Aanleg van kabel-tv gaat snel Geen goed heeld van werkloosh Breestraat weer in raad? wws;**. EggeR f* HANSNEL SELECT Herfst in deklas, integratie lager-en kleuter onderwijs CARNAVALS SEIZOEN START MET HUTSPOT PvdA-raadslid wil onderzoek onder vrouwen VRIJDAG 3 NOVEMBER 1978 LEIDEN - Op het ogenblik worden elke week ruim drie honderd Leidse gezinnen aangesloten op het kabeltelevi sienet. Hoewel er sprake is van een geringe vertraging is de gemeente tevreden over de voortgang in de werk zaamheden. LEIDEN - Dc raadsleden Van Zijp (CDA) en Glaubitz (D'66) vinden dat de beslissing van de gemeen teraad voor blijvend tweerich- tingverkeer in de Breestraat moet worden „heroverwogen". Beiden drongen er gisteravond in een vergadering van de raads commissie voor ruimtelijke or dening op aan de zaak weer in de raad te bespreken naar aanlei ding van de steeds krachtiger protesten van de NZH tegen de knellende situatie in de Bree straat. De gemeenteraad heeft in augustus CDA en D'66 dringen aan op heroverweging met een krappe meerderheid ge- a^s voetgangersgebied^ en vrije kozen voor blijvend tweerich- route voor fietsers en bromfiet- tingverkeer in de Breestraat om sers. de marktenroute te bestemmen De PvdA-raadsleden Koning en Bordewijk vonden niet terecht dat de huidige tijdelijke situatie wordt aangegrepen om het be sluit van de raad te herzien. Zij Zo zijn de bewoners van het Noor derkwartier en De Kooi inmid dels bijna allemaal voorzien van een aansluiting en worden nu voorbereidingen getroffen voor de aansluiting van de bewoners van Rijnsburgerweg en naaste omgeving. Dat zich bij de aanleg toch een aan tal problemen voordoet, waar mee geen rekening was gehou den, bleek gistermiddag tijdens de vergadering van de beheers commissie Stadskabei Leiden. Daar diende zich de vraag aan hoe het moet gaan met de aan sluiting van nieuwbouw en reno vatiewoningen die gereedkomen, nadat de aanleg al heeft plaatsge had. LEIDEN - Het nieuwe seizoen van de Leidse carnavalsvereniging "De Hutspotten" staat weer voor de deur. Officieel begint de leut volgende week zaterdag 11 no vember om 11.11 uur 's ochtends bij het beeldje van Cornelis Jop- pensz. nabij het station Lammen schans. Met het opzetten van de streek wordt het nieuwe seizoen ingeluid. Ter plaatse zal een gra tis hutspotmaaltijd worden aan geboden door Prins Rob den Eer sten en zijn Raad van Elf. De boe- renkapel "De Bierkouwers" luis tert de maaltijd muzikaal op. Aansluitend wordt in café restau rant Cronesteyn "den proost" uitgebracht op de activiteiten van het seizoen '78/'79. 's Avonds om 11.11 uur wordt in de residentie van de carnavalsvereniging (het Antonius Clubhuis aan de Mare) tijdens een feestelijke avond de nieuwe carnavalsprins voorge steld. Inmiddels is bekend dat de jaarlijkse Leidse canavalsop- tocht ditmaal op zaterdag 24 fe bruari zal worden gehouden. "De Hutspotten" hebben gekozen voor een andere opzet, dan de laatste jaren gebruikelijk was. Een merendeel van de leden vond dat de bewoners van deze wonin-i gen niet de dupe zouden mogen worden van het feit dat hun hui zen pas op een later tijdstip aan gesloten kunnen worden. Een ander praktijkprobleem is soms het aansluiten van ver van de openbare weg gelegen woningen. Vastgesteld was dat de eerste zes meter kabel vanaf de openbare weg voor rekening van de ge meente zou zijn en dat voor elke meter meer f 11.80 in rekening zou worden gebracht. Er zijn nu gevallen geconstateerd waarbij de afstand tot de openba re weg soms wel tachtig tot hon derd meter bedraagt. Een derge lijke aansluiting zou de bewoner op zeer hoge kosten jagen. Iden tieke problemen doen zich ook voor bij het aansluitén van kanti nes van sportverenigingen op de kabel-tv. Na een langdurige dis cussie besloot de beheerscom missie gistermiddag dat abon nees van de kabel-tv zelf maxi maal 10 meter kabel behoeven te betalen, wat neerkomt op een be drag van f 118,-. Waardeiland In onderhandeling is de gemeente nog steeds met de eigenaar van het centraal antennesysteem op het Waardeiland. Het contract dat door de gemeente was opgesteld is door de eigenaar op diverse punten afgewezen. Besloten werd gistermiddag om een on derzoek naar de kwaliteit van het tv-net instellen en daarna een be sluit te nemen over de overname. Zo zal de beheerscommissie zich binnenkort ook buigen over de problemen die zich kunnen voordoen bij omvangrijke aan sluitingen, zoals ziekenhuizen, bejaardencentra en complexen van de Stichting Studentenhuis vesting. Wat kwaliteit van de beelden be treft werd gisteren in de commis sie meegedeeld, dat die waar het gaat om de buitenlandse zenders, nogal wisselend is. De minder goede kwaliteit wordt toege schreven aan atmosferische sto ringen die zich met name in de maand oktober hebben voorge daan. Ook is het door een techni sche onvolkomenheid in de af gelopen periode een enkele maal voorgekomen dat een deel van de abonnees was verstoken van beeld en geluid. ADVERTENTIE RECLAME 4 Hansnel Select kunt u zien als de reclame-afdeling van uw bedrijf. Bezet met deskundigen die u nooit in vaste dienst zou krijgen en toch minstens zo loyaal zijn als uw beste medewerkers. Bel eens. Zwanenzijde 3, Leiden. 071-210814. Ook uitkering gehuwde vrouw LEIDEN - Komen gehuwde wou wen, van wie de echtgenoten als werkzoekenden staan ingeschre ven bij het Arbeidsbureau ook in aanmerking voor een uitkering. Dat vraagt het PvdA-raadslid Joy ce Hes aan burgemeester en wet houders naar aanleiding van een op 20 oktober verschenen be schikking waardoor een gehuw de vrouw gezinsbijstand krijgt uitgekeerd. Volgens mevrouw Hes houdt die beschikking in dat in Leiden man en vrouw op gelijke wijze hun rechten op dezb vorm van bij stand kunnen doen gelden. Aan deze beslissing is overigens de voorwaarde verbonden dat niet alleen zij, maar ook haar man als werkzoekende staat ingeschre ven. Mevrouw Hes vraagt het college nu of de maatregel in houdt dat ook aan de man, die gezinsbijstand aanvraagt en krijgt als voorwaarde moet wor den gesteld dat zijn vrouw bij het Arbeidsbureau staat ingeschre ven. En zo niet, vraagt het raads lid, waarom wordt dan op grond van het geslacht onderscheid gemaakt in de voorwaarden van het verlenen van bijstand. LEIDEN - Het PvdA-raads lid Joyce Hes wil dat in Leiden een onderzoek wordt gehouden naar de verborgen werkloosheid onder vrouwen. Het doel van zo'n ondérzoek is het gemeentebestuur inzicht te geven in de omvang van het vrouwenwerkloos heidsprobleem om daar zijn economisch beleid op af te stemmen. Joyce Hes: "Je kunt op het ar beidsbureau zien hoeveel vrou wen als werkzoekende staan in geschreven. maar die cijfers ko men niet overeen met de werke lijkheid. Volgens haar is de verborgen werkloosheid onder vrouwen groter dan die onder mannen. "Vrouwen hebben vaak een soort drempelvrees om zich als werk zoekende te laten inschrijven. De maatschappij gaat er namelijk nog steeds van uit dat een vrouw niet hoeft te werken. Je ziet ook dat de laatste tijd vooral het aan tal vrouwelijke werklozen sterk is gestegen. Ze worden eerder ontslagen en komen moeilijker aan een baan. Ook onder de werkloze schoolverlaters zijn meer meisjes dan jongens". Verder zouden voor getrouwde vrouwen, die nu in de meeste ge vallen aan huis gekluisterd zijn. Deliverance In het vormingscentrum voor jonge volwassenen "Troef' aan het Noordeinde 2a wordt vanavond de film "Delive rance" gedraaid. Het gaat over drie mannen die denken een ontspannen weekeinde te beleven in de Rocky Moun tains. Ze komen daar in aan raking met allerlei bergbe woners. De voorstelling begint om half negen en de toegangs prijs bedraagt f 3.50. Kinderbios In het Leidse volkshuis aan de Apothekersdijk is morgenoch tend weer de kinderbios. Dit maal wordt van half elf tot twaalf uur de film "Een avon tuurlijke verjaardag" ver toond. De film is bestemd voor kinderen van 4 tot 10 jaar. Bazaaropbrengst De bazaar die afgelopen woensdag werd gehouden ten bate van het restauratiefonds van de Evangelisch Luterse Kerk aan de Hooglandse Kerkgracht heeft een nettobe drag van 13.000 gulden opge leverd. Amnesty-boeken- markt Morgen en volgende week za terdag organiseert Amnesty International een grote twee dehands-boekenmarkt in hel gebouw van de vereniging Augustfnus" aan de Bree straat 125. De afgelopen we ken is er door de Al-medewer kers een grote partij boeken verzameld, die in twee helften verkocht zal worden, zodat er op beide zaterdagen een goed aanbod is. De opbrengst is be stemd voor het werk voor poli tieke vluchtelingen en gevan genen. De verkoop begint bei de dagen om tien uur. Rode Kruis De afdeling Leiden van het Ne derlandse Rode Kruis houdt op donderdag 16 en vrijdag 17 november een verkoopten toonstelling in het gebouw aan de Morsweg 186.Op beide dagen zijn er tal van mooie handwerk- en handarbeid- prodiLklen te koop, die ge maakt zijn door gehandicap ten en langdurig zieken. De expositie is op 16 november geopend van 7 tot 9 uur 's PCOB-vergadering Door de onlangs opgerichte af deling Leiden en omstreken van de Prot. Chr. Ouderen Bond in Nederland wordt op donderdag 9 november 's middags om drie uur een pro- pagandamiddag gehouden ter kennismaking met het werk van de bond. Bonds voorzitter de heer H. Zwaag spreekt en mevr. Van Beelen- Krijgsman uit Katwijk declameert over het vissers- en volksleven. De bijeenkomst wordt gehouden in restaurant "Eigenzorg" aan de Sta tionsweg 29a, Leiden. OVE-contactmiddag Het rayon Leiden van de Ne- derlandsche Vereniging "Ouders, familieleden en Vrienden van Emigranten OVE" houdt voor leden en belangstellenden een con tactmiddag op zaterdag 4 no vember in het café-restaurant "Wienerwald" aan de Steen straat 2 in Leiden. De bijeen komst begint om één uur 's middags. Theaterproduktie Vanaf donderdag 9 november is er in 't Breehuys aan de Bree straat 19 de mogelijkheid voor jongelui van 15 tot en met 18 jaar om mee te doen aan een theaterproduktie. Op die avond zal beslist worden welk thema er wordt gekozen en of het een bestaand stuk wordt of eigen improvisatie. Het is de bedoeling dat het stuk mei volgend jaar in 't Breehuys en in scholen wordt opgevoerd. De "toneelclub" draait op donderdagavond van 20 tot 22 uur en de kosten bedragen 15 gulden per maand. Kinderpostzegels Op dinsdag 14 november wor den in Leiden weer de eerste kinderpostzegels verkocht. De zegels worden dit jaar voor de dertigste maal uitgegeven en hebben als onderwerp het kind en school". De ont werpster was Babs van Wely. De opbrengst van de kinder- zegelactie - vorig jaar werd de tien miljoen grens overschre den - is bestemd voor licha melijk, geestelijk en sociaal gehandicapte kinderen.In Leiden zullen er verkoop stands aanwezig zijn in de postkantoren aan de Gere- straat, het Bevrijdingsplein en in het winkelcentrum "De Kopermolen". Joyce Hes meer mogelijkheden geschapen moeten worden om aan werk te komen. Joyce Hes: "Als een .meisje bijvoorbeeld achter de lo pende Band staat, is ze blij als ze kan gaan trouwen en achter clic lopende band vandaan kan. Zo iemand wil waarschijnlijk nooit meer gaan werken. Maar als je haar een aanvullende opleiding zou kunnen aanbieden, veran dert ze misschien van mening". Joyce Hes is met haar idee naar de Welzijnsraad gestapt, die meteen een onderzoeksopzet maakte. De kosten worden geschat op 35.000 gulden. Het onderzoek, dat inclu sief de verwerking van de gege vens ongeveer vier maanden in beslag zal nemen, moet bij voor keur door een onafhankelijk in stituut - zoals de Welzijnsraad - worden gedaan. De bedoeling is dat 270 vrouwen worden onder vraagd. Hun antwoorden blijven Hoewel de verborgen werkloos heid een landelijk probleem is, gelooft Joyce Hes dat het wel de gelijk zin heeft om een onderzoek te houden dat zich tot Leiden be perkt. "Elke gemeente heeft een eigen economisch beleid. Om een actief beleid te kunnen voeren moet je vraag en aanbod op el kaar afstemmen. Dat gebeurt nu onvoldoende in Leiden, want on danks dat we een hoog werkloos heidscijfer hebben werken hier veel mensen van buiten de ge meente. Ik vind datje eerst je ei gen aanbod moet inventarise- ADVERTENTIE AUPING LUXAFLEX GARDISETTE Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeeman leen 22 - Lelden Telefoon 071-142627 Robbie zit in de vierde klas van de Jan LigthartschoolIn het kader van een project "de herfst"schreef hij het volgen deverhaaltje: "Het is herfst de bladeren vallen van de bome. De vogels krijgen het koud. En ze trekken naar warme lan den. Smomege blijven in het land. En als het winter word mochen pindas aan een draadje. En daar eten de vo gels van. Toen werd het win ter. De vogels vinden het niet leuk. Wij wel. Wij kunnen schaatsen. Toen werd het len- ten. Toen waren zo blij. Toen het zomer werd waren ze nog erger blij. Ze maken nesten'. En ze vloogen zo blij door el kaar en toch ging het leven ging tog maar door". Dal was Robbie en van zijn ver haaltje, met name de laatste zin, kunnen heel wat volwas senen misschien nog leren. En toch ging het leven ging tog maar door. We denken wel eens van niet, de bladeren die vallen, de wind, de mist, de regen, de kou, de troosteloze treurigheid van het bestaan maakt sommigen moedeloos en depressief. Dat de herfst ook leven is. dat het dan in de natuur juist erg mooi is, en dat je er veel van kunt opsteken, leerden de kinderen van de Jan Lig thartschool in hun herfstpro- ject. Ook de kleuterschool "De Zandtaart" deed in het kader van de integratie van kleuter en lager onderwijs mee. Een soortgelijk project hebben de lagere Drie Oktoberschool en de kleuterschool "De Mar griet" gedaan. Beide scholen combinaties sloten hun pro ject af met een tentoonstelling waarnaar de ouders een avond mochten komen kijken. Bij de Jan Ligthartschool en "De Zandtaart" was dat woensdagavond en bij de Drie Oktoberschool en "De Margriet" gisteravond. De tijd van paddestoelensten- toonstellingenis voorbij. De kinderen wordt allang ge leerd dat paddestoelen heel mooi zijn om naar te kijken maar dat je er met je vingers moet afblijven. Petra en Francis uit de vijfde klas van de Jan Ligthartschool schrij ven het in de projectkrant zo: "Je vindt ook erg veel paddes toelen, Als ze kapot zijn mag je ze pakken. Als ze nog vast zitten mag je ze niet pakken" De allerjongste kleuters werd verteld: "Je mag wel kijken naar de paddestoelen, maar je moet ze laten staan, want waren van mening dat de beslis sing om blijvend tweerichting- verkeer in te voeren moet worden gezien in het kader van het totaal aan maatregelen zoals aangege ven in het verkeerscirculatieplan. Wethouder Waal (ruimtelijke orde ning) hield er aan vast dat gezien de werkzaamheden aan de mark tenroute de huidige stand van za ken zo goed mogelijk moet blij ven functioneren. Hij wees er op dal overleg met de NZH inmid dels heeft geleid tot een aantal ideeën dat op korte termijn tot verbeteringen kan leiden. Bakker Bogaards doet voor hoe je eerst een balletje moet rollen en dan pas de steel van de paddestoel kan maken. Pe ter, rechts vooraan, lust hele maal geen marsepijn, zegt hij. Maurice, tegenover hem wel, maar die lust weer geen pad destoelen. "Eigenlijk zijn pad destoelen champignons", zegt Peter. nders kunnen er geei m', dat zijn zaadjes, spo ilt de paddestoelen op de grond vallen en dan zouden er geen nieuwe paddestoelen meer kunnen groeien". De kleuters van "De Margriet" hadden trouwens gisterochtend wel paddestoelen in de klas. Ban ketbakker Bogaards was ge komen met een doos vol witte en rode marsepijn en ieder kind mocht daarvan zijn ei gen paddestoel maken. Behalve de paddestoelen kwa men nog meer herfstver- schijnselen aan de orde: waarom worden bladeren geelrood en bruin, en vallen ze van de bomen? Er werd een bezoek aan dc Hortus ge bracht wal een hele hoop bla deren, eikeltjes, kastanjes, en andere vruchten en zaden opleverde. Daarmee gingen de kinderen in de klas weer aan de slag. Ze maakten er collages en figuren van. waarbij aantallen, kleuren, vlakvulling en een heleboel meer dingen te pas kwamen. Ze leerden nieuwe woorden en liedjes en de oudere kinderen schreven zelf .verhaaltjes en leerden nogmeer dan ze al wisten over allerlei natuur- verschijnselenMarrieJan en Robert uit de vijfde klas van de Jan Ligthartschool maak ten zelfs samen een herfslge- dichl: Hier komt het... De bladeren vallen neer, de vo gels vliegen op. Het wordt weer koud, hel wordt weer kil. O wat zijn de bladeren geel, o wat zijn ze rood. De kastanjes worden groot. De bomen die staan bloot, zo worden de paddestoelen groot. De blade ren verschrompelen. De paarden gaan op stal. De huisvogels in hun kooi en de kippen in het hok, en de haan gaat op stok". ADVERTENTIE Maarsmansteeg 2 zr f 3 Cu Sr damesmode tassen schoenen b' CL _THEA_

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3