Bruine Pa99 in Sassenheim verkocht "MOEILIJK VOOR IJSCLUBS IN ZACHTE WINTERS" Florida Boskoop is weer open REIS G EP RA G - ENQ HETE IN ALPHENSE BUS EN TREIN AAN PROJECT-ONTWIKKELAAR Discussie en expositie-dag in De Bron over gehandicapten Jubileum in Rijnsburg: "HEEL" RIJNSBURG MA£ GRATIS GAAN SCHAATSEN IN LEIDEN DONDERDAG 2 NOVEMBER 1978 LEIDEN/REGIO PAGINA 23 SASSENHEIM - Hotel 't Bruine Paard gaat plat. Eigenaar M.A.C. Teemstra heeft zijn midden in Sassenheim gelegen hotel ver kocht aan een projectontwikke laar. Die zal er vrijwel zeker win kels neerzetten. Het is dus ook vrijwel zeker dat 't Bruine Paard tegen de grond gaat. Het Sassenneimse bestemmings plan "Centrum" vastgesteld in 1974, laat winkelbouw nadruk kelijk toe. Eigenaar Teernstra houdt er na 50 jaar mee op, omdat hij geen toekomst meer in zijn bedrijf ziet. Sinds het "lange-af- stands"-verkeer uit Sassenheim is verdwenen, krijgt Teernstra minder eet- en hotelgasten. Vooral de aanleg van de rijksweg langs Schiphol en de verbinding met Noord-Holland via de Vel- zertunnel hebben daarin een gro te rol gespeeld. Daarnaast werd ook nog eens de provinciale weg nr. 1 (langs Noordwijk en Noordwijkeï-hout naar De Zilk) aangelegd, ook een oorzaak dat er minder mensen door Sassenheim rijden die be hoefte hebben aan logies of een stevige hap. Teernstra wil geen verwijten maken, maar gelooft toch dat het geen toeval is dat er uit Sasseheim sinds 1970 vier ho- reca-bedrijven zijn verdwenen. De resterende bedrijven hebben hun hotel-accomodatie van de hand gedaan. Met het verdwijnen van het "Paard" verdwijnt dan ook het laatste Sassenheimse ho tel. Motel De bouw van het motel Sassenheim langs de rijksweg Den Haag-Am- sterdam heeft er volgens Teern stra toe bijgedragen dat er voor de Sassenheimse horeca niet zo veel meer in het vat zat als men vroeger dacht. "De horeca heeft misschien ook beoordelingsfou ten gemaakt. De bouw van het motel Sassenheim en bovendien de verkoop van drank in vaak ge subsidieerde sportkantines zijn voor de 'niet-gesubsidieerde' ho reca een belangrijke oorzaak ge weest dat het nu niet meer verder kan." Teernstra (hij is naar eigen zeggen de enige eigenaar van Het Bruine Paard) wil niet vertellen wat de projectontwikkelaar voor zijn ho tel heeft moeten neertellen. Hij is van plan om elders in Sassen heim iets nieuws op te gaan zet ten. Want; "Het is echt niet zo dat ik voor Het Bruine Paard nu zo veel geld heb gekregen dat ik kan gaan rentenieren." Er zijn uit Sassenheim al veel reac ties gekomen. Teernstra's klan ten vinden het jammer dat het ho tel verkocht is. Wie nu de nieuwe eigenaar eigenlijk is, wil Teern stra ook niet zeggen. Want die "projectontwikkelaar" zoals hij hem noemt moet nog naar het gemeentehuis om een bouwver gunning aan te vragen. Het bou wen gaat wellicht al volgend jaar van start. De sluitingsdatum van Het Paard zal waarschijnlijk 15 mei zijn. Teernstra wil in elk geval nog het komende bollenseizoen meene men. Dan is er altijd een storm loop op de hotelaccommodatie in de bollenstreek. Dat in tegenstel ling tot de overige maanden van het jaar, zoals Teernstra heeft gemerkt. Het Paard had in zijn beste tijden ruim 20 bedden tot zijn beschikking, maar dat is de laatste tijd al veel minder gewor den. Naast de hotel-accommodatie die straks verloren gaat, zal ook een respectabel aantal verenigingen en clubs na de afbraak van het "Paard" naar andere ruimten moeten omkijken. Naast het hoofdgebouw bevindt zich nog een kleiner gebouw, dat zaaltjes en een bowlingbaan herbergt. Populaire accommodatie, verze kert Teernstra. Het lijkt eigenlijk vreemd, maar Teernstra wil niet zeggen dat hij teleurgesteld is nu hij zijn hotel gaat verkopen. Toch heeft hij al meer dan een halve eeuw als ei genaar/beheerder achter de rug. Destijds kwam hij met zijn fami lie als 3-jarig kind uit Friesland naar het westen. "Als ik zou zeg gen dat ik teleurgesteld ben klinkt daar veel teveel een verwijt in door. En een verwijt wil ik niemand maken. Horeca en mid denstand maken in Sassenheim allebei een moeilijke tijd door" BOSKOOP - Met het tappen ran enkele glazen bier opende burgemeester J. H. Reinders van Boskoop gistermiddag het verbouwde hotel-restau rant Florida. Na lange tijd gesloten te zijn geweest gaat het hotel een nieuwe toekomst tegemoet. Althans, dit hoopte Reinders en hij voorspelde, dat de door hem getapte gla zen vooraf zullen gaan aan een lange rij Het eerste glas tapte de burgemeester voor Musquetier, directeur van In ternational Organizing Cen tre uit Den Haag. Dit bedrijf is de nieuwe exploitant van Florida, die na een tijd van grote onzekerheid bereid werd gevonden het voor Bos koop belangrijke hotel voort te zetten. "Een dieptepunt"Aldus kwali ficeerde de voorzitter van de raad van commissarissen Benckhuijsen de periode die achter de rug is. "We waren gedwongen het contract met de vorige exploitant te beëin digen voor 1 januari 1978 en het lukte ons maar niet om een vervanger te vinden". Toen men zo ongeveer de wanhoop nabij was, nam Musquetier contact op met de raad van commissarissen en vooral zijn plannen met betrekking tot de Beurshal gaven de doorslag. Andere gegadigden zagen die hal als een blok aan het been. Als eis stelde IOC, dat het hotel restaurant verbouwd zou gaan worden. De verbouwing is nu achter de rug en resul teerde in een totale wijziging van de entree, een balie in de centrale hal en een sfeervoller restaurant. Bovendien werd er een gezellige bar ingericht. Het hotel-restaurant zal wor den beheerd door bedrijfslei der Bouma samen met zijn echtgenote. Projectleider R. van Neutechem gaat het ge beuren in de Beurshal regelen. Vast staatdat van die Beurs hal een intensiever gebruik gemaakt zal worden. Het IOC houdt zich namelijk vooral bezig met de organisatie van conferenties, congressen en symposia. Van Neutechem liet gisteren weten, dat de hal tot in 1981 is volgeboekt. Florida heeft ontegenzeggelijk een belangrijke functie in Boskoop. Ook burgemeester Reinders benadrukte dat gis teren nog weer eens tijdens zijn toespraak. Het kwam dan ook hard aan toen begin dit jaar bekend werd ge maakt, dat het hotel voor on bepaalde tijd dicht zou gaan. De raad van commissarissen was niet tevreden over de ex ploitant, het cateringbedrijf MCA. van Hecke uit Rotter dam. De toenmalige beheer der ervoer die beslissing als een schok en voelde zich aan de dijk gezet. De behoefte aan een hotel-res taurant in Boskoop ontstond toen in 1941 hotel Klaassen werd afgebroken. Het export centrum Boskoop had sinds dien geen gelegenheid meer zijn gasten, vaak buitenland se, behoorlijk te ontvangen. In 1953 werd daarom besloten een nieuw hotel-restaurant te b ouwen, hetgeen mogelijk werd gemaakt omdat een ge bouw aan de Parklaan werd verkocht. Het vrijkomende kapitaal plus alle mogelijke medewerking van de gemeen te Boskoop maakten de bouw van Florida en de Beurshal mogelijk. Het gebouw werd beheerd door de leden van de in 1943 opgerichte stichting Hotelfonds. Die stichting werd ontbonden en leden konden hun aandelen ruilen tegen aandelen van een nieu we vereniging. Tot die nieuwe vereniging traden in 1953 in totaal 96 leden toe, die een ka pitaal van 245.000 gulden vertegenwoordigden RIJNSBURG - "Toch hebben we wel eens het gevoel dat de mensen om ons lachen. Maar voor een ijsclub is het moeilijk om de moed er bij de leden in te houden als de winters het laten afweten. Dat kan ik je wel vertellen" Het Sassenheimse hotel "'t Bruine Paard"De nieuwe eigenaar gaat het pand waarschijnlijk slopen en er winkels voor in de plaats bouwen. Aad Kagenaar van de jarige ijsclub in Rijnsburg (deze maand is het veertig jaar geleden dat zij werd opgericht) heeft het daar wel eens moeilijk mee "Weet je", laat hij horen, "de men sen zijn vaak lid omdat ze kinde ren hebben. En dan wordt al heel snel het misverstand geboren. Als we 's winters niet kunnen schaatsen denken ze al gauw dat we geld overhouden. Nou vergeet het maar. We krimpen dan juist in, omdat we nauwelijks inkom sten hebben. Behalve de contri butie dan. Maar je vaste lasten gaan door bondsgeld moetje be talen en de huur voor het land waarop de ijsbaan ligt" "Collega" Postbode Aad Kagenaar (zijn grote voorbeeld is z'n "collega" Piet Kleine, hij brengt tenslotte ook brieven rond) is zeer nauw be trokken bij het wel en wee van de ijsclub in Rijnsburg. Al scoort hij zelf geen wereldtijden op de gladde ijzers, toch zet hij zich met het bestuur in om de schaatssport in het bloemendorp zo levendig mogelijk te houden. En dat valt altijd niet mee. Maar over belang stelling mogen ze in Rijnsburg zeker niet klagen. De vereniging heeft maar liefst éénentwintig honderd leden. Tweede-voorzitter Wim Glasber gen zegt: "Het zou ideaal zijn als we over een accommodatie kon den beschikken waarop we ook in de zomermaanden terecht konden. Daar zouden we met de groepen droog kunnen oefenen en 's winters schaatsen. Ik geloof dat een ijsclub dan veel meer bij de mensen zal aanspreken" Veertig jaar geleden namen zes Rijnsburgers het initiatief om de schaatsclub op poten te zetten. Onder hen was onder andere oudwethouder Van der Gugten. Dertig jaar geleden mocht er een piepklein gebouwtje bij de baan worden neergezet. Tegenslagen volgden elkaar aan de lopende band op. Glasbergen heeft teke ningen gemaakt hoe een nieuw accommodatie eruit zou kunnen komen te zien. Maar dat ging niet door. Er was geen andere ruimte en een ijsbaan bij Het Waterbos was niet haalbaar. "Zonniger" Maar nu ziet de toekomst er toch wat "zonniger" uit. De gemeente raad heeft onlangs een renteloze lening van ƒ.45.000 goedgekeurd. Van dit geld wordt een directie keet gekocht die als clubhuis dienst gaat doen. Het restant van het geld zal worden aangewend voor het aanbrengen van nieuwe verlichting langs de ijsbaan. het bestuur is erg blij met deze ontwikkeling. Het dertig jaar ou de krot waarin de club nu huist, is niet meer op te knappen. De vrouwen van de bestuursleden maken er slechts gebruik van als er wordt geschaatst. Ze verkopen er dan koffie en erwtensoep. Voor de rest staat het bouwvallige hokje leeg. Aad Kagenaar "Als die nieuwe ruimte er staat kunnen we van daaruit iets organiseren. We kun nen afspreken er samen te komen en er onze vergaderingen te hou den" Teveel water Vijftien jaar geleden, herinnerende bestuursleden zich, is voor het laatst twee weken achter elkaar geschaatst. Daarna is het nooit meer zo best geweest. Op de ijsbaan langs de Kleipetten- laan moet, zo meent Aad Kage naar, te veel water om snel te kunnen schaatsen. "Ligt er een maal ijs, dan is de kwaliteit uit stekend. Daar doen we ook wel wat voor. Vaak zijn we in de win termaanden tot vier uur 's nachts in de weer met schoonmaken en spruiten. De baan sluit pas om half elf en dan kunnen wij pas aan de slag". Een koude klus, dat wel. "Als het ijs goed is, dan geeft dat toch wel weer de nodige voldoening" Aad Kagenaar is niet alleen een en thousiast schaatser, ook is hij KNSB-conditietrainer. Dat houdt in dat hij zowel senioren en junioren "droog" mag trainen. Voor ijstrainer heeft hij dispensa tie, dus ook op de baan kan hij zijn schaatsers blijven begelei den. Eigen trainer Rijnsburg is één van de drie ijs- clubs,die een eigen trainer heb ben in dit district. Al kunnen de leden niet op de ijsbaan terecht, toch doet het bestuur zoveel mo gelijk om hen in de gelegenheid te stellen te schaatsen. De jeugd van 8-12 jaar oefent vrijdags in de Uithof en dinsdag bij Ton Men ken. Jeugd van 12-16 jaar oefent vrijdags in de Uithof en 's maan dags bij Ton Menken. De senio ren trainen maandag, woensdag en vrijdag in de Uithof. De jeugd reist per bus met andere vereni gingen uit de omgeving. De ande re groepen gaan met eigen ver voer. Daarnaast is "Rijnsburg" zo gelukkig geweest vijf datums te hebben kunnen vast leggen by Menken ijshal om onderlinge wedstrijden te houden voor de trainingsgroepen. Comité Twee jaar geleden is er een jubi leumcomité in het leven geroe pen. Dit heeft een programma in elkaar getimmerd om van het 40- jarig jubileum een onvergetelijk feest te maken. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het regionaal revalidatie advies team voor de Rijnstreek (R.R.A.T.) or ganiseert volgende week zater dag in De Bron een manifestatie voor gehandicapten, en voor de genen die beroepshalve of uit in teresse met gehandicapten te maken hebben. Tijdens de manifestatie zal aan dacht worden besteed aan de mogelijkheden voor gehandicap ten om goed te kunnen "draaien' in het dagelijks leven. Stoepranden Aan die mogelijkheden mankeert het nogal eens: het verkeer biedt vele belemmeringen (stoepran den, verkeerslichten, niet-toe- gankelijk openbaar vervoer), vaak zijn winkels niet toeganke lijk voor gehandicapten, zijn wo- ningen niet of onvoldoende aan gepast, de mogelijkheden voor sport en recreatie beperkt en ontbreekt het aan werk of goede alternatieven daarvoor. Het regionaal revalidatie advies team heeft tot taak die belemme ringen uit de weg te ruimen en voorzieningen voor gehandicap ten te realiseren. Het adviesteam voor de Rijnstreek is één van de vele teams die in Nederland wemzaam zijn. Kort na de oorlog werden per provincie revalida- tiestichtingen in het leven geroe pen. In de grotere provincies, waar het gebied te uitgestrekt was, werden per regio regionale revalidatie adviesteams opge richt, waaronder ook een team voor de Rijnstreek, dat in Alphen gevestigd is. In het team zitten mensen die werkzaam zijn op velerlei terrein: huisvesting, medisch/verpleeg kundig, sociale verzekerings- sfeer onderwijs, maatschappelijk werk etc. Middels de manifestatie volgende week zaterdag wil het team voor de Rijnstreek meer bekendheid geven aan haar werk. De manifestatie zal om half elf 's morgens officiel door wethouder H. Donker van welzijnszaken worden geopend. Vanaf kwart voor elf kan het publiek uit zwermen over de Bron. Zo zal er in zaal 7 een doorlopende film voorstelling zijn, met na afloop gelegenheid om vragen te stellen en te discussiëren. In zaal 6 zullen tal van mogelijkheden voor vrije tijdsbesteding te zien zijn: crea tieve handvaardigheid (welfare- werk Rode Kruis), produktieve arbeid in de sociale werkplaatsen en alternatieve arbeid (dagactivi teitencentrum voor lichamelijk gehandicapten in Scheveningen. In de hal van de Bron wordt een kleine tentoonstelling ingericht en verder is er een informatie stand. Present zijn ook de Al- phense speel-o-theek en de ge handicaptensportvereniging RESA. Geïnteresseerden kunnen tot 16.00 uur terecht in De Bron voor een bezoek aan de manifes tatie. ALPHEN AAN DEN RIJN - Trein- en busreizigers van Alphen naar Leiden zijn dinsdag en gisteren uitvoerig ondervraagd ober het hoe en waarom van hun reis. De reizigers werden gevraagd een formulier in te vullen met daarop een zevental vragen. Ze werden geënquêteerd in opdracht van een verkeers planning sg roep van het mi nisterie van verkeer en water staat. Deze planning sg roep wil via onderzoeken gegevens verza melen over situaties, waarbij reizigers bijvoorbeeld zowel per trein, als per bus als met de auto van plaats naar plaats kunnen komen. Op het traject Alphen-Leiden is dui delijk sprake van zulk reisge drag. Aan de hand van de gegevens die de enquête oplevert kan onder meer bekeken worden of er sprake is van oyer- dan wel onderbediening en of de ver bindingen goed op elkaar zijn afgestemd. Eén en ander is voor de Nederlandse Spoor wegen vooral van belang in verband met de mogelijke plannen om de spoorlijn tus sen Alphen en Leiden te ver dubbelen. Ook daarover zul len de resultaten van de en quête mede uitsluitsel kunnen geven. Al is volgens een woordvoerder van de Neder landse Spoorwegen een even tuele verdubbeling van de spoorlijn ook afhankelijk van andere factoren (bijvoorbeeld de aanleg van een nieuwe au toweg tussen Bodegraven en Leiden, rijksweg 11). De trein- en busreizigers werd onder meer gevraagd over het doel van hun reis, met welk vervoer zij verder gingen vanaf station of bushalte, hoe zij naar het station in Alphen waren gekomen, of zij de be schikking hadden over een auto en zo ja, waarom dan voor trein of bus was gekozen. "Waarom reist u per trein en waarheen". Die vragen kregen deze dames op het Alphense station voorgelegd. Jan Blaascr ..."lokker"... RIJNSBURG - Jan Blaascr (M'n tante heeft een olifant) en Henk Wijngaard (Met de vlam in de pijp) zijn de "lokkers" voor de feestavond van de veertigjarige Rijnsburgse ijsclub. Beiden zijn vrijdag 17 november in het Rijnlands Lyceum waar de schaatsers hun beste (feest) beentje dan zullen voorzetten. Naast Blaascr en Wijngaard zullen onder andere optreden Corine Vin- court (zangeres), de Cliftons, Los Rangeros en The midnight combo. Bal Het feest brandt om precies acht uur los. Leden hebben gratis toegang. Ze moeten wel kunnen aantonen lid van de club te zijn. Na het optreden van de artiesten wordt de avond besloten met een bal. De kaarten voorde feestavond zijn verkrijgbaar bij Henk Grimber gen, Dubbele Buurt 11, Aad Kagenaar, Seringen plantsoen 23 en Wim Brugmans, Valkenburgerweg 48. IJsbaan Dit articstengala is echter niet het enige dat de schaatsclub de Rijnsburgers aanbiedt. Want volgende week donderdag, 9 no vember, kunnen alle inwoners van het dorp, dus leden en niet-le den van de ijsclub, naar Leiden komen. Ze mogen 's avonds van half acht tot tien uur gratis schaatsen op de ijsbaan van Ton Menken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23