Gematigde aanval door Arabische top op Sadat Schandaal zorgt voor crisis in Znidafrikaanse regering Onverwachte ontmoeting Tanzania maakt zich klaar voor oorlog met Amin Opnieuw aanval Rhodesië op Zambia GEWELD IN BASKEN LAND HOUDT AAN VRIJDAG 3 NOVEMBER 1978 DAR ES SALAAM (GPD) - Tanza nia bereidt zich voor op een groot offensief tegen de naar schatting 3000 Oegandese soldaten die de noordwest-hoek van Tanzania sinds enkele dagen bezet houden. Premier Julius Nyerere van Tanza nia kondigde gisteren de tegen aanval aan met de woorden: "Wij zullen niet rusten voordat de slang uit ons huis verdreven is" Troepenversterkingen zijn op weg naar het door de Oegandese strijdkrachten bezet gehouden gebied. In de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam worden bussen en vrachtwagens in be slag genomen waarmee soldaten naar het front kunnen worden gebracht. Tanzania heeft de beschikking over een vrijwilligersleger van 25.000 man, dat is onderverdeeld in vier brigades. Dat zijn 5000 man meer dan waarover Oeganda's presi dent Idi Amin de beschikking heeft. Aan de andere kant heeft Oeganda een iets sterkere lucht macht met zijn 37 vliegtuigen. Tanzania heeft 29 gevechtvlieg tuigen. De thans een kleine week durende oorlog heeft Tanzania in meer dan één opzicht beïnvloed. Het busverkeer is ernstig ontwricht en benzinestations en levens middelenwinkels hebben met tekorten te maken. Tanzania heeft Kenia gevraagd de olietoevoer naar Oeganda stop te leggen om dit land te dwingen zich terug te trekken uit bezet Tanzaniaans grondgebied. De vraag van Tanzania naar een olieboycot is een antwoord op een aanbod van Kenia om te be middelen in het conflict, dat woensdag verergerde door de Oegandese bekendmaking een stuk van Tanzania geannexeerd te hebben. De Oegandese olie importen komen in Kenia per schip aan waarna verder trans port geschiedt per spoor en over de weg. In kringen rond oliecon cerns wordt vernomen dat de Oe gandese hoofdstad Kampala al met een tekort aan olie kampt als gevolg van de stopzetting van de levering van Amerikaanse con cerns op verzoek van de Ameri kaanse regering. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft ver klaard de Oegandese annexatie van Tanzaniaans grondgebied te beschouwen als een duidelijke schending van het Afrikaans principe van territoriale integri teit. "Wij zijn bezoegd door de Oegandese bekendmaking 1850 vierkante kilometer Tanzaniaans gebied geannexeerd te hebben", aldus woordvoerder Ken Brown. BAGDAD (AFP/UPI) - Met een verrassend gematige aan val op het vredesinitiatief van de Egyptische president Anwar Sadat heeft de president van Irak, Achmed Hassan el-Bakr, gisteren de topconferentie van veertien Arabi sche leiders in Bagdad geopend. Aan de conferentie, waarop de deelnemende landen hun hou ding tegenover de besluiten van Camp David willen bepalen, was een vierdaagse bespreking door de ministers van buitenlandse zaken van die landen vooraf ge gaan. De Iraakse leider veroordeelde weliswaar eveneens de Egyp- tisch-Israëlische akkoorden, maar hij drong er bij de conferen tiedeelnemers op aan Egypte vanwege de Arabische eenheid niet te isoleren. De politieke en economische isolering van Egyp te was op de minisstersconferen- tie door de radicale Arabische landen onder aanvoering van Sy rië en de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO, krachtig be pleit. Politieke waarnemers maken uit de tamelijk gematigde woorden van El Bakr op dat deze vermoedelijk zal willen meewerken aan een bemiddeling tussen de gematig de en de Arabische landen. Reeds tijdens de ministersconferentie tekende zich een gematigd front af onder leiding van Saoedi-Ara- bië. In kringen van de topconferentie in Bagdad verluidt dat de meeste deelnemers eerst de onderteke ning van een vredesverdrag door Sadat willen afwachten alvorens beslissingen over hun verdere houding te nemen. Afwijzing In zijn toespraak deed El Bakr een beroep op president Sadat elk af zonderlijk vredesverdrag met Is raël af te wijzen. "Wij kunnen niet aanvaarden dat welke (Arabi sche) heerser dan ook zichzelf het recht mag verlenen alleen over de (Arabisch-Israëlische) strijd te beslissen en die uiteindelijk te beëindigen". De president zei dat de Arabische staten moeten kie- Politie vindt mogelijke schuilplaats terroristen BONN (DPA) - De Westduitse poli tie heeft in Troisdorf bij Bonn bij een huiszoeking in een woning van een 21-jarige vrouw materiaal in beslag genomen dat duidt op ondersteuning van personen, die van terrorisme worden verdacht. In Dortmund werd een apparte ment ontdekt dat vermoedelijk is gebruikt door drie terroristen. Dit heeft de politie meegedeeld. Volgens kringen rond de politie werd de woning in Dordmund gebruikt door Michael Knoll, die op 24 september jongstleden door de politie werd doodgescho ten in een bos in de buurt van Dortmund. Ook Angelika Speitel zou in het appartement gewoond hebben. De eigenaar heeft de ge zochte Christian Klar op een foto in het appartement herkend. zen tussen steun aan Sadats poli tiek van "samenwerking met de gezworen vijand" of steun aan de partij die heeft gezworen de strijd tegen Israël voort te zetten. Ook de secretaris-generaal van de Arabische Liga. Machmoud Riad, voerde het woord en gaf daarmee de topconferentie de of ficiële zegen van deze organisa tie. Tot dan was het twijfelachtig of de bijeenkomst de steun van de liga zou krijgen. In zij n korte toespraak leverde Riad kritiek op de akkoorden van Camp David omdat zij niet had den kunnen zorgen voor een al gehele vrede in het Midden-Oos ten, voor het waarmaken van de rechten van de Palestijnen op een eigen staat en voor een complete terugtrekking van Israël uit bezet Arabisch gebied. De deelnemers trokken zich hierna in besloten zitting terug. Verwacht wordt dat de conferentie drie dagen zal duren. Het conclaaf van de Arabische leiders heeft plaats in het presidentiële paleis in Bagdad en is omgeven met uiterst strenge veiligheids maatregelen. Aanwezig zijn elf van de 21 landen die lid zijn van de Arabische Liga. Gaddafi schit terde door afwezigheid. Hij zou, zo wordt in conferentiekringen gefluisterd, kwaad zijn omdat de voorafgaande ministersconfe rentie naar zijn mening geen hard genoeg standpunt had ingeno men tegenover Egypte en de ak koorden van Camp David. Gad dafi zou besloten hebbben zich te laten vertegenwoordigen door Abdel Kader Younes, bevelheb ber van het Libische leger. Een onverwachte en hartelijke ontmoeting tussen Carter NEW YORK (AFP/UPI) - De Amerikaanse president Jim my Carter heeft gisteren een plotselinge ontmoeting ge had met de Israëlische pre mier Begin. Vóór de reis van Begin naar de Verenigde Staten werd ge zegd dat Begin geen ontmoe ting zou hebben met Carter. De Amerikaanse president heeft de Israëlische premier echter toch voor een gesprek uitgenodigd. In diplomatieke kringen meent men dat de aanvankelijke be doeling om geen gesprek te organiseren tussen Carter en Begin het gevolg was van de verkoeling tussen de twee leiders vanwege de scherpe kritiek die de Amerikaanse president vorige week had gegeven op de Israëlische be kendmaking de nederzettin gen op de westelijke jordaan- oever verder uit te breiden. Officieel wordt echter tegen gesproken dat er sprake zou zijn geweest van een verkoe ling. Begin sprak gisterochtend met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance. Bewgin verklaarde gisteravond dat er werkelijke vooruitgang is geboekt bij de vredesbe- sprekingen en dat er spoedig een vredesverdrag tussen Is raël en Egypte zal worden ge tekend. "De bijeenkomst met Vance verliep zeer voorspoedig, wij hebben echte vooruitgang gemaakt. Er zijn nog enige problemen die uit de weg moeten worden geruimd maar ik kan u vertellen dat spoedig de dag aanbreekt dat wij een vredesverdrag kun nen tekenen met Egypte", zo liet de Israëlische premier weten. Ook de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance zei dat er be langrijke vooruitgang is ge boekt. In diplomatieke kringen wordt vermoed dat er belangrijke barrières zijn weggenomen in de kwestie rond een finan ciële regeling voor het opge ven van de Sinaï door Israël. Israël meent dat dit 9 miljard gulden kan gaan kosten. De Egyptische en de Israëlische delegatie naar de besprekin gen in Washington hebben de inhoud van een door Amerika opgesteld vredesverdrag goedgekeurd en een defini tieve overeenstemming zal misschien binnen enkele da gen worden bereikt, schreef het Egyptische blad Al Ach- ram gisterochtend. Het was volgens het blad het derde Amerikaanse ontwerp dat aan de partijen werd voorgelegd en het voorzag in de Egyptische wens dat er verband wordt gelegd met een uitgebreidere vredesre geling voor het Midden-Oos ten. Alleen de goedkeuring van Israëls premier Begin was nog nodig. JOHANNESBURG (GPIU - De Rhodesische luchtmachlt heeft gistermiddag opnieuw ee.r,i kamp in Zambia aangevallen v an de ZAPU, de Rhodesische l>evrij- dingsbeweging van guerrn'lalei- der Joshua Nkomo. Het gaa t om het vluchtelingenkamp „V.icto- ry", waarin zich ongeveer .tien duizend vrouwen en kinderen bevonden. Het aantal slachtof fers is nog onbekend. Volgens de Rhodesische regeriVig hebben zich op het moment van de aanval tenminste drieduizemd guerrillastrijders in het kamp b«ï - vonden. De aanval is onderne men op grond van gegevens van gevangen genomen soldaten van. Nkomo. Ooggetuigen verklaarden dat van uit de Zambiaanse hoofdstad Loesaka een dichte rookwolk te zien was boven het aangevallen gebied. De bommenwerpers hebben het kamp driemaal aan gevallen waarna het gebied on middellijk door het Zambiaanse leger van de buitenwereld werd afgegrendeld. Precies twee weken geleden heb ben Rhodesische straaljagers twaalf kampen van de ZAPU aangevallen, waarbij - volgens Nkomo - zeker drieduizend men sen om het leven kwamen. Onmiddellijk daarna besloot Groot-Brittannië voor ongeveer dertig miljoen gulden aan wa pens - meest afweergeschut en raketten - aan Zambia te geven om tenminste het eigen grondge bied te kunnen verdedigen. Deze wapens konden nog niet worden ingezet. De Rhodesiërs maakten na de aan val bekend dat alle vliegtuigen veilig naar hun bases waren te ruggekeerd. De piloten draaiden in een overwinningsroes ver scheidene "ererondjes" boven de Rhodesische hoofdstad Salisbu ry- TEHERAN (DPAIReuter) - Bij betogingen in de lraanse hoofd stad Teheran werden gisteren duizenden studenten uiteenge slagen door soldaten die traan gas en waterkanonnen gebruik ten (foto) Ongeveer 30.000 stakende arbeiders in de lraanse olie-industrie heb ben gisteren het vertrek van mili tairen uit het olie-gebied geëist. De militairen hebben opdracht gekregen de olie-installaties te beschermen tegen eventuele sabo tage. De arbeiders hebben echter verklaard niet bereid te zijn "on der de geweren van het leger" te gaan praten over een eventuele werkhervatting. In de stad Abadan in het oliegebied demonstreerden gisteren 150.000 mensen. Zij waren daartoe opge roepen door geestelijke leiders die zich kanten tegen de "Westerse politiek" van de sjah. IMF schort lening aan Nicaragua op verzoek van VS op MANAGUA - Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft de verstrekking van een lening van twintig miljoen dollar aan Nica ragua op verzoek van de Ver enigde Staten opgeschort om president Anastasio Somoza te dwingen concessies te doen aan zijn tegenstanders. De president van de centrale bank van Nicara gua, Roberto Incer Barquero, heeft dit meegedeeld. Hij zei dat de bank "aanvuiiende deviezenmaatregelen" zal moe ten nemen om het mogelijk te maken dat de buitenlandse schulden van ongeveer 900 mil joen dollar worden afgelost. Incer Barquero noemde het besluit om het bewind van Somoza de nodi ge geldmiddelen te onthouden een "flagrante schending van de statuten van het IMF", waarin staat dat politieke overwegingen geen rol mogen spelen bij de toe wijzing van leningen. MADRID (GPD) - Een commando van ETA-militar heeft gisteren in Irun directeur-eigenaar José La- gasa van het grootste aanne mingsbedrijf in de stad ver moord, omdat hij de laatste tijd weigerde de zgn. „revolutionaire belasting" aan de afscheidings beweging af te dragen. José Lagasa werd sinds twee jaar gechanteerd door de ETA en be taalde zijn bijdrage maandelijks in een bar in het Franse Saint Jean de Luz aan ledenvan de Baskische terreurgroep. De aan nemer had sinds kort zijn bedrijf te koop aangeboden en was van plan in Spanje een nieuw bedrijf op te bouwen, omdat hij niet lan ger aan de chantage van de ETA wilde toegeven. De aanslag gebeurde op een werk in de stad waar José Lagosa sa men met zijn broer Manuel, de uitvoering inspecteerde. Twee mannen kwamen het werk op en schoten van nog geen meter af stand op de directeur. Manuel werd in een poging om een pi stool van de terroristen afhandig te maken in de benen geschoten. De aanslag vond plaats in het bij zijn van alle bouwvakkers. ETA-politico-militar heeft woens dagavond het publiek in twee bioscopen van San Sebastian tij delijk „geboeid". Tijdens de voorstelling namende comman do's onder bedreiging met pisto len bezit van de bioscopen, on derbraken de filmvoorstelling en lazen op het podium een verkla ring op. waarin zij opriepen om „nee" te stemmen op het referen dum over de grondwet. In beide gevallen applaudisseerde een gedeelte van het publiek, dat de opdracht kreeg een kwartier in de zaal te blijven nadat de com mando's zich hadden verwijderd. Na de „politieke onderbreking" werd de filmvoorstelling voort gezet en niemand waagde het om de bioscopen voor het einde van de film te verlaten. De minister van defensie, luite nant-generaal Manuel Gutierrez Mellado, heeft gisteravond tij dens de jaarlijkse bijeenkomst van de in legerleiding in Madrid verklaard dat het Spaanse leger zich, door welke laffe aanslag van de ETA op militairen of politie dan ook, niet uit het veld zal laten slaan. Gutierrez Mellado legde er de nadruk op dat het leger, in de ze elangrijke tijd van verzoening, de wil van de immense meerder heid van het Spaanse volk zal steunen en dat het leger elke po ging van extremisten om hun wil aan de bevolking op te leggen, de kop zal indrukken. ADVERTENTIE JOHANNESBURG (GPD)- Het schandaal over finan ciële manipulaties binnen het Zuidafrikaanse voor malige ministerie van voorlichting heeft de nieuwe regering van Pie- ter Willem Botha gisteren aan de rand van een diepe binnenlandse crisis ge bracht. Het ministerie zou een geheime kas hebben gehad om de binnen- en buitenlandse publieke opinie te beïnvloeden. In politieke kringen wordt ver wacht dat de minister van plurale betrekkingen (het vroegere mi nisterie van Bantoe-zaken), dr. Connie Mulder, binnenkort af treedt. Mulder was minister van voorlichting voordat het schan daal bekend werd. Mulders voormalige staatssecretaris, dr. Eschel Rhoodie - die na publika- ties in de Engelstalige pers ver vroegd werd gepensioneerd - heeft zondagavond Zuid-Afrika verlaten. Al weken leggen de Engelstalige dagbladen de vinger op vermoe delijke corruptie binnen het mi nisterie van voorlichting, dat in middels is omgedoopt in ministe rie van nationale en internatio nale communicatie en dat onder de hoede is gebracht van minister van buitenlandse zaken Pik Bo tha. Volgens rechter Antoon Mostert, lid van een staatscom missie die een onderzoek instelt naar de kwestie, gaat het om een corruptiezaak met een omvang van vele miljoenen guldens. Met deze uitspraak verplichtte -de rechter zich zeer aan de pers, om dat premier Pieter Willem Botha hem had verzocht, niet over de gang van zaken te spreken. Botha zelf weigerde gisteren com mentaar te geven op de verkla ring van rechter Mostert. De Zuidafikaanse radio en televisie besloten de verklaring niet te publiceren, omdat het gaat om uitlatingen van een lid ,yan de commissie van onderzoek. Vol gens een door de Zuidafrikaanse radio bekendgemaakte procla matie is berichtgeving over deze zaak verboden: niemand mag publiceren over het werk van de commissie of over inlichtingen, die aan de cömmissie zijn gege- Ook het verslag van de commissie mag niet worden gepubliceerd vóórdat het door president Vor- ster van Zuid-Afrika is vrijgege ven. Daaruit blijkt hoe ernstig de crisis is, die door de onthullingen over de handel en wandel van Mulder en diens ministerie is veroorzaakt. Desondanks hebben vrijwel alle dagbladen weer nieuwe beschul digingen gepubliceerd. Zo zou een bedrag van ongeveer 21 mil joen gulden ter beschikking zijn gesteld van de Amerikaanse uit gever McGoff om daarmee het dagblad The Washington Star op te kopen. Deze poging mislukte. Ter ondersteuning van het rege ringsgezinde Zuidafrikaanse dagblad The Citizen werd via Zwitserland nog eens 24 miljoen gulden overgemaakt. The Citizen is later overgenomen door de Nederlander Hubert G. Jussen en de Zuidafrikaanse uit gever Jan van Zijl Alberts. Jus sen was tot 1972 een van de direc teuren van Elsevier in Amster dam. Hij emigreerde naar Zuid- Afrika om daar samen met Martin W. Duyzings, een voormalig hoofdredacteur van Elseviers Magazine, het weekblad To the Point op te richten. Al jaren doen geruchten de ronde dat ook dit tijdschrift is gefinancierd met geld van het ministerie van voor lichting. De redacteuren van The Citizen ga ven gisteravond een verklaring uit, waarin ze zeiden niets af te weten van de manipulaties achter hun rug. Zij beschouwen zichzelf nog steeds als integere journalis ten. Tot nu toe heeft The Citizen geschreven dat de publikaties in andere bladen leugens zijn. Verbinding verbroken Voor berichtgeving over de ge beurtenissen rond het voor malige ministerie van voor lichting van Zuid-Afrika kunnen journalisten een boe te krijgen van 540 gulden. Toen onze correspondent in Zuid-Afrika, Karl Breyer, gis teravond zijn artikel over de ze zaak naar Nederland telex- te, werd de verbinding tot tweemaal toe onderbroken. De autoriteiten in Zuid-Afri ka beschikken over de moge- Ui kheid telex- en telefoon verbindingen te onderschep- A. Mulder B.V. Rijnsburgerweg 86 b en 103 a. Rijnsburg. tel 01718-29302 V.A.ReysenZn. Hoge Rijndijk 352 Leiden tel 071-141366/141367

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9