Dank zij acties nu bouwstop Yoorgeest HANSNEL SELECT Vergulden Turk nam afscheid van verleden 19 te LEIDEN - "Het ergste is het 's middags tussen half u"1 twee en zes uur. Dan weet ai je van tevoren al datje vast komt te staan. Maar het uu loopt de laatste tijd al uit. a' Afgelopen week stond ik üi< om zes uur nog in een file". NZH-chauffeur J.W. Tanking ri.jdt NZH wil af van dubbel rijverkeer LEIDEN - De NZH wil dat de gemeente Leiden terugkomt op zijn beslissing om het tweerichtingsverkeer in de Breestraat definitief te ma ken. In een brief aan de ge meente dringt de directie van de vervoersmaatschap pij met klem aan deze beslis sing te herzien. De NZH wil dat na het herstel van de Marktenroute wordt gekozen voor een oplossing, waarbij het busverkeer deels of volledig over deze route rijdt. De vervoers maatschappij was aanvan kelijk niet tegen tweerich tingsverkeer in de Bree straat, maar is door de in grijpende vertragingen te ruggekomen op zijn stand punt. De vervoersmaatschappij vraagt de gemeente ook op korte termijn maatregelen. Men wijst erop dat door de huidige vertragingen extra mankracht en bussen ingezet moet worden. Bovendien gaat de tijdwinst op andere lijnen - zoals de nieuwe bus baan Leiden-Katwijk door de vertragingen in de Breestraat verloren. Nog verkrijgbaar: LEIDEN, binnen en buiten de stadsvesten van Dr. Ir. H. A. van OERLE De geschiedenis van de stede- bouwkundige ontwikkeling tot aan het einde van de gouden eeuw. Het werk bestaat uit 2 delen Beschrijving atlas Prijs 360.- Een zeer interessant boek voor allen die zich in algemene zm voor Leiden en zijn verleden interes seren Er komt aeen herdruk Het boek is uniek Het krijgt t.z t ongetwijfeld antiquarische waarde Een uitgave van E. J. Brill, Leiden. Verkrijgbaar bij alle boekhan delaren o.a. BOEKHANDEL DE KLER Nieuwe Ri|n 45-46 Leiden LEIDEN - De gevel van een van de twee paviljoens van Voorgeest zal zo snel mogelijk worden dichtgemaakt. Daarna zal er voor beide paviljoens een bouwstop worden ingesteld in afwachting van een wisselpaviljoen. Dit pa viljoen. dat al is aangevraagd bij het ministerie, dient om tijdens de verbouwing van de twee pa viljoens de pupillen van de zwak zinnigenafdeling tijdelijk te huisvesten. Een en ander is het resultaat van gesprekken die gisteren zijn ge voerd tussen de directie van het psychiatrisch ziekenhuis Ende geest, wethouder Schoute, de Vereniging van Ouders Voor geest en het personeel van de zwakzinnigenafdeling. Eerder deze week schreven de ou ders en het personeel alarmer en de brieven aan de staatssecretaris van volksgezondheid, waarin zij erop aandrongen een einde te maken aan de "mensonwaardi ge" toestanden in de twee pavil joens van Voorgeest. De pupillen werden volgens de briefschrijvers de dupe van de verbouwingswerkzaamheden aan beide paviljoens, die nu nog volop aan de gang zijn. Daarbij liggen zieke pupillen op tochtige zalen en ontbreken water en toi letten in de onmiddellijke nabij heid. Daarom wilde ouders cn personeel dat de bouw binnen de kortst mogelijke tijd zou worden stopgezet en dat er eerst een wis selpaviljoen zou komen. Wethouder Schoute erkende giste ren na afloop van de gesprekken op een persbijeenkomst dat er fouten zijn gemaakt. Dat geldt zowel voor de planning van de renovatie als voor de werkzaam heden zelf, waarbij bijvoorbeeld vergeten is isolatiemateriaal en plastic aan te brengen. Op het ogenblik is de oorspronke lijke gevel van een van de pavil joens voor een groot gedeelte verwijderd en is het gebouw af gesloten door middel van een houten noodwandje, waar de wind doorheen suist. Op de vraag waarom niet met de renovatie van de Voorgeest-pa viljoens gewacht is tot er een wis selpaviljoen was. zeiden de wet houder en directeur G Mojet van Endegeest dat de huidige moei lijkheden niet zijn "Men heeft zich gewoon op deze renovatie verkeken", zei de wet houder. Hij wilde overigens niet nader uiteenzetten wie hij be doelde met "men". Volgens dokter Mojet zijn alle be trokkenen verantwoordelijk voor de ongelukkige gang van zaken. Op de vraag of dan zowel het mi nisterie als de gemeente en de di rectie van Endegeest zich op de eerste bouwfase van de renovatie (zijnde het aanbrengen van een nieuwe gevel) hebben verkeken, bleven de wethouder en dokter Mojet het antwoord schuldig. Acties De renovatie van beide Voorgees ten heeft inmiddels al heel wat voeten in de aarde gehad. Oor spronkelijk was het de bedoeling dat er twee paviljoens van het psychiatrisch ziekenhuis zouden worden gebruikt voor tijdelijke huisvesting van de zwakzinnigen gedurende de renovatie van Voorgeest. Er zouden dan echter eerst twee nieuwe paviljoens voor psychiatrie moeten zijn ge bouwd en dat zou zeker zo'n an derhalfjaar duren. Toen omstreeks maart/april het psychiatrisch ziekenhuis, inclu sief Voorgeest, in het middelpunt van de belangstelling kwam te staan, door o.m. acties van de werkgroep "Pet met de Z", werd de renovatieprocedure voor Voorgeest versneld. Het ministerie gaf toestemming voor het tegelijkertijd renoveren van de twee Voorgeest-pavil joens en voordat hiermee begon nen werd. zouden zo*n dertig pu pillen naar elders worden over geplaatst. Dat laatste is er niet van gekomen, omdat er overal lange wachtlijsten zijn. Bedenkingen Wethouder Schoute zei gisteren dat de gemee"nte er sinds de toe stemming van het ministerie al les aan gedaan heeft om een wis- selpaviljocn op het Endegeest- terrein te krijgen. Toen dat niet lukte, is besloten alvas} de eerste bouwfase uit te voeren. Overi gens met bedenkingen van de zijde van het personeel. De ouders van de pupillen, zo bleek gisteren, waren onvoldoende over die eerste bouwfase - het slopen en vernieuwen van de ge vel - ingelicht. "Anders had ik me er zeker tegen verzet", zei voorzit ter Dekker van de Vereniging van Ouders Voorgeest. Het personeel en de ouders hebben nu gebist dat er eerst een wissel paviljoen komt. Een noodvoor ziening voor een beperkt aantal pupillen wijzen zij af, omdat dan de aandacht versnipperd wordt. De kwestie-Voorgeest komt, op verzoek van het raadslid Pas- schier (PSP), waarschijnlijk a.s. donderdag ter sprake tijdens een vergadering van de raadscom missie gezondheidszorg. RECLAME 3 Alle specialisten van Hansnel Reclamemakers staan t beschikking van Hansnel Select. Specialisten op het gebied van Marketing, Media, Drukwerkinkoop, Onderzoek... Hansnel Select is dus toch een full service bureau. Bel eens. Zwanenzijde 3, Leiden. 071-210814. ZATERDAG 28 OKTOBER 1878 nog op de Steenstraat, een rustige maandagmorgen, dus er kan doorgereden worden. „Dat is" - zegt hij - "s middags wel anders. Het gebeurt dat je hier al vast staat. Dan is het één file tot aan de Breestraat. Ben je eenmaal bij de lichten dan moet je soms vier keer op groen wachten tot je door kunt rijden". Behoedzaam manoeuvreert hij de Breestraat in, grote draaibewe- gingen aan het stuur en de aan dacht vast op de rechterbuiten- spiegcl. De bus zwenkt moei zaam de hoek om, hij komt ruim te te kort. Tankink: „Je moet ont zettend oppassen voor de fiet sers. Ik moet ze allemaal voor la ten gaan, anders komen ze in de knel. Het is hier gewoon te nauw". Eenmaal in de Breestraat Door Kees van der Malen lijkt er meer ruimte. Totdat de eerste fout geparkeerde autos opdoemen. Tankink begrijpt dat niet en kan zich er ook kwaad overmaken- „Die gaan zomaar op de rijweg staan en de politie doet niets. Op sommige plaatsen staan de autos voortdurend fout". Wijst op een autod ie brutaalweg op de rijbaan is gezet, een uur later staat hij er nog. Zonder bon. "Dat kan toch niet. Laatst stond de bushaven bij het stadhuis vol met geparkeerde autos. Kom je eraan, heb je eenvoudig geen ruimte om je passagiers in en uit te laten stappen. Dus stopte ik op de rij baan en stond het verkeer voor en achter me binnen de kortste ke ren vast. Geïrriteerd Komt er politie aan, met veel mis baar: „Wat doe je nou", riepen ze „Ik kon er niet bij", zeg ik. Waren die autos inmiddels al weg. Dan krijg je ook nog eens de schuld. Tankink: „Dat is niet leuk als je voortdurend vast staat in de Breestraat. Er zijn wel passagiers die begrip hebben, maar dat is maar een enkeling De meesten niet. dat is ook wel te begrijpen, maar de chauffeur krijgt het over zijn hoofd". Inmiddels is hij met de bus weer terug aan het station. Bij de hal- techefs wacht al een nieuwe on verwachte rit. In de kantine zitten wachtende chauffeurs bij elkaar. Het gesprek gaat over de Bree straat: ..Ik kwam uit Leiderdorp, dat ging lekker vlot, tot ik in de Breestraat kwam. Zat daar vijf tien minuten vast" „Heb je nog geluk gehad, vorige week was het nog erger", reageert een collega- Tankink: „Ja de Breestraat is het gesprek van de dag. Iedere chauf feur heeft er tenslotte mee te ma ken. Dus dat blijft je wel bezig houden. s Middags rijden we nog eens door de Breestraat, het is al drukker. De bus baant zich langzaam een weg. fietsers laveren behendig maar gevaarlijk tussen het auto- en busverkeer door. We staan snel stil, een fout geparkeerde au to blokkeert dr weg. Tankink vanachter het stuur: „Als je dat nou steeds hebt, raak je toch geïr riteerd". Even later moet hij uitwijken, twee bussen kunnen elkaar niet meer passeren: „Kijk dan ga ik naar rechts, maar dat kan eigenlijk niet, want dan druk ik de fietsers op de stoep. Dat is toch levensge vaarlijk als je zo moet rijden". Trmr— Afhaken LEIDEN - De Turk is nu een kip. t "In den Vergulden Turk" heet r voortaan "Wienerwald". Maar of i die naam, voor meerdere genera ties Leidenaars een begrip, nu ook zomaar uit het spraakge bruik zal verdwijnen, is op zijn minst twijfelachtig. Meer dan zestig jaar zat de Turk gebijteld aan de Breestraat. Maar niet zo gebeiteld dat de druk van het grootwinkelbedrijf V D kon worden weerstaan. Op vijftien oktober'1962 verhuist de Turk naar de Steenstraat om daar de plaats in te nemen van ,,'t Schut tershof'. De ruimte aan de Bree straat wordt in beslag genomen door V D. Alleen het beeld houwwerk in de nok, de buste van een Turk omgeven door de figuren van Neptunis en Mercu- rius met daarnaast een angora- of kameelgeit, herinnert nog aan "deTurk" op die plek. Nu. zestien jaar later is het nog de enige her innering, want ook "de Turk" op de Steenstraat is niet meer. Jongstleden maandag opende de Leidse Wienerwald zijn poorten. Wienerwald is een wereldwijde organisatie met in totaal 840 res taurants, maar ook hotels, een fi nancieringsmaatschappij, eigen opleidingen, een onroerend goed maatschappij, inkooporganisatie en inrichtingsbedrijf. Wiener wald is opgericht door de Oosten rijker Friedrich Jahn die zijn eer ste restaurant in 1955 in München vestigde. De formule: een Oos tenrijkse inrichting en kip. Er gaan vijftienmiljoen kippen per jaar door bij Wienerwald. Maar de Het interieur van "Wienerwald" aan de Steenstraat. Een kopje koffie kost er anno 1978 f 1,4 5. een glas bier f 1,60een glas franse cog nacf 4,50. en dimdl-meisjes op de koop toe. ervaring leert dat het gevaarlijk is je op één produkt vast te leggen, en daarom zitten er nu ook schnitsels en steaks in het pak ket. Onderdeel van de formule is ook het zich, wat de prijzen be treft, richten op de middenmarkt en de grote dienstvaardigheid die van het bedienend personeel wordt verlangd. Algemeen directeur van Wiener wald in Nederland, de heer Bo gaard t „Voor ons is elke klant van harte welkom, of hij nu veel of weinig te verteren heeft. Je ziet vaak in restaurants dat er een apart gedeelte is voor mensen die alleen maar een uitsmijter of brood met kroket willen eten. Dat vinden wij discriminatie van die klant. Wij gaan ervan uit dat een restaurant voor iedereen toegan kelijk is. Onze gasten lopen qua Het interieur van "In den Vergulden Turk" in de Breestraat. Een kopje koffie kostte er anno 1900 vijftien cent,een glas bier enveneens, een glaasje cognac dertig cent. "Gelegen aan den tram"en "rijtuigen disponibel": vergane glorie kortom. inkomen uiteen van ietsje bene den modaal tot tachtig a negen tigduizend per jaar". Het pand aan de Steeristraat heeft in verband met de Wiener-for- mule een totale verbouwing on dergaan, aan de binnenkant wel te verstaan. Een praktischer in deling, met meer zitplaatsen, en een Oostenrijks aanzicht zijn het gevolg. Ook het (bedienend) per soneel heeft een ander gezicht gekregen: serveersters in dirndl- kledij. Bedrijfsleider Van der Zeeuw: „De Turk was veel meer gericht op het oudere publiek. Het was een ge vestigde zaak. Een stuk historie in Leiden weliswaar, maar hij werd altijd met een bepaalde groep mensen in verband ge bracht. En die groep was te klein om op te draaien. We willen de proffessor graag hier hebben, maar ook de gewone man. Je kunt het jammer vinden dat de Turk er niet meer is, maar het was geen haalbare kaart meer". Bogaardt „Je kunt je door je geves tigde naam blijven richten op een marktsegment dat uitstervende is. Je kunt de zaak sluiten als de laatste stamgast overleden is. Je kunt ook op tijd meegaan, en je blikveld verruimen. Ik moet toe geven dat dit vrij rigoreus is, het is een soort afscheid van het ver leden". Het pand aan de Steenstraat is nog steeds eigendom van de sociëteit Amecitia. Die verhuurde het be nedengedeelte 24 jaar geleden aan de Oranjeboom Brouwerijen en sindsdien hebben er eafé-res- taurantsbedrijven ingezeten. De Oranjeboom Brouwerijen zijn opgegaan in Skoll, die nu samen met Wienerwald de exploitatie van dit restaurant doet (fifty-fif- ty). Huurder is "In den Vergulden Turk B.V.". De heer Van der Zeeuw is als be drijfsleider in dienst van Mahoco B.V., een dochtermaatschappij van Skoll, die de managing van horecabedrijven doet. Nou dan raak je wel goed geïrri teerd". De verkeerssituatie in de Bree straat leidt onder de buschauffe- rus tot grote irritatie. Tankink: „De mensen zijn gespannen. Er zijn er al bij die niet meer over de Breestraat willen rijden. Geef mij maar lijn negentig of zestig, dan hoef ik niet meer door de binnen stad. zeggen die dan." Tanking moet die maandag inval len voor een zieke collega, dat komt die dag vaker voor. Hij ver telt: „Sinds vrijdag zijn er al der tien collegas ziek. Dat is niet normaal, de helft van de stadsnt- ten wordt gereden door chauf feurs van andere lijnen". Hij vervolgt: „We hebben nog nooit Kijk hoe gaat dat dan. kom je bij het station, heb je eigenlijk rusttijd, maar je bent al tien minuten te laat en er staan reeds dertig tot veertig mensen. Dan ga je maar weer door. Maar dat hou je niet voortdurend vol. Er zijn chauf feurs die zeggen, ik moet straks afhaken, ik houd het niet meer vol". Volgens Tankink is de beslissing van de gemeente om definitief tweerichtingsverkeer in de Bree straat in te voeren bij de chauf feurs hard aangekomen: „Kijk iedereen wist dat er wat aan de Marktenroute moest gebeuren. Dat accepteer je, het is tenslotte tijdelijk. Maar nu het zo blijft, kijk je er anders tegen aan. Dan denk je, dat is niet vol te houden De buschauffeur staat van alle kan ten onder druk. Hij zit met zn knellende dienstregeling die hem weinig tijd geeft, het chaotische verkeer dat zijn bus weinig ruim te laat en morrende passagiers, die hem zelf weinig plezier be zorgen. De chauffeur in een moeilijke bocht, grote draaibewegingen en weinig ruimte. zoveel zieken gehad als dit jaar. De Breestraat speelt daar een belangrijke rol in. Het is de druk, die op de mensen uitgeoefend wordt, die wordt steeds groter. Het vreet aan je als je er iedere dag weer door moet .Nee" - beklemtoont Tankink- "je neemt het er niet makkelijk van. Dat is jui st het erge. Het laat nie mand los. In werkelijkheid wil iedere chauffeur op zijn dienstre geling blijven rijden. Maar wat gebeurt er dan, je verliest je rust tijd. Je hebt de tijd niet om een kop koffie te drinken of naar het toilet te gaan."

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19