Rus Adrianov pakt op imponerende wijze eerste plaats Partij moet zich blijven inzetten voor het vinden van oplossingen V. d. Stoel wil sterk Europa ZEGE VOOR SCHAAKTEAM Kandidaat-voorzitter PvdA Wim Meyer: Amerikaanse heffing treft Nederlandse export C'est formidable met de FTS Parijs-Expres! ZATERDAG 28 OKTOBER 1978 BUENOS AIRES - De openings ronde van de Schaak-olympiade in de zalen van het Riverplate- stadion in Buenos Aires heeft voor het Nederlands heren team de grootst mogelijke zege opge leverd. Tegen Uruguay boekten Timman, Ligterink, Ree en Lan- geweg een 4-0 zege. Minder voor spoedig verliep die eerste ronde voor favoriet Rusland en de win naar van 1976 de Verenigde Sta- ten. De grootmeesters uit Rus land dienen voor de tweede maal tegen Wales aan het schaakbord te gaan zitten om de wedstrijd tot een einde te brengen. De VS heeft tegen de zwakke broeder Para guay in de eerste zitting al een vol punt moeten inleveren. Zowel Byrne als Lein speelden remise. In groep I van het damestoernooi liep Nederland tegen een voor spelbare nederlaag op tegen Rusland. Het Nederlandse dame strio behaalde een half punt uit de krachtmeting met de ploeg die de wereldkampioene én de vice- wereldkampioene in haar gelede ren telde. STRAATSBURG - Hoe ook over het jureren op de 19e uitgave van de strijd om de wereldkampioen schappen turnen mag worden gedacht, het zou afbreuk doen aan de ijzersterke manier waarop de Rus Nikolai Adrianov gister avond de hoogste eer voor zich opeiste, dit hierin doorslagge vend te betrekken. Met een ge lijkmatigheid die grote klasse verried, sloeg Adrianov in zijn ronde langs de zes onderdelen el ke aanval van de naaste concur renten, van wie de Japanner Eizo Kenmotsu dé grootste was, af. Dit betekende dat Japan na twee we reldtitels (Kenmotsu in 1970 en zijn landgenoot Kasamatsu in 1974) het goud weer in Russische handen zag overgaan. Als enige behield Nikolai Adria nov, die startte als nummer èèn, uit het landenklassement zijn po sitie, terwijl achter hem Eizo Kenmotsu al spoedig leek te moeten afhaken, omdat de Rus Aleksandre Ditiatin een impone rende opmars vanuit vijfde posi tie had ingezet. En dat was niet de enige zorg voor de Japanners. Want tijdens het paardvoltigeren maakte hun landgenoot Zhigeru Kasamatsu - derde tot dan toe - een onverklaarbare fout, die hem duur kwam te staan. De jury kon moeilijk anders dan het volle cij fer negen in de kast houden: 8.90. Waarmee maar weer eens werd aangetoond dat keurturnen, zelfs Vandaar de vreugde in het Russi op het allerhoogste w lukkig, mensenwerk blijft. Het onverstoorbaar lijkende slachtof fer maakte onmiddellijk zó'n duikeling op de ranglijst, dat hij niet meer in het spel der giganten voorkwam. Een geduchte misrekening voor de Japanners, omdat ze met het wegvallen van deze vertegen woordiger in de top vrijwel zeker de kans verspeelden de pil om het verlies van het wereldkampioen schap te vergulden met een tweede en derde plaats op het erepodium. Het gemiste brons kwam nu in handen van Alek sandre Ditiatin, waarmee de Rus sen zich een uitstekende uit gangspositie hebben verworven om opnieuw invloed uit te oefe nen in de internationale juryge lederen; voor hen te meer een belangrijke zaak, omdat er nu al rekening mee wordt gehoudeii dat de Amerikanen, die eind vol gend jaar, zoals bekend, in eigen land (Dallas) het volgende toer nooi om de wereldkampioen schappen organiseren, reeds hun voelhorens uitsteken om uit hun thuiswedstrijden zoveel mogelijk rendement te halen; rendement dat vervolgens moet doorwerken als tegenwicht van de voordelen die de Russen in 1980 tijdens de Olympische Spelen in Moskou volkomen vanzelfsprekend be zitten. sche kamp over de gisteren be haalde medailles, waarbij die van Aleksandre Ditiatin een extra aangename verrassing was voor de Sowjets, die in eigen land nog steeds als derde man wordt ge zien achter de befaamde 21-jarige Vladimir Markelov. Hem moest, als gevolg van de indeling naar de olympische regels, de toegang gisteravond worden ontzegd. Ui teraard werd na de slotceremonie in een beperkt gehouden vraag gesprek- „Heren, drie vragen aan elk, en dan is het afgelopen" - weer eens geinformeerd naar de trainingsintensiteit van de Rus sen. Antwoordde Aleksandre Di tiatin effen: „Zes dagen per week, drie uur per dag". Een lachertje, want dan zou - om eens een wil lekeurige vergelijking te trekken - in Nederland het turninternaat op Papendal een vrijwel optimale voorbereiding moeten zijn. Nu de Volksrepubliek China tot de FIG (internationale tumfedera- tie) is toegelaten, ligt het ook voor de hand te veronderstellen dat er zwaardere concurrentie voor de Russen, Japanners en Oostduit sers op komst is. Stelde de Russi sche trainer Argajev: „Ik geloof beslist niet dat er voorlopig veel aan de top bij het herenturnen zal veranderen. Laten de Chinezen eerst maar eens het bewijs leve ren dat ze inderdaad zo goed zijn als kennelijk algemeen wordt Adrianov: goud. verondersteld. Ik moet ze eerst hebben gezien voordat ik een oordeel over hun mogelijkheden kan uitspreken". En daarmee was de vragenkoek op en kreeg niemand gelegenheid meer ook het sterk in opkomst zijnde Ame rika in de bespiegelingen over de huidige krachtsverhoudingen te betrekken. Want dat de States binnen afzien bare tijd een toonaangevende po sitie gaan veroveren, daarover hoeft geen enkele twijfel te be staan. Een van hun sterkste ver tegenwoordigers op dit toernooi, Kurt Thomas, startte gisteravond vanaf de tiende plaats; in dit hoge gezelschap een uitzichtsloze po sitie op een meer in het oog springende eindklassering. En had zijn trainer Rodger Counsil zich vooraf tijdens de warming- up niet laten ontvallen dat Kurt op het ogenblik beneden zijn vorm turnde en dat daarom wei nig tot niets van hem mocht wor den verwacht? Het is maar wat men onder „weinig of niets" verstaat, maar dezelfde Thomas werkte zich toch maar onopvallend van die tiende plaats naar een zesde in de eindrang schikking. En wat dit betekent in een harde strijd, waarin het om moeizame winsten met tienden van punten gaat, laat zich ge makkelijk raden: impone rend. LEIDERDORP - Hij ging er ge heid in. De eerste paal, die gister middag rond vier uur geslagen werd voor het nieuwe Bondsbureau van de Afdeling Leiden. Zo redelijk verliep de eerste hei-actie van voor zitter Ad Dusée in het Leiderdorpse recreatiepark 'de Bloemerd', dat de afdelings-praeses naderhand zelfs In de kantine van RCL, waar voor een groot aantal belangstellenden (waaronder B en W van Leider dorp) de gebruikelijke dankwoor den werden uitgesproken, zei Dusée schertsend dat "ze" nu van hem hadden kunnen leren hoe de vol gende 81 erin moesten". Zijn actie werd besloten met een aantal vuurwerkklappendie tot ver in Leiderdorp te horen moet zijn ge weest. Een daverend slot, waarmee de Afdeling aankondigde dat let terlijk en figuurlijk een mijlpaal was bereikt bij het 75-jarig bestaan. Bejaarden slaan alarm via antenne DORDRECHT (ANP) - De ge meente Dordrecht wil haar Centrale Antenne Inrichting (CAI) gaan gebruiken als alarmeringsmiddel voor zelf standig wonende bejaarden. Gedurende een jaar zal een proef worden genomen met een op de CAI aangesloten kastje, waarmee door middel van een drukkknop een alarmsignaal kan worden ge geven naar de brandweer. De brandweer waarschuwt na alarm de GG en GD, die met een ambulance naar de alarmgever gaat. De voordeuren van de aange sloten woningen worden voorzien van speciale sloten waarop een moedersleutel past. Aan de proef zullen 88 bejaar den deelnemen. Als het sys teem aan de verwachtingen voldoet, komen vijfhonderd bejaarden in aanmerking voor een aansluiting. LEIDEN - "We moeten in beginsel positief staan tegenover een ver dere Europese integratie, want bepaalde problemen kunnen we niet nationaal oplossen. Boven dien moeten we ons als Europese Gemeenschap zien staande te houden ten opzichte van bijvoor beeld Japan en Amerika". Aldus gisteravond PvdA-Kamerlid Max van der Stoel (oud-minister van buitenlandse zaken in het kabinet-Den Uyl) in een rede tij dens de ledenvergadering van de PvdA afdeling Leiden. Van der Stoel brak een lans voor de Euro pese samenwerking. Hij wees in dit verband op het belang van de verkiezingen van het Europese Parlement in juni 1979. Door deze rechtstreekse verkiezingen krijgt dit parlement - waartoe 25 Ne derlandse afgevaardigden gaan behoren - een groot gezag, aldus v.d.Stoel, die voorspelde dat de socialistische fractie in het par lement de grootste zal zijn. De oud-minister pleitte voor de toe treding van Griekenland, Spanje en Portugal tot de Europese Ge meenschap. "Als je het puur eco- Record-bedrag voor brieven van Wagner NEW YORK - Bij een veiling in New York heeft een verzameling brieven en manuscripten van de Duitse componist Richard Wag ner een record-prijs van 1.3 mil joen dollar (ongeveer 2.5 min) opgebracht. De collectie was eigendom van het Curtis Institute of Music in Phi ladelphia dat geld nodig had voor de lessen en beurzen die het aan veelbelovende jonge musici geeft. Koper was Martin Bres- lauer, een van de bekendste kunsthandelaars in New York. In wiens opdracht hij optrad, is niet bekend. De verzameling omvat o.m. onge veer 400 brieven van Wagner (1813-1883), manuscripten van zijn bewerking van Iphigenia van Von Gluck, van de muziek voor Tannhaeuser en van het tekst- koek voor Lohengrin. nomisch bekijkt, zegje nee, want je hebt er meer last van dan ple zier. Maar je moet het principieel benaderen. Deze drie landen zijn net van een dictatuur bevrijd- en hebben alle drie in feite nog een broze democratie. Als ze bij de EG aangesloten zijn, betekent dat een enorme steun in de rug voor de democratische machten in de ze landen. Ik vind dan ook dat we verplicht zijn om ze toe te laten" Gardeniers houdt vast aan sluiten contractpensions DEN HAAG - Minister Gardeniers van CRM komt niet terug op haar besluit per 1 november de op vang van Antillianen in contract- pensions te beëindigen. Wel zul len ongeveer 100 familieleden van de 800 Antillianen die er nu in verblijven, uit de Antillen naar die pensions mogen komen. Dit blijkt uit een gezamenlijke communique dat zij en de Antil liaanse gevolmachtigde minister, Maduro, en zijn ambtgenoot van ontwikkelingssamenwerking, Pourier, vanochtend vroeg in Den Haag hebben uitgegeven na een gesprek van ruim vier uur over dit onderwerp. DEN HAAG - „Ik meen dat de par tij er recht op heeft, de persoon lijke inzichten van een kandidaat voor het voorzitterschap te ken nen". Wim Meijer (39); vier jaar staatssecretaris van CRM; nu weer Pvd A-Tweede-Kamerlid, zegt dat in een na-woord van een nota - een soort geloofsbelijdenis en sollicitatiebrief - waarin hij zijn visie geeft op de toekomst van zijn partij. .,Zijn" gewest Overijssel - de Gro ninger Meijer woont na vee) Twentse jaren in Kampen - heeft deze week voor de verspreiding ervan naar de rond 800 afdelingen gezorgd, daarmee feitelijk een soort aanbeveling aandragend. Op zijn weg naar de partijtop ontmoet Meijer de uit Overijssel afkomstige Groninger Max van den Berg. Door Arnold Fortuin Voorzitter zijn van de PvdA is een zwaar karwei. De eerste man in deze partij speelt een belangrijke rol, niet alleen op het partijpoli tieke maar ook op het landspoli- tieke toneel. Hij praat bij belang wekkende zaken mee in de frac tie, zorgt ervoor dat de partij en de kamerfractie zoveel mogelijk op èèn spoor blijven en moet bo vendien het hele partijgebeuren - van fractie en partijbestuur tot de kleinste afdeling - in de draf hel pen houden. Een functie van formaat dus, waarvoor heel wat kopstukken in de partij, tot vice- voorzitter Jaap van der Doef toe, maar èèn man tippen: Wim Meij- .,De echte strijd is nog niet ont brand. Ik moet kandidaat gesteld worden door een afdeling. Ge beurt dat niet, dan hoeven we nergens meer over te praten. Ik hoop echter dat de afdelingen, die nu mijn nota hebben of nog krijgen, erover zullen willen pra ten. Ik wil graag, waar het kan, voor een toelichting zorgen, maar het zit er niet in dat ik daarvoor alle afdelingen kan afreizen. Hoe DEN HAAG - Het kabinet maakt zich zorgen over importbeper- kende maatregelen die de Ame rikaanse regering met ingang van Irritant SON - Het is zo langzamerhand irri tant na de debatten over de neu tronengranaat, urenco, de ver koop woningwetwoningen, de ondernemingsraden en Zuid- Afrika door sommige CDA'ers in de hoek van de tweede keus gezet te worden." WD-tweede-ka- merlid Lauxtermann heeft dit vrijdagavond gezegd op een bij eenkomst van het WD-jonge- rencontact in het Brabantse Son. 1 januari 1979 wil treffen. Vooral de Nederlandse kaasexport naai de Verenigde Staten kan daar door in moeilijkheden komen. Dat zei minister-president Van Agt na het wekelijkse kabinets beraad. Volgens al in 1973 aangenomen wetten moeten op 1 januari spe ciale heffingen van kracht wor den op importen vanuit landen buiten Amerika waar deze pro- dukten door de betrokken rege ringen worden gesubsidieerd. De Amerikanen doen dit om hun ei gen industrieën te beschermen. Volgens Van Agt lijden vooral de landbouwexporten van Neder land en Denemarken hieronder. ik mijn nota zie? Als een soort leidraad die kan helpen bij het oplossen van de gigantische problemen, die ons de komende jaren wachten". In zijn nota noemt hij enkele van die proble men, zoals de werkgelegenheid en de herverdeling van rijkdom men van onze samenleving. ,Een sociaal-democratische partij als de PvdA moet zich met man en macht blijven inzetten voor het vinden en bereiken van nieuwe oplossingen", schrijft Meijer er zelf over. Hij is ervan overtuigd dat er offers moeten worden gebracht. Daarom ook stelt hij zich op het standpunt, dat uit de vemieuwingeh, die ook de partij niet onberoerd hebben ge laten, de beste elementen moeten worden opgepakt. De partij moet zich volgens hem bij het bepalen van de politieke opstelling in de komende jaren laten leiden door de wil tot versterking van de in vloed van de leden in de partij, het centraal stellen van de uit spraak van de kiezers, de bunde ling van progressieve krachten en het verder ontwikkelen van een actieprogramma. Schouder aan schouder met de WD die problemen aanpakken, zoals in liberale kringen steeds meer wordt gesuggereerd, lokt Meijer al even weinig als een nieuwe relatie met het CDA. „Zolang het centrum van de Ne derlandse politiek (het CDA) nog in al haar geledingen verant woordelijk is voor de rechtse po litiek van het huidige kabinet en zolang de WD alleen nog maar meer moeite doet dat kabinets beleid naar rechts te trekken, is de vraag met wie van de twee kan worden geregeerd op dit moment niet van belang. De PvdA zal ook in de toekomst een mogelijk toe komstige regeringspartner uit het centrum op voorwaarden moeten binden, opdat een pro gressief beleid daadwerkelijk in de praktijk kan worden uitge voerd". Isolement Meijer zoekt niet het isolement. Niet in de binnenlandse politiek, maar ook niet daarbuiten. Hoe wel er in zijn nota nauwelijks over wordt gesproken, wil de kandidaat-voorzitter op interna tionaal terrein graag de contacten met socialistische partijen in het buitenland versterken. ,Wel moet de PvdA een eigen visie geven, moet ze haar eigen positie gebruiken om andere socialisti sche partijen te overtuigen van de noodzaak tot wijzigingen". Dat zelfde verlangen leeft ook op het terrein van de binnenlandse poli tiek. Meijer - door velen gezien als de partij-ideoloog en opvolger van Den Uyl - lijkt nog een nare smaak te moeten wegslikken als hij praat over vier jaar regeren met KVP en ARP en wat daarop volgde. ,Toen de hervormingsvoorstellen, die de echte vernieuwingen moesten brengen, aan de orde kwamen, knalde de deur dicht. Na de voor ons toch goede ver kiezingen, waarbij de kiezers duidelijk hun voorkeur uitspra ken, hielden we uiteraard vast aan onze wens, dat het verkie zingsprogramma zo werd uitge voerd, dat de PvdA erin herken baar was. U weet het, dat slikte het CDA niet. Het kabinet dat er nu zit, kraakt al aan alle kanten; de moeilijkheden kunnen niet uitblijven, de komende verslech teringen worden al zichtbaar. Dit kabinet zit op een doodlopend spoor. Als het uitglijdt, zullen er nieuwe verkiezingen nodig zijn". Meijer rekent erop dat niet in de laatste plaats door de onvrede die dit kabinet-Van Agt verwekt, gunstige verkiezingsresultaten voor de PvdA en andere progres sieve partijen te behalen zullen zijn. „De PvdA regeert dan als er een progressief beleid te voeren valt. Anders heeft het geen zin. Andere partijen die met ons wil len regeren, zullen dan bereid moeten zijn een positief beleid te voeren en met vernieuwings voorstellen durven komen". Poli tiek dier Meijer praat graag en veel over landspolitieke zaken, zoals hij ook graag en veel Filoso feert over de toekomst van zijn partij. Gedecentraliseerd Er moet, zo is zijn overtuiging, ge werkt worden aan een sterk ge decentraliseerde organisatie die leden en kiezers stimuleert. Daar moet dan wel geconcentreerde macht tegenover staan, d-ie effec tieve invloed kan uitoefenen op de centrale machtscentra. Meijer ziet zijn PvdA als een partij die zich richt op het behartigen van belangen van de brede groep laagbetaalden. „Een echte werk nemerspartij, die in de laatste ja ren veel aan onderlinge verhou dingen en democratisering ge daan heeft", luidt Meijers nabe schouwing van het recente par tijgebeuren. Hij realiseert zich dat daarbij hard werkende partijgenoten wel eens tussen de wielen dreigden te ra ken. Daarom ook zijn opmerking in zijn nota: „Bij het vinden van weg moeten we ook kijken naar de ervaringen uit het verleden en rekening houden met de mensen die hun sporen hebben verdiend". Er zijn bij de vernieuwingsdrang soms te snel mensen opzij gezet. Dat was niet goed. Een politieke partij vormt een integrerend kader van ideeën, belangengroepen en ge neraties. Het gaat nooit om de oplossing van een probleem voor een categorie, maar om de ver antwoordelijkheid van de totali teit", voegt hij er in ons gesprek aan toe. Wordt Meijer geen voorzitter - hij denkt volgens de insiders minder dogmatisch, reageert alerter, is elastischer en diplomatieker dan zijn „concurrent" Van den Berg - ADVERTENTIE Comfortabele rijtuigen van de Franse Spoorwegen (CORAIL-rijiuigen) Deskundige reisleiding - ervaren Nederlandse hostesses Vertrek dagelijks: 3-4-5-6-7- en 8-daagse reizen vanaf f 149.- Inlichtingen bij de NS-stations,uw reisbureau of FTS,Rokin 128 Amsterdam (tel.: 020-236800). Bon voyage naar de lichtstad! xjjj) dan moet dat ook gevolgen heb ben door de positie van Den Uyl. Het tweespan Den Uyl-Meijer heeft in de recente politieke ver wikkelingen tal van problemen opgelost, al waren daarbij ook wel verschillen van mening. Ze ker is, dat een dergelijk tweespan juist door de louteringen kan re kenen op het vertrouwen, zowel in de partij als in de fractie. Meijer als secondant van Den Uyl is een vertrouwd begrip geworden. De marsroute van Van den Berg lijkt heei wat minder gelijk te lopen met die van Den Uyl. In Den Haag wordt dan ook aangeno men. dat kiezen voor Meijer ei genlijk ook kiezen betekent voor het beleid van Den Uyl. Kiezen voor Van den Berg zou een keuze tegen Den Uyl kunnen zijn. Meijer waagt zich niet aan bespie gelingen daarover. Hij wacht er op tot afdelingen hem kandidaat stellen. En dat wachten doet hij de eerstkomende tijd op grote af stand, want morgen vertrekt hij voor zes weken naar de Verenig de Naties. „Ik kan daar wat inter nationale ervaring opdoen en dat is voor een politicus nooit weg. Als ik terug kom. denk ik dat de strijd om de voorzittersstoel niet ten koste behoeft te gaan van mijn werk als regionaal

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 29