China en Japan vieren bloeiende vriendschap Impasse over werkgroep voor toekomst Antillen doorbroken Vertrek van Boersma is geen reden tot bezinning op andere koers GDA VRIJDAG 27 OKTOBER 1978 Een voorstad van Peking is van naam veranderd. De land- bouwcommune „Het Oosten is rood" is van de kaart ge wist. Zij heet voortaan „De Chinees-Japanse vriend schapscommune". Het is de eerste maal dat een dergelij ke communistische coöperatie wordt genoemd naar een kapitalistisch land. jaar communistische opbouw achter de rug. Aanvankelijk met hulp van en naar voorbeeld van de Sowjet-Unie, maar later met een toenemende nadruk op „ver trouwen op eigen kracht" en po gingen tot behoud van het oor spronkelijke gelijkheidsideaal. De massabewegingen van De Grote Sprong Voorwaarts en de Culturele Revolutie hebben de oude problemen echter lang niet opgelost, en er zelfs een aantal nieuwe bijgeschapen. Vandaar dat zich sinds de dood van Mao in 1976 een scherpe koerscorrectie heeft ingezet, waarbij men niet langer aarzelt een beroep te doen op geld en goederen uit het bui tenland, en evenmin om daarmee in het binnenland managers en technici aan het werk te laten gaan. De wijziging lijkt onbeduidend, maar is zeer betekenisvol. „Eèn miljard mensen hebben de wens uitgesproken om met elkaar te gaan samenwerken", zei vice- premier Teng deze week in Tokio bij de ondertekening van het ver drag tussen beide landen. Het grootste volk ter wereld en de èèn na grootste economie gaan een verbond aan. Vele blanke landen menen dat ons dat nog zal heugen, en verwijzen naar het aloude schrikbeeld van het „Gele gevaar". Maar voorlopig gaat het slechts om „Vrede en vriend schap" tussen twee reusachtige naburen, die eeuwenlang onver zoenlijke aartsvijanden zijn ge weest. de moeilijkheden ook in Noord- Amerika en West-Europa ernsti ger werden, namen deze steeds meer beschermingsmaatregelen. Niemand geeft dat overigens openlijk toe. Het is dan ook niet verwonderlijk dat een groep oppermachtige grote ondernemingen begin dit jaar besloot de politieke patstel ling te doorbreken en zonder overheidsdekking het initiatief te t tot het afsluiten van een Aanvulling Het zou hier te ver voeren om in te gaan op de verschillen die China in de vorige eeuw een feodaal land lieten met een merendeel agrarische produktie, terwijl in Japan het kapitalisme doorbrak en aanzette tot een industriële re volutie. En die Peking deden be zwijken onder de koloniale druk van grotere landen, terwijl Tokio zich militair teweer stelde. Maar het is in dit verband wel belang rijk om vast te stellen wat het ge volg was: honderd jaar later is het ene land nog grotendeels onder ontwikkeld, en het andere in ze kere zin overontwikkeld; het ene heeft nog reusachtige onaange boorde grondstoffen voorraden, terwijl die van het andere al vrij wel zijn uitgeput; het ene pro beert zich met moeite moderne technologie te verwerven, die het andere al in overvloed heeft. Daar komt nog een bijzondere sa menloop van politieke en eco nomische omstandigheden bij. China heeft inmiddels bijna 30 Druk En wie kan in dit verband een bete re handelspartner zijn dan het naburige Japan, met een verwan te taal en cultuur, en met een we tenschap en techniek die tegen woordig in de wereld nauwelijks hun gehjke kennen? Ook aan hun kant was er trouwens een sterk gewijzigde situatie. Hun groei stond op zijn beurt onder een tweeledige druk. Enerzijds sinds de oliecrisis van 1973 van de scherp gestegen grondstoffen- prijzen. Anderzijds sinds de eco nomische crisis vanaf 1974 van de sterk teruggelopen afzetmoge lijkheden. De eerste jaren kon men dit nog wel opvangen vanwege zijn uitzon derlijk gunstige concurrentiepo sitie: de verhoudingsgewijs lage lonen en hoge produktiviteit maakten dat Japan de laagste kostprijs binnen de westerse we reld kon rekenen. Maar naarmate Door drs. Jaap van Ginneken handelsakkoord. Op 15 februari werd een overeenkomst gesloten voor het astronomische bedrag van 20 miljard dollar. Aan de ene kant zegde China de benodigde energieleveranties toe. In ruil daarvoor zegde Japan technolo gie voor geautomatiseerde mijn bouw en olieboringen in zee toe, vooral in de Golf van Po-Hai. Kartel Na vele eerder mislukte pogingen wil China opnieuw proberen zijn staalproduktie te verdubbelen tot 60 miljoen ton per jaar. Een kartel van de grootste staalreuzen uit Tokio zou daartoe onder meer een fabriek gaan neerzetten, die daar in zijn eentje al 10 procent van moet gaan maken (ongeveer evenveel als Nederland produ ceert) en die een van de aller grootste ter wereld moet worden. Ook in de chemie bestaan soort gelijke voornemens. Volgens het tienjarenplan wil Chi na zeker 120 van dergelijke spe ciale projecten realiseren. Dit monsterakkoord is echter alweer achterhaald. Enerzijds heeft het namelijk de beslissende stoot ge geven tot de politieke doorbraak in augustus, maar daardoor is sindsdien ook weer een economi sche stroomversnelling opgetre den. In september werd al ge praat over een verdubbeling van de overeenkomst, in oktober bleek het een verviervoudiging te worden (met een verlenging tot 1990). De olieleveranties moeten nu bijvoorbee 50 miljoen ton per jaar worden. Japan gaat alleen al 10 miljard dollar investeren in de activiteiten in de Golf van Po- Hai. Veranderingen Uiteraard leidt dit onverwachte compagnonschap tot een volle dige wijziging van het machtse venwicht in Azië, en een aantas ting van andere bondgenoot schappen. Japan was steeds de aartsvijand van China, en van 1937 tot 1945 zijn miljoenen om gekomen door de bezetting. Tot voor kort was het dan ook on denkbaar dat oud-verzetstrijder Teng de hand van keizer Hirohito zou gaan drukken. Een jaar na de vestiging van de Volksrepubliek in 1949 werd voor dertig jaar een defensieverdrag met Moskou ge sloten, dat Tokio als gezamenlij ke vijand aanmerkte (maar nu door Peking is opgezegd). De Ko reaanse oorlog en de steun aan de strijdende landsdelen daar ver sterkten dat wantrouwen alleen nog maar verder. Toen president Nixon dan ook in 1972 zijn on verwachte reis maakte, wachtte premier Tanaka niet lang met hem in te halen: binnen zes maanden werden diplomatieke betrekkingen aangeknoopt, an derhalfjaar later volgde een eer ste handelsakkoord. De bespre kingen over een verdrag van vre de en vriendschap liepen echter al in maart 1975 weer vast en an dere commerciële contacten ble ven uit. Het internationale poli tieke klimaat was nog niet rijp. De oorlog in Vietnam en Cam bodja was nog niet helemaal af gelopen en VS-bondgenoten als Japan bleven vooralsnog voor China verdacht. Theorie Netjes op een rijtje voor een officiële foto vlak na de officiële begroeting in de Japanse hoofdstad Tokio: de Japanse keizer Hirohito (links), de Chinese vice-premier Teng Hsiao-Ping (rechts), Hirohito's vrouw Nagako (tweede van rechts) en de vrouw van Teng,Cho Lin (tweede van links - gekleed volgens de laatste Chinese mode). gen nog niet het punt bereikt waarop de vijandschap in de roemruchte „drie wereldentheo rie" werd verankerd. Een theorie die West-Europa en Japan als mogelijke bondgenoten zou noemen in de overheersing van de wereld door de beide super- mogendheden. Maar al de vol gende maand werden Pnom Phen en Saigon ingenomen en begon de genoemde verschui ving door te zetten. Aanvankelijk bestond er nog een soort patstel ling, waarbij Tokio aarzelde tus sen een verdrag van vrede en vriendschap met Peking of een met Moskou. Pas geleidelijk aan werd duidelijk dat China toch een interessantere partner was: het beschikte niet alleen over grondstoffen voor export (die hadden de Russen in Siberië immers ook), maar het had ook èen reusachtige behoefte aan import van technologie. Daar kwam in beide landen nog een beslissende omslag in het interne klimaat bij. In China was het de bat over het opbouwbeleid in de loop van 1975 al hoog opgelopen. Na de dood van de gematigde premier Tsjoe, begin 1976, moest zijn plaatsvervanger en aangewe zen opvolger Teng aanvankelijk opnieuw het veld ruimen. Maar later in dat jaar werd de dood van partijvoorzitter Mao gevolgd door de uitschakeling van diens radicale weduwe en haar zoge naamde „groep van vier" en door de nieuwe terugkeer van de pragmatische Teng. De tegenstanders probeerden op het laatste moment nog de loop der geschiedenis te wijzigen door in april incidenten uit te lokken bij de Koerillen en bij de Senka- ku-eilanden, maar de ontwikke ling was van nu af aan onstuit baar. Eind juli werden de bespre kingen tussen China en Japan hervat, op 12 augustus werd overeenstemming bereikt over het verdrag. Met daarin de om streden „anti-hegemonis- me"-clausule, die volgens de ene partij wel en volgens de andere niet tegen de Sowjet-Unie gericht Gevolgen Ondertussen kunnen waarnemers uiteraard niet nalaten te overwe gen, wat de mogelijke strategi sche dimensie van dit nieuwe bondgenootschap zou kunnen zijn. China zit erg verlegen om raketten, geleidingssystemen en computers voor een versterking en modernisering van zijn verde digingslinie langs de Russische grens. Japan heeft deze appara tuur, maar kon en wilde tot nu toe geen wapensystemen exporte ren. Het heeft nu echter aan het westerse overlegorgaan voor dit soort zaken Cocom gevraagd een vijftigtal goederen af te voeren van de lijst van militaire artikelen die niet aan communistische lan den mogen worden verkocht. En het heeft al toestemming gekre gen de twee eerste grote Hitachi- en Toshiba-computers te leve- In september is daarenboven een delegatie naar Peking gereisd om over vliegtuigorders te praten. Ook in Tokio zelf neemt de oppo sitie tegen de wapenexport af. In het pacifistische Hirosjima heb ben de vakbonden zich onlangs voor het eerst akkoord verklaard met het aannemen door de scheepswerven van bestellingen van oorlogsschepen voor het bui tenland. Net als in andere landen zijn ook de binnenlandse penorders sinds het begin van de economische crisis opgevoerd om de fabrieken draaiende te houden. De defensiebegroting daardoor toegenomen van 1,6 miljard dollar in 1970 tot r liefst 11 miljard dit jaar. Hoewel daarvoor op dit moment nog niet veel aanleiding is, zijn velen in dit gebied dan ook bang voor een dergelijk monsterver bond. En niet alleen onder de ka pitalistische landen van de Zuid- oostaziatische verdragsorganisa tie Zoavo, maar ook onder de communistische landen als Viet nam en Laos, die nauwe banden onderhouden met de Sowjet- Unie. Het lijkt inderdaad niet overdreven om te stellen dat de samenwerkingsovereenkomst tussen China en Japan kunnen leiden tot een historische wijzi ging van de verhoudingen in Azië - dat oude continent dat meer dan de helft van de wereldbevolking omvat, en dat wellicht begonnen is aan de grootste come-back uit de geschiedenis. WILLEMSTAD (GPD) - Een veelgebruikte Antilliaanse zegswijze is: „Bij God en op Curacao is alles mogelijk" Vorige week is er op de Nederlandse Antillen een klein wondertje gebeurd. Tegen alle verwachting in werden de Antilliaanse politieke partijen het tijdens een topberaad in Willemstad eens over de samenstelling van de konink rijkswerkgroep. Minister Van der Stee van An tilliaanse zaken vertrekt maandag naar de Neder landse Antillen, het laatste overzeese rijksdeel. In Wil lemstad zal hij het startschot lossen voor de koninkrijks- De belang rijkste opgave van de werk groep is ongetwijfeld een op lossing aan de hand te doen voor de vete tussen Curacao en. Aruba, de twee voor naamste eilanden van de An- (Door Rinse Zijlstra, oud-vice- voorzitter CDA) Het geweeklaag is niet van de lucht: „Wat een slag" en zo onverwacht. „De man met het sociaal-econo misch hart op de rechte plaats", schreef Sytse Faber, hoofdredac teur van het Fries Dagblad, de plaats van dit hart bij andere CDA-kamerleden aan de fantasie van de lezers overlatend De linker steunbeer onder het van nature wat rechts overhellende bolwerk van het CDA. „Boersma had moeten blijven", klaagt Hans de Boer, voorzitter van de ARP, ons zoals gebruike lijk per foto wat somber aansta rend. De PvdA reageert verheugd. De ac tualiteitenrubrieken staan bol van weinig oorspronkelijke ter men als: grauwsluiers, mistig heid, kleurloze middens en be houdende koers. Willem Breedveld, de parlementair redacteur van Trouw, persoonlijk medewerker van Den Uyl gedu rende het vorige kabinet, maakt het wel erg bont door onbekom merd te speculeren op een nieuw kabinet-Den Uyl waaraan alleen de ARP en D'66 deelnemen. Zulks veronderstelt uiteraard dat het CDA inmiddels weer uiteen is gevallen. En om dit beeld te completeren roept Wim Aantjes op tot bezin ning op de koers van het CDA. Kortom, een afscheid zoals iedere rechtgeaarde politicus zich dit wenst. Bloemen op het toneel, applaus en roep om terug keer. Al deze vertoningen zijn volstrekt Jaap Boersma ging zijn eigen koers - onnodig en er is in het vertrek van Jaap Boersma geen enkele aan leiding voor het CDA om zich te bezinnen op de koers; en geen enkele reden voor de ARP om zich met weemoed naar de goede oude tijd, de goede oude fractie en de goede, zo standvastig bele den beginselen te keren, in het zöjuist geciteerde artikel door de voorzitter van de ARP, aldus ge formuleerd: „Onze politieke overtuiging had een diepere be tekenis". Evenmin als de PvdA in het vertrek van Wim Duisenberg reden vond om zich te bezinnen op haar koers. Immers, het vertrek van Jaap Boersma was voorspelbaar. De enige twijfel die bestond was het tijdstip waarop dit zou gebeu- Dit heeft niets met de koers van het CDA te maken, maar alles met Jaap Boersma zijn eigen koers. Zelf duidde Jaap deze koers in het VPRO-programma van zon dag 22 oktober het duidelijkst aan toen hij stelde dat het niet be vredigend is om na een jarenlan ge hoofdrol genoegen te moeten nemen met een bijrol. Ik vind dan ook dat de keuze voor een ander bestaan met meer be grip en met meer instemming be groet had moeten worden. Jaap Boersma's politieke rol is op dit moment in deze partijstructuur en in deze coalitie uitgespeeld. Hij kan terugzien op een meer dan succesvolle politieke carriè re; hij verdient ondanks de grote politieke risico's die hij genomen heeft voor zijn werk, waarde ring. Maar evenzeer verdient hij waarde ring voor zijn thans genomen be sluit. Het is in de eerste plaats voor hem persoonlijk een logisch en juist besluit en daarom en daarmee voor de ARP en voor het CDA een verstandig besluit. De bloemen zijn terecht. De zorge lijke gezichten en het verschrikt bijeenscholen van een aantal AR- broeders past niet in dit beeld en is riskant in zoverre dit een afzet ten tegen het CDA zou kunnen betekenen. Het lijkt mij realistisch, mijn eigen partij kennende, ervan uit te gaan dat de overgrote meerderheid in deze stap geen enkele aanleiding ziet zich kritischer tegen het CDA op te stellen of zelfs maar met de gedachte te spelen de definitieve totstandkoming nog te blokke- Het CDA is een politieke realiteit die zich door botsing van per soonlijke ambities in een fractie niet meer opzij laat dringen. De CDA-fractie zonder Jaap Boersma is inderdaad niet meer dezelfde CDA-fractie, evenmin als de AR-fractie indertijd zonder Biesheuvel nog dezelfde fractie Het bedrijfsleven met Jaap Boers ma zal ook niet meer hetzelfde zijn als voorheen. Het CDA zal zich zonder Jaap Boersma redden. Het bedrijfsle ven zal zich met hem redden. Kwaliteit hoeft niet altijd in poli tieke ambitie te worden omgezet. De Kamer heeft het nadeel dat er te veel ambities op te weinig vierkante meters zijn. Hopelijk vindt Jaap Boersma in het bedrijfsleven nu die ruimte voor verdere ontplooiing van zijn kwaliteiten die hem in de Kamer niet meer werd toebedeeld. Maandenlang hebben Curacao en Aruba daarover gebekvecht. Tot twee keer toe is minister Van der Stee hoogst persoonlijk maar vruchteloos de oceaan overge stoken om te bemiddelen. Ver schillende keren is tevergeefs geprobeerd een akkoord te be reiken. Maar juist toen iedereen langzamerhand de moed begon op te geven en de tegenstellingen steeds scherper werden, konden de eilanden het eens worden. De koninkrijkswerkgroep is een „uitvinding" van minister Van der Stee, die volgende week in Willemstad het akkoord gaat be zegelen. De werkgroep - bedoeld om de scherpe tegenstellingen tussen Curacao en Aruba te over bruggen - zal bestaan uit zes Ne derlanders, zes vertegenwoordi gers van de Antilliaanse regering, vijf Curacaoenaars en vier Aru banen, terwijl de kleinere eilan den Bonaire, Sint-Maarten, Saba en SintEustatius elk èèn af gevaardigde krijgen. Al jarenlang klagen de Arubanen steen en been dat ze onder de plak zitten van Curacao (dat de meerderheid in het Antilliaanse parlement heeft). Die grief is de drijfveer achter het Arubaanse verlangen naar grotere zelfstan digheid. Aruba wil baas in eigen huis zijn. Door Curacaose ontoe- geeflijkheid en Nederlandse on verschilligheid radicaliseerde deze wens - krachtig gepropa geerd door Betico Croes - in de loop der jaren tot een streven naar afscheiding en onafhanke lijkheid. Augustus vorig jaar kwam de grote uitbarsting. Nadat enkele Cura caose partijen onder aanvoering van kabinetsformateur Rozendal de Arubaanse onafhankelijk heidsbeweging, de MEP, buiten de regering wisten te houden, braken op Aruba onlusten uit. Voor velen in Den Haag was dat het sein dat de Nederlandse rege ring zich niet langer afzijdig kon houden. De nieuwe minister van Antilliaan se zaken, Van der Stee, reisde in april naar Willemstad en slaagde erin Betico Croes en Boy Rozen dal om de tafel te krijgen. In wat het Protocol van Willemstad is gaan heten, werd afgesproken dat er een koninkrijkswerkgroep van Nederlanders en Antillianen zou komen om naar een oplos sing voor de problemen te zoe ken. Maar toen minister Van der Stee in juni terug kwam om de werkgroep te installeren, was alle eensgezindheid weer verdwenen. Tussen Curacao en Aruba brak een groot conflict uit over de sa menstelling van de koninkrijks werkgroep. Curacao wilde met alle geweld èèn vertegenwoordiger meer dan Aruba om het traditionele over wicht tot uitdrukking te brengen. Dat was een schop tegen het zere beeri van de Arubanen, die het als het zoveelste bewijs van de Cura caose overheersingsdrang zagen. Bovendien wilden de Curacaose partijen Betico Croes - de onaf hankelijkheidsleider die al zoveel successen geboekt had - uit de werkgroep weren. De opzet was duidelijk: Curacao sloeg terug. Het wilde laten voe len dat het nog altijd het hoof deiland van de Antillen is, dat men niet straffeloos kan negeren. Het was een wraakneming te genover Aruba, dat buiten Cura cao om zijn zin probeerde te krij gen. Het was een terechtwijziging tegenover Nederland, dat de Arubaanse verlangens serieus was gaan nemen. Op die muur botste minister Van der Stee. Hoewel hij zelfs zijn vakantie in augustus op Sint- Maarten gebruikte om te bemid delen, slaagde de minister er niet in de impasse te doorbreken. Cu racao toonde zich onverzoenlijk. Tot woede van Betico Croes, die al weer dreigde de Arubaanse kwestie aanhangig te maken bij de dekolonisatiecommissie van de VN. Toch is er nu overeenstemming be reikt en komt Van der Stee maandag naar de Antillen om de koninkrijkswerkgroep officieel te installeren. Vanwaar deze ommekeer? werkgroep, een commissie van Nederlanders en Antil lianen, die onder voorzitter schap van oud-premier Biesheuvel advies moet uit brengen over de staatkundi ge toekomst van de zes ei landen. Daarbij gaat het niet alleen om de toekomstige verhouding van de Antillen met Nederland. kelingshulp als stok achter de deur wordt gehanteerd. Zo'n dreigement laat niet na diepe in druk op de Antillen te maken. Niet alleen is Curacao, dat mo menteel diep in de economische en financiële misère zit, erg af hankelijk van de Nederlandse ontwikkelingsgelden. Daar komt bij dat de eilandsraadverkiezin gen naderen. En de ontwikke lingshulp wordt door de Antil liaanse politici traditiegetrouw gebruikt om de kiezers de meest fraaie beloften te doen en prach tige projecten in het vooruitzicht te stellen. „Zonder financiële steun uit Nederland verliezen wij bijna zeker de verkiezingen", be kende een politicus van de rege rende Democratische Partij kort geleden openhartig. De eilandsraadverkiezingen, die als een belangrijke politieke graad meter gelden en vaak door ver anderingen in de regeringscoali tie worden gevolgd, werpen hun schaduwen vooruit. Het lijkt zo goed als zeker dat de PPA, de Arubaanse minderheidspartij die in de regering zit, vernietigend zal worden verslagen. En dat be tekent dat het kabinet-Rozendal in feite de meerderheid in het An tilliaanse parlement verliest. Dat kan voor de DP een andere reden zijn om toenadering te zoeken tot de MEP van Betico Croes. Een andere verklaring voor de ta melijk onverwachte ommekeer op Curacao zou volgens welinge lichte kringen in Willemstad zijn, dat premier Rozendal dolgraag de geschiedenis in gaat als een groot staatsman. Hij is erop ge brand, zo wordt gezegd, het ak koord over de staatkundige toe komst van de Antillen tijdens zijn regeerperiode tot stand te bren gen. Daarom heeft hij zijn partij genoten op Curacao ingepeperd tillen. Als gevolg van gaande meningsverschillen over de samenstelling van de werkgroep heeft dit konink- rijksoverleg maandenlang stil gelegen. Onze corres pondent in Willemstad, Gil- lard van der Werf, gaat na waarom wat een paar weken geleden nog onmogelijk leek nu opeens wel kan. zich toeschietelijker op te stel len. De concessies van Curacao werden vergemakkelijkt door de tege moetkomende houding die Beti co Croes de laatste tijd aan de dag legt. De MEP-leider is ervan over tuigd geraakt dat hij met een re delijke opstelling in Nederland meer bereikt dan met op hoge toon gestelde eisen. Te meer om dat ook hij steeds meer is gaan beseffen dat een onafhankelijk Aruba een zware dobber zal krij gen. Tegemoetkomingen aan Curacao zijn Aruba een paar weken gele den gemakkelijker gemaakt in de Tweede Kamer, waar zowel mi nister Van der Stee als alle partij en Croes verzekerd hebben dat pas na het overleg in de konink rijkswerkgroep definitieve be slissingen genomen zullen wor den over de toekomstige staat kundige positie van de eilanden. Met andere woorden: het doet er niet zoveel toe hoeveel vertegen woordigers een eiland in de werkgroep heeft. Daarom kon den Aruba en Curacao het vorige week eens worden. Het winstpunt van Curacao is dat het èèn vertegenwoordiger meer dan Aruba in de werkgroep krijgt. Maar daar staat tegenover dat Betico Croes bedongen heeft dat de helft van de zes afgevaar digden die de Antilliaanse rege ring zal aanwijzen, Arubanen zal zijn - gelijkwaardigheid langs I een omweg dus. Daarnaast heeft de MEP-leider van de Curacaose partijen het groene licht gekre gen om zelf in de koninkrijks werkgroep zitting te nemen. Na het bezoek van minister Van der Stee kan het echte gevecht over de staatkundige toekomst van de zes eilanden van de Nederlandse Antillen beginnen. Een van de belangrijkste verkla ringen is waarschijnlijk de zware druk van Den Haag op Willem stad om nu eindelijk eens ernst te maken met de start van de werk groep, waaraan de Nederlandse regering - bang voor escalatie van het conflict - grote waarde hecht. Een pressie waarbij de ontwik-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4