"Geologisch museum van universiteit losmaken" VAN DER WIEL Bezetting instituut in Leiden opgeheven Zakennienws DE NIEUWSTE COUPE WORDT GEKNIPT IN ZOETERWOUDE. Deskundigen bij opening tentoonstelling in Leiden: Motie van afkeuring dreigt voor college EPY lonkt' naar de progressieve ARP'ers Dameskapsalon Alfons Eversteijn Kerklaan 6 Zoeterwoude DONDERDAG 2 NOVEMBER 1978 PAGINA 13 Studenten: actie geslaagd LEIDEN - Het Rijksmu seum van Geologie en Mi neralogie moet worden losgekoppeld van de Leid- se universiteit en onder verantwoordelijkheid worden gebracht van het ministerie van CRM. Dan pas zal het museum zijn nationale taak goed kun nen vervullen. Tot die uitspraak kwamen gisteren de oud-directeur van het mu seum prof. dr. L.D. Brongersma en de oud-directeur-generaal voor de wetenschappen van het ministerie van O. en W., dr. A.J. Piekaar. De laatste verrichtte in de filmzaal van het museum aan de Hooglandsekerkgracht de of ficiële opening van de tentoon stelling "Honderd jaar Rijksmu seum van Geologie en Mineralo gie - het Huis van Oranje en de Geologie. Dr. Piekaar zei dat de onafhanke lijkheid van het museum van groot belang is voor een vrucht bare samenwerking met de Leid- se universiteit en andere univer siteiten. Dit zou kunnen gebeu ren volgens het model van het Leiden gevestigde i Natuurlijke Histo rie, dat ook als onafhankelijke in stelling samenwerkt met de Leidse universiteit. Het onder wijs zou dan volledig voor ver antwoordelijkheid van de uni versiteit moeten komen, terwijl het museum de scepter zwaait over het onderzoek aan weten schappelijk materiaal. Dr. Piekaar herinnerde in dit ver band aan een vorig jaar uitge bracht advies aan het Leidse col lege van bestuur door een com missie, die tot taak had de toe komstige plaats van het museum te onderzoeken. In dat advies wordt aangedrongen op onaf hankelijkheid en op een uitbrei ding van hoofd- en neventaken van het museum, t.w. archief functie, onderzoek en voorlich ting. De oud-directeur-generaal bepleit te een nauwere samenwerking met de Rijks Geologische Dienst in Haarlem om "in het bijzonder de groeiende belangstelling bij onze jeugd voor de geologie" aan te wakkeren. Ook zou door deze samenwerking meer aandacht kunnen worden besteed aan aan vullend onderwijs op het gebied van de geologie, aldus dr. Pie kaar. Prof. Brongersma, die uitvoerig in ging op de honderd jaar lange ge schiedenis van het geologisch museum, bepleitte een betere huisvesting voor het museum. "Ik hoop dat het boven ons ge plaatste gezag zal willen beseffen dat een museum als dit niet een heremietkreeft is, welke, als zijn huis te klein wordt, het met een afleggertje van een ander kan doen", zei hij. De oud-directeur vond het gewenst dat het museum een speciaal ontworpen huisvesting krijgt en niet - bij wijze van noodoplossing - over verschillende gebouwen verspreid wordt. De enorme be dragen die zijn geinvesteerd in aankoop en restauratie van het voormalige weeshuis aan de Hooglandsekerkgracht hadden volgens Prof. Brongersma de ba sis kunnen vormen voor een ge schiktere huisvesting. De ten toonstelling die gisteren door dr. Piekaar werd geopend, geeft een overzicht van de ontwikkeling die het museum in zijn honderd jarig bestaan heeft doorgemaakt. Een bijzondere plaats is inge ruimd voor verzamelingen die bijeen zijn gebracht door leden van het koninklijk huis, waaron der een fascinerende edelstenen- verzameling, die in 1815 door ko ning Willem I aan de Leidse uni versiteit werd geschonken. De expositie, die tot 28 april 1979 zal duren, is gratis toegankelijk en op werkdagen geopend van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. Zondags kan de tentoon stelling bezichtigd worden tus sen 14.00 en 17.00 uur. Na het officiële gedeelte leidde de directeur van het geologisch museum, prof. dr. P.C. Zwaan (links), prof. Brongersma midden) en dr. Piekaar rond op de tentoonstelling die is ingericht ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van het museum. LEIDEN - De bezetting van het Sociologisch Instituut aan het Stationsplein is ten einde. Omstreeks zes uur gistermiddag besloten de ongeveer vijftig studen ten hun demonstratieve actie te beëindigen. Eerder op de dag was er druk overleg gepleegd tussen het dagelijks bestuur van de subfaculteit sociologie en het college van bestuur over eventueel te nemen maatregelen. Zover hoef de het echter niet te ko- De sociologiestudenten gingen af gelopen dinsdag tot de bezetting over. Zij wilden hiermee protes teren tegen het maandag door de subfaculteitsraad genomen be sluit om de voordracht voor de benoeming van de Westduitse marxist dr. Dieter Lapple tot lec tor in de macrosociologie in te trekken. De raad nam dit besluit met 7 tegen 5 stemmen. Voor de studentenfractie in de raad was dit aanleiding definitief op te stappen. Volgens de studenten is het besluit van de subfaculteitsraad ingege ven door politieke bezwaren van het college van bestuur tegen de kandidaat Lapple. Al veel eerder namelijk had de raad besloten de voordracht te steunen. Later liet het college van bestuur weten dat er met het oog op de bezuinigingsplannen van minis ter Pais gekozen zou moeten worden tussen de lectorsbenoe ming en een hoogleraarschap empirische sociologie, waarvoor pas in 1981 iemand zou worden aangetrokken. De subfaculteits raad gesloot toen de voordracht van dr. Lapple opnieuw in be handeling te nemen. Voor de stu denten was dat het sein om het Sociologisch Instituut voor de eerste keer (in september) te gaan bezetten. Afgelopen maandag kwam de meerderheid van de subfacul teitsraad tot de conclusie dat een nieuwe hoogleraar belangrijker is dan een nieuwe lector. Vandaar dat de voordracht van dr. Lapple werd ingetrokken, volgens de studenten tegen de zin van de meeste studenten, wetenschap pers en overige medewerkers van het Sociologisch Instituut. In een verklaring die gisteren werd uitgegeven, noemen zij hun de monstratieve bezetting geslaagd omdat daarmee het naar hun me ning laakbare democratische ge halte van de sub faculteitsraad aan de kaak is gesteld. De studen ten spreken van een "ontmaske ring van de zo geroemde SIL- democratie". Zij menen dat dit democratisch gehalte weinig in spirerend zal werken op mede werkers en studenten van het in stituut. Overigens zijn de studenten van plan nog voor 20 november, als deze kwestie aan de orde komt in de faculteitsraad sociale weten schappen, een zwartboek uit te brengen. De afdeling voorlichting van de universiteit liet gisteren desge vraagd weten dat er bij het colle ge van bestuur geen moment aan is gedacht om de bezetting van het Sociologisch Instituut met hulp van de politie te beëindigen. Volgens de studenten was door een lid van het dagelijks bestuur wel gesuggereerd dat dit zou ge beuren. LEIDEN - De muziekhandel Ser- vaas is belangrijk uitgebreid. De ze week werd het pand Nieuwe Rijn 19, de voormalige "Kleine Burcht", officieel geopend. Aan de Hoge Rijndijk 108 is de antiekhandel Florijn gevestigd. Aan de Haarlemmerstraat 193 is in de plaats van de kadotiek Porri- Pom de winkel "Rozemarijn" ge komen. In de winkel worden kruiden, zuidvruchten en re formartikelen verkocht. Het sporthuis Breedeveld is van de Haven 40 verplaatst naar de Oude Vest 215. Aan de Korte Mare 34 wordt met ingang van 1 december het R.K. Militair tehuis opgeheven. Aan de Haagweg 9 is in een voormalig pand van de Antenne- dienst, een bloemenwinkel van de firma Kanbier en Zn. geves tigd. Aan de Haarlemmerstraat 11 is in de hengelsportartikelenzaak "De Sport" nu het uitzendbureau Transwork BV gevestigd. Negeren raadsuitspraak valt slecht ADVERTENTIE LEIDEN - Burgemeester en wet houders van Leiden lopen de kans op een motie van afkeuring van de gemeenteraad. PPR- raadslid Beijen zal de gemeente raad komende maandag vragen zich uit te spreken tegen de hou ding van het college om de raad suitspraak over de wethouders- vervanging naast zich neer te leg gen. Beijen kan voor een motie van afkeuring rekenen op steun van een deel van de PvdA-fractie De gemeenteraad sprak zich vorige maand op voorstel van Beijen uit tegen de interne werkverdeling van het-college. B en W hadden onderling afgesproken dat de burgemeester bij afwezigheid van wethouders als plaatsver-' vanger zal optreden Volgens Beijen gaat deze afspraak in te gen het collegeprogramma van PvdA en WD dat bepaalt dat de burgemeester alleen zijn wette lijke taken mag uitoefenen. Burgemeester en wethouders ver zetten zich eenstemmig tegen de ze motie. Bij monde van PvdA- wethouder Waal gaf het college te kennen dat de vervanging van wethouders zeker als een wette lijke taak van de burgemeester gezien kan worden omdat de burgemeester bij afwezigheid van alle wethouders ook automa tisch als plaatsvervanger op treedt. De raad wees deze opvat ting echter met ruime meerder heid (20 tegen 13 stemmen) af. Het college besloot daarop later de raadsuitspraak naast zich neer te leggen. Motie-indiener Beijen is van me ning dat het onaanvaardbaar is dat het college de raadsuitspraak naast zich neerlegt. Volgens hem hanteert het college hiervoor geen werkelijke argumenten, maar zet het alleen de „eigen zin door. Beijen wil met een motie van afkeuring duidelijk maken dat het college uitspraken van de raad niet zonder meer naast zich kan neerleggen. In de vergadering van de PvdA- fractie kondigden zes fractiele den (Ranner, Van Dongen, Hes, Mentzij, Groos en Koning) gister avond aan een motie van afkeu ring over de handelwijze van het college (waarin vier PvdA-ers zit ting hebben) te steunen. Binnen de fractie ontstond enige op schudding toen wethouder Waal aankondigde zich ook tegen de eigen college-beslissing te verzet ten. Onderuit Collega-wethouder Verboom toonde zich zeer verbolgen. Hij waarschuwde Waal openlijk dat hij hem op deze opstelling scherp zou aanvallen: ,,Dat kan niet. Als je dat doet, haal ik je in het dage lijks bestuur onderuit", aldus Verboom. Ook de fractie wees de houding van Waal af. Zelf beriep deze zich erop dat hij niet bij de besluitvorming over de vervan gingsregeling in het college aan wezig was geweest. De zes fractieleden, die een motie van afkeuring zullen steunen, wijzen het negeren van de raad suitspraak af. Fractielid Ranner noemde de houding van het col lege 'ongehoord'. Hij verdedigde de steun aan een motie van af keuring als waarschuwing om te voorkomen dat het college een precedent schept met het afwij ken van raadsuitspraken. Het andere deel van de fractie keurt de houding van het college even zeer af, maar acht de zaak op zich te onbelangrijk om een motie van afkeuring te steunen. Fractie voorzitter Peters: ,De praktische consequenties zijn zo gering, dat ik een politiek gevecht hierover een beetje overdone (overdreven red.) vind." LEIDEN - De kok van het Leids Academisch Ziekenhuis J.C.uitde Fles is winnaar geworden van een wedstrijd die ter gelegenheid van het tienja rig bestaan werd georganiseerd door de Vereniging Keukenhoofden Zie kenhuizen en Instellingen Een jury onder voorzitterschap van A.C J .Luyckx bekroonde een showstuk van de kok, een paté uitgevoerd in de vorm van een schaakspel, met de wisselprijs. de Zilveren INstellingsknoop. Aan de wedstrijd namen zestig instellingskoks uit de regio's Den Haag Westland, Leiden, Rotterdam en Gouda deel. De beste visinzending van deze "eerste culinaire salon voor instellingskoks" was van de heer VV Hulsman van het St. Elisabethziekenhuis in Leiderdorp. Hij mocht daar voor als wisselprijs de Zilveren Vis in ontvangst nemen. De bedoeling is dat deze culinaire wedstrijd jaarlijks terugkeert en een landelijk karakter krijgt. VKZl-secretaris Van der Kleij: Öp deze show hebben de deelnemers laten zien. dat zij tot veel meer in staat zijn dan over het algemeen wordt verondersteld. Er wordt zo vaak gezegd: '"t Is maar een ■iekenhuiskok, maar dat hel puur vakmensen zijn blijkt wel uit deze sa- i kaasmeisje, voorzitter J. van de Mgr. Bluyssen. De bisschop van Den Bosch, mgr. J. Bluyssen, heeft wel iets anders gereageerd op het Landelijk Pastoraal Over leg in Noordwijkerhout dan zijn collega Simonis die van oordeel is dat het zo niet langer kan. Mgr Bluyssen hoopt dat de tegenstel lingen niet verder zullen toene men door wat rondom de aanbe veling over het priesterschap van gehuwde mannen en de vrouw in het ambt is gesloten. "Deze zaken leven onder bepaalde groepen in ons land heel sterk. Omdat het om verschillende za ken gaat die niet alle uitvoerbaar zijn op dit moment geloof ik ook niet dat zij in het geheel van de kerk op korte termijn te realise ren zijn", aldus de bisschop. "Ik hoop echter wel dat het LPO doorgaat met de vragen waar men serieus mee bezig was: het leiderschap in de geloofsge meenschap (mannen èn vrou wen) en de vraag om toerusting van leken en geloofsverdieping. Daar is men in Noordwijkerhout de meeste tijd mee bezig geweest op een wijze waar ik veel waarde ring voor heb". Mgr. Bluyssen verklaarde een en ander tegenover het officiële blad in zijn bisdom. Dat blad meldde onlangs dat mgr. Bluyssen vindt dat het priesterschap voor ge huwde mannen mogelijk moet zijn. De discussie hierover in de kerk kan doorgaan, zo meent hij, maar nooit zonder de paus. Zendtijd. De Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Buiten Ver band kregen bericht dat zij met ingang van 1 april 1979 kunnen beschikken over drie uur zend tijd voor de radio en drie kwartier zendtijd voor de televisie per jaar. Het is de bedoeling deze zendtijd uitsluitend te gebruiken voor kerkdiensten. De uitzendingen zullen geschieden in het kader van de Zendtijd voor de Kerken (ZVK). De IKON heeft de ruimte die deze groepering nu krijgt af gestaan. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Windesheim (Ov.) H. A. van de Pol Wierden; benoemd tot bijstand in het pas toraat te Leiden H. W. Hemmes (emeritus-predikant Diacones- senhuis). Gereformeerde Ker ken: beroepen te Sneek (geeste lijk verzorger in tehuizen) L. Er- inga Amsterdam (geestelijk ver zorger "De Poort"); aangenomen naar Rinsumageest (Fr.) kandi daat A. van de Beid Baambrugge. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Klundert kandidaat W. W. Nij- dam Apeldoorn. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Scherpenzeel P. Blok Dirksland, voor Benthuizen en vo'or Eind hoven J. Kareis Werkendam, voor Ouddorp J. Koster Barne- veld. WOUBRUGGE (ANP) - ARP-leden die teleurgesteld zijn over de gang van zaken in hun partij en het opgaan ervan in het CDA, zouden lid moeten worden van de evangelische progressieve volkspartij (EPV). De AR-'loya- listen' in de tweede-kamerfractie van het CDA moeten bouwen aan een alternatief. Vooral nu hun hervormingspogingen door het opgaan van de ARP in het CDA niet meer lijken te lukken. Aldus drie EPV-leden in een giste ren uitgegeven verklaring. Deze drie ondertekenaars, die tevens lid zijn van het CDA, zijn dr. J.P. Feddema uit Woubrugge, W.B. Herstel uit Amsterdam en ds. H.W. Nusselder uit Castricum. De opmerkingen van het oud CDA-kamerlid Boersma in het NOS-journaal is een voorbeeld van hoezeer velen de ARP be schouwen als een evangelische progressieve volkspartij in wor ding. Boersma vertelde hierin, dat hij de ARP trouw zal blijven zolang deze bestaat, maar dat hij het niet meer ziet zitten als de an ti-revolutionairen definitief zul len zijn opgegaan in het CDA in 1980. Dit is het streefjaartal voor de oprichting van de CDA-partij- organisatie. Een dubbellidmaatschap van de ARP en de EPV moet volgens de drie ondertekenaars niet zonder meer worden afgewezen. Deson danks hebben ze er begrip voor dat sommigen eerst willen wach ten tot de definitieve opheffing van het CDA, alvorens af te ha ken. Maar ze vinden dat nu al 'ge stalte moet worden gegeven aan een alternatief. Dat zou dan de EPV moeten zijn. Andere geluiden liet KVP-voorzit- ter Vergeer horen. In het partij- orgaan "Politiek Nieuws", ver klaarde hij dat Boersma geen bij drage levert aan de verbetering van het CDA-beleid door de frac tie te verlaten. 'Het groeiproces dat het CDA doormaakt, is niet eenvoudig. We kunnen dit slechts tot een goed einde brengen door gezamenlijk ons hiervoor in te zetten. Daarbij zijn mensen als Boersma even zeer noodzakelijk. Ik »kom dan ook tot de conclusie dat hij te vroeg is opgestapt", aldus de par tijvoorzitter van de KVP. Tot 1980 zullen de drie christen-de mocratische partijen moeten blijven functioneren. Tot op dat moment zal het CDA uit drie stromingen bestaan, aldus Ver- .geer. Geopend: Maak een afspraak Tel. 01715-1615 Specialisten in Coupeknippen Voorde modebewuste jonge vrouw van vandaag hebben wij de gehele Mary Quant Cosmetica kollektie in display. MAHY OllflHT COSHtTICfl 10NDEH 1 Vragen over LAF-plannen LEIDEN - Het PSP-raadslid Pas- schier heeft burgemeester en w ethouders van Leiden gevraagd naar plannen voor woningbouw op het terrein van het LAF-com- plex in Noord. Zij wil weten of de gemeente vier mogelijkheden heeft ontwikkeld, waarvan er één voor een kosten berekening naar het ministerie van volkshuisvesting is gestuurd. Het zou hier om veertig wonin gen voor een- en tweepersoons huishoudens gaan. Het PSP-raadslid vraagt zich af of deze gang van zaken niet in strijd is met eerdere toezeggingen dat de bewoners in Noord bij de plannen voor het LAF-complex betrokken zouden worden. Zoals eerder gemeld heeft de gemeente definitief afgezien van vestiging van de brandweer in het LAF- complex. Om de bewoners zo veel mogelijk bij de plannen te betrekken, vraagt het PSP-raadslid het col lege hen, de wijkbewoners snel voor een bespreking uit te nodi gen. ADVERTENTIE Els Brouwers, Havo scholiere, draagt een bril van fry Nieuwe Rijn 62, Le'den. Tel 071-124108 WEETALLES VAN BRILLEN Érll SPECIALISTVOOR KONTAKTLENZEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13