Liethorp" kan vleugels uitslaan VAN DER WIEL KÜEÜ1IB Plakkers in kraag gepakt Zakennieuws UNIEKE MANEGE IN LEIDERDORPS SPORTP ARK DRAAI 01715-1615 EN UHEEFT VAN DE WEEK DE NIEUWSTE COUPE. Tentoonstelling over t Leids studentenleven in vorige eeuw Maarten t Hart binnenkort doctor Ruim 250 woning zoekenden vallen uit de boot Dameskapsalon Alfons Eversteijn Kerklaan 6 Zoeterwoude t t MflKY OilAHI COSKgTICfl LDHDtN j )ONDERDAG 9 NOVEMBER 1978 PAGINA 15 i het interieur van sociëteit Minerva in de 19e eeu wvervaardigd door L. Springer. Vooraan an de Linde zijn vriend Willem Veder een snuifje aan. Invloed De zeven schrijvers die centraal staan op de tentoonstelling wa ren allen sterk beïnvloed door de buitenlandse romantiek. Ook van buitenlandse schrijvers als By ron en Scott, romantici by uit stek, is daarom materiaal te vin den op de tentoonstelling. Het materiaal voor de tentoonstelling is o.m. afkomstig uit studenten sociëteit Minerva en de Universi teitsbibliotheek. De tentoonstelling "De magt der vriendschap" is de eerste impuls die uit het Academisch Histo risch Museum komt sinds een jaar. Het museum was door be zuinigingen en het vertrek van de conservator genoodzaakt de deu ren zo lang te sluiten. De tentoonstelling in dat in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 is gevestigd, is tot 4 januari geopend. De ope ningstijden zijn dinsdag-, woensdag- en donderdagmiddag van één tot vijf uur. DR. DE JONG HOOGLERAAR LEIDEN - De schrijver Maarten 't Hart (33) wordt donderdag 16 november doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. Hij promoveert dan op een proefschrift, getiteld "A study of short term behaviour cycle cree ping through in the tree-spined stickleback" (Casterosteus Aculeatus L.). Dat heeft iets te maken met het driedoomig stekelbaarsje. 't Hart is een van de twintig promovendi die deze maand aan de Leidse universiteit hun proefschrift verdedigen. D. E. H. de Boer (31) uit Wou- brugge is doctor in de letteren geworden, terwijl Ch. Schuijt (36) uit Alphen aan den Rijn en W. H. Moolenaar (33) uit Leiden de titel doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen hebben verkregen. Doctor in de sociale wetenschappen werd gisteren mevrouw I. M. de Ruiter-Roldan (39) uit Londen, doctor in de geneeskunde werden en worden L. K. J. van Romunde (31) uit Leiden (8 nov.), P. G. Dingjan (39) uit Oldenzaal (15 nov.), E. Essed (38) uit Zoeterwoude (15 nov.), H. A. M. J. ten Have (27) uit Leiden (16 nov.), A. Labrie (39) uit Haarlem (22 nov.), P. 3. Abrahams (32) uit Oegstgeest (29 nov.) en R. van Schilfggarde (32) uit Leiden (29 nov.). Doctor in de rechtsgeleerdheid zullen worden H. J. Snijders (27) uit Warmond (8 nov.) en C. J. J. C. van Nispen (28) uit Den Haag (29 nov.). Doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen zullen worden J. W. Focke (29) uit Leiderdorp (10 nov.), J. A. Klein (33) (14 nov.), mevrouw C. M. Clerx van Haaster (29) uit Leiden (15 nov.), P. A. M. Gaemers (31) uit Leiden (16 nov.). O. van der Hart (37) uit Amstelveen tenslotte zal op 22 november promove ren tot doctor in de sociale wetenschappen. LEIDEN - De Leidse politie heeft rond middernacht vier plakkers opgepakt die overal in de binnenstad illegaal affi ches aan het opplakken wa ren voor een manifestatie van Kritische Werkende Jonge- Eerst werd op de Haarlemmer straat een 19-jarig meisje uit Leiden en een 17-jarige inwo ner van Hazerswoude aange houden en even later op de Turfmarkt een 22-jarige en een 24-jarige Leidenaar. De politie heet de plakspullen in beslag genomen en tegen het viertal proces-verbaal op gemaakt. LEIDEN - Het café Scarabee aan de Pieterskerkchoorsteeg 24 heeft na een verbouwing zijn deuren weer geopend. Scarabee gaat nu verder door het leven als brasserie, hetgeen het best te ver talen is met eetcafé. Nieuwe regeling LEIDERDORP - De richtingaanwijzer aan de ingang van het Leiderdorpse sportpark De Bloemerd draagt sinds kort ook een arm met "Liethorp" erop. Die wijst de weg naar de unieke nieuwe manege die op 18 november met de nodige fanfare officieel in gebruik zal worden genomen. Uniek, omdat nog nergens in Ne derland zo'n paardesportac- commodatie met gemeentelijke Subsidie van de grond is geko men. Leiderdorp was de eerste gemeente die een verzoek van ouders van paardrijdende kinde ren om een stekkie waarop de jeugd - en ook de ouderen - hun geliefde sport zou kunnen beoe fenen zó royaal beantwoordde dat een grandioze manege in De Bloemerd kon verrijzen. De gemeente wilde dat doen om dat een rijksdienst kon voorre kenen dat in nagenoeg geen en kele sport een vierkante meter grond zo intensief wordt gebruikt als juist in die paardesport. Waarom dan nog de paardesport onthouden wat aan andere spor ten wel wordt gegeven? De totale kosten van het complex bedroe gen ruw gezegd 7,5 ton. De helft werd door de gemeente betaald. Voor vijftig procent van de ande re helft verstrekte de gemeente ook nog een lening. De rest moest de vereniging "Liethorp" (voor het beheer van de accommodatie werd overigens een stichting ge vormd) zelf opbrengen. Bijna Dat dat laatste aardig is gelukt kan men in De Bloemerd reeds zien. Sinds eind - vorige week staan en lopen er paarden in de bijna voltooide manege. De vier boxen en 24 stands zijn gedeelte lijk bewoond door (voorlopig) zes paarden en tien pony's. In de binnenbak van 20 en 40 meter (wed strijd formaat) worden al les sen gegeven. Al is de behuizing voor de dieren reeds in orde, aan de entourage moet nog heel wat gebeuren. In de door de gemeente aan te leg gen buitenbak (ook 20 bij 40) wordt nog volop gewerkt. De in richting van de royale kantine (waarin ook een jeugdhonk komt) is er nog niet. Met de bouw van een hooischuur en de aanleg van een mestput zal spoedig worden begonnen. In de kleedkamers hangen nog geen planken. En natuurlijk zal alles (inclusief de drie toiletten, waarvan één speciaal ingericht voor gehandicapten) nog grondig en blinkend schoon worden ge maakt voor de gasten op de 18de en ook de 19de november (open dag) kunnen worden verwel komd. Leiding De dagelijkse leiding van de ma nege is in handen gelegd van Hanneke Kouwenberg die na ja renlange omzwervingen in de Nederlandse en Duitse paarde- wereld op haar Leidse thuisha ven is teruggekeerd. Voorlopig zal zij zich in de bestuurskamer moeten nestelen tot de voor de manege te bouwen woning ge reed zal zijn. Plannen genoeg derhalve. Om maar niet te spreken van de nu al levende gedachte om het aantal stallen te verdubbelen zodat meer pensionpaarden kunnen worden gehuisvest. Er is reeds prijsopgave aangevraagd... -Liethorp-secretaris Lau borrelt bijna over van enthou siasme als hij ons het complex laat zien. Volgens zijn zeggen "regent" het nieuwe aanmeldin gen. Op dit moment telt de ver eniging zo'n dikke tweehonderd leden maar hij verwacht dat dat aantal snel zal groeien. Temeer omdat iedereen die les komt ne men in deze manege vriendelijk maar dringend zal worden ver zocht zich ook als lid te melden. "Voor die paar gulden per jaar behoeft men dat niet te laten. En het maakt ons natuurlijk sterker" Wedstrijden In elk geval heeft instructrice Hanneke nu reeds flink werk met het lesgeven aan die honderden, voornamelijk jongere leden. "Maar als dat aantal te groot wordt komt er een kracht bij. Dat hebben ze me beloofd. Voorlopig gaan we de nadruk leggen op het recreatieve rijden", zegt zij. "Men rijdt immers in de eerste plaats voor zijn plezier. In de lessen en tijdens de buitenritten". Binnen afzienbare tijd is De Bloemerd zeven kilometer ruiterpad rijk, nu nog slechts drie) Maar Hanneke wil ook met haar pupillen wedstrijden gaan rijden. "Voorlopig onderling en tegen andere maneges. We hebben al diverse aanvragen binnen. Daar leert men ook van. Dan komt het grotere werk - zoals rijden voor de punten regeling van de Neder- landseHippische Sportbond - la ter vanzelf. En het even kan wil ik hier ook wedstrijden hebben met ekende dressuurruiters. Opdat men kan zien wat het zou kunnen worden. Jammer eigenlijk dat die buitenbak de voor de Z-ruiters (vèrgevorderd in de zware klasse- red.) benodigde afmetingen van 20 bij 60 meter niet heeft gekre gen.'Maar wie weet? Wat niet is kan wellicht nog komen..." Geopend: Maak een afspraak Tel. 01715-1615 Specialisten in Coupeknippen Voor de modebewuste jonge vrouw van vandaag hebben wij de gehele Mary Quant Cosmetica kollektie in display. Instructrice Hanneke Kouwenberg geeft al volop les in de 20 bij 40 m. binnenbak van manege Liethorp. De grond in deze bak werd evenals die van de evengrote buitenbak) verzorgd door de Nederlandse Heidemaatschappij. LEIDEN - Naar een voorlo pige schatting staan sinds 1 mei van dit jaar zo'n 250 woningzoekenden niet meer geregistreerd bij bu reau huisvesting. Eén en ander is het gevolg van de nieuwe regeling woon ruimteverdeling die op die datum werd ingevoerd. De woningzoekenden voldeden niet meer aan de nieuwe normen. Het betreft onder anderen degenen die nu een eigen huis bewonen en dat om uiteenlopende redenen willen of moeten verlaten. Even zo wordt hun een woningver gunning geweigerd als zij een woning beneden de huurprijs- grens willen huren (tenzij zij de leeftijd van 65 jaar hebben be reikt). Uitgesloten van registratie worden ook degenen die een maandin komen hebben hoger dan 4080,- en degenen die economisch ge bonden zijn maar in de omgeving van Leiden wonen. Burgerraads vrouw mr. J. Mons zegt in een brief aan B en W van mening te zijn dat deze categorieën hun re gistratie als woningzoekenden behoren te behouden. Zij meent dat door de registratie onder de vorige regeling bij de betrokke nen verwachtingen zijn gewekt en dat het ongeoorloofd is deze mensen door een nieuwe regeling plotseling af te voeren. De beide burgerraadslieden menen dat nieuwe wetten geen terug werkende kracht hebben. Tenzij de nieuwe wet gunstiger is. B en W menen daarentegen dat dit een strafrechtbepaling is. LEIDEN - In het Academi sche Historisch Museum wordt op het ogenblik een tentoonstelling gehouden over zeven Leidse studen ten die zich in de vorige eeuw verdienstelijk heb ben gemaakt op literair gebied. Het zijn de schrijvers/dichters Ger- rit van de Linde (alias "de Schoolmeester"), Jonathan Ha- sebroek (pseudoniem Jonathan), Bernard Gewin (Vlerk), Johan nes Kneppelhout (Klikspaan), Nicolaas Beets (Hildebrand), Francois Haverschmidt (Piet Paaltjens) en Alexander Ver- Huell (O. Veralby). Schrijvers, die in Leiden rechten of theologie studeerden en om streeks 1850 inmiddels vermaard geworden boeken schreven, zo als de Camera Obscura (Hilde brand) en Grimlachjes (Piet Paal tjens). Op de, populair opgezette, tentoonstelling wordt tevens een schets gegeven van de stad Lei den tussen ongeveer 1850 en 1900. Het Leiden van rond 1850 was zoals uit de tentoonstelling zal blijken, een stad van bijna 38.000 inwoners. De studenten vertegenwoordigden toen be paald geen fors gedeelte van de bevolking, want de hele universi taire wereld (inclusief hooglera ren en medewerkers) bestond uit 500 zielen. Een getal dat natuur lijk niet in verhouding staat tot de ongeveer 20.000 studenten en aan de universiteit verbonden Leide- naren anno 1978. Geen "gewone" De "gewone" Leidenaar zal op de tentoonstelling, die is getiteld "de magt der vriendschap" niette vinden zijn. De bevolking van de Leidse academie liet zich in de 19de eeuw nu eenmaal in niets gelegen liggen aan het "grauw", zoals de Leidse bevolking werd genoemd. Materiaal van de echte Leidse ingezetene rond die tijd is er dan ook nauwelijks, of het moet de prent van VerHuell zijn die medelijden van de student ten opzichte van de burger uit beeldt. Wat wel op de tentoonstelling te zien is zijn de plekjes die de heren studenten plachten te bezoeken, de sociëteit Minerva, de uitstap jes vanuit Zomerzorg, het uitla ten van de hond. Plekjes zoals op het Rapenburg waar men kon wandelen "zoo rustig, zoo zonder eenigen haast, alsof men in eigen tuin, in eigen hof een luchtje schept". (Quack). Overigens is de titel van de ten toonstelling, "de magt der vriendschap", afgeleid van de toenmalige opvatting dat alleen het studentenleven het ware le ven is. De student "dient van smetten vrijgehouden en be schermd te worden tegen invloe den van ouders en hoogleraren. "Alleen vriendschap van andere studenten en het leven zelf (socië teit e.d.) kan vergoeden wat door ouders en hoogleraren, laatstge noemden worden "dicteerma- chines" genoemd, wordt aange richt. De ondertitel luidt "de stu dent uit de 19e eeuw" IN LEIDEN LEIDEN - Dr. H.J. de Jong is be noemd tot hoogleraar aan de Leidse universiteit. Hij houdt zich bezig met farmaceutische analyse en analytische chemie. Dr. C.J. de Blaey, lector aan de Leidse universiteit, is aan de Rijksuniversiteit van Utrecht benoemd tot hoogleraar in de biofarmacie. Els Brouwers, Havo scholiere, draagt een bril van Nieuwe Rijn 62. Leiden. Tel. :071-124108 Het college meent verder dat de af voering van woningzoekenden die volgens de regeling woon- ruimteverderling 1978 niet langer kunnen worden regegistreerd volkomen in overeenstemming is met genoemde regeling. Volgens de burgerraadslieden worden, door de uitsluiting van registratie van degenen die een eigen huis bewonen, vooral de bejaarden gedupeerd die een zelfstandig bejaardenwoning willen huren. B en W wijzen ech ter op de mogelijkheid dat be jaarden die op grond van een me dische of sociale indicatie andere woonruimte moeten betrekken op voordracht van bijvoorbeeld de GG en GD kunnen worden geholpen. De heer Dekker, chef van bureau huisvesting, zegde toe op korte termijn met een nota te zullen komen die duidelijkheid moet geven.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15