Geen uitstel van beslissing over Eemshaven Voordeel van 2 miljoen gulden voor Groesbeek Ordediensten van Molukkers vaak te hulp gevraagd Aantjes geeft ARP-ers de wind van voren Haars: „Uitlevering RAF-leden kon niet meer worden gestopt" Aanbiedingen voor echtpaar dat baby te koop aanbood VRIJDAG 27 OKTOBER 1978 BINNENLAND PAGINA 7 'JB i DEN HAAG (ANP) - Fractievoor zitter Aantjes van het CDA heeft zijn fractiegenoten Scholten en Faber gisteravond de wind van voren gegeven over interviews die zij hebben gegeven aan res pectievelijk Hervormd Neder land en NRC Handelsblad. De in terviews van Boersma in de Haagse Post en van Van Houwe- lingen in De Tijd noemde hij be grijpelijk, hoewel 'men daar ver schillend over kan oordelen' Scholten heeft deze week in Her vormd Nederland verklaard de evangelische lijn van de ARP niet meer terug te vinden in het CDA. Aantjes is het daar niet mee eens. Faber is volgens de fractievoor zitter in zijn stoel gaan zitten door Scholtens interview van com mentaar te voorzien in de NRC Na arrestaties van zwartwerkers en koppelbazen GROESBEEK (GPD) - ,JZen kop pelbaas kom je niet zo gauw aan z'n jas. Het is makkelijker om honderd zwartwerkers te pakken dan èèn koppelbaasDat zegt adjudant H.J. Hesselink, groeps commandant van de rijkspolitie in Groesbeek, niet zonder trots over de succesvolle, onverwachte actie bij het ontmaskeren van vijj koppelbazen die 110 zwartwer kers in West-Duitsland op de stei gers hadden staan. Dat er preventieve werking is uitgegaan van de eerder verrich te arrestaties van de zwartwer kers, wordt geïllustreerd door het feit dat in enkele maanden het werkloosheidspercentage in Groesbeek daalde van 14,9 tot 5, het landelijk gemiddelde. Dit be tekent voor de gemeente Groes beek nu al een besparing van twee miljoen gulden per jaar. Rechercheur P. Looijenga van de rijkspolitie te Nijmegen zegt: ,j&ort na de aanhouding van de zwartwerkers kwamen velen als schrikreactie bij de sociale dienst vertellen dat zij het werk hadden hervat en dus niet meer in aan merking behoefden te komen voor ww en andere uitkeringen" Looijenga was coordinator van het team dat de zwartwerkers en koppelbazen opspoorde. De zwartwerkers werkten op bouw werken in de Bondsrepubliek, terwijl ze in ons land uitkeringen genoten van het GAK, de sociale dienst van de gemeente of het So ciaal Fonds Bouwnijverheid. De mannen hadden in West-Duits land een volledig betaalde baan. De vijf gearresteerde koppelba zen betaalden hun een tientje per uur uit en streken van hun op drachtgevers in de Bondsre publiek zelf drie tot vier tientjes op. Adjudant Hesselink: „Toen wij de zwartwerkers hadden, wilden we ook de koppelbazen hebben. Maar dat vergde veel tijd. Je moest het allemaal nog maar kunnen bewijzen. De belangrijk ste koppelbaas, die 80 van de 110 zwartwerkers in dienst had - en op wiens villa, inboedel, auto en geld (ruim een ton) nu beslag is gelegd - waande zich onaantast baar". Hij schreeuwde als het ware van het dak van zijn riante villa: ,Mij maken ze niets". ,Maar hij vergat dat wij intussen doorgingen bewijzen tegen hem tc verzamelen" De vijf aangehouden koppelba zen wordt ten laste gelegd: uitlok king en medeplichtigheid aan valsheid in geschrifte (foutief in vullen van de werkbriefjes waarmee ww-uitkeringen wor den verkregenalsmede oplich ting van de sociale diensten. Vol gens adjudant Hesselink is met de aanhouding van de 110 zwart werkers en de vijf koppelbazen het topje van de ijsberg nu on schadelijk gemaakt. .Maar we zijn elders in het land. nog lang niet klaar. In andere plaatsen langs de Duitse grens zijn nog meer arrestaties van zwartwer kers te verwachten". In verband daarmee wilde de adjudant de taktiek bij het opsporingswerk niet bekendmaken. De werkwijze van de koppelba zen was vrij eenvoudigZij sloten contracten af in West-Duitsland en werfden zwartwerkers via ad vertenties in Nederlandse kran ten en via relaties in plaatselijke cafè's. Zij hebben volgens recher cheur Looijenga deze praktijken enige jaren uitgeoefend. De grootste van de vijf koppelba zen de 53-jarige Groesbeker G.M. van L., werd toen er voldoende materiaal tegen hem was verza meld, reeds op 6 september van dit jaar in zijn kapitale villa in de kuif gepikt. De overige vier werden op het politiebureau ont boden en kwamen inderdaad zonder problemen opdraven om een volledige bekentenis af te leg- gen. Het viertal kon na verhoor en voorgeleiding aan de officier van justitie in Arnhem en een proces verbaal meteen op vrije voeten worden gesteld. De grote man zat zes dagen in het Huis van Bewa ring in Arnhem in verband met een onderzoek door de rechter commissaris. Hij is thans weer op vrije voeten. Alle vijf koppelba zen bekenden geweten te hebben zwartwerkers in dienst te hebben gehad, die sociale uitkeringen genoten. Intussen heeft een aantal zwart werkers al voor de rechter ge staan. Ze kregen straffen varië rend van een geldboete van 500 gulden tot gevangenisstraffen van zes weken, waarvan vier voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaar. De verklaring van Boersma dient gerespecteerd te worden, aldus Aantjes. Na een vergadering van het fractiebestuur over de uitla tingen van de diverse anti-revolu tionaire CDA-ers. Over die van Van Houwelingen is verschillend te oordelen, maar daaruit spreekt in elk geval de gedachte een bepaald beleid bin nen het CDA te bevorderen. Scholten daarentegen neemt volledig afstand van het tot nu toe gevoerde CDA-fractiebeleid. De fractieleden zijn vrij hun me ning te geven, aldus Aantjes. 'Maar op deze manier kan het niet meer'. De CDA-fractieleden in de Tweede Kamer hebben per slot van rekening een verantwoorde lijkheid op zich genomen voor een bepaald programma. 'Ik vind dit geen manier, waarop een frac tie kan functionererj', aldus Aan tjes. Op deze manier worden de overige fractieleden ervan beschuldigd 'blijkbaar niet zo goed in staat te zijn te beoordelen wat er ge beurt'. Volgens Aantjes hebben de overige vijf 'dissidenten', waar Scholten het in zijn interview in Hervormd Nederland over heeft, zich van diens uitlatingen gedistantieerd. LELYSTAD - Eén van de ouders die meedoet aan de bezetting van de scholencombinatie Waterlelie-Alm ere geeft haar twee maanden oude baby defies in één van de lokalen. De ouders hebben de school bezet uit protest tegen de Voorgenomen verplaatsing van vijf leerkrachten. De ouders eisen dat het hoofd van de school met onmiddellijke ingang wordt verwijderd. Niet het onderwijzend personeel maar het hoofd zou de bron van een al enige tijd sluimerend conflict zijn. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer accepteert in meerderheid het nee van de regering tégen uitstel van de beslissing om vloeibaar Algerijns aardgas aan te voeren via de Eemshaven. Het CDA heeft nog wel een motie ingediend waarin wordt gezegd dat de gashaven geen activiteiten tot gevolg mag hebben in het Nederlands-Duitse Dollard-gebied die strijdig zijn met het beleid om de Waddenzee te behouden als natuurgebied. Ook spreken CDA en VVD uit dat ver volgactiviteiten in het Eemshavengebied extra en ge coördineerde krachtsinspanning vergen. De regering moet daarvoor op tijd initiatieven ontwikkelen. DEN HAAG (GPD) - Leden van Molukse ordediensten blijken van de ex-burgemeester van Moordrecht uit een speciaal ge meentepotje betalingen te heb ben ontvangen voor hun hulp diensten aan het politieapparaat. De oud-burgemeester H. C. Ver- maat, vertelde dit donderdag voor de Haagse rechtbank waar acht leden van de Zuidmolukse ordedienst KPK terechtstonden wegens overtreding van de Wet op de weerkorpsen. Deze wet verbiedt de uitoefening van poli- DEN HAAG (GPD) - De uitleve ring van twee leden van de Rote Armee Fraktion, Wackernagel en Schneider, aan West-Duitsland, kon vrijdag 13 oktober niet meer worden opgehouden in afwach ting van een kort geding hierover, omdat de voorbereidingen al te ver gevorderd waren. Dit schrijft staatssecretaris me vrouw Haars (justitie) in een brief aan de Tweede Kamer over de gang van zaken bij de uitlevering van de RAF-leden aan de Bonds republiek. „Uitstel was niet meer mogelijk omdat het transport al was geregeld, er al de nodige vei ligheidsmaatregelen waren ge troffen en de betrokken autoritei ten - ook de Westduitse' - al waren gewaarschuwd". Mevrouw Haars herhaalt in de brief nog eens haar standpunt dat de hongerstaking van Wackerna gel en Schneider, waar zich later ook de derde RAF-gedetineerde Folkerts bij aansloot, betekende dat ze zich niet aan een eerder ge dane toezegging hoefde te hou den. Die hield in dat niet tot uitle vering zou worden overgegaan in afwachting van behandeling van een beroep van het drietal bij de Raad van State tegen de beslis sing van de staatssecretaris. Zoals ook al werd meegedeeld tijdens de behandeling vorige week van de Justitiebegroting in de Tweede Kamer, zijn Wacker nagel en Schneider vrijdagmor gen gesommeerd te eten. Ook is hen toen aangezegd dat ze, als ze bleven weigeren, uitgeleverd zouden worden. De reactie van Wackernagel daarop was dat hij het brood naar het hoofd van de directeur van de Maastrichtse gevangenis gooide en de thee door het toilet spoelde. Schnei der plaatste het brood en de thee op de vensterbank en nam slechts enkele slokken van de drank. De RAF-leden weigerden beiden de later in de ochtend aangeboden koffie op te drin ken. De uiteenzetting van mevrouw Haars gaat vergezeld van een groot aantal bijlagen waaronder een verklaring van de drie die in de Maastrichtse gevarigenis werd onderschept. Volgens mevrouw Haars heeft de gevangenisdirec tie terecht geweigerd deze ver klaring te verzenden. In het stuk werd onder meer gesteld dat „het Nederlandse justitiële apparaat gestructureerd is volgens het ciaal-democratische fascistische De Haagse rechtbank doet donder- tietaken door particuliere organi saties. Officier van justitie mr. J. Suyver eiste tegen ieder van de acht Mo lukkers uit Capelle aan de IJssel een boete van f200,-. Hij achtte het bewezen dat de leden van de ordedienst de Wet op de weer korpsen en de Uniformwet opzet telijk hadden overtreden. De raadsman van de Zuidmolukkers en een aantal getuigen verwon derden zich erover dat de rege ring de ordediensten ineens gaat verbieden, terwijl uit getuigen verklaringen bleek dat veel poli- tie-instanties de ordediensten re gelmatig te hulp roepen bij problemen binnen de Zuidmo lukse gemeenschap. Niet alleen de oud-burgemeester van Moordrecht had veel lof voor het goede werk van de ordedien sten. In een brief van de gemeen tepolitie Gouda en de rijkspolitie te Nieuwerkerk aan de IJssel werd gesteld dat de hulp van vooral de oudere Zuidmolukkers meerdere malen heeft voorko men dat de politie geweld moest gebruiken. „Wij zullen in voor komende gevallen weer de hulp van deze Zuidmolukkers inroe pen", schreven deze politiekorp sen. De griffie van de rechtbank in Assen heeft volgens een van de Zuidmolukse getuigen schrifte lijk de hulp ingeroepen van de ordedienst KPK (Korps Pendja- gaan Keamanan), tijdens de gij- zelingsprocessen. De KKP werd verzocht mee te werken bij het handhaven van de orde en rust. Mr. Suyver vond echter een straf op zijn plaats op grond van de rege ringsnota over de Molukkers waarin onder meer staat dat er een eind moet komen aan geüni formeerd vertoon in groepsver band. De raadsman van de Zuidmoluk kers wilden niet van een uniform spreken dat de leden van de or dedienst dragen. „Het is gele genheidskleding" voerde de RMS-leider Manusama aan. Ma- nusama gaf toe dat de Neder landse regering vooral de laatste twee jaar herhaaldelijk kenbaar heeft gemaakt dat de ordedien sten in de huidige vorm niet lan ger konden functioneren. Getuige Touran van het KPK in het Noorden vertelde dat hij regel matig door de politie was inge schakeld. „Mijn aanwezigheid betekent meer dan honderd agenten" HAVELTE - Staatssecretaris Van Eekelen van defensie springt van een tank af. De bewindsman stelde gisteren een nieuwe oefenmogelijkheid voor de koninklijke landmacht open. Het gaat om een uitbreiding met 200 hectare van het bestaande terrein Havelte-west in Drente. model". 9 november uitspraak. UTRECHT (GPD) - Het jonge echtpaar Stuart, dat uit wan hoop wegens huisvestings problemen deze week hun bijna drie weken oude zoontje Sparrie „te koop" aanbood, heeft tal van aanbiedingen voor hulp gehad. In geval van nood - 1 november moeten zij uit het kraakpand - zullen ze daar graag gebruik van ma ken. Tientallen mensen bleken be reid Sparrie tijdelijk te ver zorgen tot de ouders een be hoorlijk onderkomen hebben gevonden. Ook kregen de Stuarts tal van aanbiedingen voor tijdelijk onderdak, va riërend van kamers tot een compleet huis. Maar al die huisvesting zou tij delijk zijn, en vader Frederik Stuart wil een definitieve toe zegging van de gemeente. „Ik heb iemand hier gehad die een kamer in zijn huis aan bood. Hij had dat huis al van de gemeente gekregen, ter wijl hij nog niet eens ge trouwd was Ik gun het ieder een, maar ik wil ook aan de beurt komen". Moties van D'66, PPR en PvdA vra gen uitstel van de beslissing om gasruil met Italië te bespreken maar ze maken geen kans. De rege ring en de regeringspartijen wezen uitstel van de hand. De minister van economische zaken, Gijs van Aardenne, zei dat de mogelijkhe den om gas per pijpleiding te krij gen niet al te hoog moeten worden ingeschat. De buis is bijvoorbeeld moeilijk te bewaken en ook is het nog een waagstuk om een pijp door de Middellandse Zee te leggen op 500 m^ter diepte. Dat is iets expe rimenteels, nog nooit vertoond, al dus Van Aardenne. Een mogelijke ruil van gas met Ita lië lukt niet. Het overleg met Duitsland is niet gebaat met uitstel van de beslissing. Van Aardenne voerde dit gisteren tegenover de Kamerleden aan en wees hun er ook op dat de positie van de Gasu nie sterker wordt als we ons aan het contract houden. Minister Tuynman (verkeer en wa terstaat) zei dat het risico van de aardgasaanvoer „in alle openheid gezegd" kleiner is dan het wonen achter deltadijken als die omhoog zijn gebracht. De beloodsmg wordt dwingend voorgeschreven. Voor navigatiepersoneel komen speciale cursussen en de bedoeling is voor lopig bij daglicht binnen te varen Bij hoog en bij laag water kan er met schepen van 125.000 m3 wor den binnengelopen. In de winter kan dat een keer per dag. Minister Leendert Ginjaar (milieu) zei dat het de voorkeur verdient de gastanks in de Eemshaven onder gronds te bouwen, maar dat wordt nog wel onderzocht. Een weten schappelijk forum zoals kamerlid Leo Jansen (PPR) had voorgesteld, vond Ginjaar niet nodig want er viel weinig informatie meer bij te dra gen aan de besluitvorming. TENNIS - Betty Stöve heeft zich gisteren dooreen overwinning op de Amerikaanse Sharon Wells geplaatst voor de kwartfinale van het toernooi in Stuttgart. AUTOSPORT - Na het dodelijk ongeluk van Ronnie Peterson is het circuit van Monza geschrapt van de Formule I kalender. De Grote Prijs van Italië wordt nu verreden op Imola. Nee van Hannie ROTTERDAM (ANP) - Mevrouw Hannie van Leeuwen heeft giste ren laten weten dat zij definitief niet zal terug keren naar de Tweede Kamer. Op basis van de kandidatenlijsten van de verkie zingen komt zij als eerste in aan merking om drs. J. Boersma op te volgen, als die straks de Kamer heeft verlaten. Volgens een verklaring van haar secretariaat bij het Ogem-con- cern, waar zij beleidsadviseuse sociale aangelegenheden is, heeft zij het daar uitstekend naar haar zin en is zij niet van plan naar de Tweede Kamer terug te gaan. Kritiek op optreden Nederlandse journalisten- delegatie DEN HAAG (ANP) - Wil de Ne derlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) solidari teit betuigen met politiek en economisch gediscrimineer de journalistieke collega's in Tsjechoslowakije, dan moet dat op een andere wijze ge beuren dan een NVJ-delega- tie onlangs in Praag heeft ge daan. Dit staat in een open brief van drie Tsjechoslowaken aan de NVJ, naar aanleiding van be sprekingen die enkele NVJ- leden enige tijd geleden in Praag hebben gevoerd met de Tsjechoslowaakse journalis- tenbond. Daarover werd ver slag gedaan in het blad "De Journalist" van de NVJ. De drie zeggen er verbaasd en teleurgesteld over te zijn dat in Praag niet is gesproken over het lot van veel Tsjech ten, die zijn ontslagen of ge vangen gezet, omdat zij in de periode tot 1968-1969 zich als journalist ten gunste hebben geuit van het "socialisme met een menselijk gezicht", dat de toenmalige partij-leider Dubcek voor ogen stond. De besprekingen zijn gevoerd met een bond, die volgens de brief spreekbuis is van de re gering en dus niet onafhan kelijk is. Op het recht van vrijheid van menigsuiting wordt in Tsje choslowakije ernstig inbreuk gemaakt. Daarom is het jam mer dat de NVJ niet openlijk solidair is geweest, met de groep onderdrukte journalis ten, op een moment dat dat maximaal effect zou hebben gehad, namelijk tijdens de besprekingen met de Tsjechi sche journalistenbond, aldus de brief. Verder zijn de bricf-onderteke- naars, Vaclav Havel, (schrij ver), de zanger-schrijver Ja- roslav Hutka en de studente Daniela Hutkova er verdrietig over dat de NVJ-delegatie geen contact heeft gezocht met ontslagen journalisten (al dan niet ondertekenaars van Charta '77). Zij zouden dan hebben kunnen vertellen over de situatie waarin de Tsjechoslowaakse pers ver keert en de omstandigheden waaronder ontslagen colle ga's moeten leven. In de brief wordt gesteld dat de NVJ- delegatie geen journalistiek werk heeft gedaan, maar een regering, die collega's gevan gen houdt, slechts een dienst heeft verleend. Jaroslav Hutka en Daniela Hutkova hebben de brief uit Tsjechoslowakije meegeno men, nadat zij dezer dagen uit dat land zijn gezet en politiek asiel in Nederland hebben gekregen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7