Koopcentrum Mijnders voorlopig onmogelijk Hinder bus verminderen EggeR Kroon schorst afgifte bouwvergunning Diefstal uit café Actief in vrije tijd Welstandscommissie is zoiets als een noodzakelijk kwaad f t&k f W PvdA-FRACTIE TEGEN AHO MORS/HAAGWEG Gemeente doet NZH toezeggingen DONDERDAG 2 NOVEMBER 1978 LEIDEN - De vestiging van het omstreden koopcen trum Mijnders/Digros aan de Langegracht in Leiden is voorlopig on mogelijk. Gisteren werd bekend dat de Kroon de beslissing van de ge meentelijke commissie voor de beroepsschriften om Mijnders onder voor waarden toestemming te geven voor de vestiging van het koopcentrum, heeft geschorst. Met deze beslissing stelt de Kroon de gemeente voorlopig in het ge lijk. Burgemeester en wethou- LEIDEN - Bij een inbraak in het bruine café 't Praethuys in de Vrouwenkerkchoorsteeg in de nacht van woensdag op donder dag is 1440 gulden buitgemaakt. Het geld was opgeborgen in een kantoortje. Hoe men is binnen gekomen is nog niet helemaal duidelijk, mogelijk was er iets niet in orde met het slot van de buitendeur. Dorst nog niet helemaal gelest Een in kennelijke'staat verkerende 23-jarige Leidenaar is vannacht omstreeks half zes door de politie aangehouden en ter ontnuchte ring ingesloten. Hij vestigde de aandacht op zich door de etalage ruit van een drankzaak aan de Herenstraat met een trottoirtegel stuk te gooien. Kennelijk was zijn dorst nog niet geheel en al gelest. Hij kreeg echter niet de kans nog meer drank tot zich te nemen, want omwonenden waarschuw den de politie die hem ter plaatse aanhield. Vragen over uitblijven antwoorden LEIDEN - Het PSP-raadslid Hilda Passchier heeft het college van B en W schriftelijke vragen gesteld over het lange uitblijven van antwoorden op brieven die door het Vijfhovenhuis aan de ge meente zijn gestuurd. Volgens het raadslid dateren de brieven van oktober '77 en februari en april *78. Hilda Passchier wijst erop dat door het niet-beantwoorden van brie ven grote moeilijkheden kunnen ontstaan en werkzaamheden in de welzijnssector ernstig belem merd kunnen worden. Zij vraagt het college of er nog meer instel lingen zijn die zo lang op ant woord moeten wachten en of daaraan iets gedaan wordt. Bij voorbeeld door het inschakelen van tijdelijke krachten. Hot House De groep Black Straight Music treedt zaterdag 4 november op in de jazz-zolder Hot Hou se, ondergebracht in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De leider van deze groep is de uit Suriname afkomstige fluitist Ronald Snijders. In 1973 ontving hij de persprijs voor solisten op het Larense jazzfestival. De groep speelt funky rockjazz met latijns-Amerikaanse in vloeden. Van Black Straight Music maken verder deel uit Glem Gaddumfelektr. piano), Hessel de Vriesf synthesizer), Ivor Mitchell(bas) en Eddie Veltmanfdrums). Het concert begint om 9 uur savonds en de entreeprijs bedraagt zes gulden. Natuurpad De afdeling De Mors van de Ne derlandse Christen Vrouwen bond komt op woensdag 8 no vember bijeen in de Marana- thakerk aan de Dijkstraat 2a voor een lezing met als ou ders van Leiden trokken in mei de bouwvergunning voor het koopcentrum in, maar werden in augustus in het ongelijk gesteld door de commissie voor de be roepsschriften. Deze beslissing werd echter vorige maand vöor vernietiging voorgedragen door de burgemeester. Het schorsingsbesluit van de Kroon is nog geen defintief oor deel in de kwestie van het koop centrum. De schorsing is nodig om een onderzoek naar de even tuele vernietiging van het besluit van de commissie voor de be roepsschriften mogelijk te ma ken. De Kroon zal aan de hand van de hele gang van zaken beoordelen of tot vernietiging van het besluit moet worden overgegaan. Met een dergelijk onderzoek is in de praktijk lange tijd gemoeid. Het onderzoek van de Kroon zal zich richten op de vraag of Mijn ders de gemeente Leiden onvol ledig en onjuist heeft voorgelicht bij een bouwaanvrage voor uit breiding van zijn meubelcentrum aan de Langegracht. Kort na het verlenen van deze bouwvergun ning werd via een publikatie in deze krant bekend dat Mijnders in de uitbreiding een compleet koopcentrum (met Digros-vesti- ging) wilde onderbrengen. 1 Burgemeester en wethouders van Leiden voelden zich door deze gang van zaken misleid en trok ken de verleende bouwvergun ning in. Bij zijn beroep tegen deze beslissing kreeg Mijnders echter in hoofdzaak gelijk van de ge meentelijke beroepsschriften. Deze oordeel de de beslissing van B en W in meer dan'eén opzicht onjuist en besloot (bij meerderheid) de in getrokken bouwvergunning on der een aantal voorwaarden toch te verlenen. Gemeente en Mijnders zouden sa men overeenstemming moeten bereiken over een aantal knel punten, zoals het voorzien in par- keermogelijkheden. Het college legde zich echter niet bij de be slissing van de commissie voor de beroepsschriften neer. Van wege het feit dat B en W zich ter dege door Mijnders misleid voel den, maakte burgemeester Vis gebruik van zijn bevoegdheid om het besluit van voor de beroepsschriften vernietiging voor te dragen b Dit zal gemeentevoorlichter Lelieveldt ongeveer bedoelen met "Belgische taferelen' Dipnne dip nrnt. iets aan ziin huis rdnn+on i« Diegne die ooit iets aan zijn huis heeft verbouwd zal ongetwij feld ervaren hebben dat dit bepaald niet zonder slag of stoot gaat. Want ook al is het huis je eigendom, toch zul je voor je bouwplannen eerst toestemming moeten vragen aan de gemeente. Met andere woorden, je moet eerst een aanvraag voor een bouwver gunning indienen. Na verloop van tijd komt dan een gemeentelijke delegatie (van Bouw en Woningtoe zicht) een kijkje nemen en be paalt of hetgeen je van plan bent technisch wel uitvoer baar is. Of het hele zaakje niet de kans loopt na verloop van tijd in elkaar te storten. Is dit niet het geval en het "ja woord" van Bouw en Woning toezicht is verkregen dan wordt het pas echt menens. Dan namelijk gaat de Wel standscommissie zich er mee bemoeien. Deze commissie wordt gevormd door een aan tal wijze en deskundige per sonen, voornamelijk architec ten, die moeten bepalen of de bouwplannen esthetisch wel verantwoord zijn. Of ze wel passen in het straatbeeld en zo. Dit college vergadert in de regel eenmaal in de veertien dagen. In een razend tempo worden dan ongeveer 80 aan vragen bekeken, behandeld 1endikwijls (één op de vier gevallen) afgewezen. Over smaak valt niet te twisten maar de smaak van de Wel standscommissie is bepalend voor het al dan niet doorgaan van bepaalde bouwplannen. Niet de meest ideale gang van zaken wanneer men weet dat de Welstandscommissie louter zijn beslissingen aan de hand van bouwtekeningen neemt. Niet vaak de situatie ter ADVERTENTIE Maarsmansteeg 2 1 ETS' 3 a; damesmode tassen schoenen 3 _THEA_ derwerp "Op stap voor een natuurpad". De lezing zal worden gehouden door de heer W.GJ. Wittkemper en be gint om acht uur bante Alighieri De Italiaanse sociëteit Dante Alighieri" houdt op maandag 13 november een lezing avond in het International House aan het Rapenburg 6. Het on derwerp van de avond: "Dan te e la Commedia" wordt be sproken door dr. P. Trovato. De bijeenkomst begint om acht uur Bazaar De handwerkclub van het be jaardencentrum "De Parel vissers" aan het Bizetpad in Zuid-West houdt op woensdag 15 november de jaarlijkse ba zaar. Er zijn diverse hand werken ter koop zoals tafelk leden, kussens, lopers, mutsen, shawls e.d.. Verder is er een rommelmarkt en een rad van avontuur met fraaie prijzen. De bazaar in "De Parelvisser- s"is geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 21 uur. JOVD-bestuur Tijdens de jongste ledenverga dering van de Jongeren Or ganisatie Vrijheid en Demo cratie (JOVD) is het voltallige bestuur afgetreden. De sa menstelling van het nieuwe bestuur is: Marius de Bloe- me(voorzitter)Marianne van der Meulen(vice-voorzitter) Pim van Ballekomfsecreta ris), Lindsay Hopmansfpen ning meester). Peter van de Graaff en Richard Cörvers. Het secretariaat is bereik baar via Postbus 2114 in Lei den. Fancy fair Zaterdag 4 november wordt in het Internationale House aan het Rapenburg 6 een fancy fair georganiseerd. De op brengst van de fancy fair is bestemd voor de verdere in richting van het pand aan het Rapenburg. De attracties op die dag zijn een rommel markt, muziek en dans, een kledingmarkt, boeken, pren ten plantjes, waarzegster, grabbelton en rad van avon tuur. International House is een centrum van buitenland se medewerkers en studenten en hun gezinnen aan de Leid- se universiteit. De fancy fair wordt gehouden van 11 tot 23 uur. tp LEIDEN - In de openbare basi- school "Drie Oktober" in de Drie Oc- toberstraat is gisteren door wet houder Tesselaar de negende Leidse kinderkantine geopend. In deze kantine kunnen kinderen van de openbare kleuterschool "De Mar griet", die in hetzelfde gebouw is onder gebracht, en de leerlingenvan de Drie Oktoberschool tussen de middag overblijven. Gemiddeld zijn dat ongeveer 20 kinderen. De leiding van deze kantine berust bij mevrouw Van der Krogt, de zwem- lerares van de meeste kinderen. De kantine is opgezet door een af deling van de slichting Kinderdag verblijf. Deze afdeling zal vanaf volgende maand, als stichting Kin derkantines, een eigen bestaan gaan leiden. In 1970 verscheen in het Morskwar- tier de eerste Leidse kinderkantine. Nu zijn dat er inmiddels negen. Vooral de kinderkantines in de Me- renwijk barsten bijna uit hun voe gen "Maar het is ook niet te geloven wat daar aan kinderen wordt ge produceerd", liet wethouder Tes selaar gisteren weten. LEIDEN - De PvdA -fractie in de Leidse gemeenteraad is voorlopig tegen de vervanging van de handbediende spoorbomen bij de Haagweg en Morsweg door een automatische afsluiting in de vorm van halve bomen (zogenaamde ahob's). De fractie zal zich opnieuw over de kwestie bera den als de NS met harde cijfers kan aantonen dat ahob's veiliger zijn dan de handbediende bomen. Met de afwijziging van de ahob's steunt de fractie de buurtbewoners uit de omgeving van Haagweg en Morsweg. De bewoners kwamen onlangs in verzet tegen de dreigende vervanging van de handbediende bomen door automatische afsluitingen. Zij vrezen dat de ahob's - die de overgangen slechts gedeeltelijk afsluiten - tot ongelukken zullen leiden. Vooral voor kinderen acht men de ahob-afsluiting gevaarlijk. In de PvdA-fractie overheerste de opvatting dat het belang van de wijk bewoners boven dat van de Spoorwegen gaat. Verscheidene fractiele den stonden op het standpunt dat de gemeente desnoods geen mede werking moet verlenen aan plaatsing van de ahob's. Zij bepleitten om als voorwaarde aan medewerking te bedingen dat het baanvak tussen Haagweg en Morsweg omhoog wordt gebracht. plaatse in ogenschouw neemt. Gemeentevoorlichter Lelie veldt hierover: "De Wel standscommissie behandelt per vergadering tientallen zaken. Je kunt moeilijk ver wachten dat die mensen voor elke zaak op stap gaandat is geen doen. Over het bestaans recht van een dergelijke in stantie kun je natuurlijk gaan twisten maar ik blijf er bij dat het noodzakelijk is dat er een Welstandscommissie bestaat. Zou deze er namelijk niet zijn dan zou je hier in een mum van tijd Belgische tafe relen krijgen. Dat wil zeggen dat iedereen maar naar eigen goeddunken zou gaan aan rommelen". "Bovendien is het zo dat je je helemaal niet zonder meer bij een beslissing van de Wel standscommissie hoeft neer te leggen. Je kunt tegen een be- slissing in beroep gaan,en wel bij de commissie Beroeps chriften. Wanneer je daar je plannen goed weet te argu menteren dan heb je goede kans dat het feest alsnog doorgaat". De in de Merenwijk wonende Poolse professor Szumlas (on dermeer verbonden aan de Leidse universiteit) laat zich heel wat minder positief uit over de Welstandscommissie. De heer Szumlas wil graag een dakkapel laten bouwen aan de voorzijde van z'n huis. Ten eerste omdat hij van z'n zolder een goed leefbare woonruimte wil maken van wege het feit dat hij nogal eens familie te logeren krijgt. Maar de belangrijkste reden voor Szumlas' bouwplannen is dat het dak van z'n huis in een slechte staat verkeert. Een mogelijke oplossing voor deze problemen is de op pervlakte van het dak te ver kleinen met behulp van een dakkapel. De heer Szumlas: "Bouw en Woningtoezicht heeft verklaard dat mijn plannen technisch uitvoer baar zijn en dat mijn dak problemen er inderdaad door worden opgelost. Maar de Welstandscommissie heeft de zaak afgeketst en dat terwijl een achterbuurman van me een tijd terug wel een vergun ning voor een dakkapel heeft gekregen". "Wanneer iemand van de Wel standscommissie de moeite had genomen om hier een kijkje te nemen dan had hij kunnen zien dat mijn plan nen esthetisch best verant woord zijn. Bovendien heeft wethouder Waal onlangs, bij de oplevering van die mi lieuwoningen hier aan de overkantnog gezegd dat hij zo'n rijtje zwarte daken, en daarmee bedoelde hij onze daken, nu niet bepaald mooi vond. Op zo'n man ier snap ik er echt helemaal niets meer LEIDEN - De gemeente Leiden wil op korte termijn proberen de grootste hinder voor de bussen op de Breestraat-route weg te nemen. Wethouder Waal (ver keer) deed gisteren in een ge sprek met vertegenwoordigers van het openbaar vervoer toezeg gingen voor een aantal maatre gelen. Vandaag wordt op ambte lijk niveau bekeken of de maat regelen zijn uit te voeren. De gemeente wil de bus meer ruim te geven door op de Breestraat- route (tussen station en Kore- vaarstraat) op verschillende pun ten een eenvoudige busbaan te maken. Bij de gemeente denkt men aan een aparte rijbaan voor de bus vanaf het Stationsplein naar de Steenstraat en verder van de halte Steenstraat/Blauw- poortsbrug tot aan de Bostel- brug. In de Breestraat zelf wil de gemeen te de grootste hinder wegnemen door het linksaf slaan vanaf de Papengracht de Breestraat in en vanaf de Breestraat naar het Gangetje te verbieden. Deze ver keersmaatregels zijn via een snelle goedkeuringsprocedure binnen enkele weken te realise- Van de zijde van het openbaar ver voer (werknemers en bedrijfslei ding NZH en West Nederland alsmede vertegenwoordigers van de vakbond) kwam de suggestie om het fietsverkeer bij het kruis punt Breestraat/Kort Rapenburg via de Kabeljauwsteeg te leiden. Het fietsverkeer mist dan de stoplichten en geeft ook geen hinder aan de bussen die moeten afslaan. Toezicht Wethouder Waal deed verder de toezegging dat hij bij de politie zal aandringen het huidige scherpe toezicht op foutparkeer- ders en andere overtreders de komende weken voort te zetten. Van de zijde van het openbaar vervoer was er waardenng voor de manier waarop de politie sinds kort optreedt. De scherpe con trole van de politie in de Bree straat werkt voor het openbaar vervoer zeer effectief. Van de zijde van het openbaar ver voer kwam verder de suggestie aan de gemeente om de politie verordening zodanig te wijzigen dat fout geparkeerde autos weg gesleept kunnen worden. Vol gens de informatie zou deze aan pak onder andere in Haarlem sinds kort met succes worden toegepast. Gemeente en openbaar hebben op twintig november na der contact over de uitvoerbaar heid van de verschillende maat regelen, waarvoor men zich giste ren uitsprak. Van de kant van het openbaar vervoer is er alles aan gelegen dat de gewenste verbete ringen voor de naderende drukke decembermaand doorgevoerd worden. De gemeente wil probe ren dat ook mogelijk te maken. Vruchtbaar Van de kant van het openbaar ver voer toonde men zich gisteren te vreden over de opstelling van de gemeente. Men zei blij te zijn dat de gemeente bereidheid toont om de problemen aan te pakken. Bij de gemeente sprak wethouder Waal van 'een vruchtbaar ge sprek'. Overigens bleef het onderhoud van gisteren beperkt tot maatregelen op korte termijn. Het openbaar vervoer blijft bij zijn standpunt dat definitieve invoering van tweerichtingsverkeer in de Bree straat te enen male ongewenst is. Men wil echter op dit punt het nadere onderzoek van de ge meente naar de uitvoering van deze keuze afwachten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3