Grenen past jn elk interieur Leuke taken voor weinig geld Kaf moeilijk van koren te onderscheiden Nieuw middel om verf laag te verwijderen IN EN OM HET HUIS Geloogd en beschermd door een dikke laag was worden blankhouten kasten, commodes, tafels en bureaus uit de tijd van koningin Victoria met bakken vol ons land bin nengebracht. Afkomstig uit Engeland, Duitsland en Scandinavië vindt het geloogde grenen in ons land gretig aftrek. Het lichte 'boeren'spul, lange tijd stiefkind van het antiek, trekt kopers van allerlei slag. Jonge mensen met een krappe beurs. Mensen met een modaal inkomen. Welgestelden die het „pine" in hun tweede huis neerzet ten. Er valt geen peil op te trekken. De vraag naar dit antiek-zonder- opsmuk is niet meer bij te benen; ze overtreft het aanbod vele ma len. De kwaliteit waarin het lichte grenen te verkrijgen is wordt dan ook steeds slechter en de prijzen stijgen. Want zelfs in het antiek- minnende Engeland, waar de meeste pine vandaan komt, is de voorraad meubels van om en na bij de Victoriaanse tijd niet on beperkt voorradig. Opkopers moeten vaak hele partijen, dus inclusief de rommel, kopen. De klant in Nederland krijgt dan vaak die rommel in handen ge stopt: kasten die door het loog- bad zijn kromgetrokken of die veel actieve houtwormen her bergen. Meubels die poten of be slag missen of gedeeltelijk uit nieuw hout zijn opgebouwd. Grenen kasten die voor antiek moeten doorgaan maar slechts enkele tientallen jaar oud zijn. Loogbad Het komt niet alleen door de grote vraag naar dit soort meubels dat het grenen vaak in slechte staat verkeert als het in een Neder landse winkel staat. Om die blan ke onschuldige kleur te krijgen moeten de grenen meubelen van hun oude verflagen zijn ontdaan. Tijdens het loogbad wordt het hout blootgesteld aan water en verzepende stoffen. Het water doet het hout rekken, de chemi caliën hebben een vernietigende werking op hout. Geen wonder dat, als het geloogde meubel eenmaal bij de centrale verwar ming staat te pronken, de pane len kromtrekken. Betrouwbaar Heeft het grenen zich na de strip partij blootgegeven dan blijkt het een zachte, vrij goedkope hout soort te zijn die in vroegere tijden waarschijnlijk met dikke lagen verf werd besmeerd om het op een duurdere houtsoort (eiken) te laten lijken. Veel ergernis kan worden voorko men als de koper zijn grenen meubels bij een betrouwbare an tiquair koopt in plaats van bij cu riosa-winkeltjes. Een in grenen antieke en oude meubelen ge specialiseerde zaak is bijvoor beeld NeeltjeTwiss (Dennenweg, Den Haag) die jaren geleden als eerste begon met het importeren van grenen meubelen. Twiss heeft in Engeland zijn „cor respondenten" die het pine op- Een grenen interieur bij Neeltje Twiss: bureau, stoelen en ongeveer 550 gulden, die van de kast ongeveer 1500 gulden. ladenkast. De prijs van het bureau bedraagt kopen. In het land zelf wordt het geloogd en vervolgens - een se cuur werkje als het goed gebeurt - in de was gezet. De klant moet er bij aankoop op letten dat het hout niet wit uit slaat. Is dat het geval dan is het meubelstuk verkeerd afgeloogd. Aan een kleurverschil kan men zien of er verschillende (nieuwe re?) houtsoorten in het meubel stuk zijn verwerkt. Een originele achterwand van een grenen kast is herkenbaai-aan de brede delen. Oudere meubels zijn niet in delen uiteen te nemen, de wat jongere exemplaren wel. Voor oudere meubels geldt ook dat ze oplig- gende scharnieren hebben in plaats van ingewerkte en wat minder tierelantijnen dan de veertig a vijftig jaar jonge meu belen. De allerjongste meubels uit Engeland en Duitsland zijn weer helemaal glad afgewerkt. Voor wie echt antiek in huis wil te we de Victoriaanse tijd (ongeveer 1840) echt zijn. De meeste grenen meubels echter komen uit de pe riode van 1840 tot 1900. De echte liefhebber zal het weinig uitma ken of hij nu wel of niet met an tiek te doen heeft. Het gaat om de sfeer die het meubelstuk uil- straalt. Bovendien hoeft een gre nen stuk over tien jaar niet op de kraakwagen te eindigen. Een handelaar zal er tegen die tijd waarschijnlijk het bedrag dat er nu voor werd betaald voor willen teruggeven. Overigens is het vaak moeilijk schatten naar de leeftijd van gre nen meubelen. Zelfs Neeltje Twiss (naar haar werden de win kels in Amsterdam, Den Haag en Brussel ge noemd) heeft er af en toe moeite mee. Dat komt omdat in sommi ge streken van Engeland een ka rakteristieke manier van meu belmaken tientallen jaren kon worden gehandhaafd. Wel heeft elke streek eigen kenmerken aan grenen meubels meegegeven. Exemplaren uit Ierland bijvoor beeld zijn ruiger afgewerkt en doorgaans uit éen stuk hout ge fabriceerd. Duits grenen is logger en meer bewerkt dan het Engel- Voor elk grenen stuk geldt dat de stijl niet bepalend is voor zijn waarde. De koper kan beter af gaan op zijn eigen voorkeur dan op de eventuele kostbaarheid van het meubelstuk. Het komt maar al te vaak voor dat een grenen meubelstuk de tand des tijds niet zonder kleerscheuren heeft weerstaan. Toch is niet alles verloren als een deel van een kast vermist is of als de hout worm zijn intrek in het meubel heeft genomen. Zo houdt de Leidse firma Arnoldus aan de Herenstraat zich bezig met het vervaardigen van ontbrekende poten, knoppen, hang- en sluitwerk. Bleijs (Morsweg) is een specialist op het gebied van de bestrijding van houtworm. Helaas zijn middeltjes van de drogist om houtworm te verdelgen vaak niet afdoende. Kleine gaatjes in het meubel wijzen op eerdere of huidige aanwezigheid van de houtknagers. Wanneer er bij het kloppen tegen het hout stof uit de gaatjes opdwarrelt is de houtworm nog steeds actief. Grenen meubels dienen met was te worden ingesmeerd. Niet alleen ter bescherming, ook om het meubel zo goed mogelijk uit te laten komen. Het aanbrengen van de was is een verhaal op zich. De was kan het beste met een kwast worden ingesmeerd. Wil men het echt goed doen dan behandelt men de kast eerst vóór een lichte was. Voor en na de inwerkperiode en ook nadat de was is uitge wreven brengt men een harde was op. De was moet er licht met zeer fijne staalwol worden ingewreven. Kleurverschillen in licht hout zijn bij te werken met waterbeits. Het gebruik van kneedbaar hout om gaten in een grenen meubelstuk te dichten is niet aan te bevelen. Kneedbaar hout neemt namelijk geen kleurstof op. Beter is het om een gat met stopwas onzicht baar te maken. Men kan het meubelstuk eventueel ook zelf logen, maar dat logen is een precies en beslist geen ongevaarlijk karweitje. Loog is een oplossing van natronloog of caustic soda en moet in de verhou ding van één deel op acht delen water worden gebruikt. Het aanbrengen van het mengsel mag niet met een nylon borstel gebeuren, want die lost, evenals een rubberen handschoen in het zuur op. De behandeling moet enkele malen worden herhaald. Het geloogde stuk moet nagespoeld worden met warm water opdat de oorspronkelijke houtkleur niet wordt aangetast. Twee uur nadat het hout is nagespoeld moet het worden bewerkt met een oplossing van een deel water en een deel azijn. Dit is om te voorkomen dat een witte zoutuitslag ontstaat. Na een droogtijd van (minimaal) een week wordt het meubel behandeld met brui ne drogistenwas, waardoor de originele kleur wordt versterkt. Overigens is er een nieuwe vinding, uit Amerika overgewaaid, waarmee hout ongevaarlijker en tegelijk effectiever van verf kan worden ontdaan. Het is een vloeistof, "Paintex", die hout van verf, vernis, politour en waslagen afkan helpen. Het middel bevat geen zuur, water of loog. Het lost door zijn speciale samenstelling de lagen gewoon op en laat lijmverbindingen intact. "Paintex" is niet in de handel verkrijgbaar. Het middel wordt door Carlo Andreoli (de man die "Paintex" naar Nederland haalde) in een speciaal schoonmaakstation gebruikt. De meubels die men daar brengt worden helemaal in een bad gedompeld, waarna ze met een hoge drukspuit worden schoongespoeld en eventueel nabe- handeld worden met een houtschoonmaakmiddel. Het aardige van "Paintex" is dat het middel ook vat heeft op meu bels die jonger zijn dan pakweg 25 jaar. Met loog is het onmoge lijk om nieuwe verfsoorten van hout te verwijderen. De impor teur hoopt binnenkort naast de vestiging in 's Graveland filialen te openen in Amsterdam en Antwerpen. Voorlopig moet de klant met zijn meubel naar 's Graveland, waar Blankhout, zoals de naam van het bedrijf luidt, is gevestigd aan het Zuidereinde 377 (telefoon 035-62599). Met een beetje zelfwerkzaamheid Een lange tafel, bij uitstek geschikt om. lang aan te vergaderen. De spiegellijst is oud, het glas zelf (uiteraard) niet. De servieskast in de hoek kost ongeveer 1200 gulden. Vele mensen verlangen naar leren meubelen, maar laten zich af schrikken door de hoge prijzen. Toch mag relatief gezien zo'n duur leren bankstel eigenlijk goedkoop worden genoemd, want leren meubelen gaan lang mee en vragen weinig onder houd. Een leren meubel van een goede kwaliteit rundleer gaat ze ker 30 tot 40 jaar mee. Het mate riaal is bovendien makkelijk in onderhoud. Regelmatig flink in vetten is bijvoorbeeld beslist niet nodig, want hetzelfde vettige laagje dat zich na verloop van tijd afzet op het glas van de ramen komt ook op het leren bankstel terecht. Wel heeft leer een paar maal per jaar Leer gaat lang mee en vraagt weinig onderhoud een lauw sopje van toiletzeep no dig. Als het leer met een vochtig doekje is afgenomen moet het goed worden drooggewreven met een zachte, liefst katoenen doek. De doek waarmee de aan slag wordt verwijderd mag vooral niet te nat zijn. Alleen in kamers waar de lucht voortdurend zeer droog is is het aan te raden de leren meubelen één keer per jaar schraal in te wrijven met een fijne leercrème. Deze is verkrijgbaar in zaken voor fijne lederwaren. Men moet nooit schoensmeer, wonderolie, teakolie of meubelwas gebrui ken. Omdat leer poreus is zijn vlekken wel moeilijk te verwijderen. Ben zine, tri, terpetijn en aceton ma ken het leer hard. Beter kunnen eventuele vlekken worden be handeld met 'een speciale leercleaner. Daarna worden de plekken ingewreven met fijne leercrème. Als de meubelen na een halve mensenleeftijd wat kaal beginnen te worden kan men ze een opknapbeurt geven met een gekleurde leercrème in dezelfde tint als de bekleding. Als het aan fabrikanten van kant en-klare keukens zou liggen had heel Nederland een luxieuze gro te woonkeuken tot z'n beschik king. Helaa^ moeten de meeste mensen het met een krap keu kentje doen*. Een keukentje dat wat de afmetingen betreft zo'n kant-en-klare keuken uit de fa briek niet eens zou kunnnen her bergen. Bovendien zijn er meest al niet genoeg financiële midde len voorradig om zo'n keuken aan te schaffen. Er moet dan een al ternatief worden gevonden om die doorgaans zo steriéle keuken wat minder kil te laten lijken. Om te beginnen kunnen de fronten van de keukenkastjes voor wei nig geld worden geverfd of ver vangen. Het verven van houten keukenkastjes is meestal geen probleem. Moeilijker wordt het bij de kunststoffen exemplaren. Met fijn (waterproof) schuurpa pier moeten kunststoffen kast- deurtjes eerst worden opgeruwd. Na het ontvetten met een oplos sing van ammonia en water moe ten de deurtjes in de autoprimer worden gezet. Daarna kan gewo ne verf worden gebruikt. Even tueel kan over de verf een laag zijdeglanslak worden aange bracht. Ook de ijskast kan zo'n verfbeurt ondergaan. De koelkast moet dan eerst worden geschuurd, waarna een laag, tien procent verdunde, verf wordt aangebracht. Daarna verven met onverdunde verf. Het is belangrijker om bij het ver ven van de keuken altijd slechts één basiskleur aan te houden. De keuken wordt, met alle atributen die in het oog hangen, toch al snel rommelig. Om een "eenheid" te creëren kunnen keukenattribu ten, als ze eenmaal aan vervan ging toe zijn, in één kleur worden aangeschaft. Een ware metamorfose ondergaat de keuken als de kunststoffen deurtjes door houten fronten zijn vervangen. Bij de doe-het-zelf zaken zijn houten jalouziedeur- tjes voor weinig geld te koop. Ze kunnen aan de bestaande schar nieren van het keukenblok wor den vastgezet. Ladenfronten worden ook door houten exem plaren vervangen. Ze kunnen van binnen uit worden vastge schroefd. Mochten de oorspron kelijke deurtjes afwijkende ma ten vertonen dan kunnen de la denfronten worden ingekort. Een handige oplossing voor die gaan verhuizen, want de deur tjes kunnen zo weer ir keuken aan de scharnieren i den bevestigd. Door Miep de Graaft Plakken Het is natuurlijk ook goed mogelijk om de deurtjes te beplakken met plakplastic, kurk of triplex. Kurk is in rollen en tegels verkrijgbaar voor wand en vloer. Op keuken kastjes zijn 3 mm dikke vloerte gels goed bruikbaar. De prijs van kurktegels varieert van 20 tot 25 gulden per vierkante meter. Na dat de tegels met impregneerlak tegen vocht en vuil zijn be schermd kunnen ze met lijm op de deurtjes worden bevestigd. Ook jute kan ter verfraaiing van de kastjes worden gebruikt. De stof moet dan ook met impreg neerlak worden behandeld. Tegels Over de tegels van de keukenmuur kunnen mooiere (gekleurde) exemplaren worden geplakt. Is plakken niet mogelijk dan kun nen nieuwe tegels op een onder grond van gipsplaten worden be vestigd. Oude tegels kunnen na tuurlijk ook worden weggehakt, maar dat hakken is een moeizaam karwei. Tegels kunnen ook met rabatdelen worden weggewerkt. De delen moeten wel eerst met beits tegen vocht worden behan deld. Een andere mogelijkheid is het bevestigen van een latwerk over de tegels heen. De latten moeten met pluggen in de muur worden geschroefd en daarop worden of platen triplex of schootjes^geplakt of geschroefd Het voordeel daarvan is dat de leidingen ook meteen uit zicht zijn. Een roestvrijstalen aanrecht ten slotte kan door een kant-en-klaar exemplaar van kunststof of hout worden vervangen. Multiplex is een geschikt materiaal om als aanrech#>lad te fungeren. Som mige houtsoorten (grenen bij voorbeeld) zijn te zacht om als aanrechtblad dienst te doen. Es- senhout is goed bruikbaar, maar heeft als nadeel dat het erg duur is. Multiplex (drie dunnen lagen hout) is veel goedkoper, en als het met een goede lak is afgewerkt doet het niet onder voor een hardhouten blad. i de kunststoffen kastjes door jalouziedeurtjes werden i ieren worden opgehangen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7