Waarschuwing Yan Agt richting vakbeweging f Computer regelt betaling boete Anderhalf jaar cel en tbr voor doodslag V'Nog zeker tien jaar nodig voor spreiding van PTT" 'Nu eerst bezinning binnen CDA-fractie 'Bij Ogem gaat 't ook om werkgelegenheid' VROUW GEDOOD DOOR KLAPPEN EN TRAPPEN Centrale aanmelding aspirant studenten DINSDAG 31 OKTOBER 1978 DEN HAAG (GPD) - „Nu gebeurt precies wat ik heb gevreesd, na melijk dat wij het over een jaartal gaan hebben en dat dit de kap stok wordt waaraan de hele zaak wordt opgehangen". Dat zei gis termiddag mevrouw drs. Nelie Smit Kroes (staatssecretaris van verkeer en waterstaat, waartoe de PIT behoort) tijdens het overleg met de Tweede Kamer over de spreiding van de Centrale Direc tie vanuit Den Haag naar het Noorden. Mevrouw Smit-Kroes was uitge daagd door de kamerleden om niet alleen te zeggen dat het om een „aanzienlijk" aantal jaren ging dat de spreidingsoperatie ging duren. Ze moest data noe men. Daarop zei ze dat er tien jaar maximaal staat voor de PTT- spreiding. Een getal dat aanzien lijk afwijkt van wat Groningen zich er van had voorgesteld. Im- rond 1985 zou de CD vanuit mers, rond Den Haag verhuisd zijn. DEN HAAG (GPD) - CDA-fractieleider Aantjes verwachtte gister avond niet dat zijn fractie vandaag al zou toekomen aan de bezin ning die noodzakelijk is geworden na diverse uitlatingen van CD A-dissidenten in kranteninterviews. Aantjes zei dit voor de NCR V-televisie. De fractievoorzitter van het CDA heeft de uitla tingen van zijn mede-loyalisten bekritiseerd, maar benadrukte gisteravond dat het hem daarbij vooral gaat om de procedure die deze vertegenwoordigers van de linkervleugel hebben gekozen. "Door te spreken voordat die bezinningsdiscussie heeft plaats gehad hebben zij gesuggereerd dat de bijzondere zorg voor het sociale beleid van het CDA bij hen meer aanwezig zou zijn. Dat dreigt de overige fractieleden te plaatsen in het grauwe midden", aldus Aantjes. Hij zei over de toekomst van het CDA minder pessimistisch te zijn dan zijn partijgenoot Boersma, die, zoals gemeld, de fractie zal verlaten. "Ik deel zijn zorgen over de toekomst van de fractie en ik zie ook wel de risico's, maar ten opzichte van de fractie ben ik minder pessimistisch. Misschien komt dat ook omdat ik in de positie ben er meer aan te doen", aldus Aantjes. DEN HAAG (GPD) - Oud-minister Boersma zei gisteravond voor de NCRV-tv tot voor kort niet te hebben verwacht dat hij de overstap van de politiek naar het bedrijfsleven zou kunnen ma ken. De contacten tussen hem en de Ogem - waar hij leiding zal geven aan de zogenaamde bouwpoot van dit bedrijf - dateren volgens Boersma van na de discussie over de "bloedgroepen" in de fractie, waarbij van KVP- en CHU-zjjde kritiek werd geleverd op de opstelling van ARP-kamerleden. Dit meningsverschil was volgens Boersma de druppel die voor hem de emmer deed over lopen. Ook als hij niet met het Ogem-bedrijf tot overeenstemming had kunnen komen, was hij niet lang meer in de fractie gebleven, zo verzekerde hij. Hij noemde zijn nieuwe functie een soort uitda ging en bestreed dat het onverenigbaar zou zijn met zijn CNV- verleden. "Dat is een denkfout. Ook bij de Ogem gaat het om werkgelegenheid, om goede vooruitzichten van de werkne mers", aldus Boersma. Hij constateerde dat de discussie die zijn vertrek in de CD A-fractie heeft losgemaakt vooralsnog het karakter dreigt te krijgen van een "ordinaire ruzie". "De discussie over de uitbouw van het CDA dreigt hierdoor in de verdrukking te komen", zei hij. Nu zal dat wel eens 1988 of later kunnen worden en daarom merk te PvdA-woordvoerder Ed van Thijn op dat hem die termijn van tien jaar „tamelijk onaanvaard baar" leek. Het CDA gaf zijn standpunt nog niet prijs, kamer lid Eversdijk wilde alleen maar weten wat het Noorden ervan dacht. De WD'er Pol de Beer wilde zijn partijgenote niet af vallen en wees erop dat het gaat om zon 300 gezinnen per jaar die naar Groningen gaan. Mevrouw Smit-Kroes zei ook dat niet het jaartal het gegeven, voor de regering was, waardoor „we ons laten leiden, maar dat het uit voeringsproces voor ons maatge vend moet zijn". Eerder had me vrouw Smit-Kroes al opgemerkt dat ze „geen slaaf wilde zijn van jaartallen en aantallen" „Circa tien jaar, dan hebben we het achter de kiezen, de eindfase" aldus de uitgedaagde mevrouw Smit-Kroes. Van Thijn schrok van die tien jaar „De eindfase in het eind van de tachtiger jaren is een onverwachte ombuiging van het beleid". Zijn tegenpool Pol de Beer vond het niet zo vreemd. Alleen al voor de huisvesting was het heel wat, driehonderd gezin nen per jaar. „Voorkomen moet worden dat er speciale PTT-wij- ken ontstaan. Ik geloof dat het niet zo verstandig is het tempo te hoog te stellen" Van Thijn was allerminst tevreden en wil het hele spreidingsbeleid van de overheid weer aan de orde stellen, ook bij andere gelegen heden dan de PTT-verhuizing. Van Thijn zal daarbij vermoede lijk vanuit het CDA wel wat steun krijgen, want drs. Huib Eversdijk vroeg eerder gisteren al aan me vrouw Smit-Kroes of het niet te lang duurde voordat er besluiten vallen. Hij noemde het tempo van de verhuizing te traag. De 350 die nu in Groningen en de 450 die in Leeuwarden zijn, moeten er meer worden. WD'er Pol de Beer vroeg zich af of de positie van de Haagse PTTers, die al voor de overplaatsing „te kenden", en zij die vrijwillig mee willen (ongeveer de helft van de 3400 man tellende Centrale Di rectie, vroeg De Beer) niet in ge vaar kwam. „Hoe meer vertra ging, hoe moeilijker hun positie. Ze zijn provisorisch gehuisvest. Sommigen hebben zich al niet aangesloten bij het sociaal leven irt Den Haag en worden zo heel lang verstoken van sociale con tacten". Het geluid van de men sen die wel naar Groningen wil len klinkt te weinig door uit het overleg tussen PIT-top en af gevaardigden uit de CD-onder- delen. „Waken tegen onnodige vertraging", aldus De Beer. EINDHOVEN (GPD) - Premier Van Agt heeft gisteren de vakbeweging gewaarschuwd, dat de werknemers en op den duur de uitkeringstrekkers er de gevolgen van zul len ondervinden als de vakbeweging weigert aan een herstel van de economie mee te werken. Op een vergadering van het Ko ninklijk Nederlands Onderne mers Verbond in Eindhoven zei Van Agt, dat dan de situatie dreigt, dat net als in 1957 de koopkracht van de modale werk nemer met 3 procent keldert. „Men kan dan wel zeggen dat de solidariteit tussen actieven en niet-actieven is gehandhaafd, maar dat is een schrale troost voor de uitkeringstrekker als ook hij ervaart dat zijn koopkracht ineenschrompelt. Door de kop peling van de sociale uitkeringen aan het minimumloon zal de zwakste in de samenleving dan geen beter lot beschoren zijn", aldus Van Agt. Van Agt zei dat in de ogen van sommige vakbondsleiders niet hij, maar zijn voorganger (Den Uyl) in het Catshuis toehoort te zitten. „Van zulke vakbondslei ders is het veel gevraagd met ons te onderhandelen, laat staan tot een akkoord te komen. Maar als politieke partijen en maatschap pelijke groeperingen onwrikbaar vasthouden aan eigen inzichten en verlangens en de eigen haan koning willen laten kraaien, ver zanden alle voornemens om de economie in het rechte spoor te brengen" Van Agt betoogde dat versterking van de concurrentiepositie van het bedrijfsleven de enige weg is om ernstige verarming van ons land in de jaren tachtig te voor komen. Hij leverde kritiek op de alternatieve ombuigingsplannen van PvdA-fractieleider Den Uyl, die via een grotere inkomensma tiging met minder bezuinigingen denkt toe te kunnen. „Dat is een gok die het kabinet niet mag ma ken. Het is niet verantwoord om gegroeide bestedingspatronen drastisch te wijzigen" En, aldus Van Agt: „Er worden vrijmoedi ger oplossingen op papier gezet voor het herstel var naarmate men verder Catshuis zit" Saamhorigheid Vice-premier Wiegel riep op een politieke bijeenkomst van de WD in Blokker de regeringspar tijen op tot saamhorigheid en steun aan het kabinetsbeleid. Hij noemde die steun aan het beleid, waarin volgens hem de pro gramma's van CDA en WD ge lijkwaardige weerslag moeten vinden, „van wezenlijk be lang" Wiegel wees daarbij op de resulta ten van opinie-onderzoeken, waaruit blijkt dat de aanhangers van fcowel WD als CDA in meer derheid kiezen voor de huidige regeringscombinatie. „Zowel CDA- als WD-kiezers willen dat het kabinet de ruimte en het ver trouwen krijgt het beleid opti maal te verwezenlijken", meende Wiegel. Uitspraken over mogelij ke andere coalities in de toe komst zijn voor nu niet relevant en leiden slechts tot spanningen in en tussen de coalitiepartijen, vond hij. Hij kapittelde daarmee de vice-voorzitster van de WD- fractie, mevrouw Kappeyne van de Coppello, qlie een week gele den haar partij opriep om sa menwerkingsmogelijkheden met de PvdA te onderzoeken. Spreekbeurt Van Agt met incidenten EINDHOVEN (ANP) - De spreekbeurt van minister president Van Agt gister avond in Eindhoven werd omgeven door enkele inci denten. Voor hotel Cocagne waar de bijeenkomst plaats had, demonstreerden leden van het algemeen Nederlands Jeugdverbond tegen de werkloosheid. In het hotel waren ook sympha- tisanten van het woning noodcomité Eindhoven doorgedrongen. Zij werden echter door de politie buiten de zaal gehouden waar de mi nister-president sprak. Het woningnoodcomité houdt momenteel in Eindhoven protestacties tegen anti- kraakbepalingen in de plaat selijke algemene politiever ordening. Tot slot deed zich tijdens de spreekbeurt ook nog een in cident voor. Dirk de Vroome, ook wel bekend als de rode reus, interrumpeerde Van Agt op zeker moment van achter de perstafel, waar hij was gaan zitten, op nogal be ledigende wijze. Ondanks aanmaningen van de voorzit ter, weigerde hij zijn mond te houden, waarna hij door en kele organisatoren met enige drang uit de zaal werd geleid. De politie heeft hem daarna uit het hotel verwijderd. Er is geen proces-verbaal opge maakt. EINDHOVEN - De Eindhovense politie is gisteren tweemaal opgetreden tegen jeugdige krakers. Ongeveer vijftig jongeren, lid van het woning- noodcomité, kraakten gistermiddag een pand als protest tegen een anti- kraakartikel in de algemene politie-verordening van Eindhoven. Van de vijftig krakers moest de politie er ongeveer twintig naar buiten slepen of dragen (zie foto). Daarbij deden zich geen ongeregeldheden voor. Gisteravond werd opnieuw door leden van het woningnoodcomité een pand gekraakt dat echter ook weer door de politie werd ontruimd. Toen de politie de ontruiming vorderde waren er ongeveer zestig k rakers in het pand. Het merendeel ging vrijwillig naar buiten. Een man u erd aan gehouden omdat hij de politie lastig viel. Dertien krakers zal een overtre ding van het aiiti-kraakartikel ten laste worden gelegd. Volgens de act ievoerders mist het anti-kraakartikel elke wettelijke basis en is het voor de eerste keer dat in Nederland op grond van een dergelijk artikel vervolging plaats heeft. MAASTRICHT (ANP) - De recht bank in Maastricht heeft gisteren de 40-jarige automonteur W. van S. uit die plaats vrijgesproken van moord, maar hem wegen doodslag veroordeeld tot ander half jaar gevangenisstraf en tbr. De officier van justitie had moord wel bewezen geacht en acht jaar en tbr geeist. De verdachte wurgde op 24 februa ri in zijn kampeerwagen die langs een drukke verkeersweg in Maas tricht geparkeerd stond, zijn 28- jarige vriendin Conny Brands. De vrouw wilde de verhouding met Van S. verbreken. Hij had haar verzocht naar de kampeerwagen te komen om de zaak uit te pra ten. Zij ging op dit verzoek in met de bedoeling de auto terug te ge ven die zy van V. S. cadeau had gekregen. LELYSTAD - Ouders die de Almereschool schoolhoofd demonstreerden gistermiddag bussen werden ingezet om kinderen brengen. Bij de bussen behalve voo i Lelystad bezet houden uit protest tegen het beleid van het met hun kinderen toenop aanwijzing van landdrost Lammers, ouders die het niet met de protestactie eens zijn naar een andere school te i tegenstanders van de actie ook veel kinderen. NIJMEGEN (GPD) - Door klappen, trappen en slagen over het gehele lichaam is zondag de 53-jarige weduwe Anna Sip-Goossens uit Nijme gen om het leven gekomen Tot deze conclusie kwam gisteren de pa tholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust. Volgens dr. Zeldenrust is de dood, door inwendig letsel, zondagavond om half tien ingetreden De vrouw, in de buurt bekend als een alcoholiste, die veelvuldig vreemde mannen over de vloer kreeg, was slecht ter been. Ze werd door buurtbe woners van voedsel voorzien. Met haar familieleden had ze na het over lijden van haar man, nu een jaar geleden, geen contact meer. De politie in Nijmegen is met behulp van het recherchebijstandteam een onderzoek naar de dader en de motieven begonnen. Een uitgebreid buurtonderzoek heeft tot dusver niets concreets opgeleverd. Minister De Ruiter stelt nieuw systeem in gebruik Minister De Ruiter stelt de puter in gebruik DEN HAAG (GPD) - Een compu tersysteem verzorgt sinds giste ren de inning van geldboetes die door de rechter zijn opgelegd. Ook houdt het systeem - dat twee miljoen gulden heeft gekost, wat omgerekend neerkomt op vijf gulden per boete - bij wie niet op tijd betaalt. Minister De Ruiter (justitie) stelde gisteren in het Haagse Paleis van Justitie het Interim Boete lncas- so Systeem (IBIS) in gebruik door een nagemaakt vonnis via een beeldscherm naar het Com puter Centrum Heerlen te sturen. Dit verwerkt de gegevens die de 24 arrondissementsparketten in ons land elk zelfstandig opsturen. De betaling van boetes gaat daar na via het Centraal Ontvangkan toor der Gerechten in Almelo. Ui teraard kunnen boetes ook nog op de oude manier - bij de griffies van de gerechten - worden be taald. Per jaar worden ongeveer 400.000 vermogensstraffen opgelegd. De computer gaat nu precies bij houden wie te laat betalen. „Maar dit systeem is natuurlijk niet on feilbaar", zo zei minister De Rui ter, „al worden er zo wel minder fouten gemaakt dan wanneer het verwerken van de gegevens met de hand zou gebeuren. Daar zou bovendien een onaanvaardbaar hoog aantal arbeidskrachten voor nodig zijn geweest". Wanbetalers krijgen in totaal twee aanmaningen. Leidt dit niet tot het gewenste gevolg, dan levert het systeem de nodige papieren om andere maatregelen te treffen zoals het leggen van beslag op bank- of girotegoeden. Een ande re mogelijkheid is het opleggen van een vervangende hechtenis. Dit betekent èèn dag zitten voor elke vijfentwintig gulden boete die opgelegd is. De Haagse hoofdofficier van justi tie mr. A. W. Rosingh wees minis ter van justitie De Ruiter op een knelpunt in de wettelijke rege ling die met ingang van 16 okto ber is ingegaan en waardoor on der meer het gecomputeriseerd innen van boetes mogelijk is ge worden. „Uiteindelijk zullen wanbetalers toch nog èèn keer in persoon aangemaand moeten worden. Dat zal een zware belas ting betekenen voor de politie in de grote steden" De IBIS is pas een eerste fase van het inschakelen van de computer bij het strafproces. Als tweede fa se is momenteel in studie de au tomatisering van transacties van het Openbaar Ministerie in een voudige verkeersovertredingen. Dit systeem zal midden volgend jaar in gebruik kunnen worden genomen. De derde fase is, zo liet minister De Ruiter weten, een geintegreerd computersysteem met de verwerking van alle rege lingen die de officieren van justi tie met wetsovertreders treffen én alle door de rechter opgelegde vermogensstraffen. Deze fase zal nog zeker twee jaar in beslag ne- ..Voor velen zit in deze systemen iets griezeligs. Veel mensen vra gen zich af of we soms naar het alziend oog van vadertje Staat toegaan. Ik wil echter nog een keer zeggen dat voor de regering de automatisering en de be scherming van de privacy hand in hand gaan. Dat is hier bij de IBIS ook gebeurd. Er is vorige maand in de Staatscourant een reglement gepubliceerd met dui delijke regels over welke gege vens er in het systeem mogen worden opgenomen, hoe lang ze er in blijven en wie er toegang hebben tot het systeem. Ook is het recht van toegang van be trokkenen geregeld", aldus de bewindsman. Toen de vrouw hem verteld had dat ze van plan was de verhouding definitief te verbreken haalde Van S. een van tevoren geprepa reerd touw uit zijn jaszak en wurgde haar. Tegenover de politie en de rechter commissaris bekende hij met voorbedachten rade te hebben gehandeld maar voor de recht bank zei hij dat de politie hem deze verklaring had afgedwon gen. De officier van justitie over weegt van het vonnis in hoger be roep te gaan. DEN HAAG (GPD) - Scholieren die in 1979 willen gaan studeren aan een universiteit of hoge school moeten zich voor 1 de cember aanstaande aanmelden bij het Centraal bureau aanmel ding en plaatsing aanstaande eer stejaarsstudenten (Postbus 888-9700) in Groningen. Een te la te aanmelding, aldus het ministe rie van onderwijs en weten schappen, kan niet-plaatsing tot gevolg hebben. Voor studierich tingen waarvoor een studenten stop geldt, kan te late aanmelding leiden tot uitsluiting van deel name aan de selectie. De aanmeldingsprocedure geldt ook voor degenen die in een vorig studiejaar werden uitgeloot en voor mensen die in de loop van het cursusjaar 1979-1980 worden opgeroepen voor militaire dienst. Aanstaande studenten doen er goed aan meer instellingen te noemen waar zij de studierich ting van hun keuze willen gaan volgen, want door het grote aan tal studenten zal het de plaat- singscommissies lang niet altijd mogelijk zijn studenten te plaat sen aan de universiteit die hun grootste voorkeur heeft. De aangemelden krijgen m de loop van februari een inlichtingen- formulier waarop zij de keuze van instelling nog eens nader mogen motiveren. Uiterlijk 1 juni stelt minister Pais van onderwijs vast voor welke studierichtingen ko mend studiejaar een studenten stop zal gelden. Begin juli ver zendt het Centraal Bureau ver volgens de eerste plaatsingsbe- wijzen voor studierichtingen met een plaatsingscommissie en aan het einde van die maand worden de eerste plaatsingsbewijzen uit gedeeld voor studierichtingen met een numerus fixus.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7