Eigen visie op „Zending in Nederland Noordwiikse Gmzsnmza pastores geven torsos Lezers schrijven Naam voor het kerkcentrum Merenwijk: „De Regenboog Jeugdige concentratie Christof/e NOORDWIJK - De plaatselijke pastores van Noordwijk hebben zich beschikbaar gesteld voor het geven van een cursus voor geïnteresseerde plaatsgenoten over zaken die met geloof en kerk verband houden. Het plan is ontstaan uit de over weging dat er zeker kerkgangers zullen zijn die vinden dat hun vragen in de gewone kerkdienst weinig aan bod komen. Ook zijn er mensen die wel willen naden ken over geloof en evangelie, maar die zich niet thuis voelen in de bestaande kerken. Tenslot te heeft als overweging gegol den dat er Noordwijkers zijn die het wel aardig zouden vinden om met de plaatselijke predi kanten en priesters nader ken nis te maken. In een vijftal lezingen, waarvan de eerste deze week is gehouden, komt telkens een aspect van het christen-zijn in deze tijd aan de orde. Het boekje "Profiel van een christen" van de Zwitserse theoloog Hans Küng dient als handleiding. De schrijver werkt daarin een twintigtal stellingen over dit thema uit. Na de inlei ding van de plaatselijke pastor kunnen de deelnemers reageren op het boekje en op wat daar over is gezegd. De avonden duren van 8 tot 10 uur. De cursus zelf kost niets. Wel moeten de deelnemers het boek je van Küng (nog geen f 9) aan schaffen. De volgende cursus avond is op 13 november. De pastores van Noordwijk hopen dat er voor dit initiatief veel be langstelling bestaat. LEIDEN - Uit 48 inzendin gen is voor het nu in aan bouw zijnde kerkelijke centrum in de Leidse Me- renwijk de naam "De Re genboog" gekozen. De in zending bleek afkomstig te zijn van de hervormde pastor van de Merenwijk, dominee H.J. van Leeu wen. Hij is daarmee de winnaar geworden van de door de Algemene Kerke lijke Merenwijkraad uit geschreven prijsvraag, prijsvraag. Na lang wikken en wegen kwam ae jury tot haar keuze. Zij bestond uit mevrouw G.A.J. van Daatse- laar, namens de Algemene Ker kelijke Merenwijkraad, dominee H. Hortensius, namens de pasto res, en de heer G.J.W. Vonk, na mens de bouwfondscommissie. In de toelichting bij de naam "De Regenboog" wordt opgemerkt dat in het desbetreffende bijbel verhaal (Genesis 9) de regenboog een bijzondere betekenis heeft. Daar staat "En God zei: Dit is het teken van het verbond dat Ik in stel tussen Mij en u en alle leven de wezens die bij u zijn voor alle geslachten. Ik zet mijn boog in de wolken; die zal het teken zijn van het verbond tussen Mij en de aar de". Hoop en verwachting sen, het verbond van verzoenmg en vrede, is hij, aldus de toelich ting, ook een symbool van de hoop en de verwachting die wij omtrent het leven mogen heb ben. En wat de Merenwijk betreft wil de naam uitdrukking geven aan de hoop en verwachting in zake de eenheid tussen de kerken en onder de mensen. Het is de bedoeling, een regenboog als symbool aan te brengen op een van de muren van het cen trum. Naar het zich laat aanzien, zal eind van dit jaar het centrum (rooms- katholiek, hervormd en gerefor meerd) in gebruik worden geno men. Het wordt gebouwd op een terrein naast het winkelcentrum "De Kopermolen". De grote kerkzaal zal plaats Rieden aan 450 mensen. Een ontmoetingsruimte zal aansluiten zowel op deze kerkzaal als op een viertal kleine zaaltjes, waarvan het grootste dienst gaat doen als stiltecen trum en ruimte voor trouw- en rouwdiensten. Verder bevat het gebouw een keuken, een kamer voor de pastores, een ruimte voor de beheerder en uiteraard de no dige garderobes en toiletten. Op de dagen en tijden dat de kerken het centrum niet nodig hebben kunnen groepen en instanties binnen en buiten de wijk ervan gebruik maken. "Kind voor uw rekening". De Stichting "Mensen in Nood" (Ca ritas Neerlandica) te Den Bosch heeft een speciale krant uitgege ven die is bedoeld als een oproep aan ieder die wel wat aan ontwik kelingshulp wil doen maar nog twijfelt hoé. Het sponsorpro gramma "Neem ook een kind voor uw rekening" geeft op die vraag misschien het antwoord. Dat programma bestaat nu vijfjaar. Meer dan 10.000 sponsors staan borg voor een periodieke bijdra ge. Zij hebben ervoor gezorgd dat in deze periode 106 kinderprojec ten konden worden gesteund. Daarmee was een bedrag van bij na f. 5,4 miljoen gemoeid. Met dat geld is niet alleen gestreden tegen armoede, ziekte, ondervoeding en analfabetisme, maar vooral vóór huisvesting, onderwijs, re validatie en gezondheidszorg. En dit aan baby's, kleuters, school kinderen, bijna-volwassen, weeskinderen, verlaten en ge handicapte kinderen en zwer venden, kortom allemaal kinde ren in de Derde Wereld die hulp en begeleiding dringend nodig hebben. Het resultaat na vijf jaar sponsor schap - het gaat om kleine maandbijdragen - zou reden tot blijdschap moeten geven, ware het niet dat er nog zoveel kinde ren zijn diev"Mensen in Nood" nog niet heeft kunnen helpen. De Stichting krijgt voortdurend nieuwe aanvragen voor hulpver lening. Bovendien zijn er vele die niet met één bijdrage geholpen zijn. Daarom gaat "Mensen m Nood" volijverig door. Jos Berends - telefonisch bereik baar 073-144544 - over dit pro gramma- "Het is geen actie om uw geweten te sussen, maar om uw belangstelling voor het probleem van het kind in de Der- Hervormd-gereformeerde bond doet niet mee aan project van Raad van Kerken Nog velen niet geholpen de Wereld te wekken." Hij kan er heel wat over vertellen en wil be langstellenden graag de spon sorkrant van "Mensen in Nood" toesturen. Roemenië Rechten. Het Roemeense "Christelijk Comité", dat zich in zet voor vrijheid van godsdienst en geweten, heeft de Roemeense regering gevraagd om een gron dige herziening van de verhou ding tussen kerk en staat. De Hervormde Bond voor Inwendig Zen ding op Gereformeerde Grondslag (ge vestigd in Amersfoort) komt voor de volgende maand in Lunteren te houden gemeenschappelijke zitting van de hervormde en gereformeerde synodes met een eigen rapport over het thema "Zending in Nederland". Deze bond voor zending (evangelisatie) in eigen land, die een rechts-orthodoxe signa tuur heeft, trok zich al een tijd geleden terug uit het gelijkmatige project van de Raad van Kerkep in Nederland dat die eind vorig jaar begon en nog steeds voortduurt. Het doel van dit project van de Raad van Kerken is, de aangesloten kerken te toetsen op hun missionaire kwaliteit in eigen omgeving. De Nederlandse ker ken hebben - de één meer, de ander minder - wel altijd geijverd voor ver breiding van het evangelie in andere we relddelen, maar hoe staat het nu met hun invloeden de eigen samenleving. In de derde fase van dit project kwamen negen buitenlanders, voornamelijk uit de Derde Wereld, op uitnodiging in ons land op bezoek. Zij hebben een maand lang kritisch in het kerkelijke wereldje rondgekeken. Hun rapport, dat volgen de maand in de gecombineerde gere formeerd-hervormde synode op tafel ligt, windt er geen doekjes om: veel christenen, veel kerken, veel geld, veel mankracht, maar de vereenzaming on der de mensen grijpt steeds meer om Situatie bepalend Dominee C. Snoei, directeur van de Her vormde Bond voor Inwendige Zending op Gereformeerde Grondslag, bevestigt in een gesprek met het blad "Kerk nieuws" onmiddellijk dat Nederland "zendingsland" is geworden. De gege vens van de statistiek liegen er niet om. Maar het rapport van de buitenlandse bezoekers acht hij vooral daarom teleur stellend omdat de kerk een maatschap pelijk engagement wordt aanbevolen als het evangelisatiemiddel bij uitstek. Zij hebben, zegt ds. Snoei, de situatie in de eerste plaats vanuit een maatschappij kritische - "zo u wilt socialistische" - vi sie beoordeeld om vervolgens de kerk te adviseren de op deze manier aan de dag getreden noden te bestrijden. Zending is, volgens hun rapport, noden leningen en strijden tegen het kwaad van de mo derne tijd. De situatie bepaalt wat de kerk moet doen. Het hoofdbezwaar van de bond van ds. Snoei is dat er geen beoordeling van mens en maatschappij wordt gegeven "vanuit de Schriften". Nergens in het rapport komt de secularisatie (verwe reldlijking) aan de orde in de betekenis van het onttrekken van levensterreinen aan het gezag van Gods Woord. Het besef dat de kerk het evangelie dient te predi ken ontbreekt geheel. De eenheid hangt in deze visie niet zozeer af van het over winnen van theologische tegenstellin gen als wel van een naar elkaar toe groeien in denkbeelden over de samen leving, van openheid naar de toekomst en van pogingen om mogelijkheden te scheppen tot zelfverwerkelijking in het bouwen van een nieuwe gemeenschap. Niet het geloof is bepalend. Met deze oecumene kan de bond van ds. Snoei niet meedoen. Toen de richting waarin het project "Zending in Neder land" zich zou ontwikkelen duidelijk werd, heeft de bond zich ervan gedistan tieerd. Professor dr. C. Graafland (secre taris) en ds. Snoei zijn de samenstellers van het eigen rapport. In een verklaring, ondertekend door 27 vertegenwoordigers van verschillende godsdienstige groeperingen, wordt gezegd dat het beleid op veel punten is ver anderd, maar dat op het terrein van het godsdienstige leven de normen in dertig jaar geen wijzi ging hebben ondergaan. Dit heeft geleid tot duidelijke spanningen in de relatie van kerk en staat en tot een voortdurend lijden van de gelovigen. De eisen die het comité de regering voorlegt bevatten niet minder dan 24 punten. Het doel is: "een vrije kerk in een vrij land, waarin gewerkt kan worden aan een goede dialoog". Hervormde Kerk: aangenomen naar Zwammerdam kandidaat J. Haakman Baarn. ADVERTENTIE AANMELDING STAATSEXAMENS 1979 Wie in 1979 een v.w.o., h.a.v.o., m.a.v.o.-4 of m.a.v.o.-3 examen wil afleggen, dient zich - per briefkaart - VOOR 1 DECEMBER 1978 aan te melden; voor v.w.o. en h.a.v.o. bij: de voorzitter van de commissie staatsexamen v.w.o.-h.a.v.o., postbus 11535,2502 AM 's-Gravenhage; voor m.a.v.o.-4 en m.a.v.o.-3 bij: de voorzitter van de commissie staatsexamen m.a.v.o., postbus 11599, 2502 AN 's-Gravenhage. PUBLIKATIE VAN HET MINISTERIE VAN ONDERWIJS EN WETENSCHAPPEN Antiekmarkt - Onder de titel 'An tiekade' wordt morgen en zondag in het Haagse Congresgebouw een grote antiek- en curiosa- markt gehouden. Zestig anti quairs uit geheel Nederland to nen een grote variatie antiek, niet alleen uit Nederland maar ook uit Europa en zelfs daarbuiten. De markt is morgen van 14.00 tot 22.00 uur geopend en op zondag van 10.00 tot 18.00 uur. Kattenshow - Felikat, de oudste Nederlandse vereniging van fok kers en liefhebbers van katten organiseert 4 en 5 november voor de 53ste maal een internationale kattententoonstelling in de RAI in Amsterdam. Ruim 900 katten zijn ingeschreven. De tentoon stelling is op beide dagen ge opend van 10.00 tot 18.00 uur. De Zonnebloem - De vereniging De Zonnebloem die zich bezig houdt met de welzijnsbevorde ring van zieken organiseert in samenwerking met de KRO-ra- dio de bekende actie 'Zon in de schoorsteen'. Het gaat er bij deze St. Nicolaas-actie om dat zoveel mogelijk gezonde Nederlanders een pakketje maken voor een zieke, gehandicapte of hulpbe hoevende bejaarde. Gegevens zijn te verkrijgen bij: De Zonne bloem, Okkernootstraat 59, 2555 ZB DEN HAAG Beat ballet Op dinsdag 20 september jl. begon "Penney's Beat Ballet" in Leiden met een reeks cursussen. De naam van Penney de Jager leek borg te staan voor een verant woorde en professionele aanpak. Vele, voornamelijk vrouwelijke belangstellenden bleken dan ook bereid hun dinsdagavond onder de deskundige leiding van een van Penney's medewerksters aan het beatdansen te besteden. De toeloop was zelfs dermate groot dat al de eerste avond, in aanwe zigheid van Penney zelf, moest worden besloten de tientallen cursisten in drie elkaar aflossen de groepen te verdelen. Ook zakelijk scheen alles goed in elkaar te steken. Tegen betaling van 55 gulden ontvingen de leer lingen een kaart die recht gaf op zeven lessen. Gemiste lessen zouden op een latere dinsdag kunnen worden ingehaald, alleen niet op de eerste avond van een nieuwe reeks van zeven, aldus de bepalingen op de achterkant van genoemde kaart. Op dinsdag 24 oktober echter gaf "Penney"s Beat Ballet" blijk van een onvoorstelbaar amateurisme. Wie zich op die avond namelijk nietsvermoedend meldde voor de vijfde les kreeg te horen dat het lokaal, waar tot dan toe de cursus was gegeven, niet langer meer beschikbaar zou zijn en dat de lessen derhalve met ingang van de volgende week verscho ven waren naar de donderdag. Ook het adres veranderde, maar de aanwezige dames kon niet meer worden verteld dan de naam van de straat, waar echter meer daarvoor in aanmerking komende gelegenheden zich be vinden. Wie niet wist waar ze moest zijn diende "maar af te gaan op de muziek" (van de dan uiteraard al enige tijd aangevan gen les!) Op vragen wat men kon doen in dien de donderdagavond (koop avond) slecht uitkwam, werd simpelweg geantwoord dat men "dan maar naar Gouda of Rotter dam" moest komen. Was dat dan tenminste nog op dinsdag? Nee, helaas konden de gedupeerden daar alleen op maandag terecht. En wie vroeg of men, voor het ge val de cursus hierdoor niet kon worden afgemaakt, nog een ge deelte van het vooruitbetaalde geld terugkreeg, hoorde dat daaromtrent geen inlichtingen konden worden verstrekt. De verbazing over zpveel wanorde was echter nog niet ten einde, want wie teleurgesteld thuisge komen de moeite nam om een telefoontje te plegen naar Helen Hagoort, die het "management" voor Penney de Jager voert moest vernemen dat de betref fende cursus in Leiden als "af gelopen" diende te worden be schouwd. Verzuimde en nog niet gegeven lessen zouden niet meer kunnen worden ingehaald en na het opsturen van de cursuskaart zou een te bepalen bedrag wor den gerestitueerd. Over wat hier werkelijk aan de hand is hoeft niet lang te worden nagedacht. Immers, tijdens de eerste cursusavonden werden de deelneemsters nauwlettend ge volgd door een of meer verte genwoordigsters van de over koepelende organisatie. De meest getalenteerden werden al snel uitgenodigd voor een meer centrale opleiding. Nadat aldus een vlotte selectie heeft plaatsge vonden zal het de dames de Ja ger, Hagoort c.s. een zorg zijn of de niet-uitverkorenen en minder ambitieuzen verder nog behoefte hebben aan gewoon een avond fijn inspannend ontspannen. Voor deze organisatrices heeft de cursus dan al in dubbel opzicht zijn geld opgebracht. Deze voor de overigen minachtende manier waarop Penney's Beat Ballet" de recrutering van "nieuw bloed" meent te moeten aanpakken brengt niet alleen de naam en faam van een dansfenomeen in discrediet, het brengt ook het bloed van talrijke Leidse enthou siastelingen aan het koken! F.N. Ong (echtgenoot van een deelneemster) Damloperwerf 53 Leiden. VOETBAL - Elftalleider Nienhuis van NAC is met ingang van 27 ok tober het recht ontzegd voor drie maanden (waarvan één maand voorwaardelijk) een officiële functie uit te oefenen in een ver eniging aangesloten bij de KNVB. Nienhuis zou zich ernstig hebben misdragen tegenover een arbiter. BILJARTEN - Jos Bongers zal toch deelnemen aan het Euro pees kampioenschap voor lan denteams, dat volgende week in Amersfoort gehouden wordt. Hij komt uit in het libre. Aanvanke lijk had hij geweigerd deze spel- soort te spelen. Zonnebanken ROTTERDAM - De Gemeente lijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst van Rotterdam is on gerust over het toenemende ge bruik van solariums en zonne banken. Volgens directeur dr. J. van der Meer laat de voorlichting hierover veel te wensen over. Zo is het bijvoorbeeld met mogelijk voor de zonnebader om erachter te komen hoeveel ultraviolet licht hij op zijn huid krijgt. In een brief aan de minister van volksgezondheid en milieuhy giëne dringt de Rotterdamse GG en GD-directeur erop aan dat le veranciers van solariums en zon nebanken voortaan verplicht worden de hoeveelheid straling te geven. LOUISVILLE - De spanning is de 3-jarige Gretchen Antonini en haar evenoude vriendinnetje Natalie Husband rechtsup het ge zicht aan te zien.Ze geven zich volledig tijdens de balletles. Volledig geconcentreerd proberen zij het lopen-met-het-buikje vooruit onder de knie te krijgen. Lerares Sonya Hensley ziet net niet hoe goed zij het doen ORFEVRE Un certain art de vivre. verkrijgbaar bij o a Au Bon Goüt Gangetje 8 Leiden Focke Meltzer Den Haag. Leidsenhage, Rijswijk Pavilion Christofle Hoogstraat 33 Den Haag

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13