Daders dodelijke schietpartij zijn nog spoorloos Bestuur De Hoop boos op minister Den Uyl hekelt Y an Agts rede in Eindhoven GINJAAR NIET EENS MET KRITIEK "Ik riep: terroristen, smeerlappen, tuig Uit in de Randstad DONDERDAG 2 NOVEMBER 1978 KERKRADE (GPD) - Jk zag hoe die man een stap terug deed, en op de douaneamb tenaar rechts voor in de auto schoot. Die griet rende eerst weg, maar draaide zich plotseling om en schoot toen ook nog van uit de heup op een douanier die links uit de wagen was gestapt". Aldus een ooggetuige van het dramatische treffen bij de grens post Kerkrade. De man, die uit angst voor represaille zijn naam niet kwijt wil: ,Je voelt je geslagen, je staat daar als volwassene, en je kan geen flikker doen. Maar wat ik nog het ergste vind, is dat die mensen zo koelbloe dig zijn en nog eens schieten op mensen die al halfdood op de grond liggen. Verschrik kelijk. En dan weglopen, in een iets ver snelde pas. Alsof het toeristen waren". Een andere getuige van het dodelijke treffen Ludwig Horbach, die in West-Duitsland vlak bij de grens woont, vertelt: Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Ik zat met mijn vrouw in het stamcafé hier op de hoek, toen we opeens de schoten hoorden. Toen we naar buiten liepen, zagen we twee mensen weglopen, terwijl ze iets wegstop ten". Horbach: ,J3uiten zagen we pas goed wat die bandieten hadden aangericht. Ik heb nog geroepen: terroristen, smeerlappen, tuig, en geschreeuwd: politie! telefoon'. Maar ja dat helpt natuurlijk geen zier. Je bent machteloos. Ik heb nog aan het pistool van een van die douanemensen gevoeld,en dat voelde warm aan. Dus het is best mogelijk dat die man ook heeft geschoten". Na de schietpartij vluchtte het tweetal met een bestelwagen, die zij van een broodbe zorger opeisten. Deze bezorger was Lei Wassen (37) uit Bleijerheidedie ineens een Duitssprekende jongeman tegenover zich zag die hem sommeerde zijn bestelwagen af te geven. Lei dacht eerst aan een grap. Maar toen er ook nog een vrouw ten tonele verscheen die hem „een soortement geweer met geluid demper" onder de neus duwde, gaf hij alle weerstand op. Wassen rende onmiddellijk een nabijgelegen huis binnen en belde daar de politie van Kerkrade. Daarna ging hij naar de bak kerszaak waar zijn vrouw Ria filiaal houdster is. ,Jlia, ze hebben mijn auto ge klauwd. Ik ben overvallen"waren zijn eerste woorden Het werd vanaf dat moment niet meer rustig in de winkel van Ria Wassen. Allerlei mensen liepen naar binnen om onder het mom een broodje of zakje snoep nodig te hebben, het naadje van de kous te ho- Ria Wassen: ,JDe telefoon is de hele middag gegaan. Iedereen wilde weten hoe het met Lei was". Lei kwam enkele uren later te rug van het politiebureau. Hem is een spreekverbod opgelegd, zowel door de po litie als door zijn werkgever. ,J5n als je zo dicht bij de dood bent geweest, zwijg je graag. Ik heb vrouw en kinderen en die zijn me alles waard" KERKRADE (GPD) - Geen spoor van de daders, geen dui delijk signalement, geen idee wie het kunnen zijn. Dat is in het kort het resultaat van de intensieve speuractie in het Nederlandse en Westduitse grensgebied en omstre ken naar de man en de vrouw die gistermiddag in Kerk rade één douanier dodelijk verwondden, een tweede le vensgevaarlijk en een derde licht in de schouder. Het slachtoffer is de 20-jarige onge huwde D. de Jong uit Tilburg. Hij overleed korte tijd na de schiet partij; snelle hulp van het perso neel van een Westduitse ambu lance kwam te laat. De namen van drie andere douaniers die er bij betrokken waren zijn niet be kend gemaakt. Zij zijn 24,19 en 20 jaar oud. De 24-jarige was levens gevaarlijk gewond, maar gister avond werd aangenomen dat hij de schietpartij zal overleven. Op de grond De vier waren gisteren op een nor male patrouille langs de Nieuw straat in Kerkrade, die over de gehele lengte in tweeën wordt ge splitst door de grens tussen de Bondsrepubliek en Nederland. Ter hoogte van de Kokelerstraat zagen de beambten een man en een vrouw staan; de man stond op Nederlands gebied, de vrouw op Duits, vlak bij de afscheiding. De patrouille maakte een om metje en keerde terug. De situatie bleek onveranderd. Men stopte en vroeg de man wat hij deed. Ook wilde men zijn tas con troleren. Daarin bevonden zich enkele sloffen sigaretten en wat chocolade. Dat is een overtreding en daarom vroeg een van de douaniers de man mee te gaan naar de grenspost te Lecht. Dit weigerde hij. Vuur Op de sommatie om toch mee te gaan trok de man een vuurwapen en schoot de twee dicht bij hem staande douaniers neer. De twee anderen, die ook uit de wagen waren gestapt sloegen op de vlucht. Volgens mr. R. C. G. Bauwens, hoofdofficier van justi tie in Maastricht die het onder zoek leidt "hadden ze nauwelijks een kans terug te schieten", hoe wel niet vaststaat of zij dat inder- Ouders houden school nog steeds bezet LELYSTAD (ANP) - Zowel de be zetters als de anti-bezetters van de gecombineerde kleuter-basis school Waterlelie-Almere in Le lystad hebben in een gemeen schappelijke motie aan landdrost Lammers van het openbaar li chaam zuidelijke Ijsselmeerpol- ders aangedrongen op herziening van het besluit, vier leerkrachten van de school over te plaatsen naar andere scholen. De ouders die nu de handen ineen hebben geslagen, hebben gesteld dat de school pas zal worden ont ruimd als de vier leerkrachten mogen terugkomen. daad ook niet gedaan hebben. Er is tijdens die vlucht in elk geval veel geschoten, tientallen hulsen zijn op de straat gevonden. Aan genomen wordt dat de vrouw ook geschoten heeft. Vervolgens vluchtte het tweetal de Kokelerstraat in, sloeg na enkele honderden meters rechtsaf waar zij zich meester maakten van het busje van de broodbezorger Lei Wassen. Uit de woorden die zij met deze man wisselden maakt de politie op dat het hier vermoe delijk om Duitsers gaat, al heb ben getuigen de vrouw ook in het Nederlands "Lopen, lopen", ho ren roepen. Spoorloos Enkele uren later werd het busje teruggevonden op het Carboon- plein in Kerkrade. Het vermoe den bestaat dat het daar toen al bijna tweeëneenhalf uur stond. Vanaf dat moment ontbreekt elk spoor van het tweetal. Enkele minuten nadat alarm was gegeven - om 12.15 uur - was de Kerkraadse politie ter plaatse Korte tijd later was ook het Duit se Rode Kruis aanwezig met een ambulance. Deze bracht de slachtoffers ook naar het zieken huis, behalve het overleden slachtoffer, dat bijna vier uur lang op het plaveisel van de Ko kelerstraat bleef liggen. De politie van Kerkrade beschikt over een vaag signalement van de daders. De man zou ongeveer 30 jaar oud zijn en kaalhoofdig. De vrouw ongeveer 22 jaar, blond, maar draagt mogelijk een lange zwarte pruik. Zij beschikken over minstens één pistool en één automatisch snelvuurwapen, mogelijk voorzien van geluid demper. De Belastingdienst zal uit de schietpartij in Kerkrade waarbij een douanier gedood werd, zeker lering trekken. Dat zei de direc teur-generaal van de belasting dienst, de heer C. J. Sleddering tijdens een persconferentie in het Kerkraadse politiebureau. Hem werd ook gevraagd hoe het kwam dat de beschoten pa trouille geheel uit nogal jonge mensen bestond. "Wij zijn met een verjonging bezig en normaal gesproken zijn ze tegen deze pa- trouilletaak uitstekend opgewas sen. Het is een uitzonderlijke si tuatie en het is de vraag of je, als douaneman, daar wel op gepre pareerd kunt zijn. Er is een gere de kans dat je in een dergelijke situatie aan het kortste eind trekt". Op de vraag of douanemensen niet zwaarder bewapend zouden moeten zijn, zei hij: "Een zwaar dere bewapening vraagt ook een langere opleiding. De huidige bewapening is defensief, een ne gen mm FM-pistool. Wij zijn be zig met de vraag wat in Neder landse verhoudingen de beste bewapening is", aldus de heer Sleddering. DEN HAAG (ANP) - In het ka merdebat over de begroting 1979 van binnenlandse zaken heeft de PvdA-woordvoerder Vellenga gisteravond een lans gebroken voor de opruiming van wat hij noemde "de hele medailletroep" bij de ko ninklijke onderscheidingen. In zijn bijdrage aan het begro tingsdebat benadrukte hij ook PvdA en D'66 te betrek ken bij burgemeestersbe noemingen, een pleidooi dat werd onderschreven door de woordvoerder Brinkhorst (D'66). De WD-er Evenhuis vroeg in dit verband speciale PvdA vraagt opruiming medailletroep aandacht voor sollicitanten die humanist zijn dan wel niet zijn aangesloten bij een kerk genootschap. Dit kamerlid vroeg ook beperking-in-tijd van de benoemingsprocedu- De socialist Vellenga, die kri tiek uitoefende op de brief van minister Wiegel terzake de benoeming van een ne gende wethouder in Amster dam, vroeg zich verder af, of het geen tijd wordt voor het opstellen van kriteria voor nevenfuncties van burge meesters. De socialist Moor diende een motie in, waarin de regering gevraagd wordt het afsluiten van arbeidsplaatsen-over eenkomsten bij de rijksover heid en bij de lagere overhe den mogelijk te maken. DEN HAAG (GPD) - Het bestuur van de Vereniging Hospitaal kerkschip „De Hoop" is boos op minister Van der Stee van land bouw en visserij. Aanleiding daartoe is het verschijnen, afge lopen dinsdag, van een rapport over de verrichtingen van het hospitaal-kerkschip in 1977. Mi nister Van der Stee wekte in dat rapport de indruk dat het bestuur van de vereniging verkeerde ge gevens had verstrekt. Volgens de minister had het be stuur veel grotere aantallen hulpverleningen door „De Hoop" opgegeven, dan in feite zijn uit gevoerd. Dat laatste zou gebleken zijn uit een accountantsonder zoek en bestudering van de scheepsjournaals, radiologboe ken en reisverslagen van het schip. Het rapport werd dinsdag de Tweede Kamer aangeboden, als voorbereiding voor het debat over de visserijbegroting, vol gende week. Voorzitter A. Thur- mer van het bestuur van „De Hoop" verklaarde gisteren van geen rapport te weten. „Ons is helemaal niets gevraagd. Als de minister vindt dat onze gegevens niet kloppen dan had hij toch eerst wel eens contact met ons kunnen opnemen". Thurmer zal - nog voor het kamer debat van dinsdag - een brief aan minister Van der Stee sturen. In afwachting van overleg met zijn medebestuursleden wilde hij nu geen verklaring geven voor de verschillen in de cijfers die door het bestuur zijn verstrekt en die uit het rapport. Thurmer en zijn bestuur kregen gisteren bijval van het PvdA- Tweede-Kamerlid Roels, die voorzitter is van de kamercom missie voor de visserij. Een meerderheid in de Tweede Ka mer is, in tegenstelling tot minis ter Van der Stee, voorstander van het in de vaart houden van „De Hoop". De minister vindt dat het schip geen levensvatbaarheid meer heeft en wil de overheids subsidie afbouwen. Die bedraagt nu 1,7 miljoen gulden per jaar. De cijfers over de aantallen hulp verleningen wijzen volgens Van der Stee uit dat aan „De Hoop" geen behoefte meer bestaat. Ook Roels was gisteren boos op Van der Stee. „Al bijna een jaar geleden is om zo'n cijfermatig overzicht gevraagd. En nuheb- ben wij een voorstel ingediend om voor volgend jaar toch meer geld voor het schip ter beschik king te stellen en dan krijg je plotseling, enkele dagen voor het debat, een rapport dat vol met verdachtmakingen staat. Roels noemde dit optreden van Van der Stee „geen schoolvoorbeeld van fair play". Het kamerlid zegt niet te begrijpen waarom het ministe rie, na het constateren van de ver schillen, niet met het bestuur van „De Hoop" is gaan praten. Volgens het kamerlid - en hij wordt daarin gesteund door een meer derheid van het parlement - be staat zeker een taak voor een schip als „De Hoop", dat een par ticulier schip is. „Als de subsidie weg valt moet de overheid zorgen dat deze taken toch uitgevoerd worden. Dat moet er maar een door de overheid betaald schip komen, zoals in het buitenland" aldus Roels. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 3,5 en 9 nov., 20.15 uur, Haagse Come- die met "Coriolanus" van Shakespeare; 4 nov., 20.15 en 5 nov 14.00 uur, Haagse Comedie met "Parodie" van Tom Stoppard; 6,7 en 8 nov., 20.15 uur, Hoofdstad Operette met "Eine Nacht in Venedig" van Johann Strauss. Congresgebouw: 4 nov., 20.30 uur, Concertgebouworkest; 5 en 6 nov., 20.15 uur, Herman van Veen; 7 npv., Sammy Davis jr. met Buddy Rich in het voorprogramma; 8 en 9 nov., Residentie-Or kest. HOT-Theater: 3 nov.. 20.30 uur, Haagse Comedie met "Buffelkop: 5 nov., 14.00 uur, kindertheater Pssstt met "Het teken van Az"; 6 en 7 nov.. 20.30 uur. Multimedia Amsterdam (balletfestival); 8 en 9 nov., Kei Takei's Moving Earth (balletfestival). Diligentia: 3 en 4 nov., 20.15 uur, vrouwencabaret Natascha Ema- nuels "Een traan voor elke roos"; 5 nov., 11.00 uur, lezing anthro- posofie; 5 nov., 14.30 uur, piano-matinee Maria-Joao Pires; 6 nov., 20.00 uur, lezing over morfogenese bij planten; 7 npv., 20.15 uur, Institut Francais met "Jean-Jacques Rousseau"; 9 nov., 20.15 uur, Max van Egmond, bariton en Paul Hamburger, piano Appeltheater: 3,4 en 9 nov., 20.30 uur. Toneelgroep De Appel met "Abstruus"; 9 nov., 20.30 uur, Toneelgroep De Appel met "Nuch ter Dronkaard (appelstudio). Theater Pepijn: 3 en 4 nov., 20.30 uur. Cabaret NAR mwt "Roman tiek met mayonaise"; 5 nov., 15.00. jazz in Pepijn; 9 nov., 20.30 uur, inspeelvoorstelling "Stijloefeningen". Theater in de Steeg: 3 en 4 nov., 20.30 uur, Kabaret Koud Kunstje met "Om je dood te lachen"; 5 nov., 14.30 uur, Haags Sprookjes toneel; 6 nov., 20.30 uur, concert door het Mondriaan Kwartet. Theater de Tobbe, Voorburg: 3 nov., 20.30 uur "Terug naar Sowe- to" van Steve Wilmen 4 nov., 20.30 uur, Lagelandencab^ret met "Dit is het Lagelandencabaret"; 5 nov., 14.30 uur, kindervoor stelling; 7 nov., 20.30 uur, film "Jour de Fetes" van Jacques Tati. LEIDEN LA K-Theater: 3 nov., 20.30 uur, mime-programma "Panem et Cir- censes", 4,5 en 6 nov., 20.30 uur, eNVé Drama met "De uitvinding van Wals" van Nabokov; 5 nov., 15.00 uur, kindervoorstelling; 9 nov., 20.30 uur. Gloria and Flora "Alone at last". Leidse Schouwburg: 4 nov., 20.15 uur. "De nacht der tribaden" van PerOlov Enquist; 7 en 8 nov.. 20.15 uur, "Swingpop", musical van Seth Gaaikema; 9 nov., 20.15 uur, cabaret Don Quishocking met "Trappen op". Stadsgehoorzaal: 7,8en 9 nov., 20.15 uur,Herman van Veen; 3 nov., 20.15 uur, Amsterdams Phil. Orkest o.l.v. Anton Kersjes; 4 nov., 12.00-22.00 uur en 5 nov., 14.00-22.00 uur, concours van harmonie en fanfaregezelschappen. Zuiderkerk: 6 nov., 20.15 uur, concert door het Leids Studenten Muziek Gezelschap Sempre Cresendo. Nederlandse en Westduitse ziekenbroeders verlenen eerste hulp aan de neergeschoten douanier D. de Jong. De 20-jarige De Jong zou even later overlijden aan de gevolgen van de schietpartij. DEN HAAG (GPD) - PvdA-frac- tieleider Den Uyl heeft scherpe kritiek op de rede die premier Van Agt maandag heeft gehou den voor de Brabantse midden stand in Eindhoven. Volgens Den Uyl was de rede van Van Agt een 'keihard liberaal verhaal", dat volledig voorbij gaat aan de kri tiek uit de Kamer op Bestek '81. "Aantjes en Lubbers zijn blijk baar lucht voor Van Agt", aldus Den Uyl. In een verklaring zegt Den Uyl dat de wens van de Kamer om meer rekening te houden met inko mensmatiging door Van Agt wordt weggewoven. Het was, al dus Den Uyl, Van Agts eerste op treden na het Bestek-debat en de brief van minister Albeda aan de Stichting van de Arbeid. "Maar geen woord over het achterwege blijven van de 0,5 procent korting op de sociale uitkeringen per 1 januari. Ik constateer dat Albeda op een heel belangrijk punt on deruit wordt gehaald", aldus Den Uyl. Zoals gemeld heeft Van Agt maan dag in een rede voor het Konink lijk Nederlands Ondernemers Verbond de vakbeweging de ern stige waarschuwing gegeven dat de werknemers en op den duur ook de trekkers van sociale uitke ringen het aan den lijve zullen ondervinden, als zij niet bereid zijn aan de plannen van het kabi net mee te werken. Volgens Van Agt dreigt dan de situatie, dat net als bij de bestedingsbeperking in 1957, de koopkracht met zo'n 3 procent zal dalen. Van Agt be toogde dat versterking van de concurrentiepositie van het be drijfsleven de enige weg is om uit het economisch moeras te ko- Den Uyl noemt dit in zijn verkla ring "onverantwoordelijke pa- niekzaaierij". Volgens Den Uyl kan men uit Van Agts rede proe ven dat het kabinet al rekening houdt met de mislukking van Be stek '81, maar de schuld wil af wentelen op anderen, zoals de oppositie of de vakbeweging. De herhaling van de stelling dat een verdergaande inkomensmati ging van de burgers niet ver wacht mag worden, demon streert de machteloosheid van de CDA-fractie, zo meent Den Uyl, die immers wel kansen ziet voor inkomensmatiging. "Het kabinet doet het voorkomen alsof er niets is tussen Bestek '81 en de chaos. Dat is een ergerlijke wanhoops- strategie", aldus Den Uvl. DEN HAAG (GPD) - Minister Ginjaar (volksgezondheid en mi lieuhygiëne) is het niet eens met de kritiek dat zijn begroting te veel heeft geleden onder de be zuinigingsplannen van Bestek '81. Weliswaar erkende hij giste ren in de tweede ronde van het debat over zijn milieubegroting dat in 1981 dertig procent op zijn aanvankelijke beleidsvoorne mens is bespaard, maar, zo stelde de bewindsman, er blijft vóór het volgend jaar toch nog altijd 89 miljoen gulden op de begroting staan en voor 1981 zelfs 186 mil joen gulden. Hij kon overigens geen garantie geven dat deze be dragen niet zullen worden gewij zigd. „Er kunnen accentver schuivingen plaatsvinden", zei hii In het verlengde van deze kritiek had de PvdA dinsdag de begro tingsplannen van Ginjaar bekri tiseerd op het punt van de werk gelegenheid. Volgens bereke ningen zou de werkloosheid door de milieuwetgeving in de ko mende jaren toenemen. Ginjaar weerlegde dat gedeeltelijk door te zeggen dat de sanering van mi- lieuhinderlijke bedrijven m 1981 drieduizend arbeidsplaatsen zou scheppen. Dit was volgens hem een bewijs dat de zorg voor het milieu heel goed kan samengaan met de zorg voor de werkgele genheid. Via een motie willen D'66, PvdA en CDA de minister dwingen een meer actief beleid te voeren op het terrein van de afvalstoffen. De motie nodigt de regering uit op korte termijn zoveel mogelijk uitvoering te geven aan preven tieve maatregelen, die de hoe veelheid afval gaan verminderen. De indieners van de motie den ken daarbij vooral aan het herge bruik van afvalstoffen, het zoge naamde recyclen. De bewindsman kondigde in het debat verder een Wet milieuge vaarlijke stoffen aan. Maar omdat het hier gaat om een zeer gecom pliceerde materie, waarbij ook veelvuldig op internationaal ni veau overleg moet worden ge pleegd, zal het wetsontwerp niet voor 1980 of 1981 gereed zijn. CDA en WD bepleiten in een motie een maatschappelijke dis cussie over de milieugevaarlijke stoffen. Minister Albeda (sociale zaken) heeft gisteravond gezegd dat het in overleg tussen de regering en de stichting van de arbeid (werk gevers en werknemers) over het arbeidsvoorwaardenbeleid en de voorgenomen ombuigingen van het kabinet-Van Agt mogelijk moet zijn dat ook de alternatieve ombuigingsplannen van opposi tieleider Den Uyl ter sprake te brengen. "In de brief die wij aan de Stichting hebben gestuurd is de grootte van de ombuigingen (tien miljard) aangegeven, maar de manier waarop dit bedrag ge vonden moet worden is daarmee nog niet aangegeven", aldus Al beda voor de televisie in "Den Haag vandaag" Winkelier verdacht van verkoop valse postzegels DEN HAAG (GPD) - Ongeveer twee maanden lang heeft de Haagse winkëlier W. J. L. (55) volgens de Haagse politie een groot aantal postzegelliefhebbers vervalste zegels en eerstedagen- veloppen verkocht. Hoeveel de man daarmee verdiend heeft, is momenteel nog niet te zeggen. Er zijn namelijk bij de Haagse poli tie tot nu toe nog maar twee aan giften binnengekomen van post zegelliefhebbers die vervalste exemplaren hebben gekocht. De winkelier, die handelde in twee dehands goederen, is dinsdag aangehouden, evenals zijn 50-ja- rige zuster H. B.-L., die ervan verdacht wordt de zegels ver kocht te hebben. Volgens de poli tie heeft ze echter een onderge schikte rol in het geheel ge speeld. De Hagenaar had de vervalsingen kunnen plegen door bij een fa briek clichés te lat maken van oude postzegels met bijzondere opdrukken. Aan de boven- en onderkant van de zegels was vermeld dat het om waardebon nen ging. Later verwijderde de verdachte deze aanduiding en hield een cliché over waarmee hij opdrukken kon maken op aan gekochte zegels. Deze waren op zichzelf maar enkele kwartjes waard. Door de opdrukken steeg de waarde in sommige gevallen tot zevenhonderd gulden. Dat zelfde deed de man ook met eer- stedagenveloppen met de be kende Watersnoodzegel en de Mijnwerkerszegel. De vervalsingen kwamen aan het licht toen een klant een zojuist aangekochte enveloppe verge leek met een soortgelijk ander exemplaar dat al in zijn bezit was. De klant schakelde de Haagse politie in, die de zaak liet uitzoe ken, waarna de twee arrestaties volgden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7