Oeververbinding met eiland Kouden- hoorn eidse agenda Jongeren komen bij verdeling woonruimte nauwelijks aan de bak Amateurfotografen exposeren IffHifVUi'H f li'l'MIIP Een korte carnaval voor "De Forse Caters" DINSDAG 31 OKTOBER 1978 WARMOND - Het 39 hectare grote eiland Koudenhoorn moet volgens de plannen van het Warmondse gemeente bestuur in het voorjaar van 1980 toegankelijk zijn. Oranjekade kan woonerf worden VOORSCHOTEN - Het gemeen tebestuur van Voorschoten staat positief tegenover de aanleg van verkeersdrempels in de Oranje kade. Al in december vorig jaar verzochten enkele bewoners van deze straat hierom. Zij vonden het erg gevaarlijk dat het sluip- verkeer, dat veel over deze weg gaat, vaak met hoge snelheid rijdt. Uit een door de gemeente gehouden enquete is gebleken dat de meerderheid van de be woners van de Oranjekade met de suggestie om verkeersdrem pels aan te leggen instemt. Donderdag wordt deze kwestie behandeld in de raadscommissie voor financiën. Dan komt ook de herinrichting van de Burgemees ter de Kempenaerstraat aan de orde. De bewoners in deze straat willen juist géén woonerf. Zij vrezen dat het weghalen van de troittoirs, noodzakelijk by een woonerf, de veiligheid van de daar spelende kinderen niet ten goede zal komen. Liever willen zij een herinrichting van hun straat, met verkeersdrempels op de kruispunten. Het gemeente bestuur wil zich bij dat idee aan sluiten. OEGSTGEEST De Oegstgees- ter zwemvereniging Poelmeer houdt niet op 4 november, zoals wij gisteren ten onrechte ver meldden, maar op 14 november de algemene ledenvergadering. Deze begint om acht uur 's avonds in hotel 'Het Witte Huis' in Oegstgeest. De verschillende politieke partijen zullen tijdens de raadsvergade ring van november hun visie ge ven over de manier waarop Kou denhoorn bereikbaar moet wor den. Tijdens een informatieve bijeenkomst bogen de raadsfrac ties zich gisteravond over de ver schillende mogelijkheden. Dat zijn er in totaal drie: een pontver binding, een al of niet beweegba re brug en een tunneltje. Alle al ternatieven zijn vooral bestemd voor voetgangers en fietsers. De brug zou een doorvaarthoaogte krijgen van 2.70 m boven Rijn lands peil. Daarmee wordt deze even hoog als de spoorbrug over de Leede. Volgens de voorlopige tekeningen krijgt de brug een breedte van 3 meter. Bij een der gelijke breedte kunnen ook brandweer, politiewagen en am bulance het eiland bereiken. Voor de brug is een groot aantal uitvoeringen denkbaar. Er kun nen lange op- en afritten worden aangelegd, wat vooral gemakke lijk is voor minder-validen. Ook valt te denken aan een wat steile re brug waardoor de lange op- en afritten achterwege zullen blij ven. Dat laatste is landschappe lijk aantrekkelijker. Bovendien moet nqg een keuze gemaakt worden tussen een houten en een betonnen brug. Beide vergen een investering van 350.000 gulden. Voor een beweegbaar gedeelte komt daar een bedrag van 250.000 TENNIS - De Amerikaanse Ann Kiyomura heeft gisteren de titel bij de dames tijdens de open Ja panse tenniskampioenschappen in Tokio op haar naam gebracht. In de finale versloeg zij de Japan se Sonoe Yonezawa inet 6-4, 6-3 gulden by. Maar een beweegbare brug moet bediend worden en dat kost zo'n 75.000 per jaar. Een pontverbinding heeft als voor deel dat het een volledige door gang van de scheepvaart moge lijk maakt terwijl het landschap nauwelijks wordt aangetast. Daarentegen brengt het jaarlijkse kosten met zich mee. Voor de be- diening moet weer een bedrag van 75.000 gulden worden uitge trokken. De aanschaf van de pont bedraagt ongeveer 260.000. By de tunnel ontstaan vooral problemen bij de in- en uitgang. Omdat de tunnel op 6 meter diep te moet worden aangelegd, is er een uitloop van 120 meter nodig. Om dat te vermijden, heeft men een plan gemaakt met liftkokers aan de uiteinden van de tunnel. Daarmee zou Koudenhoorn minder toegankelijk worden voor fietsers en minder-validen. De kosten van de tunnel liegen er niet om:, 1 miljoen. Daartegen over staan wel landschappelijke voordelen. Ook de scheepvaart ondervindt van een dergelijke oeververbinding geen enkele belemmering. De scheepvaart kan echter in de toekomst ook gebruik maken van de verbrede Groote Sloot. Bovendien komt er nog een verbinding tussen' de Leede en het Joppe ter hoogte van de molen in de Zwanburger- polder. In mei 1979 zal de verbreding van de Groote Sloot een feit zijn. Rond die tijd wil Warmond be ginnen met de aanleg van de oe ververbinding. Voor de "inrich ting" van Koudenhoorn laat het gemeentebestuur het voorlopig bij globale plannen. In een eerder stadium besloot de gemeenteraad dat 2/3 van het ei land zal bestaan uit stiltegebied en dat op de rest van Kouden hoorn "rustige" recreatie mag plaatsvinden. Het aantal recrea tieve voorzieningen zal vooral beperkt worden door de krappe opbrengst van de zandwinning in de Zwanburgerpolder. 95 VOORSCHOTEN - Voor de carna valsvereniging "De Forse Caters" in Voorschoten wordt het dit sei zoen een kort carnaval. Het aantal avonden is teruggebracht tot twee: begin februari de installatie van de prins en op de 24 februari het carnavalsfeest. Vorig jaar bleef de belangstelling voor de avonden van de Forse Ca ters beneden de verwachtingen. De vroege paasdatum, waardoor vele feesten kort na kerst en nieuwjaar vielen, was één van de oorzaken. Daarnaast sprak het programma niet iedereen aan Het resultaat was dat vele be stuursleden en leden van de raad van elf graag anderen de kans wilden geven en hun functie ter beschikking stelden. Tijdens de algemene ledenvergadering in april bleek, dat er wel mensen waren die wilden feesten, maar geen feestgangers, die wilden be sturen. Toch kwam er een nieuw en veijongd bestuur, maar de animo voor de taken in de raad van elf bleef gering. De opkomst op de twee avonden in februari zal nu beslissend zyn voor het voortbestaan yan de Voorschotense carnavalsvereni ging. LEIDEN - In het gebouw "Ars "Ars Aemula Naturae", Pieterskerk gracht 9, is gisteravond een ten toonstelling van werk van leden van de Leidse Amateurfotogra fen Vereniging geopend. Er han gen 129 foto's van 26 leden. Vol gens de voorzitter van de vereni ging, de heer D. van der Berg, is het werk op de tentoonstelling een afspiegeling van het gemid delde. "We hebben consequent geen strenge selectie toegepast. Want we vindenAat iedereen het recht heeft hier iets te laten zien. Bovendien, als we alleen het al lerbeste hadden opgehangen, zou dat leden die pas zijn begonnen wellicht zo afschrikken dat er meteen mee ophouden." Dat is allerminst de bedoeling van de vereniging. Het ledental van de LAFV, opgericht in 1922, schommelt al jarenlang tussen de vijftig en zestig. Het gaat nu weer iets beter, maar een tijdlang heb ben zich weinig nieuwe leden aangemeld omdat ze bij de aan blik van de vereniging het idee kregen met een bejaardenclub te maken te hebben. Van den Berg: "Gelukkig zijn er de laatste tijd een aantal nieuwe im pulsen van jonge actieve leden. Maar ook van ouderen die na hun pensionering ontzettend actief zijn. Als voorbeeld noem ik de heer C. Zonneveld, die nu 69 jaar is en pas twee jaar geleden met fotograferen is begonnen." De eer van de opening van de ten toonstelling viel te beurt aan me vrouw M.S.J. Vos, directeur van de onlangs opgeheven Culturele Raad. Zowel zij als de heer Van der Berg spraken hun spijt uit over de opheffing van de Cultu rele Raad. Enkele jaren geleden kreeg de LAFV voor het eerst subsidie van de Raad. Van der Berg schreef de Culturele Raad het begin toe van een goed beleid ter stimulering van de amateur- kunstbeoefening. Mevrouw Vos sprak de hoop uit dat zij op een nieuwe stoel in de culturele sec tor binnen de gemeente deze in geslagen weg zal kunnen helpen voortzetten. Het belang van een amateurfoto- grafenvereniging noemde ze het LEIDERDORP- Jongeren komen haast niet aan de bak. Leeftijd wordt veel hoger gewaardeerd dan de tijd dat je bij de woving- bouwvereniging staat ingeschre ven. Daarom moeten jongeren onrechtvaardig lang op woon ruimte wachten. Met deze woor den bekritiseert Patricia Staats, zelf ook behorend tot de catego rie van jongere woningzoekende, de wijze waarop de Algemene Woningbouwvereniging Leider dorp (AWL) de beschikbare woonruimte verdeelt. Tot voor kort kreeg iedereen die zich by de AW1 als woningzoe kende liet inschrijven een num mer, waarop de toewijzing van een woning werd gebaseerd. Een lager nummer van inschrijving ging boven een hoger. Sinds kort hanteert de AW1 echter een nieuw systeem. Op basis van gegevens, die de woningzoekende zelf per formulier verschaft, worden pun ten toegekend. Zo worden bij voorbeeld meer punten toege deeld naarmate de leeftijd van de woningzoekende oploopt. Maar ook andere zaken worden in pun ten gewaardeerd, zoals de huidi ge woonsituatie, de gezinssa menstellingen de tijd die iemand bij de woningbouwvereniging staat ingeschreven. In het alge meen geldt: hoe meer punten een woningzoekende weet te verwer ven, hoe veel eerder hij een wo ning toegewezen zal krijgen. De bedoeling van dit nieuwe sys teem is de beschikbare woon ruimte in Leiderdorp zo eerlijk mogelijk te verdelen. Maar zo eerlijk gaat het niet volgens Patricia Staats. "Een 23-jarige, die al drie jaar staat ingeschre ven, krijgt minder punten dan een 30-jarige die nog maar een half jaar ingeschreven is. Bij de woningbouwvereniging wordt dan gezegd dat die 30-jarige zich eerder had kunnen inschrijven en dus meer punten krijgt. Vol gens mij klopt dat niet", aldus Pa tricia. Vaarwater Maar de dertig-jarige hoeven hele maal niet in het vaarwater van de jongeren ts zitten. Dat is het oor deel van mevrouw Prins-Haver man. Zij maakt deel uit van de woningverhuurcommissie die de aanvragen om woonruimte voor de AWL van nimfen vnnrript. Werk sociale aspect ervan, het van el kaar leren en met elkaar praten. Mevrouw Vos: "Wat we hier zien hangen zit eigenlijk al op het be roepsniveau. Je kunt zien dat de makers hiervan al een hele ont wikkeling achter zich hebben. Maar dat hebben ze niet alleen gedaan, ze hebben geleerd op een bepaalde manier naar de wereld te kijken. Natuurlijk heeft ieder een zijn eigen manier van kijken, maar door met elkaar te praten gaat men de werkelijkheid op verschillende manieren zien. Neem nou zo'n foto van een in elkaar getrapt stuk afrastering van draad. Normaal loop je er langs en denkt: wat slordig, kan die rotgemeente daar nu niets aan doen? Maar de fotograaf maakt er een kunstwerk van. Als de wer kelijkheid er ook zo uit kan zien. dan mag hij er ook best Mevrouw Vos zei het verwonderlijk te vinden dat de vereniging maar zo klein is. Ze verwachtte dat in een stad met ruim 102.000 inwo ners toch wel 50.000 foto-appara ten bij mensen thuis in de kast liggen. "Er zijn talloze mensen die als ze op vakantie gaan hun apparaat meenemen en dan maar knip-knip-knip doen. Die doen maar wat. Het gebruik van het apparaat, dat in feite een prachtig begin van een hobby kan zijn, houdt daarmee dan op". De LAFV zegt van haar leden: "Het zijn amateurs, afkomstig uit praktisch alle maatschappelijke geledingen van de bevolking, die allen één ding gemeen hebben: fotograferen als hobby. Het is een club van mensen die hun creati viteit in de fotografie willen uit leven en geloven dat beter te kunnen in verenigingsverband" In Nederland zijn in totaal zo'n dertienduizend amateurfotogra fen lid van een vereniging. Die verenigingen zijn weer aangeslo ten bij de Bond van Nederlandse Amateur Fotografen Verenigin gen.'Van der Berg: "Er zijn dui zenden fotografen in Nederland die hun hobby buiten vereni gingsverband beoefenen. Ik ge loof dat ze iets missen". De tentoonstelling in "Ars Aemula Naturae" duurt nog tot en met elf november. Het gebouw is op werkdagen geopend van twee tot vijf uur en van zeven uur tot half tien, en op zaterdag en zondag van twee tot vijf uur. Operette Operettevereniging De Trou badours komt dinsdag 7 no vember met 'Eine Nacht in Venedig' in het Rijnlands Ly ceum te Oegstgeest. 'Eine Nacht in Venedig'. gecompo neerd door Johan Strauss jr., draagt alle elementen van een goede operette in zich: liefde, haat en intriges, uitlopend in het massale feestgewoel van het carnaval. Regisseur is Arnold Alons, diri gent Ben Swaab en het Haar lems Operette Orkest verzorgt de muziek, om maar een paar De voorstelling begint om 20.15 Marine In het Astratheater in de Langs traat komt woensdag de heer H.V. Quispel, oud hoofd van de marine voorlichtings dienst in Nederlands Indië, spreken. Onderwerp (daarover wordt ook een film vertoond): het werk van de Koninklijke Ma rine in het Nederlands Indië van 192811939. De titel van de film is: "'t Sal waerachtig wel gaan". Het is de enige mari nefilm die uit die jaren be waard is gebleven. De avond, georganiseerd door het Nutsdepartement Wasse naar, begint om 20.15 uur. Dinsdag "Het puntensysteem is niet alles zeggend", legt zij uit. "Iedereen die bij ons staat ingeschreven heeft een boekje gekregen waarin het wordt uitgelegd. Maar dat is vooral bedoeld om aan te geven hoe een beoordeling tot stand komt. In werkelijkheid zit er meer achter dan in zo'n boekje kan worden verteld. We werken nu eenmaal met mensen, niet met nummers. Een gezin met een hoog gezinsinkomen komt nu eenmaal voor een heel ander soort woning in aanmerking dan een alleenstaande met een laag loon. Op basis van dat gegeven delen we de woningzoekenden in groepen in, die we afzonderlijk in het kaartsysteem onderbrengen. Per groep kijken we wie de meeste punten heeft en dus het eerst voor een passende woning in aanmerking komt. Omdat een dertig-jarige doorgaans meer verdient dan een jongere zal hy gewoonlijk ook onder een andere groep vallen. Daarom zeg ik dat ze elkaar niet in het vaarwater hoeven te zitten. Maar dat had je ook voordat we met dit punten systeem werkten. Toen kon ook iemand die zich pas later had in geschreven al eerder een woning toegewezen krijgen, afhankelijk van het soort Woning dat er vry kwam." In opkomst Dat de behoefte aan woonruimte onder jongeren groot is onder kent ook mevrouw Prins. "Een tijdje terug was het nog vreemd om een 18-jarige- een huis toe te wijzen, maai- dat is nu heel anders aan het worden. De groep jonge ren die op zoek is naar een wo ning is sterk in opkomst. Het aanbod van goedkope één en tweegezinswoningen neemt evenredig aan die vraag toe. Van nieuw gebouwde woningen zijn de huren vaak te hoog voor jon geren met niet meer dan een jeugdloon. Binnenkort komen er bijvoorbeeld weer twee- en drie kamerflats gereed aan de Ha- vikskruidzoom in Voorhof.Ze moeten zo'n 400 gulden in de maand opbrengen. Dat is alleen te bekostigen door iemand die bruto 2250 gulden verdient. "Dat halen de meeste 21-jarige helaas niet...' Gemeentehuis, Oegstgeest, raadsverg dering 20 uur. NPBgebouw Lange Kerkdam Wass naar, discussie over raadhuisplannen,I Scheppingskerk, Leiderdorp, Pvd./ vergadering 20 uur. Juridisch Studiecentrum, Hugo Grootstraat, buurtvergadering Vrei wijk, 20 uur. Stadhuis, informatieavond Turfmarl 20 uur. Schouwburg, Oude Vest 43, Publie stheater met "oom Waiya", 20.15 uur. Gerard Brandtstraat 6, inform.avoi Bahai, 20 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werkl< zen Advies Centrum woe. van 10-12 u tel. 130983. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21 ui Troef, Noordeinde 2a, talencursussen cabaret, 20-22 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, publ^ citeitsgroep, jazzballet, zelf kleren i ken, 20 uur. Korte Mare 4, lezingavond Rozekruiserj Genootschap, 20 uur Museum van Volkenkunde, Steenstraa woe. middag kindervoorstelling film, vanaf 13 uur. Zijllaankerk, Wassenaar, najaarsklej dingbeurs 19.30-21 uur. Sporthal, dr. Mansveltkade, Wassenaar, ledenvergadering Arka 20.15 uui Woensdag Zijllaankerk, Wassenaar, najaarskle dingbeurs 10-15.30 l Dorpshuis, Leiderdorp, ANWB-voor lichtingsavond 20 c Scheppingskerk, Leiderdorp, lezin{ over druggebruik, 20 u Sjelter, Leiderdorp, informatieavond KWJ, 20 uur. Raadhuis Voorschoten, zijn en onderwijs, 201 Raadhuis Wassenaar, commissie finan ciën, 19.30 uur. 'evangelisch-lutherse kerk, Hooglandse Kerkgracht, bazaar 10-12 en 14-17.30 u Rudolf Steinerschool, Cesar Franck- straat, lezing anthroposofie 20 Museum van Volkenkunde, lezing tans- cedente meditatie, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 14-17 er 21-24 uur. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskun-l dige dienst leden CNV Leiden, 19.30-20.30 uur. Gebouw Irene, Hoofdstraat 82, Leider dorp, bijeenkomst werklozen, do. van 14-16 uur, tel. 146586. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst in de regio Leiden, wordt waarge nomen van 27 okt. tot 3 nov. door. Apotheek "Tot Hulp der Mensch- heid", Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsluitend voor spoedre- cepten van een taxi, tel. 122444, ge bruik maken. Wijkverpleging Leiderdorp/Zoeterwoude-Rd. Gezondheidscentrum Berkenkade, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur, tel. 410131. Voorschoten - Gezondheidscen trum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. B. Wennekers, Ou dé Rijn 91a, Leiden, tel. 071-141889 SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., d wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a- (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden. Leiderdorp en Oegstgeest Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 J aarabonnement per post f226,90 Losse nummers -f 0,60 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2