„Gastarbeid" niet altijd plezierig in Saoedi-Arabië De prinses die niet slapen kon f>E tUEPPEMOOJ 7 Zeppelin 3JEDDAH - Geld genoeg, maar het probleem is hoe krijg je de mankracht om al die pretentieuze plannen van de grond te krijgen. Dat is - vrij vertaald - een passage uit het vijfjarenplan dat de regering van Saoedi-Arabië in 1975 opstelde. Vandaar al die buitenlanders die in het land werken. Eigenlijk zijn het gastarbeiders, maar er zijn gro te statusverschillen tussen de hier werkende buitenlan ders. De grootste verrassing is dat de Amerikanen het in de regel niet zo best hebben. Dat is onder meer een gevolg van de keiharde men taliteitvan hun werkgevers in het moederland. Je proeft daar iets van als je in een bedrijf terecht komt waar een groot aantal Ame rikanen werkt. Het geklaag is niet van de lucht: Een slecht inkomen en dure leefomstandigheden. In een commercieel geëxploiteerd ziekenhuis, waar je overigens wel de beste behandeling kunt krij gen, is het volledige personeel uit de VS afkomstig. De verpleeg sters moeten het doen van circa 400 dollar per maand. Gevraagd waarom ze dan niet thuis geble ven zijn, zegt een van de meisjes: „Daar verdienden we helemaal niets vanwege de werkloos heid" De Amerikanen komen gefrus treerd over. Ze bezien met mis noegen de riante leefomstandig heden van de Saoudi's die vrolijk met Amerikaanse superauto's rondreden. En de Arabieren kij ken minzaam op de Amerikanen Er moeten nu ongeveer èèn miljoen vreemdelingen zijn in Saoedi- Arabië, op een bevolking van vier miljoen Saoedi's. Het gros daar van heeft het gewoon slecht. Maar er zijn natuurlijk hoog ge schoolde krachten, waaronder de Nederlanders, die een respecta bel inkomen hebben. Hij staat niet écht model voor alle Neder landers die ik hier ontmoet, maar P. („geen naam, dat veroorzaakt alleen moeilijkheden") is met zijn 6000 gulden netto per maand goed in zijn schik. „Als ik nog een paar jaar door kan gaan hoef ik nooit meer te werken" Afgezien van dat vorstelijk inko men bestaat zijn werk hoofdza kelijk uit toezicht houden, gedu rende slechts een halve dag. Hij heeft een gratis huis. Wie snel veel geld wil verdienen moet direct naar dit Arabische land trekken, al is het niet overal even plezierig werken. Een man in Damman hakt met een soort buldozer rotsen stuk. Dat gaat zo door in de gloeiende hitte van de dag, maar ook 's nachts maakt hij overuren. Het enige motief om naar Saoedi-Arabië te komen blijkt het geld te zijn. Na een paar maanden krijgt die rotsenver- gruizer 30.000 gulden. Maar daar heeft hij wel enkele maanden van zijn leven voor moeten offe- Er is namelijk geen greintje vertier. Wel organiseert dat deel van de buitenlanders dat in kampen zit eigen manifestaties, maar het blijft erg behelpen. Omdat er geen bioscoop, theater, noch kroeg te vinden is, zijn er cock- tailparties. Een party is een licht punt voor de buitenlanders die zich ook na jaren vreemden blij ven voelen in de Saoedische sa menleving. Er wordt ook veel bij elkaar gegeten. De doodgewone gerechten van „thuis" worden plotsklaps deli catessen. Vooral wat verboden is en dus niet in de supermarkt te krijgen, groeit uit tot iets tong- strelends. Worst bijv., is een zeer begeerd hapje. En bij de Amerikanen zijn zelfs witte broodjes te krijgen. Sponzig spul, dat in Nederland juist op z'n re tour is, maar het is uit de States overgevlogen en dus is het lek ker. De Pakistani en de Jemenieten hebben het op het eerste gezicht het slechtst. Ze doen hetzelfde werk als de gastarbeiders in Ne derland. De vuilste baantjes, die het minst betalen. Toch blijven ze komen uit hun nóg minder per spectief biedende moederland. Een arme gastarbeider vertelt, dat hij onder meer werd aange lokt door de sociale voorzienin gen. Die zien er op het eerste ge zicht niet slecht uit. De medische verzorging is bijvoor beeld helemaal gratis. Maar de gratis dokter kun je beter ontlo pen, zegt hij. Anderen vertellen dat je ook moet zorgen niet in een Een glimlachend onthaal voor de Amerikaanse president Carter, tijdens een recent bezoek aan Saoedi-ArabieVoor de vele Amerika nen, die als 'gastarbeiders' in het land Van koning Chaled (rechts op de foto) werken valt er minder te glimlachen. Zij hebben het niet zo best en de Arabieren kijken minzaam op hen neer door de overheid geëxploiteerd ziekenhuis terecht te komen. De hygiënische omstandigheden schijnen ook niet alles te zijn. Nederlandse kennissen zeggen er niet over te piekeren om zich ooit hier te laten opereren. Ze vliegen liever naar Nederland. Niet "alleen de Saoedi's maar ook buitenlanders zijn beducht voor de politie. De scheiding tussen politie en leger is niet scherp te trekken. Buitenlanders die al enige tijd in Saoedi-Arabië wo nen weten dat je de politie beter niet al te vlug kunt inschakelen. Vaak is het middel erger dan de kwaal. Bij ongelukken op de weg spreekt de sterke arm hier een soort snelrecht. Er doen veel ver halen de ronde over het optreden van de politie na auto-ongeluk ken. Een van die geschiedenissen gaat over een Engelsman die door een Arabier werd aangereden. De politie vond beide partijen schuldig, maar de Brit zou wraak moeten kunnen nemen op de Arabische automobilist, omdat hij in het gezicht gewond was ge raakt. Daartoe bood een politie man hem een stukgeslagen co laflesje aan dat hij de Arabier in het gezicht mocht drukken. Het verhaal past wel in de hele men taliteit van het oog-om-oog-prin- cipe, dat het leven hier be heerst. Buitenlanders hebben het moeilijk met die barbaars aandoende leef regels. In een kamp ergens in het binnenland houdt een Neder lands team van specialisten angstvallig de mond dicht als er iets is gestolen. De kans bestaat immers dat de politie de dief vindt en dat deze zijn rechter hand door afhakking kwijt raakt. De meeste buitenlanders slikken het verlies van spullen liever dan dat ze hun geweten belasten met zo'n gruwelijke last. De indruk zou kunnen bestaan dat de Saoedi's uitsluitend ongecivi liseerde wezens zijn, maar wie de geschiedenis van de Arabieren kent. weet dat hun beschaving van ver voor die van het Westen dateert. Er is wel degelijk recht spraak, alleen wordt die steeds gebaseerd op de wetten die direct zijn afgeleid van de Koran. Voor westerlingen is de logica dan wel eens zoek. Dat de rechters wel degelijk met hun tijd meegaan, blijkt uit het oplossen van een loonconflict tussen buitenlan ders die het aan de stok kregen met hun eigen baas. De Saoedi sche rechter stelde de werkne mers in het gelijk, waardoor ze de bedongen loonsverhoging kre gen. Wie in dit land verblijft ontdekt al gauw dat de Arabische volkeren niet die broeders zijn die ze pre tenderen te zijn. In Saoedi-Arabië wonen veel Libanezen en Syriërs. Ook deze mede-Arabieren wor den met argwaan bejegend. Een Syriër die rijk is geworden in dit land zegt dat hem dat door de Sa oedi's zeer kwalijk wordt geno men. „Tegen ons, Arabieren uit de omliggende landen, zeggen ze: jullie komen uitsluitend om geld te stelen, maar de buitenlanders uit het Westen kunnen geen kwaad doen. Die komen hun al leen vaardigheden leren". Driek Heesakkers jaar) Berlagestraat 19, Leiden Redactie: Anasja Romein (8) Spinozalaan 113, Rijnsburg Roland van Steyn (7 jaar) Nassaulaan 128, Zoeterwoude-Rijndijk Er was eens een zeppelin die erg graag vliegen wou. toen ge beurde er iets vreselijks. De mo tor ging kapoet. Hij viel naar beneden in vlugge dalen. Boem bam! help riep er toen een meneer. Bloed! bloed! o kom gauw eens kijken. De mensen dringen voor de deuro pening. He, he! riepen de men sen eindelijk zijn we binnen, nu moeten we er weer uit, ja hoe moet dat nou. Weer dringen de mensen in de deuropening. Er viel een meneer van het drin gen. Iedereen trapte op hem, behalve eentje, die liep er keu rig naast, die trapte er tenmin ste niet op. Vlug! Vlug! De zeppelin staat in brand. Vlug weg! Ja mensen, nu is het verhaal uit. Remco Glasbergen (8 jaar) Sandlaan 36, Rijnsburg Er was eens een koning en een koningin ze hadden ook een dochter. Ze heette Rozalie. Ze was erg knap en woonde met haar ouders in een prachtig kasteel. De muren waren wel meters dik en alle muren wa ren van goud. Ze hadden ook soldaten en bediende's die erg goed werkten. Ze werden erg goed betaald maar dat kan ook wel als je zo rijk bent. De dag ging gauw voorbij want het was al donker. Opeens zei de koningin, Rozalie ga jij al vast maar slapen. Toen ze in bed lag kon ze niet goed slapen maar ze wist ook niet hoe het kwam ze lag al anderhalf uur wakker. Opeens hoorde ze voeten op de marmere trap. En ze was he lemaal vergeten dat haar ou ders nog beneden waren. Ze hoorde de deur klikken en nu wist ze dat ze ook naar bed gin gen. Rozalie deed haar lichtje uit en probeerde te slapen. Maar het lukte maar niet. Opeens kon het haar niks meer schelen want als je niet slapen kan dan kan je net zo goed naar buiten gaan. Ze liep voorzich tig de trap af en toen stond ze voor de deur en dacht nog even zal ik het doen of niet. En ze deed het. Ze draaide de sleutel in het slot om en de deur ging open. Ze liep naar buiten en deed de deur achter haar dicht. Het was erg stil buiten ze hoorde alleen enge geluiden. Ze vond het wel een beetje eng maar ze ging ook niet naar binnen. Ze liep het bos in steeds verder en steeds verder. Opeens wist ze niet meer waar ze heen moest. Waar moest ze nou heen naar links of naar rechts. Ze wist het niet meer. Maar ze kon ook zowat niets zien. Opeens hoorde ze een paar schreeuwen en zag een paar enge lichte ogen in de lucht. En daar zweefde de boze heks in het rond. Rozalie werd banger en banger. De heks kwam regelrecht op Rozalie af. Toen ze nog een paar meter van de grond af was riep ze een toverspreuk uit weet je wat ze riep, pim, pam peel, Rozalie kom op mijn be zemsteel, en daar zweefde ze naar de bezemsteel. Ze begon te huilen en de heks begon te lachen zie maar dat je er af komt maar dat lukt je nooit. Ze begon harder en harder te huilen maar het hielp haar niks. Ze werd meegenomen naar het huisje van de heks en zag daar allemaal kikkers en slangen. Ze vind het heel erg vies en ze begon nog veel en veel harder te huilen. Ze zag ook dat haar jurk onder de bagger zat. Opeens voelde ze wat aan haar arm en ze schrok wakker en ze dacht waar ben ik nou. Ze kneep in haar arm en toen pas merkte ze dat ze alles ge droomd had. Einde. Jolande de Graaf, klas 6B, Oudshoornseschool Marsdiep 1 Alphen aan den Rijn. Astrid Guns en Henk de Kat Harry van Hooven (9 jaar) Gloxiniadal 7, Leiden

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 49