„Monumentenzorg stelt onmogelijke eis" Alphen meereenheicU Kerkvoogdij over Oudshoornse kerk: Noordwij k in de bollen gezet VRIJDAG 27 OKTOBER 1978 immMimr, ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ze hebben ons een onmoge lijke eis gesteld. Het blijkt bij gebouwen altijd moeilijk om de schuldvraag uit te zoeken als er iets mis gaat. Zelfs bij nieuwbouw is dat zo, naar men mij heeft verzekerd. Als er wat verzakt is duurt het jaren voordat uitgezocht is wie daaraan schuldig is. Als er al een schuldige kan worden aangegeven. J.S. Vroege jr., voorzitter van de kerkvoogdij van de hei-vormde gemeente Oudshoorn in Alphen aan den Rijn zit duidelijk in zijn maag met de teleurstellende brief van de rijksdienst voor de mo numentenzorg over de restaura tie van de Oudshoornse kerk, die deze week werd bezorgd bij de kerkvoogdij. Niet alleen het on mogelijke van de eis zit hem hoog. ook het feit dat het tien maanden heeft geduurd voordat monumentenzorg reageerde en in die tien maanden een ant woord formuleerde, dat volgens Vroege ook wel na één maand ge geven had kunnen worden. Hij vermoedt: "Ze zitten daar intern waarschijnlijk te vechten, maar daar kunnen wij verder niet pre cies achter komen". Scheuren In de brief, geschreven i staatssecretaris voor cultuur, re creatie en maatschappelijk werk Wallis de Vries, stelt de rijks dienst dat er tijdens de restaura tie in de jaren vijftig geen funde ringsproblemen werden gecon- stateerd. "We gaan ervan uit, dat de scheurvorming pas van enkele jaren dateert", aldus de rijks dienst, die daaraan vastknoopt dat de oorzaken van de vorming van scheuren is gelegen in exter ne factoren, als bijvoorbeeld de verlaging van de grondwater stand. De rijksdienst meent, dat er diepgaand zal moeten worden onderzocht wat de feitelijke oor zaak van de scheurvorming is of is geweest. Waarbij erop wordt gewezen, dat eventuele aanspra kelijkheid/schade-claim pas kan worden gevorderd na aanwijsba re oorzaken. De rijksdienst voor monumenten zorg laat weten niet verder te kunnerf adviseren, maar zegt er van uit te gaan dat de kerkvoogdij nadere actie zal ondernemen om de oorzaak van de verzakking te achterhalen nadat de kerk na de vorige restauratie in goede staat was opgeleverd. "Gebaar" Vervolgens lijkt de dienst nog een gebaar te maken. "Als de door u te ondernemen stappen op korte termijn niet tot een bevredigende oplossing leiden, zijn we bereid te bezien of er een subsidie be schikbaar kan worden gesteld. Dat dan in afwijking van het ge stelde, dat degene die de schade heeft veroorzaakt, de financiële gevolgen moet dragen" Eraan toegevoegd wordt, dat de kerk voogdij dan wel terdege moet kunnen aantonen, dat het diep gaand onderzoek geen resultaat heeft opgeleverd. De kerkvoogdij zit er duidelijk mee omhoog. Vroege: "Vanafdriejaar geleden hebben we over de scheurvorming contact met het college van burgemeester en wethouders. Die scheurvorming kwam driejaar geleden goed aan het licht, maar het is eigenlijk al veel langer aan de gang. Het be ginpunt is helaas door ons als kerkvoogdij niet zo goed vastge legd. Aanvankelijk is gedacht, er zit wel wat, maar dat zit er al zo lang. Pas toen de bouw van het verpleeghuis op handen was zijn we de zaak goed in de gaten gaan houden, maar nogmaals, toen was er al sprake van scheurvor ming. Vanaf toen is de zaak ook echt acuut geworden" Rotten De bouw van het verpleeghuis wordt al gauw genoemd als een mogelijke oorzaak van de funde ringsproblemen van de Ouds- hoornsekerk. Die bouw, en eer der nog de bouw van het zieken huis, zouden hebben geleid tot een verlaging van het grondwa terpeil, zodat de koppen van de houten palen "droog" kwamen te staan en gingen rotten. Vroege: "Zelfs al zou dat zo zijn, dan kan de scheurvorming nog niet alleen worden toegeschreven aan de bouwer. Want die zegt op zijn beurt: "Je fundering is niet goed en wat wil je dan. Er komt ook verkeer langs de kerk". Nee, een claim is nauwelijks haalbaar" Vorig jaar maart liet het gemeente bestuur van Alphen aan den Rijn op vragen van Progressief Al phen trouwens al weten geen aanwijzingen te hebben, dat de Uitbreiding volkstuijien: Wellicht een meevaller. "Ome Dirk" en zijn "bollenploeg" waren gisteren druk in de weer rond de Noordwijkse midget- golfbaan. NOORDWIJK - Een schare jon gens en meisjes uit de vijfde klas van de Noordwijkse scholen was gistermiddag druk in de weer om "het hart" van de badplaats in de bollen te zetten. Zo'n vierduizend hyacintheii en narcissen ver dwenen,mand na mand, in de perken en vakken die op de midgetgolfbaan aan de Grent, pal tegenover het WV- kantoor waren uitgestoken. Het planten van de bollen ge beurde onder het wakend en deskundig oog van "ome'' Dirk van Rhijn en zijn assis tenten. Met zijn club van bol- lenvrienden en -vriendinnen nam hij het initiatief voor de ze bloembollenplantdag 'Dit is ons eerste karwei voor dit jaar", vertelt ome Dirk "maar ive hebben nog een paar dingetjes in ons hoofd". De schooltuinen en de taluds van het Bollenb ad-terrein staan nog vol met bollen die vorig jaar zijn geplant en die men vast kan laten zitten, zo als dat in het kwekersjargon heet. Eén van de verdere plannetjes is het beschikbaar stellen van opgepotte bollen aan de schoolkinderen om die thuis of in de klas in bloei te trekken. Met dergelijke acties tracht het comité bij de jeugd belangstelling te wekken voor alles wat groeit en bloeit, spe ciaal wat de bolbloemen be treft. 'De bollen krijgen we voor niks", zegt ome Dirk. Het Noordwijkse comité krijgt ook veel bollen uit het zogenaam de surplusfondsDaar gaan de bollen in die de minimum prijs niet opbrengen. Maar zij worden uiteraard wel door de kwekers gezamenlijk betaald. Met het inzamelen van al die Os- tara's en Carltons, en hoe die soorten ook verder mogen he ten, is men er niet. "Gisteren hebben we een slechte middag gehad", deelt de Noordwijkse bollenman mede. "Toen heb ben we op de baan de perken omgespit. Maar nu kunnen we even bijkomen. VOORHOUT - De uitbreiding van het volkstuinencomplex bij het gemeentelijk sportterrein in Voorhout is er nu officieel "door". Gisteravond ging de Voorhoutse gemeenteraad ak koord met een uitbreiding van 70 tuinen, waarmee het totaal aantal volkstuinen van Elsgeest op 165 komt. De raad stelde voor het uitvoeren van de benodigde werkzaamhe den een bedrag beschikbaar van 12.000. "Te veel", vond Meijer (Gemeentebelangen), die had be cijferd dat de kosten voor het fraisen, ploegen en eggen nogal ruim waren berekend. Boven dien zou er een veel te hoge post voor btw en "onvoorzien" in de besomming zijn opgenomen. De btw zou bij zijn weten geen 18 maar 4 procent bedragen. 'Voor de volkstuinvereniging is dat dan alleen maar meegeno men". concludeerden burge meester en wethouders en de rest van de raad. De kosten van de uitbreiding zullen namelijk wor den doorberekend in dejaarlijkse huurprijs die "Elsgeest" gaat be talen. "Zolang het uitgetrokken bedrag maar niet wordt over schreden, dan is er niks aan de hand", meende de heer Dirkse (WD). VALKENBURG - De industrie bond CNV-afdeling Valkenburg heeft gisteravond twee leden in de bloemetjes gezet. Het zijn de heren J. Schonevcld en D. Buik. die beiden 25 jaar lid zijn van de bond. Zij ontvingen de zilveren verbondspeld. Dat gebeurde tij dens de viering van het 40-jang bestaan van de bondsafdeling Valkenburg. De bond heeft voor al na de oorlog een sterke groei doorgemaakt. CNV-districtsbe- stuurder J. van der Windt sprak over de verantwoordelijkheid van de vakbond in de maat schappij. Zo komt de "Zegerbaan (boven Ridderveld 2). Het verkeer uit Leimuiden dat de richting uit moet van Utrecht of Rotterdam (via de rotonde van Gouwsluis) hoeft nu niet meer dwars door Alphen. De Oranje Nassausingel wordt daardoor een stuk rustiger. De Herenweg verdwijnt op de duur. Omleidingsweg aan .bovenkant" nieuwbouw ALPHEN AAN DEN RIJN De aanleg van een nieuwe omlei dingsweg aan de noordkant van Alphen (de "Zegerbaan") kan vrij spoedig beginnen, nu minister Tuynman een rijksbijdrage van f 8,2 miljoen heeft toegezegd voor de uitvoering van het karwei. De nieuwe weg is (behalve voor het plaatselijk verkeer) vooral be langrijk voor het verkeer op de trajecten Leimuiden-Alphen- Utrec-ht en Leimuiden-Alphen- Gouda-Rotterdam. Ook het ver keer Leiden-Alphen-Leimuiden hotel Avifauna) kan epjeslijn is aangege Op bovenstaande tekening c tuatieschets van de "i baan '-plannen. Aan de h kant van links naar rech nieuwe weg, ten noorden Alphense nieu\ derveld. Via eer brug kan het dot dan richting Gi tonde die leidt phi stiger. De gei: bouwwijk Rid- nog te bouwen gaande verkeer erdan keerd) Uti cht Gouda Rot- li pt dat dar nieuwbouwwijk Riddervt derling beter aaneen kan geklonken en dat "ou "nieuw" Alphen meer ee heid zullen gaan vormen. Alphen hoopt men dat h "Zegerbaan"-karwei ron kan zijn geklaard Bo sjrouw rui Iers BOSKOOP-"De Bosgouwruiters" moeten een illegaal bouwsel (waaraan ze zijn begonnen zon der toestemming van de ge meente) weer afbreken. Dat be sluit viel gisteravond in de Bos- koopse gemeenteraad na een hoop politiek gekrakeel, waar bij WD-wethouder Kuyf zelfs met opstappen dreigde. Dat dreigement kwam. toen het CDA voorstelde om alsnog een schikking te trefTen met de rui- terclub. Ook Boskoop 2000 voel de wel wat voor dat idee. Het CDA trok zich echter schielijk terug, toen Kuyf aankondigde dat hij als wethouder zou aftre den als dat plan er door zou ko men. Een en ander tot woede van L. 't Hart (Boskoop 2000), die o.m. zei dat de wethouder hier aan een "prestige-slag" bezig was. Die kritiek haalde echter niets uit: het CDA bleef achter de wethouder staan, de ruiters moeten gaan slopen. Elke maand komen er nieuwe scheuren bij in de Oudshoorse kerk... bouw van het ziekenhuis en ver pleeghuis hebben meegewerkt aan de scheurvormingen. Vol gens het gemeentebestuur werd in beide gevallen gebruik ge maakt van een zogenaamde open bemaling, waarbij het in de bouwput vloeiend water werd weggepompt. Het college van burgemeester en wethouders liet daarbij verder weten, dat bij geen van beide bouwplannen bijzon dere maatregelen werden geno men ter voorkoming van schade aan nabijgelegen gebouwen. "Als daarvoor al aanleiding was ge weest, had de bouwer daarvoor moeten zorgen" "Schande" De rijksdienst voor de monumen tenzorg zegt de zorgwekkende si tuatie waarin de Oudshoornse kerk verkeert te onderkennen. Hoe zorgwekkend die is weet niemand beter dan koster H. van Veen te vertellen. "Elke maand zie je er scheurtjes bijkomen, nu ook al aan de andere kant van de kerk. De boel zal nog wel niet in elkaar storten, maar ik vraag me wel af of het eerst zover moet ko men. Het is toch een schande dat er niks aan gebeurt". Van Veen steekt zijn mening niet onder stoelen of banken als bij met ons rondom de kerk loopt en ons wijst op fijne scheuren, soms dwars door de stenen heen. In de kerk wijst hij ons op het plafond. "Dat is de laatste", zegt hij grim mig. De nieuwe scheuren maken duide lijk, dat het verzakken doorgaat. Ook andere tekenen wijzen er volgens Van Veen duidelijk op. Tegels die hij samen met z'n broer vastlegde in beton, lagen na een goede maand al weer los. Het slot van de zijdeur werd voorzien van een langere lip, opdat het slot weer goed sloot. "Dat is nu al weer een paar maan den geleden en het slot heeft ook een tijdje goed gesloten. Maar nu is het weer bijna gedaan, de lip zal spoedig weer langer gemaakt moeten worden", aldus Koster Van Veen. Maar voorlopig is er nog geen uit zicht op restauratie. De rijks dienst voor de monumentenzorg laat het voorlopig bij de constate ring, dat de toestand van de kerk zorgwekkend is. Maar de kerk voogdij zal eerst nog eens diep gaand moeten onderzoeken of er voor die scheuring geen schuldi ge kan worden aangewezen, die dan voor de kosten zou moeten opdraaien. De kerkvoogdij gaat vooralsnog in eerste instantie de zaak bespreken met het gemeen tebestuur. "We zullen bekijken wat we geza- melijk kunnen ondernemen. Misschien wil de gemeente nu het initiatief nemen, wie weet heeft dat meer effect", aldus Vroege De Oudshoornse kerk in Alphen: monumentenzorg wil dat eerst wordt onderzocht wat de oorzaak is van de scheurvormingdie een jaar of drie geleden begonvoordat eventueel restauratie-geld wordt verstrekt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23