Politiek systeem oorzaak armoede in Indonesië Glitterlampen kunnen levensgevaarlijk zijn HP EISEVIERS In het Leidsch/AIphens Dagblad van 19 oktober reageert de plantensyst.ematicus H. P. Nooteboom op de aankondiging van de brochure "Terug van weggeweest". In deze brochure bespreekt de Indonesiëwerkgroep Leiden enkele Leidse universitaire projec ten in Indonesië tegen de achtergrond van de politieke en economische context waar binnen deze projecten plaatsvinden. De werkgroep komt tot de conclu sie dat, gegeven de politieke en economische situatie, voortzet ting van deze projecten in de hui dige vorm althans niet gewenst is. Niet overbevolking is de oor zaak van de armoede in Indone sië, stelt de werkgroep onder meer, maar politieke onderdruk king en de daaruit voortvloeien de inkomensongelijkheid. De heer Nooteboom stelt daar te genover dat de problemen in In donesië aangepakt dienen te worden door het tegengaan van de overbevolking (door middel van family planning) en door be scherming van het nog gespaard gebleven oerwoud. "Sociale hervormingen, en waar schijnlijk ook een echte demo cratie... zijn pas mogelijk als ie dereen een zekere welvaart heeft, of althans de overbevolking ver dwenen is". Beperk de bevolking en bescherm de oerwouden, zo lijkt de heer Nooteboom te zeggen, sociale hervormingen en democratie komen dan (hopelijk?) later wel. Eenzijdig De argumenten waarmee de heer Nooteboom zijn conclusie om kleedt, zjjn naar onze mening wel. wat erg eenzijdig en een enkele keer zelfs misleidend. Twee voorbeelden om dit toe te lichten. Nooteboom stelt dat niet het politieke systeem verant woordelijk is voor de armoede, maar de overbevolking. Als je Door Joep Creyhton, lid Indonesie- werkgroep Leiden duizend gulden over duizend mensen verdeelt krijgt ieder een gulden, zegt hij, als er honderd duizend mensen zijn krijgt ieder nog maar een cent. Dat van die honderdduizend mensen som migen dan wat minder dan een cent krijgen en anderen wat meer vindt hij maar van bijkomstig belang (alsof de halvering van een minimaal inkomen al niet op zichzelf een sociale ramp is). Met dit getallenvoorbeeld wekt Nooteboom de indruk dat het te verdelen inkomen van een land een min of meer constant gege ven is zodat vooral de bevol kingsomvang bepalend zou zijn voor wat ieder afzonderlijk krijgt. Wat Indonesië betreft is dit een misleidende voorstelling van za ken. De laatste jaren bijvoorbeeld is het nationale inkomen van In donesië met sprongen omhoog- gegaan, onder meer door de ver tienvoudiging van de t)lie-in- komsten sinds 1970 en door de westerse hulp. De bevolking nam in die tijd min der snel toe, per hoofd van de be volking was er dus heel wat meer te verdelen. Uit onderzoekingen blijkt echter dat alleen een stede lijke bovenlaag hiervan heeft ge profiteerd, de armste bevol kingsgroepen zijn er zelfs nog op achteruitgegaan. Bovendien betekent die inkomen songelijkheid dat van er echte economische ontwikkeling voorlopig weinig terecht komt door het uitblijven van een koop krachtige vraag bij het gros van de bevolking en door het binnen dringen van het buitenlandse ka pitaal zijn talloze Indonesische ondernemingen de laatste jaren over de kop gegaan. Dat zal pas anders worden wanneer de be volking als geheel eindelijk het politieke recht krijgt om voor zijn eigen belangen op te komen, be volkingsgroei of geen bevol kingsgroei. Regenwouden Het tweede voorbeeld: de vernieti ging van de tropische regenwou den. De heer Nooteboom stelt dat "het hele land is kaalgekapt ten gevolge van de groei van de be volking, alle beschikbare grond is in cultuur gebracht". Hier wordt een volstrekt misleidend verband gelegd tussen de roof bouw op de Indonesische oer wouden en de bevolkingstoena me. Het is juist dat op het dichtbevolkte Java het nog bestaande bosareaal is aangetast door de behoefte aan meer bebouwbare grond en aan brandhout, een behoefte die on der meer werd veroorzaakt door een falend landbouwbeleid van de regering (verwaarlozing van Meningen op |>ugiiia DONDERDAG 2 NOVEMBER 1978 MAGAZINE In Elseviers Magazine debuteert deze week het dochtertje van hoofdredacteur Hoogendijk. Zij heeft de omslag mogen tekenen die het verhaal "Hoe Sterk is het Gezin" illustreert. Volgens de schrijvers wint het gezin in Ne derland aan innerlijke kracht. En dat is iets anders dan men tien jaar geleden verwachtte toen het gezin rijp leek voor de sloop. Papa Hoogendijk zelf beschrijft in het gele katern de actuele politie ke situatie. Volgens Hoogendijk, die toch wel als kenner van de huidige regeringscombinatie kan worden beschouwd, heeft minis ter Albeda van sociale zaken al een paar keer overwogen af te treden. De laatste keer was dat op woensdagavond 25 oktober toen Albeda in conflict kwam met mi nister Andriessen van financiën over de inhoud van de brief van de regering aan werkgevers en werknemers. Na Vrij Nederland en de Haagse Post nu ook in Elsevier aandacht voor de crisis bij de VARA. Veel nieuws hierover heeft het blad niet te melden. Het is meer een opsomming van de al bekende feiten. Alleen heeft verslaggever Coen van Harten een eigen ver klaring voor het succes van de TROS en de verloedering van de VARA. "De TROS wordt geleid als een bedrijf, de VARA als een buurtvereniging zonder statu ten". Jan van Hoof bezocht een leden vergadering in Velsen van de In dustriebonden NW/NKV waar het arbeidsvoorwaardenbeleid besproken werd. De leden daar voelden eigenlijk weinig-voor een 35 urige werkweek. Een opmer kelijk iets omdat precies een jaar geleden in Velsen, bij Hoogo vens, de eis korter werken voor het eerst daadwerkelijk gesteld werd. L/n VRkJ NEDERLAND Vrij Nederland heeft het hele kleu- renkatern gewijd aan de arbeids tijdverkorting. Alle soorten van arbeidstijdverkorting komen hierin aan de orde. In het "gewo ne" gedeelte van VN een inter view met minister Albeda over hetzelfde onderwerp. Hij ziet de verlangens van de vakbeweging nog niet zo zitten. De bewinds man vindt arbeidstijdverkorting maar een lapmiddel. Albeda: "Ik heb niks tegen lapmiddelen, be grijp me goed, ik heb alleen tegen lapmiddelen dat ze het gevaar in zich dragen dat ze de fundamen tele oplossing verhinderen". Op de voorpagina gaat Hans Smits nog eens in op de ruzie binnen het CDA. Nauwkeurig doet hij uit de doeken welke kamerleden bin nen het CDA nu wel en welke niet achter Aantjes staan. De CDA voorman blijkt nog maar een klein groepje achter zich te heb ben. In VN deze week niets over de VARA crisis. Wel trekt colum nist Piet Grijs fel van leer tegen het VARA radio programma Boemerang dat hij onnauwkeu rig citeren verwijt. Het antwoord van de programmamakers zal ongetwijfeld aanstaande zondag avond te horen zijn. Tenslotte nog een citaat uit de ru briek Terzijde: "Maar de mooiste order moet nog komen: het om- irrigatie werken, blokkering van landbouwhervormingen) en doordat petroleum voor een deel van de bevolking onbetaalbaar werd. Het overgrote deel van de houtkap vindt echter helemaal niet op Ja va plaats, maar in de betrekkelijk dunbevolkte gebieden van Kali- maten (Borneo) en West-Irian (Nieuw-Guinea). De heer Noote boom, die er immers zelf geweest is, zou kunnen weten dat de plaatselijke bevolking hierbij geen enkele baat vindt, er is inte gendeel sprake van het verlies van landbouwgronden. De werkelijke boodoeners zijn de buitenlandse houtkapmaat schappijen die, daartoe in staat gesteld door gemakkelijk om bouwen van de Chinese muur tot automatiek" Na De Telegraaf en De Volkskrant wordt het volksdagblad De Waarheid uitvoerig belicht in de kolommen van de Haagse Post. Met veel redacteuren is gespro ken. Zoals de columnist/binnen land redacteur Jos Haagmans die in de avonduren nog wel eens het ophalen van CPN contributies van zijn vrouw overneemt. Haagmans: "Dat is wel nuttig wantje hebt tegen de vertrossing geschreven maar dan kom je bij de mensen boven en dan zie je dat TROS kompas liggen in een leren foudraaltje en de LP's van de Twee Pinten in het wandmeubel". koopbare plaatselijke militaire overheden, enorme winsten ma ken door volledig onverantwoor de houtkappraktijken. Niemand zal ontkennen dat hier sprake is van een ware milieuramp en van een catastrofe - zeker op langere termijn - voor de Indonesische economie. Maar wat er op Kali- mantan en West-Irian gebeurt, heeft niets te maken met overbe volking en alles met het winst bejag van enkele honderden, me rendeels buitenlandse, houtkap firma's en met het politieke wan beheer van het Suharto-bewind. Kwetsbaar We nemen van de heer Nooteboom aan dat het tropische oerwoud Wanneer de HP verslaggevers een gesprek met de hoofdredacteur hébben, wordt juist zijn loon zakje binnengebracht: 315 gul den in de week. Dat "is het partij- loon voor de naar schatting 200 CPN functionarissen, van portier tot kamerlid. In de serie "Schrijven" aandacht voor de Leidse auteur Maarten 't Hart. Zijn voornaamste handicap is de lamme hand die hij na vier uur schrijven krijgt. "Strontvervelend is het, ik wil ver der werken, maar ik kan niet. Hij schrijft tegenwoordig 's avonds van zeven tot elf uur. "De sfeer van de avond bevalt me. Na de hele dag op het Zoölogisch Instituut gewerkt te hebben, ben ik bovendien volledig tot rust ge komen. Vorig jaar was het topjaar van Maarten 't Hart. Hij schreef toen 130 artikelen in kranten, zeer kwetsbaar is, of in zijn eigen woorden, "de meest ingewikkel de leefgemeenschap die er be staat". Des te meer valt te betreu ren dat hij zo weinig oog heeft voor de ingewikkeldheid van een mensengemeenschap zoals de Indonesische maatschappij. Wie beweert dat armoede voortkomt uit overbevolking neemt een standpunt in dat sinds de negen tiende eeuw (Malthus) op z'n zachtst gezegd zeer omstreden is. Grote bevolkingsdichtheid en be volkingsgroei konden in het ver leden zeer wel samengaan met welvaartsgroei (Europa, Japan). Zelfs de Wereldbank die in tal van ontwikkelingslanden family- planning programma's financiert constateert in een rapport (Po pulation Policies and Economie Development, 1974) dat "sommi ge problemen die aan de bevol kingsgroei werden toegeschre ven overwonnen hadden kunnen worden door een verstandiger politiek beleid" (p.43). Op grond van hun bevindingen in een groot aantal ontwikkelde landen en ontwikkelingslanden constate ren de opstellers van het rapport een zeer sterke samenhang tus sen inkomensverdeling en ge boortecijfer. hoe kleiner de in komensverschillen, hoe lager het geboortecijfer, (p.141). En een paar bladzijden verder consta teert het rapport ten overvloede een daling van het geboortecijfer overal waar de inkomenspositie van de allerarmsten verbetert. Dit betekent natuurlijk niet dat fa- milyplanning programma's op zich genomen zinloos zijn. Dat heeft de Indonesiëwerkgroep ook nooit beweerd. Het betekent echter wél dat family planning nooit de gevolgen ongedaan kan maken van een slecht sociaal en weekbladen en tijdschriften, plus twee boeken. Bovendien werkte hij aan zijn proefschrift waarop hij deze maand promoveert en zet hij zonder een dag te verzuimen van negen tot vijf op het laborato- Veel aandacht in De Tijd-voor boe ken. En een interview met Karei van het Reve wat zat weer een paar leuke uitspraken oplevert "Je snapt niet wat sociologen te genwoordig doen, ze onderzoeken soms of negers gediscrimineerd worden, terwijl iedereen allang weet dat dat zo is". Ook De Tijd was aanwezig op de vergadering van de Industrie bonden in Velsen. Meer een sfeerverhaal dan in Elsevier. Eén van de werknemers op de verga dering: "Je maakt mij niet wijs dat iemand geen dertig gulden per maand kan missen als hij daarmee anderen aan het werk kan helpen. Anders is ie een lam- lul". In De Tijd ook aandacht voor de ruzie binnen het CDA en het pas toraal overleg in Noordwijker- hout. De conclusie van Hans politiek beleid, zelfs niet op het gebied van de bevolkingsaanwas. Wie dus, mét de heer Nooteboom, wil beginnen "met de overbevol king aan te pakken" zal moeten beseffen dat het sociale en poli tieke beleid van de Indonesische regering, (daarin gesteund door westerse regeringen en westerse kapitaalsbelangen) daarbij een zware sta-in-de-weg is. Zolang dat beleid niet anders wordt, blijft het geboortecijfer hoog en de armoede groot. Blij De Indonesiëwerkgroep is blij met iedere reactie op de brochure die ze onlangs heeft uitgebracht. Hoe meer discussie, hoe groter de kans dat de universiteit z'n pro jecten op een zinniger manier gaat spreiden over de landen van de Derde Wereld (Indonesië lijkt in Leiden nog steeds .absolute voorrang te hebben), hoe groter de kans ook dat eventuele mis standen bij de uitvoering van de projecten boven tafel komen of misschien zelfs voorkomen wor den. De werkgroep vindt wel dat men sen die het niet met ons stand punt eens zijn ook kennis zouden kunnen nemen van de argumen ten die daarvoor in de brochure worden aangedragen. Als de heer Nooteboom dat gedaan had, zou hij zich bijvoorbeeld niet hebben hoeven afvragen wat de Indone- siëgroep voor een groep is (daar over staat het een en ander in het voorwoord) en hoe zjj is samen gesteld (de omslag van de bro chure vermeldt de namen van 17 studenten en afgestudeerden die aan de brochure hebben meege werkt). Bronkhorst "De mannen en vrouwen die naar Noordwijker- hout kwamen, laten zich door een bisschop, die geen discussie wil niet uit het veld slaan. Zij komen terug .Met of zonder mgr. Gijsen" hervormd ^fnederland ■L- in HN aandacht voor de ge beurtenissen in Noord wij ker- hout. In een commentaar schrijft het blad: "Het is in feite gênant dat anno 1978 het priesterschap van de vrouw onbespreekbaar wordt geacht. Hetzelfde geldt voor het uitoefenen van het pries terambt door de getrouwde man. Ten aanzien van dit punt werd zondag in Noordwijkerhout zelfs een stap teruggezet". Geen dissidente CDA-ers deze week in Hervormd Nederland. Wel een interview met het PvdA kamerlid pater David van Ooyen: "Er is kritiek op de kernbewape ning en op dit punt voel ik meer verwantschap met sommige loyalisten dan met de PvdA". Erg veel aandacht besteed Her vormd Nederland deze week aan de kernenergie. Bovendien een triest verhaal over de afbraak in de wolindustrie: een kluwen vol intriges. UTRECHT-ANTWERPEN - „Glit terlampen", die je in Nederland overal kunt kopen, kunnen le vensgevaarlijk zijn. In België kostte dit soort verlichting on langs een dertienjarig jongetje het leven. Het „glitter-effect" wordt namelijk veroorzaakt door een giftige vloeistof, trich- loorethyleen of in andere geval len tetrachloorethyleen. Sinds het ongeluk hebben duizen den Belgen hun glittcrlamp de deur uit gedaan. Ze kunnen hem kwijt bij de regionale bureaus Civiele Bescherming, waar er honderden per dag worden inge leverd. Deze instelling zit nu met het levensgrote probleem dat vernietiging een zeer moei lijke en gevaarlijke zaak is. Ook in Nederland hebben zich al ongelukken met glitterlampen voorgedaan. Tot nu toe zijn daar geen doden bij gevallen. Wel is een mevrouw uit Almelo on langs in het ziekenhuis terecht gekomen met ademhalings moeilijkheden. Haar glitter lamp was geëxplodeerd, kenne lijk door oververhitting. De vloeistof, in dit geval trichloor- ethyleen, kwam op het lichaam van de vrouw terecht en ook op de vloerbedekking. )e Almelose brandweer, die bij toeval op de hoogte was van het feit dat er gevaarlijke vloeistof fen in glitterlampjes zitten, heeft de resten van het lampje naar de Economische Controle Dienst laten overbrengen. Er moest ook nog een politieman naar het ziekenhuis met hoofd pijnklachten. Later moesten er nog stukken vloerbedekking worden verwijderd omdat de stank van de giftige damp, on danks de ventilatie, in huis bleei hangen. De Economische Controle Dienst in Den Haag is al geruime tijd bezig met onderzoek naar de deugdelijkheid van glitter lampjes. Daarbij is gebleken dat er wel meer dan tien typen door verschillende importeurs op de Nederlandse markt zijn ge bracht. Er zijn volgens een ECD- woordvoerder goede en slechte exemplaren tussen. Het gaat er vooral om dat het vat, waarin de gevaarlijke vloeistof zit, deugdelijk is van construc tie en voldoende dik. „Dan is er in feite niets aan de hand", zegt een ECD-rechercheur. „maar het probleem ontstaat als het lampje kapot gaat en men er een ander peertje in draait. Is dat een sterkere lamp dan kun je oververhitting krijgen met al lerlei nare gevolgen. Of het glas gaat knappen, óf je krijgt een lek waaruit dat spul kan ontsnap- Door Ad van Liempt en Taco Slagter De Economische Controle Diensi kan moeilijk alle glitterlampen laten verbieden, omdat dan de goede onder de kwade lijden. Maar als alle onderzoeken zijn afgesloten kan verplicht gesteld worden, dat de fabrikant een waarschuwing op het lampje zet dat er slechts een peertje van een bepaalde sterkte in gedraaid mag worden. Er zijn overigens ook typen glitterlampen die ronduit gevaarlijk zijn. De ECD- rechercheur noemt in dat ver band vooral exemplaren van Italiaanse makelij. Het is volgens de ECD niet moge lijk glitterlampjes te construe ren zonder gevaarlijke stoffen erin. „Als je met water hetzelfde effect kon bereiken hadden de fabrikanten al lang water ge bruikt", aldus de rechercheur van de Economische Controle Dienst, die er overigens van op keek toen hij van ons vernam dat er in België een dodelijk on geluk met een glitterlampje is gebeurd. Dat ongeluk overkwam Didier Jacquier (13) uit Berzèe in de Belgische provincie Namen. De dodelijke sierlamp viel van de schoorsteen en spatte uiteen. Het jongetje ademde het vrijge komen gas in en overleed enkele uren later aan een longoedeem in een ziekenhuis in Charle- Het ministerie van volksgezond heid en gezin in België is nu koortsachtig bezig een wettelij ke basis te vinden om de ver koop van deze „glitterlampen" te verbieden. Volgens een woordvoerder van het ministe rie zal dit op korte termijn ge beuren op grond van een wet uit 1977, die de gezondheid van de Belgen moet beschermen tegen inferieure kwaliteit van voe dingsmiddelen en andere pro- dukten". Direct na het bekend worden van het dodelijk ongeval met de „glitterlamp" deden duizenden Belgen hun sierlamp de deur uit. Sommigen deponeerden het ge val in de vuilnisbak, anderen brachten de lamp naar de brandweer of de politie. Zelfs werden de glitterlampen langs de straat aangetroffen. De Belgische regering trof onmid dellijk maatregelen om te voor komen dat de zeer moeilijk te vernietigen vloeistof op de vuil nisbelt terecht zou komen, of in de handen van op straat spelen de kinderen zou vallen. Via dagbladen en de radio maakte het ministerie van volksge zondheid adressen bekend van de Civiele Bescherming in Vlaanderen en Wallonië. Daar zullen de „glitterlampen" voor lopig worden opgeslagen totdat er een speciale verbrandingso ven in het buitenland is gevon den die de lampen kan vernieti gen. België zou wel in staat zijn om de gevaarlijke vloeistof scheikun dig onschadelijk te maken, maar dat is volgens de heer Mengels van een chemisch vernieti- gingsbedrijf van afvalstoffen in Brussel een gevaarlijke onder neming omdat de lamp dan door mensen moet worden openge maakt. Bovendien moet volgens Mengels ook het glas worden verbrand omdat het eveneens met trichloorethyleen is besmet. De glitterlampen die in België meestal op de markten worden verkocht, zijn allemaal uit het buitenland geimporteerd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21