Zambia vandaagop de rug van de draak Verkiezingen in VS: geen verschuivingen Foto links: President Kaoenda van Zambia vandaag. Foto rechts: Kaoenda in 1973, samen met zijn collega Nyerere van Tanzania op de grens van laatstgenoemd land bij de door Chinezen aangelegde spoorlijn. Deze spoorweg naar Dar- es-Salaam had voor Zambia de weg naar de Indische Oceaan moeten openenmaar inmiddels is gebleken dat de havens van Tanzania de voor Zambia bestemde goederen niet kunnen verwerken en de Tan- zianen de prijs voor opslag van één shilling tot twaalf shilling hebben verhoogd. Het land van Kaoenda, dat zijn koper kwijt moetis daar door economisch zó in moeilijkhe den geraakt dat het weer gebruik moet gaan maken van de spoorver binding door het gehate Rhodesië ATERDAG 28 OKTOBER 1978 PAGINA 17 LOESAKA - „Al die jaren heeft Engeland geweten dat de eco nomische boycot van Rhodesie niet het regime van Ian Smith trof, maar Zambia. De Britse oorlogsschepen voor de havens van Mozambique waren een aanfluiting!" President Ka oenda van Zambia spreekt met grote verontwaardiging. Het onlangs in Engeland gepubli ceerde Bingham-rapport heeft hem de ogen geopend. Dat rap port bevestigt wat iedereen ei genlijk al lang wist: ondanks de sancties kon Rhodesië rustig blijven rekenen op een gere gelde aanvoer van de goederen die het nodig had en zelfs de Engelse regering heeft dat steeds geweten en er in toege stemd. President Kaoenda heeft de grens met Rhodesië nu weer geopend. Zambia was in grote economische moeilijkheden gekomen. Zambiaans koper lag in de havens van Dar-es-Sa- laam (Tanzania), Beira en Ma puto (beiden in Mozambique) te wachten op verscheping. Tonnen goederen die Zambia wilde invoeren waren nog niet ingeklaard. Tanzania had de prijs voor opslag van goederen in de haven eerst verhoogd van èèn shilling naar zes shilling per ton en dat bedrag was net weer verder verdubbeld tot twaalf shilling. Het leek uitgesloten dat de kunstmest voor de nieuwe oogst het land nog tijdig kon bereiken. Alleen de Zuidafri- kaanse havens Durban en East London konden een tijdige doorvoer garanderen. Zambia had dan ook weinig keus meer. Liever dan net als in 1971 weer mais (het basisvoedsel van de bevolking) in Rhodesië te moe ten kopen, laat het Amerikaan se kunstmest via Rhodesië binnenkomen. Het land wil zijn eigen boeren niet in de steek laten. Na een lang gesprek met presi dent Kaoenda op State House ben ik er niettemin van over tuigd dat economische over wegingen bij zijn besluit niet de doorslag hebben gegeven. De president nam zijn beslissing in de eerste plaats vanuit een diep gevoel van morele verontwaar diging. Tekorten aan essentiële goederen zijn er in Zambia al jaren. Kaoenda was steeds be reid aan het volk uit te leggen dat het gebrek moest lijden terwille van een vreedzame en rechtvaardige oplossing in Rhodesië. Maar hij is niet be reid de Zambianen nog langer te laten betalen voor een klucht. Als de westerse wereld zich kennelijk niet interesseert voor de doelmatigheid van de economische boycot tegen Rhodesië, dan weigert ook Zambia daarvoor nog verder zijn nek uit te steken! Moeten we nu concluderen dat economische sancties per defi nitie ondoelmatig zijn? Het wordt inderdaad heel moeilijk als het gaat om een land dat aan zee ligt. Dan zul je de hele kust met marineschepen moeten bewaken. Maar de situatie in Zambia zelf toont aan hoe kwetsbaar een land kan zijn dat helemaal ligt ingesloten tussen andere landen. De havens van Tanzania en Mozambique kun nen de Zambiaanse goederen niet tijdig verwerken. De aan- voerroute door Angola is al ja ren gesloten vanwege de bur- geroorlog tussen de regerende MPLA en de oppositiebewe ging Unita. De route naar het zuiden was gesloten om poli tieke redenen. En daar zat Zambia! Als Zuid-Afrika en Groot-Brittannië volledig had den meegewerkt, dan had men het Smith-regime in Rhodesië binnen enkele maanden na het uitroepen van de eenzijdige onafhankelijkheid (op 25 no vember 1965) ten val kunnen brengen.- Toen Kissinger destijds Zuid- Afrika ertoe wist te bewegen enige weken geen treinen meer naar Rhodesië te laten rijden, was het met de koppigheid van Ian Smith meteen gedaan. Maar op die houding van druk op het Rhodesische regime is Zuid-Afrika al lang weer terug gekomen. Nu valt het te vrezen dat de oorlog in Rhodesië steeds verschrikkelijker zal worden. Bisschop Muzorewa is zijn gezag bij het volk kwijtge raakt, omdat hij in de regering van Ian Smith is gaan zitten. En commandant Mugabe van de bevrijdingsbeweging ZANU is niet geinteresseerd in verkie zingen. Hij wil Zimbabwe (de Afrikaanse naam voor Rhode sië) bevrijden met het geweer an anders niet. In de kampen in Zambia van de meer gematigde Nkomo (ZAPU) worden vele Zimbabweanen door de troe pen van Smith gedood. Het volk van Zimbabwe, blank en zwart, lijkt nog lang niet geko men aan het eind van zijn lij densweg. .aoenda meent dat in deze situa tie alleen een sterk Zambia nog iets kan bijdragen aan een rechtvaardige vrede in Zim babwe. Daarom mag d]e eco nomische verzwakking van het land niet langer doorgaan. Hij vergelijkt het openen van de zuidgrens met het rijden op de rug van een draak, om die ten slotte op het aangewezen mo ment de doodsteek te kunnen geven. Maar zelfs voor hem is het moeilijk in deze dagen op timist te blijven. organisatie voor internatio nale ontwikkelingssamen werking) bezocht dr. mr. Bas de Gaay Fortman onlangs Zambia en Malawi. Over de toestand in Malawi berichtte hij gisteren in deze krant. Vandaag volgt zijn reportage over Zambia, dat het zwaarst is getroffen door de economische boycot van Rhodesië. Dr. mr. Bas de Gaay Fortman is lid van de Eerste Kamer voor de PPR en hoogleraar aan het Instituut voor Sociale Studies in Den Haag. Kwetsbaar Uiteindelijk hangt de economi sche toestand van Zambia na tuurlijk niet alleen af van de vraag welke aanvoerroutes open zijn en welke niet. De uit voer van koper en de invoer van tal van goederen, waaronder zelfs voedselprodukten, houdt het land in een zeer kwetsbare positie. Zambia is voor 90 pro cent van zijn uitvoeren voorde helft van zijn overheidsinkom sten van het koper afhanke lijk. In de tijd dat ik zelf in Zambia woonde (1967-1971) was de ko- perprijs erg hoog. Velen dach ten toen dat het allemaal niet op kon. Ontwikkeling betekende ontwikkeling van boven. Met het kopergeld liet de regering wegen aanleggen en tal van ge bouwen neerzetten. Nu is de koperprijs al jaren heel laag. Een deel van de koperproduk- tie is zelfs al niet meer rendabel. Dit jaar moesten de kapitaal suitgaven op de begroting (de investeringen van de overheid in nieuwe scholen, ziekenhui zen, woningen e.d.) met 60 pro cent worden verminderd. Dat is nog wat anders dan Bestek '81! Toch heeft deze slechte economische ontwikkeling ook een gunstig gevolg. De mensen beseffen nu dat ont wikkeling van hen zelf moet komen. Het wordt ontwikke ling van onderop. President Kaoenda heeft de lage koperprijs een „blessing in dis guise" (een verhulde zegening) genoemd. Wat hij daarmee be doelt, heb ik kunnen zien op een reis door de oosi-provincie die ik als voorzitter van de No- vib samen met een van onze projectmedewerkers mocht maken. Het provinciale Depar tement voor Gemeenschaps ontwikkeling („community development") heeft bij na geen geld meer om de mensen te helpen bij het bouwen van be tere huizen. Wie niet langer in een hut wil wonen, kan zelf ste nen bakken en deuren timme ren. maar het probleem blijft het dak. Daarvoor placht dan Gemeen schapsontwikkeling te zorgen. Gietijzeren platen werden het land ingevoerd en naar het plat teland getransporteerd. Daar is nu geen geld meer voor. De mensen zullen ook hun dak zelf moeten maken. Dat kan want stevig lang gras (riet) is er over al. Dit moet niet zomaar op het dak gegooid worden, zoals men bij de hutten pleegt te doen, .aar goed worden samenge bonden. Dan kunnen de daken net zo stevig worden als bij ons in de noordwesthoek van Overijssel. Een andere moge lijkheid is zelf dakpannen bak ken. De mensen moeten daar bij geholpen worden. Vrijwilli gers zouden behulpzaam kun nen zijn. De Novib werkt in Zambia samen met een Zambiaanse organisa tie, de Zambia Council for So cial Development (Zambiaanse Raad voor Sociale Ontwikke ling). Deze beweging probeert overal te helpen waar de men sen al begonnen zijn zichzelf te helpen, maar waar ze niet ver der kunnen. Dat is een heel an dere gedachte dan de vroeger nog wel eens toegepaste wijze van ontwikkelingshulp, in de vorm van een zak geld waar mee men maar moest zien iets nuttigs te doen. Nu is het geld het laatste wat eraan te pas komt. Pas als alles er is, man kracht, eigen initiatief en een eigen plan. dan dient het geld om knelpunten uit de weg te In het veraf gelegen Lundazi-dis- trict (700 km van de hoofdstad Loesaka) zagen we hoe de men sen zelf bezig waren eigen kli nieken voor gezondheidszorg te bouwen. Onder de indruk waren we ook van de aanleg van een dam bij Kanchunga. die de mensen ook in de droge tijd aan water voor het land zou moeten helpen. Ze waren zelf begonnen die dam aan te leg gen, doch zonder enig tecn- nisch advies. Daardoor was er geen rekening mee gehouden dat bij zware regenval een deel van het water weg moet kun nen stromen. Nu is daarvoor een kanaal gegraven, waarvoor de Zambia Council het cement levert. Vier jaar geleden had ik voor het laatst Zambia bezocht, nadat ik het land driejaar daarvoor had verlaten. Toen, in 1974, was ik erg teleurgesteld. Van nieuwe ontwikkelingen op het platte land was maar weinig te zien. Men beperkte zich tot klagen over de lage koperprijs. Het lijkt nu dat velen, die eerst al leen maar klaagden over de overheid die te weinig voor hen deed, nu zelf aan het werk zijn gegaan. Daardoor komt ook de ontwikkelingshulp erg goed te recht. Bij alle teleurstelling over de mislukte internationale confe renties overeen nieuwe organi satie van de wereldeconomie en het verdriet over de steeds vreselijker wordende oorlog in Zuidelijk Afrika, was het goed te zien dat er ook veraf gelegen plattelandsgebieden zijn waar de mensen zelf door hard wer ken en een grote inzet de kwali teit van hun bestaan weten te verbeteren. Voor het Zam biaanse koper en voor zovele andere grondstoffen en tropi sche produkten uit de Derde Wereld betalen we nog steeds veel te weinig. Daardoor heb ben de mensen daar geen geld om onze produkten te kunnen kopen en lijdt ook onze econo mie onder het gebrek aan han del. Maar het gevolg is wel dat men in de Derde Wereld steeds minder zijn vertrouwen stelt op de wereldeconomie en het lot in eigen handen neemt. Zo is de onrechtvaardig lage koperprijs voor Zambia toch een verhulde zegening. DEN HAAG - Het Ame rikaanse volk lijkt tevreden met zijn leiders. In tegenstel ling tot andere zogenoemd "off'-jaren (verkiezingsjaar waarin geen presidentsver kiezingen plaatsvinden) worden bij de verkiezingen voor het Huis van Afgevaar digden, een derde van de Se naat en 34 goevemeursposten op 7 november geen grote ver schuivingen verwacht. Bij de voorverkiezingen, die in de loop van het jaar zijn ge houden, zijn 381 zittende af gevaardigden opnieuw kan didaat gesteld ,48 hadden zich teruggetrokken, één zetel blijft vacant en slechts vijf werden bij de primaries verslagen. Dit houdt in dat 99 procent van de 435 mannen en vrouwen die zitting hadden in het Huis en die een nieuwe termijn van twee jaar willen, het vertrouwen van hun kies districten hebben behouden. De huidige verhouding is 292 Demokraten tegen 143 Re publikeinen. Aangezien de verhouding tus sen Democraten en Republi keinen in het Huis van Af gevaardigden twee tegen één is, zou de Democratische pre sident Carter ook de komende twee jaar moeten kunnen re kenen op een "Democratisch Huis". Gewoonlijk verliest de partij van de president in een "off'-jaar een flink aantal ze tels. Dat was het geval met Harry Truman in 1946 toen de Democraten 56 zetels in het Huis kwijtraakten en met de Republikein Dwight Eisen hower, wiens Republikeinen in 1954 19 zetels verloren. Vier jaar geleden verloor de Re publikein Jerry Ford 43 zetels, maar dat werd grotendeels toegeschreven aan de na weeën van het beleid van zijn voorganger Richard Nixon. John Kennedy was in 1962 met een verlies van maar twee Democratische zetels, uitzon dering op de regel. Over het algemeen verwacht men dat het verlies voor de Democra ten in november maximaal 25 zetels zal zijn en dan behou den zij nog steeds een comfor tabele meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Met de Senaat is het al niet an ders gesteld. Een derde van de 100 leden tellende Senaat moet dit jaar worden vervan gen. Het zou om 33 zetels zijn gegaan, maar drie zittende senatorenonder wie oud vice- president Hubert Humphrey zijn overleden en daardoor is het aantal op 36 gekomen. De enige zittende Senator die bij de voorverkiezingen werd verslagen is de Republikein Clifford Case uit New Jersey. De huidige verhouding in de Senaat is gelijk aan die in het Huis van Afgevaardigden. Er zijn 61 Democraten tegen 38 Republikeinen en een onaf hankelijke. De ambtstermijn van een Senator is zes jaar. In 34 staten moeten de kiezers voorts op 7 november een nieuwe gouverneur kiezen en ook hier hebben de "prima ries" geen erg grote verande ringen laten zien. Drie voor verkiezingen werden door re gerende gouverneurs verlo ren. Dat waren Dolph Briscoe in Texas, Blair Lee in Mary land en Michael Dukakis in Massachusetts. Opinie-onderzoeken in het ka der van de komende verkie zingen hebben over het alge meen een verschuiving naar het conservatisme in Amerika laten zien. Uiting hiervan was bijvoorbeeld de triomf voor de grote belastingsverla ging svoorstellen in Califor nia. De omvang, de kosten en de ondoelmatigheid van het overheidsbestuur op alle ni veaus hebben traditionele li beralen bewogen nu te praten over evenwichtige begrotin gen, beperking van de rege ringsinvloed op het particu liere leven, minder overheids bemoeienis met de handel andere zaken die normaal tot de stokpaardjes van de con servatieven behoren. Senator Dick Clark, in Was hington een. bekend voorvech ter van Amerikanen voor Democratische Actie, voor aanstaand liberaal en één van de belangrijkste steun pilaren van Carters Witte Huis, distancieerde zich tij dens de campagne in Iowa duidelijk van Carters land bouwpolitiek en diens anti- inflatieinspanningen. In Minnesota verloor de Demo craat Donald Fraser de voor verkiezing van een meer con servatieve kandidaat, de multimiljonair Robert Short, die in zijn uitspraken vaak eerder op een Republikein lijkt dan op een Democraat en zo zijn er meer voorbeelden te Te lang willen aanblijven, kan ook een politieke nek kosten. Dat ondervond de 74-jarige, zeer gerespecteerde Republi keinse Senator Clifford Case van New Jersey. Hij stelde zich kandidaat voor een vijf de ambtstermijn, maar ver loor de primary van de con servatieve 34-jarige Jeffrey Bell. Wellicht het beste bewijs dat de primaries een conservatieve boodschap hadden, kwam van het Witte Huis. Daar zei president Carter op een diner van de Democratische partij: "Ik zou u, Democraten, allen willen waarschuwen - zij in mijn regering en in het Con gres - dat wij hier in Washing ton het voorbeeld moeten ge ven. Wij kunnen geen wetge ving aanvaarden die aan wijsbaar verkwistend is. Dit is de toekomst van onze Demo cratische Partij, een toekomst waarin wij ons inzicht hand haven, ons inzicht zelfs ver diepen, terwijl wij met voor zichtigheid en verantwoor delijkheid regeren. Dat wekt het vertrouwen van ons volk Ook Carter maant dus. in de campagne-tijd, tot behoed zaamheid. De lang weifelende president, van wie men zich afvroeg wat hij nu feitelijk m de eerste twee jaar van zijn bewind had gedaan, heeft zijn Democraten op het laatste moment voor de verkiezingen nog enkele ruggesteuntjes kunnen geven. Carters presti ge steeg aanzienlijk nadat hij in Camp David de aanzet had. kunnen geven tot een Israë- lisch-Egyptisch vredesver drag, eerder het verdrag in zake het Panama-kanaal aanvaard kreeg, en op bin nenlands gebied zijn, welis waar deels ontmantelde, energie-voorstellen het haal den. Deze week kwam de pre sident met zijn inflatie-be strijdingsprogramma, maar het Congres is inmiddels op reces en het nieuwe komt pas in januari bijeen en dan lig gen de verkiezingen al weer twee maanden achter ons.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 33