Brief wekt weinig vertrouwen Zeven miljoen meer in kruiswerk nodig U 30 311 2 3 4 EUTHANASIE ALS PATIENT 'T ZELF WIL Fluoride mogelijk in ziekenfondspakket Mentaliteit gewenst in geest van concilie STAATSSECRETARIS BEKIJKT FINANCIËLE GEVOLGEN Ondernemers over Albeda: Kardinaal Willebrands bij LPO: ONRUST OVER BEGROTING machevo-milieu 78 ZATERDAG 28 OKTOBER 1978 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Staats secretaris mevrouw Ve der-Smit (volksgezond heid) houdt de mogelijk heid open dat verstrek king van fluoride om tandbederf te bestrijden in het ziekenfondspakket zal Eerder had zij hierop afwijzend ge reageerd, waarna vooral van de kant van de tandartsen nogmaals hevig voor deze preventieve maatregel werd gepleit. Zij zegt dat nu wordt bezien of de finan ciële gevolgen van deze kwestie passen in het kader van Bestek '81. Bij de beantwoording van de vele schriftelijke vragen die vooraf gaan aan de behandeling van de begroting van volksgezondheid (volgende week), zegt de staats secretaris dat op korte termijn geen nadere regelingen voor de acupunctuur kunnen worden verwacht. De commissie alterna tieve geneeswijzen heeft er on langs voor gepleit de acupunc tuur met voorrang een officiële status te geven, zodat de oplei ding moet worden geregeld en overwogen moet worden de kos ten onder de ziektekostenverze keringen te brengen. Eerste lijn bewindsvrouw verzekert dat het beleid ter versterking van de ge zondheidszorg eerste lijn (huis arts en aanverwante hulpverle ners) wordt voortgezet. De eer stelijns zorg moet zodanig wor den uitgerust, dat patiënten slechts in noodzakelijke gevallen worden doorverwezen naar spe cialisten en ziekenhuizen, en dat opgenomen patiënten zo snel mogelijk weer „terug gaan" naar de eerstelijns behandeling. Ter versterking van de eerste lijn zullen meer mensen in die sector moeten werken. In dit verband wordt bijvoorbeeld gedacht aan uitbreiding van de riazorgdien- sten van de kruisverenigingen en meer wijkziekenverzorgenden voor bijvoorbeeld de hulpverle ning aan bejaarden. Ook zijn meer mensen nodig voor preven tieve activiteiten, met name wijkverpleegkundigen. Van het uitvoerende werk in de ge zondheidszorg is slechts een klein deel in handen van de over heid. Naar de laatste stand (1975) waren er van de 247 ziekenhuizen 33 (de zeven academische inbe grepen) ofte wel 14 procent in overheidshanden. Van de 71 psy chiatrische ziekenhuizen waren er 9 van de overheid. Van de zwakzinnigeninrichtingen waren de cijfers 38 en 2 (5 procent) en van de verpleeghuizen voor psy chisch gestoorde bejaarden 70 en 6 (8 procent). Wat de kosten van het feitelijke uitvoerende werk betreft, voor rekening van de overheid is slechts een klein deel van de f 17 miljard die de ge zondheidszorg in 1975 kostte. Over de te verwachten levensjaren van mannen en vrouwen geeft staatssecretaris Veder-Smit on der andere de volgende cijfers. Bij de geboorte was voor mannen in de jaren 1951-1955 het gemid deld aantal te verwachten le vensjaren 70,9 en in 1976 was dat 71,5. Voor vrouwen waren deze getallen achtereenvolgens 73,5 en 78.0. In alle leeftijdsgroepen lig gen de cijfers van te verwachten levensjaren voor vrouwen be duidend hoger, behalve bij het bereiken van de 80-jarige leeftijd; dan is het verschil statistisch nog slechts ruim een jaar. Er zijn aanwijzigingen dat het aan tal gevallen van baarmoeder halskanker bij meisjes en vrou wen die de 35-jarige leeftijd nog niet hebben bereikt, stijgt. Het is nog niet duidelijk of het om een zodanige omvang gaat dat het bevolkingsonderzoek (nu voor vrouwen tussen 35 en 55 jaar) ook op jongere leeftijdscategorieën gericht dient te worden. De be windsvrouwe kan evenmin uit spraken doen over een eventueel te overwegen verhoging van de maximum-leeftijdsgrens. DEN HAAG (ANP) - Het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) vindt het een goede zaak dat het kabinet het werkgelegen heidsbeleid gaat afstemmen op de verschillende sectoren van bedrijvigheid in ons land. Verder geeft de brief van minister Albeda aan de sociale partners weinig aanknopingspunten om het komende overleg met vertrouwen tegemoet te zien. Dit verklaarde het KNOV gisteren in een reactie op de brief van Al beda aan de Stichting van de Ar beid. Volgens het KNOV is in het mid den- en kleinbedrijf geen enkele ruimte voor arbeidstijdverkor ting. De half procent beperking van de prijscompensatie is vol gens het verbond nog niet genoeg om zelfs maar één uur korter werken per week op te vangen. De Raad van Overleg voor Middel baar en Hoger Personeel vindt dat de brief van minister Albeda weinig concrete suggesties en aanknopingspunten bevat om het overleg tussen de minister en de sociale partners zo succesvol mogelijk te laten verlopen. De raad MHP zegt in een eerste reac tie de brief uiterst vaag te vinden. Het Christelijk Nationaal Vakver bond heeft in een eerste reactie op de brief van de minister ge zegd, dat deze enkele elementen bevat die het uiteindelijk oordeel van het CNV positief kunnen beïnvloeden. Met name denkt het CNV daarbij aan de opmerking, dat een verdergaande matiging kan leiden tot bijstelling van "Bestek'81". Maar het CNV betreurt het, dat het plam om 0,5 procent op de sociale uitkeringen te korten, niet is te ruggenomen. Dat getuigt naar de mening van het verbond van weinig vertrouwen in het ook door de regering zo dringend noodzakelijk geachte overleg. Het Verbond van Nederlandse On dernemingen en het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond hebben gistermiddag in een ge zamenlijke verklaring meege deeld op korte termijn bereid te zijn deel te nemen aan een ge- ADVERTENTIE gulden Een milfoen gulden aanprijzen 150Zareska prijzen: Smyrna handwerkpakketten van 45 x 90 cm met een winkelwaarde vanf77,-perstuk. Kompleet met stramien, wol, en werkbeschrijving. Geschonken door Hageo, Hengelo (O). sprek met kabinet en vakbewe ging. Geen zaak werknemers In de brief van Albeda legt het ka binet de verantwoordelijkheid voor bijstelling van zijn beleids voornemen uitsluitend bij de werknemers, terwijl de bescher ming van de sociale uitkeringen een zaak is die overheid, werkge vers en werknemers gezamenlijk behoren aan te gaan. "Dat zei PvdA-fractieleider Den Uyl gisteren in een eerste reactie op de brief van minister Albeda aan werkgevers en werknemers. Het kabinet zal geen commentaar geven op de kritiek van de vak beweging, naar voren gebracht naar aanleiding van het rege ringsstandpunt inzake het ar beidsvoorwaardenbeleid. Minis ter-president Van Agt zei gister avond, na afloop van het weke lijkse kabinetsberaad, dat de mi nisterraad geen commentaar zal geven op de op- en aanmerkingen over de brief aan de Stichting van de Arbeid en over de briefschrij vers. De premier omschreef de brief als "onze opening naar het gesprek met de sociale partners", als "een gebaar om het gesprek mogelijk te maken" en als "onze geste ten blijke dat overleg zinvol moet zijn" DEN HAAG (ANP) - Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de organisatorische gevolgen van een eventuele aanwijzing van een minister voor de coördinatie van het regeringsbeleid ten aanzien van etnische minderheden, heeft premier Van Agt gisteravond ge zegd. UTRECHT (ANP) - Op de Uk- dijk tussen Ameide en Lex- mond (bij Vianen) is gister middag een vrachtwagen met gevaarlijke stoffen van de dijk gerold. De auto, die gela den was met salpeterzuur, zwavelzuur en zoutzuur, was volgens de politie lek. De weg werd afgezet en het verkeer werd omgeleid. Een vliegtuig van de rijkspolitie hield van uit de lucht de plaats van het ongeval in de gaten. De vrachtwagencombinatie met chemicaliën van Internatio -Alchemij raakte volgens de chauffeur van de weg toen hij een uit tegenovergestelde richting komende bus pas seerde. De chauffeur van de combinatie kwam met de schrik vrij. Volgens een woordvoerder van de politie zijn twee mandfles sen met zoutzuur bij het onge val gebarsten. Het daaruit lekkende zuur is weggespoten De twee flessen bevatten ieder ongeveer tachtig liter zout zuur. De rijkspolitie deelde verder mee dat de lekkende vaten en flessen zullen worden afge voerd naar de Afval Verwer king Rijnmond (AVR). De verontreinigde grond zal worden afgegraven en door nieuwe vervangen. NOORDWIJKERHOUT (ANP) - Er moet in de kerk een mentali teit ontstaan in de geest van het Tweede Vaticaans Concilie. Het leven moet naar boven brengen wat in het werk van het concilie ligt besloten, waarbij wij reke ning moeten houden met de vrucht van experimenten en met de vragen die uit de huidige om standigheden opkomen. Aldus kardinaal J. Willebrands gister avond bij de opening van de tweede zitting van het Landelijke Pastoraal Overleg te Noordwij- kerhout. Deze zitting, die als thema heeft "Kerk als gemeenschap en ge meenschapsvormend in de sa menleving", zal tot en met zon dagmiddag duren. Kardinaal Willebrands kwam in zijn openingstoespraak terug op de gebeurtenissen in Rome van de afgelopen maanden. Na de dood van paus Paulus ("de ge schiedenis zal zijn grootheid in het licht stellen") volgde verras send snel de keuze van kardinaal Albino Luciani, die de wereld won door zijn vrijmoedige en UTRECHT (ANP) - Voor een normale voortgang van het kruiswerk zal het op de rijksbegroting uitge trokken bedrag voor de plaatselijke kruisvereni gingen met 7.750.000 moeten worden verhoogd tot 142.688.000. De Nationale Kruisvereniging zegt dit in een brief aan de Tweede Kamer, waarin zij grote onge rustheid uitspreekt naar aanlei ding van de begroting voor volksgezondheid. Bevreemdend en verontrustend" noemt ze het, dat de memorie niet van toelichting helemaal geen uitzicht biedt op uitvoering van het beleidsvoornemen om het kruiswerk onder de AWBZ te brengen. Dit ondanks een in fe bruari door de kamer unaniem aanvaarde motie, waarin werd uitgesproken dat financiering van het kruiswerk krachtens de AWBZ grote voorrang moet heb ben en per 1 juli 1978 zou moeten ingaan. Bovendien heeft de Ziekenfonds raad geadviseerd, het kruiswerk per 1 januari 1979 onder de AWBZ te brengen en de financie ring met terugwerkende kracht per 1 juli 1978 te laten ingaan. Het uitblijven van de kabinetsbe slissing en het ontbreken van enige aanduiding in de memorie van toelichting hebben volgens de Nationale Kruisvereniging een verlammende werking op de organisatie. Zolang de AWBZ niet van toepas sing is op het kruiswerk blijft dat afhankelijk van subsidie uit de algemene middelen en wat dat betreft laat de rijksbegroting nu volgens de Nationale Kruisver eniging opnieuw een miljoenen- bezuiniging op het kruiswerk zien. blijmoedige verkondiging. Hij bracht een lach op het gezicht van de mensen. "Met die lach op zijn gezicht stierf hij, de Heer tege moet". Ook bij het tweede conclaaf waren, aldus kardinaal Willebrands', de eenheid en broederlijkheid van de kardinalen een weldaad. "De vrijmoedigheid en openheid waarmee in vele persoonlijke ge sprekken ieder zijn gedachten uitsprak en de motieven bloot legde, die hem leidden tot een bepaalde keuze, waren een ver troosting en een bevrijdende be moediging". Paus Johannes Paulus II heeft al direct gewezen op de grote bete kenis van het Tweede Vaticaans Concilie, met name op wat het concilie gezegd heeft over de kerk. In de voorbereiding van de ze constitutie "Gaudium et spes", had de huidige paus een groot aandeel, met name van het hoofdstuk over de taak van de kerk in de wereld van deze tijd. Deze kerk, die in sommige landen wordt vervolgd en die elders er van wordt beschuldigd louter een instituut te zijn, opgebouwd door machtsstreven, weet vanuit het concilie dat zij niet moet heersen, maar moet dienen. Dienstbaarheid schept gemeen schap. En dat geldt voor iedereen in de kerk, ieder op zijn eigen plaats. Dynamisch Zoals het Landelijk Pastoraal Overleg een proces is, zo heeft ook het concilie de kerk steeds beschreven als een dynamisch gebeuren, aldus kardinaal Wille brands. De kerk is "als een volk onderweg naar de vestiging en de volheid van het rijk Gods". Wij willen, zo zei kardinaal Willebrands, een kerk die waarachtig en geloofs- waardig is. Daarvoor is nodig, dat men ook gelooft in zichzelf. Dit geloof slaat niet alleen op het mysterie van de kerk, maar ook op haar zending in de wereld. UTRECHT (ANP) - De 21-jarige uitzendkracht R. J. Calker uit Maartensdijk (bij Utrecht) is gisteren om het leven gekomen toen hij bekneld raakte in een verpakkingsmachine bij Gips- bouw BV in Utrecht. ADVERTENTIE vakbeurs voor de procesindustrie en milieubeheersingstechnieken dagelijks: 9-17 uur za 4/11:9-15 uur JAAR8EURSHALLEN-UTRECHT MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG OKTOBER OKTOBER NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBEF UTRECHT (GPD) - Hulp bij langzaam doodgaan zodat dat wat sneller gaat; dat is euthanasie. Een hoogst emotioneel onderwerp, waarover dan ook al jaren ver hit wordt gediscussieerd. Net als bij abortus beschuldigen tegen standers de voorstanders ervan „moord" goed te praten. Voor standers daarentegen verwijten tegenstanders blind te zijn voor een van de fundamentele rechten van de mens, namelijk de zelf beschikking. Daarom is het een goed idee geweest van de Nederlandse Vereni ging voor vrijwillige Euthanasie die kern van de zaak nog eens nadrukkelijk aan de orde te stellen. Dat gebeurde gisteren in een congres ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de vereni ging. Sterven op eigen wijze „Het wordt in onze samenleving steeds duidelijker, dat wij mensen elkaar de ruimte dienen te laten en te bieden om een leven naar eigen keuze te leiden. In feite is dit niets anders dan het zelfbe schikkingsrecht van de mens. Aangezien het sterven als mense lijke activiteit bij het leven behoort, dient het zelfbeschikkings recht zich uit te strekken tot en met die laatste activiteit - men dient te kunnen sterven op zijn eigen wijze... Sterven zoals men verkiest, dat is het goede sterven". Zo valt, in haar eigen woorden, het wijsgerige standpunt samen te vatten van mevrouw dr. He- leen M. TerborghDupuis, bestuurslid van de vereniging en do cente ethiek aan de medische faculteit van Leiden. Dat „sterven zoals men verkiest" is nog zo eenvoudig en vanzelf sprekend niet vandaag de dag, volgens dr. Terborgh. De medische wetenschap is in staat ons steeds langer in leven te houden, anders gezegd: kan ons steeds langzamer laten sterven. Maar lang niet iedereen wil dat. Onze gezondheidszorg is bovendien zo groot gegroeid, dat steeds moeilijker aan individuele patiëptenwenscn voldaan kan wor den. Toch is dat nodig, want de patiënt wordt steeds mondiger. Soms wil hij zelfs eerder dood. Die eenvormige en eenzijdige medische behandeling wordt overi gens versterkt door de houding van het publiek zelf. dat meestal niet genoeg incasseringsvermogen bezit om aan te kunnen horen hoe het er werkelijk met de eigen gezondheid voor staat. Aan de dokter wordt ook nog te vaak een te grote macht en kunde toege dicht, met alle overspannen verwachtingen van dien. Voor dr. Terborgh staat daarom vast, dat euthanasie en informatie twee kanten van dezelfde medaille zijn. En dat houdt dus weer in, dat wie niet de keiharde waarheid over zijn of haar dodelijke ziekte wil aanhoren, ook geen beslissing kan en mag nemen over al dan niet geholpen worden bij het sneller doodgaan. De beslis sing over euthanasie ligt bij degenen die gaan sterven, maar die moeten dan ook alle gegevens goed kunnen afwegen. Praktisch probleem Lijkt dit toch glashelder, de internist-reumatoloog dr. J. J. Rasker bewasemde gisteren de ruit en zette er een paar grote vraagte kens op. In zijn „visie van een medicus" sprak hij zich overdui delijk niet uit voor euthanasie, omdat hij nog veel te veel prakti sche problemen ziet om nu al te komen tot een afgeronde medi sche ethiek. Om toch een uitweg te vinden maakte hij een streng onderscheid tussen actieve en passieve euthanasie. Actieve: dan worden levensverkortende middelen of handelingen toegepast bijvoorbeeld tabletten of injecties. Daar sterft de patiënt dan aan. Passief: het niet beginnen of staken van levensverlengende mid delen of behandelingen. De patiënt sterft dan aan zijn „eigen doodsoorzaak". Rasker beriep zich bij deze tweedeling op het wetboek van straf recht. Passieve hulp om sneller dood te gaan is „niet duidelijk strafbaar", maar actieve hulp is wettelijk doodgewoon hulp bij zelfmoord, en daar staat maximaal 12 jaar op. Maar belangrijker bicken zijn eigen medische en emotionele op merkingen. Iets nalaten of iets toedienen, dat maakt een heel verschil voor de dokter zelf en voor de patiënt ook. Bij actieve hulp injecteert de dokter, de patiënt gaat honderd procent zeker dood, en de levenden kunnen zich altijd blijven afvragen of dit nu wel juist was. Bij passieve hulp lopen het lot van dokter, patient en omgeving minstens nog enige tijd samen op. De patiënt dient naar de dood begeleid te worden, maar de kans blijft bestaan dat hij het haalt of er vrede mee krijgt nog lang leed te moeten dragen. En dan weet Rasker vanuit zijn praktijk ook niet hoe goedje patiën ten eigenlijk wel kunt voorlichten. Goed vanuit het medische vak, dat ook lang niet altijd weet hoe de vlag er precies voor staat; goed vanuit de patiënt, die misschien geheel verkeerde conclu sies trekt en beslissingen neemt uit angst of onbegrip of onder druk van anderen. Ongeneeslijk Dat leidt ertoe dat de medicus Rasker euthanasie, actieve en pas sieve, alleen maar ter sprake wil brengen bij ongeneeslijke pa tiënten. En de ongeneeslijkheid moet dan ook werkelijk vast staan in die zin, dat de patiënt niet meer kan belanden op een voor hem leefbaar niveau. Van actieve hulp om te sterven wil Rasker ook voor hem niet veel weten, want veel van dergelijke actieve euthanasieverzoeken blijken noodkreten, zoals zelfmoordpogingen dut ook vaak zijn. Het betreft vaak patiënten» aldus Rasker, die zich nog niet heb ben aangepast aan plotselinge zware invaliditeit bijvoorbeeld. De vraag om de snelle dood is meestal een smeekbede om meer houvast, om verlossing van angst voor de onzekere toekomst, om het wegnemen van slecht slapen, benauwdheid, pijn en een zaamheid. Rasker verwijt artsen en verpleging dat ze aanleiding geven tot die klachten omdat is gebleken dat de zwaarste patiënten, do moei lijkste gevallen, vaak de minste menselijke aandacht krijgen. Wordt dat verzuim goedgemaakt, dan wijkt de depressie vaak en wordt de vraag om euthanasie ingetrokken. Rasker waarschuwt dan ook in bedekte termen voor een al te voortvarend vrijgeven van vrijwillige euthanasie. Want, zegt hij, in bejaardentehuizen en verpleeghuizen zijn ze daar als de dood voor. „Zal de dokter niet tegen mijn wil, voordat ik mijn tijd gekomen acht, euthanasie op mij toepassen? Het geval van de met insuline dodende broeder in Limburg ligt velen nog vers in het geheugen", aldus dr. Rasker. Op die waarschuwing ging ten slotte dr. H. J. J. Leenen in. Leenen is hoogleraar in het gezondheidsrecht en de sociale achtergron den van de gezondheid te Amsterdam. Wil is doorslaggevend Euthanasie is volgens Leenen uitsluitend en alleen te overwegen en toelaatbaar als erom wordt gevraagd door de patiënt of de hoogbejaarde. De wil van degene die gaat sterven moet onomsto telijk vast staan. Is dat niet zo, dan is euthanasie onvrijwillig en dat is moord of doodslag. Euthanasie mag dus volgens Leenen ook nooit ofte nimmer worden toegepast op mensen die hun wil niet kunnen bepalen of uiten. Leenen neemt daarbij de bezwaren tegen een schijnbaar duidelijke wilsuiting van zwaar zieken van Rasker op de koop toe. Ieders leven, zegt Leenen, staat immers onder invloed en druk, geen enkele beslissing is helemaal in vrijheid genomen. Toch erkent de wet de wilsuiting, dus waarom niet als het gaat over vragen van sterfhulp bij zware ziekte? Ook totaal oneens is Leenen het met Raskers onderscheid tussen actieve (iets doen) en passieve (iets nalaten) euthanasie. Psychologisch, voor patiënt, dokter en omgeving, is er wel verschil, maar juridisch juist niet, meent Leenen. Of je nu nalaat iemands leven te redden of iets doet om het te beëindigen, het is juridisch hetzelfde als je verplicht bent dat leven te redden, redeneert hij. Hij verwerpt dan ook de opvatting, vooral in medisch kringen, dat passieve euthanasie door de beugel kan maar actieve niet. Dat onderscheid is juist heel gevaarlijkzegt Leenen. Want hij con stateert een neiging om passieve euthanasie zelfs zonder verzoek van de patiënt geoorloofd te achten. Dat gebeurt dan met de vage en onjuiste redenering dat voor iets nalaten geen toestemming nod ig zou zijn, alleen voor iets toepassen. Zodat hij en Rasker (die euthanasie-angst in de bejaardenhuizen signaleerde) het toch in hun waarschuwingen tegen onzuiver denken en handelingen eens waren.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17