„Kerk moet regime nieuwsgierig maken \ul op het rekest Benoeming van dr. Lapple bij SIL is van de baan kantonrechter Praagse professor in Leiderdorp HufterWeet u wel wat dat betekent Slechte pensions sluiten Katholiek Nederland wacht een oplaaiende polarisatie. Dat kan niet uitblijven nu mgr. Gijsen, bisschop van Roer mond, zich zo nadrukkelijk heeft gedistantieerd van ge loofsgenoten die niet zijn ge loof s-en kerkvisie delen. "Uw geloof is niet het mijne, uw kerk is niet de mijne", zei hij op het Landelijk Pastoraal Overleg in Noordwijkerhout. Duidelijke en ook moedige taal was dat. Gijsen wil er nu he lemaal geen misverstand meer over laten bestaan. Op het punt van de gehuwde priester, de vrouw in het ambt en de gehuwde man in het priesterschap weet hij van geen wijken. Sterker nog: hij wil er niet eens over praten. "Hierover is geen discussie mogelijk". Voor wie dat nog niet duidelijk genoeg was voegde hij er aan toe, bereid te zijn uit die op stelling eventuele consequen ties te trekken. Wat die conse quenties voor gelovigen, met name in zijn bisdom, zouden kunnen zijn, daarover liet de bisschop zich wijselijk niet uit. Dat zou kardinaal Wille- brands, die hem had uitgeno digd zijn mening ten beste te geven, ook niet hebben geno men. Dan zou de bom zijn ge barsten, en zo ver wil men het vooralsnog niet laten komen De Roermondse bisschop was het echter na zoveel jaren wel dermate beu dat hij wèl zijn collega's en ook de kardinaal onder druk zette om nadruk kelijk afstand te nemen van de opvatting van het overgro te deel der 81 afgevaardigden ten aanzien van de gehuwde priester en de vrouw en de ge huwde man in het ambt. Dat was kennelijk de tol die zij moesten betalen om hem er van te weerhouden nog kras sere uitspraken te doen dan hij nu deed. De afgevaardigden waren stil na het afwijzende woord van kardinaal Willebrands, maar doodstil toen mgr. Gijsen was uitgesproken. Zij hadden ge klapt toen hun aanbeveling - tot ieders verrassing? - over de desbetreffende kwestie was aangenomen. Maar zij klap ten te vroeg.... Ze hadden het echter aan zich zelf te wijten. De kardinaal had hun immers bij de ope ning van het overleg klip en klaar gezegd dat hij, zich be roepend op de traditie in de kerk, de vrouw in het ambt afwees. "Wij kunnen niet an ders", zei hij. Met andere woorden: vraag ons dat niet, want u krijgt toch nul op het rekest. Aan dat verzoek wilde een en keling voldoen, maar de meerderheid niet. Toch wisten de afgevaardigden heel goed dat de gehuwde priester en de vrouw in het ambt nog steeds geen bespreekbare kwesties zijn. De zaak van de gehuwde man die tot het priesterschap zou kunnen worden geroepen is dat echter wel. Het is dan ook te betreuren dat, ondanks de waarschuwing van de kardinaal, men toch alle drie de groepen gehuwde priester, vrouw in het ambt en de ge huwde man) in één aanbeve ling verwerkteDaardoor was deze voor de bisschoppen on aanvaardbaar Bisschop Simonis Door zo te hameren op deze en kele zaak kwamen de onder werpen waarvoor het Lande lijk Pastoraal Overleg eigen lijk was bijeengekomen niet of nauwelijks uit de verf. Dat is jammer, want ze zijn de moei te waard. Met wat meer on derling overleg - afgevaar digden en bisschoppen - kan men zulke confrontaties voor komen. Mgr. Simonis vroeg in één van de weinige bisschoppelijke in terventies gebed voor de bis schoppen. Ik zou eraan willen toevoegen: ook voor de af gevaardigden van het LPO. Zij hebben het zeker zo hard nodig. THEO KROON Vragen. De algemene vergade ring van de Doopsgezinde Broe derschap besloot zaterdag een brief te schrijven aan het uitvoe rend comité van de Wereldraad van Kerken naar aanleiding van de gift van de raad aan het Pa triottisch Front in Rhodesië. In de discussie hierover bleek dat men begrip heeft voor de activi teiten van de Wereldraad op dit punt, maar wel vroeg men zich af of de relaties van de Wereldraad met zijn leden wel voldoende zijn om over zulke besluiten tijdig en doelmatig inlichtingen te ver strekken. De vergadering schaarde zich ach ter de motie van de Raad van Kerken inzake verwerping van de neutronenbom en achter het Wereldraad-programma ter be strijding van het militarisme. Avondmaal Zuid-Afrika. Prof. dr. C. Graaf land, hoogleraar te Utrecht en een vooraanstaand man in de Ge- ref. Bond binnen de Hervormde Kerk, acht het besluit van de sy node van de blanke Nederduits Gereformeerde Kerk in Zuid- Afrika tegen een overkoepelende synode van de vier naar rassen gescheiden kerken onjuist. Hij verklaarde dat voor de EO-radio. De situatie in Zuid-Afrika, waar zwarten niet samen met blanken aan het avondmaal mogen deel nemen, noemde hij in flagrante strijd met het duidelijke Woord van God. "Het besluit van de blanke synode om nu niet tot een overkoepelende synode te ko men betekent dat de verant woordelijkheid voor de ontwik keling heel sterk rust op de schouders van de Nederduits Ge reformeerde Kerk, vooral omdat de bedoelde synode slechts een eerste stap was. Deze kerk heeft nu bij voorbaat andere stappen al uitgesloten" "Alleen de Heilige Geest kan nog door dat verzet heenbreken" aldus prof. Graaf land. Structuren LEIDERDORP - "De kerk moet afstand doen van macht in wereldse zin en een kracht ten toon spreiden van liefde en vergeving. Alleen als zij zo in de wereld staat kan zij zich het lot van de zwakken aantrekken. En de zwakken vin den erbarmen bij God" Dat zei professor dr. P. Philippi uit Praag zondagmiddag in zijn preek tijdens een dienst in de Scheppingskerk te Leiderdorp. Prof. Philippi is hoogleraar in de kerkgeschiedenis en de oecume- nica aan de theologische faculteit van de Comeniusuniversiteit in de Tsjechische hoofdstad. De- theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken te Kam pen had hem gevraagd voor haar een lezing te houden. Zondag verbleef de hoogleraar in Leider- dorp als gast van de plaatselijke hervormde gemeente en gere formeerde kerk. Op het allerlaat ste ogenblik verstrekten de Tsje chische autoriteiten hem een uit reisvisum om zijn afspraken hier te kunnen nakomen. Vrijheid De bijbeltekst voor zijn door me vrouw M.M.A. Winkelman, lera res Duits en decaan aan de Visser 't Hooft scholengemeenschap, uit het Duits vertaalde preek ont leende prof. Philippi aan het Oudtestamentische boek van de profeet Hosea. Hij riep de kerk op tot een geloofs houding die wordt bepaald door het besef dat het volk van God alleen als "weeskind" Gods ge nade kan ervaren. "Wij maken nog te veel onze bezittingen tot voorwerp van aanbidding; onze kerkelijke instellingen, onze godsdienstigheid, wereldse ideologieën, revoluties, techniek en wetenschap, onze politiek of ook het afstand nemen daarvan. Over al deze dingen moeten wij wel rustig en vrij kunnen praten en wij moeten leren ermee om te gaan en ze te gebruiken, maar wij mogen er niet voor knielen, ons er niet door laten uitbuiten of er mensen aan opofferen. Deze vry- heid, zichtbaar gemaakt in Jezus Christus, heeft God ons aange boden". Dr. Philippi legde er de nadruk op dat de op Gods orde afgestemde geloofshouding boete van de mens vraagt. "Over de zonde van ons vertrouwen op de machten". Met betrekking tot de kerk in zijn eigen land constateerde hij dat het regime haar menige steun heeft afgenomen. Hij vroeg zich echter tegelijk af of de kerk in haar hart en denken werkelijk al tot een weeskind is geworden dat op Gods erbarming wacht en geen vertrouwen meer stelt op het werk van eigen handen. Levensvragen Bij de beantwoording van vragen na de dienst liet prof. Philippi uitkomen dat de kerk in Tsjecho- Slowakije onder het huidige re gime wel degelijk leeft en func tioneert. Het kerkbezoek neemt bij de protestanten iets af, bij de rooms-katholieken toe. Wat in deze tijd vooral duidelijk moet worden is dat het evangelie op wezenlijke levensvragen een antwoord kan geven. De kerk moet door haar houding het re gime als het ware nieuwsgierig maken. Door haar opstelling in de werkelijkheid van de socialis tische maatschappij kan zij by de overheid vragen oproepen. En die zouden het regime er wel eens toe kunnen bewegen zijn opvat ting over de kerk als vaag-idealis- tisch en contra-revolutionair in stituut te herzien. "De kerk moet zo functioneren dat men vraagt: Wie zijn jullie eigen lijk? Klopt het oordeel dat wij over jullie hebben nog wel?" "Inspelen diakenen in Amersfoort zei ds. T. Harder dat het diakonaat niet al leen maar betekent hulpverle^ ning aan gemeenteleden, maar ook bestrijding van structuren. "De kerk kan daar niet omheen" In het bijzonder zal de kerk aan dacht moeten hebben voor het probleem van de werkloosheid, en dan vooral voor de oorzaken daarvan, en voor de gastarbeiders die men ter wille van de welvaart van het Nederlandse volk hier heen heeft gehaald. Ds. Harder vond een scheiding tussen de "dienst van de verkondiging" en de "dienst aan de wereld" onjuist. De laatste is vaak de enige manier om de woorden van de kerk ge loofwaardig te maken. CJV jubileert. Zaterdag her denkt het Christelijk Jongeren- verbond (CJV) in de Rotterdamse "Doelen" zijn 125-jarig bestaan. "Omdat de jaren vóór ons nog belangrijker zijn dan het verle den, staat die dag in het teken van: inspelen op de toekomst" aldus de jubileumfolder. Van 10 uur af is iedereen welkom Het programma loopt v uur. Het bevat onder i ziek, zang en dans, woord, litur gie en spel en een fototentoon stelling. De dag leent zich het meest voor bezoekers van 15 jaar Oegstgeest. Donderdagavond (2 november) om 8 uur spreekt ge neraal H. M. von Meyenfeldt van de Koninklijke Militaire Akade- mie in Breda in het Gemeente centrum aan de Lijtweg te Oegst geest, op uitnodiging van de plaatselijke Raad van Kerken, oven "Ons veiligheidsbeleid, een verantwoorde zaak?" Leiden. Vrijdagavond (3 novem ber) om 8 uur beantwoordt dr. W. J. Ouweneel uit De Bilt met een lezing in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat te Leiden de vraag of de bijbel eën platte aarde leert. REACTIE MGR. SIMONIS. "Zo kunnen wij niet verder", zei bis schop Simonis gisteravond in verklaring voor de diocesa ne pastorale raad over het Lan delijk Pastoraal Overleg in Noordwijkerhout dat beveling aannam ten gunste een priesterschap ook huwde mannen en voor vrou wen. Volgens de bisschop heeft het LPO hierdoor een ernstig gemis getoond aan verantwoor delijkheidsbesef voor de een heid in de kerk en gemis aan in zicht in de betekenis van de dis cipline in de kerk. Mgr. Simonis deelde mee, dat hij zondag na de schorsing van het overleg voor onderling beraad niet was te ruggekeerd omdat een aanbeve ling tot begrip voor en vertrou wen in de door de bisschoppen te nemen besluiten niet in behan deling werd genomen. Beroepingen Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Leeuwarden P. Vroegindewey Workum; aan genomen naar Oud-Beyerland J. van Oostende Meerkerk. Gere formeerde Kerken: bedankt voor Maassluis A. C. Kersten Den Haag. Geref. Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Bun schoten H. Hidding Den Haag, naar Ureterp J. Bomhof Harder wijk; bedankt voor Apeldoorn en voor Vlaardingen J. Burger Dok- kum, voor Kralingse Veer - Krimpen aan de IJssel M. te Vel de Neede, voor Deventer A. Veldman Oldehove (Gr.). Chr. Geref. Kerken: bedankt voor Schiedam P. Roos Harderwijk. Geref. Gemeenten: bedankt voor Leerdam, Hamilton (Canada) en Schepernisse L. Blok Capelle aan de IJssel, voor Nieuwerkerk (Z.) B. Reinders Hardinxveld. Vier student-leden uit subfaculteitsraad LEIDEN - De benoeming van de Westdui'tse marxist dr. Dieter Lapple tot lector in de macro-sociologie is defini tief van de baan. Dat is gisteren besloten in een roerige vergadering van de subfaculteitsraad sociologie. Uit pro test tegen het besluit, dat met een kleine meerderheid (7-5) werd genomen, hebben vier student-leden van de subfaculteitsraad zich uit dit bestuursorgaan terugge trokken. Zoals bekend hebben ruim vijftig sociologie-studenten vorige maand het sociologisch instituut van de Leidse universiteit aan het stationsplein, bijna een week be zet gehouden. Zij gingen tot deze actie over nadat de subfaculteit had geweigerd zich openlijk uitte spreken over de voordracht om dr. Lapple te benoemen tot lector macro-sociologie. Het college vond dat de voordracht onvol doende was gedocumenteerd en wilde het stuk zo niet doorsturen naar Den Haag. Het dagelijks be stuur van de subfaculteit over woog daarop het voorstel van het college te steunen om de voor dracht voor het lectoraat te laten vallen en daarvoor in de plaats akkoord te gaan met de aanstel ling van een hoogleraar empiri- sche-sociologie in 1981. De stu denten eisten dat onverkort werd vastgehouden aan de oorspron kelijke voordracht. Over deze kwestie werd gistermid dag vergaderd door de subfacul- LEIDEN - Een 17-jarige Leide- naar heeft in de nacht van zondag op maandag in de Merenwijk twee vrouwen, van 35 en 65 jaar, aangerand. Beide vrouwen heb ben onmiddellijk aangifte ge daan bij de Leidse politie. De po litie heeft de jongeman vervol gens ingesloten en in de loop van maandag weer op vrije voeten ge steld. teitsraad in aanwezigheid van een overvolle publieke tribune. De discussie spitste zich vooral toe op dr. Lapple als persoon. Volgens de studenten zijn de ar gumenten tegen het lectoraat pas aangevoerd toen bleek dat er een marxist als nummer één op de voordracht stond. Zij menen dat er voornamelijk politieke bezwa ren bestaan tegen dr. Lapple en tegen de studierichting die hij zou moeten doceren, namelijk politiek-economische maat schappij analyse. Zij noemden de beslissingen van de meerderheid van het dagelijks bestuur een "beroepsverbod in Leiden" Door het dagelijks bestuur werd ontkend dat er bezwaren bestaan tegen dr. Lapple als persoon. Zij vreesden dat de aanstelling van een lector macro-sociologie en een hoogleraar empirische so ciologie zou stranden op de plan nen van minister Pais om de aan stelling van kroondocenten dras tisch te beperken. De vier student-leden van de sub- faculteitsraad besloten daarop zich uit de raad terug te trekken. Zij spraken er hun twijfel over uit in hoeverre de raad nog wel een vertegenwoordiging is van het instituut. Aan het eind van de bijna vijf uur durende vergadering gaven de studenten op luidruchtige wijze blyk van hun ongenoegen. LEIDEN - Tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Eijsinga-huis aan de Rijnsburgerweg reikte de voorzitter van het Instituut voor Nederlandse Lexicologie, jhr. mr. C.J.A. de Ranitz gistermiddag het eerste exemplaar van het "Corpus Gyssling" uit aan de samensteller dr. M. Gysseling. Het corpus is een negen delen tellend werk, waarin alle ambtelijke documen ten. die tot 1300 in het Nederlandse taalgebied werden beschrevenzijn opgenomen. Dr. Gysseling verzamelde de afgelopen tientallen jaren deze documenten in Nederland, België. Noord-Frankrijk en West-DuitslandJhrDe Ranitz betitelde deze monnikenarbeid gistermiddag als een "hoeksteen voor het onderzoek naar het vroegste midden-Nederlands"De verschijn ing van het werk is een evenement in de Neerlandistiek"aldus de voorzitter. Diverse andere sprekers uit Nederland en België prezen het baanbrekende werk van dr. Gysseling. De vertegenwoordiger van de Belgische cultuur- raad liet die bewondering vergezeld gaan van een bronzen erepenning In zijn dankwoord zei dr. Gysseling dat het zonder de hulp van velen ojimogelijk was geweest het project te voltooien. Hij wees erop dat door middel van indices het werk goed toegankelijk is gemaakt voor studiedoel einden en dat het materiaal te gebruiken is voor de samenstelling van een woordenboek. De auteur kondigde aan het werk te willen voortzetten met het samenstellen van deel met literaire teksten. Deze zouden volgens dr. Gysseling nog ver der in de tijd teruggaan dan de nu gepubliceerde ambtelijke documenten. S. zat samen met zijn zwager zonder vergunning en in an dermans viswater te peuren Wat er van komt, komt ervan, moeten ze gedacht hebben. Wel, de politie kwam. Die maakte hen op hun overtre ding attent en gebood ze er mee op te houden. "Toen zijn we een eindje verder gaan zit ten, waar ze ons niet konden zien", vertelde S. gisteren te gen rechter Oomen. "We zagen wel een roeibootje komen, maar we dachtn: dat zijn ook peurders. Maar toen bleek het weer de politie te zijn" Rechter Oomen: "Als u het dan zo wilt spelenwees dan ook zo sportief om die bekeuring te accepteren, en ga niet een val se naam opgeven. Het is bij zonder flauw om er op die manier onderuit proberen te komen". En zoals meestal in gevallen waarbij een valse naam wordt opgegeven was de boete daarvoor hoger dan die voor de eerste overtreding: zestig gulden voor het peuren en honderd voor de valse Directeur VanV. reed op de au toweg 150 kilometer per uur, in plaats van de maximaal toegestane snelheid van hon derd kilometer. Hij erkende zonder problemen en vroeg om een schikking. Maar die kwam niet, want af en toe denkt de officier van justitie, die schikkingen helpen blijk baar niet, laat ik de man of vrouw maar eens persoonlijk toespreken. Het was voor Van "Als V. de vierde keer dat hij werd betrapt op een veel te hoge snelheid. Rechter Oomen vroeg met oprechte belang stelling in zijn stem maar pretlichtjes in zijn ogen: "Hoe moet dat nu gaan in de toe komst?" "Daar heb ik ook al over nagedacht"antwoordde Van V. plan bent zo hard te blijven rijden, kunt u mis schien het beste de minister van justitie vragen om een ontheffing om als enige Ne derlander harder te mogen rijden dan de maximum snel heid", suggereerde de rechter. Maar Van V. bleek er echt over nagedacht te hebben en kwam zelf met een meer haalbare oplossing: "De enige moge lijkheid is een auto te kopen die niet harder kan". Dat dacht de officier van justitie ook, "Een lelijke eend mis schien?" vroeg hij. En twee honderd gulden boete voor nu. 1. was tenlaste gelegd dat hij zonder noodzaak had geclaxoneerd. Zijn moeder verscheen voor de kanton rechter omdat haar zoon stu deerde. Volgens haar was er wel aanleiding geweest om te toeteren omdat de inrit van een particulier parkeerter rein door een politie-auto was geblokkeerd. Toen de agenten geen aanstalten maakten om de auto weg te rijden had zoon H. even 'tuut' gedaan. LEIDEN - De slechte pensions voor buitenlandse werknemers in Leiden moeten zoveel moge lijk worden opgeheven. De pen siongasten die door de sluiting op straat komen te staan moeten worden doorverwezen naar "Woonoord", een nieuwbouw- complex van kamers voor bui tenlandse werknemers, dat vori ge week werd opgeleverd. De gemeentelijke commissie mi granten huisvesting die deze ge dachte gisteren uitsprak wil ge sprekken hebben met de eige naars van de pensions voor zij tot sluiting overgaat. Om de pen sionhouders niet voor het blok te zetten zouden zij vier maanden de tijd moeten krijgen om hun zaken te regelen. Het gevolg daarvan is dat "Woon oord" in Leiderdorp gedeeltelijk een paar maanden leegstaat, want de animo van buitenlandse werknemers om daar te a niet groot. Mevrouw H.: "Het is verboden om de toegang tot een publie kelijk terrein te versperren, dat zou een pólitie-agent toch zeker moeten weten. Als mijn zoon daar zelf had gestaan had hij ook een bekeuring ge kregen.Nu heeft hij even 'tuut' gedaan, wie weet zaten ze wel te slapen in die auto, en dan komt zo'n agent ineens op hem af, rukt de deur van de auto open, mijn auto notabene, en slaat hem met een grote smak weer dicht. Ik beschouw mijn auto als mijn voordeur, daar hoeft ook niemand aan te ko men. En dan de onbeschofte manier waarop ze hem be handelden. Ik ben samen met hem naar het politiebureau gegaan om het kentekenbe wijs te laten zien, we werden daar gewoon door zes van jonge agenten de deur uitge schopt. Ik ben mevrouw H ik wens met wat meer egards behandeld te worden". Rechter Oomen zag kans de geaffecteerde woordenvloed (daarvoor moest hij alle egards wel even laten varen) af te kappen om het woord aan de officier te geven. Die maakte mevrouw erop op merkzaam dat zoonlief ook tegenover de agenten ferme taal had gebezigd. "Hufter" had hij ondermeer gezegd. "Weet u wel wat dat woord be tekent, zoek het maar eens op in de Van Dale", reageerde mevrouw H.fel. Waar de officier overigens niet op inging. Voor de geïnteres seerden: "Hufter, m. (s), (volkst.) I. opschepper, dik doener; 2. boerenkaffer; (gew.) schelm". Goed, de offi cier van justitie maakte e niet meer woorden aan vuile eiste een boete van vijftig gul den die rechter Oomen ook snel oplegde. "Ik heb klacht ingediend bij het justi tieel klachtenbureauen hoop dat er daar werk 1 gemaakt wordt en dat die agent dan ook een boete krijgt", stiet mevrouw H. nog uit alvoor ze waardig de aftocht blies. MARGA WUIS

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15