Docent Ajax zet Lausanne terug in schoolbanken Rini Wagtmans is nu ook begeleider Van Helden Roda sponsor van Roda Vier Westduitse clubs verder in UEFA-Cup Krol een geweldig leider 34? Ray Clarke: "Beste duel van seizoen" GROTE VEILING TE KATWIJK AAN ZEE Geschiedenis Toekomst van de Nederlandse visserij. Een bijzondere QïnierkJddsuitgave van Basketbalteam Den Bosch klopt Hapoel in EC II-duel DONDERDAG 2 NOVEMBER 1978 LAUSANNE - Ajax heeft Lausanne Sports twee weken later dan gepland les gegeven in voetballen. De Zwitsers, die na het eerste duel tegen beter weten in nog mochten denken aan een plaats in de derde ronde van het UEFA- Cuptoernooi, werden volledige overklast. Met Ruud Krol zette Ajax Lausanne weer terug in de schoolbanken. De simpele wijze waarop Ajax met 4-0 over de onverwacht verlaagde hindernis Lausanne Sports wipte, heeft tot ge volg gehad dat de relatie tussen trainer Cor Brom en de pers aanzienlijk is verbeterd. LAUSANNE (ANP) - Voor Lau- sanne aan de tweede krachtmeting met Ajax be gon zei de omroeper in het stadion: 'Wij zijn gelukkig de beroemde ploeg Ajax hier te mogen ontvangen'. De zes tienduizend toeschouwers waren na afloop ook niet on voldaan, hoewel de thuisclub een kansloze ne derlaag van 0-4 had geleden. Zij hadden genoten van een voortreffelijk spelend Ajax. "Wij hebben dit seizoen", zei Ray Clarke, "nog niet zo goed gespeeld. Alleen de eerste wedstrijd, die tegen NAC, heeft dit peil enigszins bena derd. We hebben werkelijk fantastisch gevoetbald. Dat kwam in de eerste plaats door onszelf, in de tweede plaats doordat zij wat offen- siever speelden en daardoor ons mogelijkheden boden. In de eerste wedstrijd in Am sterdam blpken zij verdedi gend, als ze maar genoeg mensen achter hadden, rede lijk uit de voeten te kunnen komen. Maar aanvallend spelen tegen een ploeg als de onze ging ze duidelijk boven de pet". Cor Brom, de trainer, meende dat Lausanne het enige had gedaan, dat de ploeg kon doen. "Wanneer je een ach terstand van 1-0 hebt, is het niet logisch dat je nog een keer gaat voetballen om een kleine nederlaag te incasse ren. Je wilt het zo goed moge lijk doen en proberen te to nen wat je waard bent. Ze hebben dat inderdaad ge daan, ze hebben waarschijn lijk tegen beter weten in aangevallen. Wij hebben erg sterk gevoetbald. Ik ben dan ook uiterst tevreden. Maar dat ben ik eigenlijk altijd, omdat ik weet dat mijn men sen zich voor de volle hon derd procent geven". Afgelopen maandag viel Brom nog woest uit naar de journalisten, omdat hij hen sensatiezucht" verweet toen aan dokter Rolink vragen werden gesteld over het feit dat drie Ajacieden (Van Dord, Krol, Everse) de hulp hebben in geroepen van de fysiotherapeut Ted Troost. De 4-0 tegen Lausan ne haalde de zware bewolking weer van het gezicht van de oe- fenmeester: „Misschien heb ik me een paar dagen geleden wel op de verkeerde partij afgerea geerd. Ik houd echter niet van stukken die onrust veroorzaken bij de spelers". Van onrust was gisteravond bij Ajax in het geheel geen sprake. Brom werkte in Lausanne een heel wat simpeler karwei af met zijn ploeg dan was verwacht: „Toen het na twaalf minuten al 2-0 stond was de strijd al afgelopen. Lausanne moest een goal force ren maar ik heb geen offensief gezien". Voordat de Zwitsers echter goed en wel waren begon nen was het al 2-0. Opvallend was dat de openingstreffer die zich al in negende minuut aandiende volledig werd verzorgd door ver dedigers. Invloed Ruud Krol, die in aanvaller Dise- rens van Lausanne een groot be wonderaar heeft gekregen („Krol is een geweldige leider. Ik geloof niet dat er elders ter wereld een voetballer rondloopt die zoveel invloed heeft op zijn spelers"), maakte met een uitgekiende dieptepass al snel duidelijk terug van weggeweest te zijn. Krol be reikte met die actie de op het juis te moment opgekomen Hans Er- kens, die met succes de weg naar doelman Burgener insloeg: „Toen ik op Burgener ifkwam dacht ik even de bal te verspelen. Ik maakte toen een sliding omdat ik anders niet meer bij de bal had gekund". Lausanne kon zich tegen dit Ajax, dat ontspannen naar het duel had toegeleefd (Erkens: „We waren dinsdagavond pas om kwart voor twaalf terug van een film"), vanaf dat moment kansloos achten omdat het de kwaliteit miste om een tweede maal zichzelf te over treffen. Tscheu-la Ling: „Bij ons speelde Burgener de wedstrijd van zijn leven. Nu mocht hij blij zijn dat hij niet nog vier ballen om zijn oren heeft gekregen. Lau sanne was erg zwak. Het kan niet zoals wij tegelijkertijd aanvallen en verdedigen". De voor de zoveelste maal gereor ganiseerde defensie van Ajax (Van Dord ontbrak, waardoor Meutstege nu plaats nam vóór ausputzer Krol) kende nauwe lijks problemen, terwijl Clarke (tweemaal) en Arnesen (afstands schot) de score konden opvoeren zoals zij wilden. Voor Lausanne Sports had het verlies de nodige consequenties. Uitschakeling van Ajax zou voor de ploeg een Typerend beeld uit Lausanne-Ajax: Ling slalomt door de Zwitserse defensie, waarbij hij drie tegenstanders ontmoedigd achterlaat. Clarke volgt de solo van afstand. ADVERTENTIE Op zaterdagmiddag 4 november a.s., aanvang 14.00 uur zal in Sporthal Cleynduin, Stadhoudersdreef 1 erkend veilinghoudersbedrijf Amstelveen, fa. M. Pijpers te Amstelveen t.o.v. gerechtsdeurwaarder A. van Vliet te Leiden een partij goederen publiek contant bij opbod verkopen, waaronder oude- en antieke meubelen, w.o. secretaires, ladenkasten, oor- en wangtafels, diverse klelnmeubelen, vitrinekasten, perzische tapijten, pub- en biedermeier klokken, porte manteaux, turfkisten, wandorna menten, oude koperen kannen en tlnwerk, oude weegschalen, gram mofoons, bloemtafels, oud porselein en beelden, stilletjes, petroleum hang- en tafellampen, brassero's, antieke haardstellen en wat verder ter tafel gebracht zal worden. Gelegenheid tot bezichtiging der goederen vanaf 13.00 uur. Voor handelaren en partikulieren bestaat de gelegenheid tot het inbrengen van goederen van 12.00 tot 13.00 uur. vorm van ontwikkelingshulp aan zichzelf hebben betekend. De Zwitsers spelen namelijk prof voetbal op een wijze waarop Dordrecht c.s. zich staande pro beren te houden. Omdat de mas sa de club al enige tijd in de steek laat, zijn de Romandiërs opge scheept met een schuldenlast waarvan de in omloop zijnde cij fers variëren van 1,6 tot 2,5 mil joen. Aangezien de nederige posi tie in de eigen competitie weinig illusies overlaat, was verlenging van het UEFA-Cupavontuur noodzaak. Nu de afgang daarentegen in de smadelijke cijfers 4-0 werd uit gedrukt, zal de uitverkoop niet lang op zich laten wachten. Aan' het eind van het vorig seizoen zijn al twee internationals „in de op ruiming" gedaan en op dit mo ment staan nog drie spelers op de nominatie om hen te volgen: Seiler, Kunzli, die te kennen heeft gegeven zich definitief in Amerika te vestigen, omdat de competitie hem bij San Diego in de zomer uitstekend is bevallen, en doelman Burgener. Laatstge noemde heeft de in Lausanne wonende Nederlandse ex-prof Pierre Kerkhoffs gevraagd voor hem in Nederland uit te zien naar een nieuwe club. Zowel Kunzli als Burgener strijken zo'n slordige 120.000 gulden op bij Lausanne, maar zien ook wel in dat dit paradijs binnenkort zal worden gesloten. Alle spelers hebben immers de premies nog tegoed van de wedstrijden tegen Jeunesse d'Esch in de eerste ron de van de UEFA Cup en van de duels om de Alpencup, Zelfs de komst van Ajax heeft de finan ciële positie van de club nauwe lijks kunnen verbeteren. Het Olympische Stadion, dat 40.000 toeschouwers kan bevatten, her bergde slechts 16.000 bezoekers, die al gauw konden constateren dat dit Ajax in een veel hogere klasse is ingedeeld. Trainer Miroslav Blazevic kwam de Amsterdammers bovendien nog eens royaal tegemoet door de twee weken eerder in de uitwed strijd opgeworpen Zwitserse muur radicaal te slechten en te kiezen voor een 4-2-4-opstelling. De tactiek stond garant voor het éclatante succes van Ajax. Blaze vic had vóór de wedstrijd nog Ia- ten weten niet langer op te zien tegen Ajax na de ervaringen die hij in de uitwedstrijd had opge daan en had er op dat moment geen enkele moeite mee volledig van geloof te veranderen. Middenvelder Seiler werd toege voegd aan de driemansaanval Cornioley, Kunzli en Diserens, om op die manier het tempo op te leggen aan de tegenstander. Ajax diende op de eigen helft te wor den vastgehouden via veel jaag- en stoorwerk. De aanvallers hiel den zich in zoverre aan hun taak dat zij aanvankelijk consequent weigerden om de voorste linie te verlaten. Tot voldoening van Ajax, dat maar 12 minuten be hoefde uit te trekken om van de daardoor geboden gastvrijheid van Lausanne gebruik te ma ken. Gistermorgen werd het voor trainer Brom zeker dat Van Dord 's avonds niet zou kun nen spelen. Het voorkwam dat hij een moeilijke keuze moest maken, welke van de middenvelders buiten het elftal zou moeten blijven. "Vermoedelijk zou ik niet eens een middenvelder heb ben laten uitvallen", zei Brom. "Ik zou gekozen heb ben, denk ik, voor Everse, de minst fitte van het stel. Hij heeft zelf ook gevraagd - kort voor tijd - eruit te mogen omdat hij zich niet helemaal fit voelde". "Na rust hebben wij het iets rustiger aan gedaan. De ma nier waarop wij in de eerste helft speelden, kostte enorm veel kracht. Ik weet natuur lijk wel dat je speelt om te scoren, maar we moesten er niet te wild ingaan. De uit slag stond tenslotte al vast. Aan de andere kant heb je je verplichtingen tegenover het publiek. Ik dacht dat wij daaraan wel voldaan had den". KERKRADE (ANP) - Op 11 no vember vergadert de KNVB over eventuele invoering van shir treclame in het betaalde voetbal. Ongeacht de uitkomst heeft Roda Jc al een overeenkomst gesloten met een sponsor. Het is een da meskledingbedrijf in Kerkrade met (toevallig) de naam Roda. Roda JC gaat er vanuit dat shir treclame in het Nederlandse be taalde voetbal niet meer tegen te houden is. Roda JC gaat de shirtrelame van het bedrijf voeren per 1 juli 1979, eventueel per 1 januari aanstaan de. Mocht shirtreclame verboden blijven dan gaat de voetbalclub op andere manieren reclame voe ren. Het contract dat beide partij en deze week afsloten heeft een looptijd van vijf jaar. ST. WILLIBRORD (ANP) - Renner Rini Wagtmans heeft weer een nieuw terrein aan geboord. De ex-prof, die na dat hij van de fiets was ge stapt naam maakte als wet houder in St. Willebrord en tijdens de laatste wereld kampioenschappen wiel rennen in West-Duitsland de succesvolle coach was van de wielerploeg, die op de 100 kilometer op de weg goud dolf, gaat zich in het komen de seizoen in de schaatssport begeven. Rini Wagtmans, ook al mana ger van de biljarter Christ van der Smissen, gaat "dis sident" Hans van Helden be geleiden. "En dat is nodig ook", zegt Wagtmans als hij op de vetrolletjes wijst die de buik van Van Helden veel gestalte geeft. "Waarom niet. Ik weet van schaatsenrijden niets, maar ik besef wel hoe ik topsport mensen moet begeleiden. Mijn wielrenners rijden door een muur voor me. Een ta lent als Van Helden heeft be geleiding nodig. Ik wil me opwerpen. En omdat we een sponsor hebben gevonden, hoef ik dit ook niet uit eigen zak te betalen". Hans van Helden is weer in het nieuws. De Friese Brabander die momenteel niet in de kernploeg is opgenomen, na alle affaires die zich rondom zijn persoon hebben afge speeld, is er ook nu weer in geslaagd een sponsor te vin den. De Friese firma Bioform heeft zich opgeworpen om Van Helden financieel te be geleiden. Naar men zegt zal de firma per jaar aan Van Helden 20.000 gulden afdra gen. "Dat is volstrekte nonsens", zo zei directeur Hutting. "Van Helden kunnen we niet sponsoren. Dat is in strijd met zijn amateurstatus. Hij kan bij ons aankloppen en we vergoeden in dit jaar al zijn onkosten. Daar houdt het mee op. Over reclame praat ik niet. Dat staat op het tweede plan". De inmiddels 31-jarige Van Helden is dolblij dat hij op nieuw bij een geldschieter heeft kunnen aankloppen. In de laatste jaren wisselde hij van sponsor als een kame leon van kleur. Daarnaast wierpen vele onduidelijke figuren zich op om Van Hel den op het mentale vlak te begeleiden. Rini Wagtmans beseft dat: "Ik heb met Hans de afspraak gemaakt dat we het een maand bekijken. Als het dan niet klikt tussen ons, stop ik. Zo ben ik. Beiden moeten we weten waar we aan toe zijn". Volgens Van Helden is alles te rug te brengen op de onver kwikkelijke zaken, die zich vorig jaar rondom zijn per soon voor hebben gedaan". Ik voelde me door alles en iedereen verlaten, toen ik uit de kernploeg werd gezet. Nee, ik heb er geen trek in om daar nu nog op terug te ko men. Voorlopig weet ik wat me te doen staat. Inderdaad, ik ben hard in training. Voor mij begint het seizoen met de wedstrijden om de IJsselcup. Ik realiseer me dat er voor de Friese ploeg veel sprinters beschikbaar zijn. Toch wil ik in Deventer op het ijs komen. De ellende heeft me veel te lang geduurd". Contract Roelof Steenbeek, de 35 jarige trainer uit Friesland wordt de nieuwe Westduitse bondstrainer. Maandag aan staande zal hij een contract ondertekenen van een jaar, dat per 1 december a.s. in gaat. Over tien dagen echter neemt de Fries al de leiding op zich van de Westduitse ploeg, die dan in Grefrath traint. De Westduitse herenploeg heeft het in de aanloop naar het nieuwe seizoen zonder trainer moeten doen. Henk van Dijk, die officieel die functie vervulde, lag name lijk met bijna elk lid van de selectie overhoop. Het con tract dat de Westduitse schaatsbond aan Van Dijk bindt, loopt tot maart van het komende jaar. De Neder landse trainer wil zich niet schikken in een voortijdig ontslag en heeft zelfs een klacht ingediend bij de ar beidsinspectie. Volgens voorzitter Werner De- regoski is Van Dijk niet in staat zijn mensen naar de wereldtop te leiden. Van Dijk zelf meent dat hij in zijn dubbele functie van organi sator en trainer overbelast is geraakt. Hij werkt al sinds 1973 met de Westduitse schaatsers. Tennisballen Ajax, dat de afgelopen weken tegen Lausanne en Feyenoord tever geefs op zoek is geweest naar zichzelf, vond nu de doelpunten die alsnog het standsverschil tot uitdrukking brachten. In Am sterdam was de vaak door een blokkade van spelers aan het oog onttrokken doelman Burgener de „winnaar" voor Lausanne. De imponerende keeper, die tijdens iedere training zowat twintig tennisballen op zich krijgt afge vuurd (een hulpmiddel dat en kele jaren geleden door een van zijn voorgangers is geïntrodu ceerd) was kansloos op inzetten van Hans Erkens, Clarke (twee maal) en Arnesen. Bij rust leidde Ajax al met 3-0. Dat die produktie in het tweede be drijf nauwelijks is opgevoerd schreef Cor Brom toe aan „ge makzucht". Bovendien moest hij in de tweede helft Everse en Ar nesen wetgens vermoeidheids verschijnselen vervangen door de uit de basis gelaten Meyer en Pen. Ajax liet het daardoor bij een tweede doelpunt van Clarke waarmee hij zijn totaal in de UE- FA-Cup op vier bracht, en een erg ver doorgevoerde solo van Ling die op een gegeven moment doelman Burgener dolde. Juist toen hij zijn show dacht af te ron den liet Ling de bal alsnog van zijn schoen plukken. Ajax kon toen echter al niets fout doen bij de toeschouwers, die zich vaak als een groot leger van fans achter de Amsterdammers schaarden. Zo ook Diserens: „Ik hejj nog nooit een team gezien dat mét zoveel plezier speelt". JAN PREENEN DEN HAAG (ANP) - De tweede ronde van de verschillende Eu ropese bekertoernooien heeft voor West Duitsland bijzonder veel succes gebracht. Alle zes clubs plaatsten zich voor de vol gende ronde. Daaronder waren vier ploegen in de strijd om de UEFA-beker. Twee van de vier hadden wel een verlenging nodig. Borussia Mon- chengladbach had dinsdag veel moeite met Benfica. Pas na 120 minuten was een beslissing (2-0 voor Borussia) verkregen. Scheidsrechter Clive Thomas uit Wales had toen al zes gele en een rode kaart voor de Portugees Al berto moeten trekken om de emoties op het veld van het Boe- kelberg-stadion, dat met 35.000 toeschouwers vrijwel was uit verkocht, binnen de perken te houden. Op een gegeven moment moest de Engelse trainer van Benfica, John Mortimer, het veld oplopen om zijn spelers die Tho mas te lijf wilden, tot kalmte te manen. De beslissing viel in de 95ste mi nuut door een strafschop van Bruns. In de laatste minuut van de verlenging zorgde Klink- hammer voor 2-0. Gisteren had ook MSV Duisburg niet voldoende aan 90 minuten. In het duel tegeh de Oostduitsers uit Jena viel de beslissing pas in de verlenging: toen scoorden de Westduitsers echter drie keer. De eerste wedstrijd in Jena was in 0-0 geëindigd, een stand die in Duisburg ook niet kapot te krij gen leek. De ploeg van Kees Bregman viel twee keer drie kwartier furieus aan, maar strandde met name op doelman Grapenthin. De 30.000 toe schouwers, die voor een recette van een half miljoen mark zorg den, kregen echter toch de ver diende zege van hun ploeg te zien. De overige twee Westduitse ploe gen schakelden elk een verte genwoordiger van de Sowjet Unie uit. De beste uitgangsposi tie had VFB Stuttgart, dat de uit wedstrijd tegen Torpedo Moskou al in winst (2-1) had omgezet. Daaraan werden in Stuttgart twee treffers toegevoegd, het geen de spelers een premie van 7000 mark de man opbracht. In ternational Hansi Müller rondde een fraaie solo doeltreffend af, waarna Volkert de zaak afmaak te. Hertha BSC had het heel wat moei lijker in Tiflis. Weliswaar ver trokken de Duitsers met een voorsprong van 2-0, maar zij stonden vanaf de eerste minuut met de rug tegen de muur. De Georgiers, die nog een punt no dig hebben om zich kampioen van de Sowjet Unie te mogen noemen, kwamen echter niet verder dan een treffer van top scorer Sjengelia. Het Belgische Standard Luik stond voor een vrijwel hopeloze opgave om vier doelpunten goed te ma ken in het thuisduel tegen Man chester City. Het werden er twee, beide van Sigurvinsson. Twee minuten voor tijd leverde een handgemeen tussen Owen en Ga rot de eerste de rode en de tweede de gele kaart op. Het hoogste aantal doelpunten kwam op naam van Valencia. Het "sterrenteam" had nauwelijks moeite met het bescheiden Roe meens Arges Pitesti. WK-vedette Kempes schoot twee keer raak, terwijl de westduitser Rainer Bonhof eindelijk los scheen te komen sinds hij op Spaanse bo dem zijn brood verdient. Hij maakte ook nog een doelpunt. Uitslagen De onderstreepte clubs hebben zich geplaatst voor de derde ron de van het toernooi om de UEFA cup). Borussia Mönchenglad- bach (WDL) - Benfica (Por) 2-0 (0-0), Dukla Praag (Tsj) - Everton (Eng) 1-0(1-2), Valencia (Spa) - Arges Pitesti (Roe) 5-2(1-2), Lausanne Sports (Zwi) - Ajax (Ned) 0-4 (0-1), West Bromwich Albion (Eng) - Sporting Braga (Por) 1-0 (2-0), Stuttgart (Wdl) - Torpedo Moskou (Sov) 2-0(1-2), Hibernian (Scho) - Strasbourg (Fra) 1-0 (0-2), Rode Ster Belgrado (Joe) - Real Gijon (Spa) 1-1 (1-0), MSV Duisburg (Wdl) - Carl Zeiss Jena (Odl) 3-0 (1-0), Esbjerg (Den) - Kuopio Palloscura (Fin) 4-1 (2-0), Standard Luik (Bel) - Manchester city (Eng) 2-0 (0-4), Politecnica Timosoara (Roe) - Hon- ved (Hon) 2-0 (0-4), Dynamo Tiflis (Sow) - Hertha BSC (Wdl) 1-0 (0-2), Arsenal (Eng) - Hajduk Split (Joe) 1-0(1-2),' AC Milan (Ita) - Levski Spartak (Bul) 3-0 (1-1), Slask Wroclaw - Vestmannaejar wordt vanavond gespeeld. ADVERTENTIE Van walvisvaart en haringvisserij tot de visakkers van morgen. 128 pagina's met talrijke kleuren-illustraties. HALEN EN BRENGEN VISS6ÏU GOOR MEEUWEN HEEN Verkrijgbaar bij iedere boekhandel. DEN BOSCH (ANP)- EBBC maakt een goede kans de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup II basketbal te bereiken. In Den Bosch won de Nederlandse bekerhouder gisteravond voor 900 toeschouwers met 83-67 van Hapoel Tel Aviv. De ruststand was 50-40. Hapoel staat voor de moeilijke taak, dat verschil in de tweede wed strijd volgende week woensdag in Tel Aviv weg te werken. De Is raëlische ploeg beschikte slechts over zes inzetbare spelers, van wie tegen het einde Bracha met vijf p-tjes aan de kant moest. EBBC daarentegen had met acht spelers op de bank veel meer wis selmogelijkheden. In die situatie was het niet zo erg dat Faber na rust naar de kant moest. EBBC nam in die periode een voorsprong van negentien punten, maar kon dat verschil niet helemaal vasthouden. Scores: EBBC: Buff Kirkland 19, Dan Kramer 19, Cees Akerboom 10, Jan Dekker 9, Al Faber 8, James Lister 8, Theo Kropman 6, john van Vliet 4. Hapoel: John Willis 22, Pini Hozez 14, Barry Leibovitz 10, Shmuel Nachmias 10, Dani Bracha 6, Gur Ben-David 5.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17