Daktuin aanleggen niet zo moeilijk Muren sterk bepalend voor sfeer in huis Bewoners van bovenwoningen met een plat dak gaan steeds meer over tot het aanleggen van een daktuin. De alterna tieve tuin die met bloem bakken en kuipen, waarin boompjes en heesters groeien wordt ingericht hoeft niet onder te doen voor een tuin op de begane grond. Bij het ontwerpen van een dak tuin kan men beter niet over een nacht ijs gaan. Voorzich tigheid is geboden. Wanneer geen nauwkeurig vooronder zoek van de dakconstructie heeft plaats gehad kunnen lekkages en zelfs instorting van het dak tot gevolg zijn. Want het gewicht van bak ken, grondlaag en beplanting is niet gering. Pleeg van tevo ren dan ook liever overleg met een bouwkundige over de maximale belasting die het dak kan hebben. Een tuin-op-drie-hoog vraagt een ander karakter dan eén op de begane grond. Men kan het best een Japanse tuin als voorbeeld nemen. Een een voudige vorm, evenwichtige beplanting en de juiste mate riaalkeuze moeten centraal staan bij de aanleg van een daktuin. De meest simpele manier om een daktuin vorm te geven bestaat uit het leggen van styroporlaag. Langs de kanten en in verschillende vakken worden dan decora tieve bakken neergezet. Die moeten goed bereikbaar zijn voor het water. Want ook al zijn die bakken flink van afmeting, de grond droogt sneller uit dan in een normale tuin. Hydrocultuur De industrie komt de liefhebber van daktuinen tegemoet met hydrocultuur. Het systeem is al bekend bij kamerplanten. Men heeft geen potgrond no dig, want de voeding komt via korrels in de wortels terecht. Dat kan al aanzienlijke ge wichtsbesparing op het dak betekenen. Goedkoop zijn die systemen echter niet. Per vierkante meter is men zo'n 150 gulden kwijt. Ook met minder dure middelen en wat meer werk kan men een licht gewicht tuin op het d&k aan leggen. Voorwaarde is dan dat men vooral wateroverlast voorkomt. Er moet dus aan dacht worden besteed aan de drainage. Dat gebeurt door het aanbrengen van een dun ne laag kiezel of - beter nog - van doorlaten styroporplaten. Het dak zelf dient een helling te hebben van twee tot drie procent om overtollig water te kunnen lozen via een putje of dakgoot? Soms zal zo'n hel ling kunstmatig aangebracht moeten worden door het stor ten van een betonlaag. Het gebruik van styroporplaten heeft de voorkeur boven grint. Er ontstaat geen be schadiging van het dak door harde kantige delen. Het ge wicht is minder dan wanneer er stenen worden gebruikt Een plaat van 70 x 30 x 6 cen timeter weegt slechts 600 gram. De aanschaf is ook niet zo'n kostbare geschiedenis als wanneer grind zou worden gebruikt. Men kan er boven dien makkelijk mee werken: het materiaal laat zich probleemloos toepassen Grondmengsel Voor wat de samenstelling van de grondlaag betreft kan het beste een mengsel worden gekozen dat voor de helft uit zware tot middelzware grond bestaat, die voldoende voe dingsstoffen en humus bevat De andere helft is dan van synthetische schuim stoffen; 35 procent hygromull en 15 procent styromull. Met die stoffen wordt de zware grond wat lichter gemaakt. Hygro- mull-balletjes kunnen meer dan de helft van hun volume aan water opnemen. Dit vocht wordt later aan de planten doorgegeven. Styromull kan het beste worden omschre ven als "verpakte lucht". De ze samenstelling zorgt dan ook voor voldoende lucht in het grondmengsel. Het onderhoud van de daktuin bestaat voornamelijk uit gie ten en sproeien. Door een goed vochthoudende bodem structuur wordt dit werk heel wat minder tijdrovend. In plaats van dit mengsel van aarde en schuimstof kan ook een speciaal turfsubstraat in aanmerking komen. Deze potgrond met turf als basis, gemengd met voedingsstof fen, is licht in gewicht en zeer geschikt voor de meeste plan tensoorten. Een nadeel is dat hier steeds intensief ge sproeid en gegoten moet worden. De laag grond hoeft niet dik te zijn. Vijf centime ter is al voldoende om bij een juiste keus in planten een goede begroeiing te krijgen. Gewassen die voor een dak tuin in aanmerking komen zijn degenen die langere droogteperioden zonder aparte besproeiing kunnen doorstaan. Dat zijn bijvoor beeld sedumsoorten (muur peper), daslook. thijmsoorten en kruipende heesters. Wie gazongras wil zaaien kan met een dunne grondlaag goede resultaten krijgen. Ge bruikt men turfsubstraat dan dient die met gewone pot grond of tuinturf gemengd te worden in verband met de ontwatering. Grotere strui ken en kleine boomsoorten kunnen alleen een plaats in een daktuin krijgen als ze niet te zwaar worden en goed ver ankerd kunnen staan. De Fluweelboom (rhus), Japanse esdoorn en olijfwilg of zelfs een sering zijn goed toepas baar. Bamboesoorten en pampasgras zorgen voor markante begroeiing in hoe ken. Gras heeft een bodem laag van vijf centimeter aarde nodig. Zomerbloemen ver langen tien centimeter wor teldiepte. Voor vaste planten moet men 15 centimeter aan houden en voor kleine hees ters 20 centimeter. Klimplan ten, hogere heesters en klein- kronige bomen moeten min stens 40 centimeter grond hebben. Waterplanten ten slotte kunnen gekweekt wor den in polyster- of eternit- bakken. De muren in huis worden wat hun ver fraaiing betreft wel eens stiefmoeder lijk bedeeld. Niet helemaal terecht, want al die vierkante meters muurvlakken in huis zyn sterk bepa lend voor de sfeer. Een kamer kan er ineens heel anders uitzien als de muren een andere kleur hebben gekregen, liet belangrijkste voor wie in huis wil gaan schilderen is een evenwichtige kleurkeus. De tinten moeten combine ren met de rest van het interieur, zodat muren en meubels samen één geheel vormen. Het beste kan men éen hoofd kleur nemen waarbij alle elementen in het vertrek goed combineren. De kleuren op zich gaan een heel eigen leven leiden Zo zal een kamer met groene wanden rust uitstralen. Het vriendelijke karakter wordt nog ver sterkt door er veel blank hout, rotan en manou in te verwerken. Bruin roept de sfeer van bossen. Beige maakt een sombere kamer zonnig. Let er op dat bij de combinatie van lichte en donke re kleuren het evenwicht blijft ge handhaafd. Een derde deel donker en twee derde licht is de beste verhou ding. Een vertrek met veel hoeken en korte muren vraagt om donkere, korte wandjes. Grote lange vlakken moeten zo licht mogelijk worden gehouden. Houtwerk dat opnieuw geschilderd wordt dient men altijd eerst af te schu ren. Eventuele spijkergaten en andere beschadigingen vult men op met pla muur. Daarna wordt met grof schuur papier en vervolgens met fijn schuur- linnen de oppervlakte glad gemaakt, waardoor de grondverf beter „pakt" Structuurverf Structuurverf is bij uitstek een geschikt materiaal om de muren wat meer in het oog te laten springen. Flexa brengt vier soorten op de markt. Wandfaser is een structuurverf die speciaal is vervaar digd voor het bekende Rauhfaser-be- hang. Het brengt behang en kleuraf- ser is boen- en stootvast en is in ver pakkingen van 2,5 en 5 liter verkrijg baar. De verf kan met een kwast of rol- borstel op de muur worden aange bracht. Wandfaser is in zes kleuren verkrijgbaar. Schuurwerk is de naam van een struc tuurverf die zowel binnen- als buitens huis kan worden gebruikt. Het mate riaal kan wel op gebarsten muren maar niet op behang worden aangebracht. Het is alleen in de kleur wit verkrijg baar. Schuurwerk kan verwerkt wor den met de kwast, blokwitter ofrolbor- stel. Door een draaiende beweging van de kwast ontstaat het gewenste schuu- reffect. Wanneer met een rolborstel wordt gewerkt ontstaan er fijnkorreli ge effecten. Strakke wanden kunnen daardoor meer gaan leven. Sierpleister is een verf waarvan het effect mede wordt bepaald door de opge brachte hoeveelheid sierpleister. Speelse effecten maken is mogelijk door bijvoorbeeld de lijm kam. het plamuurmes of de spons te hanteren. Muurdecor tenslotte is een decoratieve muurverf die met kwast of rolborstel op de muur kan worden gesmeerd. Door de gekleurde schilfers die er in zitten geeft Muurdecor de wand een meerkleurig effect. Deze structuurverf (die ook op behang kan worden aange bracht) moet dik worden opgezet en niet teveel worden uitgestreken. Voor alle vier de structuurverven geldt dezelfde voorbehandeling voor de mu ren waarop ze worden aangebracht. Stof. vuil en losse delen moeten eerst worden verwijderd. Eventuele gaten in de ondergrond kunnen gerepareerd worden met Ceta-bever polykwarts. Voor sterk zuigende muren geldt dat ze eerst behandeld moeten worden met een gronderingsmiddel. De prijzen van structuurverf variëren van drie gulden per vierkante meter (kwartsverf) tot ongeveer tien gulden. De prijs is afhankelijk van de ruwheid van de verf. Met bijvoorbeeld een lijmkam kunnen speelse effec ten in de opgebrachte sierpleis ter worden aangebracht Wandfaser is een structuurverf die speciaal is ontworpen om over Rauhfaser- behang aan te brengen. Een vijver is een aanwinst voor ie dere tuin. Het geeft afwisseling en is voor de ware tuinliefhebber een extra dimensie voor zijn hobby. Het onderhoud hoeft echt niet veel werk te zijn; een goed aangelegde waterpartij vergt zelfs minder tijd dan een gras veld. Maar het is wel zo, dat bij een verkeerde aanleg of bij het achterwege blijven van onder houd een mooie vijver snel ver andert in een smerig moeras. De plaats Om te beginnen is het heel belang rijk de plaats van de vijver goed uit te kiezen. Een open plek op enige afstand van bomen en struiken verdient de voorkeur. Niet alleen om de overlast van gevallen bladeren in de tuin te beperken, maar meer nog omdat de meeste waterplanten, en ook waterlelies, het het beste doen bij ruim zon. Omdat warm water een weelderige plantengroei bevor dert, moet een vijver ook niet in de wind liggen. De beschutting van huis, schuur, schutting of heg is dus gewenst. Uiteraard hoeft de vijver niet er tegenaan te lig gen. het gaat er maar om dat de wind gebroken wordt. Bladval in de vijver is zelden helemaal te vermijden. Daarom kan men de vijver eventueel gedurende de paar weken in de herfst dat de bladeren vallen, afdekken met kippegaas. Voor het uitscheppen van bladeren wordt ook gebruik gemaakt van kippegaas, vastge- stoken op een greep De vorm Er zijn vele verschillende typen tuinen en bij ieder type tuin past een ander type vijver het best. Natuurlijk aangelegde tuinen vragen om een vijver met een grillige, in natuurlijke bochten rond gaande rand. Daarentegen kan men in een meer conventio nele omgeving beter voor strak kere lijnen kiezen, zoals geome trische vormen als vierkant, cir kel, rechthoek, enz. die hebben. Wil men de strakke lijnen be klemtonen, dan moet men de rand verhogen of er een brede strook tegels omheen leggen. Behalve van onze esthetische voorkeur, is de vorm van een vij ver natuurlijk ook afhankelijk van de manier waarop hij gecon strueerd wordt. Voordat we ech ter verder op de constructie in gaan. eerst nog wat opmerkingen over de diepte van vijvers. De diepte Behalve de plaats en de vorm van de vijver dient ook de diepte de nodige aandacht te krijgen. Is de vijver te diep, dan kan de water temperatuur te laag worden, ter wijl een te ondiepe vijver daaren tegen in de winter dicht- en ka- pot-vriest. Evenwel gedijen sommige planten het best in on diep water. Voor moerasplanten bijv. is een ondiepe bak nodig met een goed drainerende laag op de bodem en dan 10 cm grond. Uit bovenstaande blijkt wel dat het beste is een vijver zo aan te leg gen, dat er verschillende dieptes zijn: 15 cm grond plus 50 cm wa ter is niet te diep vqor goede bloei en beschermt de wortels in de winter tegen de vorst. Een ander gedeelte van de vijver kan men dan ongeveer 15 cm diep maken: 7.5 cm grond en 7,5 cm water bij voorbeeld. Hier kunnen dan moeras- en oeverplanten goed gedijen. In het diepe gedeelte kunnen manden geplaatst wor den, eventueel op een verhoging van stenen. Het kweken in man den is een veel gebruikte metho de voor bijv. waterlelies. Constructie Er zijn verschillende basismetho den voor de constructie van een vijver te onderscheiden. Ten eer ste de meest gebruikte methode: ter plaatse storten in beton, even tueel met wanden van metsel werk. Ten tweede: het in een kuil aanbrengen van plasticfolie of as- faltpapier. De derde methode is het eenvoudigst: het ingraven in de tuin van een voorgevormde vijver van plexi- of fiberglas. Er is een grote variëteit aan vormen en maten in de handel, hoewel zel den zo groot en diep dat ze vorst bestendig zijn. Goed inpakken in de winter mag dus nooit vergeten worden. De vaak minder mooie randen worden weggestopt on der graszoden of terrastegels, zo dat een goede aansluiting wordt verkregen. Tegenover de snelle aanleg, de variëteit en de duur zaamheid van deze prefabvijvers staan natuurlijk wel de relatief hoge aanschafkosten. Betonnen vijvers De meest kenmerkende eigen schap van beton is dat het in ie dere gewenste vorm kan worden gegoten. Dit maakt beton zo ge schikt voor het bouwen van vij vers. Gebogen en rechthoekige lijnen, zowel in het oppervlak als in de doorsnede, zijn heel goed te construeren, en ze hebben een lange levensduur. Op de tekening zijn verschillende mogelijke doorsneden te zien, die voldoen aan de hierboven omschreven wens tot diepe en ondiepe ge deelten. Speciaal het diepe ge deelte moet goed waterdicht zijn, omdat de planten en vissen al daar absoluut niet tegen droogte bestand zijn. Daarom verdient het aanbeveling dit deel als een vierkante of rechthoekige bak te construeren. De uiteindelijke vorm van de vijver kan dan be paald worden door het ondiepe gedeelte rondom deze bak. Hier voor hoeft ook veel minder grond uitgegraven te worden, hetgeen enorm scheelt in tijd en geld. Voor de vierkante bak moet een kuil uitgegraven worden van mi nimaal 80 cm diep. Zorg dat de bodem horizontaal en glad is en verwijder losse aarde. Stort daar na in een keer de hele bodem van min. 15 cm dik. Maak aan de ran den van de vloer een strook van 20 cm ruw van oppervlak, door deze te bewerken met een schop of een troffel. Hierop kunnen dan de wanden stevig aangesloten worden. De wanden kunnen gemetseld worden en daarna met een laag beton afgedekt, maar het is beter de wanden ook in beton te stor ten. Daartoe moet op de gestorte betonvloer een stevige kist zon der bodem of deksel getimmerd worden (zie tekening). De afstand tol de wanden van de kuil moet minimaal 15 cm bedragen. Het beton wordt dan in deze tussen ruimte gestort, waarbij rondom gelijkop gewerkt moet worden Dus laag voor laag en absoluut niet wand voor wand! Het ondie pe gedeelte van de vijver wordt op dezelfde manier gemaakt, maar de grond hoeft hier slechts 25 cm uitgegraven te worden en een betondikte van 10 cm voor vloer en wanden is voldoende. Het beton De samenstelling van het beton mout met zorg geschieden, wil een waterdichte vijver het resul taat zijn. Pas de mengverhouding 1:2:3: toe voor porüandcement, grof zand en schoon grind. Beton toegepast voor een vijver heeft een duidelijk nadeel, dat niet over het hoofd mag worden ge zien. Dat is het sterk alkalische karakter van nieuw beton, dat zeer schadelijk is voor vele plan ten en vissen. Bouwt men de vij ver nu in de herfst, dan is de op lossing heel eenvoudig. Laat de vijver gedurende de winter maanden vol water staan, laat hem in het voorjaar leeglopen, maak hem goed schoon en begin pas daarna met het planten. Een andere oplossing is het beton- oppervlak af te dekken met een isolatielaag. Hiervoor zijn allerlei isolerende substanties in de han del, die bovendien vaak garant staan voor de waterdichtheid van de vyver. De meest principiële methode is natuurlijk het alkali sche karakter van beton, van het cement in feite, te neutraliseren Geeft de lakmoesproef na 24 uur zuur aan, dan is voldoende toege-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11