Wim Meutstege: "Die Zwitsers moeten komen Een aardig duur cadeautje voor de Leidse Voetbalbond OORVERKOOP APTAPE 1978 Trainer Glasgow ook in problemen 5INSDAG 31 OCTOBER 1978 De Leidse Voetbalbond heeft bij zijn 75-jarig bestaan een fraai en kostbaar cadeau ge kregen van zijn leden: zeg maar de helft van de totale kosten (en die zijn 700.000 piek) voor het bouwen van een weelderig bondsonderkomen in LeiderdorpDe andere helft moet komen uit de verkoop van het huidige afdelingsge bouw aan de Rijnsburgerweg Als ik het stuk dat vrijdag in de krant stond goed heb door grond dan is het nu niet direct een ''spontaan" cadeau ge weest. Die rekenarijen van zoveel duizend leden maal zo veel gulden maal zoveel jaar wijzen op een geschenk dat - zo voel ik het tenminste - van hogerhand met dusdanige nadrukkelijke vriendelijk heid is gevraagd dat de gevers niet veel anders overbleef. Maar ach, wat is er nu nog wel spontaan in deze wereld? Dit is een tamelijk zwartgallige zin, ik geef het toe. Misgun ik de afdeling, administrateur Van Steijn en zijn makkers, een grotere en betere werk ruimte? Natuurlijk niet. Maar ik vind wel dat het af delingsbestuur het zich tame lijk gemakkelijk heeft ge maakt. Je vraagt het aan de clubs, die wentelen het af op de leden en klaar is kees. Zit ik er ver naast als ik hier a ch- ter het meesterbrein van LVB- voorzitter Ad Dusée vermoed, die al eerder getoond heeft de zaken vlotjes en gladjes naar zijn hand te zetten? Je kunt in een zaak als deze zeg gen: ach, waar gaat het nou helemaal om? Om een paar gulden per jaar. De kosten van een zak patat en een bier tje en die sla je dan maar één week per jaar over. Inder daad, en als dat een geïso leerd geval was dan zou ik er verder geen woord over vuil maken. Maar op tal van ge bieden buiten de sport vraagt men óók een guldentje meer, voor dit en voor dat. Wat heeft het afdelingsbestuur eigenlijk zelf voor activiteiten ontwikkeld om de kosten te verlichten? Want je kunt wel zeggen: de afdeling is in feite de optelsom van de clubs, maar dat is slechts ten dele waar. Een afdelingsbestuur heeft ook een eigen verant woordelijkheid. Cruijff Volgende week dinsdag neemt bondsridder Johan Cruijff definitief afscheid van de wedstrijdsport in een spe ciaal voor hem geschapen grand gala: Ajax-Bayem München. Het is goed dat Cruijff zijn vertrek officieel markeert. Dan houden we in Nederland tenminste op met die steeds weer opduikende Johan Cruijff manipulaties: zou Cruijff toch niet te porren zijn voor zus of voor zo. Nu weet ik wel dat je met vedettes nooit hele maal zeker bent wat ze nu ei genlijk willen. Het Heintje- Davids-effect (net zo lang af scheid nemen tot het de vorm van een come-back aanneemt) waart nog altijd rond. Maar in het geval-Cruijff geloof ik daar niet in. Daarvoor houdt hij er te jong mee op. Finan cieel is hij al lang en breed binnen anders zou hij wel op de miljoenen van Cosmos zijn ingegaan), wat hij van een come-back later alleen nog kan verwachten is in elkaar geschopt te worden Dat het tot een officieel afscheid in Nederland komt, verbaast mij trouwens lichtelijk. Ik vond hem daar niet zo'n type voor. Cruijff was de laatste jaren een zeer zakelijk voet baller, van wie weinig warm te uitging. We weten het alle maal nog: hij keerde het Ne derlands elftal de rug toe,zelfs toen dat hem sméékte mee naar de eindronde van de we reldkampioenschappen te gaan. Zo waren er meer din gen in zijn doen en laten waarin koele nuchterheid de overhand had. Dat mag allemaal wel, maar het schept distantie. Ik bedoel: hij is geen troetelking a la Sjakie Swart,Ajacied in hart en nie ren, van wie eens een stadion ontroerd afscheid nam. Shirtreclame Als het betaalde voetbal straks overgaat tot shirtreclame dan zal dat ongetwijfeld ingrij pende invloed hebben op het gedrag van de makers van doelpunten. Je kunt, denk ik, daarbij wel vergelijkingen trekken met de wielrennerij. Op zeer oude foto's, toen reclame nauwelijks een rol speelde, kwamen de winnaars van wegwedstrijden vrij ge woontjes over de streep. Geen dolle gebaren, de renners le ken eerder opgeluch t dat ze er waren. Een man als Bartali keek even somber, of hij nu won of verloor. Maar met de komst van shir treclame zag je in alle klassie kers en étappes de renner die met een beetje voorsprong ze gevierend op de meet afstoof hetzelfde gebaar maken, op dat op de tv en op de foto's in de krant de naam van de des betreffende bierbrouwer of muizenvallenreparateur royaal te zien zou zijn. Al diefinishfoto's van de laatste 15 jaar lijken dan ook als twee druppéls water op elkaar. Bij het voetballen krijgen we dat natuurlijk ook: doelpunt maken, armen recht omhoog, mond juichend wijd open, joeché, voor de lens van de fo tograaf gaan staan totdat de goede man heeft afgeknipt. Daarna even omdraaien rich ting tv-camera om ook daar de naam van de leverancier van kippeboutjes te laten vastleggen. Daarmee zijn we dus af van die woeste renpartijen die een groot aantal spelers er nu op na houdt onmiddellijk na het scoren van een treffer. Dan rukken ze zich altijd los van clubgenoten die hun felicita ties komen aanbieden en lo pen als ware zenuwlijders god-weet-waarheen. Want daar koopt de sponsor ten slotte niks voor. Zo zie je maar weer: elk middel hoe vervelend op zichzelf ook, heeft ook zijn goede kanten. Turnen Elke tak van sport waarbij winst en verlies niet langs ob jectieve maatstaven zijn aan te geven, vraagt om troep en corruptie. Dat hebben we af gelopen week kunnen consta teren bij de wereldkampioen schappen turnen. Al jaren hebben de Russen, door hun overwicht in deze sportbran- che, een zeer belangrijke vin ger in de pap waar het de ju rering betreft. De kunst van het manipuleren is bij hen tot grote hoogte gestegen. Nog vrij recentelijk (bij de laatste Olympische Spelen of bij de Europese kampioenschappen 1977) kwam zelfs uit dat de juryleden van de Oostblok landen vlak voor de wedstrij den begonnen nog even apart vergaderden Ik wil zeer zeker niet beweren dat de juryleden van andere landen lieverdjes zijn. Verre van dat. Maar de Russen en aanverwanten maken, het toch wel het bontst. Een bres in Door Ruud Paauw die eenheid is wet geslagen door de Roemenen, die zelf eerste-klas turnsters hebben, maar het front is nog zeer sterk, temeer omdat een Rus voorzitter is van de interna tionale turnfederatie. Bij het kunstrijden bestaat ook een dergelijke ontwikkeling, maar daar heeft de overkoe pelende organisatie (ISU) vo rig jaar hard toegeslagen: alle Russische juryleden wer den wegens ontoelaatbare handelingen voor een jaar ge schorst. Hoe dat straks in Moskou - 1980 moet gaan Daar heeft de Sowjet-Unie het aparte voor deel gastheer te zijn, dat schijnt óók nog eens eentiende punt per oefening te schelen. Mij benieuwd of er in dat jaar één gouden medaille de grens over komt. Ajax-verdediger niet bang voor Lausanne LEIDEN (GPD) - Wim Meutstege heeft zijn ïnwerkperiode bij Ajax zo serieus genomen dat het vakbondswerk er tot nu toe bij in is geschoten. In gedachte houdt hij zich als tweedejaars-bestuurder van de Vereniging van Contract Spelers (WCS) vaak genoeg bezig met kernpunten als medezeggenschap en minimumloon: „Er zijn nog tien tallen voetballers, vooral in de eerste divisie, die voor 3000 gulden per jaar spelen" In de praktijk komt het er echter op neer dat het grootkapitaal bij Ajax de afgelopen maan den veel meer aandacht van hem heeft gekregen dan de laagst geplaatste in de voetbalmaatschappij, „voor wie de WCS op de eerste plaats werkt" „Door het voetbal bij Ajax, mijn verhuizing van Den Haag naar Leiden en mijn huwelijk, heb ik sinds augustus maar twee vrije woensdagen gehad. Eèn ervan heb ik benut om te trouwen. Ik wil straks echt wel weer het nodi ge voor de WCS doen, omdat op het ogenblik in feite alles door twee man wordt geregeld zonder dat de leden enig besef hebben hoeveel uur zij daarin steken. Veel spelers zijn ook niet of nau welijks bij de zaak betrokken, terwijl het juist hen aangaat. Maar al was het nog zo druk, toen ik naar Ajax ging zei het bestuur tegen me: Ga eerst maar goed voetballen. Het werk voor de WCS komt daarna wel Penningmeester Wim Meutstege behoefde zich dit seizoen derhal ve alleen maar zorgen te maken over zijn eigen geld, dat hij in het verleden nog op twee fronten verdiende: als gymleraar en de laatste vijf jaar als semi-prof bij Sparta. „Ik kreeg bij Sparta geen meerjarig contract. Ik liet me op de transferlijst plaatsen en ben op vakantie gegaan. Een buurman vertelde ik dat als iemand naar me zou informeren men maar contact moest opnemen met Ger Lagendijk van de WCS. Ge woonlijk regelde ik altijd zelf mijn transfers, maar omdat ik in Frankrijk zat moest ik wel ie mand anders inschakelen. Nau welijks twee dagen was ik weg of ik kreeg al te horen dat Ajax be langstelling voor me had" Snel Het driejarig fullprof-contract was toen vrij snel getekend, zoals Meutstege zich ook al snel een plaats toeëigende in het eerste elftal van de Amsterdammers Meutstege had daarbij als verde diger het voordeel dat er juist in de laatste linie regelmatig uit vallers waren: Zuidema, Everse, Van Dord en Krol. De veelzijdige Meutstege. die nog geen minuut competitievoetbal hoefde te missen, maakte daar door een soort rondleiding ^loor de defensie, een excursie die voor hem niet vreemd was. Bij Go Ahead en Excelsior was hij aan valler, bij Sparta verzorgde hij als middenvelder aanvankelijk het schakelwerk en belandde hij na twee jaar op de linksbackplaats. Bij Ajax is hij tot nu toe rechts- en linksback geweest en fungeerde hij in de thuiswedstrijden tegen Lausanne (na rust) en Feyenoord als ausputzer. „Het liefst sta ik rechtsachter. Op die plaats zie ik me uiteindelijk ook wel terecht komen als iedereen weer fit is Johan Zuidema, die altijd op die plaats heeft gestaan, zie ik name lijk niet zo snel terugkomen, als hij al terugkomt. Hij tobt nog steeds zo met zijn been dat ik het somber voor hem inzie" De eenmalige international (in 1976 speelde hij tijdens het Europees kampioenschap tegen Joegosla vië) beschouwt de functie van rechtervleugelverdedier ook als zijn favoriete rol: „Ik ben welis waar tweebenig, maar met mijn linkerbeen kan ik minder zuiver schieten. Rechts voel ik me meer op mijn gemak, ook al heb ik van mijn trainer Cor Brom een andere taak gekregen dan toen ik nog met hem bij Sparta zat. Nu moet ik me vastklitten aan mijn tegen stander. Toen kon ik zonedek king toepassen. Dat moest trou wens wel, omdat Michel Valke in het aanvallende systeem dat Sparta toen speelde nogal eens laat terug was, waardoor ik plot seling twee man tegelijk tegen over me kreeg" i trainingspartijtje Tom Organisatie ADVERTENTIE Alleen bij de kantoren van het Leidsch Dagblad/ Alphens Dagblad kaarten voor 10,- p.st. in plaats van 12,50. Deze bon is geldig t/m 2 november 12.00 uur. „Bij Ajax is de organisatie beter Krol geeft duidelijk aanwijzin gen, waardoor je veel beter weet waar je aan toe bent. Hij zegt dat je bij je man moet blijven, totdat je natuurlijk zelf tot de conclusie komt dat de situatie zo moeilijk wordt, dat je je directe tegen stander wel moet loslaten. Bij Sparta was ik misschien wat vrij er, al moet ik er wel bij zeggen dat ik bij Ajax ook mee mag gaan in de aanval. Ik durf alleen nog niet altijd. Ik wil dat men bij Ajax te vreden is over mijn werk in de verdediging. Daarom ben ik er van uitgegaan dat ik eerst mijn zaak in de achterhoede moet zien te regelen. Dat aanvallen komt wel". „Innerlijk heb ik nog wel eens de drang om mee naar voren te gaan, maar ik heb nog niet voldoende zelfvertrouwen om dat ook te doen. Het mooiste zou zijn als je een wisselwerking zou krijgen tussen de beide vleugelverdedi gers. Om beurten naar voren. Maar als ik Lerby de afgelopen weken op de andere vleugel steeds naar voren zag rennen, voelde ik me als rechtsback nog niet zelfverzekerd genoeg om een volgende keer zelf het initiatief te nemen. Dan bleef ik maar han gen, bang als ik was dat de ach terhoede met te weinig spelers achter zou blijven. Ik wil het langzaam opbouwen, een kwes tie van waarmaken. Eerst in ver dedigende zin en langzaam aan ook aanvallend. Op die manier wil ik toewerken naar het niveau waarop in het verleden jongens als Suurbieren Zuidema bij Ajax speelden" Een belangrijk verschil met dat tweetal is. dat Meutstege zich met heel wat vriendelijker middelen kan staande houden, ook al hield hij een rode kaart als souvenir over aan het toernooi van Valen cia voor de competitie: „Tegen Huracan moest ik er opeens uit. Twee slidings, twee gele kaarten. Onschuldige overtredingen, maar in Spanje voor vreemdelin gen wel voldoende" Gooi Meutstege sluit ook niet de oren voor zijn trainer, zo hij zich dat al kan permitteren: „Brom zegt wel eens, probeer je tegenstander af te stoppen. Geef hem desnoods een gooi. Met zulke opdrachten heb ik geen moeite. Ik probeer een speler voor te zijn met mijn snelheid en spelinzicht. Maar als dat niet lukt, probeer ik hem op een anere manier tegen te houden zonder hem een blessure te be zorgen. Meutstege schuwt grove middelen Ook als laatste man, zoals hij ook dan, in tegenstelling tot Ruud Krol, afziet van aanvallende ac ties. „Ik hoop dat Krol en Van Dord woensdagavond spelen te gen Lausanne, zodat ik weer op de vleugels sta. Dar durf ik ten minste nog wat te ondernemen. Als ausputzer ben ik een heel an der type dan Krol. Thuis tegen Lausanne en Feyenoord is dat wel duidelijk gebleken, dacht ik Met Krol had AJax vier midden velders. Toen hij wegviel en ik ausputzer werd, ben ik achter de verdedigers gaan staan, heb ik juist extra afstand genomen om een goed overzicht te heb ben" Met en zonder Krol verwacht Wim Meutstege overigens dat zijn ploeg dank zij de voorsprong van 1-0 de derde ronde moet halen in het UEFA-Cuptoernooi. „Dat wij thuis tegen Lausanne niet twee- of drie-nul is geworden, was zon der meer een tegenvaller, maar ik zie van de andere kant niet hoe Lausanne twee goals tegen ons moet scoren om ons uit te scha kelen. Die Zwitsers zullen moe ten komen. En wat dat tot gevolg kan hebben, is in de competitie wel gebleken. NAC en FC Utrecht gingen tegen ons in de aanval en verloren met respectie velijk 7-1 en 4-1. Dat ook Lausan ne verdedigend erg kwetsbaar is als het niet èèn blok vormt voor zijn doelman Burgener, heeft het met zo'n 25 tegendoelpunten in de Zwitserse competitie wel laten JAN PREENEN EINDHOVEN (GPD) - De trainer van Glasgow Rangers, John Greig, zit met gelijksoortige problemen als Kees Rijvers, de oefenmeester van PSV dat mor genavond in Eindhoven de re turn van de tweede ronde van het voetbaltoernooi om de Europa- Cup-I tegen de Schotten heeft af te werken. Greig arriveerde gis teravond met zijn selectie in Ne derland. ,Vijf van mijn spelers zijn gebles seerd", vertelde Greig. „Het ergst is Jackson eraan toe. Zijn kansen om mee te spelen zijn maar 50 procent". Greig was boordevol lof over PSV. Hij karakteriseerde het Eindhovense team als een van de beste, waar de Rangers ooit tegenover hebben ge staan. Greig: „Het wordt een uiterst lasti ge wedstrijd voor ons, dat staat vast. En nu weet ik ook wel dat PSV met geblesseerde spelers sukkelt, maar met ons vergele ken heeft PSV het voordeel dat het over goede réserves be schikt" Het stadion van PSV was vorige week al uitverkocht. Glasgow Rangers wordt gesteund door een duizendtal Schotse suppor ters. Tussen PSV en de Schotten was dat aantal al geruime tijd ge leden afgesproken. Fischer speelt zonder publiek BUENOS AIRES (ANP) - Svetozar Gligoric heeft verklaard, dat zijn match tegen Robert Fischer, die daarmee terugkeert in de actieve schaaksport, in 1979 zonder publiek gespeeld zal worden. De vroegere wereldkampioen heeft deze wens in de overeenkomst ingebouwd. Gligoric, die de voornaamste kan didaat is om de presidentszetel van Euwe over te nemén, was te vens van mening, dat tweekam pen om de wereldtitel of gelijk soortige belangrijke partijen het best tot hun recht komen als zij gespeeld worden in een geïso leerde omgeving. Het publiek zou de match kunnen volgen door de partij integraal t.v.-cir- cuit uit te zenden, waardoor de toeschouwers alle handelingen van dichtbij kunnen gadeslaan. f mAZ 3/VFT MouTocu zrs S&88080AT

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9