Toernee van gezin uit Soweto door Nederland Mantano Halfzwaar. Schoon- gesneden Lagere straf geeist voor dodelijke mishandeling Gift Wereldraad goed voor een paar dagen voeding mmm Na record in de ruimte veilig terug op aarde Afrika antwoordt met liefde" (zonder stelen) VRIJDAG 3 NOVEMBER 1978 99 zun (Van onze redactie geestelijk leven) Op uitnodiging van de beweging "Kruistochten" van de zendeling-evangelist Anne van der Bijl komt mevrouw Grace Dubé uit het Zuidafrikaanse Soweto met haar kinderen naar ons land voor medewerking aan een toernee van twee weken. Grace Dubé is de weduwe van de anderhalf jaar geleden door vrijheidsstrijders dood gestoken negerpredikant Benjamin Dubé. Dubé behoorde tot een groeiende beweging van Zuidafrikaanse christenen die "verzoening van blank en zwart met God en met elkaar" voorstaat. De predikant, die ook in zijn eigen stam moeite had met het prediken van ge weldloosheid, omdat zijn bood schap niet paste in de daar heer sende revolutionaire filosofie, sprak daarover in kerkdiensten en evangelisatiesamenkomsten en op openluchtmeetings in de straten van Soweto. Zijn zoon Bonani was er getuige van toen hij met messteken om het leven werd gebracht. Nog diezelfde avond schreef Bonani een lied, getiteld: "Heer, vergeef het hun". Mevrouw Dubé zal met haar kinderen op de door "Kruis tochten" georganiseerde avon den ook dit lied zingen. Tegen de moordenaars van haar man zei de weduwe tijdens een rechtszit ting: "Wij vergeven het jullie en bidden dat jullie Jezus e vergeving leren kennen." Het motto van de toernee, die op 12 november in het kerkelijke cen trum "De Clomp" in Zeist begint, is: "Afrika antwoordt met liefde" De toernee gaat langs zestien plaatsen. In onze provincie op 16 november in de schouwburg te Gouda en op 26 november in de Laurenskerk te Rotterdam, beide om 8 uur. Het gezin Dube heeft een repertoire van geestelijke liederen dat ten dele op recente gebeurtenissen in hun land is geïnspireerd. Aan elke samen komst werkt de zendeling-evan gelist Anne van der Bijl mee, of Jan Pit, directeur van' "Kruis tochten" in Afrika. Meer fronten De door Van der Bijl gestichte en geleide beweging houdt zich al meer dan twintig jaar bezig met "hulpverlening aan gediscrimi neerde christenen in Oost-Euro pa". Bij velen is ze bekend als de organisatie die naar Oosteurope- se landen bijbels smokkelt. Van der Bijl: "Wij zijn inderdaad de oudste organisatie die vanuit Ne derland Oosteuropese christenen van bijbels voorziet en hen ook bemoedigt in hun strijd." Wat "Kruistochten" dan nu in Afri ka doet? "Wij begonnen daar waar de nood het grootst was. Dat was 23 jaar geleden in Rusland. En nog steeds is dat een van de moeilijk ste landen om als christenen te leven. Het bleek al spoedig dat de geestelijke strijd zich op ver schillende fronten tegelijk ging toespitsen. Vandaar dat "Kruis tochten" zich de laatste jaren ook actief inzet voor China en Zuid- Oost-Azië en nu ook voor Afrika." n mei werd in Malawi een door "Kruistochten" voorbereid con gres ("Love Africa") gehouden waaraan zo'n 300 christelijke lei ders uit 37 Afrikaanse landen deelnamen. Het doel was. de Afrikaanse christenen te attende ren op het lijden en de vervolging rondom hen en hen voor te berei den om de vervolging als deze in hun land zou komen. Als gevolg van het congres zijn nu over heel Afrika comité's gevormd om soortgelijke conferenties op klei ne schaal te houden. Het gezin van de, vermoorde negerpredikant Benjamin Dube dat deze maand met de beu>eging "Kruistochten" een evangelisatietoernee door Nederland maakt. het feit dat het "Kruistoch- ten"-nummer over "\'jove Africa" op een provinciale sy, node van de blanke Nederduit^ Gerefor meerde Kerk van Zuii 1-Afrika als een officieel stuk w^-rd behan deld, maar zal hij ool^ commen taar geven op het b» .'treurens- waardige besluit van di\? kerk c een overkoepelende synode voor de vier, naar ras gescheiden ker ken af te wijzen? Misschien dat de toernee "Afrika antwoordt met liefde" de bewe ging "Kruistochten" inspireert ook daarover een duidelijk uit spraak te doen. Wereldbonden beraad tussen 45 vertegen woordigers van 15 kerken en kerkelijke federaties in Genève is meegedeeld dat vijftien confes sionele wereldorganisaties nau wer willen gaan samenwerken, zowel onderling als met de We reldraad van Kerken. Het gaat om de Anglikaanse kerk gemeenschap, de Wereldalliantie van Baptisten, de Kerk van de jongeren van Christus, de Qua kers, de Lutherse Wereldfedera tie, de Doopsgezinde Wereldcon ferentie van de Oud-Katholieke Kerken, het Orthodoxe Patriar chaat van Moskou, de Geref. Oe cumenische Synode, de Her vormde Wereldalliantie, het Oe cumenisch Patriarchaat van Constantinopel, de RK Kerk, de Zevendedagadventisten, de Me thodistische Wereldraad, het In ternationale Convent van Chr. Kerken en de Wereldraad zelf. De samenwerking betreft zowel de theologie, als het diakonaat, de dialoog met andere godsdiensten en ideologieën en rechten. Tegenstand Naar aanleiding van de toernee van de familie Dubé deze maand verwacht "Kruistochten" ook in ons land veel belangstelling te krijgen, zowel van voor- als te genstanders. "Kruistochten" roept ook tegen stand op. Niet ieder is gelukkig met de methoden van de bewe ging (bijbelsmokkel bijvoor beeld) en met haar beoordeling van situaties waarin mensen pro beren hun levensomstandighe den, politiek en sociaal, te verbe teren. In zijn blad maakt Anne van der Bijl met voldoening melding van Kaarsenactie. Het Diakonaal Bureau van dn Gere formeerde Kerken in NedVrland, de commissie Werelddiaft onaat van de hervormde General»Dia- konale Raad en de stichtirA^ Oe cumenische Hulp aan Kerk^ n en Vluchtelingen hebben beskoten tot een gezamenlijk meedoen aan een kaarsenactie die ten ^'oe- de komt aan de werkgelegenheid in Soweto, de zwarte "slaapstad" onder de rook van Johannesbul^ g, Zuid-Afrika. Een zending kaar sen daarvandaan wordt tegen I\7 december in ons land verwachtt zodat ze nog ruim voor de kersti dagen in parochies, gemeenten en kerken kunnen worden door-\ verkocht. Soweto heeft meer dan een miljoen zwarte inwoners, die zijn aange wezen op arbeidsplaatsen in blank Johannesburg. Ongeveer 20 procent is werkloos. Na drie maanden werkloos te zijn ge weest kan men wegens "landlo perij" worden teruggestuurd naar een van de "thuislanden", zoals Transkei, waar ook geen werk is. Kerken in Soweto hebben zich dit vraagstuk aangetrokken. In Ca nada werden mensen opgeleid om kleine produktiecoöperaties te kunnen beginnen en te bege leiden. Eind vorig jaar werd de eerste opgericht; een kaarsenfa briekje (kaarsen zyn in Soweto broodnodig, want er is geen elek triciteitsnet), waar nu 50 man werken. De Nederlandse werelddiakonaten gaan proberen voor de komende kerstdagen 100.000 kaarsen a 5 per stuk te verkopen voor de voortgang van deze produktie coöperaties. Bij de coöperaties is ook een werkplaats voor spinne wielen. De kaarsen worden in do zen met 110 stuks afgeleverd by ruim 20 over heel Nederland ver spreide kerkelijke adressen. De merknaam van de kaarsen is: "Ukukhanya", wat betekent: "Breng licht in de duisternis". Hervormde Kerk: beroepen te Arnhem F.E. van der Zee Eg- mond aan de Hoef. Kerkleden luisterden naar afgevaardigden van Patriottisch Front (Van een medewerker) Een groep van ongeveer dertig mensen uit Nederlandse kerken kwam naar Utrecht om hen te ontmoeten: Na than Shamuyarera en Dioy- mus Mutasa van ZANU, een van de vleugels van de be vrijdingsbeweging Patriot tisch Front in Rhodesië. Zij waren hier deze week om steun te zoeken. De eerste is hoofd van de afdeling on derwijs van ZANU, de twee de van financiën. Dr. Albert van den Heuvelsecretaris generaal van de Hervormde Kerk, leidde het gesprek. Opvallend aan deze was dat zij in hun presentatie zo "ingehouden" overkwa men. Zelf kwamen zy meer malen terug op hun opvoe ding in zendingsscholen en op hun christelijke voorna men. "De zending was hier vóór het blanke bestuur. Zij beklemtoonden ook hun verbondenheid met de ker- ken in Rhodesië. "Onze pre sident (Mugabe) is katholiek en heeft een uitgebreid on derhoud gehad met de bis schop van Lusaka over het geestelijk welzijn van ons volk". Het Patriottisch Front contro leert nu ongeveer 1,3 miljoen van de 8 miljoen zwarten in Rhodesië. Er zijn al over de 100.000 vluchtelingen in Mo zambique, Zambia en Botswana. "Het feit dat wij ieder jaar ons potentieel vergroten om Smith' oorlogsmachine uit te schakelen heeft ons veel ne gatieve publiciteit bezorgd in het Westen, maar ons leger is gedisciplineerd en is er niet op uit bugers te doden. Het doden van burgers en van zendelingen geschiedt veel vuldig door speciale troepen van Smith die vaak zijn ver momd als guerrillastrijders" Verbaasd Het rumoer om de gift van de Wereldraad van Kerken aan het Front heeft deze mensen verbaasd. Immers, zij kunnen er hun vluchtelingen hooguit een paar dagen van voeden. Er was bij de Wereldraad hulp gevraagd voor voedsel, kle ding en onderwijsmateriaal. In het Westen is onvoldoende bekend dat het afgelopen jaar 1 miljoen dollar legaal naar Rhodesië is gegaan als hulp aan de kerken. Van deze de viezen heeft ook Smith gepro fiteerd. Mutasa onderstreept de morele drijfveren van de strijd. Het gaat om een worsteling tegen sociaal onrecht. Smith zegt de westerse beschaving te ver dedigen, maar als het hem zo uitkomt breekt hij zijn eigen wet. "Zij volgen ons met bommen, gifgas en napalm tot in Zambia. Is dat christe lijk beschaving? Denken jul lie nog steeds dat al het christelijke onderwijs niets bij ons heeft achtergelaten? Wij krijgen hulp uit het Oos ten. Maakt ons dat tot com munisten? Wij zijn hier om geld te vragen van jullie rege ring. Maakt ons dat westers?" Voor de "interne regeling" van Smitfi, bisschop Muzorewa, dominee Sithole en Chireau hadden beiden geen goed woord over. Deze geeft aan de blanken een meerderheid van bijna drie-kwart, zodat zij over iedere verandering hun veto kunnen uitspreken. Wat Muzorewa en Sithole be treft, verkijken wij ons hier, volgens Shamuyarera en Mu tasa, op hun kerkelijke func ties. Zij trainen privé-leger- tjes en terroriseren daarmee de bevolking. Ze spelen een politiek vuil spel dat hunzelf macht moet geven en niet het volk. "Zij hebben ons keer op keer verraden door van posi tie te veranderen". Socialisme Over de relatie tussen beide be vrijdingsbewegingen deel den de bezoekers mee dat er samenwerking is op diploma tiek en militair gebied. On derwijs en dergelijke zijn ge scheiden. "Het is nu nog oorlog. Wij heb ben nu geen mandaat om ze te verenigen. In vredestijd zul len wij een volkscongres bij eenroepen en dat zal zijn lei ders kiezen. Als het volk een leider kiest, zullen wij hem allemaal trouw zijn". ZANU denkt in de richting van een politiek systeem als in Tanzania, waarbij de stam men tot samenwerking wor den gebracht in een model van Afrikaans socialisme. He. Dr. I kritisch werd gevraagd ar de situatie van de kerken Mozambique. De afgevaar- di| den van ZANU deden een bei oep op de aanwezigen om hur. oordeel nog even uit te stel\ en, zolang het systeem daan nog niet is geconsoli deerd 1. Een van beiden be zoek^ zelf de kerk in Mozam bique Het Patriottisch Front heeft en goede relatie met de kerkenHumanitaire hulp uit het Weisten aan de betrokken kerken\ in Zuidelijk Afrika wordt «Mn ook op prijs ge steld. dan Heuvel had recent contact™ iet de Raad van Ker ken in Zambia. Er ligt een dringendA verzoek om hulp aan de slachtoffers van de Rhodesiscf. »e aanvallen op vluchteling^ mkampen. Het aantal slat 'htoffers onder vrouwen en underen is zeven tegen één on der de guerrilla strijders. Dat» komt ook door dat de militairen zich ophou den in het land zelf en nauwe lijks in de kampen. Broeders Met opzet werd deze avond in formatief gehouden. De ker ken zullen moeten uitmaken wat zij met deze informatie willen doen. De zaak van een bevrijdings beweging en de zaak van het evangelie kunnen nooit sa menvallen. Maar de kerken kunnen hun broederlijke steun niet onthouden aan een zwart volk dat een beter leven verdient dan het nu heeft. Over het doel was geen ver schil van mening. Wel over de middelen. Dr. Van den Heuvel besloot dan ook met te zeggen: "Mis schien scheiden wij niet als politieke vrienden. Wij schei den als broeders, en hopelijk is onze volgende ontmoeting in vredestijd. ADVERTENTIE Mantano halfzwaar. II Als je liever met smaak rookt. Jf 50gr.2.20 MOSKOU - De Russische kosmonauten Wladimir Kowaljonok (36) en Aleksandr Iwanchenkov (38) zijn gistermiddag na een recordvlucht van bijna 140 dagen veilig teruggekeerd naar de aarde. Met het ruimtevaar tuig Sojoez-31 landden zij op ongeveer 180 kilometer van de stad Dzjes- kasgan in Kazachstan. Tijdens een eerste medische keuring bleek dat beide ruimtevaarders hun lange missie in het ruimtelaboratorium Sal- joet-6 goed hadden doorstaan. De leider van het kosmonauten-trai ningsprogramma, Wladimir Chatalov, verklaarde na de landing dat de vlucht briljant" was uitgevoerd. Kowaljonok en Iwanchenkov hebben 43 dagen langer rond de aarde ge cirkeld dan hun voorgangers Romanenko en Grechko. Dezen beëindig den in maart hun missie in hetzelfde ruimtelaboratorium Saljoet-6, na dat zij het Amerikaanse Skylab-record hadden verbeterd. Tijdens de laatste missie hebben de kosmonauten tweemaal bezoek ge kregen. van een Russisch-Poolse bemanning en van een Russisch-Oost- duitse bemanning. Daarnaast zijn er driemaal nieuwe voorraden naar de Saljoet-6 gestuurd via onbemande bevoorradingsruimteschepen van het type Progres. Het afgelopen jaar is de Saljoet al 235 dagen bemand geweest. Dat is een belangrijke stap op weg naar permanente bemanning, wat vooral voor militaire observatie van grote betekenis kan zijn. Over de militaire kanten van het Russische ruimtevaartprogramma wordt officieel nooit iets vermeld. Over de werkzaamheden van Kowaljonok en Iwanchenkov is wel bekendgemaakt, dat zij van het aardoppervlak duizenden foto's hebben gemaakt voor „wetenschappelijke studies over grondstoffen en milieubescherming". DEN HAAG (ANP) - Dt1 procureur- generaal bij het gen ïchtshof in Den Haag, mr. H.A. v^ n Ee, heeft gisteren tegen de 39-ja rige in die plaats wonende Turk se vrouw Suheyla M, acht maand sn gevan genisstraf geëist waar van één voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Evenals de rec\ htbank - die de vrouw op 22 augu stus tot twee jaar gevangenisstr af ver oordeelde - achtte hij b\ ?wezen dat verdachte op 28 april 1 ïaar 6- jarig zoontje dodelijk hacl mis handeld. Eerder had de oj Ticier tegen haar drie jaar gevang (enis- straf geeist. Gezien de "weinig aanspreekt are" toestand van verdachte is het volgens de procureur-gene raai de vraag of vrijheidsstraf wel'in- vol is. Deskundigen advise* en volgens hem dat de vrouw m et haar man terug gaat naar Turkiji waar twee andere kinderen mc menteel wonen. Zodoende vor - derde mr. van Ee "bij wijze var i grote uitzondering" een straf bij na gelijk aan het voorarrest. Daarnaast moet de reclassering de vrouw naar het buitenland be geleiden, aldus de procureur-ge neraal. Volgens een uitgebracht psychia trisch rapport is de vrouw in be langrijke mate verminderd toe rekeningsvatbaar. is zij zeer zwak begaafd en kent zij sociaal gezien geen aanpassingsvermogen. Ter zitting zei de vrouw zich niets meer te herinneren van het ge beurde op de bewuste dag. De procureur-generaal hield zich dan ook aan de verklaringen die zij voor de rechtbank had afge legd. Daar had zij gezegd het jon getje met een pantoffel te hebben geslagen nadat het zijn behoefte opnieuw in de kamer had gedaan. Zij zou het jongetje van zich heb ben afgeduwd toen het daarna huilend op haar afkwam. Toen zij bemerkte dat het kind bleef lig gen, waste zij het met koud water en verpakte zij het in een kus sensloop en plastic zak. Daarna, zo luidde haar verklaring voor de rechtbank, had zij het lijkje in een sloot geworpen. Bewoners van de Haagse Molen wijk waar het Turkse gezin woonde, beschuldigden een in die buurt wonende Marokkaan van de moord op het kind, nog voordat het lijkje gevonden was. Het huisraad van de Marokkaan werd door buurtbewoners kort en klein geslagen. Na de beken tenis van de vrouw probeerden de bewoners het gedane onrecht te vergoeden door een geldbe drag in te zamelen. De president van het hof wees erop dat het jongetje vaak met ver wondingen kneuzingen in een ziekenhuis was opgenomen. Ook was het door de kinderbescher ming tijdelijk in een tehuis ge plaatst, aldus de president. Een maatschappelijk werker ver klaarde als getuige dat hij bereid is het gezin te begeleiden. Ook de echtgenoot zal volgens hem pro beren het gezinsleven te herstel len. "Bij terugkeer naar Turkije hoeft de vrouw geen strafrechtelijk vervolging te vrezen, maar nie mand biedt haar de zekerheid dat er geen wraakacties gepleegd zullen worden. Vooral de eerste jaren bestaat daartoe risico. Ik wil geen moord op mijn geweten hebben", aldus de maatschappe lijk werker. Daarom stelde hij voor het gezin de eerste tijd op een andere plaats in Nederland te begeleiden. Hi j adviseerde de jongere zus van 1 VI. naar Nederland te halen als gezelschapsdame" voor Su- h eyla. Die zus heeft zich volgens dn maatschappelijk werker be- re, 'd verklaard voor minstens drie mé anden naar Nederland te ko- Raad. ^vrouwe mr. C. Vidor wees op het. kinderlijke gedrag van haar client. Volgens de psychiater komt dat verschijnsel vaker voor bij b\ ïitenlanders in Nederlandse geva-ngenissen, maar bestaat de mogelijkheid dat dit verdwijnt als de .detentieperiode niet te lang duurt. Suheyla M. verklaarde tenslotte "geen dag" straf te zul len accu ïpteren. Uitspraak 16 no- vembe p.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27