Carter steunt dollar: koers schiet omhoog Oeganda bezet hoek Tanzania De toekomst van Kalkar: het besluit van de eeuw werkweek voor Britse regering stelt kortere "Akkoord met Smith vervalt wanneer de verkiezingen niet doorgaan" Met verkiezingen in het vooruitzicht Betoging in Teheran van tienduizenden TANZANIA DONDERDAG 2 NOVEMBER 1978 BUITENLAND PAGINA 9 Bisschop Moezorewa SCHIPHOL (GPD) - „Als de vrije verkiezingen en de machtsoverdracht in Zim babwe niet op 31 december hebben plaatsgehad, dan heeft de hele interne regeling voor ons geen zin meer". Met dit dreigement reageerde gis teravond bij zijn aankomst op Schiphol bisschop Abel Moe zorewa, een van de drie zwar te leiders in de overgangsre gering van Rhodesië, op een telegram dat hij zojuist had ontvangen van de blanke Rhodesische premier Ian Smith. Smith had uitleg gegeven over zijn uitspraak van het afgelo pen weekeinde, dat de ver kiezingen en de machtsover dracht in Rhodesië niet mo gelijk zouden zijn voor de af gesproken datum, 31 decber aanstaande. Bisschop Moezo rewa is in Nederland voor ge sprekken met de Tweede- Kamercommissie voor bui tenlandse zaken en met mi nister De Koning. Het bezoek van de bisschop heeft plaats door bemiddeling van het CDA-Tweede-Kamerlid Gualtherie van Wesel. In zijn telegram had Smith er kend dat alleen de Uitvoe rende Raad, waarin Smith zit ting heeft samen met de zwar te leiders Moezorewa Sithole en Chirau, kan besluiten tot uitstel. Moezorewa verklaar de met klem tegenstander te zijn van uitstel. „De mensen rekenen op verkiezingen. Voor 3 maart 1978 (de datum van de overeenkomst tussen Smith en de drie zwarte lei ders) steunde 99 procent van de zwarte bevolking de guer rilla. Nu heeft een groot deel van de strijders de wapens neergelegd. De rest vertrouwt Smith nog niet helemaal. Als de verkiezingen echter niet doorgaan, zal de teleurstel ling enorm zijn. Ik weet niet wat er dan gebeurt". Bisschop Moezorewa hoopt van de Nederlandse regering hu manitaire steun te krijgen. „Er zijn in ons land erg veel vluchtelingen, mensen die in hun eigen land wonen, maar die toch door de oorlogsom standigheden vluchteling zijn". Volgens de bisschop staan in Salisbury de stoelen nog steeds klaar voor de leiders van het Patriottisch Front, Joshua Nkomo en Robert Moegabe Vanuit respectieve lijk Zambia en Mozambique voeren deze twee met hun guerriUalegers nog steeds strijd tegen het Rhodesische bewind. Nkomo en Moegabe mogen deelnemen aan het overgangsbewind, maar heb ben dat steeds geweigerd. Ook deelname aan een nieu we conferentie van alle be trokken partijen, zoals voor gesteld door de Britse en Amerikaanse regering, heb ben Nkomo en Moegabe eweigerd. ,Ik weet niet of Nkomo ooit nog zal meedoen", aldus Moezo rewa. „Dat zal ervan afhangen of hij denkt op die manier ko ning van Zimbabwe te kun nen worden. Op de een of an dere manier, waarschijnlijk door de president van Zam bia, Kaoenda, heeft Nkomo het idee gekregen dat dat zijn toekomstige functie moet zijn, koning van Zimbab- DUSSELDORP (DPA) - West-Duitsland staat voor de vérreikende beslissing voor de toekomst van de atoomenergie. Het gaat erom of de bouw van de snelle kweekreactor in Kalkar (waaraan ook Nederland en België deelnemen) vol gens plan moet doorgaan of dat de fa briek moet worden omgebouwd tot een "installatie voor vernietiging van pluto- De regering van de grootste Westduitse deelstaat, Noordrijn-Westfalen, waarin Kalkar ligt, is gisteren in een geheime, speciale zitting bijeengekomen om te discussiëren over een besluit in dit voor de energiepolitiek buitengewoon be langrijke vraagstuk. Snelle kweekreactors zijn internationaal scherp omstreden omdat daarin de zeer gevaarlijke splijtstof plutonium wordt vervaardigd. Daarmee kunnen ook atoombommen worden gemaakt. President Carter heeft in de V.S. het pro ject voor een snelle kweekreactor daar om voorlopig stopgezet. In Frankrijk en Brittannië en de Sowjet- Unie zijn al prototypen van dit soort kerninstallaties in bedrijf. In Italië, Ja pan, de Sowjet-Unie en in Kalkar zijn snelle kweekreactors in aanbouw. Aan Kalkar wordt al zes jaren gebouwd en het project is in de Bondsrepubliek sterk bestreden. De tegenstanders vrezen dat een snelle kweekreactor onberekenbare gevaren voor de omgeving oplevert en dat de democratie er schade van zal on dervinden. De voorstanders daarentegen menen dat de Kalkar-reactor onmisbaar is voor de energievoorziening van de Bondsre publiek. Zij zeggen dat een snelle kweekreactor het in de natuur aanwezi ge uranium door omzetting in pluto nium vijftig maal beter kan benutten dan de huidige kerninstallaties. Boven dien kunnen zij meer plutonium maken dan voor de eigen werking nodig is. Daardoor kunnen zij de basis-energie le veren voor volgende kerninstallaties van die soort. Wegens dit dilemma heeft de regering van de deelstaat de bouw in Kalkar voorlo pig laten staken. Zij overweegt nu een sensationeel plan van de minister van binnenlandse zaken, Horst-Ludwig Riemer (FDP), om door een technologi sche "truc" de installatie om te bouwen tot een plutonium vernietigende fabriek. De truc bestaat uit het volgende. De op stapel staande snelle kweker heeft als grondstof uranium-238 nodig, dat door het kweekproces wordt omgezet in plu tonium. Zou men niet van uranium-238 uitgaan maar van thorium, dan zou geen plutonium meer ontstaan maar het "on gevaarlijke" uranium-isotoop 233, dat eveneens voor opwekking van kern energie kan worden gebruikt. Plutonium zou daarbij nog nauwelijks ontstaan. Kleinere hoeveelheden pluto nium die ontstaan zijn in de in West- Duitsland al in gebruik zijnde atoom centrales, zouden bovendien in Kalker kunnen worden meeverbruikt en daar mee onschadelijk kunnen worden ge maakt. Atoomgeleerden staan echter sceptisch tegenover deze "technologische truc". Zij zeggen dat daarvan nog slechts voor bereidende studies zijn gemaakt en nog geen verdergaand onderzoek is verricht. Het voorstel van Riemer heeft als achter grond de overweging de installaties in Kalkar, voor het geval geheel van snelle kweekreactors wordt afgezien, niet tot een ruïne te laten verkommeren. Tot nu toe is in Kalker al 1,3 miljard mark ge stoken. In totaal zou het project 3,2 mil jard mark gaan kosten. Zou de bouw worden gestaakt dan komen duizenden werknemers zonder werk. De regering van de deelstaat in Dussel- dorp zal nog vóór de jaarwisseling een definitief besluit nemen. De gevolgen zowel nationaal als internationaal, zijn volgens de premier van Noordrijn-West falen, Johannes Rau (SPD), zo groot dat hij het "het besluit van de eeuw" noemt. WASHINGTON (GPD) - De Verenigde Staten hebben een aantal nationale en internationale maatregelen genomen om een eind te maken aan het voortdurend kelderen van de dollarkoers. President Carter, die de maatregelen aan kondigde, verklaarde dat de waardevermindering van de dollar weliswaar niet in verband staat met de fundamen tele economische toestand in de VS, maar wel de econo mische groei in de VS en elders bedreigt. En het betekent een gevaar voor het programma ter bestrijding van de Amerikaanse inflatie dat Carter kort geleden heeft gelan ceerd. President Carter betreedt het podium in de perskamer van het Witte Huiswaar hij meedeelde dat het afgelopen moet zijn met de koersdaling van de dollar. TEHERAN AFP) - Tienduizenden mensen, misschien wel meer dan honderdduizend, zijn gistermid dag in Teheran langs de woning getrokken van de religieuze lei der Ajatollah Taleghani, die drie dagen geleden uit gevangen schap is ontslagen, om hem geluk te wensen. De betoging was in strijd met het verbod tot samenscholing, maar de militairen grepen niet in". De betoging was georganiseerd door de grootste oppositiepartij, het Nationale Front, en de winke liersvereniging van Teheran. Van incidenten is geen melding ge maakt. Aan de Perzische Golf is de olie- produktie gisteren gedeeltelijk hervat, maar 7.000 arbeiders sta ken nog en de uitvoer van ruwe olie ligt nog stil. Alle vluchten van Teheran van 'Iran Air' zijn gisteren afgelast als gevolg van een staking. Uit diverse steden komen nog be richten over bloedige onlusten. Voor 10 december zullen volgens de nieuwe minister van justitie alle politieke gevangenen wor den vrijgelaten. Dit was een van de eisen die bij de stakingen in de olie-industrie en bij Iran Air een rol spelen. Andere eisen zijn het ontslag van buitenlanders en op heffing van de staat van beleg in twaalf steden. De dollar is in het afgelopen jaar ten opzichte van de munten van de voornaamste andere geïndus trialiseerde landen met 18 pro cent gedaald. In de afgelopen maand alleen al was dit 7 procent. Het probleem rond de dollar vloeit voort uit het feit dat onge veer 500 miljard dollars in han den zyn van buitenlanders, die meer geneigd zijn tot verkoop dan tot aankoop, investering van dollars of simpelweg sparen van dollars. Degenen die hun dollars in toenemende mate hebben ver kocht moeten door de nieuwe maatregelen ervan overtuigd ra ken dat de Amerikanen hun valu ta sterk zullen steunen. Winsten Tezelfdertijd berichtte het dagblad The Washington Post gisteren dat het ministerie van justitie een onderzoek instelt naar de gedra gingen van een aantal grote Ame rikaanse banken op de wissel markt. Zij zouden volgens som migen door middel van ingewik kelde buitenlandse transacties grote hoeveelheden dollars heb ben gebruikt om die te verkopen op buitenlandse beurzen. Die zelfde dollars zouden langs vele internationale schijven korte tijd later als de koers was gezakt goedkoper zijn teruggekocht. Op die manier zouden die banken op korte termijn aanmerkelijke win sten hebben kunnen boeken. Verkiezingen Het feit dat Carter nu wel maatre gelen neemt ter ondersteuning van de dollar op een veel grotere schaal dan hij voorheen ver klaarde nodig te achten, betekent een aanmerkelijk gezichtsverlies voor de regering, die in de afgelo pen maanden voortdurend het verwijt om de oren heeft gekre gen te weinig te doen om de val van de dollar op de internationale geldmarkten tegen te hou den. De ommedraai in het beleid („van niets tot alles", luidde èèn com mentaar) mag niet los worden ge zien van het feit dat op 7 novem ber in de VS belangrijke tussen tijdse verkiezingen worden ge houden. De Amerikaanse dagbladen beschrijven dag aan dag hoe de in het buitenland wo nende Amerikanen, militairen en functionarissen van Amerikaan se bedrijven die in dollars wor den betaald, verarmen. Omdat tussentijdse verkiezingen ook worden gehanteerd als _een graadmeter voor het presiden tiële beleid, was een ingrijpen nodig. De veronderstelling is niet onrede lijk dat het Witte Huis tot vlak voor de verkiezingen met zijn maatregelen heeft gewacht, ten einde de stemmende massa op weg naar de stembus te kunnen vergasten op krantekoppen die een spectaculaire stijging van de dollarkoers beschrijven. LONDEN (GPD) - Het Britse volk en parlement heeft in de troonre de van koningin Elizabeth een overlevingsprogramma voor de Labourregering voorgelegd ge kregen. Het accent ervan ligt op de bestrijding van de werkloos heid en de inflatie, met als hoog tepunt een voorstel om een korte re werkweek in te voeren, wat volgens een voorzichtige schat ting het Rijk zo'n twee miljard gulden gaat kosten. De opzet van dit voorstel is om werkgevers aan te moedigen overtollige werknemers in dienst te houden en hen niet te ontslaan, waardoor zij als werklozen een last voor de staat zouden worden. Voor de dagen dat zij binnen het kortere werkweek-schema niet werken, zouden de werknemers van hun werkgevers niettemin 75 procent van hun daginkomen krijgen. De werkgevers zouden daarvoor een vergoeding van de regering krijgen. De Labourregering van premier James Callaghan heeft in de troonrede in de eerste plaats ge dacht aan haar eigen overle vingskansen nu de algemene verkiezingen onverwacht zijn uitgesteld tot een tijdstip waar over het gissingsspel opnieuw op gang gekomen is. Callaghan kan DAR ES SALAAM (GPD) - Oegan- dese strijdkrachten hebben een gebied van 1800 vierkante kilo meter in het noordwesten van Tanzania bezet. Radio Kampala heeft gisteren gemeld, dat de in vasie maar 25 minuten duurde en onder het persoonlijke bevel van Idi Amin stond. Uit de hoofdstad van Tanzania, Dar es Salaam, is inmiddels bevestigd dat 2000 tot 3000 Oegandese sol daten de grens zijn overgestoken en gesteund door tanks en zware artillerie in gevechten met het Tanzaniaanse leger zijn verwik keld. De regering in Dar es Salaam heeft alle zware voertuigen in het land in beslag laten nemen, zodat deze militaire eenheden en wapenma teriaal naar het front kunnen brengen. Dit front is volgens de Tanzaniaanse regering gelegen rond de stad Kyaka, 30 kilometer van de grens met Oeganda. De door het Oegandese leger bezet gehouden driehoek land zal als "een nieuw district van Oegan da" worden beschouwd, zo heeft radio Kampala laten weten. De mensen die in het gebied wonen hebben te horen gekregen dat zij nu "onder direct bestuur staan van de veroveraar van het Britse imperium", met wie Amin wordt bedoeld. De Oegandese radio heeft een paar keer herhaald dat de inval in Tan zania is bedoeld als tegenmaatre gel tegen een aanval van Tanza niaanse troepen in Oeganda. De ze bewering werd in Dar es Sa laam "nonsens" genoemd. Volgens regeringskringen in Tan zania zijn de Oegandese troepen maandag al de grens overgesto ken. In een officiële verklaring heet het: "De invasie is een pro vocatie die wij niet kunnen ac cepteren. Alle maatregelen zullen worden getroffen om de crisis het hoofd te bieden". Bronnen in Tanzania melden ver der dat ten minste drie Oegande se vliegtuigen zijn neergehaald. Vier Tanzaniaanse straaljagers zouden zijn neergestort. Veertig Zweedse missionarissen die waren gestationeerd in het plaatsje Bukoba, zijn geëva cueerd, nadat Oegandese vlieg tuigen een luchtaanval hadden ingezet. Honderden vluchtelin gen zouden gisteren de stad Mwanza, op zo'n 160 kilometer afstand van Bukoba, zijn binnen gestroomd. Of er Nederlanders in het betreffende gebied zijn, is nog niet bekend. De regering van Kenia, dat zowel aan Oeganda als Tanzania grenst, heeft inmiddels aangeboden in het conflict te bemiddelen. Kenia heeft op Oeganda en Tanzania het beroep gedaan "alle propaganda en alle provocaties" te stoppen. Dit (Engelstalige) kaartje toont de plek van de Oegandese invasie in Tanzaniain het noordwesten in de buurt van de stad Kyaka. op zijn best in het parlement op 312 stemmen rekenen tegen de 281 voor de Conservatieven. Maar wanneer de Schotten, Ieren en de Lagerhuisleden van Wales hem in de steek laten, heeft de oppositie een meerderheid met 318 stemmen. De troonrede voor ziet dan ook in tegemoetkomen de gebaren ten aanzien van deze minderheidspartijen. In het de bat in het Lagerhuis, na afloop van de rede, maakte premier Callaghan bekend dat nu defini tief een referendum in Schotland en Wales gehouden zal worden over een grotere mate van onaf hankelijkheid voor beide gebie den. Hij stelde de datum daar voor vast op 1 maart. Het Lagerhuisdebat over de troon rede, dat zeven dagen in beslag zal nemen (de laatste twee dagen zijn gereserveerd voor een ver moedelijk verhitte discussie over Rhodesië en het Bingham-rap- port, waarin wordt aangetoond dat de olieleveranties aan Rhode sië ondanks de officiële boycot werden voortgezet) kan leiden tot een motie van wantrouwen over het beleid van de regering. Waarschijnlijk is dat niet en het ziet er ook niet naar uit dat de La bourregering door zo'n motie ten val kan worden gebracht. De eer ste dag van het debat heeft echter wel aangetoond dat het mis schien minder zal gaan om het lot van de Labourregering dan wel om de stille strijd, die binnen de Conservatieve partij wordt uit gevochten tussen Margaret That cher als partij leidster en de voormalige premier Edward Heath. De laatste heeft de knuppel in het Conservatieve hoenderhok ge gooid door zich achter de loon stop van vijf procent van de La bourregering te plaatsen. Hij wordt daarin blijkbaar gesteund, maar nog niet openlijk, door een niet gering aantal van zijn partij leden. Margaret Thatcher, die overigens voor de troonrede in het Hogerhuis verscheen met een door een Britse commentator omschreven hoed „alsof zij de moeder van de bruid was", heeft gisteren in het debat een aanval op Heath gelanceerd, zij het op nog bescheiden schaal en in be dekte termen. Premier Callaghan is in elk geval niet van plan van zijn vijf procent loonsverhogingsstop af te wijken en heeft de vakbonden al een waarschuwing gegeven. De Amerikaanse Centrale Bank heeft zijn disconto in èèn klap verhoogd met een procent (van 8.5 naar 9,5 procent). En ter ver dere beperking van de geldom- loop heeft de Nationale Bank ook geëist dat andere banken daar grotere reserves deponeren in relatie tot het geld dat zij voor transacties beschikbaar hebben. Voorts heeft de Centrale Bank zijn uitwisselingskredieten met de centrale banken van de Bondsrepubliek, Zwitserland en Japan bijna verdubbeld tot vijf tien miljard dollar, zodat meer fondsen beschikbaar zijn voor het uit de markt lichten van grote hoeveelheden dollars door de centrale banken. Na het bekend worden van de Amerikaanse maatregelen schoot de koers van de dollar op de Europese wisselmarkten om hoog tot rond de 2 gulden (in Am sterdam). Afgewacht moet nog worden of deze stijging stand houdt; door valutahandelaren werd gesproken van „aftasting van de markt" Naar het oordeel van financiële specialisten heeft de Amerikaan se president echter veel te lang gewacht met het nemen van maatregelen die de zwakke dollar weer wat konden opvijzelen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9