleden tegen handha ving van de sancties. Enkele mi nuten later ontsloeg fractieleid ster mevrouw Margaret Thatcher hem als woordvoerder van de Conservatieve Partij -voor defen- Het brein achter de interne Conser vatieve opstand, Julian Amery, zei dat hij door Churchills ontslag geschokt was. "Je kunt geen Churchill ontslaan naar aanlei ding van een vaderlandslievende daad", zei hij. Een ander lid van mevrouw That chers schaduwkabinet, woord voerder voor zaken die Noord- Ierland betreffen John Biggs- Davison, gaf zijn portefeuille op liever dan Thatchers Rhodesië- politiek te steunen. Moord en doodslag lopen als een rode draad door de prak tijk van de gerechtelijk pa tholoog-anatoom dr. J. - denrust. Na ruim dertig jaar ervaring schreef hij er een boek over. Hij hield het gis teren ten doop en gaf minis ter De Ruiter van justitie (rechts) een exemplaar ca deau. PAGINA 1 Amsterdam wil praten over muziektheater PAGINA 5 Jan Terlouw laakt houding kabinet in zaak-Aantjes PAGINA 1 Kans op uitstel vredesak koord PAGINA 9 "Pogingen loyalisten tot mislukken gedoemd" PAGINA 15 Verhelderend gesprek bij Ajax PAGINA 19 Afgang Nederlands tafel- tennisteam PAGINA 21 Werknemers zonder cao krijgen meer loon dan afge sproken PAGINA 31 36 PAGINA'S Er zitten méér kanten aan het kiezen van *n briL van alle kanten beter bekeken MANILLA (Reuter) - ploffing aan boord van een uit Hongkong afkomstige tankboot in de monding van de baai van Manilla op de Filippijnen, wor den 31 opvarenden en havenar beiders vermist en zijn er 26 ge wond. Naar eventuele overlevenden on der de vermiste opvarenden de 13.138 ton metende "Feoso Sun" - die na de ontploffing zonk - wordt nog gezocht, maar veel hoop heeft men niet meer. De Filippijnse kustwacht deelde mee dat de bemanning Feoso Sun bestond uit Chinezen uit Hongkong, Indonesiërs en Filippino's. Een aantal havenar beiders was op het ogenblik de ontploffing aan boord uitvoeren van herstelwerk. De onder Panamese vlag varende tankboot had net aan de pier ru we olie gelost, toen de ontploffing plaatshad.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1