PSY: "Geen rust en ook geen overtuiging" SCOREBORD Schotse fans 'uitgewezen' door politie Stunt van Grasshoppers Krankl: nieuwe 'held' van Barcelona Rangers op karakter langs Rijvers-team IOC wil WK-spelers op Olympische Spelen DONDERDAG 2 NOVEMBER 1978 SPORT - PAGINA 15 Hans Krankl: surrogaat voor Johan Cruijff BARCELONA (ANP) - Toen Johan Neeskens de vierde strafschop voor Barcelona achter Anderlecht-doelman De Bree had geknald daalden de kussentjes van de tribunes van het Nou Camp-stadion De 100.000 toeschouwers waren getuige geweest van de Europa Cup II sensatiedie vooraf een onmogelijkheid had geleken: Barcelona had na een achterstand van 0-3, opgelopen in de uitwedstrijd, tweevoudig winnaar van de Europese beker voor bekerwinnaars Anderlecht uitgeschakeld. Logisch ook dat de tranen trainer Lucien Muller over de wangen liepen. De kriti sche instelling bij bestuur ders en vooral supporters van de Catalaanse club, had er al weer voor gezorgd dat zijn positie wankel was ge worden. De naam Michels was al weer gevallen. De nieuwe held van het Cata laanse legioen heet Hans Krankl. Het Oostenrijkse surrogaat voor Johan Cruijff maakte niet alleen na acht minuten al de openingstref fer, ook was hij nog eens goed voor vlijmscherpe schoten en gevaarlijke situaties. In hoeverre Anderlecht ten onder gegaan is door de ex plosieve sfeer, die deze wed strijd al dagen van te voren omringde, is moeilijk te be palen. Wel kunnen de problemen (Anderlecht kon dinsdag niet trainen wegens het gevaar van steniging) bijgedragen hebben tot de uitschakeling. De warming- up in één van de kleedka mers in het Nou Camp-sta dion - noodgedwongen - was ook niet optimaal. Rensen- brink kwam niet tot zijn topvorm, hij moest met een injectie het veld in. De excuses doen niets af aan de prestatie van de Spanjaar den. Vanaf het begin werd Anderlecht onder druk ge zet. Het snelle doelpunt van Krankl was de ruggesteun van dat offensief. De West- duitse scheidsrechter Esch- weiler zorgde voor de rest: door zijn strakke leiding ontaardde het duel niet zoals de vorige keer. Vlak voor rust kwam de sensatie dich terbij, tóen Heredia op nage noeg dezelfde wijze als Krankl de tweede treffer maakte. De tweede helft leek veel op een persoonlijk duel Krankl- De Bree. De Oostenrijkse spits was vaak zeer dicht bij een doelpunt, maar het houtwerk en doelman De Bree stonden treffers in de weg. Barcelona kreeg zelfs numeriek overwicht toen Broos wegens spelbederf de tweede gele kaart kreeg. Vier minuten voor het einde pakte Zubiria de bal af van Rensenbrink en na een lange rush schoot hij vanuit een moeilijke hoek raak: 8-0. De verlenging bracht daar geen verandering in. Wel begon Barcelona meer tekenen van vermoeidheid te vertonen dan Anderlecht. De eerste twee strafschoppen van de Spaanse bekerhouder verdwenen achter De Bree, maar Geels en Van der Eist misten, respectievelijk ge hinderd door de paal en doelman Artola. Vico schoot raak, Thissen ook en Nees kens bracht Barcelona in de kwartfinales. In dezelfde strijd om de Euro pa Cup II bouwde Banik Ostrava zijn thuis opge bouwde voorsprong van 3-0 op de Ierse Shamrock Rovers uit door een overwinning van 3-1. Wacker Innsbruck had de uitwedstrijd tegen Ipswich Town met 0-1 verlo ren en kwam vijftien minu ten voor tijd op gelijke hoog te. In de verlenging kon Bur- ley de kwartfinales voor de Engelsen alsnog zeker stel len. De Franse vertegenwoordiger AS Nancy is uitgeschakeld. Hoewel het resultaat van de uitwedstrijd tegen het Zwit serse Servette (1-2) perspec tief bood, moest Nancy dc te genstander toch een gelijk spel van 2-2 toestaan. Inter- nazionalc Milan had zich op 25 oktober al ten koste van het Noorse Bodo Glimt ge plaatst. Fortuna Düsseldorf begon de uitwedstrijd tegen het Schotse Aberdeen ook met een voorsprong van 3-0. Binnen vier minuten in de tweede helft zorgden MClel- land en Jarvie voor 2-0, maar daar bleef het bij. Ook Beveren Waas heeft zich geplaatst. Weliswaar werd het twee weken geleden in IJsland tegen Rijeka 'slechts' 0-0, nu won Beveren zonder al te veel moeite met 2-0. FC Magdeburg, dat thuis met 1-0 van Ferencvaros had gewonnen, leverde een goede prestatie door in de uitwed strijd de nederlaag tot 1-2 beperkt te houden. De volgende ploegen gaan naar de kwartfinales: Banik Ostrava, Wacker Innsbruck, Servette, Barcelona, Inter Milan, Fortuna D., SK Beve ren en FC Magdeburg. DEN HAAG - De uitslagen van de wedstrijden in de tweede ronde van de Europese bekertoernooi en zijn: (tussen haakjes de uit slagen van de twee weken gele den gespeelde wedstrijden; de ploegen die onderstreept zijn plaatsen zich voor de kwartfina les). LANDSKAMPIOE NEN Nottingham Forest-Aek Athene 5-1 (2-1), PSV-Glasgow Rangers 2-3 (0—0), Malmö FF-Dinamo Kiev 2-0 (0-0), Fc Köln-Lokomo- tiva Sofia 4-0 (1-0), Grasshop pers Zürich-Real Madrid 2-0 (1-3). Dynamo Dresden-Bohe mians Dublin 6-0 (0-0), Wisla Krakau-Zbrojovka Brno 1-1 (2-2), Lilleström-Austria Wenen 0-0 (1-4). Bekerwinnaars Shamrock Rovers-Banik Ostrava 1-3 (eerste wedstrijd 0-3), Wac ker Innsbruck-Ipswich Town 1-1 (na verlenging) (0-D, Nancy- Servette 2-2 (1-2), Servette, FC Barcelona-Anderlecht 3-0, Bar celona wint na strafschoppen (0-3), Bodo Glimt-Inter Milan 2-1 (0-5), Aberdeen-Fortuna Düsseldorf 2-0 (0-3), SK Beve- ren-Nogometni Rijeka 2-0 (0-0), Ferencvaros-FC Magdeburg 2-1 (0-1). EINDHOVEN (ANP) - De politie heeft voor en tijdens de wedstrijd PSV-Glasgow Rangers vijf sup porters aangehouden: vier Schot ten en één Eindhovenaar. Drie van hen waren betrokken bij vechtpartijen, de twee anderen hadden vernielingen aan auto's aangericht. Daarnaast zijn nog een aantal lieden aangehouden wegens openbare dronkenschap. Vlak voor het duel werd een grote hoeveelheid artikelen in beslag genomen waarmee tijdens de voetbalwedstrijd gegooid zou kunnen worden, zoals vier gasflessen met sirene, 49 flessen sterke drank, 155 blikjes bier en frisdrank en drie glazen asbak ken. Ook werden dertien messen één schaar, één schroevendraaier en 56 stokken in beslag genomen. De drie Schotse supporters die eer der in Eindhoven werden aange houden nadat ze een 20-jarige man ernstig hadden mishandeld, werden gisteren uitgewezen. Of tegen hen nog een strafvervol ging zal worden ingesteld wegens poging tot zware mishandeling is een zaak van het openbaar minis terie, aldus een woordvoerder van de politie. EINDHOVEN (GPD) - De uitschakeling in de tweede ron de van het toernooi om de Europa-Cup voor landskam pioenen kwam hard aan in het PSV-kamp. Ondanks het feit dat de door vele blessures geplaagde Eindhovenaren zich de laatste weken met moeite staande wisten te hou den in de nationale competitie, werd de return tegen Glasgow Rangers met vertrouwen tegemoet gezien. Het doelpuntloze gelijkspel in het Ibrox Park-stadion leek immers een vrij stevige basis om de kwartfinales van het Europacup 1-toernooi te bereiken. Maar ondanks een ui terst snelle treffer van Lubse moesten de zuiderlingen met 2-3 het hoofd buigen voor Glasgow Rangers, dat te recht mag doorbekeren. Karakter en snelheid, dat voornaamste wapens de formatie van manager Greig de opponent gisteravond be streed. En met succes. „Een ge weldige prestatie", aldus Greig. „We hebben nu Juventus en PSV uitgeschakeld. Toch teams, die tot de beste ploegen van Europa behoren. De jongens hebben zich niet gek laten maken, ook niet toen ze tot twee keer toe op ach terstand werden gezet. Het Ne derlands voetbal staat bekend om de hoge snelheid, waarmee de handelingen worden uitgevoerd. Vandaar dat ik geen mandekking heb laten spelen. Dat zou immers geen enkele zin hebben ge had". Tien man Maar hoe sterk de Schotten ook speelden, een minder gehavend PSV zou zich naar alle waar schijnlijkheid toch hebben ge plaatst. Dat zat er nu niet in, om dat het evenwicht binnen de ploeg door de vele blessures vol- komen is verdwenen. De gebroe ders Van de Kerkhof bijvoor beeld, die door hun verwondin gen een behoorlijke trainings achterstand hebben opgelopen, liepen meer tegen zichzelf te voetballen dan tegen de oppo nent. Willy van de Kerkhof: „Ik heb inderdaad veertien dagen niet getraind en dat was van avond goed te merken. Ik was mezelf niet, zat de eerste helft be hoorlijk stuk omdat ik geen lucht kreeg. Bovendien was ik nog enigszins bang voor die knie. Jammer, want op deze manier hebben de jongens met tien man lopen spelen". Niet alleen de Van de Kerkhofs bleven onder de maat. In de de fensie van de Brabanders had men het bijzonder moeilijk met de doorlopend van positie wis selende schotten en op het mid denveld viel Janssen, de invaller voor Van der Kuylen, na een sterke eerste helft na de pauze enigzins terug. Rijvers: „Het hele duel hebben we niet in de wed strijd kunnen komen. Dat komt in de eerste plaats door de vele blessures en ten tweede omdat we te maken hadden met een ploeg, die moeilijk te bestrijden was. Er zat geen rust, geen over tuiging in het team. Wat op rust leek was matheid. We zijn er geen moment in geslaagd de Rangers achter ons aan te laten hollen. Daarnaast was het de bedoeling, dat we meer op de counters zou den spelen, maar dat kwam er eveneens niet uit" Ruggesteun Ondanks alles kreeg het gehandi- Johnstone, Jardine en MacDonald ballen hun vuisten in opperste vreugde: de Rangers hebben zich geplaatst capte PSV in een zeer vroeg sta dium van de confrontatie een geweldige ruggesteun. Er waren nauwelijks 40 seconden verstre ken of Lubse deponeerde de bal, uit een voorzet van Janssen, ach ter doelman McCloy. „De bedoe ling was snel op voorsprong te komen. Vandaar dat wij zijn ge start met Brandts op het midden veld om de bal sneller in de voor hoede te krijgen. Als dat concept succes zou opleveren, zouden we weer ofschakelen op het oude systeem. De eerste helft lukte dat voortreffelijk, want we gingen inderdaad met voorsprong de rust in", aldus een na afloop dui delijk teleurgestelde Rijvers. Maar PSV verdiende die 1-0 na het verstrijken van het eerste part allerminst. Het betere voetbal kwam van Glasgow Rangers, dat ook de betere kansen kreeg. Par- lane zag zijn kopstoot knap ge keerd door doelman Van Enge len, Johnstone miste eveneens met het hoofd en een mislukt schot van linkervleugelverdedi ger Alex Forsyth werd door voor stopper Johnstone bijna tot doelpunt gepromoveerd. Maar de Schot kon net niet met zijn hoofd bij de bal. Greig: „Toch knap hoe wij na die snelle tegenslag zijn te ruggekomen. Zonder chauvi nisme durf ik te stellen dat wij die eerste helft op zijn minst op gelij ke hoogte hadden moeten staan met PSV". Rijvers was ook vol lof over de speelwijze van Glasgow Rangers. „Fel, agressief en veel in bewe ging. Die ploeg waagde meer dan menigeen had verwacht". De gedurfd opererende Schotten kwamen in de 58ste minuut ver diend op 1-1. De voorzet van Russell werd door McDonald via de handen van Van Engelen ach ter de doellijn gekopt. Na deze treffer maakten de gasten, wier verdediging niet het sterkste deel van de ploeg is, de fout zich mas saal terug te trekken in eigen strafschopgebied. Dat kostte de ploeg, 2 minuten nadat zij de stand gelijk had getrokken, op nieuw een tegendoelpunt. De omhaal van Deijkers, na een rommelige situatie in het 16-me- tergebied, trof doel en bood de Eindhovenaren een gunstig per spectief de kwartfinale te ha len. Sensationeel De wedstrijd boette in de tweede helft aan schoonheid in, maar kreeg een sensationeel verloop. Want nauwelijks uitgefeest, moest PSV toezien dat de bezoe kers voor de tweede keer de ach terstand wegwerkten. Uit een vrije trap legde McLean de bal te rug op Watson, die vernietigend uithaalde via het hoofd van John stone verdween de bal achter Van Engelen. PSV wilde vervolgens de strijd for ceren en deponeerde iedere bal monotoon in de Schotse trechter. Met de hoop dat Brandts het karwei zou kunnen afmaken. Maar de lange voorstopper had het zwaar te verduren tegen Johnstone, die heer en meester bleef. Halverwege het tweede bedrijf doelpuntte Willy van de Kerkhof, maar de treffer werd door scheidsrechter Palotai, die gele kaarten uitdeelde aan de Schotten MacDonald, Parlane en Alex Forsyth terecht afgekeurd omdat de Eindhovense midden velder buitenspel stond toen hy uithaalde „Doodzonde" Drie minuten voor het eindsignaal van de Hongaarse arbiter werd de ellende compleet voor de Bra banders. Via een counter slaagde Russel er zelfs in zijn ploeg de 2-3-winst te bezorgen. Rijvers tot besluit: „Doodzonde, maar we moeten reéel blijven. Wat nu is gebeurd hing de laatste weken al in de lucht. Het is alleen jammer dat het vanavond moest plaats vinden, en niet in de competitie. Dan zou de schade hersteld kun nen worden. Verwijten ga ik ech ter niet maken. Er waren spelers bij, die eigenlijk niet hadden kunnen voetballen. Nou, als je je dan toch nog wil opofferen in het belang van de ploeg, dan moetje verder je mond houden". r Lubse haalt al na één minuut vernietigend uit: het volgende moment leidt PSV met 1-0. Toen zag alles er nog zeer zonnig i ZÜRICH (SID) - Het internationaal Olympisch Comité probeert te berei ken dat voetballers uit Europa en Zuid-Amerika, die hebben meege speeld in de kwalificatie en de eindronden van het wereldkampioen schap toch deel mogen nemen aan de Olympische Spelen van 1980 in Moskou. De internationale voetbalfederatie besloot tijdens het congres in mei van dit jaar in Buenos Aires deze spelers uit te sluiten. I.O.C.-voorzitter Lord Killanin stuurde de FIFA deze week een brief waarin staat, dat deze beslissing in strijd is met de Olympische gedachte, die discriminatie uitsluit. Hij voegde eraan toe, dat het programma van de spelen van Moskou al in juni 1977 vaststond en niet meer veranderd kan worden, zelfs niet op onderdelen. FIFA-voorzitter Joao Havelange heeft zijn secretaris-generaal Helmut Kaiser opdracht gegeven de zaak op 8 november te bespreken met de leden van de juridische commissie van de FIFA. DEN HAAG (ANP) - Ook Gras shoppers Zürich heeft zich niets aangetrokken van de wet van de logica in het Eu ropese bekervoetbal. De Zwitsers zorgden voor een zeer verrassende uitslag door thuis een in Madrid op gelopen achterstand van 3-1 tegen Real weg te werken. Daarmee kwalificeerden zij zich voor de kwartfinales, die in maart worden ge speeld. Met Grasshoppers en Rangers gingen volgens verwachting Nottingham Forest, Austria Wenen. Malmö: FF, 1 FC Köln, Wisla Krakau en Dy namo Dresden over naar de volgende ronde van het toernooi om de Europa Cup 1. De uitschakeling van Dinamo Kiev was ook enigszins ver rassend, maar kwam er al aan toen Kiev twee weken geleden op eigen veld niet verder dan 0-0 kwam tegen Malmö:. Cervin en Kindvall zetten de levend geworden hoop om in harde realiteit: 2-0. Dynamo Dresden had het ge makkelijk tegen Bohemians. Na 0-0 in Ierland werd het 6-0. Hetzelfde gold voor Not tingham Forest, dat zich na 2-1 winst in Athene op eigen veld tegen AEK kon uitle ven: 5-1. 1 FC Köln had al even weinig moeite met Lo- komotiva Sofia: 4-0 na 1-0 uit. Austria Wenen verde digde in Lilleström de thuis verkregen voorsprong van 4-1 gemakkelijk: 0-0. Meer moeite had Wisla Kra kau, dat "uit" tegen Brno tot 2-2 kwam. Het werd nu weer een hard gevecht: 1-1. Wisla profiteerde van het dubbel tellende tweede uitdoelpunt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15