AZC/Alphen in Barcelona goed van start Donderspeech Ton Menken inspireert Leiden Lions Ruime zege op GZV uit Gent AMSTERDAM (GPD) - Er zijn mensendie het zelfs een genot vinden wanneer hij een bal als het meest knullige jochie uit het laagste schoolelftal zomaar over de zijlijn schuift. Die stille aanbidder van Ling hoort handenwrijvend de buurman op de tribune „die drol van een Chinees" uitmaken voor alles wat bar en boos is. Han'denwrijvend. want zo dadelijk zal Tscheu-la die tierende Ajax-supporter hoogstpersoonlijk voor aap zettenEén subliem moment is genoeg om een heel stadion ademloos te doen verstommenJe moet Ling gezien hebben om zo'n ogenblik te waarderen. Om tot je door te laten dringen dat voetbal ook zo veel moois te bieden kan hebben. Sierlijkheid. Een atletischer gestal te met zo'n fluwelen balbehan deling moet nog geboren worden. Triest, heel erg triest alleen is, dat een tot leven gekomen truken- doos in ons verwilderd voetbal wereldje op zoveel tegenstand moet stuiten. De zogenaamde „karaktervoetballers", zij die ge roemd worden door confectie- trainers wanneer een tegenspeler door welk middel dan ook on zichtbaar is gemaakt. Kort dek ken, neem maar eens een enkeltje mee in de eerste vijf minuten. Een gele kaart durven de meeste scheidsrechters in die openings fase toch niet te trekken. Aan die kleinzielige gedachtengang ver schrompelt het voetbal zo lang zamerhand tot ordinaire schop- partijen, waarin voor De Voet baller nauwelijks plaats meer Nauwelijks, want er lopen nog per soonlijkheden rond, die het hoofd kunnen bieden aan de openbare geweldplegingen, die, mits op de straat gepleegd, goed zouden zijn voor twee Weken cel. Dat getuigt dan van pure klasse. Want: niet alleen de techniek, ook het ontwijken van een aanslag is verheven tot een kunst, die te genwoordig onlosmakelijk ge koppeld is aan een voorhoede speler van allooi. Tscheu-la Ling heeft er moeite mee gehad, maar heeft zich intussen ontworsteld aan die frustrerende bezigheid. Ling: „Het maakt me nu niets meer uit, wanneer ik weer zo'n back tegenover me krijg, die er alleen maar op uit is mij onder het gras te bikkelen. Je moet het wel accepteren, anders ga je er onder door. Wanneer ik vroeger bij Den Haag in het begin fors werd aangepakt, dan kon het zijn dat je me negentig minuten niet meer zag. Je leert veel in de loop der jaren. Soms spring ik wel anderhalve meter de lucht in tijdens een passeerbeweging. Maar die Niggl van Lausanne, vo rige week woensdag, presteerde het nog om m'n kruis te raken. Dan snap ik zo'n scheidsrechter niet, waar heeft die man nou z'n kaarten zitten, dacht ik" Apetrots „Scheidsrechters. Ze kunnen het voetbal maken en breken. Er zijn er bij, die apetrots het veld af stappen, wanneer ze geen gele kaart hebben getrokken. Denken ze, dat ze de wedstrijd in de hand hebben gehouden. Maar als je dan terugdenkt aan wat er in die wedstrijd is gebeurd, dan lopen de rillingen je over de rug. Soms lijk je wel een hond. Geslagen, bespuugd, besprongen word je Die scheidsrechter heeft makke lijk praten, zo'n man heeft nog nooit een schop voor z'n flikker gehad" Tscheu-la Ling, de impulsen-indi vidualist, de mooi-weer voetbal ler ook. „Die passeertechniek heb ik me aangeleerd op straat Vroeger, op de lagere school, be stond m'n leven ook al uit het trappen tegen een bal. We begon nen om kwart voor negen, maar om acht uur waren we op het schoolplein al met een vast groepje aan 't partijen. Lekker pingelen, voelde ik me in m'n element. Diezelfde jongens wa ren ook m'n teamgenoten in een jeugdelftal van Texas-DHB in Den Haag. Maar ze waren net als ik. Leuke voetballertjes, maar als het koud was of het regende, dan bleven we liever thuis. Toen ik twaalf was had ik er opeens ge noeg van. Heb ik anderhalf jaar niet bij een club gespeeld, 's Win ters kwamen er maar een stuk of vijf jongens opdagen, de rest zat dan bij de kachel. Ik vond het ook Haag Toch werd Tscheu-la door de om standigheden gedwongen weer te spelen op clubniveau. Elf jaar was hij immers, toen een delega tie van ADO hem al porde om in de nabijheid van het Zuiderpark te komen spelen. Aangezet door vader Ling (oud-Nederlands kampioen gewichtheffen), fana tiek aanhanger van zoonlief, keerde Tscheu-la eerst nog terug bij Texas. „Toen ik 14 was werd de jeugdafdeling opgeheven en mocht ik al bij de senioren mee doen. Een paar wedstrijdjes in het tweede en toen al in het eer ste. Rob Baan heeft me ontdekt, naar ADO gehaald. Toen ik 15 jaar was trainde ik al met de A- selectie van FC Den mee" Mie-fabriek Tscheu-la Ling, vrijheid-blijheid. Op 10-jarige leeftijd mocht hij van zijn ouders al zo laat thuis komen als hij wilde, gewerkt heeft hij eigenlijk nooit. Toen hij bij Den Haag zijn eerste contrac- tje kreeg, hielp hij tussen de mid dag zo af en toe zijn pa in de mie- fabriek in de Haagse Obrecht- straat. Nog geen 18 was hij, intus sen samenwonend met de moe der van zijn kind, toen hij al zo'n 30.000 gulden verdiende onder Evert Teunissen. Tscheu-la bleef de voetballer, die hem de naam bracht „gemakzuchtig, zelfzuch tig en af en toe geniaal" te zijn. Ling: „Bij Den Haag speelde ik maar sporadisch goed en dan al leen nog maar in thuiswedstrij den. Meeverdedigen? Kreeg ik een beroerte van, die drang om een ander zijn voetballusten te ontnemen, zat nu eenmaal niet in me. Maar daar kom je er niet mee. 'Een atletischer persoon met zo'n fluwelen balbehandeling moet nog geboren worden' hé. Ik ben meegegaan met de trend van nu. Storen, meeverde digen, het hoort er allemaal bij. Daarom word ik nog wel eens ziek van die mensen, die me nu nog luiheid verwijten. Dat etiket heb ik me in die tijd nu eenmaal opgeplakt en daar kom je heel moeilijk meer van af' Vandaar dat Ling zich, eenmaal bij Ajax, hopeloos ergerde aan die ene supporter aan de lange zijde „Nog voordat er een bal was afge trapt hoorde ik al van die kant: Hè Ling, doe je er vanmiddag nog wat aan?". Ik verbeet me eiKe wedstrijd weer, nu interesseert het me allemaal niet zo erg meer. Ik weet, dat dat zo'n mannetje moet zijn, die negentig minuten lang met een tas vol bierblikjes gewoon z'n frustraties kwijt moet. Zo'n man, die dan nog denkt dat-ie best wel mee zou kunnen op dat veld ook. Met zo'n buikje, nog nooit zelf aan sport gedaan". Rijpingsproces „Kritiek doet me niet zoveel meer Ligt ook aan het rijpingsproces dat ik ondergaan heb. Onbewust ben ik volwassener geworden, in m'n gedragingen, in het veld en erbuiten. De mensen verwachten van mij, dat ik drie, vier man pas seer. Lukt dat een keer niet, dan ben je de gebeten hond. Zondag speelde ik tegen NEC, tegen Toon Willemse. Zo'n man kan alleen maar een mannetje scha duwen. Van hem verwacht men niet, dat-ie eventjes een paar man op rij passeert. Zo'n jongen heeft dan veel minder kritiek te verdu ren dan ik". Rinus Michels heeft Tscheu-la („ei genlijk heet ik Tshen-la, maar omdat m'n vader Tscheu-la heet en ik vroeger op school ook zo genoemd werd, is dat m'n roep naam geworden") de betrekke lijkheid doen inzien van zijn sport. Ling: „Hij zag het in 't be gin echt met me zitten. Wilde een topspeler van me maken, binnen twee jaar, zei hij. Nou, ik speelde in het begin niet zo gelukkig en vanaf die tijd zag hij me nauwe lijks meer staan. Kijk, dat bedoel ik met betrekkelijkheid. De ene keer ben je de superster, de held, de andere keer word je in de goot getrapt" Michels ging, Ivic kwam. „Twee jaar vakantie was dat. Ivic is de beste trainer, die ik ooit gehad heb. Die man had echt verstand van voetbal en liet je ook lekker ontspannen trainen. Ik heb wel eens probleempjes met hem ge had, zelfs een tijdje niet meer met hem gepraat, maar dat was alle maal van voorbijgaande aard. Die man heeft van een oude Ajax- ploeg toch een veijongd speels Ajax gemaakt. Jongens als Van Dord, Arnesen. Lerby, Tahamata en ik hebben heel veel aan hem te danken". Over Ajax' huidige trainer, Cor Brom, laat Tscheu-la zich liever nog niet uit. „Daarvoor is Brom er nog te kort", zegt hij, al heeft hij die middag duidelijk moeite zich te herstellen van een duurloop door het Amsterdamse Bos. Een tipje van de sluier wordt opge licht: „Brom traint wel veel zwaarder dan Ivic, hij is voor stander van duurlopen. Vind ik. Oranje De groei van Tscheu-la Ling zit er in. Hij beweegt zich vooral dit seizoen zeer constant over het veld, scoorde en-passant ook nog zes treffers en verdient meer dan gewone interesse van bonds coach Jan Zwartkruis. Tscheu-la: „Vorig jaar had ik wat teleurstel lende ervaringen met Orapje. Te gen Rusland en Israël speelde ik zeker niet slecht, maar ik heb daarna niets meer gehoord. Was er wel ziek van. begon ook prompt een stuk slechter te spe len bij Ajax. Een maandje terug zou ik in Nijmegen mee hebben gedaan tegen IJsland, wanneer ik niet geblesseerd raakte in een oe fenpartij ervoor. Dat is over macht". Tegen Zwitserland, ruim twee we ken terug, kreeg Ling de zoveel ste opdoffer te verwerken. Zwartkruis koos ten slotte voor de frontlinie Rensenbrink-Geels- Nanninga. Ling: „Ja, ik had er op gerekend te spelen, maar diep in het achterhoofd had ik wel reke ning gehouden met het opstellen van Nanninga. Daarom kwam de klap niet zo hard aan. Ach, vroe ger zou ik er weer wekenlang ka pot van zijn geweest. Nu zeg ik, een bondscoach moet maar be slissen wie hij de beste vindt. Hij kan er maar elf opstellen en trouwens: ik vind Zwartkruis een aardige vent". Tscheu-la Ling is duidelijk serieu zer bezig met zijn vak, weet dat hij met een constante prestatie ook het brede publiek op zijn hand kan krijgen. Eèn sympto matisch voorbeeldje van zijn ei gen wil bleef deze zomer nog ge spaard Hij raakte tijdens de eer ste trainingen van Brom prompt geblesseerd, een gevolg van een te lange periode inactiviteit op Sardinië, het eiland waar hy vakantie vierde. Tscheu-la, ten voeten uit: „Ik heb inderdaad daar drie weken stilgezeten, niet getraind. Maar dat maakt nie mand me wijs: als ik vakantie houd, dan houd ik ook vakantie. Dan ga ik me niet te pletter lo pen...". t Gijze Stroboer: 3 goals BARCELONA - AZC/Alphen is het Europa Cup-avontuur in Barce lona overtuigend begonnen. In het openingsduel tegen het Bel gische GZV uit Gent gleden de Alphenaren soepel naar een 14-4 overwinning. In de tweede wed strijd van die avond behaalde de Spaanse kampioen Montjuic een even duidelijke zege op de Noor se titelhouder Svomme Klubb uit Oslo: 14-2. Door onze speciale verslaggever Wim van Wanrooy AZC-coach George Geurtsen toon de zich na afloop content met de prestatie van zijn ploeg. "Alleen zou je nog even stil kunnen staan bij enkele eenvoudige kansen die we gemist hebben. Dat kan straks belangrijk zijn als het doelge- middelde gaat meetellen", aldus Geurtsen. De Doorwerthenaar was van plan geweest om tijdens de vergade ring van de Technische Commis sie een protest in te dienen tegen het meespelen van twee kersver se Montjuic-spelers. De Span- jaarden zelfwaren Geurtsen ech ter een slag voor door eigenmach tig beide spelers buitenspel te zetten. Daardoor verliep de start in Barce lona volgens plan en zonder schokkende gebeurtenissen. Dat AZC tegen GZV weinig te duchten zou hebben stond bij voorbaat vast. De Belgen namen tien jaar geleden voor het laatst deel aan de Europa Cup en wisten zich nu bij voorbaat kansloos. Tekenend voor het gebrek aan ta lent in dat land was het meespe len van de 47-jarige doelman Wal ter Geirnaert. Slechts captain Frank Oosterlink kon zich meten op dit internationale niveau. De Belgische international nam drie van de vier treffers van zijn ploeg voor zijn rekening. AZC kwam bijna traditioneel lang zaam uit de startblokken. Buunk, ongelooflijk vrij, en Stroboer til den de Alphenaren in de eerste periode naar een 2-0 voorsprong. In het tweede part liep AZC uit naar 5-1 door treffers van Keman, de uitblinkende Gijs Stroboer en Erik Noordegraaf. Geurtsen, erg zuinig met zijn wis sels, verving tot dan alleen de te genvallende Van de Akker. De wisselvallige Alphenaar kwam pas in de slotfase op toeren, toen hij een puntgave hattrick scoor de. Hij werd echter ook driemaal door de scheidsrechters naar de kant de In de derde periode macht van AZC erg groot. Van 5-1 stoomde de Geurtsen-formatie naar 10-3. Keman, De Heij, Sto- boer, Buunk en 't Hart troffen doel. Van de Akker(3x)en Buunk tekenden in de slotperiode voor de Alphense produktie. George Geurtsen toonde zich giste ren na het gewonnen duel opti mistisch over de kansen om bij de eerste twee te eindigen, hetgeen recht geeft op doorgang naar de halve finale. Dat optimisme liep geen schade, toen Montjuic ver volgens het zwakke Svomme Clubb platwalste: 14-2. De Span jaarden dankten die monsterzege voornamelijk aan Sans, spelver deler van het nationale team, die met acht treffers een hoofdrol vertolkte in het eenzijdige duel. Vandaag wacht AZC de beslissen de krachtmetingen met de Joe goslavische kampioen Partizan, de favoriet in Barcelona, en Montjuic, de ploeg die AZC uit de halve finale zou moeten houden. AZC speelt in de middaguren eerste tegen Partizan en later in de avond tegen Montjuic. Geen salaris werknemers FC Dordrecht (Van onze sportredactie) DORDRECHT - De twintig spelers van FC Dordrecht, alsmede de twee oefen meesters, hebben nog geen salaris ontvangen over de maand september en het ziet er niet naar uit dat dat spoedig zal gebeuren. De KNVB heeft het bestuur van de eerste-divisieclub een voorschot geweigerd van f 25.000, zijnde het eerste deel van de jaarlijkse uit kering uit de toto-lotto-pot. Dit aangezien de zaakwaarnemer van Jan Klijnjan, Verzijl, daarop twee maanden geleden al beslag heeft laten leggen. En dat houdt verband met de wei nig rooskleurige situatie van FC Dordrecht, dat Klijnjan bij zijn terugkeer uit Frankrijk - als on derdeel van een driejarig contract -een pand van f 150.000 aanbood, waarin hij een sportzaak kon be ginnen. Maar aangezien de club ten aanzien van de afbetaling van het pand in gebreke bleef (voor zitter Passchier „De zakenlieden die zich garant stelden, lieten het afweten"), liet Klijnjans adviseur beslag leggen op FC Dordrechts -'eel uit de toto-lottogelden. De club heeft nu de bemiddeling ingeroepen van FBO-voorzitter Eric Vilè. LEIDEN - Even, heel even maar le ken alle opbeurende woorden van Ton Menken toch nog voor niets geweest. In de slotfase van Leiden Lions - Amsterdam (uit slag 3-1) beging routinier Rudy Bakker namelijk de onvergeef lijke fout om vlak voor de ogen van scheidsrechter Zaalberg van Zeist Amsterdam-speler Philip Kuivenhoven een 'ellbowing' toe te dienen op het moment dat zijn ploeg kon bogen op een krappe 2-1 voorsprong en zijn teammaat Dan Cuomo op de strafbank zijn zonden zat te overdenken over een overtreding (holding). De af- weerslag werd daardoor voor de resterende spelers (Paul Domm, Dave Mathewson en Jiri Anton) nog eens extra bemoeilijkt. Het drietal slaagde er echter in, be kwaam geassisteerd als ze wer den door goalie Ed Nienhuis, het zwakuitgevoerde Amsterdamse 'powerplay' (via een numerieke meerderheid tot scoren trachten te komen) op onthutsend een voudige manier te ontrafelen. Juist die geslaagde afweerslag greep Leiden Lions aan om zich op te richten. Nadat de brigade van Paul Domm in de tweede en een groot deel van de laatste pe riode vaak gebukt ging onder de Amsterdamse pressie werd die zo succesvol verlopen 'penalty-kil ling' aangegrepen om het in de eerste periode gedemonstreerde zelfvertrouwen te herpakken. Een gegeven, dat drie minuten voor tijd in de vorm van de alles- beslissende derde treffer van Ivan Kocanda gestalte kreeg. Leiden Lions klom met die 3-1 zege uit het diepe dal, waarin die ploeg na de 4-10 nederlaag tegen HYS en het 4-2 verlies tegen Den Bosch was terechtgekomen. De stemming binnen de Leidse ijs- hockeyéquipe was na die 'ne derlaagserie' beneden het nul punt gedaald. Zelfs uit het brein van trainer/coach Paul Domm bleek in de afgelopen week het laatste vleugje optimisme te zijn weggevloeid. Een wetenschap, die voor bestuurslid en sponsor Ton Menken aanleiding was om zijn' ijshockeyteam op de snijta fel te leggen. Hoogstpersoonlijk onderwierp hij zijn 'werknemers' aan een zelfonderzoek. Inspi reerde hij de spelers met het even simpele als duidelijke "jullie zijn het aan de toeschouwers ver plicht om keihard door te gaan, nu dat publiek Leiden Lions nog altijd niet heeft laten vallen" tot een inzet die de Leidse formatie in voorgaande 'Coupe NN-edi- ties' nog niet had opgebracht.Met ongekende bezieling werd Am sterdam in de eerste periode in eigen defensievak opgesloten. Zonder uitzondering kweten de drie Leidse aanvalslijnen zich met een ontroerende bezieling van hun 'fore-checkingstaak' Juist dat storende werk leidde herhaaldelijk tot Amsterdams puckverlies. Leiden Lions kreeg daardoor in die beginfase talloze mogelijkheden om Amsterdam definitief op afstand te zetten. Zeker, nadat Jiri Anton (assists van Paul Domm en Dan Cuomo) en Erwin van Diermen (na fraai voorbereidend werk van Robin Sarabèr) hun team op een 2-0 voorsprong hadden gezet. Harrie Wielheesen (3x) en Frank Dob belaar (2x) bleken evenwel niet bij machte om doelman John de Bruijn vanuit ideale positie te verschalkenm Nalatigheden Die nalatigheden leken Leiden Lions in de tweede periode op te breken. De voormalige bonds coach Hans Westberg besefte als geen ander dat Leiden Lions op eigen wapens bestreden diende te worden. Hij verordonneerde zijn pupillen om het tempo op te schroeven. Dat consigne had tot gevolg dat de thuisclub in het 'tussenpart' geen moment meer de gelegenheid kreeg om de rag fijne combinaties van de eerste periode te componeren. Integen- deelm Leiden Lions moest zich in deze fase van de strijd hoofdza kelijk bepalen tot de defensieve rol. Een taak die eens te meer nog werd verzwaard, nadat Ron Ber- teling een combinatie van Ejay Queen en William Klooster op doeltreffende wijze had afge werkt 2-1. De 'runner up' van de Coupe NN- competitie legde na die treffer de finitief de hautaine houding van de eerste periode af. Met tomelo ze energie zetten de Amster dammers aan voor een minuten lang durend offensief, waarin de veste van Ed Nienhuis, die in dat stadium van de confrontatie veel rebounds weggaf, geregeld onder vuur werd genomen. Dave Ma thewson moest er zelfs eenmaal aan te pas komen om de discipe len van Westberg van de gelijk makende 2-2 af te houden op het moment dat Nienhuis reeds ver slagen was. De Amsterdammers lieten zich door die tegenslag niet afschrik ken, bleven voortdurend pressie uitoefenen, hoezeer met name Paul Domm en Jiri Anton het spel naar de andere zijde van de baan trachtten te verplaatsen. De oorzaak, dat Leiden Lions in die fase niet bezweek onder de Am sterdamse druk lag voornamelijk in het feit dat de hoofdstedelijke ploeg eenvoudig vergat de aan- valsacties van de zo broodnodige precisie te voorzien. De Leidse équipe kon zich daardoor in de laatste periode enigermate her stellen, zelfs enige aanvallende initiatieven ontplooien. Theo Dietz (voorlangs) en Ivan Kocan da (sloeg over de puck) verzuim den echter hun ploeg definitief uit de Amsterdamse omklem ming te bevrijden. Wat laatstge noemde even later wel lukte na dat het inzetrijke drietal Domm, Mathewson en Anton tegen vijf Amsterdammers overeind was gebleven. "En dat leverde ons de overwinning op", wist Ton Men ken, die met zijn woorden de in zet in zijn ploeg had terugge bracht Verdere uitslagen: HYS-Utrecht 10-5; Nijmegen-Tilburg 3-6; Olympia Heist-Den Bosch 12-0. GERARD VAN PUTTEN ADVERTENTIE Zondag a.s. 14.00 uur Lugdunum-DHL Sportpark aan de Oegstgeesterweg. L.F.C.—Delft Aanvang 14.00 uur Boshuizerkade. MST-JZF-FFT /S 31J/KFAJ &OCVC- 0&4PZ-/V AXS7- C£ &4Z... /7b ..GAF 7Z/V- S1077F UO<5£ PCaF- F/V 04A& <SG4£ OBSFFVV- M/Ye 7£££/& 3££a7GF(3-2)

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27