Engeland mee in EG-visserijbeleid Weer aanslag op dagblad Irak wil fonds WINTER IN GRIEKENLAND voor Arabieren tegen Israël Rode boekje uit de gratie Regeringsgezind dagblad kreeg geld van Zuidafrikaanse staat Groot aantal blanken vertrekt uit Rhodesië Doorbraak dankzij Duitse druk Na interview met Suarez DINSDAG 31 OKTOBER 1978 BAGDAD/JERUZALEM (DPA UPI/AP) - Irak wil dat de Arabi sche landen een "anti-Israël- fonds" stichten. Het fonds zou jaarlijks negen miljard dollar moeten reserveren voor Arabi sche staten die hun 'standvastig heid' tegen Israël hebben bewe zen. Egypte zou op vijf miljard dollar kunnen rekenen als het af ziet van een vredesverdrag met Israël. Dit voorstel is door Irak gedaan in Bagdad, waar sinds gisteren de Arabische ministers van buiten landse zaken vergaderen over de vraag hoe men tot één front te genover Israël kan komen. De besprekingen hier zouden in een goede sfeer verlopen, zo wordt vermeld vanuit de Iraakse hoofd stad. De vredesonderhandelingen in Washington zijn gisteren voort- I gezet zonder dat een duidelijk oplossing is gevonden voor de problemen rond de bezette Wes toever. Na de besprekingen werd slechts medegedeeld dat 'goede vooruitgang' zou zijn geboekt. Vanmiddag wordt het overleg j hervat. Dan is er een gezamenlij- ke vergadering van de drie dele- I gaties. De eerste sinds tien dagen. I De Sowjet-Russiche minister van buitenlandse zaken, Gromyko heeft gisteren in het Kremlin de J leider van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie, Jasar Araflat, ontvangen 'in een hartelijke at mosfeer en wederzijdse ver- j standhouding', aldus heeft het of ficiële Russische persbureau j Tass meegedeeld, j Zij spraken over 'de situatie in het Midden-Oosten en de doelstel lingen van een strijd voor een rechtvaardige oplossing van de Palestijnse kwestie binnen het kader van een allesomvattende regeling voor het Midden-Oos ten", aldus Tass. Arafat arriveerde zondag in de Sowjet-Unie aan het hoofd van een PLO-delegatie, op uitnodi ging van de Russische regering. Israël wil pas dan een vredesver drag met Egypte ondertekenen wanneer Egypte zich in een aan vullende overeenkomst tot leve ring van olie verplicht. Dit heeft minister voor energiezaken, Jitz- hak Modai, gisteren verklaard na een speciale zitting van het Israë lische kabinet die vijf uur duur de. Regeringswoordvoerder Arie Naor, wilde niet direct een bevestiging daarvan geven. Hij zei echter dat de eis van zijn regering, ook na de teruggave van de Sinaï uit de daar door Israël tot ontwikkeling ge brachte olievelden olie te betrek ken, "onderdeel is van het geza- melijke kader van een vredesak koord". De woordvoerder zei dat het kabi net gisteren besloot een commis sie voor oliezaken onder leiding van minister Modai en een com missie voor economische zaken onder de minister van financiën, Simcha Ehrlich, te vormen. Mo dai geldt in het kabinet als tegen stander van een vredesverdrag met Egypte op basis van het Amerikaanse ontwerp. Na voorbereidend werk zullen af gevaardigden van de commissies naar Washington worden gezon den om deel te nemen aan de vre desonderhandelingen aldaar. •den da jaar nogalvroeg geconfron- taten sneeuw en ijs van zich af tegen IS* KASTORIA GR1 EKEN LAND) - De bewoners van Noord-Griekenland teerd met de winter. Hier in Kasloria in Macedoniëvroor een meer dicht muren lantaarnpalen Op andere plaatsen in Zuid-Europa, zoals in Spanje en Italië waren de temperaturen veel beter te verdragen, ruin twintig graden. PEKING (REUTER) - Mao's Rode boekje, de bijbel van de Chinese Culturele revolutie, is dezer dagen onder vuur gekomen in de offi ciële Chinese pers en zal mogelijk zelfs uit de verkoop worden geno men. Twee recente krantenartikelen willen de mythevorming rond de grote roerganger tegengaan en hem kennelijk tot menselijke afmetingen terugbrengen. Diplomatieke waarnemers zien in deze ongekende kritiek nieuwe aanwijzingen dat de huidige machtheb bers de strakke ideologische koers van de roerige laatste tien jaar wat losser willen maken. Tijdens de Culturele revolutie in de jaren zestig zwaaiden nage noeg alle Chinezen - al dan niet van harte - bij elke gelegenheid met het Rode boekje, dat een reeks citaten uit Mao's geschriften en rede voeringen bevatte. Het Chinese Volksdagblad, het partij-orgaan, schreef vorige week dat het Rode boekje is geredigeerd door Mao's in ongenade gevallen erfgenaam Lin Piao, waarbij Mao's uitlatingen uit hun verband zijn gerukt. "Zo is het systeem van het denken van Mao Tse Toeng verbrokkeld en teruggebracht tot een reeks spreuken zonder onder ling verband en zondereen passende historische achtergrond". Lin Piao en de "bende van vier", aangevoerd door Mao's weduwe Tsiang Tsjing, hebben de citaten voor hun eigen doeleinden ge bruikt, aldus het Volksdagblad. Guanming.het dagblad voor intellectuelen .opende de kritiek op het boekje met de opmerking dat de Chinese revolutie een grote groep gezaghebbende en ervaren leiders heeft voortgebracht, waarvan Mao de prominentste was. "Maar Mao Tse Toeng was een mens en geen god". Lin Piao en de bende van vier hebben de mensen ge dwongen tot een religieus ontzag voor het marxisme-leninisme-ma- oisme en wetenschap tot theologie gemaakt. 'De vergoddelijkings-beweging door Lin Piao en de bende van vier was een herhaling van de oiimenselijkheid, de duisternis en de verschrikkingen van de middeleeuwen Lin Piao en de bende van vier hebben een eigenzinnig gebruik gemaakt van Mao's cita ten en ze hadden kracht van wet', aldus Guanming Het blad vervolgt: "Wij moeten de vaandel van voorzitter Mao hoog houden, ons verzetten tegen nieuwe vormen van religie en modern bijgeloof uitroeien. In plaats van de vergoddelijksbeweging van Lin Piao en de bende van vier moeten wij een beweging stellen om de mens te bevrijden. LUXEMBURG (GPD) - In de Europese visserijpolitiek tekent zich een doorbraak af. Engeland zou bereid zijn mee te werken aan een compromis over het EG-visse rijbeleid waarover de afgelopen twee jaar vruchteloos door de Negen is onderhandeld. Eind november kan dit compromis worden bereikt, zo verklaarde een Duitse woordvoerder gisteren in Luxemburg. De Engelse landbouwminister John Silkins (links) in gesprek met zijn Nederlandse collega Van der Stee tijdens een eerder dit jaar ge houden vergadering van EG-land- bouwministers in Brussel. De Britse minister John Silkin landbouw en visserij) sprak in de hoofdstad van het groothertog dom met zijn Duitse collega Ertl, die thans voorzitter is van de Eu ropese raad van landbouw en vis serij-ministers. Na afloop zei Sil kin dat hij wil meewerken aan een acceptabele regeling over de gemeenschappelijke visserijpoli tiek van de Negen. Uitstel Als bijdrage om een gunstig kli maat te scheppen voor de beslis sende onderhandelingsronde (op 20 en 21 november) kondigde Silkin aan dat een in juli aange kondigde Britse maatregel tot vangstbeperking van grote gar nalen in bepaalde wateren wordt uitgesteld. Deze zou oorspronke lijk op 1 november van kracht worden. Deze beslissing werd bekendgemaakt via een commu niqué na afloop van Silkins ont moeting met Ertl. In kringen van deskundigen van het Nederlands ministerie van MADRID (GPD) - Drie mede werkers van het Madrileense ochtendblad El Pais zijn gister ochtend zwaar gewond geraakt bij een briefbomaanslag. Een van de medewerkers, Juan Antonio Sampedro, chef algemene dienst bij de krant, verkeert in levens gevaar. De verantwoordelijkheid van de aanslag is opgeëist door zowel de extreem-rechtse ter reurorganisatie Apostolische An ti-communistische Alliantie als de extreem-linkse terreurbewe ging GRAPO, de anti-facistische verzetsgroep van de Eerste Ok tober. Juan Antonio Sampedro opende om tien voor half elf in de post kamer op de vierde verdieping een brief, die er verdacht uitzag. Even tevoren waarschuwde een van de loopjongens van de krant dat de brief een bom zou kunnen bevatten, omdat hij meende ka beltjes gezien te hebben. De chef algemene dienst beschouwde de opmerking van de loopjongen als een grap en opende de brief, waarop de fatale ontploffing volgde. Het dagblad El Pais, een van de meest liberale kranten in Madrid, was de laatste tijd her haaldelijk bedreigd door ex treem-rechtse en extreem-linkse terreurgroepen. De extreem-rechtse groepering Apostolische Anti-communisti sche Alliantie heeft gisteren in een anoniem telefoontje aan het Madrileense avondblad Informa- ciones de verantwoordelijkheid van de aanslag op El Pais op geëist, omdat deze krant de laat ste tijd extreem-rechtse politieke partijen in een slecht daglicht ge steld zou hebben. Met een anoniem telefoontje aan het dagblad El Pais liet de GRA PO gistermiddag weten verant woordelijk te zijn voor de aan slag, omdat het dagblad op 15 ok tober een exclusief interview met premier Suarez had gepubli ceerd, dat - althans volgens de GRAPO - liet blijken dat de krant fascistisch was. Uit dit interview, met kritische kanttekeningen van hoofdredac teur Juan Luis Cebrian, kwam Suarez als een uiterst bekwaam tacticus te voorschijn, die beter administratief dan politiek ge schoold was. Conclusie van het artikel was dat Spanje nog jaren met een premier Suarez rekening zal moeten houden. De Spaanse pers ziet deze aanslag - de vierde tegen persmedia bin nen een jaar - als een provocatie van de vrije meningsuiting en als een aanslag op de vestiging van de democratie. Het personeel van El Pais heeft in samenwerking met de twee grootste vakbonden de gouverneur van Madrid, Juan José Rosón, verzocht vanmiddag om vijf uur in de Spaanse hoofd stad een anti-terreurdemonstra- tie te houden. El Pais verscheen vanmiddag met een commentaar, getiteld „Wij zijn niet bang", waarin hoofdredacteur Juan Luis Ce brian de pers oproept onver stoorbaar verder te gaan met de kritische en objectieve taak, die de Spaanse journalisten in deze fase van de democratie heb ben. Gokautomaat levert fortuin op LAS VEGAS (AP) - Een blinde oorlogsveteraan heeft zondag in Las Vegas de jackpot ge wonnen uit een gokautomaat, wat hem 550.000 gulden ople verde. Het gokhuis, dat het bedrag moest uitbetalen, zei dat dit een wereldrecord was. De 48-jarige James Schelich uit Missouri speelde op een zo genaamde culminerende gokautomaat, wat betekent dat de jackpot telkens hoger wordt, tot het moment dat hij uitbetaalt, aldus Ron Bell, een woordvoerder van het Fla mingo Hilton. Schelich was zondagmorgen aan het spelen, toen een vriend hem ervan op de hoog te bracht dat hij de jackpot gewonnen had: vijf zevens op rij. Op de vraag wat hij met al het geld gaat doen, antwoordde Schelich: "Ik ben van plan nauw te gaan samenwerken met de plaatselijke liefdadig heidsorganisatie die van groot belang zijn geworden voor mij". .andbouw werd deze ontwikke ling gisteren in Luxemburg ver heugd begroet. Gesproken werd over de "sterke wil van het Duitse voorzitterschap" in de EG (dat eind december trouwens eindigt) om oplossingen te vinden. De stagnatie in het visserij beleid was voor de hele ontwikkeling van de Europese gemeenschap een slechte zaak, zo werd gezegd. Leeuwedeel Duitsland zou er mee instemmen, zo verluidde gisteren uit Duitse bron, dat de Britse vissers het leeuwedeel krijgen van de vis die in de wateren van 12 tot 50 mijl uit de Britse kust kan worden ge vangen. De bijvangst van de in dustriële vissers zou "zeer dicht bij 10 procent" komen - een zaak die vooral van belang is voor de zeer omvangrijke Deense visse rijindustrie. Dit was tweede on derdeel van het Brits-Duitse ak koord. Besloten is voorts tot een inventari satie van de zogenoemde histori sche rechten van andere landen, waaronder Nederland, in zeeën tot 12 mijl uit de Ierse en Britse kust. Silkin: "Bekeken moet worden hoe een compromis kan worden bereikt". Van de groei van de visstand, waarvan de vangst nu beperkt is, eist Silkin 20 a 25 procent op voor de Britse vissers. Dat is ook lager dan tot nu toe van Britse kant kon wor den gehoord. NEWARK (AP) - Twee Russen die schuldig zijn bevonden aan een poging Amerikaanse defensiege heimen te stelen zijn gisteren tot 50 jaar gevangenis veroordeeld. Naar het oordeel van de rechter bestaat er geen twijfel dat de Sowjet-Unie "volledig stond achter wat is ge beurd." In afwachting van hoger beroep mogen beide veroordeelden, de 39-jarige WaldikA. Enger (op de foto links) en de 43-jarige Rudolf P Tsjemjajev (rechts), zonder borg tocht onder toezicht staan van de Russische ambassadeur. Niettemin beperkte districtsrechter Frederick Lacey hun bewegingsvrijheid SALISBURY (AP) - Een record aantal blanken is de afgelopen maand Rhodesië uitgevlucht, zo blijkt uit officiële statistieken die de regering in Salisbury gisteren vrijgaf. "het land te beschermen tégen het Zo'n 1500 personen van de totale gevaar dat deze mensen op vrije voeten voor de gemeenschap ople veren". Het tweetal had tot levens lange gevangenisstraf kunnen worden veroordeeld. MILAAN (AP) - In het kantoor van de bond van dagbladuitge vers in de Italiaanse stad Milaan is een bomaanslag gepleegd door vier gewapende en gemaskerde mannen. Zij spoten op de muren de woorden: "gewapend proleta riaat" en brachten een bom tot ontploffing, die echter niemand verwondde. De daders zijn spoorloos. blanke bevolking van 260.000 verkozen in september Rhodesië te verlaten, aldus bleek uit de cij fers. Tegenover de 260.000 blan ken zijn er 6,7 miljoen zwarten in dit land. Dit was het grootste emigratiecijfer sinds premier Ian Smith Rhode sië in 1965 eenzijdig onafhanke lijk verklaarde. De uit de hand lopende oorlog met de zwarte nationalistische guer rillastrijders moet de aanleiding geweest zijn voor deze uittocht. Tegenover de 1490 emigranten staan slecht 286 blanken die zich in september in Rhodesië geves tigd hebben. Bisschop Abel Moezarewa heeft gisteren gewaarschuwd dat de tussentijdse Rhodesische rege ring, waar hij deel van uitmaakt, in gevaar kan komen als er niet voor het eind van dit jaar verkie zingen worden gehouden in zijn land. Dit was de afspraak. De bisschop die een bezoek aan Londen brengt zei dit in com mentaar op het bericht dat pre mier Ian Smith gezegd heeft dat die verkiezingen pas in 1979 zul len kunnen worden gehouden. Zambiaanse militairen hebben zondagavond en gisteren een post van Rhodesische veilig heidstroepen in het dorp Chirun- du aan de grens met Zambia be stookt met granaten uit mortie ren, raketten en vuur van machi negeweren en andere kleine wa pens, aldus werd bekend ge maakt door het Rhodesische mi litaire opperbevel, dat daaraan toevoegde dat er geen slachtof fers vielen. Nederlandse uitgevers ontkennen JOHANNESBURG (GPD) - „The Citizen", een regeringsgezinde dagblad in Zuid-Afrika, is opge zet en op de been gehouden met een bedrag van minstens twaalf miljoen Rand (ongeveer 24 mil joen gulden) uit geheime fondsen van het voormalige ministerie van informatie. In Zuid-Afrika is deze onthulling, zondag gedaan door de Engelstalige krant „The Sunday Express", als een bom ingeslagen. De hooldredacteur van The Citizen heeft beweringen, als zouden ge heime staatsfondsen zijn ge bruikt voor de exploitatie van zijn krant, ten stelligste van de hand gewezen. Hij daagt de Sun day Express uit bewijzen te overleggen. Ook de beide uitge vers van het dagblad, de Neder lander Hubert G. Jussen - die lange tijd directeur is geweest van Elseviers Magazine in Am sterdam - en de Zuidafrikaan Jan van Zijl Alberts, zeggen in een gezamenlijke verklaring dat zij The Citizen met hun eigen geld hebben gekocht en dat het bedrijf een puur zakelijke onderneming The Sunday Express is al maanden bezig de activiteiten van het mi nisterie van informatie uit te pluizen. Daarbij moeten de voormalige minister van infor matie, Dr. Connie Mulder (nu mi nister voor Bantoezaken) en diens secretaris, dr. Eschel Rhoodie, het geregeld ontgelden. Maar ook alle andere dag- en weekbladen in Zuid-Afrika be richtten zondag en maandag met grofe koppen over de affaire. Gis teren ging het dagblad „Rand Daily Mail" zelfs zo ver te schrij ven dat een bedrag van 13 miljoen Rand (26 miljoen gulden) door het ministerie van informatie aan The Citizen werd overgemaakt, waarna het geld volledig ver dween. Minister-president Pieter Willem Botha heeft tot nu toe nog geen commentaar willen geven op de onthullingen. Hij verwees slechts naar een verklaring, die hij verle den week uitgaf en waarin hij be kendmaakte dat een nieuwe commissie van onderzoek wordt ingesteld. De premier liet weten de kwestie diepgaand en met spoed te zullen laten onderzoe ken. Hubert Jussen deed eerder van zich spreken, toe hij - samen met Mar tin Duyzings, een voormalige hoofdredacteur van Elseviers Magazine - het pro-Zuidafri- kaanse tijdschrift „To the Point" oprichtte, dat bedoeld leek om de internationale opinie over het Zuidafrikaanse apartheidsbeleid wat milder te stemmen. To the Point bestaat nog steeds en Jus sen is er nog steeds uitgever van. Ook over dit blad duiken gere geld geruchten op als zou er geld uit „onbekende" bron in zit ten. Inmiddels hebben Jussen en Van Zijl Alberts bij de rechter een eis tot schadevergoeding ingediend. Het lijkt er evenwel op dat de En gelstalige bladen in de loop van de komende d3gen nog meer on aangename verrassingen over de geheime fondsen van het minis terie gaan publiceren.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13