Speurtocht naar moordenaars nog niet succesvol HANSNEL SELECT Ofcasal Actief in vrije Hans Wisbrun en zijn king-size kijkdoos-project Herfst en NEE MAAR. U ZOEKT EEN OPEN HAARD EN HEBT NOG GEEN OPEN VUREN GEZIEN? Helder definitief weg uit Leiden VRIJDAG 27 OKTOBER 1978 JUWELIER (72) LIET DADERS VERMOEDELIJK ZELF BINNEN erd.cn bij de Leidsc roofmoord gestolen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Ruim een week nadat de Leidse politie, tijde lijk gesteund door het recherche-bijstandsteam uit Den Haag, begon met een massale speurtocht naar de moor denaars van de 72-jarige Leidse juwelier L. van Ame- rongen, ziet het er niet naar uit dat de daders snel kun nen worden gepakt. AUPING LUXAFLEX GARDISETTE Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 Het winkeltje van de vorige week woensdag vermoorde juwelier J. van Amerongen aan de Haar lemmerstraat. Voor dit pand moet op de avond van de moord een rode auto ge staan hebben. Het is een van aanknopingspunten in de speur tocht van de Leidse recherche naar de daders. Bij de roofmoord werden uit het winkeltje sieradengeld en antie ke voorwerpen gestolen ADVERTENTIE VERKOOP FABRIEKSPARTIJ VLOERBEDDEKKING is er in Leiden Dikke harige tegel geschikt voor tstekende gelegenheid om restauratie, huiskamer, keuken uw tapijtwensen tegemoet etc. 50x50cm. 5,95 per stuk Nylon 1 len profiler in een grandio ienvinyl tegelm breed 12,95 per str. meter Gemêleerd 100% str meter 9Dik noppig zeer zw kwaliteit 100% wollen taput ii 3 kleuren 1,4 kg wol per m' meter Vinyl tegelmotief 366 c breed v a. 49,90 per str meter Nylon vilttegels 40 x 40cm ze TE LEIDEN OP: VRIJDAG 27 OKTOBER van 14.00-18.00 uur. EN ZATERDAG 28 OKTOBER van 10.00-17.00 uur. NIEUWE RESTAURATIE VAN DE GROENOORDHAL vrijdag en zaterdag en prol SERVICE TAPIJTEN Hoofdinspecteur L. A. Scheers, belast met de leiding.van het on derzoek: "Er zit nog steeds bewe ging in. We zitten zeker niet op een dood spoor. Maar zoals het er nu naar uitziet, kan het nog wel even duren". Vooral het aantal tips, dat tot dusver bij de recher che is binnengekomen, was nogal aan de magere kant. Dat laatste heeft er mede toe geleid dat het bijstandsteam zich inmiddels heeft teruggetrokken. Uit het sectierapport van de pa tholoog-anatoom dr. Zeldenrust blijkt dat de moord op de alleen wonende juwelier gepleegd moet zijn tussen woensdagavond 9 uur en kort na middernacht. Bij het onderzoek gaat de recherche er van uit dat het misdrijf gepleegd moet zijn door meer dan eén da der. Hoofdinspecteur Scheers leidt dat af uit de grondige wijze waarop de winkel en de woning van de juwelier Van Amerongen over hoop zijn gehaald. Vrijwel elk hoekje in het pand werd door zocht. Zelfs de kleding van het slachtoffer. Hapje eten De laatste die de Leidse juwelier nog in levende lijve heeft gezien was de exploitant van de snack bar 't Holletje", aan de overzijde van de Haarlemmerstraat. Daar stapte Van Amerongen op de be wuste avond tussen half zeven en zeven uur naar binnen om een kroketje en een balletje gehakt te kopen. Wat er sinds dat tijdstip en de vol gende ochtend half tien - toen hij door de melkhandelaar Van Leeuwen dood in de winkel werd gevonden - is gebeurd, is tot nu toe slechts een zaak van gissen en raden. Omdat er geen ramen of deuren aan de voor- en achterzij de van het pand geforceerd zijn en de deur aan de achterkant nog op slot zat, vermoedt de politie dat het slachtoffer de winkeldeur zelf geopend heeft voor zijn latere moordenaars. Dat laatste zou voedsel kunnen ge- PvdA-vergacLering De afdeling Leiden van de Par tij van de Arbeid houdt van avond een algemene ledenver gadering in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Oud-minister Max van der Stoel zal een uit eenzetting geven over de bui tenlandse politieke situatie. Verder komt de plaatselijke po litiek aan de orde alsmede de in stelling van een programma- bewakingscommissie. De ver gadering begint om acht uur. Wijkcomité Vreewijk Het wijkcomité Vreewijk houdt op dinsdag 31 oktober een grote buurtvergadering in de kantine van het Juridisch Studiecen trum aan de Hugo de Groot straat 27. Op de agenda staat onder meer de verkeerssituatie in de Hugo de GrootbuurtRijn en Schiekade en Witte Singel- Haagweg. Verder wordt er ge sproken over het huishoudelijk reglementde feestcommissie en de mogelijkheden voor een buurthuis. Aanvang van de vergadering 8 uur. Science Fiction Show het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk organiseert de afdeling Leiden van het NVV- Jongerencontact vanavond de zogenaamde "Science Fiction Show". De Nieuwe Komedie zal een stuk opvoeren over werk, werkloosheid en andere problemen van schoolverlaters en werkloze jongeren. De bij eenkomst wordt ondersteund door de ANJV, de Jong Soc. v.d. PvdA, KWJ, PSP-jongeren, WDM, Stats en de LAS. De avond is tevens bedoeld als voorbereiding voor een lande lijke demonstratie tegen d' jeugdwerkloosheid die op za terdag 11 november op het Ma lieveld in Den Haag wordt ge houden. Wandeltocht Op zaterdag 4 november wordt in Leiden een molenwandel tocht georganiseerd. De afstan den zijn 10 en 15 kilometer. Er kan tussen 9 uur 's morgens en 1 uur 's middags gestart worden bij het WV-kantoor aan het Stationsplein 210. Het in schrijfgeld bedraagt f 2.50 per persoon. Iedere deelnemer die de tocht volbrengt krijgt een te gel met een afbeelding van een van de molens langs de route. Fryslan vanavond een bijeenkomst in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. De bedoeling is dat er gezel lig met elkaar wordt gesproken over allerlei onderwerpen. De bijeenkomst begint om acht uur. Op 25 november brengt het ge zelschap een bezoek aan Den Haag waar de Friese toneel- stichting het stuk "De Füke" van Rink v.d. Velde zal opvoeren. Notuleren Begin november start bij Ou ders op Herhaling een korte cur sus notuleren. De cursus omvat zes bijeenkomsten op woens dagavond en bij voldoende be langstelling eventueel op een middag of een ochtend. De cur sus zal vooral nuttig zijn voor vrijwilligers bij buurt- en club huizen etc. Meer informatie bij Ouders op Herhaling, Heren singel 3, tel. 126502. ,,De Ratel" De werkgemeenschap "de Ra tel" houdt op zondagochtend 29 oktober een bijeenkomst in de grote zaal van het Leidse Volks huis aan de Apothekersdijk 33. Zondag wordt de verjaardag gevierd van de werkgemeen schap. Er zullen dia's van Zuid- Af rika worden vertoond door mej. JH.Leemans, voormalig directrice van het Leidse Volks huis. Verder treedt het Leids Kamerkwartet van Jerry Trouwee op en is er een verkoop stand en een loterij ven aan het vermoeden dat het wel eens bekenden van Van Amerongen geweest kunnen zijn Daartegenover staan de verkla ringen van omwonenden en ken nissen van de juwelier, die zeg gen dat het meer dan eens ge beurde dat er 's avonds meer en minder bekende personen bij hem aan de deur kwamen. Het gebeurde wel, dat klanten, die iets in reparatie hadden gegeven het in de avonduren kwamen op halen. Doortastend Ondanks het wat teruggetrokken bestaan dat Van Amerongen leidde was het een vastberaden man, die niet bang was uitgeval len. Er zijn gevallen bekend waarin hij zeer doortastend op trad tegen klanten die uit zijn winkel probeerden te stelen. Toen iemand eens een armband wilde wegnemen, liep dejuwelier naar de deur, deed die op slot en riep: "Leg het terug, anders bel ik de politie". Van Amerongen was gewend zijn eigen boontjes te doppen. Als er toch eens iets uit de winkel ontvreemd werd, deed hij daarvan geen aangifte bij de politie. Behalve zelfverzekerd was juwelier Van Amerongen ook een man van de klok. 's Ochtends om half negen precies de winkel open klokke zes uur sluiten en de lui ken voor de ramen. Later op de avond volgde dan nog het luik voor de deur. Die regelmaat in zijn leven werd vorige week woensdag ruw gestoord toen hij bezoek kreeg van zijn moorde- Bruut geweld In zijn knusse winkeltje werd hij met brute kracht neergeslagen. Dat moet gebeurd zijn met een omvangrijk, zwaar, maar niet al te scherp voorwerp. Het moordwa pen is nog niet gevonden. De vermoedelijk enige klap die de juwelier kreeg veroorzaakte een flinke wond aan het hoofd. De juwelier zakte in elkaar en moet korte tijd later aan zijn verwon dingen zijn overleden. De daders gaven hem niet de kans om de alarminstallatie, bestaan de uit licht- en geluidssignalen, in werking te stellen. De drukknop achter de toonbank was toen hij werd overvallen buiten zijn be reik. Hoewel het niet onomstote lijk vaststaat, is het aannemelijk dat de daders pas na het toebren gen van de klap met het slagwa pen de winkel en de woning heb ben doorzocht. Gouden ringen Zo werden uit de etalage en uit de winkel 350, hoofdzakelijk gou den, ringen ontvreemd. De mees te waren monogramringen, maar er waren ook gladde trouwringen bij. Bovendien namen de daders ook enkele kandelaars mee. Alles bij elkaar een waarde vertegen woordigend van circa 50.000 gul den. Uit een geldkistje, dat werd opengebroken, stal men vermoe delijk een paar duizend gulden. Uit de keuze van de gestolen voor werpen valt moeilijk af te leiden of er kenners aan het werk zijn geweest. De verdwenen sieraden lopen sterk in waarde uiteen en ook onder de achtergebleven voorwerpen zijn dure en minder waardevolle. De moordenaars beperkten hun rooftocht niet tot de winkel. Ook de achterkamer van de juwelier op de eerste verdieping werd nauwkeurig doorzocht. Stoelen werden van kussens ontdaan. In de voorkamer werd met behulp van een puntig voorwerp een kast opengebroken. Daarin bevond zich een groot aantal vrij zeldza me zilveren miniatuurtjes. Kleine zogenaamde "loddereindoosjes", in vroeger dagen gebruikt voor het bewaren van eau de cologne. Samen een antieke familiever zameling vormend Leidse juwelier bijzonder ge hecht was. Van deze miniatuurtjes zijn er in to taal 105 gestolen. Andere kost baarheden als antieke borden werden ongemoeid gelaten. Hoewel op diverse plaatsen spo ren van haast duidelijk zichtbaar waren, moeten de moordenaars toch enige tijd in het pand heb ben doorgebracht. Buurtonderzoek De afgelopen week heeft er een vrij omvangrijk buurtonderzoek plaatsgehad en kwam er via het speciale telefoonnummer een honderdtal tips binnen, dat zorg vuldig wordt nagetrokken. Een mogelijk aanknopingspunt vormt de auto, die op de avond van demoord volgens een getuige voor de winkel stond geparkeerd. Het was een rode Bedford en in de auto, die rond elf uur werd ge signaleerd, zat op dat ogenblik De politie verzoekt mensen die de ze auto hebben gezien of daar over iets meer kunnen vertellen zich te melden. Overigens houdt de politie zich beschikbaar voor iedereen, voorbijganger of om wonende, die op de bewuste avond iets bijzonders heeft ge merkt bij of in het pand. Ook wil men graag in contact komen met personen, die mogelijk kort voor de moord nog telefonisch contact met de juwelier hebben gehad. Mevrouw mr. G. M. L. Brand, chef van de algemene recherche, vraagt personen, die antiekbeur zen of -winkels bezoeken uit te kijken naar de gestolen lodde reindoosjes. Voor tips en infor maties heeft het Leidse recher cheteam een speciaal telefoon nummer beschikbaar 071-140945. Gisteren waren voor het onderzoek in de Leidse moordzaak nog 12 man politie de gehele dag in touw. hij hoopt deze ""Kleine kinderen maken soms in kartonnen dozen minia tuur-tafereeltjes; ze komen dan naar je toe en tegen een kleine vergoeding mag je door het gaatje in één van de wanden van de doos het inte rieur bekijken. Ik heb vroeger zelf ook wel eens van die kijkdoosjes gemaakt. En op een gegeven moment ben ik me gaan afvragen hoe het zou zijn om een hele grote kijk doos te maken, waarin je le vende mensen zou kunnen stoppen." Hans Wisbrun, 26 jaar en stu dent theoretische natuur kunde, liep een tijdje met dit idee rond zonder dat het een concreet plan was. Totdat bleek dat er misschien een kleine subsidie van het LAK in zat. Hij wist bij gemeente werken een afgedankte schaftkeet op de kop te tik ken, hij ging nadenken over de vorm van zijn project en probeerde anderen ervoor te interesseren. Het LAK stelt namelijk twee voorwaarden aan het project al voor het subsidie verleent: er moet vergunning zijn van de politie om op straat op te treden, want dat is de bedoe ling, en er moet een groep mensen worden gevormd die het project gaan uitvoeren. De vorm staat min of meer vast. Hans Wisbrun: "Je moet het je zo voorstellen, aan de voor kant van die schaftkeet ma ken we een kijkgat. Door middel van een drukknop daarnaast kan de kijker het licht in de wagen aandoen. Hij ziet een tafereeltje met een paar mensen erin, die zodra het licht aangaat beginnen te bewegen. Na één of anderhal ve minuut gaat het licht via een tijdschakelaar weer uit. We willen de wagen dan bij voorbeeld op zaterdag op een drukke plaats in de stad neer zetten. Ja, het idee is vrij on gebruikelijk. Je hebt veel woorden nodig om het dui delijk te maken". Over de inhoud van de wagen en het toneelspel heeft Wis brun nog niet zo nagedacht. Zijn idee is dat de groep die hij hoopt te vormen (ze zijn nu al met zijn vijven, daar moe ten er nog minstens vijf men sen bij komen), daarover be slist. In elk geval moet het op treden kernachtig zijn, in één of anderhalve minuut moet het een afgerond geheel te zien geven. Wisbrun denkt aan een soort cartoon waarin commentaar wordt gegeven op allerlei maatschappelijke ontwikkelingen en gebeurte nissen. Maar hij benadrukt dat dat een strikt persoonlijke voorkeur is en dat er net zo goed heel andere dingen in de wagen kunnen gebeuren als de groep dat wil. Hans Wisbrun heeft al meer aan toneel gedaan. "Van alles wat", zegt hij zelf. Zo deed hij een paar weken mee met de Leidse toneelgroep Matro- goth en draaide hij mee in twee produkties van het LAK. Hij zegt "Elk theater heeft een bepaalde drempel. Dat heeft de Stadsgehoorzaal. Maar ook het LAK-theater, al is het in de statuten nog zo open. Op straat heb je die drempel niet, dat is een plaats waar iedereen komt. Het straattheater kan iedereen zien, iedereen is ook vrij om weg te lopen als het hem niet boeit. Het is ook zo dat het samenspel met het publeik op straat veel beter is, ze leveren heel gauw commentaar. Dat samenspel is er met zo'n kijk doos weer minder, maar ik geloof dat het kijkgat wel ap- peleert aan de nieuwsgierig heid van de mensen". "Er gebeurt erg weinig op straat", gaat hij verder. "Vroeger was de markt het centrum waar mensen sa menkwamen en met elkaar spraken. Er gebeurde ik weet niet wat. Dat is wat versleten. Er zijn ook zoveel verorde ningen op dat gebied. Ik heb een dag nodig gehad om tus sen gemeente, politie en ha vens en warenmarkten heen en weer lopend erachter te komen waar de bevoegdhe den nu eigenlijk liggen. In principe heb ik nu wel toe stemming geloof ik. Maar als een jongen met een gitaar langs de straat gaat zitten, mag dat niet eens. Als ik langs een straatzanger kom, hoe vals hij ook zingt, ik geef hem altijd wat, want ik vind toch dat hij het straatbeeld verle vendigt. Mensen die zin hebben om mee te doen met het project dat Hans Wisbrun wil uitvoeren, kunnen hem vinden op Narmstraat 37, telefoon over dag 131725, tst. 472, 's avonds 131901. ADVERTENTIE RECLAME 2 Hansnel Select biedt alle voordelen van een klein bureau (grote betrokkenheid, inzet en beweeglijkheid) plus de voordelen van het grote full service bureau Hansnel Reclamemakers. Bel eens met Hansnel Select. Zwanenzijde 3, Leiden. 071-210814. ADVERTENTIE KOM DAN NAAK CASAL IN DE NIEUWE INSA1D BADHOEVEDORP. OPEN VUUR ARCHITECTUUR Casal Open Vuren, Insaid Badhoevedorp, Vlierstraat 25. 1171 .IX Badhoevedorp. LEIDEN - De verffabriok Herfst en Helder heeft definitief besloten van de Hogewoerd te vertrekken. Het bedryf verhuist in de loop van het volgend jaar naar Lely stad. Het is nog met bekend hoe veel van de 25 personeelsleden met het bedrijf mee zullen ver huizen. Directeur Doelman zei echter te verwachten dat een aan tal van hen wel in Leiden zal ach terblijven. De voornaamste reden van Herfst en Helder om uit Leiden te ver trekken is de moeilijke bereik baarheid van het bedrijf. De verf- fabriek heeft overigens geen po gingen gedaan zich elders in ck Leidse regio te vestigen. Direc teur Doelman: We zijn nu een maal niet regionaal gebonden, maar leveren overal in het land. Ook heeft Herfst en Heldor m Lelystad uitbreidingsmogelijk heden, hoewel er nog geen vaste plannen in die richting bestaan. Het pand van Herfst en Helder is gekocht door de Radiobeurs die zich daar wil gaan vestigen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3