CARBRELLA Paraplu in auto Dtnnlpird^ggD® Dashboard Saab 900 doet denken aan een cockpit Bijzondere luxueuze i 100 rrs o o Door lftflJD: Koos Post Kortweg gezegd: Opeis nieuwste topmodel Senator is een dijk van een auto. Nu zullen er ongetwijfeld mensen zijn die schamper opmerken: "Dat mag ook wel voor een prijs van om en nabij de veertig mille" Natuurlijk, voor zo'n kapitaal be drag mag men heel wat verlan gen. We hebben echter al meer in dergelijke dure karren gereden maar zelden hebben wij zo plezie rig rondgetoerd als in de tijd dat wij deze knaap van een Opel ter beschikking hadden. Want de auto heeft nagenoeg alles wat wij in een wagen kunnen waarderen. Sierlijk om te zien. Gemakkelijk te hanteren. Een ui terst soepele motor. Opvallend rustig. Ondanks de automatische J versnellingsbak prettig fel en snel. Veel ruimte binnenin, zowel voor als achter. Veel comfort me- de door de voortreffelijke stoe len. We hebben collega's gesproken die het jammer vonden dat in dit ATERDAG 28 OKTOBER 1978 [et al enige tijd geleden aangekon- digde nieuwe topmodel van Saab - de 900 - is nu ook de showroom van de dealer te zien. Het is be paald geen goedkope kar gewor den. Van 28.700 gulden voor de gewone driedeurs tot 42.050 gul den voor de vijfdeurs turbo. Dat zijn prijzen die er niet om liegen. 'as ook nauwelijks anders te verwachten gezien zijn uiterlijke verwantschap met de voormalige combi-coupé. Het is duidelijk zijn opvolger geworden al blijft nen bij Saab erop hameren dat iet een "compleet nieuwe auto" 5. Er zit inderdaad een heel ande- e neus op (langer en lager) en ook het interieur heeft een ingrijpen de verandering ondergaan. Ui terst smaakvol. Een wijziging die onmiddellijk opvalt zodra men deze jongste Saab binnenstapt. Vooral het asymetrische dash board springt eruit. Het doet denken aan een klein cockpitje met alle informatiebronnen op de juiste plaats geprojecteerd. Eenmaal onderweg - we troffen toevallig een vrij warme dag - hebben meteen de zegeningen kunnen ondervinden van het voortreffelijke ventilatiesysteem. Zo gewenst hadden we bijna uit caoine geblazen kunnen worden. Maar belangrijker dan deze op zichzelf ook prettige verbetering is toch de verbreding van de wielbasis. Want niet alleen is deze wagen ten opzichte van die Com bi-Coupé 21 centimeter langer geworden, de wielbasis is ook vijf centimeter breder geworden. En dat komt uiteraard de toch al niet beroerde wegligging ten goede. Onze kennismakingsrit met deze Saab 900 was maar kort. We heb ben derhalve niet alle bijzonder heden kunnen proeven en be proeven. Maar de eerste indruk was onverdeeld gunstig. Een goede zit, een soepele motor, ge noeg fut en niet teveel geluid. Dat gevoegd bij de vele veiligheden die Saab al of niet verplicht in bouwt doet veel verwachten van een nadere kennismaking. Veel automobilisten rijden met een paraplu in de wagen. Geen wonder, met dit kli maat- Een gemakkelijk en bijna on misbaar attribuut maar toch hebben ze er vaak ruzie mee. Want waar moet je in hemels naam dat ding laten? Het beste is hij opgeborgen in de achterbak. Maar als het dan eens een keer fiks regent ben je al nat voor je het regenscherm hebt kunnen bereiken. Dan maar op de achterbank. Ook al niet ideaal. Zeker niet als hij nat is. Bovendien gaat hij gegarandeerd op de vloer als er een keer krachtig moet worden geremd. Bij velen zie je zo'n ding ook op de hoedenplank liggen Het behoeft nauwelijks betoog dat dat de minst geschikte plaats is. Want men loopt het levens grote risico dat de paraplu als een venijnig projectiel gaat werken bij een botsing -pf bij een noodstop. Dat is het ergste geval, maar normaal rijdend gaat die paraplu toch schui ven in elke scherp genomen bocht. Met alle irriterende bijgeluidjes van dien. Eigenlijk hoort zo'n apparaat ergens aan vast te zitten. Maar tot voor kort was de ge woonlijk toch wel inventieve accessoir-industrie nog niet met een gelukkige oplossing gekomen. Tot onlangs de En gelsefabrikant Stadium - on der meer bekend als spiegel- producent - met de zoge naamde "Carbrella" op de proppen kwam. Het is een korte paraplu die met twee schroeven in een houder aan de deur van de auto wordt ge schroefd. Het is nu eenmaal zo dat de meeste automobilisten zonder jas in de auto kruipen. De tijd dat zij een dikke winterjas in de wagen aantrokken ligt ver achter ons. De verwarming in de auto maakt dat overbodig Men gaat graag licht,en luch tig gekleed achter het stuur. Dat rijdt het fijnste. Daarom kan een paraplu heel nuttig zijn om het kleine stukje tus sen auto en binnen te over bruggen. Alleen de "opslag" was tot nu toe een probleempje. Dat door Sta dium gelukkig is opgelost. Die oplossing kost f.41.30. Dat is inclusief btwMisschien is het een aardige tip voor de ko mende sinterklaas. Zeker met een motor die zo fel reageert als die in de Senator. Standaard is de serie uitgerust met automatische versnellingsbak. Uit ervaring weten we dat de au tomaten van General Motors tot de beste in de autowereld beho ren. Daarom hebben we voet stoots de verzekering in Rotter dam aangenomen dat het feit dat in "onze" Senator het schakelen nogal ruw gebeurde te wijten was aan een technisch mankementje. Een exemplarische ongerechtig heid, die overigens maar weinig afdeed aan onze waardering. De wegligging is zonder meer voor treffelijk. Het onderstel is ten op zichte van de vorige topmodellen ook ingrijpend verbeterd. McPherson-veerpoten voor en onafhankelijke wielophanging achter. Het is een verschil van dag en nacht. Ook in zeer snel ge nomen bochten wijkt de wagen geen duimbreed. En de auto laat zich dankzij de progressieve stuurbekrachtiging uiterst ge makkelijk besturen. De grootste verdienste van deze bekrachti ging is het feit dat men hem niet voelt. Al naar gelang het nodig is krijgt men mechanische hulp. Maar die hulp bemerkt men nauwelijks. En daarmee hebben we het voor naamste en beste kenmerk van deze Senator eigenlijk aangetipt. Het is allemaal zo weergaloos knap uitgedokterd dat men nau welijks bemerkt hoe knap het wel is. En dat alles draagt bij tot een wezenlijk comfort. Maar ja, men moet er wel dik voor betalen. Niet alleen in de aan schaffingsprijs. De Senator S die wij hebben bereden kwam net nog niet aan de veertig mille, maar dat scheelde maar een klein beetje. Met een 3 liter motor kan men kiezen tussen de 45 of 53 mille. En daarmee is men er nog niet want ook aan de benzine pomp moet er geregeld flink worden betaald. Eén op zeven liegt er niet om. Wie die kosten echter kan dragen koopt er een fikse hoeveelheid rijplezier voor. En men zal uit eindelijk zelfs moeten uitmaken of men dat er dan voor over heeft In elk geval heeft Opel met deze Senator laten zien dat het de con currentie met de "exclusieve" merken goed aan kan. Al heeft het op dit vlak zijn naam tegen... tomobilisten zich tot deze Sena tor zullen wenden, want hoe goed en hoe duur ook: het is en blijft een Opel. En die naam staat nu eenmaal niet in de rij van exclu sieve merken... Ons enthousiasme geldt niet eens de "zwaarste jongens" uit de Se nator- en Monza-serie (de Monza is de driedeurs coupé). Die zijn voorzien van een drie liter in- spuitmotor van 180 pk met alle mogelijke luxe, inclusief air-con- ditioning. We zouden aanvanke lijk zo'n drie liter inspuiter krij gen, maar dat exemplaar werd tevoren met zijn neus tegen een muur gezet en daar kan zelfs een auto van zo'n halve ton niet tegen. We hebben "genoegen moeten nemen" met de Senator S die is uitgerust met een 2,8 liter motor, welke 140 pk kan leveren. Die toch altijd nog een top van dik 180 kilometer per uur kan halen. Op zichzelf is die top in het Neder landse verkeer met zijn snel heidsbegrenzing niet zo belang rijk maar het is altijd prettig een overmaat aan reserve ter be schikking te hebben, die in on verwacht moeilijke situaties snelle reactie mogelijk maakt. Twee losse kussens op de achter in bank. Met het monogram CD er- op. En in hetzelfde "pluche" uit- gevoerd. Het lijkt het tastbare bewijs van de hoeveelheid "luxe" die het Volkswagen-concern in het nieuwe topmodel van de Audi 100 serie (de 100 CD) heeft ge stopt. Deze exclusieve uitvoering - gebaseerd op de GL-uitvoering - I is voorzien van talrijke extra's. Zoals een zogenaamde "tempo- maat". waarmee de gewenste snelheid vast is in te stellen. Na 9 een snelle inhaalmanoeuvre l" i wordt automatisch teruggekeerd naar de ingestelde snelheidDoor het rempedaal in te trappen kan n het systeem worden verbroken. Verder bekende extra's als elektri sche bediening van zijruiten, schuifdak en antenne, zonwe rend glas rondom, stuurbekrach- j tiging, van binnenuit verstelbare buitenspiegel, groter vermogen van de verwarming waardoor de temperatuur sneller op peil is, bestuurdersstoel in hoogte ver stelbaar en zo meer. Maar ook de prijskaartjes kan men gerust "luxueus" noemen. Als motor kan gekozen worden voor een vijf cilinder inspuit (136 pk) of een vijf cilinder carburateur (115 pk). Voor de uitvoering met injectiemotor moet bijna 37 mille worden betaald. De carburateur versie gaat bijna 36 mille kosten, i Een automaat kost ruim drie mille meer. goed dat ze voor de topmodellen geen andere dingen wilden uit denken. Het is gewoonweg erg goed wat toevallig ook in die Re- kord zit. Waarom dan ook niet in onze topmodellen?" We kunnen ons met deze redene ring volledig verenigen. Eenvoud is het kenmerk van het ware. Het dashboard van de Rekord is strak van lijn, uiterst simpel maar in al zijn eenvoud fraai genoeg om ook in de veel duurdere Senator te kunnen paraderen. Wellicht is het voor bepaalde personen dan niet "exclusief' genoeg. We be twijfelen echter of juist zulke au In een auto geven we gas. Dat zeggen we maar het is natuurlijk niet juist. We regelen met het voetpedaal de toevoer van benzine. Slechts de bestuurders van zo'n dikke 150.000 auto's in ons land kunnen letterlijk beweren dat ze gas geven. Ze rijden op Dat zeggen ze maar feitelijk is dat ook weer niet juist. Want LPG is een verzamelnaam voor vloeibaar gemaakt aardo- liegas. En dat wordt voor veel meer doeleinden gebruikt dan alleen als autogas, al neemt het aandeel daarvan in het totaal verbruik hand over hand toe. Zo snel zelfs dat van een "belangrijke markt" kan worden gesproken. Dat hebben we niet van onszelf. Dat hebben we gehoord van de heer C.H.D. de Kok van Esso Neder land. Deze benzinemaatschappij vindt de ontwikkeling van het au togas kennelijk zo belangrijk dat zij er een man speciaal voor heeft vrijgemaakt. En die heeft dezer dagen de voor- en nadelen van het autogas voor ons nog eens netjes op een rijtje gezet. Dat gebeurde ter gelegenheid van de introductie van een nieuw au- togas-apparatuur. Ontwikkeld door de firma Vialle in Eindho- ven die in luttele jaren tot een er kend specialist op dit terrein is uitgegroeid. De mensen van Vialle hebben nu een apparatuur in elkaar gezet dat niet meer va cuüm wordt geregeld maar een elektronische besturing heeft. Onder alle omstandigheden wordt - volgens de experts - het ideale gasluchtmengsel verkre gen. Ook bij stationair draaien. En ook bij een koude start. Cho ken is er niet meer bij. Bovendien is deze installatie veiliger. (Overi gens werd opgemerkt dat nog nooit bij een botsing een gastank in de brand is gevlogen. Wat bij benzine bepaald niet kan worden gezegd...). De jonge firma Vialle vond in de introductie van die nieuwe appa ratuur genoeg aanleiding voor wat vlagvertoon. En de heer De Kok werd daarbij bereid gevon den zijn visie te geven op de toe komst van het autogas. Hij begon met de voordelen op te sommen. Schoner en dus milieu vriendelijker. Minder slijtage aan de motor. Hij schatte het op de helft. Minder vervuiling van de smeerolie. Energie-besparend. Nog niet zo lang geleden werd LPG bij de raffinaderijen zelfs afgebrand. Men maakt dus in fei te gebruik van een "afvalstof'. En tenslotte, maar zeker niet als minste: de aanzienlijk lagere prijs. Daar staat tegenover dat de motor prestaties bij gebruik van auto gas wat afnemen. (Bij de nieuwe Vialle-apparatuur wordt gezegd van nul' tot acht procent). Boven dien is voor het rijden op gas een ombouw en daarna een keuring noodzakelijk. Een klus waar ve len toch kennelijk tegenop zien. Dan moet men voor een auto-op gas meer wegenbelasting beta len. En tenslotte: in het buiten land is autogas moeilijk of niet verkrijgbaar. De voordelen be perken zich tot binnen onze gren- Toch kwam hij in zijn prognoses tot een belangrijke groei van deze markt. Hij schatte dat in het jaar 2000 zo'n kleine half miljoen au to's met autogas-apparatuur zal zijn uitgerust. Dit ondanks het feit dat de enig echte "concur rent" - de diesel - technologisch gezien in de komende jaren met sprongen zal verbeteren. De vooruitgang tekent zich nu al scherp af. De nadelen van de die selmotor zullen nagenoeg wor den weggewerkt. Maar deson danks zal de variatie in het aan bod van diesels te gering blijven. Terwijl de autogas-apparatuur juist in elke auto kan worden in gebouwd. Zodat men dus niet aan een bepaald model zit gebak ken. Daarom voorziet de Esso-man dat de autogasmarkt zal blijven groeien. Hoe sterk? Dat hangt af van vele factoren. In de eerste plaats of er heffing van accijns zal komen. Die is er nu niet. En Esso verwacht haar ook niet. (Esso verwacht trouwens ook niet dat de prijs van de benzine extreem omhoog zal gaan). Flessen autogas liggen hoog opgestapeld in op dat gebied gespecialiseerde bedrijven "Er is bijeen botsing nog nooit brand ontstaan dooreen gasfles", zeggen ze met terechte trots Maar nog deze week ontstond wel brand bij een gastankstation in Venlo. Het gebeurde bij het ontkoppelen van de vulslang. Een gewonde en voor honderdduizenden guldens schade. Het station en de bestelauto brandden geheel Maar dat kan natuurlijk ook een benzinestation gebeuren. Dan hangt er natuurlijk veel af van de beschikbaarheid. Uit de Noordzee valt wel het een en an der te verwachten. En ook de olieproducerende landen in het Midden-Oosten fakkelen niet meer af. Maar dan zullen er trans port- en opslagmogelijkheden moeten komen om die import te kunnen verwerken. Bovendien: zal er kunnen worden geimpor- teerd? Grote landen als Amerika zitten ook op het vinkentouw. En juist hun belangstelling kan de prijs van het LPG wel eens doen opjagen. Natuurlijk zal ook de vraag van het publiek uiterst belangrijk zo niet doorslaggevend zijn voor de ontwikkeling van het autogas. Hoe meer automobilisten zich tot het gas bekeren, hoe groter de vraag, hoe meer toekomst voor deze "markt". Maar daarnaast zal ook de publieke opinie een duit in het zakje kunnen doen. Welke beperkende maatregelen zijn er te verwachten om de risico's van vervoer, opslag en aflevering in te dammen? Die risico's zijn niet denkbeeldig. Rampen als niet zo lang geleden op een Spaans kampeerterrein drukken ieder een met de neus op de feiten. Want zoiets kan niet alleen in Spanje maar overal gebeuren. Wat zal die druk van de publieke opinie voor invloed hebben op de ontwikkeling van de autogas markt? Natuurlijk staat de tech niek ook hier niet stil. Bij Vialle gaat geen apparaat de deur uit waarvan niet elk onderdeel stuk voor stuk scherp is gecontro leerd. Veilig. Veiliger. Maar toch zal men uiterst kritisch staan te gen de vestiging van nieuwe au- togas-stations. Ze kunnen wel eens naar moeilijker bereikbare plaatsen worden verbannen. Het zal ongetwijfeld ongemakken voor de gebruikers met zich meebrengen. En zullen die bereid zij-n die tol te betalen? Deze en dergelijke vragen zullen de groei van de markt bepalen. Maar hij zal volgens de heer De Kok on danks alles "uiterst belangrijk" blijven. topmodel van Opel volstaan was met het dashboard dat men ook in de Rekord kan vinden. Ze vonden dat niet exclusief genoeg. In het Nederlandse hoofdkwar tier van Opel in Rotterdam rea geerde men nogal lakoniek: "Een compliment voor de Rekord. Bij Opel vonden ze het allemaal zó

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 51