Leen van je buren niet alleen de tuinslang... KERKDIENSTEN Marokkaan wil vertellen wat er gaande is imtTiiriifu Berkhof in Alphen: Plaatselijke oecumene verzandt vaak in traagheid dom Rotterdam, dr. J. van der Ven, reikte hem de onderschei ding uit. Ook na zijn pensionering als chef- boekhouder van de Pauselijke Missiegenootschappen bleef de heer Peeters (die vele jaren in Voorschoten heeft gewoond) het "bijbaantje" behartigen. Door de veranderde finaciële structuur in de bisdommen Rotterdam en Haarlem wordt het Liefdewerk Arme Parochies nu opgeheven. Kerkmuziek. Het Nederlands Instituut voor Kerkmuziek te Utrecht - vroeger het Instituut voor Katholieke Kerkmuziek - is zijn werkzaamheden begonnen. De Rooms Katholieke Kerk, de Gereformeerde Kerken, de Her vormde Kerk en de Evangelisch- Lutherse Kerk werken hierin De opleiding is vergelijkbaar met die aan een conservatorium. Vijf jaar duurt de studie voor het di ploma "kerkmuziek". Ook kan men worden opgeleid voor een akte piano, orgel, clavecimbel of zang. Bij een combinatie van op leidingen kan de studie zeven jaar duren. De selectie bij de toe lating is streng. Alleen duidelijk gemotiveerde kandidaten wor den toegelaten. Hervormde Kerk. Beroepen te Raamsdonkveer D.H. Bosma Terneuzen, die bedankte voor Katwijk aan den Rijn; bedankt voor Dirksland J. van Wier Kam pen. Gereformeerde Kerken: be roepen te Veenendaal G.J. van Pij keren Meliskerke. Ds. W.H. van Halsema, te Leiden beroepen in de vacature J. Bovenberg, heeft over dit beroep nog niet be slist. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: Aaangenomen naar Anna Paulow- na-Enkhuizen kandidaat A. de Jager Kampen, die o.a. bedankte voor Oegstgeest-Lisse. Oud-Ge reformeerde Gemeenten: aan genomen naar Kinderdijk A.P van der Meer Loenen aan de Vecht. Jubileum: Dominee H.E.K. Vegter, hervormd predikant te Epe, ju bileert dit weekeinde (25). Vóór Epe was hij predikant te Uitwier- de (Gr.), Borger en Surhuister- veen. Morgen om 1 0 uur is er in de grote kerk te Epe een jubi leum dienst, waarna gelegenheid tot gelukwensen. Oegstgeest doet mee aan IKVOS-project ZATERDAG 28 OKTOBER 1978 OEGSTGEEST - Door een ga rantstelling van ƒ.10.000 heb ben de diakonieën van de plaatselijke kerken in Oegst geest (rooms-katholiek, her vormd en gereformeerd) de aanstelling voor halve dagen van een Marokkaanse gastar beider bij het Interkerkelijk Vormingswerk Ontwikke lingssamenwerking (IK VOS) een stukje dichterbij ge bracht. Hoewel de taken van deze man nog niet precies omschreven zijn, is de bedoeling van zijn aanstelling - die in december kan worden verwacht - al duidelijk; hij zal groepen mensen in de Nederlandse samenleving voorlichten over wat er met de Marokkanen gaande is, wat hun achter gronden zijn, hoe hun positie hier is en hoe de Nederlandse samenleving op hun aanwe zigheid reageert, Daarbij komt ook de integratie van de "tweede generatie" Marok kanen in de Nederlandse sa menleving ter sprake.Voor komen moet worden dat Ne derland er naast een Zuid- moluks nog eens een Marok kaans probleem bij krijgt. Het Interkerkelijk Vormings werk Ontwikkelingssamen werking, dat in 1972 door een groot aantal kerken werd op gericht, wil voor dit "veld werk" de heer Abdu Menehbi aanstellen, die na twee en een half jaar Frankrijk nu in ons land als gastarbeider werk zaam is. Hij is voorzitter van het Komitee Morokkaanse Arbeiders in Nederland (KMAN). Uit eigen ervaring kent hij de kleinering en uit buiting die gastarbeiders on dervinden, en de druk die vanuit Marokko op hen wordt uitgeoefend. Actueel en urgent Het is de bedoeling dat Menhbi plaatselijke werkgroepen gaat bezoeken en informeren. Volgende week komt hij Deze mensen demonstreerden onlangs met een hongerstaking hun solidariteit met de kerk-Marokkanen in de Amsterdamse "Duif'. daarvoor al naar Oegstgeest. Voorwaarden zijn dat de ker ken in de regio van hun be langstelling blijk te geven, er een regionale begeleidings groep rond Abdu wordt ge vormd, er een concreet inge vuld takenpakket voor hem wordt gemaakt en de regio nale kerken ook financieel aan zijn aanstelling bijdragen. Die aanstelling kost 30.000 per jaar, inclusief sociale las ten. De Missieraad van het bisdom Haarlem heeft al laten weten, unaniem en enthou siast achtereen een aanstel ling te staan. Met de kerken van Amsterdam zijn be sprekingen gaande. En wat Oegstgeest betreft is een werkgroep daar bereid om een deel van de nodige finan ciën via speciale acties bijeen te brengen. Zij weet zich daarbij gesteund door de ga rantstelling van 10.000 van de plaatselijke diakonieën. Namens de gereformeerde dia- konie van Oegstgeest hebben Gerben de Jong en Greet Al- laart alle diakonieën in Lei den en directe omgeving per brief gevraagd, het IKVOS- project ter bespreking op hun agenda te zetten. "Deze zaak is niet plaatsgebonden maar is in de hele regio actueel en urgent" schrijven zij. De relatie tussen Oegstgeest en het IKVOS ontstond toen een oecumenische dicussiegroep rond het thema zending-mis sie, werelddiakonaat-ont- wikkelingssamenwerking zich tot werkgroep omvorm de en op zoek ging naar een project dicht bij huis dat ook de Derde Wereld in zicht zou brengen. Het IKVOS-plan voor de aanstelling van een gastarbeider om de proble men van deze groep in brede re kring bespreekbaar te ma ken leek de werkgroep daar toe heel geschikt. Contactpersoon Wie er nog meer van wil weten - er kan bijvoorbeeld een ge sprek met Abdu Menehbi worden geregeld - kan con tact opnemen met Joke Roest - van Tongeren, Prinses Mar grietlaan 16 Oegstgeest, tele foon 071-152106. Zij is "we relddiaken" en fungeert als contactpersoon voor het IK VOS-project in deze omge ving. ALPHEN AAN DEN RIJN - Oecumenische groei kun je niet regelen. Het tempo ervan is niet te bepalen. Het is een proces. Te vergelijken met de ontwikkeling van een plant. Langzaam maar zeker, soms impulsief, met een schok. Telkens moetje een hoger stokje naast die plant zetten om haar groei te beschermen. Dat huis-tuin-en-keuken-beeld ge bruikte professor Berkhof deze week in Alphen aan den Rijn, waar hij de plaatselijke Raad van Kerken met het tienjarig bestaan kwam gelukwensen. Zelf is hij voorzitter van de landelijke Raad van Kerken, die ook tien jaar be staat. Hij hield geen feestrede in die volle zaal van het gebouw "Nabij" Men had hem van tevoren een flink aantal - naar Berkhof zelf meende - "respectabele" vragen toegestuurd. Zijn antwoorden daarop kon hij putten uit een rij ke oecumenische ervaring. De hooggeleerde theoloog, die met zijn afdaling naar het grondvlak van het gewone kerklid geen moeite heeft, reeg ze aaneen tot een verhelderend en tintelend geheel. Soms speelde hij de vragen terug naar de zaal omdat hij graag van de ervaringen in Alphen wilde le ren. "Ik heb de wijsheid ook niet in pacht. Als voorzitter van de landelijke raad weet ik lang niet wat er in het land allemaal aan de hand is. Het verband tussen de landelijke en plaatselijke raden is maar zwak. We zijn allemaal au tonome lichamen. Onze perspec tieven en zorgen kunnen heel verschillend zijn". Dr. Berkhof gelooft wel dat er plaatselijk veel meer gebeurt dan in het groot mogelijk is. "Je hoort soms van verrassende dingen. Veel ook onttrekt zich aan je waarneming omdat men liever niet alles aan de grote klok hangt" Noodzakelijk kwaad Op de voortgang van de oecumene in het algemeen zitten twee rem men: de tegendruk van het Vati- kaan, waardoor initiatieven en ontwikkelingen blijven steken, en de geringe behoefte bij de kleinere, meer vrije kerken om grotere stappen naar eenheid te doen. Die kleinen leggen een nogal sterke nadruk op het "his torisch eigene". Op de vraag waar de plaatselijke oecumene over kan struikelen - "beter is het te zeggen: in kan verzanden" - gaf dr. Berkhof deze avond een even kort als simpel antwoord: "de traagheid". "Hoe stormachtiger het in de we reld toegaat, des te meer rust willen mensen in de kerk. En dan kun je het best b'ijven zitten waar je zit en je niet verroeren". Zon der het te willen aanbevelen vond hij dat nog begrijpelijk ook. Het is vooral het kerkelijke klimaat dat de oecumenische groei te genhoudt. "Dan doen we alleen dat gemeen schappelijk waar we om wille van de subsidie niet onderuit kun nen. Voor gezamenlijke dingen moet je bij de kerken soms het geld afdwingen. Ze beschouwen het haast als een noodzakelijk kwaad. Het is waar. onze priori teiten liggen nog s^eds fout. We moeten leren geestelijk zo met elkaar om te gaan dat we ook fi nancieel niet meer los van elkaar komen. Als bijvoorbeeld de geestelijkheid in een plaats zelf eens aan gemeenschappelijke bijbelstudie ging doen of een ge bedskring vormde, zou dat doorwerken in andere activitei ten. Onder het gericht van de se cularisatie leert God ons toch wel iets anders dan ons groot te hou den tegenover elkaar". Berkhof adviseerde de plaatselijke raden van kerken, óm de twee jaar een iets verder gaand initia tief te nemen. Hij dacht aan ge mengd kringwerk, een gedeelte lijk-gemeenschappelijke cate chese, een lokale kerkendag en deelneming aan de pas begonnen "Kerkenconferentie" die in haar eerste fasen vooral een plaatselijk en regionaal gebeuren is. "Stap voor stap moet je boven het be staande zien uit te groeien" "Ik zeg niet nee" Maar kun je als raad van kerken wel initiatieven nemen die niet door de plaatselijke kerken worden gedekt? 'Heel moeilijk", zei Berkhof. "En tochik wil niet oproepen tot revolutie, maar ik zeg niet néé. Gebeurt er zoiets, dan geeft dat wel even een schok, maar er wordt tenminste over gepraat. Vaak moeten er dingen gebeüren voordat ze bespreekbaar worden. Wij zijn zo gewend het om te ke ren: eerst uit en te na doorpraten en dan maar zien of er nog eens wat van komt. Een plaatselijke raad moet wel altijd een stukje vooruitlopen op de situatie waarin kerkeraden en parochie raden nog zitten. Dat vraagt crea tiviteit en taaiheid. Schaf in elk geval nooit iets af zonder er iets anders voor in de plaats te zet ten". Geen serieus gesprek over oecu mene kan heen om de vitale kwestie "avondmaal-eucharis- tie". Professor Berkhof gaf het grif toe: "Een gezamenlijke vie ring is van de top af onmogelijk. Hoe je het ook wendt of keert, Rome heeft dat verboden. En al komen leidinggevende theolo gen in de wereld unaniem tot de conclusie dat er geen wezenlijk verschil is, hun overeenstem ming op dit punt dringt nog altijd niet tot het beleid door". Berkhof ziet dat ook als een kwestie van tijd. "Die theologen dragen hun conclusies en opvattingen uit en er zal straks een geslacht van jonge geestelijken opgroeien dat er net zo over denkt". Zelf is professor Berkhof een voor stander van open communie. "Christus is niet de Heer van één kerk. En dus kan geen kerk dit naasten". Maar als hij in een rooms-katholie- ke kerk komt en weet dat zijn deelneming aan de viering gewe tensbezwaren zou oproepen, dan doet hij het niét. "Als ik de vie rende gemeente grief, eet en drink ik mezelf een oordeel. Je moet er geen demonstratie van maken. Dón maar een oecume nisch vasten". Sluit vriendschap Wat de oecumene ook in de weg staat is de vrees voor identi teitsverlies. Wat blijft er nog van je over als je anderen in je eigen godsdienstige leefwereld toelaat? Berkhof: "Er wordt tegenwoordig heel veel met identiteit ge schermd, ook in de kerk. Oecu mene vraagt niet dat wij prijsge ven wat ons van Christus uit - maar dan ook wel van Christus uit - dierbaar is geworden. Maar het christelijke geloof gaat er wel van uit datje ook moet komen tot zelfverloochening. Een mens kan zichzelf pas verloochenen als hij een "zelf' heeft. Dat "zelf" is ech ter niet de laatste wijsheid. Daar overheen zul je in een proces van wederzijdse verrijking een nieu we identiteit mogen vinden. Je kunt dan ervaren dat in die ande re kerk dingen zijn bewaard die jij nou net nodig hebt omdat je ze in je eigen kerk niet vindt". 'Sluit vriendschap met mensen van andere kerken", zo raadde Berkhof aan. "Niet alleen met mensen van je eigen kring. Leen van je buren - ik wens een her vormde graag roomskatholieke en gereformeerde buren toe-niet alleen de tuinslang, maar toon in je contacten eens wat geestelijke nieuwsgierigheid. Bezoek ook diensten van andere kerken. Leer met elkaar op een andere manier te leven en leg zo de grondslag voor een verdere toenadering" Velen haken af Bezorgd toonde de voorzitter van de Raad van Kerken zich over de onverschilligheid van kerkelij ke beleidsmensen wat betreft de zorg voor de gemengd-gehuw den. 'Hun aantal is ongelofelijk geste gen. Velen haken af omdat ze aan hun lot worden overgelaten. Dat is een van de allerbelangrijkste kwesties voor de toekomst van de kerk, en het wordt nog altijd be handeld als een ondergeschikt punt". Berkhof blijft dromen van een ver enigde kerk. Maar die ene kerk is voor hem toch niet het allervoor naamste. Dat is: dat er mensen gevonden worden die in de ge meenschap van de kerk mogen groeien in geloof, hoop en liefde. "Wat heb je eraan als je in een er dezelfde kerk zit en niét meei wordt uitgedaagd door het evan gelie? Het komt aan op een een heid als predikaat en kwaliteit Wij moeten elkaar zoeken omdal we in deze geseculariseerde tijd elkaar nodig hebben en daardooi mensen de weg tot het heil kun nen vinden" S.J. DE GROOT Gastpredikant. Professor dr. P Philippi uit Praag verblijft mo menteel in ons land. Hij is aan de theologische faculteit van de Praagse Comeniusuniversiteit hoogleraar in de kerkgeschiede nis en de oecumenic'a en werd door de theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken in Kampen uitgenodigd voor het houden van een lezing. Morgen is hij te gast bij de gereformeerde kerk en de hervormde gemeente te Leiderdorp. In de middagdienst van de Schep- pingskerk. die om 5 uur begint, houdt hij de preek. Die wordt uit het Duits vertaald. Ook de plaat selijke predikanten Geursen en Van Loenen hebben een aandeel in de dienst. Na de dienst wil prof. Philippi graag gemeenteleden ontmoeten. De kerkeraden ho pen dat vele gemeenteleden van hun verbondenheid met de chris tenen in het Oosten blijk zullen geven. Onderscheiding. De heer P.J.H. Peeters (80 jaar). Schubertlaan 81 Leiden, is door de (vorige) paus benoemd tot ridder in de Orde van Sint Gregorius de Grote ter gelegenheid van zijn afscheid als administrateur van het Liefde werk Arme Parochies, welke functie hij vijftig jaar heeft ver vuld. De econoom van het bis- Professor Berkhof achter de lessenaar in het Alpheuse gebouw. Nabij: "In die andere kerk zijn dingen bewaard die jij nou net nodig kunt hebben omdat je ze in je eigen kerk niet vindt" LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. kerk 10 mevr. ds. De Mey, 11.45 oec. stud.dienst; Marekerk 10 ds. De Jong. 5. ds. v.d. Vel den Doom; Mar. kerk L. Morsw. 10 ds. v Achterberg; Merenwijk 9.30 pastor v. Well, 11 pastor v. Well en ds. v. Leeuwen; Bethl. kerk Driftstr. 10 ds. Boogert; Bevr. Kerk ZW 9 en 5 ds. Wagenvoorde ('s middag gemeensch. themadiensfc "Job, de mens in opstand", medew. can- torij Hoogl. kerk, Joop Brons, orgel); Vredeskerk 10 dr. Lamping; Waalse k. 10.30 ds. Robs; Acad. Z. 10.15 ds. Boven berg; Diac.huis 10.30 ds. Van 't Hof; En degeest 9.30 gez. dienst, hr. Hensen L.dorp. Geref. Kerk: Zuiderk. 10 ds. Sijtsma, 5. ds. Hortensius; Petrak. 10 ds. Huisman Z.meer, 5 ds. Renkema Schipluiden; Oude Vest 10 ds. Koolstra, 5 ds. Sijtsma; Mar,kerk 10 ds. v. Achter berg, 5 ds. Koolstra; Bevr. Kerk 10.30 ds. Hortensius, 5 zie herv.; Groenh. 10 ds. Heemskerk O.geest; De Mirt 10 hr. v.d. Zwan; Mierennest 10 hr. v.d. Tuin; Me renwijk zie herv. Dolerende Noodge- meente Groot Leiden (Pieterskerkstraat iy. 9 dienst, 7.30 ds. Hage Poortugaal (kerkhervorming). Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70): 10 en 5 ds. Gootjes. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 ds. Brandsma. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Hakkenberg. Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerk- gracht): 10.15 ds. Happee. Re- monstr.-Doopsgez. Gem. (Pieterskerk straat 1): 10.30 dr. Meijering. Baptisten gemeente (O.Rijn 3): 10 ds. v. Mameren. Evang. Christengemeenschap (Middel stegracht 3y 10 hr. Dikkes. Zendings werk Middemachtsroep (Zoeterw.singel 21): conferentie Driebergen. Evangelie- centrum Zijlsingel 2: 10 hr. Leeflang, di. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergemeente (O.Rijn 3): 3 hr. Eikerbout. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw- Apost.Kerk (H. Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J. Chr.v.d. Heiügen der L.Dagen (Steenschuur 6): 10.15. Soefie- beweging: 11 in zaal Pieterskerk, mevr. Staphorst over "Het ideaal van broeder schap". Oud Kath.Kerk (Zoeterw.sin gel): 10. Vrij Kath.Kerk (Vreewijkstraat): 10.30. Rooms-Kath. kerken: Merenwijk 9.30 en 11; Haagweg zat. 7, zond. 9.10.45, 12 en 6.30; Steenschuur zat. 7, zond. 8.30, 10.11.30,6 en 7; Lammenschansweg zat. 7. zond. 9, 10.30, 12 en 6; Haarl.str. zat 7, zond. 9.30, 10.45, 12.15 en 6.30; Rijndijk 281 zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Boshui- zerlaan zat. 7, zond. 9.30 en 11Herensin gel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem.: 9.30 ds. Goverts, 7 ds. Ruitenberg Vianen. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 hr. Christ Leiden, 7 ds. De Vree. Geref. Kerk: 10 ds. Stolk, 7 zie herv. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 5 ds. Den Hartog Vee nendaal. R.K. Kerk: ZAT. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem: Adv. kerk 10 ds. Hanemaayer, 6.30 ds. Arkeraats Katwijk aan zee; Kruisk, 10 ds. Stehouwer; Opst. kerk 10 ds. Lefe- ber, 5 ds. Ter Haar Romeny Utrecht, jeugddienst; Nabij 10 jeugdkapel; G.H. kerk 9 ds. Hoogendijk; De Bron 10.30 en 6.30 ds. Hoogendijk ('s avonds zang- dienst): Ashramcollege 9.30 dr. v. San ten; Driehoorne 7 interk. dienst, pastoor Seysener; Oudsh. kerk 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 ds. Verploeg, 6.30 ds. De Vreugd. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. Vree, 6.30 dr. Vlijm; Salv.kerk 10 dr. Vlijm Leiden, 6.30 ds. Stolk; G.H. Kerk 10.30 ds. Verheul, 6.30 ds. v.d. Ree; De Bron 9 ds. Verheul, 10 ds. v.d. Ree. Zie verder herv. Geref. K. Vrijg.: 8.45 en 6.30. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 9.30 en 4.30 ds. Wielinga. Chr. Geref. Kerk.: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud Geref. Gemeente: 9.30 en 4, dond. 2 nov. 7.15 hr. v.d. Meer. Baptistengemeente: 10 en 6.30 ds. Koekkoek. R.K. kerken: Bon.kerk zat 7, zond. 8.30,10 en 11.30; Pius zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gem.: 9.30 en 6. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Droogers; Salv.kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. Ver- ploeg; Bethl.kerk 10 ds. Boer te Hoeve laken, 6.30 ds. Richter, jeugddienst. Ge ref. Kerk: 10 en 6.30 ds. Heuzeveldt Haarlem. BOSKOOP - Herv. Gem.: Dorpskerk 9.30 ds. Stelwagen, 6.30 ds. Heymans; De Stek 9.30 ds. Heymans. Geref. Kerk: 9.30 ds. Dijkstra, 4 ds. Vliegenthart Heerhu- gowaard. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Langevelde. R.K. kerken: kerk zat. 7, zond. 9.30 en 11; De Stek zat 5.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Geertsema. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Hassefras Putten. R.K. kerk: Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15; Bernardus zond. 10; dorp zat. 7, zond. 8,10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 prof. dr. Berkhof, 5 zie geref. Geref. Kerk: 10 hr. Brouwer Katwijk, 5 ds. Subana A.dam. R.K. kerk: Mart.kerkzat. 7,zond. 8.30,10, 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem: 10 hr. Goed hart Nieuwkoop. R.K. kerk: zat. 7. zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem.: 10 ds. Roos A.dam. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Gebraad, 6 ds. Den Tonkelaar Warmond, Jeugddienst; Ontm. kerk 10 ds. Heymans 't Harde, 6.30 ds. Boer Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. Vrolijk. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem.: N. Kerk 10 ds. Arkeraats, 6 ds. Schuurman; Oude Kerk 10 profdr. Bolkenstein Zeist, 6 ds. Hovius; Ichthuskerk 10 ds. V. Roon, 5 ds. Vroegindewey; Pniëlkerk 9.30 ds. Hovius, 6 ds. Vink; Gr. v. Pr.school 10 ds. Boer; Hoeksteen 10 dovendienst; Over- duin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vr.kerk 10 ds. Swierts Maassluis, 5 ds. v.d. Horst; Tr.kerk 10 ds. Vrolijk, 5 ds. Swierts, Ge ref. Kerk Vrijg.: 10.15 dienst, 3.30 ds. Hoff. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 ds. Moggré, 7 ds. Roukema. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Van Vuuren Zaamslag. Geref. Gem.: 10 en 5. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 ds. Klusener Breukelen, 7 ds. Wolthaus Aarlanderveen. Geref. Kerk: 10 ds. Nierop, 7 ds. De Vries Rotterdam. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. kerk: Dorpskerk 10 ds. Knorth; Hoofd- str. 10 ds. v. Loenen, 6.30 ds. Knorth; Schepp-kerk 9 en 10.30 ds. Doesburg, 5 ds. Geursen; Leythenrode 10 ds. Lut- mers; 2 nov. 7.30 oec. avondgebed. Bap tistengemeente: 10 dienst. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Eveleens Veessen gez. evang.dienst in geref. kerk, 7 ds. Molenaar. Geref. Kerk: 9.30 zie herv., 7 ds. Los. R.K. kerk: zat 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE-Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. v. Hoegee te Alphen; Pauluskerk 10 en 7 ds. De Gelder. Geref. Kerk: 10 ds. De Wit, 5 ds. van Santen. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 ds. Snip, 4.30 dienst. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 10.45 ds. Schuurman, 5 dienst. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. Van Dij ken, 7 ds. v. Dijken, dienst voor iedereen. Geref. Gem.: 10 en 4, Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3. R.K. Kerken: Agatha zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Poelhuys zat. 7, zond. 9 en 11.30; Mariak. zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Engelbew. zat. 7, zond. 8, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. Heymans. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Nooteboom, avondmaal. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem.. 9.30 ds. Molenaar, en kand. v.d. Meulen, gez. dienst, 6.30 ds. Ten Napel Giessen-Ou- dekerk. Geref. Kerk: 7 ds Versluys H.woude, zie ook herv. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Koole Den Haag, 7 ds. Goverts. Geref. Kerk: 9.30 ds. Rang, 4.30 ds Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Visser. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 prof. dr. Graafland, 7 ds. Zoutendijk. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 hr. Koenes A.dam, 7 ds. Bijleveld Woerden. R.K. kerk: zat. 7.30, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK-Herv. Gem.: Voorstr. 10 ds. Jansen, 7 ds. Keuning; Hoofdstr. 9 ds. Wilschut Dordrecht, 10.30 ds. Keuning, 5 ds. Warnink; De Rank 10 ds. v. Vüet Pa- pendrecht, 3.30 ds. Arkeraats; Sole Mio 9 dr. Jansen. Geref. Kerk: Vinkenl. 9.30 ds. Warnink, 5 ds. Bosman; st.kerk 11 ds. Bosman. Zie verder herv. R.K. kerken: Binnen zat. 7, zond. 8. 10 en 11.30; Zee zat. 7, zond. 9.30 en 11; aula Boerenburg NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Kalkman, 7 interk. opendeur- dienst, ds. Hemstede, vlootpredikant, over Aanvaarden"; medew. jongeren koor uit Santpoort. R.K. kerk. Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30 en 10; Viktor kerk zat. 7, zond. 9.30 en 11. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Groene kerk 10.30 ds. Sasse; Pauluskerk 10 ds. Ter Linden; Gem.centr. 10.30 ds. v. Ros- sum Voorburg, 7 ds. Vegter jeugddienst; Van Wyckerslooth 4.30 ds. Sasse. Geref. Kerk: 10 ds. Vegter. Geref. Kerk Vrijg.: 10.30 ds. Snip, 4.30 dienst. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 br, Attema, 4 ds. v.d. Ber. R.K. kerk: Will.kerk zat. 7, zond. 9,10.30 en 12; Bon.kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle-Evangehegem. (gem. centr.): 4 hr. v.d. Brugge. OUD ADE - R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: zie herv. Geref. Kerk: 9.30 ds. Lalleman, gez. dienst, 6.30 ds. Bae- rends te Nieuw Vennep. R.K. kerk; zat 7, zond. 8, 9.30 en 11.30. Remonstr. Ge meente: 10 ds. Bloemdaal, Delft. ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker ken: P. Banden zat. 7, zond. 8,9.30,11 en 12.15; M. Pres. zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 ds. De Kruijf, 7 ds. v.d. Berg, Eindhoven. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. RIJNSBURG - Herv. Gem.: Grote kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 kand. v.d. Weert Nieuw- Loosdrecht; Bethelkerk 9.15 hr. Vink Katwijk, 5 ds. v. Niel. Geref. Kerk: Pe- trakerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Huisman; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Huisman, 5 ds. Wilschut Dordrecht; Mar. kerk 9.30 ds. Bouma te Noordwijk, 5 ds. Damsma. Ge ref. Kerk Vrijg.: 10.45 en 7 ds. Zomer (in herv. Bethelkerk). Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christenge meente (aula mavo): 10 br. Mosterd Den Haag, 7.30 evangelisatiedienst, maj. Verhagen (L. des Heils). R.K. gemeen schap (aula tuinb.school): zat 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat. 7. zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 ds Kalkman Noordwijkerhout, 10.30 en 6.30 ds. v.d. Meer. Geref. Kerk: 10 ds. v. Santen, 5 ds. De Witt Lisse. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Beekhuis Haarlem. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 10 en 6.30 ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Bezemer. R.K. kerk: dorp 9 en 12; Langeraar zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 ds. Juckema Scheveningen, 6.30 ds. Bate laan te Voorschoten, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. de Raadt, 6.30 ds. Huis man. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 ds. Hoff, 3 ds. Gootjes. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Bro kerhof. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9,10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. dorps kerk 10 ds. De Ru Den Haag; Hulp en H. 10 ds. Lentz; aula NH 9.30 ds. De Zeeuw; kapel Rijndijk 10 ds. Meijering. Geref. Kerk: 10 ds De Zwart, 7 ds. Mackaay te Leiden, gemeensch. jeugddienst. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 en 4.30 ds. Boxman. R.K. kerken: Laur. kerk. zat. 7, zond. 10 en 11.30; aula NH 11M. Godskerk zat. 7 zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Be thelkerk 9 ds. Verwelii^, 10.30 ds. Roet- man, 5 ds. Verboom, 6.30 ds. Verwelius; Hoekst. 9.30 ds. Verboom, 6.30 ds. Roetman, Immanuelkerk 10 ds. Hulst, 5 ds. Kok R.dam. Geref. Kerk: Kr.kerk 10 ds. Mooy Gouda, 5 ds. v.d. Berg; Ontm.kerk 10 ds. v.d. Berg, 5 ds. Mooy. Oud Geref. Gem.: 10 en 6.30. Chr. Af- gesch. Gem.: 9.30 en 5 ds. Verloop. Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a) 9.30 hr. v.d. Heijden. R.K. kerk: Onmt.kerk zat. 7, zond. 8.45,11.45 en 7; Viktor kerk zat. 7, zond. 10. WARMOND - Herv. Gem.: 10 ds. Den Tonkelaar. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Steenstra, oogstdienst, 4.30 ds. Kommers te Katwijk aan Zee, 7 ds. Wiersma; Kievietkerk 10 ds. Wiersma, oogstdienst; Messiaskerk 10 ds. v. Zan ten, oogstdienst; Dorpscentrum 9.30 ds. Tukker. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v.d. Meulen: Zuid 10 en 5 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 ds. Blenk, 6.30 ds. De Kruijf Rijnsaterwou- de. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Buiten huis. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Nicolai, 7 ds. 't Hart, Bodegraven. Geref. Kerk: 9.30 ds. t Hart, 7 zie herv. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 ds. Schoch, oogstdienst, ingebruikneming gerestaureerde kerk, 1 tot 4 uur bezichti ging kerk voor iedereen (met muziek). R.K. kerken: Janskerk zat. 7.30, zond. 9.30; Chr. Dienaarkerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Rijndijk Meerburg zat. 7, zond. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem.: 10 ds. Mostert, 6.30 ds. v.d. Heiden. Geref. Kerk: 10 ds. Bezemer, zie ook herv.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 20