Sarkis: Burgers snel ontwapenen Ruzie België duurt voort Zambia krijgt Engelse wapens nrnmflm? Indrukwekkend akkoord tussen Syrië en Irak REFERENDUM IN SPANJE Persvrijheid en de Unesco Regeringsleiders praten Ambitieus plan voor Libanon Staking kost levens Aanslagen en onlusten Na Rhodesische aanvallen in Iran Man doodt vier mensen VRIJDAG 27 OKTOBER 1978 BEIROET-JERUZALEM (GPD) - Syrië en Irak, landen die gedu rende twaalf jaar de grootste vij anden in de Arabische wereld zijn geweest, hebben zich ver zoend. Gisteren bereikten de Sy rische leider Assad en de Iraakse president Al Bakr na drie dagen onderhandelen een akkoord dat er op papier zeer indrukwekkend uitziet, maar waarvan afgewacht moet worden hoe het in de prak tijk zal werken. Het akkoord behelst het in het le ven roepen van een comité be staande uit Syrische en Iraakse regeringsfunctionarissen en voorgezeten door beide presiden ten. Het comité moet wederzijd se, alsmede alle politieke, militai re, economische en culturele banden tussen beide landen re gelen en versterken. Het akkoord zelf mag dan inhou delijk niet zo indrukwekkend zijn, het feit dat het afgesloten werd, is van bijzonder groot poli tiek belang. Het betekent dat Sy rië en Irak - beide landen worden geregeerd door rivaliserende vleugels van de Baath-partij - hun ideologische geschillen on dergeschikt gemaakt hebben „het bestrijden van het gevaar dat de Arabische natie, haar waar digheid, soevereiniteit en toe komst bedreigt", zoals het com muniqué het omschrijft. Dit slaat op de politieke aardverschuiving die er in de Arabische wereld heeft plaatshad na de Camp Da- vid-akkoorden en het directe ge volg daarvan: een afzonderlijke Egyptisch-Israëlische vrede. De Syrisch-Iraakse toenadering be tekent een belangrijke verande ring in de politieke verhoudingen in het Midden-Oosten. Saoedie- Arabië - dat grote financiële in vloed kan uitoefenen op Syrië - zal de toenadering tussen Bagh dad en Damascus alleen dan toejuichen wanneer een en ander geen toeneming van de Sowje- trussische invloed in de regio zal inluiden. Voor Egypte komt de Syrisch- Iraakse liefdesverklaring als een verrassing en als een gevaarlijke versterking van het anti-Sadat- front in de Arabische wereld. Samenwerking In Israëlische militaire kringen maakt men zich uitermate be zorgd over een mogelijke militai re samenwerking tussen Syrië en Irak. Israëlische militaire des kundigen zijn er steeds vanuit gegaan dat de Arabische landen zonder de actieve deelneming van Egypte geen oorlog tegen Is raël kunnen voeren. Met name Syrië werd daartoe niet in staat geacht. Die situatie verandert echter als Irak troepen naar de Golan-hoog- ten kan sturen om de Syrische eenheden daar te versterken. De toestand is nu zo dat Syrië één divisie in Libanon heeft, drie op de Golan en één aan de grens met Irak. Irak op zijn beurt beschikt over twaalf divisies. Bij een mili taire samenwerking met Syrië kunnen er daarvan vier of vijf worden ingezet op de Golan. Aangezien het Iraakse leger over zo'n duizend voertuigen (van Duitse makelij) beschikt om tanks te vervoeren, kunnen ze in vrij korte tijd - drie of vier dagen - een grote troepenmacht vanuit Irak naar de Golan overhevelen. Daardoor zou Israël tegenover zo'n acht divisies komen te staan. Militaire experts geloven dat Irak in geval van agressieve plannen een alternatief kan zijn voor Egypte, zodat Syrië met actieve Iraakse steun een militaire optie tegen Israël houdt. In de Jom-Kippoeroorlog van 1973 nam Irak in beperkte mate deel aan de strijd. Een Iraakse divisie werd toen op de Golan ingezet, maar binnen korte tijd geheel in de pan gehakt, aangezien het sol daten van mindere kwaliteit wa- Israëlische militaire experts gelo ven dat Irak nu sneller en effec tiever aan een eventuele oorlog kan meedoen, omdat dat land nu geen rekening hoeft te houden met moeilijkheden met Iran en de Koerden, Zoals in 1973. Premier Van Agt. DEN HAAG (GPD) - Premier Van Agt brengt 2 december, twee da gen voordat in Brussel de laatste Europese Raad van dit jaar plaatsheeft, een bezoek aan zijn Westduitse collega Helmut Schmidt. De bondskanselier heeft Van Agt al in juli uitgeno digd voor een uitvoerig privè-ge- sprek. Aanleiding voor deze uit nodiging was toen de botsing die zich op 7 juli tijdens de Euro-top in Bremen had voorgedaan tus sen de kleine EG-landen, vooral Nederland, en de grote, met name de Bondsrepubliek Duits land. Van Agt en minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) wa ren verontwaardigd omdat Schmidt en de Franse president Giscard d'Estaing hun plan voor een Europese Monetaire Sa menwerking (EMS) ruim voor „Bremen" met de regeringen van de andere grote EG-landen had den doorgesproken, dit wil zeg gen met Groot-Brittannië en Ita lië. De Beneluxlanden, Ierland en Denemarken waren alleen op de valreep ingelicht. Na de woor denwisselingen over deze „dis criminatie" van de kleine landen, trachtte Schmidt Van Agt te sus sen door hem voor te stellen op korte termijn „alles eens uit te praten". Bij de intronisatie van paus Johan nes Paulus I, op 3 september, za gen Schmidt en Van Agt elkaar weer. Daar werd de afspraak ge maakt voor het gesprek van 2 de cember dat - een gebaar op zich van de kant van de bondskanse lier - wordt gehouden in Kleef, vlak bij de Nederlandse grens. De beide regeringsleiders zullen in Kleef algemene politieke problemen bespreken, zo vertel de de woordvoerder van Van Agt gisteren. Daarbij zal ongetwijfeld ook de EMS zijn, waarover twee dagen later, tijdens de Euro-top in Brussel, een beslissing moet worden genomen. Politieke kringen in Den Haag verwachten dat premier Van Agt het gesprek met Schmidt alléén zal willen houden, zonder minis ter Van der Klaauw. Bondskanselier Helmut Schmidt. MADRID (GPD) - Premier Suarez wordt de eerste premier na het referendum over de grondwet. Binnen 30 dagen na de volks stemming moet premier Suarez kiezen of hij aan wil bhj ven of dat hij zijn ontslag aan koning Juan Carlos aanbiedt, waarop de vorst LONDEN (AFP) - Als gevolg van de staking van technisch perso neel in de Britse ziekenhuizen zijn „ten minste 30 mensen" om het leven gekomen, aldus het dagblad .Daily Telegraph' dat „medische deskundigen" aan haalt. Ht hogere technische personeel legde een maand geleden het werk neer omdat het vaak minder blijkt te verdienen dan het lagere personeel. De stakers eisen een algemene produktiviteitstoeslag vanlöpctomde achterstand in te halen. De minister van volksge zondheid David Ennals verze kerde echter gisteravond nog eens dat er geen sprake kan zijn van een dergelijke toeslag die het loonbeleid van de regering zou doorkruisen. Het socialistische kabinet van James Callaghan heeft voor loonsverhogingen een plafond van 5 pet vastgesteld ter beteugeling van de inflatie. algemene verkiezingen zal afkondigen. Als Suarez als premier wil aanblijven, zal hij binnen deze termijn van 30 dagen door middel van het aanbieden van een regeringsprogramma het vertrouwen moeten winnen van de Tweede Kamer. Dit is de inhoud van een toege voegde bepaling aan de grond wettekst, die in de nacht van woensdag op donderdag defini tief werd vastgesteld door de ge mengde grondwetscommissie van Tweede- en Eerste-Kamerle- den. De premier blijft, teneinde een machtsvacuüm te voorko men, in functie totdat hij een keuze heeft gemaakt. Maar hij kan, evenals het huidige parle ment, niet langer aanblijven dan tot 18 juni 1981. De regeringspar tij Unie van het Democratisch Centrum zal erop aansturen dat de minister-president het ver trouwen van de Tweede Kamer vraagt. Voor deze vertrouwens- stem is de absolute meerderheid van de Tweede Kamer - de helft plus een van alle kamerleden - nodig. Premier Suarez, die de sympathie geniet van de com munisten, kan op een overwin ning rekenen, want de Unie van het Democratisch Centrum en de communisten vormen te zamen een meer dan absolute meerder heid in de Tweede Kamer. De tekst van de nieuwe democrati sche grondwet wordt dinsdag zowel in de Tweede als Eerste Kamer goedgekeurd. De stem mingen in de beide Kamers, die los van elkaar geschieden, zullen in het openbaar verlopen. Na de goedkeuring van de grondwet door de Kamer, zullen alle parle mentsleden volgens de traditie van de eerste liberale grondwet, die in 1812 te Cadiz werd afge kondigd, hun handtekening on der het grondwettelijk document zetten. Een grote chaos groeit in de straten van de Franse hoofd stad Parijs waar de vuilnis mannen al dagenlang in sta king ziin. Deze FOTO is genomen recht te genover het befaamde restau rant "Brasserie Lipp" op de lin ker oever van de Seine. Heel Frankrijk heeft te lijden onder stakingen die zijn gericht tegen de politiek van premier Barre. Deze wil de inflatie be teugelen en de werkloosheid te rugdringen, waartoe hij een aantal rigoreuze maatregelen heeft genomen. De plannen zouden niet doel treffend genoeg zijn. BEIROET (GPD) - De Libanese regering wil de talloze, zeer zwaar bewapende partij- en privé-legertjes in het land ontwapenen en de Palestijnse aanwezigheid in het land aan banden leggen. Verder moet iedereen die met Israël heeft samengewerkt voor de rechter worden ge bracht. Ook moet het leger worden gereorganiseerd en een nationale politieke verzoening op gang worden ge bracht. Afwachtend Hoewel de reacties van de Libanese politici van links en rechts op de regeringsplannen kritisch af wachtend genoemd moet wor den, zijn de reacties in de pers po sitief. De leider van de moslim-linkse Li banese samenwerking, Walid Joemblatt, merkt op dat de rege ringsplannen totaal voorbij gaan aan de politieke oorzaken van de Libanese crisis. Al twee jaar lang probeert de regering vergeefs het veiligheidsprobleem op te lossen zonder ertoe te komen de werke lijke oorzaken, namelijk politiek confessionalisme en de sociaal- economische wanverhoudingen tussen moslims en christenen, aan te pakken. Op deze manier wil de Libanese re gering in twee weken tijd de cri sis in het land oplossen. Gezien deze korte termijn die voor het ambitieuze plan is uitgetrokken, maken de goed bedoelde voor nemens van president Sarkis de indruk niet haalbaar te ziin. Voor het inzamelen van de wapens van de legertjes heeft de regering twee instanties op het oog die po litiek gezien erg moeilijk liggen in Libanon: de voornamelijk uit Syriërs bestaande Arabische vredesmacht en het geregelde Libanese leger. De Syrische vredesmacht is in moslim-West-Beiroet inmiddels begonnen met uitvoering van de Libanese regeringsplannen: 70 gewapende burgers werden gear resteerd. De christen-rechtse le gertjes trekken zich van het wa penverbod weinig aan; de meer extremistische elementen onder hen proberen in christelijk Oost- Beiroet, ondanks het drie weken oude bestand, de spanning erin te houden door onregelmatig vuur van sluipschutters. BRUSSEL (GPD) - Met de ver wachte overweldigende meer derheid heeft de overgangsrege ring van premier Paul vanden Boeynants gisteren het vertrou wen gekregen van de Belgische Kamer van Afgevaardigden. Het kabinet zal over enkele weken weer aftreden, na de voorberei ding van een grondwetsherzie ning. Daarna gaan de Belgen naar de stembus om een nieuw parle ment te kiezen. Over de grondwetsherziening, de belangrijkste taak dus voor de jongste Belgische regering, zijn de partijen die het kabinet onder steunen het overigens nog niet eens. De meningsverschillen tus sen Vlaamse en Waalse christen democraten en socialisten, als mede de Vlaamse Volksunie en het Brusselse FDF draaien vooral om de vraag in hoeverre Brussel een zelfstandig gewest moet worden naast Vlaanderen en Wallonië. De coalitiepartijen bevestigden hun trouw aan het zogenaamde Egmont-akkoord, dat voorziet in een hervorming van de Belgische staat in federalistische zin. De Vlaamse CVP wil echter bepaal de concessies aan de Franstalige meerderheid in Brussel terug draaien. Het gaat hierij vooral om het Vlaamse bestuur in het rand gebied rond Brussel, waar de Franstaligen hun invloed willen uitbreiden. Enig opmerkelijk geluid tijdens het debat over de regerings verklaring van Vanden Boey nants was de ondubbelzinnige manier waarop de CVP zich stel de achter de vorige week afgetre den premier Leo Tindemans. De populaire CVP-politicus forceer de een kabinetscrisis nadat de samenwerking in zijn kabinet was stukgelopen op een muur van onderling wantrouwen. Uit het debat van gisteren bleek dat dit wantrouwen onverminderd voortbestaat. Palestijnen Christen-rechts heeft ook kritiek. De ultra-conservatieve oud-pre sident Chamoun vraagt zich af of het ontwapeningsplan ook slaat op de zeer goed bewapende Pale stijnse guerrilla-organisaties in het land. Het regeringsplan roept inderdaad op tot verminderde Palestijnse gewapende presentie, in overeenstemming met eerdere akkoorden tussen de Libanese overheid en de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO, maar niemand in Libanon gelooft dat de Palestijnen zich zullen laten ontwapenen of "hergroeperen" juist op een moment dat hun poli tieke toekomst hoogst onzeker is. De Camp David-akkoorden sluiten een eventuele terugkeer van de 400.000 zeer roerige Palestijnen uit Libanon naar welk deel van Palestina dan ook, uit. Boven dien wordt hun politieke spreek buis, de PLO, door Carter, Sadat en Begin genegeerd. JOHANNESBURG (GPD) - Begin volgende week zullen de eerste Engelse wapens, bestaande uit anti-vliegtuigraketten, radar-in stallaties en luchtdoelgeschut, in Zambia aankomen. Daarna zul len ook gisteren militaire advi seurs naar Loesaka vliegen om de installaties op te bouwen en Zambiaanse soldaten op te lei den. Dit werd donderdag in de Zambiaanse hoofdstad bekend gemaakt Het Engelse wapenmateriaal kan alleen maar voor defensieve doeleinden gebruikt worden, menen experts. De leveranties zijn een gevolg van de aanvallen van Rhodesische commando troepen en straaljagers op ver scheidene guerrilla-bases van Joshu Nkomo's leger, waarbij volgens Rhodesische berichten minstens 1500 mensen gedood werden. Rhodesische strijdkrachten vielen vorige week bij verrassing kam pen aan van het Patriottisch Front in Zambia en in Mozambi que, daarbij het burgerlijke en militaire luchtverkeer lamleg- gend. Waarnemers in Loesaka stellen zich de vraag waarom het Zam biaanse leger geen gebruik heeft gemaakt van de reeds eerder door Engeland geleverde wapens voor het bestrijden van luchtaanval len. Sommigen menen dat Zam bia deze wapens verwaarloosd heeft, zodat zij onbruikbaar wa ren, en ook niet de soldaten heeft die deze moderne wapens kun nen bedienen. Sommige diplo maten menen ook dat de Engel sen thans met spoed wapens en adviseurs leveren, omdat Zam bia's president Kaoenda ge dreigd heeft dat hij anders de Sowjet-Unie om hulp zal vra gen. Ook zal Londen grotere economi sche hulp aan Zambia verlenen, dat feitelijk over geen buiten landse gelden meer beschikt en nu al maanden met enorme eco nomische problemen kampt. Dit was ook een van de redenen dat president Kaoenda onlangs be kendmaakte dat de spoorweg verbinding met Rhodesië en Zuid-Afrika via de Sambesi-ri- vier weer heropend zal worden. De goederentransporten vanaf East-London zijn sindsdien on onderbroken onderweg. Intussen is Joshua Nkomo naar Moskou vertrokken om daar, al dus goed ingelichte bronnen, de Sowjet-Unie te vragen zijn guer rillatroepen met raketten uit te rusten, die ter bestrijding van de Rhodesische luchtmacht zouden moeten dienen. Ook Julius Nye- rere, president van Tanzania, doet pogingen om Russische wa pens voor de guerrillastrijd- krachten van Robert Moegabe, die hoofdzakelijk in Mozambique zijn gestationeerd, te krijgen. Moegabes soldaten hadden tot nog toe alleen de beschikking over Chinese wapens. Nyereres meent dat de levering van Russi sche wapens aan beide groepe ringen van het Patriottisch Front uiteindelijk tot een betere ver standhouding en tot eenwording zal leiden. Nyerere doet ook pogingen om de frontlijnstaten voor een nieuwe topconferentie, dit weekeinde, in Dar-Es-Salaam bijeen te krijgen. Na de opening van de Rhodesi sche grens waren de betrekkin gen tussen hem en Kaoenda af gekoeld. Blijkbaar ziet hij nu na de Rhodesische aanvallen een nieuwe mogelijkheid om de een heid tussen de frontstaten te her stellen. TEHERAN (DPA) - In de Zuidi- raanse stad Jahrom is gisteren de hoofdcommissaris van politie, Tasoadi, bij een aanslag doodge schoten. Het hoofd van de krijgs raad, generaal Ahmad Nad var, werd door schoten ernstig ge wond, zo meldt het Iraanse pers bureau Pana. De officieren hadden een plechtig heid ter gelegenheid van de 59ste verjaardag van de Sjah bijge woond. De dader ontkwam. In Teheran zijn woensdag en giste ren bij ongeregeldheden tenmin ste zeven mensen om het leven gekomen. Volgens de bladen "Ettelaat" en "Kayhan" was voor het eerst door de demonstranten in hun strijd met politie en militairen gebruik gemaakt van geweren. In Teheran hebben gisteren dui zenden jongeren, gekleed in zwarte hemden, getracht de ter reinen van de universiteit te her overen. Grote aantallen soldaten beletten dit. Tegen het midda guur waren de menigten ver spreid. In de stad Chorramabadand Sjare- za zijn woensdag en gisteren vier personen gedood onder wie een politieman. De sjah heeft gisteren in zijn paleis te Golesan zijn verjaardag ge vierd, dit jaar op ongewoon sobe re wijze. PARIJS (AP/DPA/UPI) - De directeur-generaal van de Unesco, Amadou Machtar M'bow, heeft gister gezegd dat er geen bijbedoelingen kleven aan de campagne van de Unesco de wereld-persor ganisaties aan te moedigen te helpen bij de strijd tegen oorlogvoeren, racisme en apartheid. De Unesco is de VN-organisatie voor onderwijs, wetenschap pen en cultuur, en is geves tigd in Parijs. M'bow, die sprak aan de voor avond van een debat van vijf weken op de algemene confe rentie der Unesco, zei dat zijn organisatie geen voorstander is van sterkere invloed van regeringen op de pers, op in ternationaal zowel als natio naal vlak. "De Unesco is steeds voorstan der geweest van absolute vrijheid van nieuwsgaring en vrijheid voor de journalis ten", aldus de directeur-ge neraal die afkomstig is uit de Afrikaanse staat Senegal. De Unesco, zei hij, wil bijdragen tot het bereiken van een "nieuwe economische we reldorde" en in dit verband stelde hij voor dat de huidige definitie van mensenrechten ook kon worden uitgebreid tot het omvatten van econo mische, sociale en culturele rechten. M'bow verklaarde dat hij een nieuw procedure trachtte te vinden tot het bezien van de mensenrechten. De Westelijke landen zullen in alle wezelijke artikelen over de media-verklaring zoals die door Unesco-directeur M'bow op de Parijs conferen tie zijn voorgelegd wijzigin gen voorstellen omdat zij daarin een gevaar voor de vrije berichtgeving en een "deur naar censuur" zien. Dit verluidde gisteren in deelne merskringen op de 20ste al gemene conferentie van de Unesco. Zo willen zij het voorstel voor "correcte, ob jectieve, evenwichtige en volledige" berichtgeving in het ontwerp gewijzigd zien in de algemene basisregel "vrije stroom van informatie". Het eigenlijke debat over de media moet 13 november be ginnen. In de wandelgangen proberen de westelijke lan den, waartoe 25 van de 144 lidstaten behoren, andere delegaties voor hun stand punt te winnen. WEST-BROMYVICH (UPI/REU- TER) - In Midden-Engeland heeft gisteravond een nog onbe kende man vier mensen doodge schoten en vijf ernstig gewond. De dader die gewapend was met een jachtgeweer en een automa tisch pistool, drong eerst in YVest-Bromwich een huis binnen waar hij een echtpaar en een zoon doodschoot en een dochter ernstig verwondde. Nadat hij elders in de plaats nog drie men sen had gewond, reed hij naar het 30 km verder gelegen Nunea ton. Bij een benzinestation doodde hij daar een vrouw, ter wijl hij haar echtgenoot ernstig verwondde. Daarna verdween hij.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9