Waarom er in Iran aeen mobiele brigades zijn SATERDAG 28 OKTOBER 1978 TEHERAN - „De Sjah heeft beloofd", zeg ik tegen enkele studenten die vorige week buiten het terrein van de uni versiteit rondliepen omdat ze weigerden college te volgen, „dat het proces van liberalisa tie zal worden versneld" „Wanneer dan?", vraagt er „Bij de opening van het parle ment". „Weet je hoe die liberalisatie komt?", zegt een ander. Zo: en hij maakt het gebaar van een met de mitrailleur schie tende militair. De anderen knikken instemmend. Hun reactie op de belofte in de troonrede gedaan, toont hoe breed de kloof van de geloof waardigheid is tussen vorst en volk, tussen de minister president die het nieuwe be leid moet uitvoeren, Sjarif- Emami, en de leiders van po litieke en religieuze opposi tie. „Dit zijn de pijnen van de libe ralisatie", zegt Esha Naraghi, hoogleraar in de sociologie en directeur van een sociaal on derzoeksinstituut. Hij gelooft wél in de oprechtheid van de aankondigingen die het kabi net heeft gedaan: „Er zijn veel dingen bij die niet kunnen worden teruggedraaid". Hij is ook overtuigd van de op rechtheid van de Sjah. Vertwijfeling Irans hoogste geestelijke leider, Sjariaf Madari. En hij heeft enig recht van spreken. Want hij heeft de koning der koningen mee gemaakt in de momenten van diens diepste vertwijfeling: op donderdag 7 september drie dagen na de massale de monstratie waarbij twee mil joen mensen in een optocht van tien kilometer vreedzaam betogend door de stad zijn ge trokken, met als eis het aftre den van de Sjah. Er zijn, zegt men, aanvallen gedaan op een paar filialen van de almachti ge Melli-bank. Er zijn ruiten ingegooid van winkels waar geïmporteerde sterke drank wordt verkocht. Maar niet dat is de oorzaak geweest van de schrik die deze betoging het regime aanjoeg, maar de mas saliteit ervan en de eensge zindheid. Die avond laat zou de staat van beleg worden afgekondigd, waarbij samenscholingen van meer dan drie personen en demonstraties worden ver boden en waarbij een avond klok wordt ingesteld die nu. ingekort, nog geldt van mid dernacht tot half vijf 's mor gens. De mensen die de volgende ochtend uit de moskee aan het Djallehplein komen en opnieuw willen demonstre ren, weten nog niet van dat besluit. Zij stuiten op gewa pende militairen en driedui zend van hen worden meedo genloos neergemaaid. Maar als Esha Naraghi en nog een handvol niet tot het rege ringsapparaat behorende ad viseurs, die donderdagmid dag op het paleis worden ont boden, is dat allemaal nog niet gebeurd. Zij vertellen de Sjah harde waarheden. De veranderin gen van de laatste jaren, zegt Naraghi. zijn veel te veel ge richt geweest op de techno cratische vernieuwing en hebben te weinig rekening gehouden met het achterblij ven van de sociale en cultu rele ontwikkelingen. Er is een soort ideologisch vacuum ontstaan. Het vroegere even wicht tussen religie en mo narchie is al verbroken bij de grote landbouwhervormin gen van 1963, de „Witte Re volutie" van de Sjah, die heeft geleid.tot de trek naar de ste den van tien miljoen mensen in vijftien jaar. De Sjah is diep geschokt, die middag. En Naraghi erkent dat het waar is wat in de stad wordt gezegd: hij is bereid om af te treden, maar de advi seurs ontraden dat. Ook de keizerin heeft grote moeite om te aanvaarden wat er nu - opeens voor hen - gebeurt. En hij zegt tegen ze: het kind is groot geworden, het wil niet meer wat jullie hem voor schrijven. En dat, zegt hij, is een beeld dat ze begrij pen. Vrees voor leger Waarom willen de adviseurs dat de Sjah blijft? Omdat ze van mening zijn dat er verregaan de maatschappelijke her vormingen moeten plaats vinden. Ze vergelijken de ge beurtenissen in Iran met die van Parijs in 1968, de revolte der studenten. En ze zijn bang voor de vergelijking met het Pakistan van Bhoetto, waar aan de hervormingsmaatre gelen een eind werd gemaakt door de militairen. Als de Sjah zou aftreden, zou zijn achttienjarige zoon Reza, hem dan niet kunnen opvol gen? De Sjah en zijn keizerin in al hun glorie bij de opening van het parlementaire jaar Het is een mogelijkheid die veel politici van de oppositie aan spreekt. Maar Reza is grond wettelijk pas over drie jaar meerderjarig. Er zou dus een Kroonraad moeten worden benoemd om het regentschap uit te oefenen. En die, menen de raadgevers, zal nooit het leger in bedwang kunnen houden, dat zich zeker zal verzetten tegen de democra tisering. Gaat de Sjah werkelijk door, of bedenkt hij zich, nu de in druk bestaat dat er wat meer rust is gekomen? De adviseurs hebben hem ge wezen op het gevaar van ver dere onderdrukking van de publieke verontwaardiging, vooral van de kant van de kleine, maar actieve - en ver boden - communistische par tij Toedeh. Die profiteert meer van de noodtoestand dan van een proces waarbij tegemoet wordt gekomen aan de klachten van het volk, zeg gen zij. Maar er zijn nog altijd mensen die aandringen op de terug keer tot de „harde lijn". On der hen de minister voor ho ger onderwijs Nahawanli. Maar niet de uit Amerika ont boden ambassadeur Zaheidi, die de Sjah zeer na staat, al is zijn huwelijk met een dochter uit het eerste huwelijk van de monarch enkele jaren gele den ontbonden. Met de bajonet Ik zeg dat ik, na twee weken te hebben rondgekeken, de in druk heb dat de onrust pas tot een einde zal komen als de noodtoestand wordt opgehe ven en een nationale regering wordt gevormd die vrije ver kiezingen uitschrijft. Over de noodtoestand is profes sor Naraghi het niet met me eens: hoe moetje dan hande len tegenover de demonstra ties? Voor iemand uit een land waar demonstraties tot de vaste za- terdagmiddagfolklore beho ren, is dat een onbegrijpelijk soort koudwatervrees. Maar dat komt ook door onbe kendheid met het verschijn sel. Omdat demonstreren nooit mocht en nu, onder de noodtoestand, ook niet mag. weet de overheid niet wat zij er mee aan moet De politie is er niet op getraind om een demonstratie in goede banen te leiden en nog minder orn een uit de hand lopende de monstratie in te tomen. De schilden en wapenstokken waarmee bij ons zoiets wordt aangepakt, zijn hier onbe kend. Dus staan er de hele week sol daten met de bajonet op het geweer op „gevoelige" pun ten van de stad. En als er dan toch een demonstratie komt, dan weten de commandanten niets anders te doen dan hun jongens opdracht te geven om te schieten. Een ander ver weer hebben ze immers niet? Daarom vallen er iedere dag nog doden in Iran. Volstrekt onnodig, als er mobiele bri gades zouden zijn. Volstrekt onnodig als je ziet hoe vreed zaam ze beginnen. De dictatuur kan alleen met de grofste methoden de emoties van een volk te lijf. Nationale regering Wat Naraghi wel laat merken, is dat de adviseurs de Sjah die donderdagmiddag inderdaad hebben aangeraden een na tionale regering te vormen. Niet omdat ze zo*n grote waardering hebben voor wat er nog van de vroegere poli tieke partijen over is - „Ook de oppositie loopt 25 jaar ach ter. net als 't regime" - i omdat hebben „Als u het niet doet, doet het volk het". Toch is zo'n nationale regering niet gevormd. De Sjah wil het met zijn eigen mensen blijven doen. En toegegeven moet worden dat de oppositie nog van weinig denkkracht heeft blijk gegeven. Het Nationaal Front. Mossadegs oude partij, heeft drie algemene beginse len: onafhankelijkheid van buitenlandse invloed in het land, erkenning van de rech ten van de mens en een onaf hankelijke buitenlandse poli tiek. De fouten van het regime moeten worden bestreden, maar wat er voor in de plaats moet komen, is nog niet ge formuleerd. De Pan-Iranisten van Moshen Poseshkpour, die de laatste weken van zich heeft doen spreken door ongezouten kri tiek in het parlement op pre mier Sjarif-Emami, via wiens Herlevingspartij hij aan zijn zetel is gekomen, wil sociale rechtvaardigheid, een betere scheiding van wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht, nationalisatie van het kapitaal en spreiding van het bezit, stopzetting van de uit buiting, verbetering van de landbouw, gratis onderwijs en recht op arbeid. De nog niet tot partij gevormde groep Eenheid voor Vrijheid van het parlementslid Bani Achzad, met veel aanhang onder intellectuelen, legt vooral nadruk op de indivi duele vrijheid en op het ont trekken van de macht aan de heersende kringen. Maar geen van de drie zegt wat hij wil doen aan de meest schrij nende problemen van het land: de enorm gestegen prij zen van woningen en huren en aan de inflatie. Twee banen Toch zullen ze voor die concrete vraagstukken antwoorden moeten vinden, willen ze het kiezerskorps er straks van overtuigen dat het bij hen an ders zal worden dan het de af gelopen vijftien jaar is ge weest: een kleine groep die zich enorm verrijkt heeft, terwijl de grote meerderheid van het volk zijn welvaart wel zag toenemen, maar in een aanzienlijk geringer tempo De receptionist van mijn hotel heeft twee banen. Van acht tot twee werkt hij bij een luchtvaartmaatschappij, van vier tot middernacht staat hij achter de balie. „De eerste baan is voor mijn huur", zegt hij, „de rest voor mijn gewone levensonderhoud en voor de opvoeding van mijn kind" En hij is de enige niet die twee banen heeft. Hij is ook de eni ge niet die de helft van zijn inkomen aan huur be steedt. Het zal wel waar zijn dat de Per zen materialistisch zijn inge steld. Maar ook al waren ze dat niet, dan waren de problemen van de te snel ge groeide steden er niet minder om geweest. De industrialisa tie heeft werkkrachten aan gezogen. De boeren, 15 jaar geleden nog driekwart van de bevolking, vormen nu nog de helft. Maar nog altijd is 65 procent van de bevolking analfabeet. Er staan 60.000 flats leeg in Te heran, want voor de gewone arbeider is een driekamerflat van 1800 gulden per maand onbetaalbaar. Aan sociale woningbouw is vrijwel niets gedaan. En het is daarom geen wonder dat in de eisen- paketten van alle stakers het verlangen voorkomt naar goedkopere behuizing, of naar kredietfaciliteiten om een huis te kunnen ko pen. Welke oplossing hebben de po litieke partijen daarvoor welke bezuinigingen willen zij invoeren om de loonsver hogingen te betalen die nodig zijn om de inflatie te kunnen bijhouden? Kernenergie De regering heeft wat dat laat ste betreft al besloten: het kernenergieprogramma zal worden gehalveerd - vooral de Duitse en Franse leveran ciers zullen dat merken. De uitgaven voor defensie zullen worden besnoeid. En er zul len minder prestigeprojecten op touw worden gezet. Een grote tentoonstellingshal van 60 miljoen dollar is ge schrapt. Als de regering woord houdt, zal er ook nog heel wat geld binnenkomen van miljonairs en miljardairs die jarenlang de belasting hebben ontdo ken, en van functionarissen uit de openbare dienst die zich jarenlang straffeloos ten koste van de schatkist heb ben verrijkt. Hojabr Yazdani, vele malen miljardair, zit al in de gevan genis. Hij heeft een miljard dollar schuld bij de banken. Een onderzoek is gaande naar de vraag wie zich de honderd miljoen dollar heeft toegeëi gend die bestemd waren voor een huizenproject voor Ira- niërs die uit Irak zijn gevlucht. Er is een minister van gezondheid ontslagen die gelden van de sociale verze keringen in eigen zak heeft la ten verdwijnen. Er zijn. nu iedereen opeens durft te spreken, vierduizend klachten wegens corruptie ingediend bij het openbaar ministerie. Zelfs als de wil be staat om die grondig te onder zoeken, moet de vraag wor den gesteld of het apparaat het wel aan kan. En de gewo ne Iraniër vraagt zich dan af, of niet vooral de kleintjes zullen worden gepakt en de groten buiten schot blijven. En wie aan de groten denkt, denkt ook aan de allergroot ste: hoe is de Sjah zelf aan zijn onmetelijke rijkdommen ge komen. Scheef gegroeid De problemen van een land dat in zijn snelle ontwikkeling is scheefgegroeid, zijn gigan tisch. In de kantoren van de grote banken wordt met computers gewerkt, maar in de bussen die het vervoer tus sen de steden onderhouden, drinken alle passagiers water uit èèn en hetzelfde bekertje. Van Teheran uit kun je auto matisch met Europa bellen, maar het nieuwe telefoon boek wordt twee jaar te laat gedrukt, zodat iedereen zijn eigen telefoonlijst moet aan leggen en bij vrienden en kennissen moet aankloppen om nummers te krijgen die hij niet kent. Per jaar gaan een half miljoen Iraniërs naar het buitenland met vakantie; 200.000 tot 300.000 jonge mensen stude ren in het buitenland en dur ven niet terug omdat ze wel eens aan een demonstratie hebben deelgenomen tegen het regime - al heeft Sjarif- Emami ze nu beloofd geen vervolging meer te zullen in stellen. In Teheran is op iedere 750 in woners een arts, maar op het platteland werken duurbe taalde, uit het buitenland aangetrokken doktoren. Kan een land, dat 36 jaar lang het kritisch denken niet alleen heeft ontmoedigd, maar zelfs heeft vervolgd, de politieke en economische leiders voortbrengen die deze scheefgroei kunnen verande ren zonder weer eerst te den ken aan verbetering van hun eigen bankrekening? Of kan een koning die zichzelf de verpersoonlijking heeft gemaakt van een regime van onderdrukking en corruptie, van onvrijheid en marteling, geloofwaardig maken dat hij tot andere inzichten is geko- inslaan? „Kent u veel voor beelden van een dictatuur die liberaal is geworden onder dezelfde leider?", vraagt pro fessor Naraghi. Ik kan er geen De conclusie die in zijn vraag ligt opgesloten, is bijna on ontkoombaar: de Sjah kan mogelijk wel de weg effenen naar dat humanere regime, maar het volk kan niet meer geloven dat hijzelf die weg kan gaan. De leiders die hem hebben gediend, kunnen wel tot het inzicht zijn gekomen dat de omslag onvermijdelijk is, maar zij zullen te weinig tijd krijgen om het vertrou wen te wekken dat nodig is om de maatregelen door te voeren die met die evolutie samenhangen. De leiders van de oppositie zijn daarin één dat zij van het despotisme willen worden verlost, of zij nu socialistisch of nationalistisch, religieus of liberaal zijn geaard. Ze kun nen misschien samenwerken om dat eerste doel te berei ken: opheffing van de staat van beleg en vrije verkiezin gen. Maar in India is na de val van Indira Ghandi gebleken hoe moeilijk het is daarna de eensgezindheid te bewaren en de fouten te voorkomen die ze hun voorgangers zo bit ter hebben verweten. En ook in Portugal is dat proces van het hervinden van een nieuw nationaal evenwicht nog vol op aan de gang, Iran staat op de rand van een nieuw tijdperk; een volk is ontwaakt en zoekt herstel van zijn eigenwaarde. Maar de uitkomst van de strijd tussen oud en nieuw is nog ongewis en de pijn die daarmee ge paard gaat, kan nog jaren du-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 41