Sadat en Begin krijgen de Nobelprijs voor vrede Palestijnse autonomie: een wassen neus Historische stap van Sadat kreeg pas laat vervolg Ondertekenaars Charta vragen om solidariteit BÉÉMM Uitbreiding nederzettingen zorgt voor spanning ELKE ZONDAG SCHEVENINGEN Telefoon (070) 55308 Oeganda: Aanval nit Tanzania ZATERDAG 28 OKTOBER 1878 DEN HAAG (ANP) - "Nooit meer oorlog". Deze woorden sprak de Egyptische president, Anwar Sa- dat, op 20 november vorig jaar in Jeruzalem. Hij deed dat in een toespraak in het parlement die de climax vormde van zijn histori sche bezoek aan Israël dat na 30 jaar tijd, waarin vier oorlogen gevoerd werden, een feitelijke er kenning van de Joodse staat bete kende. Maar er zou nog veel water door de Nijl moeten stromen voordat bei de partijen op 17 september van dit jaar hun handtekening kon den zetten onder de kader-over eenkomsten van Camp Daviddie een blauwdruk inhielden voor een vredesverdrag: tussen Egypte i Israël met ontruiming t gehele Sinai door Israël en ont manteling van de Joodse neder zettingen aldaar. Met het opzienbarende vredesini tiatief van de Egyptische leider brak voor Israël het uur der waarheid aan. Weinigen in bin nen- en buitenland hadden ver wacht dat het juist de rechts-na- tionalistische leider Menachem Begin zou zijn die - zij het onder zeer zware druk van de Verenig de Staten - tot een vredesakkoord met Egypte zou komen. Obstakel mei vorig jaar werd door velen beschouwd als een obstakel voor de Amerikaanse vredesinspan ningen. Na 29 jaar werd de ar beiderspartij verslagen door het Likoed-blok van de voormalige verzetsstrijder Begin, die star vasthield aan handhaving van de Joodse nederzettingen en die bij voorkeur sprak over "bevrij de" in plaats van bezettegebie den. Zijn tegenbezoek aan Egypte op 25 december leverde geen resultaat op. De verwachte gezamenlijke beginselverklaring over vrede bleef uit. Slechts werd besloten tot voortzetting van het overleg in politieke en militaire commissies. Maar dat overleg werd reeds op 18 januari door president Sadat afgebroken. De Egyptische leider had intussen te kampen met fel verzet van de meer radicale Arabische landen en de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO. Zij beschouwden zijn vredesinitiatief als verraad en vormen op een conferentie in Tripoli het standvastigheids- front" waarna Sadat op 5 decem ber de betrekkingen met hen ver brak. Architect Al eerder was er van die zijde verzet gerezen tegen de eenzijdige troe penscheiding sovereenkomsten die Sadat met Israël sloot na de oktober-oorlog van 1973, uit wel ke oorlog de president in zijn land als "de architect van de overwin ning" naar voren was gekomen. Voor steun wendde de Egyptische leider zich tot de V.S. die volgens hem alle kaarten in handen had den om Israël tot een soepeler houding te bewegen. Hij keerde zich af van Moskou dat niet de nodige militaire en finan ciële bijstand zou hebben gegeven om het evenwicht tegenover de Is raëlische vijand te waarborgen. Toen in de loop van dit jaar Egypte en Israël steeds verder uit elkaar dreven greep president Carter in. Nadat diplomatieke stappen en een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de drie landen op 18 juli op Leeds- Castle in Kent geen resultaat hadden opgeleverdnodigde pre sident Carter beide landen uit voor een driehoekstop in Camp David. Deze begon op 5 septem ber. Na 13 dagen van hectische onder handelingen werd overeenstem ming bereikt. Toen de akkoorden van Camp David na het emotio- neelste debat uit de geschiedenis van het Israëlische parlement op 29 september waren aanvaard, sprak de Israëlische leider van de "gelukkigste dag" van zijn leven. Dertien dagen De vredesonderhandelingen kon den op 12 oktober in Washington worden begonnenOp 19 oktober keerden de Israëlische delegatie leiders voor ruggespraak naar Jeruzalem terug. Op 25 oktober gaf het Israëlische kabinet zijn goedkeuring aan het ontwerp- vredesverdrag dat met Ameri kaanse bemiddeling tot stand was gekomen. Wel stelde het, evenals Egypte, enkele amende menten voor. Het overleg in Was hington zou worden hervat. ■Maar hoe moeilijk de weg naar vre de tussen beide landen is zou donderdag nog blijken toen een Israëlisch besluit tot uitbreiding van nederzettingen in bezet ge bied een nieuwe kink leek te wor den in de kabel die beide landen zou verbinden. SPRANKELENDE VERKOOP VAN LUXE BRAZILIAANS LEREN MEUBELEN Nederlands grootste Vrije dag? Meubelkeurdag' kollektie echt Braziliaans leren meubelkeur—jv\ zitparadijs^SJp meubelen staat zondag te kijk Onderga op uw gemak de rijkdom van echt Braziliaans leer Geniet van de bijzonder lage prijzen I Gevers Deynootweg 83 (100 meter vanaf het Kurhaus) ook dagelijks geopend donderdag koopavond JERUZALEM (GPD) - „Mijnheer de president", zei Begin tegen Sadat na het ondertekenen van het Camp David-akkoord, „laten wij proberen om binnen drie maanden het vredesverdrag te ondertekenen". Sadat was het roerend met Begin eens. Er leek niets een snelle ondertekening van een Egyptisch-Israëlisch vredesverdrag in de weg te kun nen staan. En toen op 12 oktober de vredesconferentie werd ge opend, wees alles erop dat het om een routinezaak ging; het uitwer ken van een aantal details. Onverwachte problemen rezen ten aanzien van de aanhef van het verdrag. Hierin zou worden ver wezen naar een volledige vrede in het Midden-Oosten en de oplos sing van het Palestijnse vraag stuk; de andere overeenkomst die in Camp David was gesloten. De Egyptenaren, geisoleerd in de Arabische wereld, wilden de rela tie tussen die twee verdragen zo duidelijk mogelijk formuleren. President Carter kwam met een compromisformule, waarvan de strekking niet precies bekend is, maar die de relatie uiterst vaag houdt. Het Egyptisch-Israëlische vredes verdrag zou formeel-juridisch in ieder geval niet worden gekop peld aan de Palestijnse zaak. Toch had de Israëlische regering maar liefst 17 uur nodig om zijn goedkeuring aan dat ontwerp te geven, en die goedkeuring was nog maar gedeeltelijk en voor waardelijk. b reden voor de aarzeling Jeruzalem moet echter dieper worden gezocht. De Israëlische politieke top is uitermate gefru streerd; zowel regering als oppo sitie. Begin, Dajan, Weizman en een paar adviseurs hebben alles in Camp David bekokstoofd. De rest, ministers en parlementsle den, mocht na afloop de zaak al leen maar goedkeuren. Dat heeft veel kwaad bloed gezet en fru straties gekweekt, vooral binnen de Likoed-partij van Begin, te meer omdat in die kring de hele gedachte aan Palestijnse zelfbe schikking toch al bijzonder moeilijk is te verteren. Pas heel langzaam beginnen de mogelijke gevolgen van de auto nomie door te dringen. Wie zal de hoogste autoriteit op de Westoe ver worden als het militaire be stuur en daarmee het Israëlische bestuur wegvalt? Krachtens welk recht kan Israël daar door gaan met het vestigen van nieuwe nederzettingen? Wat wordt de status van de al bestaande neder zettingen? Hoe onafhankelijk wordt dat Palestijnse autonome bestuur? Wie verricht arrestaties na terreurdaden? Hoe effectief kan de Israëlische geheime dienst blijven opereren zonder de dekking van het Israëlische' mili taire bestuur, dat grote bevoegd heden heeft en daar ook gebruik van maakt. Er is een meestal on uitgesproken gevoel dat Begin in Camp David te ver is gegaan en dat de Palestijnse autonomie al leen dan aanvaardbaar is, als die in feite nooit wordt gereali seerd. Een ander probleem is de geloof waardigheid van Begin en zijn regering. Wat is er overgebleven van Begins ferme woorden, dat Anders dan hij nooit dit en nooit dat zou doen? Geen Israëlische regering die het besluit neemt om neder zettingen te ontruimen, kan 24 uur doorregeren, was zijn gelief koosde argument ten aanzien van de nederzettingen in de Sinai. En waarom zouden Begin en zijn re gering geloofwaardiger zijn als het over de Westelijke Jordaan- oever gaat? Camp David, moest Begin dit keer het hele kabinet tot zijn recht laten komen en tenminste de indruk geven dat alle ministers volwaardig deel de besluitvorming. Het is daarom niet zo verwonderlijk dat premier Begin uitermate voorzichtig moet manoeuvreren om een al te grote rebellie in eigen Likoed-kring te voorkomen. Een aanzet daartoe tekende zich de vorige week af, toen een viertal mininsters, onder leiding van su perhavik Sharon, zeiden dat er nu wel genoeg concessies waren ge daan. De ene concessie had de andere concessie tot gevolg, zei men en voor Israël het wist zou het terug zijn aan de grenzen van 1967. De argumenten van deze opponen ten werden versterkt door de ac tiviteiten van de Amerikaanse onderminister van buitenlandse Toch zaken Saunders, die in Jordanië en in de bezette gebieden de ak koorden van Camp David toe kwam lichten en in feite beloofde dat ook de Palestijnenen en Jor danië, met hulp van Amerika, konden krijgen wat Sadat had gekregen: al het bezette gebied in ruil voor vrede. Dat maakte voor het toch al zenuwachtige kabinet de kwestie van de aanhef in het De bestaande nederzettingen op de Westoever zullen worden ver sterkt, om nogmaals te onder strepen dat de Palestijnse auto nomie een wassen neus is, die zowel Israëls rechten als de vrede met Egypte niet in de weg mag staan. Begin stelt zelfs voor zijn eigen kantoor en dat van Dajan over te brengen naar het omstre den Arabische Oost-Jeruzalem, dat door de Amerikanen als „be zet gebied" wordt be schouwd. Begin zal zich de rol van een De Gaulle niet meer willen laten ontglippen, maar evenmin wil hij de Joodse geschiedenis ingaan als de man die het land Israël heeft weggegeven aan de Pale stij nen. het nauwelijks voorstelbaar dat de zaak alsnog misloopt. Zijn hele leven lang heeft Begin een Ben Goerion-complex gehad. Ben Goerion. en niet Menachem Begin, was de man die de staat Israël heeft gesticht. De rol van een tweede Ben Goerion, de man die de vrede brengt, die zal Begin zich, zo vlak voor de drempel van de vrede, niet meer laten ontglip- Minister van defensie in Zweden tevens aandeelhouder wapenfabriek STOCKHOLM - Keer op keer zijn de afgelopen dagen door de op positie in het Zweedse parlement vragen gesteld over het persoon lijke bezit van aandelen door le den van de nieuwe minderheids regering van de Volkspartij Dit nadat een Zweeds dagblad had onthuld dat de minister van de fensie Lars de Geer de grootste aandeelhouder is van de Zweed se wapenfabriek Norma. Premier Ola Ullsten heeft daarop verklaard dat minister De Geer zijn positie als lid van het bestuur van Norma nu zal moeten opge ven en geen zeggenschap méér mag hebben als in de toekomst defensiezaken, die op de Norma- fabriek betrekking hebben, in re geringskringen in behandeling worden genomen. Het hele debat heeft er nu toe geleid dat alle ministers hun bezit aan aandelen openbaar moeten ma ken en ook dat van hun vrouwen of kinderen. NEW YORK - De directies van "The New York Times" en "Daily News" en de vertegenwoordigers van de drukkers zijn het eens ge worden over de kwestie van het aantal arbeidsplaatsen. De druk kers voerden al sinds 9 augustus acties OSLO (GPD/AFP/Reuter) - De Nobelprijs voor de vrede is dit jaar toegekend aan president Anwar Sadat van Egypte en premier Begin van Israël. Met de toekenning van de prijs is twee weken gewacht, omdat de Nobelstichting eerst de kringen van de vredesbesprekingen in Camp Da vid wilde afwachten. Sadat was een van de vijftig kandi daten voor de vredesprijs dit jaar. Zijn benoeming werd onder meer gesteund door de voormalige Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Henry Kissin ger. Naar verwachting zal Sadat, evenals Begin, naar Oslo komen om de prijs in ontvangst te ne- Arabische diplomatieke kringen in de Libanese hoofdstad Beiroet spreken hun verwondering uit over de beslissing van het Noorse Nobelcomité, dat kennelijk geen rekening heeft willen houden met de politieke overgevoelighe den in de Arabische wereld: een sterk geïsoleerd Egypte, dat op het punt staat een aparte vrede met Israël af te sluiten en een zich aaneensluitend tegenfront van gematigde en radicale Arabische landen, die allemaal verschillen de oordelen over president Sa dat's vredesinitiatief, maar die eensgezind zijn in hun oppositie 1 tegen een afzonderlijke vrede tussen Egypte en Israël. Dat de keuze op Sadat gevallen is, wordt tot op zekere hoogte nog begrepen in de Arabische wereld, maar dat uitgerekend Begin de vredesprijs met Sadat moet de len, is een zaak die zonder meer verbijstering oproept. Begin wordt in de Arabische wereld als een onbuigzame politicus, als een fanaticus gezien, een man die zijn ware bedoelingen de afgelopen dagen weer eens gedemonstreerd heeft door - tegen alle afspraken met Amerika en Egypte in - de joodse vestigingen in de bezette Arabische gebieden te willen gaan uitbreiden en Israëlische regeringskantoren te willen overplaatsen naar Arabisch Oost- Jeruzalem. De Palestijnen zijn diep teleurge steld door de beslissing de Nobel- vredesprijs aan Sadat en Begin toe te kennen: President Sadat heeft de Palestijnen in de steek gelaten en Begin gaat door met zijn expansionistische politiek. Het is een vredesprijs, maar in het Midden-Oosten is nog steeds geen vrede, en ons, Palestijnen, wordt nog dagelijks grote on rechtvaardigheid aangedaan", aldus Mahmud Labadi, woord voerder van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO in Bei roet. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Mosje Dayan, heeft gisteren in Washington een gesprek van drie kwartier gehad met zijn Amerikaanse collega Cy rus Vance. Het conflict dat twee dagen geleden tussen Amerika en Israël ontstond naar aanlei ding van het Israëlische besluit de nederzettingen in Jordanië uit te breiden, is gebleven. "Ik heb kunnen vaststellen dat de Amerikaanse regering ten zeerste gekant is tegen het Israëlische besluit", zei Dayan na het onder houd. "De partijen zijn op hun standpunt blijven staan" Minister Dayan zei dat hij van me ning was dat het overleg niet zou behoeven te lijden onder beslui ten die Israël zou kunnen nemen ten aanzien van zijn nederzettin gen in Jordanië of de strook van Gaza. De Egyptische onderminister van staat voor buitenlandse zaken, Oesama Al-Baz, noemde het Is raëlische besluit de nederzettin gen in de bezette gebieden te ver sterken, "een zeer ernstige en ne gatieve ontwikkeling" Volgens medewerkers in Jeruza lem is premier Menachem Begin van Israël niet erg onder de in druk van de scherp-gestelde nota WENEN - Dissidente Tsjechen in Tsjecho-Slowakije en daarbuiten hebben gisteren aan de voor avond van de 60e verjaardag van de republiek opgeroepen tot on derlinge solidariteit en herstel van de mensenrechten in hun land. Een in Praag uitgegeven verklaring is ondertekend door woordvoerders van Charta '77, een andere in Wenen door meer dan honderd Tsjechoslowaakse dissidenten in ballingschap. De vroegere secretaris van het cen trale comité van de Tsjechoslo waakse communistische partij, Zdenek Mlynar, het vroegere hoofd van de parlementaire commissie voor buitenlandse za ken, Jiri Pelikan, en de vroegere hoofdredacteur een katholiek dagblad, Pavel Tigrid, riepen op tot de vrijlating van Charta- woordvoerder Jaroslav Sabata, die op 1 oktober aan de Pools- Tsjechoslowaakse grens werd gearresteerd toen hij probeerde Poolse dissidenten te ontmoeten. Jaroslav werd in elkaar geslagen, gevangen gezet en beschuldigd van verzet tegen een ambtenaar, een politieman in functie. In af wachting van zijn proces zit hij in voorarrest in de gevangenis van Hradec Kralove in Oost-Bohe- In de drie pagina's lange verklaring wordt een analyse gegeven van de betrekkingen tussen de staat en haar burgers. „In de toekomst moeten we èèn fundamenteel gemeenschappelijk doel heb ben", aldus de verklaring. „Dat is het verdedigen van de rechten van allen en in het bijzonder de rechten van degenen die ze niet krijgen, zonder te letten op poli tieke opvattingen, op de hiërar chische positie, op de machte loosheid of het verleden van mensen. In een inleiding op een persconferentie benadrukte Pa vel Tigrid, dat Tsjecho-Slowakije zijn les heeft geleerd in de kwes tie van binnenlandse verdeeld heid. Tsjechoslowaken in bal lingschap. zo betoogde hij. heb ben ook geleerd hun verschillen in ideologie te laten vallen om te vechten voor het algemeen be lang. Er zijn aanwijzingen dat de vervolgingen van onderteke naars van Charta '77 krachtiger worden, aldus de drie dissiden ten in ballingschap. Overtredin gen die vroeger werden afgedaan met een waarschuwing, leiden nu onmiddellijk tot een aanklacht. Voorbeeld daarvan is Ladislav Lis, de vroegere secretaris van de Tsjechoslowaakse jeugdorgani satie, die een zware straf te wach ten staat omdat hij zijn kudde schapen heeft laten grazen op grond van de spoorwegen, en derhalve op grond van de ge meenschap. Verder is er het voorbeeld van de priester die be vel kreeg een kleine zwarte vlag te verwijderen dat hij uit zijn auto naar buiten had gestoken ten te ken van rouw bij de dood van paus Paulus VI. Reden voor het bevel was het feit dat het de offi ciële Oogstdankdag was. De toenemende druk, zo menen de drie, wordt deels veroorzaakt door de angst van de Tsjechoslo waakse regering dat, na de recen te ontmoetingen van leden van Charta '77 en van het Poolse Kor, de dissidentenbeweging interna tionaal dreigt te worden. „Zij is al internationaal", aldus Tigrid. „Wij in het buitenland hebben uitstekende contacten met de dissidenten in Moskou". Volgens de drie zijn er op het ogenblik 37 politieke gevange nen in Tsjechoslowakije. maar er zijn vele duizenden arbeiders van wie de namen niet bekend zijn, maar die hun baan verloren heb ben of die wegens hun politieke opvatting zijn gedegradeerd. Menachem Begin: NAIROBI (Reuter) - Tanzaniaanse troepen zijn, met steun van Cu banen, opnieuw Oeganda bin nengevallen, zo meldde radio- Oeganda gisteren. Volgens de mededeling trokken de Tanzanianen op met tanks en zware wapens. Zij zouden de stad Mutukula al hebben bezet en na deren Masaka dat 65 kilometer van de grens aan de westelijke oever van het Victoria-meer ligt. Voorts zouden zij over water op rukken naar Kampala en Enteb be. De Oegandezen hoeven zich echter geen zorgen te maken, want de Oegandese strijdkrachten zullen de invallers verdrijven, zei de ra dio. De strijdkrachten zijn in staat van paraatheid maar dege nen die verlof hebben kunnen thuisblijven. Artsen moeten be reikbaar blijven. die hij over de zaak heeft gekre gen van president Carter. De in houd zal morgen worden bespro ken op de wekelijkse vergadering van het Israëlische kabinet. Wat de Amerikaanse nota precies behelst is niet bekendgemaakt, maar volgens ingewijden weer spiegelt zij het ongenoegen zoals dat donderdag door president Carter en minister Vance is uit gedrukt. In Jeruzalem werd opgemerkt dat de Amerikaanse president niet verbaasd had behoeven te zijn over het besluit de nederzettin gen uit te breiden, daar het enige waartoe men zich in Camp David heeft verplicht is, gedurende drie maanden geen nieuwe nederzet tingen te bouwen. Begin, aldus de kringen in Jeruza lem, heeft duidelijk tegen Carter gezegd dat meer kolonisten zou den worden uitgezonden naar bestaande buitenposten. NOTTINGHAM - Moeten we er in Nederland nog een beetje aan wennen dat er rode en blauwe telefoons te krijgen zijn, in Engeland is men al weer een stapje verder. Daar komen nu binnenkort Mickey Mouse tele foons in omloop. Dit alles ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van deze Walt Dis ney creatie.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25