Oorkonde voor niet-beantwoorde brieven Voorschoten verhoogt belastingen [Le/cfee agenda rs lei EERSTE SLEUTEL VOOR WONINGEN IN WINKELHOF Nieuwe speelzaal voor Leiderdorpse peuters Knap amateurtoneel 5Pompend remmen Gratama op zijn best ZATERDAG 28 OKTOBER 191 LEIDEN - Vertegenwoordigers van het Vijfhovenhuis hebben wethouder Waal gisteren een oorkonde aangeboden ter gele genheid van het feit dat acht brieven van het buurtcentrum één jaar lang onbeantwoord zijn gebleven. Het afgelopen jaar schreef het Vijf- hovenhuis-bestuur brieven aan de gemeente over gewenste voor zieningen voor invalide jeugdige bezoekers. Bovendien verzocht ze het gemeentebestuur toe stemming te geven voor de aan- schaf van meubilair en bepaalde onderhoudswerkzaamheden die verricht moesten worden. Ten slotte schreef het bestuur de ge meente zich vertwijfeld af te vra gen hoe het brieven moest schrij ven om van de gemeente binnen redelijke tijd antwoord te krijgen. Secretaris Van der Ham, die de oorkonde plus het pakket brie ven gisteren aan de wethouder overhandigde, vond het "onfant- soenlijk" dat de gemeente nooit op de brieven had geantwoord. "Als wij een brief van de gemeen te krijgen wordt binnen veertien dagen antwoord van ons ver wacht. Dat we nu een éénjarigju- bileum vieren komt omdat het kanaal voor zaken die buiten de routine vallen bij de gemeente verstopt zit. Het arcief van de gemeente is groot. Wat er een maal in zit gaat er niet meer uit" aldus Van der Ham, die zei niet alleen voor het Vijfhovenhuis te spreken maar ook voor andere Leidse instanties of individuele burgers die brieven naar de ge meente schrijven en nooit ant woord krijgen. In dat verband zal het PSP-raads- lid Hilda Passchier vragen stellen in de gemeenteraad. Wethouder Waal nam de oorkonde "met gemengde gevoelens" in ontvangst. Hij verklaarde het probleem vaker tegen te komen. De gemeente, zo zei Waal, "krijgt nu eenmaal veel meer brieven dan ze aan kan. Het is schrijnend dat we enerzijds met werkloos heid te kampen hebben en ander zijds niet genoeg mensen om de brieven te beantwoorden". Wet houder Waal bèloofde tenslotte na te gaan wat er met de brieven van het Vijfhovenhuis precies is gebeurd. Voor honden 10% meer VOORSCHOTEN - De gemeenteraad van Voorschoten ging gisteravond akkoord met de verhoging van de tarie ven voor de gemeentelijke belastingen en retributies. Le ges, weekmarktgelden, begrafenisrechten, reinigings rechten, rioolrechten, precariorechten stijgen met een percentage van 3,5 procent en de hondenbelasting met 10 procent. De tarieven van de hondenbelasting zijn sinds 1972 niet bijgesteld. Onthulling van de muurschildering LEIDERDORP - "Kruidje roer me niet" is de nieuwe naam van de peuter speelzaal die gistermiddag in de Leiderdorpse wijk Voorhof werd ge opend. Deze officiële handeling werd verricht door Nanny Kuiper, schrijfster en vertaalster van kinderpoëzie. Zij onthulde een muurschil dering die door een van de moeders was gemaakt. Wethouder Verdier van onderwijs gaf zijn blijk van waardering door de stichting Kinder speelzaal Leiderdorp twee kinderfietsjes cadeau te doen. Met het nieuwe onderkomen aan de Bolderikkamp breidt de stichting echter niet uit. Een van de twee kinderspeelzalen in de Scheppingskerk moest worden gesloten, zodat het aantal op zeven blijft, die nu meer verspreid over Leiderdorp kunnen functioneren. De voorzitter van de stichting, mevrouw M. A. J. van Diepen-van Wijk, deelde de aanwezigen mee dat de nieuwe peuterspeelzaal nu al vrijwel geheel bezet was. "Alleen 's middags hebben we nog wat uurtjes over, maar dan moeten de meeste peuters hun dutje nog doen. Er is nu een wachtlijst van vijftig kinderen, de behoefte blijkt wel duidelijk", aldus de voorzitter. Zaterdag Fabriekspand Sanders (Levendaal), A tiekmarkt 9.30-17.00 uu; Breehuys, Breestraat 19. swingavoi voor middelbare scholieren, 20-24 ui: Groenoordhal, Pasar Gambir, 15-22. Kopermolen, najaarsmarkt, 10-17 urn. De Vlietschans, Apollolaan, nations majorettenconcours, gehele dag. Camphuys, Oegstgeest, ruilbeurs sli spullen, vanaf 12 uur. Cultureel Centrum, Voorschoten, tiekbeurs, 10-18 uur. SKA, Herenweg 45, Warmond, opej huis, 15-19 uur. Ons Huis, Zoeterwoude, avond i Casa Materna, 20.15 uur. LAK-Theater, toneelgroep De Vlek "Het Web", 20.30 uur. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 t Middelweg 19c, kindervoorstellin Leids Poppentheater, 14.30 125802. 's Volkshuis, causerie met dia's, 10.30 uui Groenoordhal, Pasar Gambir, 13-22 uu LVV Wassenaarse Slag, prestatieloop A\ je kc Mevrouw Van den Kloes-Kam- steeg (WD) deed het verzoek een deel van de hondenbelasting be schikbaar te stellen voor de baas van de hond in de vorm van uit- laatterreintjes. Wethouder Van Dalen (WD) gaf de verzekering dat B en W hieraan ook denken, maar dat er weinig hoop is dat er iets uit dat denken voort komt. Het blijft een moeilijke zaak en bovendien is de theorie dat hon den aangelijnd moeten worden niet altijd uitvoerbaar in de prak tijk. Morgenmiddag 25.000ste op de Pasar LEIDEN - De organisatoren van de nsyaarsmarkt "Pasar Gambir" in de Leidse Groenoordhalien ver wachten morgenmiddag de 25.000ste bezoeker te kunnen verwelkomen. Deze bezoeker zal twee tickets aangeboden krijgen voor een vliegreis van Amster dam naar Jakarta. Aan het pro gramma voor dit weekeinde zijn nog een aantal onderdelen toege voegd. Zo zullen vanmiddag de Aderley Dancers optreden, een groep die onder meer in de show van Rijk de Gooijer te zien was Morgenochtend wordt er een ex tra Hawaiaanse show gegeven. LEIDEN - Voor de vijfde maal in drie maanden is de zendinstalla- tie van een Leidse eterpiraat dooi de politie in beslag genomen. Dit keer werkte de man J. v.d. M. (24) vanuit een personenauto. LEIDEN - Drie jongemannen, de zeventienjarige R.K., zijn zes tienjarige broer R.K. en de even- oude W.G. v.d. V. zijn vannacht even na twaalf uur aangehouden toen ze op ddft«ange Brug vernie lingen aanrichtten. Na verhoor zijn ze weer naar huis gestuurd. De gehele raad kon zich verenigen met het voorstel van de herzie ning van het bestemmingsplan Adegeest 1966. Door deze herzie ning wordt de oudere -uitbrei dingswijk gelijk gesteld aan de nieuwe uitbreidingswijken. De herziening betreft het verlenen van goedkeuring bij de vergro ting van de in de wijk gelegen woningen. Een bewoner van de wijk heeft een bezwaarschrift in gediend. Dat bezwaarschrift wordt door de raad verworpen Die bewoner meent dat het een chaos zal worden. Wethouder Eveleens legde er de nadruk op dat alle bouwvergunningen beoordeeld worden door de Wel standscommissie, waardoor on geoorloofde uitbreidingen voor komen worden. Daarna volgde een lange discussie in de raad over de mogelijkheden en de middelen om de Welstandscom missie meer bekendheid te geven ten aanzien van hun werkzaam heden. De raad kwam ook dit maal niet helemaal uit het probleem van het basketbalveld in het park "Adegeest" Omwo nenden menen dat met dit veldje de rust en de veiligheid wordt aangetast. Wethouder Marselis deed de toezegging met alle om wonenden te gaan praten en was optimistisch ten goede oplossing. Zakennieuws LEIDEN/LEIDERDORP - Het au tomobielbedrijf van Van Haaste ren aan de Potgieterlaan in Lei den is uit zijn jasje gegroeid. Vandaar de tweede vestiging, die sinds vorige week is te vinden aan de Leiderdorpsé Touwbaan. Werkplaats, showroom en maga zijn hebben er royaal onderdak gevonden. Van Haasteren, die de merken Honda en Lada verte genwoordigt, heeft als gevolg van deze uitbreiding zijn personeel met zijn zes man moeten verster ken. De plaatwerkerij blijft aan de Potgieterlaan gevestigd, waar men trouwens ook met zijn wa gen terecht kan voor reparaties en onderhoudsbeurten. LEIDERDORP - De eerste zes bewoners van de nieuwe wijk Winkelhof in Leiderdorp kregen gisteren de sleutel van hun woning uit handen van wethouder C. Gordijnvan volkshuisvesting. Daarna kregen de bewoners eeri taart overhandigd in de vorm van een sleutel. De woorden op de sleuteltaart heetten de beworiers hartelijk welkom in hun nieuwe onderko- i Leiderdorp het LEIDEN - Het Malie-theater dat gisteravond in het LAK theater "De bakfiets" van Fernando Arrabal speelde, gaf alle aanleiding om eens na te gaan wat amateurtoneel nu eigenlijk is. In het huidige spraakgebruik wordt vaak nonchalant omgesprongen met deze term. "Het amateur zijn" geeft namelijk bepaalde voordelen en nadelen. Een voordeel is dat je kan zeggen dat, wanneer het beoogde niet helemaal naar wens verloopt, je je kan beroepen op je niet professionele status, en je door het gemakkelijke: "Ach ik doe het voor mijn plezier" onaantastbaar opstelt. Een nadeel is dat wanneer je iets presteert, dat de toets der kri tiek kan doorstaan, je toch blijft vallen onder het kader "Het was geweldig vanavond, zéker voor amateurs" Naar mijn idee worden er twee dingen door elkaar gehaald In de eerste plaats is het feit dat je je op een verhoging plaatst een teken dat je beke ken en dus beoordeeld wilt worden, en dat dat niets met 'Victoria und Ihr Husar' Attractieve 'Malle' met Arrabal: "HET amateur-zijn" te ma ken heeft wel dat dat een zui ver menselijke karakter ei genschap is wat voor ieder mens in verschillende mate opgaat. Ten tweede haalt 'men' ten onrechte de woor den amateur en het in deze tijd als degenererend ervaren "amateuristisch" door elkaar Naar het schijnt is het heden ten dage zo dat "amateuris tisch" geknoei inhoud en een amateur dienovereenkomstig handelt. Alle aanleiding gaf het Malie- theater om een hier boven staand betoog te houden. Het surrealistische stuk: "De bak fiets" werd namelijk op een professionele manier ge bracht door amateurs. Het verhaal, voor zover daar spra ke van is, handelt over twee personen die wat geld probe-, ren te verdienen d.m.v. het op een bakfiets rondrijden van kinderen. Apal heeft de moed al opgegeven en slaapt de ge hele dag en droomt van de dood, in welke situatie het een stuk rustiger moet zijn. Apal, (Henk van Gurp), heeft een zeer toegewijde vriend, Climando, die zich ernstig zorgen maakt over de aan staande afbetaling van de bakfiets. Hij vindt met de met zelfmoordplannen rondlo pende Mita (Suze Jansen) de oplossing om een onbekende rijke om te brengen. Zij doen dit en worden verraden door een oude bemoeial. Zij zullen naar de heersende orde moe ten sterven. Een gegeven waar de dromer Apal geen moeite mee heeft, de zelf moord lustige Mita iets min der, maar de positieve Cli mando wel. Wij zien hem dan ook in de slotscène een ver- twijfelde blik in het niets werpen. Deze Climando, gespeeld door Walter van Elteren, heeft de sleutel van de hele theater compositie op zak. Hij heeft zonder enige andere speler te kort te doen een uiterst ex pressief gevoel en wat in een dergelijk moeilik stuk van groot belang is een sterk wis selende intonatie mogelijk heid, die hij tot in het diepste van zijn emoties uitbuit. Het door Arrabal voorgestane Panietheater, zij het dat het hier ging om een stuk uit zijn "niet zo paniekerige periode", gaf geen enkele aanleiding om "amateur", "professio neel", "amateuristisch" te verwarren, het was gewoon goed amateur toneel, of wat dies meer zij. LOUIS CORNELISSE. operette- nonsens bij Crescendo LEIDEN - Dirigent W van Strien en o.a. voorzitter V.d Kwartel hebben hun "Cres cendo" flink opgestuwd naar een door de bevolking - niet de directe achterban alleen - volledig geaccepteerde factor in het uitgaansleven. Van min of meer kioskmuziek, die niets pretenteerde dan zinvol tijdverdrijf is via toegevoegd koorzingen de operette ont staan met medewerkers; ca pabel om het eenmaal onder- nomene in stand te houden. Het is een stilzwijgend gegeven, dat het allemaal amateuris tisch is, van geroutineerd tot stijf en dat de toneelvertonin gen nonsens zijn en nonsens willen. Attractie geworden nonsens, zo kleurig, vlot, welluidend als het kan. E)e minimum basis daarvoor is men ruim te boven. Ik had voorkeur voor het kamer- 2 uit 'Viktoria und Ihr Husar' meisje Riquette (Nel Boeree) als actrice, voor de gravin Viktoria (Rina Viele) in de solozingende kwaliteit, voor de ongenoemde pianist in het sterk bevredigende orkest waarin viool, mond-en balg harmonica naast houtblazers musiceren. Dit gisteren (en weer vanavond) in Paul Abrahams "Viktoria und ihr Husar", gezongen in het oor spronkelijke Duits en zich af spelend in Japan, Petersburg en Hongarije na Wereldoorlog I. De tekstdichters spitsen alles toe op duetten tussen de hoofdrolspelers en die sprei den, soms "terugkerend, de melancholisch pakkende melodieën, zoals "Reich mir noch einmal die Hand" en "Ja, so ein Madel", Wereld en Weemoed hebben dezelfde W Dat geeft een kern weer van zo'n uitvoering. Die wegge speeld wordt met koortjes, dansjes, omhelzingen, bal letjes en het oog streleriüe kledij, alles vóór knap uitge dachte décors. Weggespeeld ook door het heuglijk resul taat van een drievuldig bruidsfeest, waarvoor' het theater-technisch noodzake lijk werd, dat de echtgenoot van Viktoria zich van z'n ge malin deed scheiden- Het Antonius Clubhuis was uit verkocht. KEES VERHOEF. Première in Leidse Schouwburg LEIDEN - Het is heel verve lend, dat we terug moeten gaan tot 1974 (Middelpracht en Eeuwse Praal - Drs. P. Ivo de Wijs) willen we de laatst gehouden landelijke première van een theaterstuk in Leiden achterhalen. De provincie (lees: Leiden) wordt steevast voor .dezelfde uitkoopsom als de première met try-outs opgescheept. Premières zijn vrijwel altijd in Amsterdam en incidenteel in Haarlem en Amstelveen. Gelukkig heeft Rients Gra tama. cabaretier uit Birdaard (Fr.) deze discipline doorbro ken. De première van zijn meest recente theaterpro gramma "Pompend Rem men" had daarom gister avond plaats in de mooie voor premières bij uitstek geschik te, Leidse Schouwburg. Gra tama deed het niet alleen. Hij liet zich verbaal assisteren door Lia Corvers en Reina Boelens (ex-Vangrail) en mu- sikaal door John Eskes, Addy Scheele, Frans Span en Klaas de Vries. Lia Corvers (ex-"Blauwe Maandag en ex-"Foxtrot") tekende tevens voor de dansmotieven in de show. Het optreden van Gra tama vindt vooral zijn kracht in de liedjes, die van onge kend niveau zijn. "Bij de Boom" en "M n Oude Kroeg Van Toen" zijn liedjes die voor de pauze opvallen. Na de pauze zijn dat o.a. "Punk" (Lia Corvers) en "Pompend Remmen" (Ensemble). Hoe wel de belangstelling van het Leidse theaterpubliek gister avond enigszins teleurstel lend genoemd moet worden (ondanks het relatief grote aantal uitnodigingen was al leen de begane grond volledig bezet alsmede een verdwaal de toeschouwer op de eerste ring) was de weerklank bij de toeschouwers zeer groot. Men reageerde op de teksten (vrijwel allé van, Gratama) zeer spontaan en herhaalde lijk kon men de lachsalvo's door de rijen zien trekken. Wanneer een oordeel geveld moet worden over de sket ches kan men niet om "Vriendelijk Doodvallen bij Dirk" heen, dat een sublieme persiflage is op het bejaard gemompel van Barend Ba- rendse. Daarnaast hadden de skètches over "De Kroeg" en "Het Blij Ontwaken" ook be slist niveau. Het enthousiasme en de inzet van Gratama kunnen voor veel vakbroeders als voor beeld dienen. Een vondst op zichzelf is het liedje van de "Muzikkantici". die terecht melding maken van het feit, dat zij in recensies altijd over het hoofd worden gezien. Ook beklagen zij zich er over, dat als zij net "lekker op dreef zijn" er weer zo'n eigenwijze cabaretier doorheen gaat staan zingen. Na afloop werd in de Schouwburg, zoals dat bij premières gebruikelijk is, nog een drankje geschonken. Leiden heeft weer eens sinds jaren een première beleefd. Met een feestelijke afsluiting na afloop van de voorstelling. De gerestaureerde Schouw burg is terech't de trots van cultureel ingesteld Leiden. Geen enkele reden derhalve om in de toekomst nog met proefvoorstellingen genoe gen te nemen. Gratama's voorstelling van gisteravond bewees dat ondubbelzinnig. BERT KOEKEBAKKER Holland, 11 i Geref. Dorpskerk, Zoeterwoude, her pening. 10 uur; bezichtiging, 13-16 uuj iui Cultureel Centrum, Voorschoten, ai A j tiekbeurs. 11-18 uur. Leidse Schouwburg, Scapino Ballj or "Coppelia", 14.30 uur. LAK-Theater, kindervoorstelling, 1NZE Maandag Troef, Noordeinde 2a, fotografie; yogi Nederlands, 19.30-21.30 uur; huisvroij wengroep, di. van 9-11.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, yogi t'ai chi; 19.30 uur; gitaar. Go-club, 20 uui Breehuys, Breestraat 19, ma., di., do. ej vr. overblyfsoos, 12-13.15 uur. Ars, Pieterskerkgracht 9, opening tei) toonstelling Amateur Fotografen Ven 20 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17 film, 20 uur. Stadhuis, cie. algemene bestuurlijk gelegenheden, 20 uur. Ie Binnenvestgracht 33, universiteit^ raad, 19.30 uur. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen word de weekenddienst van zaterdag li uur v.m. tot zondag 24 uur, waarge nomen door de volgende artsen Wijk I (Morswegkwartier, noorcj binnenstad, Noorderkwartier Groenoord): R. M. G. Taytelbauril Hogewoerd 138, tel. 120266; Wijk I (Kooi en Merenwijk): Groeneveld Argusvlinder 10, tel. 141373; Wijl III (Waard, Professorenwijk, Tuin stadwijk en zuid-binnenstad): W de Bruyne, de Laat de Kanterstraal 32, tel. 126866; Wijk IV (Zuid Wes en Haagwegkwartier); van zaterdaf 10 tot zondag 8 uur vm.: A. Boef Kennedylaan 46, tel. 310420; w terdag 8 tot zondag 24 uun B. Roos tel. 766123. Leiderdorp - De weekenddiens) wordt waargenomen door. J. de Beek en J. van der Leden, teil 894539. Zaterdag en zondafl spreekuur van i2.30-13 uu Hoofdstraat 8, tel. 894539. Oegstgeest - De weekenddienst van zaterdag 10 tot maandag 7 uui -w v.m., wordt waargenomen door J: B B. Hugenholtz, Pr. Hendriklaan 4, I tel. 155666. f Voorschoten - B. van Beusekomj Piet Heynlaan 6, tel. 071-763551 (za terdag); C. Meijer, Chopinlaan 16 tel. 2493 (zondag). Warmond - L. J. H. Lempers, ~B Churchilllaan 13, Voorhout, tel.' B 02522-10140. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst! in de regio Leiden, wordt waarge- 'l nomen van 27 okt. tot 3 nov. door. Apotheek "Tot Hulp der MenschJ heid", Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Voorschoten, Leidseweg] 66. Voorschoten, tel. 01717-2525. L Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen) kan men uitsluitend voor spoedre-J cepten van een taxi, tel. 122444, ge-, bruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude-Rd. Gezondheidscentrum Berkenkade, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur, tel. 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7 I tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscen- j trum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. B. Wennekers, Ou- j de Rijn 91a, Leiden, tel. 071-141889 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement per post f226,90 f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 18