DN A-onderzoek in Leiden mag Politie kiest plaats Ophalen huisvuil 15% duurder Parkeren kost kwartje meer GEMEENTE WIL Hnttöfiljins ê>Ums Actief in eopend van 8,30 - ie uui onderdag koopavond van 7-9 uur aterdag van 8,30-17 uur -maandags gesloten Winkels op zaterdag voortaan allemaal om vijf uur dicht DINSDAG 31 OKTOBER 1978 LEIDEN - Burgemeester en wethouders van Leiden willen het tarief voor het ophalen van huisvuil volgend jaar met vijftien procent verhogen. Deze sterke tariefsstijging is volgens het college nodig om de tekorten voor het ophalen van huisvuil te beperken. De gemeente verwacht uit de verhogingen van de tarieven een extra opbrengst van een kleine half miljoen gul den. De gemeenteraad moet eind deze maand over de verhoging van het huisvuil-tarief beslissen. Het voorstel van burgemeester en wethouders maakt deel uit van een lijst van voorstellen om gemeentelijke belastingen te verhogen. De meeste gemeente lijke tarieven gaan echter niet verder omhoog dan de door het rijk toegestane drieënhalf procent. Bij de verhoging van het huisvuil-tarief komt de prijs voor het ophalen van 'het vuilnis' op f.7,35 per maand. Deze prijs geldt voor twee zakken vuilnis per week. Voor de derde zak komt er nog eens f.7,35 bij en voor elke zak meer een bedrag van f.10.25. Naast de reinigingsrechten willen burgemeester en wethouders ook de hondenbelasting met meer dan de toegestane drieënhalf procent verhogen. Het college stelt de gemeenteraad voor de hondenbelasting met vijf procent op te trekken. Deze verho-' ging moet de gemeente aan 18.000 gulden extra inkomsten hel pen. LEIDEN - De parkeertarieven in Leiden gaan volgend jaar waar schijnlijk opnieuw met een kwartje omhoog. Burgemeester en wethouders willen de tarieven voor de parkeerautomaten op trekken tot een gulden per uur. De tarieven voor de parkeerme- ters wil het college omhoog brengen tot drie kwartjes per half uur. De Leidse gemeenteraad beslist eind deze maand over de voorgestelde verhogingen. Deze nieuwe tarieven brengen de parkeergelden flink omhoog. De parkeertarieven in Leiden werden ook het afgelopen jaar al met een kwartje verhoogd. Volgens burgemeester en wethou ders zijn de nieuwe verhogingen nodig om de parkeervoorzie ningen kostendekkend te maken. De gemeente verwacht zon der verhoging van de tarieven een tekort van zo'n 130.000 gul den. De nieuwe parkeertarieven hebben overigens niet de volledige instemming van het ministerie van binnenlandse zaken. Het ministerie liet de gemeente bij het overleg over deze zaak we ten de stijging te sterk te vinden. Volgens het college is een andere verhoging dan een kwartje echter niet mogelijk. Bij een lagere tariefsstijging zouden de parkeermeters aangepast moeten worden. Ook de instelling van een kortere parkeertijd voor het huidige tarief zou de gemeente volgens het college geld kosten. B en VV noemen de verhoging met een kwartje zelf overigens 'geheel verantwoord'. Universiteitsraad oneens niet gedachte om omstreden onderzoek te bevriezen LEIDEN - De Leidse wethouder voor maatschappelijke aangele genheden en volksgezondheid drs. PH. Schoute (rechts) heeft gister middag het startsein gegeven voor een actie,die ten doel heeft gelden in te zamelen voor het Nationaal Rheumafonds. In een supermarkt aan het Dia mantplein in de Mors kocht de wet houder enkele "Klavertje Vier"-pakketjes. Vanaf vandaag kan het publiek op diverse ver kooppunten deze pakketjes kopen voor een bedrag van 1,50. Zo'n pakketje bestaat uit een doosje met een plastic bloempot je, een turf- schijfje en drie bolletjes. Binnen en kele dagen kan men er klavertjes vier mee hebben. ADVERTENTIE één van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland haarlemmerstraat 42 leiden tel. 071-131204 Informeren naar riskant onderzoek in Leiden LEIDEN - Binnen de Leidse uni versiteit wordt op verschillende plaatsen onderzoek gedaan met organismen die, als ze buiten het laboratorium worden gebracht, het risico van infectie kunnen opleveren. Dat antwoordt het college van be stuur in zijn nota over recombi- natie DNA-onderzoek op schrif telijke vragen (van juni j.l.) van het raadslid Van Kuijen. Deze wilde gisteravond wel eens weten waar dit soort onderzoek dan precies wordt gedaan. Want, zo suggereerde het raadslid, hoe kan het college dat nu weten, terwijl er voor "gevaarlijk onder zoek" geen meldingsplicht be staat? Het college had al eerder meege deeld dat het, wat de informatie over wetenschappelijk onder zoek betreft, vertrouwt op be heerders van instituten, de vei ligheidsdienst en ambtelijke diensten. En dat systeem werkt goed, aldus het college in de nota. Van Kuijen wilde gisteravond dus ook weten hoe het college er zo zeker van kan zijn dat dit systeem goed werkt. Zijn verwoede pogingen ten spijt, kreeg hij echter op al deze vragen geen antwoord. Het enige wat prof. Kuenen kwijt wilde was: "Voor zover wij dat weten zijn er geen klachten over" LEIDEN - Het omstreden recombinatie DNA-onderzoek (genetische manipulatie) mag aan de Leidse universi teit worden uitgevoerd. De universiteitsraad besloot gisteravond met krappe meerderheid (16 tegen 13 stemmen) tot een algemene regeling om dit soort onder zoek in zo veilig mogelijke banen te leiden. Een motie van het buitenuniversitaire raadslid Van Kuijen, die het Leidse recombinatie DNA-onderzoek wilde be vriezen in afwachting van landelijke richtlijnen, werd hierdoor automatisch van tafel geveegd. De universiteitsraad wijdde tot even vöör middernacht een soms tamelijk emotionele discussie aan het recombinatie DNA-on derzoek naar aanleiding van een nota van het college van bestuur waarin een soort algemene "vei ligheidsregeling" werd voorge steld. Zo'n regeling komt er in feite op neer dat de desbetreffende we tenschappers) en vakgroep/(sub) faculteit een voorstel doen voor een bepaalde vorm van recombi natie DNA-onderzoek, dit voor stel ter goedkeuring voorleggen aan de "Commissie belast met het toezicht op de genetische manipulatie" van de Koninklijke Nederlandse Academie van We tenschappen (hierna te noemen KNAW-commissie) en het colle ge van bestuur erop toeziet dat de veiligheidsvoorwaarden niet met voeten worden getreden. Dat zo'n regeling op zichzelf wordt voorgesteld, is niet zo verwon derlijk. Het recombinatie DNA- onderzoek staat in Nederland, en ook daarbuiten, namelijk al en kele jaren ter discussie, juist vanwege die veiligheidsaspecten en, daarmee samenhangend, de maatschappelijke verantwoor delijkheid met als hamvraag: willen we met z'n allen dat dit soort onderzoek, waaraan be paalde risico's kleven, wordt uit gevoerd? De essentie van het recombinatie DNA-onderzoek is namelijk dat er "geknutseld" wordt met erfe lijkheidsmateriaal (DNA) en bac teriën, waarbij wordt geprobeerd nieuwe combinaties van eigen schappen te maken in organis men. Dat kan van groot belang blijken te zijn voor de medische wetenschap en bijvoorbeeld voor de landbouw (nieuwe gewassen) Dat belang wordt ook wel alge meen onderkend. Alleen tekenen kritische wetenschappers daarbij aan, dat dit soort onderzoek aan de andere kant ook desastreuze gevolgen kan hebben als er bij voorbeeld bacteriën met nieuwe onbekende eigenschappen uit het laboratorium ontsnappen Een gevaar dat door de eerderge noemde KNAW-commissie en kele maanden geleden overigens als "overschat" werd aange merkt. Maatschappij Niettemin vinden sommige weten schappers, en ook (voormalige) politici als Van Kuijen (hij is ex- Tweede-Kamerlid voor de PPR), dat er los van deze al of niet grote gevaren, nu eindelijk een kans is om een discussie "in de maat schappij" op gang te brengen over het al of niet toestaan van een bepaalde vorm van weten- schappeijk onderzoek. Van Kuijen legde daar ook gister avond erg de nadruk op toen hij zei dat niet alleen de weten schappers, maar de hele maat schappij een beslissende stem moet hebben. D'66-vergadering De afdeling Leiden van D'66 houdt vrijdagavond een al gemene ledenvergadering in het Pieterskerkzaaltje aan de Kloksteeg 16. Op de agenda staat de verkiezing van een eerste secretaris en een publi- citeitssecretarisVerder komt het landelijk congres aan bod alsmede het huishoudelijk reglement. Bovendien zal door de fractie in de Leidsde raad verslag worden uitge bracht. De vergadering be gint om acht uur. Navel De het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 treedt vrijdagavond de groep Navel op. Deze Haagse popgroep bracht onlangs een nieuwe el pee uit en heeft de volgende bezetting: Wim Oudijk, Joris Kila, Guus van Leeuwen, Louis Debij en Lisa Schulte. De muziek van Navel laat zich moeilijk in een bepaald genre onderbrengen; in elk geval is het afwisselend en zowel in strumentaal als vocaal knap. Het optreden in het LVC be gint om acht uur en de toe gangsprijs bedraagt vijf gul- LVL-avond De Werkgroep Lesbiese Vrou wen Leiden (LVL) houdt op maandag 6 november weer een open-huis-avond bij een van de leden. Vrouwen die wat willen praten (of luiste ren) bij een kop koffie of een drankje kunnen voor meer inlichtingen bellen naar Ca thy Knut, tel. 071-122648. Westerkwartier Op 6 november bestaat de speel tuinvereniging Westerkwar- tier-Lardeeluin vijftig jaar Dat feestelijke feit zal op za terdag 4 november worden gevierd met een receptie. Die wordt van drie tot vijf uur 's middags gehouden in het speeltuin aan de Ten Kate- straat 10a (zijstraat Da Cos- tastraat). Russische films Op maandag 6 november zal in het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 de eer ste voorstelling worden ge houden van een cyclus van vier Russische speelfilms. Op deze avond zal de film Ivan Grozny van de beroemde re gisseur Sergei Eisenstein worden vertoond. De film verhaalt de geschiedenis van Iwan de Verschrikkelijke, de grondlegger van het Russi sche rijk. Door de overeen komsten van Iwan met het ka rakter en de positie van Stalin werd het tweede deel in Rus land niet vertoond. De film, die meer dan drie uur duurt begint om acht uur. Toe gangsprijs: vier gulden Hengelsport (1) DVS viste de zevende wedstrijd in het Aarkanaal met 19 man In totaal werden er 255 maat- vissen gevangen met een ge wicht van 27085 gram. De uit slag was: 1. THoppenbrou wer 31 stuks(3885 gr),2.J Sin- teur 29(3925), 3. W.vLoon 26(3050), 4. J. den Os 22(2060). 5. W.vBerkel 16(2290), 6 JMoenen 23(1535), 7. J.Ko renhof 17(1760). 8. H.v.Loon 12(1055), 9. F Zandbergen 10(1150), 10. AStaphorst 10(1120). Hengelsport (2) De Ruisvoom viste een wed strijd in de Leidse Vaart. De vangst was slecht. De uitslag: 1. W.Weenink 12 stuks(2340 gr). 2. WJHageman 10(920), 3. JHieuwenburg jr. 12(720), 4. G.v.dBerg 4(1320), 5. A.C.v.dMeer 7(630), 6. D.v.Ginkel 6(600), 7. JNieu- wenburg sr. 5(340), 8. J. de Hoed 5(370), 9. AJ. van Don- zei 5(280), 10. T.vDaalen 3(300). Hengelsport (3) VOP '74 hield een competitie wedstrijd in de Oudewete ring. De vangst was slecht. De uitslag was: 1. Af.Kerkvliet 6 stuks(22UUgr.),2.AMooyman 5(2100), 3. A.Segijn 4(2075), 4. J.vKampen 4(1575), 5. R.v.dZeeuw 4(1375), 6. F.Reijken 1(625), 7. HA.v.Kampen 1(275), 8. A.v.dMeij 1(150). De overige deelnemers vingen niets. Hengelsport (4) "Hengelsport viste een wed strijd in de Rijn. De uitslag was: 1. ASinteur 31(1830), 2. Ph. Verstraten jr. 21(1400), 3. I Jansen 20(1150), 4. W.v.Westbroek 14(970), 5. E.v.Houten 10(7206. TBlansjaar 8(630), 7. C.v.dBerg 7(580), 8. W. den Edel 11(560), 9. P.Devilee 6(490), 10. JBoef 10(460). Minimumloon In het kader van de actie tegen het ontduiken door werkge vers van het minimumf jeugd) loon en andere rechten, orga niseert de KWJbeweging van werkende jongeren in Ne derland, deze week tot en met 3 november) een landelijke controleweek. Ook bij de KWJ in Leiden, in het voormalige marinecomplex aan het Noordeindekunnen jongeren die eens willen weten of ze werkelijk verdienen waarop ze recht hebben of vermoeden dat dit niet het geval is, te recht. Dagelijks van tien tot vijf uur en op dinsdag en donderdag ook 's avonds (tot acht uur). Loonstrookje mee- Volgens het raadslid is de situatie nu zo dat in feite een commissie van wetenschappers (de eerder genoemde KNAW-commissie) de recombinatie-DNA-onderzoeken beoordeelt in plaats van een breed samengestelde advies commissie, waar indertijd ook door de Tweede Kamer om was gevraagd. Die situatie leidt nu in de praktijk tot allerhande frustra ties, aldus het raadslid. Hij noemde het voorbeeld van Gro ningen, waar in juni 1977 met goedkeuring van de KNAW commissie werd besloten tot een recombinatie DNA-onderzoek, maar waarvoor de gemeente later weigerde een hinderwetvergun ning af te geven. Een goede wet telijke regeling, waarbij recom binatie DNA-onderzoek integraal wordt bekeken, had dit kunnen voorkomen, aldus Van Kuijen. Geen antenne Hij verweet het college van bestuur dat het nauwelijks "antenne" heeft voor het "signaal" van de maatschappij. In de nota van het college had hij dat althans niet kunnen ontdekken. Hij vond het onjuist van het college een alge mene regeling voor te stellen om het recombinatie DNA-onder zoek in Leiden te "beveiligen", omdat dit de discussie in de Tweede Kamer over landelijke richtlijnen niet bepaald zou be spoedigen. Rector magnificus prof. Kuenen zei dat het college van bestuur niet wil wachten totdat het parlement een beslissing heeft genomen over landelijke richtlijnen. Hij noemde het een principieel punt dat Van Kuijen "vindt dat waar de regering gefaald heeft (er is nog steeds geen adviescommis sie), de universiteitsraad in moet springen". "Dit is geen lokale maar een landelijke beslissing" vond Kuenen. De rector zei verder dat het college niet gerechtigd zou zijn om hier in te grijpen in het wetenschap pelijk onderzoek. "Dat is een zaak van de vakgroep en de facul teit. De taak van het college is toetsing en toezien op de veilig heidsvoorzieningen", zei hij. Ook zei de rector dat het college niet zover wilde gaan als de Universi teit van Amsterdam, waar de KNAW-commissie alleen maar de gevarencategorie van het on derzoek mag aangeven en het college verder de eisen stelt en controle uitoefent. Het Leidse college zal te zijner tijd wel meegaan met de nog te ont wikkelen richtlijnen, die op het ogenblik worden voorbereid in Den Haag. Minister Peijnenburg (wetenschapsbeleid) heeft on langs bekend gemaakt dat hij twee commissies wil instellen die zowel de ethische en maatschap pelijke gevolgen als het feitelijke recombinatie DNA-onderzoek zelf moet gaan bekijken. De KNAW-commissie zal dan van zelf haar bevoegdheden gaan verliezen. Rem Overigens betekent het besluit van de universiteitsraad in de prak tijk dat de biochemicus prof. dr. L. Bosch een (ongevaarlijk) re combinatie DNA-onderzoek (met een plantenvirus) kan starten. Op dit onderzoek, dat al verregaand was voorbereid, was in afwach ting van de discussie in de uni versiteitsraad voorlopig een rem gezet. Het kaartje waarop winkeliers de openingsuren van hun winkel moeten invullen. Vanaf morgen moeten dergelijke kaartjes duide lijk zichtbaar op alle toegangsdeuren van alle winkels hangen Met ingang van morgen vervalt de winkelsluitingswet van 1951 en wordt de nieuwe wet van 1976 van kracht. Deze nieuwe wet bepaalt dat win kels en marktkramen op za terdag na vijf uur niet meer geopend mogen zijn. In de ou de wet had men ruimte tot zes uur. Deze ruimte werd in de gemeente Leiden door de meeste winkeliers benut maar voortaan zullen ook zij op de zaterdag hun poorten een uur eerder moeten sluiten. Kernpunt van de nieuwe wet is de maximale openstellings termijn van 52 uur per week. De winkeliers mogen binnen deze termijn zelf variatie aanbrengenVan de gemeente hebben zij allemaal een kaart in de bus gekregen waarop de openingstijden van de winkel vermeld moeten worden. Deze kaart moet, voorzien van een waarmerk van de gemeente, duidelijk zichtbaar op alle toegangsdeuren van de win kel worden opgehangen. Daarnaast worden alle ge meenten verplicht een vaste koopavond in te stellen op donderdag of vrijdag. In de nieuwe winkelsluitings wet is verder ook de verplichte vakantie- en halve-dagslui- ting komen te vervallen. Praktisch gezien heeft dit laatste weinig invloedomdat de winkel toch een hele of hal ve dag dicht zal moeten om niet boven de 52 uur te komen De meeste winkeliers hebben hun kaarten dan ook als volgt ingevuld: maandag geopend van 13 tot 18 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 9 tot 18 uur (donderdag of vrijdag van 9 tot 21 uur) en zaterdag van 9 tot 17 uur. Dit betekent dus dat men in de meeste ge vallen gekozen heeft voor de maximale openstellingster mijn van 52 uur. Van de kant van het Koninklij ke Nederlandse Ondernemers Verbond (KNOV) is er felle kritiek geleverd op deze ver plichting de maximale ope ningstijden duidelijk te ver melden. Het vindt het maar niets dat de individueel inge stelde ondernemer van de overheid van bovenaf iets wordt opgelegd. De KNOV heeft zijn leden geadviseerd op de verplichte aankondi ging het maximale aantal openingsuren in te vullen, dit kaartje dan onopvallend op te hangen en elders duidelijk de werkelijke openingsuren aan te geven. De KNOV heeft daartoe een eigen kaartje uit gegeven dat, naar eigen zeg gen, grif aftrek vindt onder de leden. Dit biedt de winkelier de mogelijkheid binnen het opgegeven (maximaal) aan tal openingsuren op eigen houtje nog wat te gaan rom melen. Wanneer er op een be paalde dag geen klandizie is dan kan de winkelier eerder dichtgaan. Dit heeft natuur lijk de nare bijsmaak dat een klant zomaar voor een geslo ten deur kan komen te staan. Gemeenteambtenaar De Raat (algemene zaken) verwacht echter niet dat dergelijke praktijken veelvuldig zullen voorkomen. Hij zegt: "Ik heb het idee dat de hele gang van zaken rond d ie kaa rtjes soepel verloopt,althans in Leiden. Ik geloof ook niet dat er veel winkeliers zullen zijn die moeilijk gaan doen. De enige winkeliers die klagen over de nieuwe wet zijn de sigaren- boeren. Bij algemene maatre gel van bestuur is door de mi nister bepaald dat zij elke dag een uurtje langer, tot zeven uur, open mogen zijn maar ook zij zijn aan het maximu ni aantal openingsuren van 52 gebondenEr is een aantal dat beweert dat men daar niet genoeg aan heeft (zijn nood gedwongen 's ochtends later open te gaan). Er gaan ge ruchten dat men wil proberen de minister te overwegen hier iets aan te doen. De sigarenbranche is evenwel de enige branche van waaruit bij ons klachten binnen ko men. Voor de rest verloopt al les naar wens. De klant zal trouwens toch niet zo gek veel van die nieuwe wet merken, hoeft zijn koopgedrag in elk geval niet drastisch te wijzi gen". Voor nieuw hoofdbureau LEIDEN - De gemeente kan volgende week van de korpsleiding van de Leid se politie een voorstel verwach ten over de mogelijke plaats van een nieuw hoofdbureau van poli tie. De politie heeft een aantal mogelijkheden onderzocht en hoopt deze studie nog deze week af te ronden. Het woord is dan aan de gemeente om te bepalen in hoeverre het voorstel van de korpsleiding haalbaar is. In een vergadering van de sie algemene en bestuurlijke aangelegenheden gisteravond wilde commissaris van politie Van Voorden niet uitweiden over de lokatie(s) die de politie op het oog heeft. Wel gaf hij aan dat men m elk geval in het centrum van de stad wil blijven zitten. Van Voor den wees erop dat nieuwbouw hoogst noodzakelijk is. "We be horen namelijk tot de slechtst behuisde politiekorpsen van Ne derland". Commissaris Van Voorden liet op timistische geluiden horen over de korpssterkte van de Leidse politie. In januari 1979 zal het korps uit 205 mensen bestaan en dat is de sterkte die Leiden nodig heeft. Overigens deelde de com missaris mee dat de politie vooral personeel uit Leiden en omge ving wil aantrekken. "Friezen, Zeeuwen en Groningers willen ook graag bij de politie en die willen ook wel hier naar toe ko men, maar vaak gaan ze na een paar jaar toch weer terug naar hun geboortestreek. Dat is niet zo prettig. Daarom zijn onze wer vingscampagnes erop gericht mensen uit Leiden en omgeving aan te trekken". In de arrestatieteams, waarover de laatste weken veel beroering is ontstaan vanwege de uitgelekte geheime instructies van minister Wiegel, zitten geen Leidse agen ten. aldus commissaris Van Voorden op een vraag van Peters (PvdA). Van Voorden zei op dit moment ook geen behoefte te hebben aan deze teams. "Maar in bijzondere gevallen kunnen ze wel van nut zijn", zei hij. "Een voorwaarde is wel dat het alle maal goed getramde zijn".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3