Linkshandige mensen zijn toch niet lam? Vervalsingen uit Taiwan Ruime keuken verdient modern kookeiland BIND 'S WAT IN EXTRA PAGINA 11 Het linkshandige winkeltje kreeg veel publiciteit. Dit kastje vol knipsel getuigt daarvan. Linkshandige kennissen van ons zijn niet zo erg blij met een publikatie waar de Consumentenbond onlangs mee kwam. "Sinds de Consumentengids van september ver scheen", klagen zij, "worden wij door mensen die hem lezen zo'n beetje voor gehandicapten versleten. De hele tijd wordt er aan ons gevraagd of we dit wel kunnen en of we dat wel kunnen met onze linkerhand". Wat is er gebeurd? De Consumentenbond heeft onder zijn leden problemen van links- handigen verzameld. Linkshan- digen zouden in het dagelijkse leven serieuze moeite hebben met onder andere: opscheplepels en steelpannen wegens de tuit, dunschillers, gebakvorkjes, vul pennen, strijkijzers, naaimachi nes, horloges, babylepels, knop pen van radio, televisie en gram mofoon, kopjes waar het bloe metje aan één kant op gedrukt zit, patatsnijders, werphengels, elek trische boormachines, gitaren, snoeimessen, snijmachines, grills, lichtknopjes in huis, rechts openslaande kastdeuren, links zittende versnellingshendels en drukknoppen van fototoestellen. Fabrikanten De Consumentengids schrijft erbij: "Misschien dat de Nederlandse fabrikanten een en ander eens in overeging willen nemen. Uitein delijk is zo'n 10 procent van de mensheid linkshandig, dus is het best de moeite waard, daar wat meer rekening mee te houden" Voorts wordt een winkel in Oos terbeek aanbevolen als gespecia liseerd in artikelen voor links handigen. De Consumentengids legt uit hoe je bij die winkel ook uit andere delen van het land per postorder kunt bestellen. Een soort actie voor linkshandigen- verkoop. De Consumentengids bereikt meer dan 450.000 lezers en hun gezinnen en kennissen, dus zoiets wordt wel bekend. Onze linkshandige vrienden blij ven echter sputteren, "lees die lijst nou eens goed na", zeggen ze, "en kijk ook eens in winkels hoe die artikelen er precies uitzien. Er moeten grappenmakers aan het werk zijn geweest, die de Con sumentenbond op een dwaal spoor hebben gebracht" Gekke dingen Wij lopen de lijst nog eens na en wij moeten toegeven: er staan gekke dingen in. Want steelpannen, die hebben toch tegenwoordig bijna nooit meer een tuit. Wij vragen dat voor de zekerheid even na bij grote fir ma's als BK en Tefal. Nee hoor, ze hebben er in het hele assortiment nog maar eentje met een tuit. Bij BK is dat zo'n ouderwetse grijze emaille met wolkjes. De rest heeft al sinds jaren een schenkrand rondom. Vulpennen dan. De eerste pen- nenwinkelier bij wie we binnen stappen, legt een Pelikaan-vul pen met opdruk "linkshandig" op de toonbank. Prijs ongeveer 16,-. Dat is dezelfde prijs als in de winkel in Oosterbeek die de Consumentengids aanbeveelt. Alleen scheelt het wel de ver zendkosten. De winkelier vertelt erbij dat veel linkshandige klan ten liever een gewone pen ne men. Het bobbeltje aan de punt slijt gauw genoeg naar hun hand. Over naaimachines zweert een linkshandige ons dat die juist makkelijker zijn voor links- dan rechtshandigen. Vroeger, toen je aan een slinger moest draaien, was dat anders. Nu hoeft de rech terhand vrijwel niets te doen. Oude lichtknopjes Lichtknopjes die linksom kunnen draaien, vraagt men ons, wat willen ze daar nou mee? Er wor den toch ook al in geen jaren meer rechtsom-draaiknopjes ge bruikt. Die zijn niet eens meer te koop. Alles is nu tuimelschake- laar. Zo gaat het met bijna de hele klachtenlijst. Eigenlijk blijven alleen maar scharen, vulpennen, soms bli kopeners, en dingen met een ge vormde handgreep over als wensen voor linkse uitvoering. De linkshandigen die wij spreken, zeggen: "Kijk, wij zijn wel links, maar niet lam". Van uitspraken van de Consumentenbond als zouden linkse mensen graag een soort gehandicapten-auto willen hebben met de versnellingshen del links bij het portier, worden sommigen wel een beetje boos Wij wenden ons daarom tot de Con sumentengids met de vraag: hoe serieus moet men uw actie nu ei genlijk nemen0 Reële bezwaren Het blad antwoordt dat de lijst echt reële bezwaren van linkshandi gen bevat. Het houdt vol dat er linkshandigen zijn die veel ver driet hebben van het feit dat zij het bloemetje op hun theekopje niet kunnen zien als zij zitten en drinken. En dat ook bijvoorbeeld dunschillers voor aardappelen en groenten moeilijk in linkse uit voering te koop zijn. Na deze uitleg van de Consumen tengids gaan wij voor alle zeker heid nog even in een naburgi wa renhuis kijken. Daar hebben bij na alle kopjes de bloemetjes aan alle kanten. Men verkoopt er voorts negen verschillende uit voeringen dunschillers in prijzen van 1,50 tot 5,50. Acht daarvan blijken ook linksom te kunnen schillen: eentje (de duurste) niet. In een kleinere winkel in huis houdelijke artikelen legt de be drijfsleidster ons later uit waar om bijna alle dunschillers altijd vanzelf al links zijn: ook rechtse huisvrouwen gebruiken ze in fei te linksom als ze er komkommers mee schillen of worteltjes mee schrappen. Pech voor de Consumentenbond dat ze dat niet wist want volgens haar publicatie kosten de spe ciale linkse dunschillers in het aanbevolen linkshandigenwin- keltje 2,95 tot 9,75, plus 2,50 portokosten. Wij hebben bij de Consumenten gids gevraagd naar de deskun digheid en de kwaliteit in dit winkeltje, maar daar kan men ons niet over inlichten. Wij gaan daarom eens in gezelschap van een linkshandige collega in deze zaak in Oosterbeek kijken. Handeltje Het is een allerliefst snuisterijen winkeltje dat daar wordt gedre ven door eed mevrouw Van Leusden, echtgenote van een Arnhemsevrouwenarts. Zij vindt artikelen. Zij gaat publiciteit be paald niet uit de weg, ze was al eens op de radio, de televisie en in vele kranten, waaronder ook de onze. Want het verhaal van die linkse artikelen is natuurlijk wel gek. Is zij daar nu ook deskundige in? Heeft zij studies gedaan over linkshandigheid, en kan zij bo vendien nagaan of zij die arme linkshandigen geen lepels ver koopt die subiet gaan vlekken of Mevrouw Van Leusden zegt dat zij het handeltje hoofdzakelijk als aardigheid beschouwt. Speciale studie heeft zij er niet voor ge daan. "Je hoort wel eens zeggen dat linkshandigheid voortkomt uit hersenletsel bij de geboorte", zegt zij. "Maar dan konden de vrouwenartsen wel inpakken als er zoveel hersenletsel was" Ze heeft wat spullen uit Engeland geïmporteerd. Het is maar een zeer bescheiden assortimentje Een kastje met wat scharen, pan netjes, openers, fepels, goedkope horloges van zeven tientjes met het knopje verkeerd om, en noti tieboekjes en felicitatiekaarten die de verkeerde kant op open gaan. Het genre geschenk- en pretar.tikèlen. Haar 16-jarige dochter Carolien, die links is "maar niet zielig", laat zij zo nu en dan eens wat proberen. Onze linkshandige collega heeft met enkele van de speciale artikelen de grootste moeite, hij is ze rechts gewend. Al gauw "waanzin" Mevrouw Van Leusden ligt niet wakker van de noden der links handigen. Een linkse schaar en een vulpen, dat vindt zij wel no dig. Dat laatste hoofdzakelijk omdat zij balpenschrift verfoeit. "Verder vindt zij het al gauw "waanzin" mensen", zegt zij, "willen alles maar voor hun ge mak hebben. "Convenient" heet dat in Amerika, waar wij ook een tijd hebben gewoond. Als je ze daar vroeg: wat heb je daar nou aan, dan zeiden ze: o. het is zo convenient. Ik ken hier iemand wiens vrouw de hele keuken spe ciaal voor haar eigen linkshan digheid heeft ingericht. Niemand anders uit het gezin kan er meer in terecht. Dan ben ie toch gek?" Ook over de klanten die de Consu mentengids haar heeft opgele verd, spreekt zij nogal ruwe taal. Zij heeft op het aanbevelende stuk in het blad tegen de 500 reac ties gekregen. Je kon een prijs lijst bij haar aanvragen. Twee honderd mensen deden dat schriftelijk. Mevrouw Van Leus den zegt: "En dat vond ik nou zo'n verschikkelijke Consumen tenbondlezers-mentaliteit. Zegge en schrijve vier van de 200 deden er een postzegel voor antwoord bij" Verzendkosten Haar verzendkosten stónden fout in de Consumentengids. Het is niet 2,50, maar 3,50. "Die 3,50 reken ik voor alles. Ook voor iets waar maar een gulden porto op moet", zegt mevrouw Van Leusden. "Ik heb per slot ook duurdere zendingen en daar laat ik ook niet extra voor beta len. Het is gewoon een gemiddel de dal iedereen moet betalen. Laatst kreeg ik naar aanleiding van dat stuk vari de Consumen tenbond iemand'aan de telefoon, die maakte bezwaar dat er op een linkshandig breipatroon van 3,50 ook nog 2,50 portokosten kwam. Ze zei: kan het niet voor minder. Nou, als u het er niet voor over hebt, dan moet u het niet doen, heb ik gezegd" Betaling moet bij mevrouw Van Leusden vooruit gebeuren. Dan pas wordt het artikel verzonden. Wie het niet bevalt, kan het op eigen kosten retour sturen en z(jn geld terug vragen, Garantie geeft mevrouw Van Leusden "uitslui tend op fabrieksfouten". Wat daaronder valt, staat niet vast. Gaat er een links horloge stuk, dan neemt zij het mee voor repa ratie als zij zelf een keer naar En geland gaat. Zij zegt: 'lAls ik sjagrijn krijg van mijn winkeltje, gaat het zo dicht. Dan geef ik de rest van mijn voor raad weg op veijaardagen". Nooit zelf gezien De hamvraag: Hoe heeft zij ooit kans gezien om deze reclame voor haar winkeltje in de Consu mentengids te krijgen? Mevrouw Van Leusden: "Ik denk dat ze gewoon over me hadden gehoord en toen hier heen zijn gekomen. Ik heb ze zelf niet ge zien. Er is hier een heel aardige juffrouw» geweest toen er een kennisje van mij op de winkel paste. Later heb ik nog wel een tijd met haar aan de telefoon ge praat en dingen uit mijn prijslijst voorgelezen" Ons lijkt dit een geval van helaas niet zo zorgvuldig werk van de Consumentenbond. De onbe staanbaarheid van sommige wensen, de goedkopere verkrijg baarheid van linkshandige arti kelen in gewone winkels, de on gewisse kwaliteit en verkoop voorwaarden bij het winkeltje van mevrouw Van Leusden - het zijn allemaal dingen die men bij de bond met wat meer moeite zelf ook had kunnen ontdekken. Zoals het nu is gegaanj aagt men de linkshandige onnodig op kosten. Wellicht kan dit voor de Consu mentenbond reden zijn het on derwerp nog eens opnieuw te be kijken. Is de keuken licht en ruim, dan is een modern kookeiland er stellig op z'n plaats. En het aanbrengen hoeft geen probleem te zijn. Men kan het helemaal zelf doen! In plaats van de traditionele opstel ling van fornuis en werkblad langs de wanden krijgt men dan een complete unit, desgewenst met eetruimte erbijjnidden in de keuken. Het is niet alleen prak tisch, maar ook veel gezelli ger. De constructie is eigenlijk een voudig. Daarom kan de handige doe-het-zelver het in eigen be heer verwezenlijken. Voorwaar de is slechts dat men goed mate riaal gebruikt. Een kookeiland bestaat uit vier kastjes van gelijke afmeting, na melijk 60 bij 60 centimeter. Men kan ze kant en klaar kopen of desgewenst zelf. bouwen uit pa neeltjes. Die onderdelen zijn ver krijgbaar in diverse uitvoeringen en maten. De basis waarop de kasten rusten is een vurenhouten frame. Dit wordt 10 cm hoog en is insprin gend ten opzichte van de rest van het meubel. Op dit frame, wordt meubelplaat bevestigd, dat de voor de huisvrouw gewenste werkhoogte heeft. Meestal ligt dit rond de 90 tot 93 cm. Dat dient om de zijwanden van de kastjes bij een te houden. Voor een stevige bevestiging kan gebruik worden gemaakt van aluminium profiel. Is dit gereed dan dekt men het geheel ten slotte af met een dun ne plaat, bijvoorbeeld spaander plaat. Daaroverheen wordt het eigenlijke aanrechtblad aange bracht. Men kan hiervoor tegels kiezen die met speciale elastix- che lijm worden geplakt. Langs de randen brengt men een fraaie hardhouten lijst aan. Vanzelfsprekend moet men bij het maken van het bovenblad re kening houden met de kookap- paratuur. Men kan een vierpits kookplaat gebruiken die in èên van de hoeken wordt opgesteld. Fraaier wordt het nog wanneer men een speciale inbouw-kook- plaat kiest. Die is te koop voor zowel gas of eiktra. Daar zijn de bedieningsknoppen bovenop gemonteerd. Het geheel kan ver zonken in het bovenblad komen te rusten. De gas- of elektrici teitsleidingen worden via het kastje daaronder wegge werkt. Langs twee kanten van het eiland kan een 40 cm brede eetbar wor den bevestigd. De beste hoogte is 65 centimeter. Men moet daarbij rekening houden met de manier waaroD de kastjes opengaan. In elk geval zal men één kastje op de hoek moeten missen. L)e plank die als eetbar gaat dienen moet niet te dun zijn. Men kan de op pervlakte op dezelfde manier af werken als het aanrechtblad. Er ontstaat dan een aantrekkelijk geheel. Afzuigkap Het meest specifieke deel van het kookeiland is de afzuigkap. Die is tamelijk groot en wordt van bo venaf aan het plafond bevestigd. De hoogte moet goed worden be rekend. Enerzijds mag niet teveel verbruikte lucht van het koken onder de kap toch de keuken in stromen. Aan de andere kant mo gen degenen die aan de eetbar zit ten - en er ook moeten kunnen staan - er geen hinder van onder vinden. Van de vloer tot aan de onderste rand van de wasemkap moet dan ook minstens een afstand zijn van 2.20 meter. De kap bestaat uit een rand van vurenhout waarvoor lat ten van 2 bij 10 cm worden ge bruikt. Daarbinnen wordt de be kleding van de kap gemaakt. Als materiaal wordt zes millimeter dik spaanderplaat gekozen, aan de buitenkant afgedekt met ko per. Koper is een duur materiaal. Men doet er dan ook goed aan de dun ste kwaliteit te vragen die voor radig is. Men kan het op de spaanderplaat lijmen of spijke ren. In het midden van de kap komt de afzuiginstallatie. Daar voor kan een gewone keukenven tilator worden gebruikt. De kap moet wel via een minimaal 30 bij 30 cm koker op een afvoerkanaal zijn aangesloten. Langs de ran den van de kap worden verlich tingsbuizen geplaatst. Vindt men de aanblik van een afvoerkoker boven de kook-eethoek minder aantrekkelijk, dan kan het pla fond plaatselijk worden ver laagd. Houdt de maten voor het verkrij gen van een goede werk- en zithoog te nauwkeurig aan. Nog een tip: laat de hoogte van de bovenkastjes in de keuken over eenkomen met de onderste rand van de afzuigkap. Wanneer men met kleuren en materialen werkt die bij de kap passen, wordt een goed totaalbeeld van de keuken bereikt. Ruimte nodig Een kookeiland mag dan veel voordelen hebben, er is veel ruimte voor nodig. De keuken oppervlakte dient minimaal 18 vierkante meter te zijn. Door gaans zijn onze keukens voor een dergelijke aanwinst dan ook te klein. Maar dit kan ondervangen worden door de keuken bij de woonruimte te betrekken. Wan neer men decoratieve materialen kiest mag het eiland gerust de kamer in steken. Wie werkelijk met de ruimte moet woekeren kan nog overwegen de eethoek in de woonkamer achterwege te la ten en uitsluitend met de eetbar te volstaan. De tekening toont aan dat een kookeiland niet moeilijk te maken is. De basis wordt gevormd door vier kastjes. Taiwan schijnt niet alleen het land te zijn van goedkope ar beidskrachten en daarom van goedkope produkten, maar ook van de vervalsingen. In Nederlandse winkels van sportartikelen liggen of lagen hier en daar Dunlop-tennis- rackets tegen uitzonderlijk lage prijzen. Het bleken ver valsingen te zijn uit Taiwan die alleen de vakman kan on derscheiden van de echte. Pas als je er een harde slag mee gaf en de racket brak merkte je pas wat er aan de hand was. Als men de artikelen bij een behoorlijke zaak koopt en men bewaart de kassabon, dan krijgt men er vast en ze ker een nieuwe voor in de plaats. De kwestie van de vervalsingen loopt al van eind 1977. De Duitse Intersport, een organi satie van sportzaken, kocht de dingen voor een gunstige prijs bij een Zwitsers agent schap. Dit heeft geleid tot een enorm gekibbel in Duitse kranten tussen Dunlop en In tersport. Volgens Dunlop, die de naam van het eigen merk Maxply door het slijk zag ha len, had Intersport de verval singen onmiddellijk moeten ontdekken. Te meer omdat men al gewaarschuwd was na de mededeling dat een wa renhuis in Hamburg de imita ties eerder had geconstateerd en de eigen inkoper daarvoor had ontslagen. Een besluurslid van Intersport meldde dat er hoogstens 3000 stuks waren geleverd en dat de verkoop al op 10 februari was stopgezet. Toch zouden er nog vervalsingen in om loop zijn en onder meer wor den aangeboden in Duitse warenhuizen. De koper die de prijzen verge lijkt trapt er gauw in, want het scheelt altijd enkele tientjes. De inkopers die bij de neus zijn genomen of die opzette lijk imitaties hebben aange schaft, proberen uiteraard hun voorraden toch te slijten in plaats van zelf de schade te dragen, tenzij zij een naam hebber, te verliezen. Niet iedereen tennist en loopt het gevaar een vervalste rac ket te kopen. Maar er komen ook andere imitaties uit lan den als Hongkong, Korea en Taiwan, waar controle niet mogelijk is. Bekend is onder meer dat zij vervalste mu- ziekcassettes uitvoeren. Lek ker goedkoop en volkomen gelijk aan de echte, behalve wat de kwaliteit betreft. Een nieuw probleem voor de prijsbewuste consument, want, hoe goedkoop kan een produkt zijn, voordat het vals is? Het valt niet altijd mee originele Sinterklaas-cadeautjes te beden ken. Daarom is hier misschien een aardige tip voor iets dat u niet in de winkel kunt kopen en dat daarom wellicht wel zo persoon lijk is: laat een kapotgelezen boek of jaargang tijdschriften eens (opnieuw) inbinden en geef het "als nieuw" voor Sinterklaas ca deau. Neus maar eens stiekem in de boe kenkast van degene die u een ca deautje wilt geven: er staat vast wel een gehavend exemplaar tus sen dat de moeite waard is om te laten repareren of opnieuw te la ten inbinden en hij of zij heeft vast wel eens gesproken over een favoriet tijdschrift, waarvan een ingebonden jaargang er heel wat leuker uitziet dan die stapel losse exemplaren die de kast uitpuilt. Voor dit zogenaamde "indivi duele binden" kunt u terecht bij de particuliere boekbinder. Wie m zijn omgeving zo'n particuliere binder zoekt kan zich wenden tot de Organisatie van Fabrikanten van Grafische Eindprodukten FGE, Vondelstraat 172 (Postbus 6178, 1005 ED) Amsterdam, tel: (020) 16 17 61.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11