Nederlandse verkeerspleinen onnodig vol verstoppingen Finnen trimmen heel wat af Lopen, (open lopen Ander circulatie systeem sneller FINLAND Niet alleen Groot-Brittannië past het systeem toe dat het verkeer op de rotonde voorrang geeft boven het aanko mend verkeer. Ook in Denemarken, Griekenland, Ier land, Joegoslavië, Bulgarije, Malta, Polen, Tsjechoslowa- kije en op IJsland bestaat deze regeling. Daarnaast is er een aantal landen, waaronder Zweden waar de officiële regel luidt: het verkeer dat het verkeersplein nadert, heeft voorrang op het verkeer dat zich op het plein bevindt, maar waar bjj praktisch alle verkeerspleinen een met borden geregelde voorrang van kracht is. Deze lan den zijn dus eigenlijk het best in te delen bij het Britse systeem, al luidt de officiële, formele regel dus anders. Ook in West-Duitsland doet zich deze „Zweedse situatie" vaak voor. Verfijnen Bovendien zijn de Britten bezig hun nieuwe stelsel te verfijnen. Er zijn op het ogenblik experimenten gaande met zgn. „afgeronde entrees". Hiermee beoogt men dat aankomend verkeer sneller in een „gat" op het plein kan duiken. Ook is men bezig te experi menteren met twee kleine rotondes in plaats van een grotere. Kortom, het is een zaak die de Britten intensief bezig houdt. Natuurlijk zijn niet alle verkeerspleinen gelijk, maar de nieuwe regel voldoet goed bij alle verschillende types ro tondes. Door de tevredenheid over dit systeem zijn ongelijkvloerse kruisin gen, die in andere landen tegenwoor dig zoveel opgeld doen, niet zo nodig. Een positief punt, want die kruisingen zijn echte ruimtevreters, en door hun omvang ook geldverslinders. Boven dien zijn op sommige plaatsen, zoals in steden, ongelijkvloerse kruisingen niet mogelijk door ruimtegebrek. Daar naast zouden verhoogde wegen te veel geluidsoverlast veroorzaken, iets wat bij laag gelegen pleinen veel minder geldt. Tussen beide stelsel is weinig verschil, waar het gaat om het percentage on gelukken. Uit onderzoek van de Brit Hilary Green blijkt dat de percentages nagenoeg gelijk zijn. Belangrijk is hierbij op te merken dat in dit onder zoek uitsluitend ongelukken op de pleinen geregistreerd zijn. Slachtof fers, van ongelukken die zich na de pleinen voordeden, zijn niet in het on derzoek betrokken. Toch is dit een as pect dat geiust even genoemd mag worden. Bij het eerste systeem komt de automobilist bijna altijd in een file te recht. Gevaarlijke inhaalmanoeuvres, die hiervan vaak het gevolg zijn, zullen zeker ook een aantal slachtoffers geëist hebben. Economisch voordeel Belangrijkste voordeel van het tweede systeem is natuurlijk de grotere effi ciëntie en daarmee het economisch voordeel en de afgenomen irritatie. In Nederland is tot nog toe geen onder zoek gedaan in deze kwestie: wel noemde de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveiligheid in Voorburg desgevraagd „de afwikke ling van het verkeer op rotondes vlot ter wanneer het verkeer op rotonde verkeersplein voorrang heeft". Natuurlijk is het zaak dat Europa in de zen éën lijn trekt. Om die reden verliet West-Duitsland in 1971 het tweede sys teem. Toch lijkt het aanlokkelijk om dat systeem te gaan gebruiken. In een land als Zweden, dat normaalweg toch wel weet wat efficiëntie is, houdt men zich uit harmonisatie-oogpunt wel aan het eerste systeem, maar de uitzonde ringssituatie (met borden aangeven dat het verkeer óp het plein voorrang heeft) is algemeen aanvaard. Door op deze manier tóch systeem twee toe te passen levert men eigenlijk wel het bewijs dat dat beter voldoet. \MERSFOORT - In de afgelopen weken zijn weer vele tienduizenden Neder landers de grenzen overgetrokken. Velen van hen zullen te maken hebben gekregen met andere verkeersregels dan in Nederland. Een van de meest opvallende, van Nederland afwijkende regels is die op verkeerspleinen. In Nederland heeft verkeer dat een ver keersplein nadert voorrang, waardoor de automobilisten óp het plein dit pas kunnen verlaten wanneer er van „rechts" geen aanbod meer is, en dat kan soms zó lang duren dat het verkeer in een mum van tijd muurvast zit, om dat er wel bijkomt maar niet afgaat. Het kan ook anders. In Europa, bijvoor beeld in Groot-Brittannië, Denemar ken en Griekenland, bestaat een ande re regel. In deze landen heeft het ver keer óp het plein voorrang. Op deze manier is de doorstroming veel vlot ter. De rotonde wordt gebruikt om het ver keer sneller te laten doorstromen. Een normale kruising van wegen doet al vaak problemen ontstaan, maar als er meerdere wegen bij elkaar komen is het verkeersplein een noodzakelijk heid. Omdat het verkeer op rotondes geacht wordt door te rijden is er relatief weinig oponthoud, bovendien rijdt men door de ronde vorm van het plein in verhou ding langzaam, waardoor er maar wei nig ongelukken ontstaan. In Groot- Brittannië zijn studies verricht naar het functioneren van verkeerspleinen1 in vergelijking met kruisingen met stoplichten en de normale voorrangs kruisingen. Uit deze studies kwam eindelijk naar voren, dat het verkeers plein het meest safe was. Bovendien regelt het verkeer zichzelf, in tegen stelling tot de met verkeerslichten be veiligde kruisingen. Toch hebben rotondes ook nadelen. Zo neemt het plein een vrij grote op pervlakte in beslag en zijn er hoge kos ten aan aanleg en onderhoud verbon den. Het grootste nadeel is wel, zo bleek uit onderzoekingen in Groot- Brittannië. dat verkeerspleinen bij zonder snel verstopt zijn bij een nor maal verkeersaanbod. In Europa zijn echter twee circulatiesystemen in ge bruik. Twee systemen Het eerste systeem, dat onder meer m Nederland wordt toegepast, geeft voorrang aan het verkeer dat het ver keersplein nadert, terwijl de automo bilisten óp het plein moeten wachten Dit heeft snel verstoppingen tot ge volg. Het tweede systeem, dat onder meer wordt toegepast in Groot-Brit tannië, werkt precies andersom. Hier heeft dus het verkeer óp het plein voor rang boven het naderende verkeer. Onderzoekingen in de late jaren '50 leerden al dat verstoppingen bij deze manier van circuleren bijna uitgeslo ten zijn. Slechts wanneer auto's door opstoppin gen op een afvoerweg niet van het plein af kunnen komen ontstaan moeilijk heden, maar de fout ligt dan niet bij het systeem van het plein. Bovendien doen deze problemen zich ook voor bij het eerste stelsel. Het tweede systeem heeft nog meer voordelen boven het Nederlandse Door de snellere doorstroming hoeven de pleinen niet meer de gigantische vormen aan te nemen die hier tegen woordig voorkomen. Het is dus ook uit milieu-oogpunt een betere regeling. Als de pleinen kleiner zijn, dan worden ook de eilanden in het centrum kleiner, wat weer tot gevolg heeft dat de auto's meer vaart moeten minderen, wat weer de kans op ongelukken verkleint. En als de pleinen mogelijk tóch groot ge bouwd worden, dan is in ieder geval de capaciteit veel groter dan bij het eerste systeem. Het verkeer dat direct de eerste afslag rechtsaf moet, kan bij het tweede sys teem zonder problemen doorrijden. Het zou zelfs mogelijk zijn hiervoor speciale „losse wegen" te scheppen, die langs het verkeersplein lopen. Bij het huidige Nederlandse systeem raakt ook dit verkeer, dat maar even op het plein hoeft te zijn, verstrikt in de wir war op de rotonde Gunstig effect Het tweede systeem heeft verder als voordelen dat door de grotere door stroming het verkeer in beweging blijft, wat irritatie, in een file te zitten, kan voorkomen. Ook ten opzichte van eventuele ventwegen in steden heeft de tweede regeling een gunstig effect Nu moet het verkeer op het plein op het nog circulerende ventwegverkeer wachten, omdat dat van rechts komt. Dit maakt de kans op verstoppingen weer groter Bij het tweede systeem moet het verkeer op de ventweg wachten. Dit voorkomt meteen dat slimmeriken de ventweg pakken om sneller het plein rond te zijn; een veel voorkomend, maar ge vaarlijk handigheidje Groot-Brittannië is eigenlijk het enige Europese land geweest dat de hele verkeerspleinproblematiek uitvoerig onderzocht heeft. In de jaren '60 wer den vele rapporten opgemaakt, waarin het eerste en het tweede systeem wer den vergeleken. Uit alle onderzoeken kwam het tweede steeds als beste naar voren. In 1966 besloot de Britse rege ring dan ook het eerste systeem te ver laten en het tweede in te voeren. Al vanaf 1963 was de nieuwe regel met succes toegepast op 83 rotondes in het Verenigd Koninkrijk. Politie en orga nisaties van weggebruikers reageer den toen al meermalen zeer positief op de nieuwe regel. De oude Engelse me thode (de eerste) was gebaseerd op de zgn. „Wardrop-formule"; om veel ver keer te kunnen verwerken moesten verkeerspleinen groot zijn. Het nieuwe stelsel spreekt dit tegen. Momenteel zijn de onderzoekers Ashworth en Field en Murgatroyd. onafhankelijk van elkaar, dan ook op zoek naar een betere, formulering voor het tweede systeem. HELSINKI - Voor vele Finnen breekt het plezierige jaargetijde weer aan, namelijk de winter. Dat mag sommige vaderlanders enigszins verbazen, omdat men gure voorstellingen koestert van bitter koude sneeuwjachten die over het donkere noordelijke land razen. Dat laatste gebeurt zeker wel, „maar de populaire pers overdrijft de gestrengheid van de Finse winters". Dat schreef tenminste in 1855 de cor respondent van het Engelse dagblad The Times. Misschien dat de „populaire pers" er inderdaad schuldig aan is ver keerde voorstellingen verbreid te hebben bij de Westeuropese bur gers, als we wijlen onze Britse collega mogen geloven. Nu kan men overigens niet over dé Finse winter spreken. Finland is name lijk in noordzuidrichting zeer langgerekt en er is dientengevol ge ook een groot verschil tussen de winter in het zuidelijke Hel sinki en de winter in het noorde lijke Lapland. In het hoge Noorden begint de win ter nu al en de sneeuw blijft er dan ook liggen vanaf begin okto ber tot in de tweede helft van mei. Welke Fin kan zich nu in vredes naam verheugen in zulke barre klimatologische omstandighe den? Dat kunnen diegenen onder de vele Finnen die enthousiaste skilopers zijn. En dat zijn er nogal wat in het land van de 1000 me ren. Nu is dat nauwelijks ver wonderlijk, wanneer men wat nauwkeuriger naar klimaat en naar bodemgesteldheid kijkt. In het hoge Noorden blijft de sneeuw liggen van oktober tot midden mei en in het Zuiden van december tot midden april. Een klimaat waarin dus een groot deel van het jaar een dikke sneeuw vracht het land bedekt. Finland heeft verder een bodemgesteld heid zonder grote hoogtever schillen. Men kan zich nauwe lijks een idealere combinatie voorstellen voor de loopski als individueel transportmiddel. Want dat was en is de smalle lat nog steeds in grote delen van het land. Per ski Heel wat kleine Finnen in noorde lijker stadjes en dorpjes bereiken hun dagelijks onderwijs per ski. Zoals wij Nederlanders met de fiets opgroeien, zo raken de jonge Finnen spelenderwijs vertrouwd met moeilijkheden en mogelijk heden van hun looplatten en dat is op latere leeftijd bij hen ook duidelijk te merken. In de mo dernere tijden is dit traditionele transportmiddel voor vele Fin nen bovendien een populair en nuttig sport- en trimvehikel ge worden. Dit is niet zomaar een slogan maar indrukwekkende werkelijkheid. Dat bleek twee jaar geleden wel bij de zogeheten „UKK-loop", georganiseerd ter gelegenheid van de 75e verjaardag van Fin- lands president Urho Kekkonen. Het was daarbij de bedoeling om 10 kilometer te skilopen, hetgeen op diverse parcoursen in Finland volbracht kon worden. De orga nisatoren hoopten op een maxi male deelname van 700.000 land genoten. Hun stoutste verwachtingen wer den overtroffen, toen niet minder dan het dubbele van dit aantal zich meldde voor de UKK-loop, 1,4 miljoen Finnen ofte wel 25 procent van de hele bevolking. Misschien een aanduiding om trent de populariteit van presi dent Kekkonen, maar zeker meer nog het bewijs van de grote po pulariteit van het skilopen als ge zonde moderne sport- en trimoe- fening. Het hele winterseizoen door kunnen enthousiaste skilo pers terecht bij diverse manifes taties. Er zijn verschillende grote skiloop- festijnen, maar er worden ook allerlei soorten van kleinere toch ten georganiseerd. Maar men kan ook tochten van meerdere dagen maken, waarbij men overnacht in hutten of in hotels. De schone was wordt iedere dag afgeleverd door de organisatoren bij de nachtlogies, zodat de lopers al leen hun dagrantsoen aan pro viand op de rug behoeven mee te nemen. Dat is ook voor toeristen een uitdagende maar aantrekke lijke opgave, waarbij men na tuurlijk wel over een behoortelij- ke conditie en over voldoende loopervaring dient te beschik king. Overdreven Wijlen de Britse correspondent had waarschijnlijk wel een beetje ge lijk met zijn bewering, dat het barre karakter van de Finse win ter nogal eens wordt overdreven. Men moet daarbij bedenken, dat de droogte en het vaak ontbreken van wind de lage temperaturen makkelijker doet verdragen. Men kan dan ook dikwijls lekker bruin worden tijdens de skiwan delingen, behalve natuurlijk in het noordelijke Lapland waar boven de Poolcirkel de zon het grootste deel van december niet meer boven de horizon uit komt. De laatste jaren is als zomers alter natief het lange-afstandlopen steeds populairder aan het wor den onder de Finnen. Zo krijgt men ook in het sneeuwloze jaar getijde voldoende noodzakelijke lichaamsbeweging. Zoals er in de winter voor de skiloper die na kantoortijd nog wat beweging wil verlichte ski-trajecten zijn uitge zet, zo kunnen lange-afstanden- thousiasten 's zomers terecht op de zogeheten „zaagsel-banen" Deze kunnen van enkele honder den meters tot kilometers lang zijn. De Finnen hebben een zeer listige vorm gevonden om elkaar aan te sporen om het luie zweet en de overtollige vetrollen te verdrij ven door regelmatige lichamelij ke inspanning. Dat is namelijk het instituut van de zogeheten „sportieve vriendschapsgroe- pen" die zijn aangesloten bij de officiële Finse sportorganisaties. Dergelijke vriendschapsgroepen bestaan uit ongeveer 12 tot 15 le den. Dat betekent, dat de leden van de groep in nauw contact met elkaar staan en elkaar aansporen. In gro tere sportverbanden kan men sneller verdwijnen in de anoni miteit, die het ook gemakkelijker maakt om zich aan nuttige in spanningen te onttrekken. Bij kleinere eenheden wordt dat veel moeilijker. Men maakt met el kaar afspraken, men stimuleert elkaar en vangt elkaar ook ge makkelijker op bij eventuele problemen of moeilijkheden. Barbaars Een van de meest barbaarse genoe gens waarvan sommige Finnen 's winters genieten, is het zwem men in een vers wak midden in een sneeuw- en ijsvlakte. Liefst nog te combineren met een sau na, het nationale symbool van hygiëne en uithoudingsvermo gen. Sommige Finnen zien in de sauna tegenover buitenlanders een curieuze verklaring voor hun onafhankelijkheid, die door de aanwezigheid van de machtige Russische buur aan grenzen is gebonden. „Weet je, wanneer er weer eens ne telige kwesties te regelën zijn, dan nodigt president Kekkonen zijn Sowjet-gesprekspartners al tijd uit voor een sauna. Als ze die hebben overleefd, dan geven de uitgeputte en uitgedroogde ge sprekspartners altijd onvoor waardelijk toe aan alle Finse sug gesties voor een oplossing van de Door Koen Corver problemen". Een wat speelse uitleg voor een problematische politieke verhouding. De Finnen zijn overigens wel in staat om iets te verdragen aan hete stoom, dor re takken en eventueel nog verse sneeuw of ijswater op de koop toe. De organisatie van het Finse sportleven weerspiegelt gedeel telijk de politieke geschiedenis en de politieke problemen waar mee het land wordt geconfron teerd. Dat was al duidelijk zicht baar tijdens de Olympische Spe len die in 1912 in Stockholm wer den georganiseerd. De sportver- tegenwoordigers van het „auto nome groothertogdom" van het Russische tsarenrijk, marcheer den apart van de Russische dele gatie en onder hun eigen banier naar de openingsplechtighe den. In 1875 werd de eerste sportorgani satie opgericht, en wel de „Hel- singfors Gymnastikklub". In 1900 werd de „Finse gymnastiek- en sportfederatie" (SVUL) opge richt. Deze organisatie is tot op de dag van vandaag de grootste sportfederatie van Finland gebleven. Daarnaast bestaat er een kleine organisatie waarbij sportclubs voor Zweedstaligen zijn aangesloten (CIF). Na de on afhankelijkheidsverklaring (1917) en de daaropvolgende bur geroorlog, die door de „roden werd verloren", werd de „Arbei ders Sportfederatie" (TUL) opge richt. Toevluchtsoord Deze organisatie werd een toevluchtsoord voor al diegenen die uit sportclubs waren gestoten die bij de „burgerlijke" SVUL waren aangesloten. De leiding van deze „gymnastiek- en sport federatie" had namelijk besloten om alle leden uit te stoten die in de burgeroorlog hadden meege streden aan „rode" kant. Geen wonder, dat er een grote vijan digheid heerste tussen clubs die waren aangesloten bij de „bour geois" SVUL en de „rode" TUL. De arbeiders sportfederatie werd geplaagd door diverse afsplitsin gen. Aan het eind van de vijftiger jaren werden de sociaal-demo craten voor een belangrijk deel verbannen uit de TUL die door de cummunisten werd overheerst. De sociaal-democraten richtten toen de „Centrale Unie van Ar beiders Sportclubs" (TUK) op. Men heeft in het verleden diverse pogingen ondernomen om alle sportfederaties onder een dak te brengen, maar dit is tot nu toe niet gelukt. Het Nationale Olym pische Comité fungeert als over koepelend orgaan voor alle sport federaties. De op politieke basis georganiseer de sportfederaties zijn overigens ver in de minderheid. De TUL en de TUK vertegenwoordigen res pectievelijk 17 en 4 procent van de georganiseerde Finse sport beoefenaar, terwijl de neutrale SVUL 74 procent vertegenwoor digt. De resterende procenten vallen de Zweedstalige CIF toe. Het grootste deel van de finan ciën van de verschillende organi saties komt van de overheid, ter wijl ook de meeste materiële voorzieningen eigendom zijn van de stedelijke, regionale of natio nale overheid. Dat stelt de Finnen in staat om zich zonder al te veel individuele financiële kopzorgen te concentreren op een gezonde sport- en trimbeoefening. En dat betekent in de praktijk, lopen, lopen, lopen, zomer en winter door.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 45