Plavuizen nu ook „op te rapen" Handig toestel geeft in huis 'overal' warm water Parket en plavuizen luxe meer in premie-koop woningen Kou buiten door handige voorzetraam-profielen IN EN OM HET HUIS Plavuizen zijn te koop vanaf onge veer 25 gulden per vierkante me ter tot ver over de honderd gul den. Niet de prijs van de stenen zelf, maar die van het leggen is bij de beslissing over de aanschaf van plavuizen het grootste strui kelblok. Laat u dat doen dan komt er bij de prijs nog eens zo'n 30 gulden per meter bij. Het zelf- leggen wordt door de handelaar dan ook gepropageerd. Zo is er een speciale folder uitgegeven waarin staat beschreven hoe de plavuizen door 'een beetje' doe- het-zelver kunnen worden ge legd. Sinds enige tijd is het ook mogelijk op houten vloeren plavuizen, te gels en natuursteen te leggen. Tot voor kort was een planken vloer ongeschikt als basis omdat plan ken nu eenmaal veren. Onder de naam "Elmeco vloersysteem" brengt het Rotterdamse bedrijf Pelt Hooykaas nu een pakket op de markt waarvan latex ce- mentmortel het belangrijkste be standdeel is. Het voornaamste kenmerk van het systeem is dat een elastische tussenlaag ervoor zorgt dat vervorming van de hou ten vloer wordt tegengegaan. Eventuele losse planken moeten wel eerst worden vastgelegd. Daarop worden de foamplaten geplakt of geniet en vervolgens lijnt men de vloer uit. Het spe ciale mengsel van cement, zand en rubberscrap (dat al in de juiste verhouding is voorgemengd en in zakken van 18 kilo wordt gele verd) wordt in een speciekuip ge stort; de latex moet met water worden vermengd. Eenmaal ge mengd wordt het een materiaal dat zich makkelijk laat uitsme ren. Met troffel of plakspaan kan de mortel worden uitgestreken. In het gelijkmatig uitgespreide mortelbed worden nu de tegels gevlijd. Zoals in het algemeen gebruik is bij cement moet de vloer na het gereedkomen mini maal 24 uur met rust worden ge laten. Daarna kan met het in was sen van de voegmortel worden begonnen. Na het voegen en schoonmaken moet de vloer weer een dag rusten. Tegelvloeren die met dit systeem, waarvan al 400.000 vierkante me ter is verwerkt zijn aangebracht kunnen als losliggende vloeren .worden beschouwd. Bij verhui zing kan de toplaag worden ver Plavuizen zijn de laatste jaren erg populair. De stenen vloerbedek king is makkelijk in onderhoud, slijtvast en geeft de kamer een warm uiterlijk. Een plavuizen vloer is een goede 'belegging', omdat ze een mensenleven lang mee kan gaan. Het zou echter te ver voeren om te beweren dat plavuizen de waarde van een huis fors doen stijgen. Er zijn zoveel soorten op de markt dat het een toevalstreffer is als de toekomsti ge bewoner van een huis waar plavuizen op de vloer liggen nou net dat soort mooi vindt. Een neutrale plavuis, die pas bij alle meubelstijlen, is dan ook te pre fereren als verhuisplannen niet denkbeeldig zijn. Sterker Plavuizen zijn te koop in verglaas de of onverglaasde uitvoering, dat wil zeggen met of zonder gla- zuurlaag. Een tegel die van zo'n laag is voorzien is makkelijker in onderhoud -even dweilen is vol doende- terwijl ongeglazuurde tegels vlekken sneller opnemen. Voor de keuken is de ongegla zuurde soort dan ook niet zo ge schikt. Niet-verglaasde tegels zijn wel vaak sterker (krasvast) dan de geglazuurde soortgeno ten. Plavuizen zijn in beige, groen, rood en bruin, of oen mengeling van die kleuren, verkrijgbaar. De meest gangbare maten zijn 15 x 15 en 20 x 20. Er zijn zogenaamde "eerste" en "tweede" keus pla vuizen in de handel. Tweede keus-plavuizen zijn stenen die na het bakproces niet helemaal ge lijk van vorm of kleur zijn. Ze zijn dan ook goedkoper dan eerste keus-plavuizen. Sommige men sen vinden tweede keus-plavui zen mooier door de afwijkende vorm en het verschil in tinten. Ze zijn vergelijkbaar met de antieke (boeren) plavuizen waarvan trouwens ook nog wel partijen te vinden zijn. Het heeft echter wei nig zin om te proberen antieke plavuizen op de kop te tikken, want de moderne worden zo goed nagemaakt dat ze soms nauwe lijks van antieke te onderschei den zijn. Bovendien moeten an tieke plavuizen meestal worden afgebikt, en dat afbikken is een tijdrovend karwei. Tenslotte moet men voor een antiek exem plaar vaak zo'n vier gulden neer tellen. Voor die prijs zijn de aller beste nieuwe plavuizen te koop Iets anders is het als de stenen een vloer van een eeuwenoud huis moet sieren. Dan is het wel leuk als de leeftijd van de plavui zen ongeveer overeenkomt met •die van het huis. Plavuizen kunnen nu ook op een houten ondergrond worden gelegd. Op de foto de zelf gelegde plavuizen met daaronder het mengsel van zand. cement en rubberscrapde foamplaten en de houten vloer zelf. Sommige plavuizen zijn handgevormd, hoewel ze in de fabriek worden vervaardigd, zoals deze van Kerkdriel Keramiek. In dit eeuwenoud bedrijf wordt volgens dezelfde principes gewerkt als de steenbakkers van vroeger het deden. Rivierklei is de grondstof waarmee de stenen in tunnelovens worden gebakken. wijderd zonder dat er schade wordt toegebracht aan de be staande onderlaag. Het systeem, dat ongeveer 20 gulden per vier kante meter kost, is bovendien goed bruikbaar in vochtige ruim ten. Mits de voegen met silico- nenkit worden dichtgestopt is de vloer waterdicht. Om helemaal zeker te zijn bij vloeren waar rechtstreeks water op komt advi seert de fabrikant met twee lagen floorfoam te werken. De platen dienen verspringend met Bl- mortel op elkaar te worden ge plakt. Er worden momenteel proeven ge daan met de geluidsabsorberen- de werking van het Elmeco-sys- teem De fabrikant heeft daar goede verwachtingen van, zodat plavuizen in een flat binnenkort waarschijnlijk ook tot de moge lijkheden behoren. Niet overal in huis kan men nu eenmaal over warm water be schikken. Geiser of boiler zijn immers niet in elk vertrek aan te brengen. Soms zijn lange aan- voerleidingen nodig van een cen traal warm waterapparaat met het bezwaar dat het water onder weg afkoelt. Toevoer en afvoer van zuurstof en verbrandings gassen zijn ook niet altijd simpel op te lossen. Vaak ook blijkt een boiler een sta in de weg. De ruim te ervoor ontbreekt. Een nieuw elektrisch doorstroom- apparaat de „Regal" komt aan al die bezwaren een eind maken. Montage en aansluiting zijn ui terst eenvoudig. Het toestel is klein en compact. Zonodig kan het makkelijk worden inge bouwd, bijvoorbeeld dicht Dij een kraan. Dat maakt het voor kamerbewoners, alleenstaanden en kleinbehuisden mogelijk over een eigen warmwatervoorziening te beschikken. Het rendement bedraagt 99 procent. Water en elektriciteit worden dus niet ver spild. Door het ontbreken van bewegende delen ontstaat ook geen kalkafzetting. De mantel van het apparaat is vervaardigd van kunststof. De Regal is uit te breiden met veel hulpstukken zodat men de mo gelijkheden optimaal kan benut ten. De prijs is f350 inclusief BTW. Een premiewoning kopen is voor vele potentiële huiseige naren de enige mogelijkheid om voor een relatief lage prijs aan een eigen woning te ko men. Zo'n woning mag im mers niet duurder zijn dan pakweg 145.000 gulden,wilde overheid er het predikaat "premiekoopwoning" aan geven. De subsidie van de overheid kan soms oplopen tot meer dan.15.000 gulden. Er zitten echter wel wat haken en ogen aan het kopen van een premiewoningZo is de hoogte van de eventueel toegewezen subsidie afhankelijk van de prijs van het huis, oftewel de stichtingskosten ervan. Hoe duurder het huis, hoe meer kamers, des te minder premie krijgt de eigenaar. De over heid gaat er nu eenmaal van uit dat iemand die een drie kamerwoning koopt meer geld kan uitgeven dan de ko per van een tweekamerwo ning Verder wordt de premie fiscaal als inkomen beschouwd. Er moet dus belasting over wor den betaald. Een derde nadeel is dat de premie erg hoog lijkt, maar minder is omdat ze over een aantal jaren wordt uitge smeerd. Het eerste gedeelte wordt pas na een jaar van bewoning uitgekeerd. Bij sommige banken (de ABN bijvoorbeeld) bestaat wel de mogelijkheid de eerste bij drage vóór te laten financie- De koper kan geen enkel recht doen gelden op de hoogte van de toegezegde premie. Naar willekeur kan het rijk beslui ten die in te korten In het al gemeen daalt de rijksbijdra ge per jaar met tien procent. en wordt zij over tien jaar uitgesmeerd. Een premiewoning is sober uit gevoerd. De grondkosten voor nieuwe huizen zijn flinke ge stegen. De maximale koop prijs voor een huis, waarbij nog premie wordt verstrekt, is echter veel minder verhoogd. Gevolg daarvan is dat voor dat bedrag alleen nog maar de eenvoudigste huizen kun nen worden gebouwd. Ook de premies zelf zijn relatief vlin der gestegen dan de bouw- en grondkosten. De koper van een premie woning heeft zich ook te houden aan de door de overheid aangege ven richtlijnen voor de ver- Eenvoud staat voorop bij de premiekoopwoning fraaiing van het huis. Er mag geen "luxe" in het huis te be speuren zijn. Met andere woorden: goedkoop aan een huis komen om het na een ver bouwing voor veel geld te ver kopen is er niet bij. Bij ver koop van de woning gaat de bijdrage niet naar de nieuwe eigenaar, maar komt voor de volgende jaren te vervallen. Inde meeste gevallen mag de ei genaar van een premiewo- ning in z'n handen knijpen als hij uit twee soorten tegel tjes kan kiezen en als hij mag zeggen of de keukenkastjes wit dan wel bruin moeten worden. Een open haard met selen, een bad inbouwen: al lemaal ingrepen die invloed kunnen hebben op de hoogte van-de premie. Grofweg beïn vloedt alles dat draad- of spijkervast aan het huis wordt bevestigd de hoogte van de premie. Wel maakt de overheid sinds kort een uit zondering voor parket of pla vuizen. Was men tot voor kort genoodzaakt vaste vloerbe dekking op de grond te leggen, nu pgrket en plavuizen "trend" zijn geworden mogen ook zij de vloeren zonder sanc ties sieren. Let wel: die uit zondering geldt alleen voor de vloeren van de hal en de woonkamer. Voorwaarde is dat plavuizen of parket wor den gelegd op een zogenaam de afgewerkte draagvloer" Een betonnen vloer voldoet aan die eis. Overigens oefent de overheid slechts steekproefsgewijs con trole uit op het naleven van al die bepalingen. Alle premie koopwoningen afgaan is nu eenmaal een ondoenlijke zaak. Meestal komt er na het eerste jaar van bewoning con trole. Als er na anderhalf jaar niemand is geweest zal er over het algemeen niemand meer komen. Zeker is dat natuur lijk nooit. Woningisolatie blijft in het stookseizoen een heet hangijzer, want warm te en energiebesparing is één van de middelen om de (hoge) stookkosten te drukken. Goedkoop is het isoleren van het woonhuis zeker niet. En pas op langere termijn haalt men er de uitgaven uit. Kiest men voor kant-en-klare dubbele beglazing dan zullen meestal ook de bestaande raamkozijnen moeten wijken. Ook nogal prijzig. Maar er is ook een andere vorm van dubbele beglazing. Die van de voorzetraam profielen. Deze methode, die onder de naam Isovitre op de markt is gebracht is aanmerkelijk goedkoper. Er wordt een tweede ruit aange bracht aan de binnenzijde van het raam op de bestaande sponningen. Zo creëert men een isolerende luchtspouw. De ideale dikte van de lucht spouw ligt tussen de 1,5 en 2,5 centimeter. Het zelf plaatsen verloopt simpel. De kunststof-patent-profielen worden in verstek gezaagd en door middel van glaslijm op het 4 of 6 millimeter dikke glas geplakt. Dan laat men het geheel 24 uur drogen. Het schar- nierprofiel wordt nu vastgeschroefd en er moeten een paar spanmoeren worden aangebracht. De PVC-profielen worden geleverd in witte of houtbruine kleur, met bijpassende spanschroeven. Ze doen beslist geen afbreuk aan de rest van het interieur Door de drievoudige afsluiting door middel van twee soepele lippen en een tussenliggend luchtkussen ontstaat een praktisch volmaakte lucht dichtheid. Er treedt geen condensatie meer op. o r?men z0n draaibaar en kunnen, als dat nodig is, dus makkeliik worHnn de sïanfchroïvem61 °Penen probleemloos door het losdraaien van De prijs van de profielen is ongeveer f32,50 per vierkante meter raamop- pervlak, exclusief glas. Glas van vier millimeter dikte kost bij de glas- handel ongeveer f25 tot f30 per vierkante meter. De profielen zijn bij de glashandelaar, ijzer- en doe-het-zelf winkel ver krijgbaar in complete sets, met duidelijke montage-instructie. Ze zijn er ook in lengten van 2,5 meter, voor een glasdikte van 4 en 6 millime ter. Voor informatie over rijkssubsidie kan men zich wenden tot de directie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in Den Haag of de eigen ge meente.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 5