W inkelsituatie valt toch mee... Problemen rond Kempenaerstraat ILe/f/se agenda ss Nieuw onderzoek in Leiderdorp: meer zaken naar Hoofdstraat LEIDERDORPERS BEST TEVREDEN MET WINKELS Fruitexporteur boos over afwijzing hal LEIDERDORP - De toekomstige winkelsituatie in Lei derdorp lijkt minder kritiek dan in eerste instantie werd aangenomen. Met een aantal aanpassingen, waar van de belangrijkste schaalvergroting is, zullen de meeste winkelgebieden zich kunnen handhaven. Oók als het nieuwe koopcentrum 'Winkelhof er eenmaal is. De winkels in het oude dorp (hier: de Hoofdstraat) zijn veelal te klein en liggen te ver uit elkaar. Alleen in Santhorst zal met de komst van het nieuwe winkelcentrum zo'n 350 vierkante meter, dat is on geveer één derde van het winkelbestand daar, moe ten verdwijnen. 'Winkel hof zelf zal met aanloop moeilijkheden te kampen krijgen, vooral bij de ver koop van produkten die men zich niet dagelijks aanschaft. Dit blijkt uit een rapport over de winkelsituatie in Leiderdorp nu en in de toekomst. Dit is in op dracht van de gemeente Leider dorp en de plaatselijke midden standsvereniging opgesteld door het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf. In feite is het een louter op Leiderdorp gerichte uitwerking van de eerderver schenen rapporten over de win kelsituaties in Rijnland. Daarin werd echter van foutieve gege vens over Winkelhof gebruik gemaakt. Rekening werd gehou den met een verhouding dage lijks - niet dagelijks aan te schaf fen goederen van 60%/40%. In werkelijkheid zullen de goederen die dagelijks worden gekocht echter slechts 45% uitmaken van het totale pakket aan artikelen, de andere goederen 55%. Gematigder Waarschijnlijk is dit de reden dat het nieuwste rapport over de Leiderdorpse situatie gematig der van toon is dan in het regio naal onderzoek van Rijnland. O/n het in de woorden van wethouder Bezemer te zeggen: "Werd Lei derdorp eerst min of meer de wacht aangezegd, nu wordt ge- OEGSTGEEST - "De parkeersi tuatie van het winkelcentrum rond de Kempenaerstraat is problematisch te noemen, terwijl ook de gemiddelde vestigings grootte van de winkels daar én van de winkels die verspreid over Oegstgeest liggen niet gunstig is." Dat zei de heer Walen, mede samensteller van het structuur- rapport Rijnland, gisteravond tijdens de vergadering van de Oegstgeester winkeliersvereni ging "Lange Voort". Tijdens de vergadering stond het genoemde rapport, dat door het suggereerd dat met sturende maatregelen nog wel wat valt te redden". Zo wordt verwacht dat het oude dorp zich zal kunnen handhaven als een aantal veranderingen worden doorgevoerd. Nadeel van dit winkelgebied is, dat de win kels niet geconcentreerd zijn in één gedeelte. De winkels zijn bo vendien veel te klein en moeilijk te bereiken: een directe aanslui ting op de Persant Snoepweg ontbreekt. In het rapport wordt voorgesteld de winkels meer bijeen te krijgen. Dit zou kunnen door bedrijven te verplaatsen naar het begin van de Hoofdstraat. Centraal Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf voor het werkgebied van de Leidse Kamer van Koophandel is opgesteld, centraal. "Achtergrond en reden van dit on derzoek naar alle facetten van de middenstand in de regio is de eventuele vestiging van een MI- RO-warenhuis in de Leidse bin nenstad", zo deelde Walen mee. Eén van de conclusies van het rap port is. dat de omzet in 1985 van de winkels in en rond de Kempe naerstraat, in het oude centrum van Oegstgeest, iets achter blijft Oranjegalerij langzaam te laten doodbloeden. Winkelhof Omdat het maar 500 meter is van Santhorst naar het toekomstige Winkelhof is het voorstelbaar dat de gevolgen van de openstelling van dit winkelcentrum daar het sterkst worden gevoeld. Ver wacht wordt dat het aantal con sumenten er met meer dan de helft zal afnemen. Dit heeft ook een afname van de omzet tot ge volg, althans in de levensmidde len sector, van ongeveer 50 De conclusie die het CIMK hieruit trekt is dat het winkelbestand in Santhorst met één derde onge veer 350 vierkante meter) zou (ongeveer worden verminderd. Wethouder Bezemen "Zo op het oog lijkt dat nogal somber. Maar juist in Santhorst zitten de win keliers die verplaatsing naar Winkelhof hebben aange vraagd." Waarschijnlijk zijn dat ook dege nen die vestiging daar het best bij de omzetontwikkeling van de rest van de plaatselijke midden stand. Uit het onderzoek is onder meer gebleken dat Oegstgeest, na Lei den, Alphen, Sassenheim en Voorschoten, in de regio als vijf de staat op de lijst van aantrek kingskracht die van het winkel bestand uitgaat. De Lange Voort heeft volgens het rapport de beste binding met de er omheen wonende burgers. Het rapport stelt namelijk dat 71 pro cent van de bestedingen voor de dagelij kse-goederensector (le- kunnen betalen. In Santhorst zit ten de sterkste middenstanders, met de hoogste lasten. Verder zullen we de aanwijzingen uit het rapport moeten volgen. Er moeten geen gaten vallen in het bestaande winkelfront in Sant horst, de winkels zullen weer moeten aansluiten." Wat betreft het buurtwinkelcen trum aan de Splinterlaan worden geen ingrijpende wijzigingen vensmiddelen en drogisterij-ar tikelen) door de buurtbewoners daar worden gedaan. Dat cijfer ligt voor het winkelcen trum "de Kempenaerstraat" aan zienlijk lagqr: op 55 procent.Op- merkelijk was dan ook dat veel meer mensen uit de wijk rond het 'oude centrum' in "de Lange Voort" winkelen, dan andersom. Veel Lange Voort winkeliers waren het gisteravond niet eens met de conclusie van het rapport dat uit breiding van het winkelbestand aan de Kempenaerstraat met de Markthof gerechtvaardigd zou zijn. voorgesteld. Eigenlijk geldt daarvoor hetzelfde als voor de Oranjewijk: geen uitbreiding van het winkelbestand, vergroting van de bestaande winkels is wen selijk. Voor het nieuwe winkelcentrum, Winkelhof, ziet de toekomst er echter evenmin zonder meer rooskleurig uit. In elk geval zal rekening gehouden moeten wor den met aanloopmoeilijkheden, vooral voor de winkels die zich met de verkoop van andere zaken dan levensmiddelen gaan bezig houden. Veel Leiderdorpers zul len hun inkopen op dat gebied in Leiden blijven doen. Bezemen "Hoe Winkelhof uitein delijk gaat lopen is natuurlijk sterk afhankelijk van de adver- teer-activiteiten van de project ontwikkelaar. Die zal zich daarbij ook buiten Leiderdorp moeten begeven. Overigens kom je daarmee terecht bij een bezwaar dat aan het rapport kleeft. Het beperkt zich heel sterk tot Lei derdorp, de regionale koop kracht wordt niet of nauwelijks bekeken." Touwtjes "Overigens nog een pikante bij zonderheid: het rapport betitelt de Leiderdorpse ondernemers als weinig dynamisch. Daaruit is ook op te maken dat onderne merschap erg belangrijk is. De gëmeente kan slechts begelei den, ruimte scheppen, maar de ondernemers moeten het zelf doen, we hebben ze niet aan touwtjes. Nu dit rapport is ver schenen is de tijd van praten voorbij. De tijd om te handelen is aangebroken." 'En daar zijn nu al zoveel parkeer problemen", reageerde een van de aanwezigen hierop. Walen kon op de vraag of de realisering van dit geplande overdekte winkel centrum (van beperkte omvang) nu echt doorgaat, alleen medelen dat hem van gemeentewege was gezegd dat dit zeer waarschijnlijk 'Maar een nog verdere uitbreiding van het Oegstgeester winkelbe stand leek de onderzoekers, ook na de realisering van Haaswijk, in Oegstgeest ongewenst", aldus Walen. Geen drempels in Oranjekade VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense raadscommissies van fi nanciën en openbare werken be toonden zich gisteravond geen voorstander van het aanleggen van verkeersdrempels in het dorp. Hoewei alle commissiele den het er over eens waren dat te snel rijden in woonstraten moet worden voorkomen, wil men de oplossing van het probleem niet zoeken in deze verkeersbelem- merende maatregel. De aanleiding tot deze discussie in de commissies was het drukke verkeer op de Oranjekade, waar dagelijks ruim 800 auto's passe ren. Men wil nu proberen op een andere manier het sluipverkeer dat gebruik maakt van de Oran jekade als doorgaande verbin ding tussen Adegeest en Bosch geest, te onderbreken. De beide commissies bogen zich tevens over het probleem van de aanleg van fietspacfen langs de Van Beethovenlaan en de Prins Bernhardlaan. Er bestaan al twee jaar plannen in deze richting, maar steeds stuitten zij op bezwa ren. Omwonenden, onder wie de bewoners van het bejaardente huis, vrezen dat door de aanleg van aparte fietspaden het voet pad onveiliger wordt, terwijl ook de aanlegkosten drastisch zijn gestegen. Redenen om de plan nen nogmaals te bestuderen. LEIDEN - Geboren: Judith M.H d v A.J.M. Postma en H.J.M. Aarts; Hilda W., d v H.R. Verbeek en .1. Manche; Ri- cardo, zv W.F. Rysbergen en S.M.D. Klein; Laurens C.S.N., z v P.W.A.T. van der Laan en M. van Kesteren; Sara d v J.G. Karstens en J. van den Berg; Maris- ka J., d v J. Verweij en M.C.E. de Vries; Edwin, z v A. Azier en S.A.C. Hillebrand; Esther G., d v J. Verschoor en J.C. van der Laan. Overleden: W.A. Tuinhoff de Moed (1927) geh met J M. Koevoet; J.M.F. van Gooi (1913); J. van der Linden (1896); E. Bosch (1900); J.M.W.A. Kirsholtes(1919). geh met T.J.J. Brekelmans; J.C. Kruijt (1932); J. van Rijn (1908). Vrijdag Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Baha'i gem., 20.15 uur. 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, club v. al leenstaanden, 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, scholierenca fé, 15-17.30 uur; soos Mirakel, 20-24 uur; gehandicaptensoos, 21-24 uur; eethuis Repelsteeltje, 18-19.30 uur. Nieuwe Rijn 20 a, NVSH-trefcentrum, soosavond, vanaf 21.30 uur. W. de Zwijgerschool, W. de Zwijgerlaan 44, ruilclub, 19.30-22 uur. Lokhorstkerk, Pieterskerkstraat 1, le zing "Leert de Bijbel een platte aarde?", 20 uur. LAK-theater, mimevoorstelling "Panem et circenses", 20.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, optre den van de groep Navel, 20 uur. Groenoordhal, Taptade 19 uur. Shebeen, Vrouwenkerkkoorstraat 17, optreden Ramsackle String Band, 22 uur. Pieterskerkzaal, ledenvergadering D'66, 20 uur. Clubhuis De Vrolijke Arke, buurtavond en fotowedstrijd, 20 uur. Stadsgehoorzaal, Amsterdams Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes, 20.15 uur. Ons Huis, Zoeterwoude, jubileum recep tie zangver. In den Heeren, 20 uur. Je- roenhuis, Wassenaar, zanggroep Dialoog Opera, 20 uur. Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Breehuys, Breestraat 19, swingavond middelbare scholieren, 20-24 uur. Leidse Schouwburg, "De nacht der tri- baden", 20.15 uur. LAK-theater, eNVé-Drama met "De uit vinding van Wals" van Nabokov, 20.30 Groenoordhal, demonstratie majorettes, 9-15.30 uur; Taptade, 19 uur. Rapenburg 6, International Student House, bazaar, 11-23 uur. Wienerwald, Steenstraat, contactmid dag ouders en familieleden van emigran ten, 13 uur. Westerkwartier, receptie, 15 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, Hot House: Black Straight Music, 21 uur. Stadsgehoorzaal concours harmonie en fanfaregezelschappen, 12-22 uur. VW-gebouw, start molenwandeltocht, Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): A. Ravesteyn, Be vrijdingsplein 60, tel. 768918, b.g.g. 01717-7050; Wijk II (KooienMerenwijk): J. de Bruyne, Kernstraat 11, tel. 141225; Wijk III (Waard, Professorenwijk, Tuin- stadwijk en zuid-binnenstad): G. E. J. Pieterse, Zoeterwoudsesingel 109, tel. 124403; wijk IV (Zuid-West en Haag- wegkwartier): H. J. Klaassen, Witte Sin gel 69, tel. 123089. Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door: Du Ry van Beest Holle en M. P. Hennink, Vlaskamp 16, tel. 891100. Zaterdag en zondag spreek uur van 12.30-13 uur op Vlaskamp 16, tel. 891100. Oegstgeest - J. W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 156505. De weekenddienst gaat in zaterdag 10 uur en eindigt maandag 7 Voorschoten - S. M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417 (zaterdag); W. van Dam, Palestrinalaan 29, tel. 3960 (zondag). Warmond - A. de Gijzel, Oranje War mond 10, tel. 10834. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 3 tot 10 nov., door Apotheek Kok. Rapenburg 9, Leiden, tel. 124807; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te .komen kan men uitslui tend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude-Rd. - Ge zondheidscentrum Berkenkade, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur, tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. T. Miedema, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uilsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Oude Raadhuis Het wordt ontraden het winkelbe stand uit te breiden. Daarentegen wordt bedrijfsvergroting wel po sitief gewaardeerd. Bovendien zou iets kunnen gebeuren aan het winkelpatroon. Nu overlappen sommige zaken elkaar (met name op het gebied van levensmidde len), andere ontbreken. Wat betreft het oude raadhuis wordt positief geoordeeld over de vestiging van een 'publieks trekker' daarin, mits het be staande winkelbestand daardoor niet wordt uitgebreid. De markt kan blijven bestaan, dat wordt zelfs aanbevolen. Want de aantrekkelijkheid van het oude centrum wordt erdoor groot. Ook voor de Oranjewijk luidt de aanbeveling: geen toename van het winkelbestand, wél de moge lijkheid bieden tot uitbreiding. In het rapport is geen aanwijzing te vinden dat wordt ingestemd met de bij de plaatselijke midden stand levende gedachte de LEIDERDORP - In het algemeen is men in Leiderdorp best tevre den met de winkelvoorzieningen in deze gemeente. Dat blijkt uit een enquête onder de inwoners van Leiderdorp. De resultaten hiervan zijn meegenomen in het rapport van het CIMK over de (toekomstige) winkelvoorzieningen. Een paar resultaten van de ze enquête. De meeste Leiderdorpers (72%) doen hun dagelijkse boodschap pen in winkels in Leiderdorp. Als het gaat om andere zaken, met name schoenen en kleding, geniet Leiden echter de voorkeur. De boodschappen worden voornamelijk lopend of per fiets gedaan. Misschien is dat de reden dat veel Leiderdorpers zich weinig gelegen laten liggen aan de bereikbaarheid van de verschillende winkelcentra per auto en de aanwezige parkeervoorzieningen. De winkels zelf worden, zeker in het oude dorp, als erg positief beoordeeld. Met name in dit gedeelte wordt het uiterlijk van de winkels, de sfeer en de bediening erg gewaardeerd. Dit is aan merkelijk minder voor de winkels in Santhorst. De gemakkelijke bereikbaarheid van dit winkelcentrum is echter een sterke troef. Het prijsniveau wordt daarentegen weer negatief beoordeeld. De markt blijkt een belangrijke functie te hebben. 84% van de Leiderdorpers gaat wel eens naar de markt, waarvan tweederde de voorkeur geeft aan de markt in de eigen gemeente. Van deze marktbezoekers gaat driekwart zelfs ééns in de twee weken naar de markt, en meer. dan de helft elke week. Pas nieuwe keuken van Voorschotens restaurant uitgebtand VOORSCHOTEN - Een korte felle brand heeft gistermiddag één van de keukens van het restaurant "De Gouden Leeuw" aan de Veurseweg in Voorschoten ver woest. De brandweer, die wegens een oefening toch al in de buurt was, wist de brand binnen een half uur te blussen. De vrijwel nieuwe keuken brandde geheel uit, terwijl een groot ge deelte van het gebouw water schade opliep. Het bedrijf kan door deze brand niet meer op volle kracht werken. Politie en brandweer konden over de oorzaak van de brand nog geen duidelijkheid verschaffen, aan alle veiligheidsvoorschriften was voldaan. De brandrecherche stelt vandaag een onderzoek in. De ravage in de uitgebrande keuken van de "Gouden Leeuw" OEGSTGEEST - "Ik wil eerst toch maar even wachten op de offi ciële brief van de gemeente, voordat ik verdere acties ga on dernemen." Dit zegt directeur De Mooy van het gelijknamig in de Leidse veilinghallen gevestigt groente- en fruitexportbedryf. Hij houdt vooralsnog een slag om de arm over een andere vesti gingsplaats van het bedrijf in nu het gemeentebestuur van Oegst geest afwijzend heeft gereageerd op zijn plannen om een bedrijfs hal op Oegstgeester grondgebied te bouwen. Als mogelijke actie ziet De Mooy het overwegen van gerechtelijke stappen tegen de gemeente Oegstgeest. Zodra hij de officiële afwijzing in huis heeft zal hij daartoe met een advocaat de mo gelijkheid onderzoeken. Met de vakbeweging is ook nog geen overleg geweest over de toekom stige werkgelegenheid van de 27 personeelsleden van het bedrijf. Binnen enkele jaren zal het bedrijf geen gebruik meer kunnen ma ken van de ruimte in de veiling- Samensteller van winkelrapport in Oegstgeest: hallen aan de Veilingkade omdat deze waarschijnlijk door fusie worden opgeheven. Het protest dat het bedrijf had ingediend te gen een weigering van het Oegst geester gemeentebestuur om op eigen grond (op de grens van Oegstgeest en Rijnsburg) een be drijfshal te bouwen werd deze week door de gemeenteraad ver worpen. Wel werd de mogelijk heid opengehouden voor een ge sprek en het zoeken naar een eventueel andere vestigings plaats voor het bedrijf in de ge meente Oegstgeest. 'Dat moeten wel mensen zonder hersens zijn", zo reageert De Mooy emotioneel op de afwijzing van de raad. Tijdens een toelich ting op zijn bezwaarschrift tegen de afwijzing van de bouwver gunning had De Mooy de com missieleden erop gewezen dat afwijzing van een bouwvergun ning de nekslag voor zijn bedrijf zou betekenen. Zoals gezegd wil de gemeente wel proberen in een gesprek met de directie van het bedrijf tot een oplossing te komen. In het betref fende raadsvoorstel meent het college van burgemeester en wethouders echter weinig heil in een dergelijk gesprek te zien. Burgerlijke stand

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2